Göbeklitepe Haberleri Ve Son Dakika Göbeklitepe Haberleri

Göbeklitepe Haberleri Ve Son Dakika Göbeklitepe Haberleri

Şanlıurfa il merkezine 22 kilometre uzaklıkta olan Göbeklitepe, Örencik Köyü yakınlarında bulunmaktadır. Dünyanın bilinen en eski kült yapı topluluğu olma özelliğine sahip olan Göbeklitepe'de medeniyetin ilk izleri görülmektedir.

T harfini andıran dikilitaşlar yuvarlak oluşturacak şekilde dizilmiştir. Göbeklitepe'deki yapılarda insan, hayvan ve birçok soyut sembol taşlara oyulmuştur. Oyulan motiflerin bir anlatı içerdiği düşünülmektedir.

Yapılan kazı ve incelemeler sonucunda bölgenin yaklaşık olarak 12 bin yıl öncesinden kaldığı tahmin edilmektedir. Bu da Göbeklitepe'nin keşfedilen en eski yerleşim yeri olduğunu kanıtlar niteliktedir. 2011 yılında UNESCO'nun Dünya Mirası geçici listesine giren Göbeklitepe, 2018 yılında kalıcı listeye alınmıştır. Ziyarete açık olan alanları bulunan Göbeklitepe'ye Türkiye ve dünyanın her yerinden yoğun ilgi gösterilmektedir.

Göbeklitepe Haberleri

"Tarihin sıfır noktası" Göbeklitepe UNESCO ile 4. yılını tamamladı

Göbeklitepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Necmi Karul: - "Bu listeye dahil olduğunuz zaman bütün dünyada insanların daha fazla haberdar olması anlamına geliyor, buna paralel olarak ziyaretçi sayısı Göbeklitepe'de her gün artıyor" - Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan: - "4 yıllık kısa zaman içerisinde Sayın Cumhurbaşkanımızın 2019'u Göbeklitepe yılı ilan etmesiyle yaklaşık 1 milyon 600 bin kişi burayı ziyaret etti"

Yurthaber 01-07-2022 11:25

İslam İşbirliği Teşkilatının turizm kenti seçtiği Şanlıurfa atak bekliyor

Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat: - "Şanlıurfa durmadan koşmaya gayret ediyor, Şanlıurfa şahlanıyor" - Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Genel Sekreteri Müslüm Çoban: - "2023 yılında Şanlıurfa'ya olan talebin artmasını ve yapılacak rezervasyonun şimdiden başlayacağını umut ediyoruz"

Yurthaber 29-06-2022 11:45

"Tarihin sıfır noktası"nda yeni keşifler için çalışmalar başladı

Göbeklitepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Necmi Karul: - "Bu yıl Göbeklitepe ve Taş Tepeler projesindeki yerlerde ekim ayının ortalarına kadar kazı çalışmaları devam edecek" - "Ağırlıklı olarak koruma ve konservasyona yönelmiştik ama bu yıl yeni kazı alanları da oluşturduk. Göbeklitepe'de ikinci tabakaya ilişkin yapı kalıntılarında temizlik çalışmaları devam ediyor"

Yurthaber 25-06-2022 12:37

Göbeklitepe'de heyecanlandıran keşif! Tarihi izler bulundu: 'İlk kez duyurduk'

"Tarihin sıfır noktası" olarak nitelendirilen Göbeklitepe zengin geçmişiyle insanlık tarihini aydınlatmaya devam ediyor. Yaklaşık 12 bin yıllık bir geçmişe sahip yapıda yapılan son araştırmalar sonucu çok dikkat çekici bulgular ortaya kondu. Prof. Dr. Semih Güneri, yürüttükleri çalışmaları ilk kez uluslararası bir toplantına duyurduklarını vurgulayarak Göbeklitepe'de geçmişin perdesini bir kez daha kaldıracak son keşfi açıkladı.

Haber 25-06-2022 09:35

Göbeklitepe

Göbeklitepe Hakkındaki Haberler Mynet'te. Göbeklitepe Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Şanlıurfa Valisi Ayhan, işçilerle pamuk tarlasını çapaladı

Şanlıurfa Valisi Ayhan, işçilerle pamuk tarlasını çapaladı

Yurthaber 09-06-2022 10:16

Göbeklitepe'de "Buğday Şenliği" düzenlendi

Göbeklitepe'de "Buğday Şenliği" düzenlendi

Yurthaber 04-06-2022 17:18

Göbeklitepe'de "Türk Mutfağı Haftası" etkinliği düzenlendi

Göbeklitepe'de "Türk Mutfağı Haftası" etkinliği düzenlendi

Yurthaber 25-05-2022 12:14

Göbeklitepe Ramazan Bayramı'nda açık mı? Göbeklitepe ziyaretçi kabul ediyor mu?

Göbeklitepe gündemde yer alıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Göbeklitepe bayramda ziyaretçi kabul ediyor mu? sorusu sorulmaya başlandı. Yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinen Göbeklitepe, anıtsal mimarisiyle 2018 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girdi. İşte Ramazan Bayramı'nda Göbeklitepe açık mı sorusunun yanıtı!

Haber 03-05-2022 20:22

Göbeklitepe, Avrupa Megalitik Kültür Rotası ile daha fazla yabancı ziyaretçi çekecek

Şanlıurfa Turizmi Geliştirme AŞ Müdürü Mehmet Uncu: - "Göbeklitepe bu rotaya Türkiye'den giren ilk, 12 bin yıllık geçmişiyle en eski alan oldu. Rota, bizim için daha nitelikli ve fazla yabancı ziyaretçi anlamına geliyor"

Yurthaber 28-04-2022 12:01

Şanlıurfa'da Neolitik dönemin sır perdesi 12 kazıyla aralanacak

Göbeklitepe ve Karahantepe ören yerlerinin kazı başkanı Prof. Dr. Necmi Karul: - "Yakın gelecekte buradaki kazıların sonuçlarının, sadece kalıntılar ve kazılarda elde edilecek görsellerle değil de elde edilen bilgilerle de kamuoyunun ilgisini çekmeye devam edeceğinden eminiz" - Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi Müdürü Celal Uludağ: - "Dünyanın farklı yerlerinde bilim adamları araştırmalar ve kazılar için Şanlıurfa'ya gelecek. Şanlıurfa bu anlamda Neolitik çağın dünyadaki merkezi haline dönüşmüş olacak"

Yurthaber 28-03-2022 12:55

Göbeklitepe’ye ilgi her geçen gün artıyor! 1.3 milyon ziyaretçi akın etti

Şanlıurfa'da 12 bin yıllık geçmişiyle "Tarihin sıfır noktası" olarak nitelendirilen ve resmi açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 8 Mart 2019'da yapılan Göbeklitepe'ye ziyaretçilerin ilgisi her yıl artarak devam ediyor.

Trend 08-03-2022 17:58

Avustralya’dan 'Göbeklitepe' albümü! İnsanlık tarihinin ilk kalıntılarını anlatıyor

Geçtiğimiz yılın son haftasında yayınlanan Ruins of Xibalba’nin Göbeklitepe albümü Avustralya üzerinden insanlık tarihinin bilinen ilk kalıntılarını anlatıyor.

Magazin 02-02-2022 15:43

Tarihin sıfır noktası Göbeklitepe, koronavirüs kısıtlamalarına rağmen ziyaretçilerini ağırladı

Şanlıurfa'da 12 bin yıllık geçmişiyle "tarihin sıfır noktası" olarak nitelendirilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Göbeklitepe, ilk 5 ay kapalı olmasına rağmen 2021'de 567 bin 453 ziyaretçi ağırladı. Göbeklitepe, turizme kazandırıldığı 2018'den bu yana binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor.

Trend 14-01-2022 17:43

Rus turistler Göbeklitepe’ye akın etti! Tarihin sıfır noktasına hayran kaldılar

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında Şanlıurfa'ya gelen 40 Rus turizm acente temsilcisi, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve "tarihin sıfır noktası" olarak nitelendirilen Göbeklitepe'ye hayran kaldı.

Trend 10-12-2021 14:38

Göbeklitepe'de sıra gecesi etkinliği

Göbeklitepe'de sıra gecesi etkinliği

Yurthaber 07-11-2021 12:53

Göbeklitepe'yi keşfeden Klaus Schmidt'in eşi Çiğdem Köksal Schmidt Şanlıurfa'da saldırıya uğradı

Alman Arkeolog Prof. Klaus Schmidt’in eşi Çiğdem Köksal Schmidt, Şanlıurfa'da saldırıya uğradığını duyurdu.

Haber 06-11-2021 17:20

Dünyaca ünlü belgesel kanalı Discovery Channel, Şanlıurfa'da tarih belgeseli çekiyor

Kanal ekibi, "Tarihin sıfır noktası" olarak nitelendirilen Göbeklitepe başta olmak üzere neolitik dönemin önemli yerleşimleri arasında yer alan Karahantepe Ören Yeri ile Türkiye'nin en büyük müzelerinden birisi olan Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi'nde belgesel çekimi yapıyor - Türkiye Film Komisyonu Başkanı ve yapımcı Sait Yardımcı: - "Biz Karahantepe'de belgesel çeken ilk ekip olduk."

Yurthaber 26-10-2021 11:07

Mardin’de heyecanlandıran keşif! "Göbeklitepe'den daha eski"

Mardin’in Dargeçit ilçesinde sürdürülen kazı çalışmalarında bulunan ve 12 bin yıllık olduğu değerlendirilen tapınak, gün yüzüne çıkarıldı. Kazı Başkanı ve Mardin Artuklu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ergül Kodaş, 2020 yılına kadar kurtarma kazıları olarak devam eden çalışmaların bu yıl itibarıyla 'Cumhurbaşkanlığı Kazısı, Türk Tarih Kurumu' statüsünde yürütüldüğünü söyledi.

Haber 22-10-2021 00:12

Göbeklitepe’de balon turları yeniden başladı! Gökyüzünde görsel şölen oluşturdu

Şanlıurfa’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve "tarihin sıfır noktası" olarak nitelendirilen Göbeklitepe’de pandemi nedeniyle ara verilen ticari sıcak hava balonu turları, yeniden start aldı.

Trend 01-10-2021 17:58

Göbeklitepe'nin ismi mi değişti? Bakan Ersoy'dan açıklama

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Şanlıurfa'daki Karahantepe kazı alanında incelemelerde bulundu. Göbeklitepe'nin adının değiştiği iddiaları için de konuşan Ersoy "Herhangi isim değişikliği yok" dedi.

Haber 24-09-2021 15:51

Göbeklitepe BM'de sergileniyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan "hayırlı olsun" diyerek duyurdu

‘Tarihin Sıfır Noktası’ olarak adlandırılan Göbeklitepe’deki dikilitaşların bir replikası, New York’taki Birleşmiş Milletler binasının bahçesinde sergilenmeye başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemize ve Şanlıurfa'mıza hayırlı olsun" diyerek duyurdu.

Haber 22-09-2021 10:49

Göbeklitepe'deki dikili taşın kopyasının BM yerleşkesinde sergilenmesi Şanlıurfa'ya ilgiyi artıracak

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül: - "İnanıyorum ki Şanlıurfa, BM'deki tanıtımın da katkısıyla yerli ve yabancı turist ağırlama noktasında tarihi bir rekor kıracak" - Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban: - "BM'ye giden her delegasyon, muhakkak orada Göbeklitepe'yi de görmüş olacak, tarihi ören yerine ilgi ve alaka da böylece artmış olacak" - Ziyaretçilerden Türker Yıldız: - "Bu eserimizin BM nezdinde de sunulması Türk halkı olarak bizi daha çok gururlandırıyor"

Yurthaber 15-09-2021 12:45

Göbeklitepe'deki son keşifler ne anlama geliyor?

Alman Arkeoloji Enstitüsü ekibi, Göbeklitepe’de büyük anıtsal yapıların zeminlerinin birkaç metre altında, evlerin ve sabit yerleşim alanlarının olduğunu gördü. Bu bulgular Göbeklitepe’nin daha önce düşünüldüğü gibi sadece özel ritüeller için bir araya gelinen izole bir tapınak değil, merkezinde özel yapıların bulunduğu, büyüyen ve gelişen bir köy olduğunu gösterdi.

Trend 20-08-2021 10:25

En çok iz bırakan müzeler seçildi! Türkiye’de Göbeklitepe ve Anadolu Medeniyetleri, dünyada ise Louvre Müzesi kazandı

Heritage İstanbul 2021 ile çeşitli okul ve üniversite öğrencileri arasında gerçekleştirilen anket, ilginç sonuçlar ortaya koydu. Anadolu Medeniyetleri Müzesi Türkiye'de en çok iz bırakan müze olurken, dünyada görülmek istenen müzelerin başında Paris'teki Louvre Müzesi yer aldı.

Trend 30-07-2021 14:56

Göbeklitepe'yi insanlık tarihine kazandıran Prof. Dr. Klaus Schmidt vefatının 7. yılında anılıyor

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül: - "Buraya çok büyük bir emek verdi. Bu nedenle ben Klaus Schmidt için diyorum ki buranın annesi odur, çünkü buranın ortaya çıkmasına o neden olmuştur. Onun ölüm yıl dönümünde bir kez daha teşekkürlerimizi iletiyoruz"

Yurthaber 20-07-2021 11:17

Göbeklitepe'de sezonun ilk sıcak hava balonu uçuşu gerçekleştirildi

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül: - "Türkiye'nin kalbi, turizmin kalbi Şanlıurfa'da atıyor. Otellerimizde rezervasyonlarımız oldukça fazla, pandeminin ardından Şanlıurfa turizm çeşitliliğiyle cazibe merkezi haline gelecek"

Yurthaber 12-07-2021 09:49

Göbeklitepe yakınlarında heyecanlandıran keşif! "Güneydoğu'nun piramitleri"

GAP Bölgesi Turizm Tanıtım ve Markalaşma Projesi kapsamındaki "Mezopotamya" markasının tanıtımı için Şanlıurfa’ya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Göbeklitepe’nin yakınında 11 yeni tepe daha bulunduğunu açıkladı. Konuyla ilgili konuşan Bakan Ersoy, "Dünyada çok popüler bir yer haline gelecek, hatta Güneydoğu’nun Piramitleri diyebiliriz buna. Lansman yapıldıktan sonra çok fazla ses getirecek." ifadelerini kullandı.

Haber 27-06-2021 23:44

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: "Göbeklitepe çevresindeki 100 kilometrelik bir hat üzerinde 11 tane daha nokta tepemiz var. Artık 12 tepe diyeceğiz."

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: "Göbeklitepe çevresindeki 100 kilometrelik bir hat üzerinde 11 tane daha nokta tepemiz var. Artık 12 tepe diyeceğiz."

Yurthaber 27-06-2021 20:19

Teniste Göbeklitepe Büyükler Yaz Kupası sona erdi

Teniste Göbeklitepe Büyükler Yaz Kupası sona erdi

Yurthaber 26-06-2021 18:11

"Peygamberler şehri" Şanlıurfa'da kademeli normalleşme süreciyle turizm hareketliği başladı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül: - "Göbeklitepe ile ilgili bir monolit Birleşmiş Milletler'de sergilenecek. Bununla insanlığın dikkati Şanlıurfa'ya çekildi. Pandemiden önce baktığımızda hedefimiz 1 milyonun üzeriydi. Şimdi ki beklentimiz 3 milyon turist ağırlamak. İnanıyorum ki bunu başaracağız" - Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban: - "Birçok seyahat acentesi bizi arayarak turist rehberi talep etmeye başladı. Gün geçtikçe talep artıyor. Nisan ve mayısta gelemeyen insanlarımız bölgemize gelmek için programlar yapmaya başladı"

Yurthaber 06-06-2021 11:07

Göbeklitepe'ye 4 ayda 100 bin ziyaretçi

UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınan ve 12 bin yıllık geçmişiyle dünyanın en eski tapınağı olarak kabul edilen Göbeklitepe, 4 ayda 100 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban, Göbeklitepe'yi yıl sonuna kadar 500 bin kişinin ziyaret etmesinin hedeflendiğini söyledi.

Haber 25-05-2021 19:40

TARİHİN AYNASI KÜLTÜREL SERVET - Güneydoğu'daki binlerce yıllık tarihe sahip açık hava müzeleri ziyaretçileri cezbediyor

Şanlıurfa'daki Göbeklitepe Arkeolojik Alanı, Adıyaman'daki Nemrut Dağı Ören Yeri, Gaziantep'teki Yesemek Açık Hava Müzesi ve Mardin'deki Dara Antik Kenti, gezenleri tarihi yolculuğa çıkarıyor

Yurthaber 21-04-2021 11:05

"Peygamberler şehri" Şanlıurfa'da turizm hareketliliği yaşanıyor

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin: - "Önceki aylarla kıyaslandığında Göbeklitepe başta olmak üzere inanç turizmi bağlamında Şanlıurfa'yı ziyaret eden ziyaretçi sayısında bir artış olduğunu görüyoruz"

Yurthaber 25-03-2021 11:06

Karadeniz'de ilk insanların yaşadığı mağara ile ilgili yeni gelişme! Talan etmişler

Trabzon'da milattan önce 11 bin yılına ait olduğu düşünülen çakmak taşı ve obsidyenden (magmatik kaya) yapılma taş aletlerin bulunduğu mağara ile ilgili yeni bir detay ortaya çıktı. Tarihi mağaranın defineciler tarafından daha önce kaçak kazı yapılarak talan edildiği ortaya çıktı. Yöre halkı, arkeologlarca inceleme sürdürülen mağaranın korunarak, turizme kazandırılmasını istedi.

Haber 16-03-2021 09:02

Trabzon'da önemli keşif! M.Ö. 11 bin yılına aitler

Trabzon'un Düzköy ilçesi Çayırbağı Mahallesi Koskarlı mevkisinde bir mağarada milattan önce 11 bin yılına ait olduğu düşünülen çakmak taşı ve obsidyenden (magmatik kaya) yapılma taş aletler bulundu. Yapılan analizlerde taş aletlerin bölgede yaşayan ilk insan grubunun kesici aletleri olduğu değerlendirildi. Bölgenin bilinen insanlık tarihine dair önemli bir keşfe imza atan arkeologlar, Göbeklitepe’ye yakın dönemlere tarihlendirilen mağarada daha fazla bulgu için kazı yapmayı hedefliyor.

Haber 11-03-2021 08:51

Günde 10 milyon ekmek çöpe gidiyor

Unlu mamüller marka danışmanı Mine Ataman, “Ülkemizde günlük ortalama 100 milyon ekmek yapılır. Günde 10 milyona yakın, yılda 3.6 milyar ekmeği israf ediyoruz” dedi.

Finans 10-03-2021 14:11

Duyan şaşkına dönüyor! Göbeklitepe'nin keşfinin ilginç öyküsü

Şanlıurfa'da 11 bin 500 yıllık geçmişi ile dünyanın en eski tapınağı olarak kabul edilen Göbeklitepe'nin keşfedilme hikayesi duyanları şaşırtıyor.

Haber 04-03-2021 08:52

Şanlıurfa'da turizmin yeni normalleşme adımlarıyla canlanması bekleniyor

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül: - "Salgın normale dönerse ben inanıyorum ki insanlar heyecanla Şanlıurfa'ya gelmeyi bekliyorlar" - Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban: - "Birçok acente mart ayının ortasından itibaren 'Mezopotamya turları' diye satışlar yapmaya başladı. Ayrıca otellerimizde de opsiyonlu rezervasyonlar bulunmakta"

Yurthaber 21-02-2021 11:19

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde 'gizemli monolit' yakıldı

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan gizemli monolit, "büyücülerin gönderdiği" iddiası üzerine halk tarafından ateşe verildi.

Haber 19-02-2021 09:16

Şanlıurfa’ya bir monolit daha: Bu kez belediye parka dikti

Şanlıurfa’da, gizemli bir şekilde araziye yerleştirilip ardından kaldırılan ve Türkiye'nin Milli Uzay Programı'nın tanıtımı için yapıldığı ortaya çıkan, üzerinde 'Gökyüzüne bak ayı gör' yazılı monolitin bir benzeri bu kez belediye tarafından bir parka yerleştirildi. Üzerinde yine Göktürk alfabesiyle 'Hedef 2023' ve 'Gökyüzüne bak, ayı gör’ yazılı monoliti görenler cep telefonuyla hatıra fotoğrafı çekti.

Haber 12-02-2021 13:53

Göbeklitepe'deki metal bloğun sırrı çözüldü

Göbeklitepe'deki tarlada bulunan ve gizemli şekilde ortadan kaybolan metal bloğun sırrı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Milli Uzay Programı Tanıtım Toplantısı"nda yaptığı konuşma sırasında çözüldü. Metal bloğun, Türkiye'nin Milli Uzay Programı'nın tanıtımının parçası olduğu anlaşıldı.

Haber 09-02-2021 20:59

Göbeklitepe yakınlarındaki metal blok dünya basınında

Şanlıurfa'da Göbeklitepe yakınlarındaki tarlada toprağa saplı halde bulunan, bu sabah ise kaldırıldığı görülen metal bloğa (monolit), ABD ve Avrupa medyası haberlerinde geniş yer verdi.

Haber 09-02-2021 16:17

Şanlıurfa’daki metal blok, 5 gün sonra gizemli şekilde ortadan kayboldu

Şanlıurfa'da, 5 gün önce kim tarafından dikildiği öğrenilemeyen 3 metre yüksekliğindeki metal blok, yine gizemli şekilde ortadan kayboldu. Metal bloğun geldiği günkü şaşkınlığı bugün de yaşayan mahalleli, "Sabah hem metal blok hem de jandarmada yerinde yoktu" dedi.

Haber 09-02-2021 12:10

Şanlıurfa'da metal blok nöbeti! Edirne'den bile gelenler oldu

Şanlıurfa'da Göbeklitepe yakınlarında araziye yerleştirilmiş şekilde bulunan ve üzerinde Göktürk alfabesiyle, 'Gökyüzüne bak, ayı gör' yazılı metal blok gizemi hala çözülmedi. Alana Edirne'den bile gelenlerin olduğu öğrenildi.

Haber 08-02-2021 15:46

Şanlıurfa’daki metal blok gizemini koruyor! Ziyaret yasaklandı

Şanlıurfa’da, kentin simgesi olan Göbeklitepe yakınlarındaki bir araziye yerleştirilen monolit benzeri metal blok, gizemini koruyor. Kentte heyecana yol açan monolitin kimler tarafından ne amaçla araziye yerleştirildiğinin tespitine yönelik İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde özel ekip kuruldu. Meraklıların yoğun şekilde ziyaret ettiği metal bloğun bulunduğu bölgede nöbet tutan jandarma, alana ulaşan yollarda sivillerin geçişine izin vermiyor.

Haber 07-02-2021 17:21

Göbeklitepe'deki gizemli bloğun sırrı çözülemedi! Jandarma özel ekip kurdu

Şanlıurfa'da Göbeklitepe yakınlarında araziye yerleştirilmiş üzerinde Göktürk alfabesiyle, "Gökyüzüne bak Ay'ı gör" yazılı metal bloğun sırrı henüz çözülemedi. Kim ya da kimler tarafından araziye dikildiği araştırılan metal bloğun bulunduğu alanda jandarmanın nöbeti ise sürüyor. İl Jandarma Komutanlığı olayın aydınlatılması için özel ekip kurdu.

Haber 06-02-2021 16:09

Göbeklitepe yakınlarında esrarengiz olay! Güvenlik güçleri alarma geçti

Şanlıurfa'da tarihin sıfır noktası olarak bilinen Göbeklitepe yakınlarında araziye yerleştirilmiş metal blok bulundu. Güvenlik güçleri, Göktürk alfabesiyle, 'Ay'ı görmek istiyorsan gökyüzüne bak' yazılı metal bloğun kim ya da kimler tarafından araziye dikildiğini araştırıyor.

Haber 05-02-2021 15:58

Göbeklitepe kar nedeniyle beyaza büründü

Göbeklitepe kar nedeniyle beyaza büründü

Yurthaber 19-01-2021 11:58

Bakan Ersoy’un 'Yeni Göbeklitepe'lere hazır olun' mesajı Şanlıurfa'da heyecan yarattı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Şanlıurfa'daki yeni keşiflere değinip, "Yeni Göbeklitepe'lere hazır olun" mesajı kentte büyük yankı yarattı.

Haber 13-01-2021 17:34