İlkbahar Haberleri

İlkbahar eş anlamlısı nedir? İlkbahar kelimesinin eş anlamlıları ile örnek cümleler

İlkbahar, Farsça "behâr" kelimesinden türemiştir. İlkbahar kelimesini 14. yüzyıldan itibaren dilimizde görürüz. Türkçeye ilk başta "bahar" olarak geçmiştir. Zamanla "ilkbahar" hâlini almıştır. Dilin gelişimiyle birlikte ilkbahar kelimesinin birden fazla eş anlamlısı türemiştir. Peki, ilkbahar kelimesinin eş anlamlıları nelerdir?

Egitim 26-08-22 14:34

Gezgin arıcı aile bal mesailerini bayramda da sürdürüyor

Yılın yaklaşık 9 ayını evlerinden uzakta geçiren gezgin arıcılar, bayramda sevdiklerinden ayrı olmanın burukluğunu yaşıyor - Balıkesir'den Kırklareli'ne gelen arıcı Fatma Saltık: - "Bayram buruk geçiyor, köyde olsak komşularımız gibi kurbanımızı keser, misafirlerimizi ağırlar, bayramlaşırdık"

Yurthaber 11-07-22 12:59

Marmara Bölgesi'nde ilkbaharda yağışlar azaldı

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Deniz Demirhan: - "Yağışlar ilkbaharda uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 36, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45 azaldı. Bu bize kuraklığın bir göstergesidir" - "Türkiye su fakiri ülke olma yolunda ilerliyor. Bu çok uzak değil. Bunları düşünerek önlemler almalı, kuraklıkla mücadeleyi şimdiden başlatmalıyız"

Yurthaber 08-07-22 11:06

Domaniç Dağları'nın baharla yeşeren ormanları dronla görüntülendi

Domaniç Dağları'nın baharla yeşeren ormanları dronla görüntülendi

Yurthaber 31-05-22 10:23

Bingöl'ün Yedisu ilçesinde ilkbahar güzelliği yaşanıyor

Bingöl'ün Yedisu ilçesinde ilkbahar güzelliği yaşanıyor

Yurthaber 26-05-22 15:49

Tunceli'nin 3 bin rakımlı dağ köyleri yeşile büründü

Tunceli'nin 3 bin rakımlı dağ köyleri yeşile büründü

Yurthaber 26-05-22 13:32

Aras Dağları'nın eteğindeki köylerde iki mevsim bir arada yaşanıyor

Iğdır'ın yüksek rakımlı köylerinin bir yanı yeşillenirken diğer yanlarında kar hala duruyor

Yurthaber 09-05-22 12:52

Ağrılıların heliz otu mesaisi başladı

Havaların ısındığı, karların eridiği ve doğanın canlanmaya başladığı Ağrı'da vatandaşlar, dağlarda kilometrelerce yol yürüyerek turşu yapımında ve yemeklerde kullanılan heliz otunu topluyor

Yurthaber 08-05-22 11:06

Ardahan'da lapa lapa yağan kar, kışı aratmadı

İlkbahar mevsiminin son ayında kar sürpriziyle karşılaşan vatandaşlar şaşkınlık yaşadı

Yurthaber 05-05-22 12:56

Çır Şelalesi ve lalelerle bezenen Bingöl Ovası doğaseverleri cezbediyor

Ilıcalar beldesinde karların erimesiyle oluşan ve sarp kayalıklar arasında 50 metre yüksekten akan şelale ile kırmızı laleler ve sarı çiçeklerle kaplı ova, ilkbaharda doğa ve fotoğraf tutkunlarını ağırlıyor - Bingöl Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Kulübü Derneği Başkanı Kenan Nihat Elçi: - "Bu güzellikler bizler için hem yaşama sevinci hem de güzel görüntülerle arşiv oluşturuyoruz. İnsanların doğaya açılmasını arzuluyoruz"

Yurthaber 05-05-22 11:02

Akademik destek Bingöl balının üretim miktarını ve kalitesini artırdı

Bingöl Üniversitesi Pilot Üniversite Koordinasyon Merkez Birimi Koordinatörü Doç. Dr. Nusret Özbay: - "Merkezde son 6 yılda yürütülen çalışmalarla Bingöl, Türkiye'de bal üretim sıralamasında 28. sıradan 14. sıraya kadar ulaştı"

Yurthaber 29-04-22 12:00

Ağlayan gelin Van'da doğayı renklendirdi

Yaklaşık 15-20 günlük yaşam süresi olan ters laleler özenle korunuyor

Yurthaber 29-04-22 10:42

Ovacık'ta baharın tüm renk paleti tek kadrajda

Yılın yaklaşık 5 ayında beyaz örtüyle kaplanan Tunceli'nin Ovacık ilçesinde, havaların ısınmasıyla yeşilin tonlarına bürünen, çiçeklerle renklenen vadiler, ovalar ve dağ köyleri doğa ve fotoğraf severlerin ilgisini çekiyor - Fotoğraf meraklısı Ömer Faruk Narlı: - "Özellikle mevsim geçişlerinde farklı renkleri aynı kareye sığdırdığımız için bu dönemlerin değeri büyük oluyor"

Yurthaber 27-04-22 12:34

Eber Gölü yükselen su seviyesiyle hareketlendi

Gölde 1993'ten bu yana bilimsel çalışma yapan Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş: -"Gölün su hacmi 3-4 kat artmış durumda. Bunu göldeki hayvan çeşitliliğinden de görebiliyoruz" - "Geçen yıl biz buraya geldiğimizde kuş dahi gözlemlememiştik ve durum çok kötüydü"

Yurthaber 26-04-22 10:54

Iğdır'ın kayısı bahçeleri bahar renklerine büründü

Iğdır'ın kayısı bahçeleri bahar renklerine büründü

Yurthaber 12-04-22 10:36

Tarihin doğayla bütünleştiği Çemişgezek'te ilkbahar güzelliği

Tunceli'nin Çemişgezek ilçesindeki tabiat harikası Tağar Vadisi ile tarihi İn Delikleri, Uzun Hasan Türbesi, Hamam-ı Atik ve Tağar Köprüsü ilkbahar renkleri arasında ziyaretçilerini bekliyor - Doğa tutkunu Özgür Ozan: - "Şu anda tabiat eşsiz bir görsel güzellik sunuyor ve ilçede dikkatimizi en çok gürül gürül akan Tağar Çayı ile İn Delikleri çekti"

Yurthaber 06-04-22 11:04

İlkbaharda dolabınıza eklemeniz gereken kurtarıcı parçalar

Dolabınızın başında saatlerce ne giyeceğinizi mi düşünüyorsunuz? Kıyafetlerinizi mevsimsel kullanımına göre düzenleyerek giyeceklerinize çok daha kolay bir şekilde karar verebilirsiniz. İlkbaharda bazı temel parçaları alarak çok çeşitli kombinler yapabilirsiniz.

Kadin 05-04-22 12:13

Ağrı'da kar kaplanları martın son gününde de yoğun kar mesaisinde

Ağrı'da "kar kaplanları" martın son gününde de yoğun kar mesaisinde

Yurthaber 31-03-22 14:46

İlkbahar modasına hazırlık yapanlara koşu ve spor şortu önerileri

Bisikletçi şortları, kısa taytlar, spor şortları ilkbahar ve yaz aylarında sevilerek kullanılıyor. Günlük rahat stilde de çokça tercih edilen spor şortlar özellikle koşu ve antrenmanlarda kullanım kolaylığı sağlıyor. İlkbahar ve yaz mevsimine uygun, spor yaparken rahat hissettirecek, hareketlerinizi kısıtlamayacak birbirinden güzel spor şortlarla karşınızdayız! Göz atmaya ne dersiniz?

Haber 28-03-22 09:31

Baharı bekleyen Karadeniz yaylaları beyaz örtüyle kaplandı

Hava sıcaklığında artış beklenen Karadeniz'de, yaylalar ve yüksek bölgelerdeki yerleşim birimleri 2 metreyi bulan kar örtüsü altında kaldı - Giresun Yavuzkemal Belediye Başkanı Adem Önal: - "Bu zamanlarda genellikle kar olmuyordu, kasım ve ocak ayları arasında kar yağışı oluyordu ama mevsim bu yıl değişik oldu, ilkbaharın başında bu denli kar var"

Yurthaber 26-03-22 11:05

21 Mart ekinoks nedir? 21 Mart ilkbahar ekinoksu özellikleri neler? 21 Mart'ta ne olur?

Eylül ile Mart olmak üzere senede iki defa gerçekleşen 21 Mart ilkbahar ekinoksu bugün gündemdeki yerini aldı. Baharın başlanlangıcı olarak da görülen bugünle birlikte "21 Mart 2022 ekinoks nedir, özellikleri nelerdir?" sorularına yanıt aranmaya başladı. Peki 21 Mart ekinoks nedir? 21 Mart ilkbahar ekinoksu özellikleri neler? 21 Mart'ta ne olur? İşte ekinoks tarihi hakkında merak edilenler...

Haber 21-03-22 17:32

Nevruz nedir? 2022 Nevruz Bayramı ne zaman, bugün mü? Nasıl kutlanır? İşte Bahar bayramı anlamı ve önemi!

Nevruz nedir, neler yapılır? sorusunun yanıtı vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Nevruz, İlkbaharın müjdecisidir. Doğanın uyanışını simgelediğine inanılır. Peki Nevruz nedir? Nevruz Bayramı ne zaman, bugün mü? Nasıl kutlanır? İşte bahar bayramının anlamı ve önemi...

Haber 21-03-22 14:56

Nevruz nedir? Neden kutlanır? Nevruz Bayramı'nda neden ateşten atlanır? Türkler için önemli mi?

Nevruz nedir? sorusunun yanıtını öğrenmek isteyen vatandaşlar konuya ilişkin araştırma yapmaya başladı. Baharın müjdecisi Nevruz'a ilişkin birçok soru ve konu başlığı internette aratılıyor. Peki Nevruz nedir? Neden kutlanır? Nevruz Bayramı'nda neden ateşten atlanır? Türkler için önemli mi? Konuya ilişkin ayrıntıları sizler için derledik...

Haber 21-03-22 14:54

Baharın müjdecisi nevruz yeniden coşkuyla kutlanıyor

Ateşten atlama, yumurta tokuşturma, demir dövme gibi renkli ritüellerle yüz yıllardır kutlanan nevruz, Orta Asya'dan Anadolu'ya birçok coğrafyada gelecek kuşaklara aktarılıyor - Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alimcan İnayet: - "İki seneden beri Kovid-19 nedeniyle nevruz kutlamalarını gerçekleştirememiştik, bu yıldan itibaren kutlamalara, daha önceki yıllarda olduğu gibi yüz yüze ve daha coşkulu bir biçimde devam edeceğiz"

Yurthaber 20-03-22 11:27

Evinizi ilkbahara hazırlamak için temizliğe yardımcı ürün önerileri

Kış aylarının bitişiyle bahara hazırlık dönemi başlıyor. Sağlıklı ve ferah bir yaşam alanı için bahar gelmeden evlerin baştan sona temizlenmesi oldukça önemli. Bahar temizliği uzun süren ve yorucu bir iş. Ancak doğru ürünleri kullanarak hem zamandan tasarruf edebilir hem daha az enerjiyle maksimum verim alabilirsiniz. Yaklaşan bahar için temizlik ürünleri arayışı içindeyseniz sizin için seçtiğimiz ve işinizi kolaylaştıracak ürünlere göz atmalısınız.

Haber 18-03-22 11:37

Kar kalınlığının 177 santimetre ölçüldüğü Palandöken'de kayak heyecanı sürüyor

Kar kalınlığının 177 santimetre ölçüldüğü Palandöken'de kayak heyecanı sürüyor

Yurthaber 15-03-22 14:08

Ağrı Dağı'nın esrarengiz fareleri baharın gelişiyle yuvalarından çıktı

Sulak alanlarda yiyecek ararken görüntülenen ve halk arasında "esrarengiz fare" olarak bilinen su maymunları Ağrı Dağı Milli Parkı'ndaki en dikkat çeken yaban hayvanları arasında bulunuyor - KuzeyDoğa Derneği Bilim Koordinatörü Emrah Çoban: - "Turuncu ön dişleri ilgi çekiyor, üreme dönemlerinde küçük yavrularıyla etrafta gezinerek çok güzel görüntüler veriyorlar"

Yurthaber 13-03-22 12:30

Baharın müjdecisi! Son cemre toprağa düştü

Bahar mevsiminin habercisi olan cemrenin sonuncusu toprağa düştü. İlk cemre 20 Şubat'ta havaya, ikincisi ise 27 Şubat'ta suya düşmüştü.

Haber 06-03-22 11:36

Üçüncü cemre ne zaman düşecek? Üçüncü cemre nereye düşer?

Cemre düşmesi havaların ısınması anlamına geliyor. İlk cemrenin havaya, ikinci cemrenin suya ve üçüncü cemrenin toprağa düştüğü kabul ediliyor. Cemre havaya ve suya düştü. Şimdi ise üçüncü cemrenin toprağa düşmesi bekleniyor. Arapça kökenli bir kelime olan cemrenin anlamı 'kor' yani ateştir. İşte üçüncü cemrenin düşeceği tarih...

Haber 03-03-22 01:50

Şubat neden 28 çekiyor? 2022 Şubat ayında neden 28 gün var, kaç yılda bir 29 çeker?

Şubat neden 28 çekiyor? sorusunun yanıtı Şubat ayının son günü olması nedeniyle merak konusu oldu. "Şubat ayında neden 28 gün var" ve "Şubat aç yılda bir 29 çeker?" soru ve konu başlıkları merak konusu olurken bahar mevsimi Mart ayı ile başlamış olacak. Peki Şubat neden 28 çekiyor? 2022 Şubat ayında neden 28 gün var, kaç yılda bir 29 çeker? İşte ayrıntılar...

Haber 28-02-22 09:11

Cemre düştü mü? İlk cemre ne zaman, nereye düşecek 2022? Hava ne zaman ısınacak?

Cemre düştü mü? sorusunun yanıtı kış mevsiminden ve soğuklardan sonra yaza geçiş yapmak isteyen birçok vatandaş tarafından araştırılıyor. İlk cemrenin ne zaman düşeceğini merak konusu oldu oldu. Bu kapsamda Cemre düştü mü? İlk cemre ne zaman, nereye düşecek 2022? Hava ne zaman ısınacak? soru ve konu başlıkları araştırılmaya başlandı. Kıştan bahara geçisin sembolü olan ve ısınmayı ifade eden ilk cemrenin düşüş tarihine haberimizde yer verdik. İşte 2022 ilk cemrenin düşüş tarihi...

Haber 19-02-22 10:31

İlk cemre ne zaman düşecek? Yaz ne zaman gelecek? İşte 2022 birinci cemrenin düşüş tarihi!

Uzayan kış mevsiminden ve soğuklardan uzaklaşarak yaza geçiş yapmak isteyen vatandaşlar ilk cemrenin ne zaman düşeceğini merak ediyor. Kıştan bahara geçisin sembolü olan ve ısınmayı ifade eden cemrenin 2022 yılında düşeceği tarihler şimdiden merak konusu oldu. Peki cemre nedir ve ilk cemre ne zaman düşecek? Yaz ne zaman gelecek? İşte 2022 birinci cemrenin düşüş tarihi!

Haber 06-02-22 11:48

Koruma altındaki yaban keçileri Tunceli dağlarına güzellik katıyor

Koruma altındaki yaban keçileri Tunceli dağlarına güzellik katıyor

Yurthaber 22-05-21 12:28

Çağlayan ve Kuzalan şelaleleri kademeli normalleşme döneminde ziyaretçilerini bekliyor

Giresun İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Gürgenci: - "Şelaleler özellikle iki yıldır pandemi nedeniyle evlerde kalan ziyaretçilerin içini açacak ve rahatlatacaktır"

Yurthaber 19-05-21 11:11

Tarih kokan şehir Erzurum bahar renklerine büründü

Tarih kokan şehir Erzurum bahar renklerine büründü

Yurthaber 15-05-21 16:27

Doğası ve yaban hayatıyla dikkati çeken Tunceli'deki Sülüklü Göl bahar renklerine büründü

Mazgirt Dağları eteğindeki yer altı sularıyla beslenen ve doyumsuz manzaralar sunan göl, kurbağa ve yılanların yanı sıra leylek, angut, karabatak, yeşilbaş ördek ve saz tavuğuna da ev sahipliği yapıyor - Yukarı Oyumca Köyü Muhtarı Hüseyin Doğan: - "Bu kentin doğal güzellikleri paha biçilmez. Burası gölleri, dağları, ormanları ve vadileriyle saklı bir cennet gibi"

Yurthaber 12-05-21 11:26

Ağrı'daki saklı güzellik Meya Şelalesi keşfedilmeyi bekliyor

Ağrı'daki saklı güzellik Meya Şelalesi keşfedilmeyi bekliyor

Yurthaber 04-05-21 12:43

Baharın müjdecisi Hıdırellez renkli ritüellerle yaşatılıyor

Birçok coğrafyada farklı şekilde kutlanan Hıdırellez geleneğinde dilek dileyip bir ağaca bez bağlama, ateşten atlama, gül ağacı altına isteklerini çizme, çeşitli çiçekleri kaynatarak içme, genç kızların kısmet açmak için küpe, yüzük gibi eşyalarını bir gün çömlekte kilitli tutması gibi ritüeller yüzyıllardır nesilden nesile aktarılıyor - Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alimcan İnayet: - "Hıdırellez geleneği işlevsel olarak sosyal dayanışmayı güçlendirir. İnsanlar arasındaki kardeşliği, barışı, yardımlaşmayı pekiştirir"

Yurthaber 04-05-21 11:12

Ağrı'daki buzla kaplı doğa harikası Balık Gölü çözülmeye başladı

Yazın şehrin gürültüsünden uzaklaşıp doğayla baş başa kalmak isteyenlerin uğrak yeri haline gelen Ağrı'daki göl, ilkbaharın yaşandığı bugünlerde göçmen kuşlarla şenlendi - Ziyaretçilerden İmdat Özmen: - "Ülkede bahar yaşanıyor ama burada gölde daha buzlar var. Buzlar eridiğinde daha güzel manzaralar ortaya çıkıyor"

Yurthaber 24-04-21 11:17

Tunceli'nin ovaları kardelen, nergis ve düğün çiçekleriyle rengarenk oldu

Tunceli'nin ovaları kardelen, nergis ve düğün çiçekleriyle rengarenk oldu

Yurthaber 20-04-21 12:26

Tunceli'de baharın gelişiyle açan mavi kardelenler doğayı süsledi

Tunceli'de baharın gelişiyle açan mavi kardelenler doğayı süsledi

Yurthaber 16-04-21 12:47

Erzurum ilkbaharda yeniden beyaza büründü

Erzurum ilkbaharda yeniden beyaza büründü

Yurthaber 13-04-21 12:26

Bolu'da iki mevsim bir arada yaşanıyor

Bolu'da iki mevsim bir arada yaşanıyor

Yurthaber 12-04-21 11:47

Kastamonu'da ekipler, ilkbaharda da karla mücadele ediyor

Kastamonu'da ekipler, ilkbaharda da karla mücadele ediyor

Yurthaber 09-04-21 20:06

Gölcük Tabiat Parkı'nda açan çiçekler güzel görüntüler oluşturdu

Gölcük Tabiat Parkı'nda açan çiçekler güzel görüntüler oluşturdu

Yurthaber 30-03-21 13:39

Ceyhan Nehri ilkbaharın renk cümbüşünü yansıtıyor

Ceyhan Nehri ilkbaharın renk cümbüşünü yansıtıyor

Yurthaber 28-03-21 10:17

Ekinoks nedir? İlkbahar ve son bahar ekinoksu ne zaman? Gece ile gündüz eşitleniyor…

Gece ile gündüzün eşitlenmesi olayına ekinoks denir. Bu yılda sadece iki kez meydana gelen bir olaydır. İlkbahar ve sonbahar ekinoksu her yıl aynı tarihlerde gerçekleşir. Bu tarihte güneş ışınları Kuzey Yarım Küreye dik düşer.

Haber 20-03-21 09:43

Sakarya'nın Karagöl Yaylası'nda iki mevsim bir arada yaşanıyor

Sakarya'nın Karagöl Yaylası'nda iki mevsim bir arada yaşanıyor

Yurthaber 16-03-21 12:49

Sarp dağların arasındaki Pülümür Vadisi doğasıyla ziyaretçilerini cezbediyor

Tunceli'de her mevsim farklı güzelliğe bürünen Pülümür Vadisi'nde hava sıcaklıklarının artmasıyla hem baharın hem de kışın güzellikleri bir arada yaşanıyor - Ziyaretçilerden Cüneyt Coşkun: - "Karların erimesiyle dere ve şelaleler şırıl şırıl akmaya başladı. Biz de zamanımızın çoğunu şu an Pülümür Vadisi'nde geçiriyoruz. Günübirlik geziler ile bu vadiye gelip piknik yapıyoruz" - Doğasever Volkan May: - "Vadide Ağlayan Kayalar, Hatun Köprüsü ve Gelin Odaları bulunuyor. Burada iki mevsim bir arada yaşanmaya başladı. Dağların zirvelerinde kar varken, alçak kısımda çiçekler açmış durumda"

Yurthaber 08-03-21 11:48