Teknoloji Haberleri

Borsada teknoloji rüzgarı! Endekste tarihi zirve görüldü

Yılbaşından bu yana yüzde 75'in üzerinde değer kazanan teknoloji endeksi, 17.031,65 puanla en yüksek seviyesine çıktı. Teknoloji şirketleri, getiri olarak New York borsasındaki önde gelen teknoloji şirketlerini geride bıraktı.

Finans 27-02-2024 14:50

Getmobil, Yenilenmiş Elektronik Cihaz Pazarını Büyütmek İçin Seri A Öncesi Yatırım Turunu Kapattı

Yenilenmiş elektronik ürün dikeyinde pazaryeri olarak faaliyet gösteren Getmobil, Seri A öncesi yatırım turunu kapatarak toplamda 6 milyon dolar yatırıma ulaştığını bildirdi. Yatırım turu, erken aşama pazaryeri girişimlerine yaptığı yatırımlar ile bilinen Hollanda'nın en büyük fonlarından DFF(Dutch Founders Fund) liderliğinde gerçekleşirken, 212, TechOne VC, Logo Ventures ve Maxis ve Arya yatırımcılar arasında yer aldı.

Haber 20-02-2024 16:00

Küresel piyasalar pozitif seyrediyor

Küresel piyasalar haftanın son işlem gününde pozitif seyrediyor. Dünya genelinde yapay zeka ile ilgili teknoloji şirketleri piyasaların yönü üzerinde belirleyici olmaya devam ediyor.

Finans 16-02-2024 10:28

Küresel piyasalar pozitif seyrediyor

Küresel piyasalarda teknoloji hisseleri öncülüğünde pozitif bir seyir izleniyor. Yatırımcılar bugün yoğun veri gündemini takip ediyor.

Finans 15-02-2024 09:51

Teknoloji facia getirdi: Ameliyat robotu hastayı öldürdü... Skandal iddialar!

Yapay zeka ve robotik teknoloji her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Hizmet sektöründen sonra sağlık sektöründe de görülmeye başlayan robotlar hakkında soru işaretleri henüz giderilememişken, korkunç bir facia gerçekleşti. Ameliyata giren bir robotun hastanın ölümüne yol açması dünya gündemine bomba gibi düştü. Ölen hastanın kocasının iddiaları ise çok çarpıcı... İşte tüm detaylar!

Haber 10-02-2024 17:13

Teknolojik ürün ihracatı 100 milyar dolara yaklaştı

Türkiye'nin imalat sanayisinde orta yüksek ve yüksek teknolojili ürün ihracatı 2023'te 97,2 milyar dolara ulaştı.

Finans 05-02-2024 11:53

Covid ile başlayan teknolojik dönüşüm dünyayı nasıl etkiledi?

Tüm dünyayı etkileyen yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını bazı teknoloji alanlarında köklü değişim yaratırken, çok sayıda teknoloji şirketi rekor büyüme performansı ve insan yaşamında oluşturdukları etkiyle ön plana çıkıyor. Covid-19'la "uzaktan çalışma", "çevrim içi iletişim" ve "e-ticaret" gibi kavramlar insan hayatının bir parçası haline gelirken, veri gizliliği ve çevrim içi güvenliğine yönelik endişeler de artt

Finans 14-01-2024 14:30

iPhone'dan AirPods'a, airfryerdan dikey süpürgeye çok satan teknolojik ürünler

Teknolojik ürünlere ilgi duyuyorsanız tam da olmanız gereken yerdesiniz! Geçtiğimiz yıla damgasını vuran, kullanıcılardan takdir toplayan, en çok satan teknolojik ürünleri bir araya getirdik. Seçkimizde yer alan bu teknolojik ürünler yeni deneyimler ve unutulmaz anlar yaşamanıza katkı sağlarken hayatınıza pratiklik ve değer katacak.

Haber 29-12-2023 14:49

Cep telefonları tarih mi oluyor? Yeni teknoloji: Yaka telefonları! Avuç içi projeksiyon detayı...

Teknolojinin çok hızlı bir şekilde gelişmesiyle birlikte insanlar mevcut cihazlara alışamadan yeni teknolojik cihazlar çıtayı bir üstüne taşıyor. Yeni geliştirilen teknolojiyle birlikte cep telefonlarının da tarih olması bekleniyor. Cep telefonlarının yerini ise yaka telefonlarının alması bekleniyor. İşte avuç içine de yansıtılabilecek bu teknolojinin tüm detayları!

Haber 16-11-2023 20:53

Gaming Week bugün sona eriyor! Levet atlatan indirimleri kaçırmayın

Oyun ekipmanlarından konsollara, monitörlerden bilgisayarlara birçok üründe inanılmaz indirimler sunan Gaming Week, bugün sona eriyor. Hala indirimlerden yararlanmadıysanız, şimdi tam zamanı! Oyunlardaki performansınızı yükseltecek, yüksek teknoloji ürünlerine uygun fiyatlarla sahip olmak için acele edin.

Haber 16-10-2023 12:17

TÜBİTAK Başkanı Mandal, Türkiye'nin Ay misyonunu anlattı:

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye'nin Ay misyonunun 2026'da sert inişle başlamasının planlandığını söyledi.

Yurthaber 13-10-2023 14:39

Antalya'da Traktör, Tarım Makineleri, Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı başladı

Antalya'da düzenlenen Growmach Traktör, Tarım Makineleri, Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Yurthaber 10-10-2023 15:38

15. Uluslararası MEB Robot Yarışması Bursa'da başladı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünce bu yıl 15'incisi düzenlenen Uluslararası MEB Robot Yarışması, Bursa'da başladı.

Yurthaber 06-09-2023 13:35

Penta Teknoloji, yılın ilk çeyreğinde cirosunu artırdı

Penta Teknoloji, 2023 yılının ilk üç aylık döneminde konsolide cirosunu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 84 artırarak 3,6 milyar TL’ye ulaştırdı.

Finans 09-05-2023 21:26

Osmaniye'de liselilerin ürettiği elektrikli araç Pars 2023, TEKNOFEST'te yarışacak

Osmaniye'de elektrikli araç üreten Şehit Mehmet Karacatilki Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında TÜBİTAK tarafından Kocaeli'de gerçekleştirilecek Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları'nda yarışacak.

Yurthaber 24-04-2023 14:12

Takvimler değişmeden harekete geçin! 2023 için bunları bilmeniz gerek

Teknoloji gelişiyor. Teknoloji geliştikçe birbirinden farklı kelimeler de hayatımızın bir parçası haline geliyor. Her ne kadar 1992'de yayımlanan bir romanda yer alsa da, bundan birkaç yıl öncesine kadar metaverse popüler bir kelime değildi. Ancak şimdi durum çok farklı. Günümüzde metaverse'ü bilmeyen neredeyse yok gibi. Peki ya "Matter", "Stable Diffusion" ve "DLSS"? Takvimler 2023'ün takvimleriyle değişmeden harekete geçin çünkü 2023 için bu terimleri bilmeniz gerekecek.

Haber 26-12-2022 18:33

Teknoloji eş anlamlısı nedir? Teknoloji kelimesinin eş anlamlıları ile örnek cümleler

Dünyada kullanılan dillerin çoğunda bazı kelimelere karşılık kullanılabilecek farklı kelimeler mevcuttur. Köken bakımından farklılık gösteren kelimeler aynı anlamda kullanılabilir ve aynı anlamları karşılarlar. Bu durum eş anlamlı kelimeler olarak adlandırılmıştır. Türkçede de çoğu kelimenin eş anlamlısı olan kelime karşılıkları vardır. Dilimizde Fransızca kökenli kelimelerden birisi olan teknoloji kelimesinin eş anlamlısı nedir?

Egitim 02-12-2022 20:15

Teknoloji sektöründeki büyük işten çıkarmaların sebebi ne?

Küresel teknoloji sektöründe 120 binden fazla pozisyon kapatıldı. Çalışanların işten çıkarılma nedenleri firmadan firmaya değişiyor ancak ortak temalar da var.

Haber 18-11-2022 16:39

iCloud silinen fotoğrafları geri getirme nasıl yapılır? iCloud silinen fotoğrafları saklar mı?

iCloud fotoğraf ve videoları güvenli bir şekilde saklamak için Apple kullanıcılarına saklama alanı sunuyor. Saklama alanı zamanla dolunca kullanıcılar, alan açmak için bazı fotoğraflarını silebiliyorlar. Peki, yanlışlıkla fotoğraf silinmesi durumunda iCloud silinen fotoğrafları saklar mı? iCloud silinen fotoğrafları geri getirme nasıl?

Haber 19-10-2022 21:29

FPS nedir, ne işe yarar? Oyunlarda FPS ne anlama gelir?

FPS özellikle online bilgisayar oyunlarında kullanıcıların en sık karşılaştığı kavramlardan biridir. Bu kavram yalnızca bilgisayarlarda değil akıllı cep telefonları, televizyon gibi birçok alanda kullanılan bir terimdir. Teknolojik görüntülüme veya kare hızı olarak ifade edilen FPS değeri, online video oyunlarını için oldukça önemlidir.

Haber 19-10-2022 19:10

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Malatya'da gençlerle buluştu:

"Başkalarından vizyon alan, başkalarının kendisine diretmesine, dayatmasına dayalı mandacı bir zihniyete ayak kaldıran, dimdik duran, lideriyle birlikte duran, tek ayağını Anadolu'ya, Türkiye'ye sağlam basan, diğer ayağıyla da bütün dünyayı dolaşan bir Türk gençliği, Türkiye gençliği, TEKFONEST gençliği dedik"

Yurthaber 15-10-2022 00:01

Çankırı'da TÜBİTAK 4007 İlimde Bilim Şenliği başladı

Çankırı'da TÜBİTAK 4007 "İlimde Bilim Şenliği" başladı

Yurthaber 13-10-2022 13:01

Antalya'da 6. Akdeniz Bilişim Zirvesi 14 Ekim'de yapılacak

Antalya'da "6. Akdeniz Bilişim Zirvesi" 14 Ekim'de yapılacak

Yurthaber 12-10-2022 14:27

Instagram'da yorum kopyalama nasıl yapılır? Instagram yorumları nasıl kopyalanır?

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram aracılığı ile kullanıcılar fotoğraf, video gibi birçok paylaşımı gerçekleştirmektedir. Kullanıcılar zaman zaman gönderi altlarında gördükleri yazıları çok beğenmekte ve bu yazıları kopyalayıp kaydetmek istemektedir. Maalesef ki uygulama içerisinde kopyalama özelliği yoktur.

Haber 12-10-2022 09:39

Instagram canlı yayınında yorum yapamıyorum! Instagram canlı yayınında yorum yapamama sorunu nedeni ve çözümü nedir?

Instagram, kullanıcıların özgürce fotoğraf ve video paylaşabildiği sosyal medya uygulamalarından biridir. Bu uygulama kullanıcılarına gönderi paylaşımı dışında canlı yayın açma gibi özellikler de sunmaktadır. Zaman zaman bazı kullanıcılar Instagram canlı yayınında yorum yapamıyorum gibi şikâyetlerde bulunmaktadır.

Haber 12-10-2022 09:38

BIOS sanallaştırma açma adımları: BIOS'ta sanallaştırma teknolojisini etkinleştirme nasıl yapılır?

Bilgisayar kullanıcılarının üzerine araştırmalar yaptığı ve sistemsel olarak nasıl çalıştığını öğrenmeye çalıştıkları yazılımlardan birisi BIOS’dur. Bilgisayarın anakartı üzerinde konumlanan, donanımlar arasındaki bağlantıyı sağlayan BIOS, sanallaştırma ile birlikte tek bir işlemcinin birden fazla bağımsız CPU gibi davranmasına imkan sağlayan bir donanım özelliğidir. Performans artırıcı olarak tanımlanan BIOS’ta sanallaştırma teknolojisini etkinleştirme nasıl yapılır?

Haber 11-10-2022 14:01

BIOS ekran kartı ayarları yapılandırma: BIOS'tan ekran kartını aktif etme nasıl yapılır?

Bilgisayar kullanıcılarının üzerine araştırmalar yaptığı ve sistemsel olarak nasıl çalıştığını öğrenmeye çalıştıkları yazılımlardan birisi BIOS’dur. Bilgisayarın anakartı üzerinde konumlanan, bilgisayarın açılıp kapandığında sistemsel bilgileri içerisinde saklayabilen önemli bir yazılımdır. BIOS menüsünü kullanarak ekran kartı bilgilerine nasıl bakılır? BIOS ile ekran kartını aktif etme nasıl yapılır?

Haber 11-10-2022 14:01

BIOS tuşu öğrenme nasıl yapılır? BIOS tuşu nasıl öğrenilir?

Bilgisayarların hayatımızda önemli bir yere sahip olmaları ile birlikte içinde bulundurdukları sistemleri ve yazılımları bilmek önemli bir hal almıştır. Bu anlamda BIOS, bilgisayar teknolojileri arasında önemli bir yazılımdır. Bilgisayarın açılış ve kapanışı sırasında donanımlar arasında bağlantılar kurarak bilgisayarın sorunsuz çalışmasını sağlayan BIOS menüsü, farklı tuş kombinasyonları ile açılmaktadır. Peki BIOS tuşu nedir? BIOS tuşu nasıl öğrenilir?

Haber 11-10-2022 14:01

BIOS güncelleme nedir, ne işe yarar? BIOS güncelleme nasıl yapılır?

BIOS, bilgisayardaki tüm giriş ve çıkışların kontrolünü yapan bir yazılımdır. Önemli bir yazılım olduğu için ROM üzerinde konumlanan BIOS, donanımlar arasında köprü görevi görmektedir. Yazılımın daha verimli bir şekilde çalışabilmesi için üreticiler tarafından güncellemeler yayınlanmaktadır. BIOS güncelleme nasıl yapılır? BIOS güncelleme ne işe yarar?

Haber 11-10-2022 14:00

BIOS pili nedir, nasıl çıkarılır? BIOS pili biterse ne olur?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yapılan işlerde bilgisayar kullanımı oldukça artmıştır. Bilgisayar kullanımı bu derece artmışken, içerisinde bulunan sistemleri ve bunların bize yaratabileceği sorunları bilip ona uygun çözümler üretmeliyiz. BIOS bilgisayarlar için çok önemli bir yazılım sistemidir. Peki BIOS pili nedir? BIOS pili ne işe yarar?

Haber 11-10-2022 14:00

BIOS sürümü öğrenme yöntemi: Anakart ve ekran kartı BIOS sürümü öğrenme nasıl yapılır?

Bilgisayarların özelliklerini bilmek oldukça önemlidir. Bu özelliklerden bir tanesi de BIOS’dur. Bilgisayar açılırken programları denetleyen önemli bir yazılımdır. Bilgisayarımız için önemli olan BIOS sürümü nasıl öğrenilir? Windows BIOS sürümü öğrenme nasıl yapılır?

Haber 11-10-2022 13:59

BIOS'a nasıl girilir? Windows 11 BIOS ayarlarına giriş nasıl yapılır?

Bilgisayarlar teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımızda önemli bir yere sahip oldu. İş yerinde, okulda veya bir araştırma yaparken sıklıkla tercih edilen bilgisayarlar, birden fazla sistemlerin bir araya gelerek oluşturdukları aletlerdir. Giriş ve çıkış aygıtlarını kontrol altına alan BIOS’a nasıl girilir? BIOS ayarlarına giriş nasıl yapılır?

Haber 11-10-2022 13:59

BIOS yazma cihazı nedir, ne işe yarar? BIOS yazma cihazı neden kullanılır?

BIOS yazılımı, bilgisayarın açılış ve kapanışı sırasında sistemlerin sorunsuz bir şekilde çalışmasını amaçlar. Donanımlar arasında köprü görevi gören BIOS, aldığı güncellemeler ile performansını artırır. Kimi zamanlarda güncelleme alamadığı için bazı sorunlar ile karşılaşılır. Bu sorunları ortadan kaldıran BIOS yazma cihazı nedir? BIOS yazma cihazı ne işe yarar?

Haber 10-10-2022 18:54

Çok dikkat edin! Giderek artan lazer operasyonlar körlüğe yol açabilir

Göz en hassas organlarımız arasında bulunuyor. Gözde yaşanan problemlerin giderilmesi için çeşitli operasyonlar yapılıyor. Bu operasyonlar arasında bulunan lazer tedavisi kalıcı görme kayıplarına neden olabiliyor. Uzmanlar son zamanlarda artan lazer tedavileri hakkında uyarıyor.

Haber 25-09-2022 11:47

Başkentte çocuklar Teknolojik Tayfa ile hem eğlendi hem öğrendi

Çocukların algı düzeyine göre tasarlanan gösteride, Milli Teknoloji Hamlesi vizyonu kapsamında otonom araçlar, astronomi, uzay, yapay zeka, robotik kodlama gibi başlıklarda yerli ve milli üretimin önemi vurgulanıyor

Yurthaber 18-09-2022 18:43

İzmir'de Expo Tech/Ar-Ge Ür-Ge İnovasyon Sanayi ve Teknoloji Fuarı açıldı

İzmir'de "Expo Tech/Ar-Ge Ür-Ge İnovasyon Sanayi ve Teknoloji Fuarı" açıldı

Yurthaber 14-09-2022 12:42

Gates, Musk, Zuckerberg ve Bezos tek bir bedende! İşte yapay zeka yapımı Jeflon Zuckergates

Bill Gates, Elon Musk, Mark Zuckerberg ve Jeff Bezos... Adını saydığımız tüm milyarderlerin en büyük ortak noktası teknoloji. Teknolojiye yön veren araçlardan biri olan yapay zeka ise, Gates, Musk, Zuckerberg ve Bezos'u tek bir bedende birleştirdi. Karşınızda Jeflon Zuckergates!

Haber 07-09-2022 11:31

Karagöz ve Hacivat'ı robotik kodlama ile perdeye yansıttı

Karagöz ve Hacivat'ı robotik kodlama ile perdeye yansıttı

Yurthaber 04-09-2022 13:08

Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST Girişim Gösteri Günü etkinliğinde konuştu:

"Dünyadaki en büyük dönüşüm rüzgarı, yüksek teknoloji üzerinden geliyor. Bu dönüşümün yönünü ve kurallarını belirleyenler, bu teknolojileri geliştirenlerdir"

Yurthaber 01-09-2022 19:33

Üniversitelilerin yaptığı insansız su altı aracı 15 metre derinliğe inebiliyor

YTÜ Elektrik Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Ömer Faruk Karadeniz: - "Amacımız, günümüzün yükselen değeri su altı sistemlerinde uzun vadede ülkemizin dışa bağımlılığını azaltmak, bu alanda ülkemizi hatırı sayılır bir noktaya getirmek"

Yurthaber 01-09-2022 11:25

Savunma Sanayii Başkanı Demir, TEKNOFEST KARADENİZ'de konuştu:

"Ambargolar ile bizi durduracaklarını düşünenlerin çok çok yanıldıklarını gösteriyoruz, göstermeye de devam edeceğiz"

Yurthaber 31-08-2022 12:28

TEKNOFEST finalistlerinin teknolojileri üretime dönüşüyor

TEKNOFEST Genel Sekreteri Ömer Kökçam: - "TEKNOFEST'te 2018'den bu yana yarışmacı olan gençlerimiz için bu yıl 'TEKNOFEST Girişim Programı' başlattık. Program kapsamında 444 TEKNOFEST finalisti takımın teknolojilerinin kuluçkaya ve girişime dönüştüğünü görmüş olduk. Bugünün yarışmacısının yarının girişimcisi, öbür günün ise üreticisi hatta teknoloji lideri olmasını hedefliyoruz"

Yurthaber 30-08-2022 11:03

BIOS USB görmüyor: BIOS BOOT seçenekleri arasında USB'yi görmüyorsa ne yapılır?

BIOS, bilgisayar için önemli yazılımlardan bir tanesidir. Bilgisayarın açılışında donanımlar arasındaki bağlantıyı kuran, zaman zaman aldığı güncellemeler ile birlikte daha verimli hale gelen ve performansını artıran BIOS, güncelleme yapılırken kimi zaman USB belleği görmeyebilir. USB belleğin görünmediği zamanlarda yapılması gereken bazı işlemler vardır. BIOS BOOT seçenekleri arasında USB'yi görmüyorsa ne yapılır?

Haber 26-08-2022 00:53

BIOS nedir, ne işe yarar? BIOS ayarları nasıl yapılır?

Bilgisayarların kullanımının artması ile birlikte donanımsal özelliklerin neler olduğunu ve nasıl çalıştıklarını daha fazla araştırır olduk. Bilgisayar kullanıcıların en çok duydukları ve üzerine araştırmalar yaptıkları konulardan bir tanesi BIOS olarak bilinir. BIOS’un bilgisayarın çalışmasında önemli bir yapı taşı olduğu bilinmektedir. Bilgisayar için önemli bir yazılım olan BIOS nedir? BIOS ne işe yarar?

Haber 25-08-2022 23:17

Türk bilim insanı hastalıkların tanı sürecini kolaylaştıracak teknoloji geliştirdi

İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi'nde görevli bilim insanı Doç. Dr. Serhat Tozburun: - "Geliştirdiğimiz teknoloji sayesinde farklı çaplarda ve kan akış hızına sahip damar yapılarından tek seferde ve aynı anda görüntüleme ve ölçüm almak mümkün hale geldi"

Yurthaber 25-08-2022 11:16

Engelsiz yaşam için yeni teknolojiler TEKNOFEST'te yer aldı

Engelsiz yaşam için yeni teknolojiler TEKNOFEST'te yer aldı

Yurthaber 23-08-2022 13:05

Afyonkarahisar'da Uluslararası ve Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması başladı

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır: - "Türkiye kendi ihtiyaçlarını, kabiliyetleri ve yetkinlikleriyle giderebiliyor. Aynı zamanda dostlarına ve kardeşlerine el uzatabildiği bir kuvvete erişmiştir"

Yurthaber 09-08-2022 17:30

İnşaat Teknolojisi mezunları ne iş yapar? İnşaat Teknolojisi bölümü mezunları iş imkanları nelerdir, nerelerde çalışır?

İnşaat Teknolojisi bölümlerinden mezun olarak İnşaat teknikeri unvanına sahip olan bireyler, İnşaat Mühendislerine ve Mimarlarına, tasarım süreçlerinde ofis veya saha ortamında destek olurlar. İnşaat Teknolojisi bölümü nedir, mezunları ne iş yapar?

Egitim 27-07-2022 22:17

TEKNOFEST öncesi Samsun'da Keşif Kampüsü kuruluyor

TEKNOFEST öncesi Samsun'da Keşif Kampüsü kuruluyor

Yurthaber 27-07-2022 20:43