Yaban Mersini Haberleri

'En çok bu rağbet görüyor' Faydaları saymakla bitmiyor! Artık İstanbul'da yetişiyor...

Pendik’in Göçbeyli köyünde 70 dekarlık arazi üzerinde, yıllık 50 ton yaban mersini meyvesi üretiliyor. Üretim yapılan alan ise havadan görüntülendi. Üretim merkezinde görevli olan Gönül Taşçı, "Şimdi zaten en çok bu rağbet görüyor. Yaban mersini meyvesi şeker hastalığına, kan şekeri dengelenmesine, idrar enfeksiyonuna, gece körlüğüne çok iyi geliyor. Birçok faydasını görüyorlar müşterilerimiz" dedi.

Haber 24-07-23 10:01

Yaban mersini faydaları nedir, zararı ve yan etkisi var mı? Yaban mersini nelere iyi gelir, nasıl kullanılır?

Yaban mersini, Vaccinium cinsine ait bir çalıdır ve üzüme benzeyen küçük mavi meyveleri vardır. Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya'nın bazı bölgelerinde yetişir. Meyveleri genellikle taze tüketilir veya reçel, marmelat, pasta ve diğer tatlılarda kullanılır. Ayrıca kurutulmuş yaban mersini, çaylar ve takviye edici gıdalar için de kullanılır. Yaban mersini aynı zamanda antioksidanlar, lifler, C vitamini, K vitamini ve manganez gibi birçok besin maddesi içerir. Peki, yaban mersininin faydaları nelerdir?

Haber 30-03-23 17:01

Yıllarca zararlı olduğunu düşündük ama öyle bir faydası çıktı ki... Bilim insanlarına göre kanseri tedavi edebilir

Yıllar boyunca yediğimiz karbonhidratların vücudumuz için ne kadar zararlı etkiler yaptıklarını paylaştılar. Zararlarına rağmen oldukça sevilen karbonhidratlardan olan patatesin öyle bir faydası çıktı ki duyanlar şaştı kaldı. Polonyalı bilim insanlarına göre patates yemek kanseri tedavi edebilir.

Haber 08-12-22 09:25

Yaban mersini kurusu nasıl tüketilir, çiğ yenir mi? Yaban mersini kurusu neye iyi gelir, göz için nasıl kullanılır?

Yaban mersini kurusu çeşitli şekillerde tüketilebilen oldukça sağlıklı bir besindir. Düzenli kullanımında kan şekerini düzenlemeden, göz sağlığına kadar oldukça önemli faydaları vardır. Yapılan araştırmalarda bunu destekler. Bu meyve A ve C vitamini, kalsiyum ve potasyum gibi güçlü vitamin ve mineraller içerir. Dolayısı ile Alzheimer hastalığının da önüne geçer. Peki, yaban mersini kurusu nasıl tüketilir, göz için nasıl kullanılır?

Haber 06-12-22 17:33

Yaban mersini çayı faydaları nelerdir, neye iyi gelir? Yaban mersini çayı nasıl yapılır ve demlenir?

Tarih boyunca şifa amaçlı kullanılan bitki çayları günümüzde de çeşitli hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde destekleyici olarak kullanılır. Ara öğünlerde de kendine yer edinen yaban mersini meyvesinin insan sağlığına pek çok yararı bulunur. Bu meyvenin demlenmesiyle de birçok fayda ortaya çıkar. Lif ve vitamin kaynağıdır. Özellikle göz sağlığı konusunda büyük rol oynayan yaban mersini çayı nasıl demlenir?

Haber 11-11-22 16:21

Yaban mersini nasıl tüketilir, gerçek yaban mersini nasıl anlaşılır? Yaban mersini çayı nasıl yapılır?

Günümüzde doğal besinlere olan ilgi giderek artmaktadır. Son dönemde birçok besinin insan vücudu için faydaları ortaya çıkmıştır. Yaban mersini de uzmanlar tarafından birçok faydası belirtilen bir besindir. Yaban mersini insan sağlığı için birçok besin değerini içinde bulundurur. Yaban mersini güçlü bir antioksidandır ve içeriğinde bulunan yararlı kimyasallar ile birçok sağlık sorununa olumlu etkisi bulunur. Çeşitli şekillerde tüketilebilen yaban mersiniyle neler yapılır?

Haber 04-11-22 17:38

'Süper gıda' olarak biliniyor: Kanseri önlüyor, kan şekerini dengeliyor

Beslenme düzeni sağlığımız için önem taşıyor. Özellikle düzenli olarak meyve ve sebze yemek birçok hastalığı önleyebiliyor. Bazı gıdalar sağlık için çok yararlı olabiliyor. Sıklıkla tüketilmeyen yaban mersini de bu gıdalar arasında bulunuyor. Yaban mersininin faydalarını duyanlar çok şaşırıyor. İşte yaban mersini faydaları...

Haber 22-09-22 14:03

Vücudunuzun saat gibi çalışmasını sağlıyor

Sağlığınızın sorumluluğunu üstlenmenin en kolay yolu, bu tür yiyecekleri sık sık yemeyi hatırlamaktır. Vücudunuzun saat gibi sorunsuz çalışmasını istiyorsanız iyi bakmanız gerekiyor. İyi bakmak da öncelikli olarak beslenme tarzınızla ilgili oluyor. Kilo aldırmayan sağlığınıza sağlık katan besinler ile hastalıklardan uzak durabilir, ömrünüze ömür katabilirsiniz.

Haber 01-09-22 07:04

Buzdolabında bekleyen doğal güneş yanığı ilaçları

Sıcak hava dalgası başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok noktasında etkisini tüm gücüyle sürdürüyor. Ülkemizde bazı bölgelerde 40 dereceleri aşmış olan hava sıcakları sağlığımızı ciddi şekilde etkiliyor. Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için dışarı çıkarken mutlaka güneş koruyucu krem sürün. Güneş kremi sürmeyi unuttuğunuz zamanlarda da endişelenmeyin. Çünkü cildinizi yatıştırmaya yarayan doğal güneş yanığı ilaçlarından bazılarını buzdolabında bulabilirsiniz.

Haber 20-08-22 14:01

Bursa'dan Hong Kong'a gönderiliyor! Tam verime geçilmemesine rağmen 10 milyon TL kazandırdı

Bursa’nın ve Türkiye’nin en büyük tek parça halindeki yaban mersini bahçesine sahip olan İnegöl ilçesinden Hong Kong’a 10 ton yaban mersini ihraç edildi. İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, yaban mersininden çok güzel gelir sağlanmaya başlandığını ve daha tam verime geçilmemesine rağmen bugün itibarıyla bile mahalleye 10 milyon TL para girdiğini duyurdu.

Finans 18-08-22 10:56

Eczacı öneriyor “Güneş yanıkları için her evde bulunan 5 doğal ilaç” Güneş yanığına ne iyi gelir?

Güneş her ne kadar D vitamini almamız için gerekli olsa da zararlı güneş ışınları sağlığımızı tehlikeye atmaktadır. Güneşten korunmamak ciltte yanıklara neden olmaktadır. Eczacı Parvinder Sagoo, güneş yanıkları için her evde bulunan 5 doğal ilacı açıkladı.

Haber 11-08-22 17:28

Bursa'daki verimsiz araziler yaban mersiniyle değer kazanıyor

Dağlık bölgelerde kısmen verimsiz arazilerin ekonomiye kazandırılması için dikilen yüksek getirili yaban mersininde üretim 3 yılda 10 kat arttı - İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül: - "İnşallah birkaç sene sonra hiç ithalata gerek kalmadan biz doğrudan buradaki üretimimizle ülkemizin ihtiyacını karşılamış olacağız"

Yurthaber 11-08-22 11:11

Çok pahalı, bozulmasına izin vermeyin! Kırmızı meyveler uzun süre nasıl saklanır?

Tatlıların lezzetine lezzet katan meyveler arasında kırmızı meyveler bulunuyor. Ancak kırmızı meyveler oldukça lezzetli olsa da her mevsim bulunmuyor ve fiyatları giderek artıyor. Bu sebeple kırmızı meyveleri daha uzun süre muhafaza etmek gerekiyor. Kırmızı meyveleri bozulmadan saklayabilmek için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Yemek 10-08-22 09:55

Geçmeyen kas ağrılarına birebir! Ağrıyı hafifletmek için bu gıdaları tüketin

Bir türlü geçmeyen kas ağrıları için sık sık ağrı kesici kullanmaktan birçok kişi bıkmıştır. Romatizmal ağrılardan migrene, kas ve karın ağrılarına kadar pek çok sıkıntıya iyi gelen 10 gıdadan birçoğu halk arasında iyi bilinmektedir.

Haber 25-07-22 11:12

Istranca Dağları eteklerinde yetiştirilen yaban mersininde hasat başladı

Istranca Dağları eteklerinde yetiştirilen yaban mersininde hasat başladı

Yurthaber 17-07-22 11:05

Uluslararası ilişkiler okudu babasının desteğiyle yaban mersini üreticisi oldu

BUÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun olduktan sonra tarıma yönelen 25 yaşındaki Eda Halıcı, İznik'teki 10 dönüm arazide ziraat mühendisi babasının desteğiyle yaban mersini yetiştiriyor - Girişimci Eda Halıcı: - "Kadın çiftçiler var olmaya devam ediyor. Bize olan destekler çok güzel, devletten, özel sektörden destekler var"

Yurthaber 11-07-22 11:31

Eczacı eşinin önerisiyle 29 dekar alanda yaban mersini yetiştiriyor

Bartın'da uzun yıllar fidan üretimi ve satışı yapan İbrahim Aldıraklı, hazineden kiraladığı 29 dekar araziyi yaban mersini bahçesine dönüştürdü - Aldıraklı: - "Önümüzdeki ilk yıl 9 ton, bitkinin tam verime geldiği dördüncü yılda ise 20-25 ton verim elde etmeyi planlıyoruz"

Yurthaber 21-06-22 12:08

Kabızlık riskini azaltır, kalp sağlığını korur... Sağlığınız için sofranızdan eksik etmeyin

Havalar ısınmaya başladı. Bir taraftan sıcak havanın verdiği heyecan diğer taraftan ise yaz mevsiminin birbirinden çekici meyve ve sebzeleri... Sıcak havaya rağmen insanın içini ferahlatan meyve ve sebzeler tezgahlarda yerini almaya başladı. Sağlıklı beslenme için sofranızda faydalarıyla hem bağışıklığınızı güçlendiren hem de lezzet fırtınası yaşatan sebze ve meyveleri alışveriş listenizden eksik etmeyin.

Haber 06-05-22 15:39

Hafızayı güçlendirir, sindirimi kolaylaştırır! Yaban mersininin faydaları nelerdir?

Yaban mersini ülkemizde çok tercih edilen bir meyve olmasa da faydaları ile dikkatleri üzerine çekiyor. Vitamin ve mineral dolu olan yaban mersini aynı zamanda antioksidan deposudur. Yaban mersini hafızayı ve bağışıklığı güçlendirir. Kalp hastalığı riskini de azaltan yaban mersini diğer meyvelerle karşılaştırıldığında daha az şeker içerir. Polifenoller, hücreleri yenileyen, iltihapla savaşan ve bağışıklık sistemini güçlendiren fitokimyasallardır.

Haber 26-03-22 11:16

Antalya'da saksıda üretmeye başladı, kilosunu 160 TL'ye satıyor: Kızlarım gibi

Antalya’da 4 ay önce 25 dönüm alanda topraksız tarım ile saksıda yaban mersini üretimine başlayan Ziraat Mühendisi Ayfer Hız, ürünlerin kilosundan 160 TL kazanıyor. Hız, "Bitkileri kızlarım gibi görüp, haydi kızlar verime deyip onları sevgi, ilgiyle günlük rutin kontrollerle doğru üretimi gerçekleştirmiş oluyoruz. İlaç sektöründe de kullanılmakta. Antioksidan özelliğinden dolayı zengin bir meyve. Tıbbi olarak kullanımdan ziyade taze tüketim olarak daha fazla talep oluşmakta'' dedi.

Haber 17-12-21 15:41

Diyetlerin vazgeçilmezleri! Aşırı yediğinizde sağlıksız olabilecek bu besinleri bir kez daha düşünün

“Her şeyin fazlası zarar” sözünü mutlaka duymuşsunuzdur. Bu söz sağlıklı besinler için de geçerli. Birçok kişi meyve ce sebzelerin şeker ya da sodyum kadar zararlı olabileceğinin farkına varmadan yeme tuzağına düşüyor.

Yemek 20-10-21 16:44

Tropikal meyve ihracatı yüzde 172 arttı

Tropikal meyvelerin yoğun şekilde üretildiği Batı Akdeniz'den 9 ayda yaklaşık 1 milyon 312 bin dolarlık yaban mersini, 330 bin dolarlık kivi, 106 bin dolarlık avokado, 37 bin dolarlık çarkıfelek ihraç edildi - Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu: - "Hemen hemen tüm ülkelere ürün gönderiyoruz. Yaban mersini Avrupa'nın tüm bölgesine gidiyor, avokado ve ejder meyvesi de daha çok Ukrayna'dan alıcı buluyor. Rusya da yavaş yavaş başlamış durumda"

Yurthaber 09-10-21 11:08

Bursa'da Yaban Mersini Festivali gerçekleştirildi

Katılımcılara özel hazırlanan yaban mersinli dondurma ikram edildi

Yurthaber 25-07-21 16:54

Terk edilen yerde yaptılar! Servet kazandırıyor

Türkiye'de en fazla yaban mersini üretilen illerden Bursa'da yıllarca atıl kalan arazilerine yaban mersini diken üreticiler, dönüm başı 50-60 bin lira kazanç sağlıyor.

Finans 16-07-21 14:53

Uludağ eteklerinde atıl kalan tarım arazileri yaban mersiniyle üreticisine servet kazandırıyor

Yurt dışında "blueberry" olarak bilinen ve genellikle dağlık arazilerde yetişen yaban mersini, yüksek getirisiyle çiftçilerin yüzünü güldürüyor - Orhaneli Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu: - "İlçemizde susuz arazi dönüm başına 350 lira, sulu arazi ise 3 bin 500 lira gelir getiriyor. Yaban mersini ekildiğinde ise dönüm başı gelir 50-60 bin liraya çıkıyor"

Yurthaber 16-07-21 11:13

İsmini duydu, yetiştirmeye başladı! Kilosu 100 liradan satılıyor

Bursa'da bir üretici, daha önce çilek yetiştirdiği arazisinde yaban mersini ekti, kilosunu 100 liradan satıyor.

Finans 26-06-21 10:10

Hangi meyvelerin zayıflatıcı etkisi vardır?

Yaz meyveleri, lezzetlerinin yanı sıra renkleriyle de bizleri büyülüyor. Sıcak havalarda içimizi ferahlatan meyvelerin zayıflatıcı etkilerinden yararlanmak ister misiniz?

Yemek 15-06-21 15:10

Trabzon'da ek gelir olarak ekti yıllık kazancı dudak uçuklattı!

Karadeniz'de çay ve fındık üreticilerine ek gelir olması amacıyla deneme üretimleri yapılan, yörede 'mavi yemiş ' olarak bilinen yaban mersini olumlu sonuç verdi. Ürünün ekim alanlarının çoğaltılması için çalışma yürütülüyor. Trabzon'da 1 dönüm arazide yaban mersini üretimi yapan İlyas Kumbasar, yılda yaklaşık 100 bin TL gelir elde etmeye başladı. Kumbasar, "1 ağaç ortalama 10 kilo meyve veriyor. Kilosu piyasada en düşük 25 liradan alıcı buluyor, 50 liraya kadar çıkıyor. "

Finans 15-06-21 11:11

Yaban Mersini faydaları nelerdir?

Yaban Mersini faydaları saymakla bitmez. Fundagiller ailesine ait bir meyve olan Yaban Mersini, kanserden beyin hastalıklarına kadar birçok hastalığa karşı faydalı bir meyvedir.

Haber 24-06-20 10:50

Yaban mersinin faydaları her derde deva! Sadece bir avuç yerseniz farka inanamayacaksınız

Son dönemde özellikle sosyal medyada yaban mersiniyle hazırlanan tarifler popüler hale geldi. ‘Süper gıda’ olarak isimlendirilen yaban mersinin tüketimi artarken yapılan araştırmalar sağlık açısından oldukça yararlı olduğunu da ortaya çıkarttı. Latince ismi vaccinium mrytillus olan yaban mersini, kalp ve damar sağlığı, cilt bakımı, tansiyon, kanser önleme ve diyabet yönetimi konusunda etkili oluyor.

Kadin 26-06-15 11:24

Şifalı oldukları kadar tehlikeli bitkiler

Doğada bulunan ve aktarlar tarafından faydalı olarak satılan birçok şifalı bitkinin ölçüsü tutturulamadığında zehirlenmelere neden olduğu belirtildi.

Haber 17-10-04 13:11