Kazakistan nerededir?

Kazakistan nerededir?

Orta Asya ülkelerinden biri olan Kazakistan Cumhuriyeti, tarih boyunca Türklere ev sahipliği yapmış önemli bir merkezdir. Uzun yıllar Sovyetlerin egemenliği altında kalan topraklarda 16 Aralık 1991 tarihinde bağımsızlık ilan edilmiştir. Üniter anasayal başkanlık cumhuriyetinin devlet başkanı, Kasım Cömert Tokayev'dir. Bayrağı gök mavisi üzerine altın rengi güneş, bozkır kartalı, Altın Ordu devleti, koç boynuzu simgelerinden oluşmaktadır. Kazak, Rus, Ukraynalı ve küçük gruplardan oluşan halk, Kazak Türkçesi ve Rusça konuşmaktadır. Bağımsız Türk devletinin başkenti Nur-Sultan'dır. Türk devletleri arasında kurulan Türk Keneşi ve TÜRKSOY örgütlerinin üyesidir. Özbekistan, Kırgızistan, Çin ve Rusya ile kara sınırı bulunan ülkenin güneybatısında Hazar Denizi yer almaktadır. Jeopolotik konum, doğal kaynaklar ve bereketli topraklar açısından oldukça önemli bir noktadır.

Kazakistan Haberleri

Mucize kurtuluş! 3 yaşındaki kızın hayatını işte böyle kurtardı, saniye saniye kayıt edildi

Kazakistan’ın başkenti Nur-Sultan’da meydana gelen bir olay dünya manşetlerinde geniş yankı uyandırdı. Evde tek başına olduğu belirtilen ismi açıklanmayan 3 yaşındaki kız çocuğu, 100 metre yükseklikteki evlerinin penceresinde asılı kaldı. Çevredekilerinin polise haber verdiği sırada alt kat komşuları Shontakbaev Sabit evinin penceresinden yukarı tırmanarak küçük kızın hayatını kurtardı.

Trend 13-05-2022 11:55

Korku dolu anlar! 3 yaşındaki çocuk 8’inci kattaki pencerede asılı kaldı

Kazakistan’da bir binanın 8’inci katında bulunan pencerede asılı kalan 3 yaşındaki çocuk ölümden döndü. Yerden yaklaşık 80 metre yükseklikteki pencerede asılı kalan küçük çocuk, 37 yaşındaki Sabit Shontakbaev tarafından kurtarıldı. Shontakbaev yaptığı açıklamada "O anda hiçbir şey düşünmedim, sadece çocuğa yardım etmek istedim" ifadelerini kullanırken Acil Durum Bakan Yardımcısı İbrahim Kulshimbayev tarafından madalya ile ödüllendirildi.

Haber 12-05-2022 07:09

Kazakistan ile transit geçiş belgesi kotası 15 bine çıkarılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu: - "İlave belgeler mayıs ayı sonuna kadar teati edilecek"

Yurthaber 11-05-2022 12:17

Milli İHA Anka Kazakistan'da üretilecek

Milli İHA Anka Kazakistan'da üretilecek

Yurthaber 11-05-2022 09:41

TUSAŞ'tan dev hamle! ANKA İnsansız Hava Aracı (İHA) için yeni imza

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), geçtiğimiz yıl ihracat anlaşması yaptığı Kazakistan ile yeni bir iş birliğine imza attı. TUSAŞ ile Kazakistan Engineering şirketi arasında imzalanan mutabakat zaptı ile ANKA İnsansız Hava Aracı, Kazakistan’da ortak olarak üretilecek.

Haber 11-05-2022 09:25

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev ile ortak basın toplantısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’i resmi törenle karşılamıştı. İki lider yapılan görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi. Türkiye ile Kazakistan arasında ulaşım, savunma sanayii, askeri istihbarat, bilişim teknolojileri, kültür, tarım, taşımacılık, ticaret, gümrük, çevre, eğitim, gençlik, iletişim ve arşiv alanında 15 anlaşma imzalandı.

Haber 10-05-2022 18:52

Bakan Akar, Kazakistanlı mevkidaşı Jaksylkov ile görüştü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kazakistan Savunma Bakanı Orgeneral Ruslan Jaksylkov ile bakanlıkta bir araya geldi.

Haber 10-05-2022 10:08

Bir annenin yardım çığlığı! Rett sendromlu kızını kurtarabilmek için Antalya'ya gelen Kazak doktor yürekleri dağladı

Rett sendromlu Türk vatandaşı 3 yaşındaki kızını kurtarabilmek için Antalya’ya gelen ve ne kalacak yeri ne de işi olan 34 yaşındaki Kazak kadın doktor Aıgerim Ussenova, kendisi ve kızına yardım eli uzatılmasını istedi. Aıgerim Ussenova, yaşadıklarını hüzünlü gözlerle anlattı.

Haber 24-04-2022 11:21

Ülkeden çarpıcı açıklama! "Rusya'ya yönelik yaptırımları 'atlatmak' için..."

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle ABD ve Avrupa Birliği tarafından Rusya’ya yönelik çok sayıda yaptırım kararı alınmıştı. Konuyla ilgili Kazakistan’dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Kazakistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Timur Süleymenov, ülkesinin, Rusya'ya yönelik yaptırımlarını "atlatmak" için bir araç olmayacağını belirtti.

Haber 01-04-2022 19:56

Niğde'de Türk Dünyası Yeni Gün Buluşması "Nevruz 2022" coşkuyla kutlandı

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesindeki etkinlikte yakılan nevruz ateşinin üzerinden atlandı, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Bosna Hersekli dans topluluklarının gösterisi izleyenlere coşkulu anlar yaşattı - TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov: - "Türk insanını, birbirine bağlayan ortak geçmişini ve kültürünü yaşatan nevruz gibi milli bayramlarımıza sahip çıkmanın, birlik ve beraberliğimizi sürdürmenin gerekliliği inancındayız"

Yurthaber 22-03-2022 22:23

Gönüllü elçilik yapan yabancı öğrenciler Anadolu'nun tarihini tanıtıyor

Farklı kıtalardan Kayseri'ye eğitim amacıyla gelen öğrenciler, ülkelerine döndüklerinde Türkiye'nin tarihi ve turistik mekanlarını tanıtarak, turizme katkı sunuyor - Sri Lankalı öğrenci Rimshan Muhammet Refik: - "Ülkemdeki insanlar da buraya gelmek istiyor. Urfa, Mardin gibi peygamberlerin yaşadığı yerleri görmek istiyorlar"

Yurthaber 02-03-2022 11:24

Ahlat'ta Kazakistan Cumhuriyeti Bitlis Fahri Konsolosluğu açıldı

Ahlat'ta Kazakistan Cumhuriyeti Bitlis Fahri Konsolosluğu açıldı

Yurthaber 28-02-2022 19:13

Kazakistan'da protestolar çığ gibi büyümüştü! Putin'den dikkat çeken yorum: "Uluslararası çetelerin..."

Kazakistan’da akaryakıt fiyatlarına yapılan zam sonrası halk sokağa dökülmüş protestolar ülke geneline yayılmıştı. Hükümetin istifasına ve zamların iptaline rağmen protestocuların geri atmamasıyla gösteriler şiddet olaylarına dönüşmüştü. Son olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimit Putin, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’i konuk etti. Putin, bastırılan sokak çatışmalarıyla ilgili olarak “Kazakistan, abartısız olarak uluslararası çetelerin kurbanı oldu.” dedi.

Haber 10-02-2022 20:16

Kazakistan’da bir kişi loto kulübünü ateşe verdi, o anları sosyal medyadan böyle paylaştı

Kazakistan’ın Mangistau bölgesinde kumar oynanan bir loto kulübüne yönelik akılalmaz bir olay yaşandı. Bir kişi, kumarın bir hastalık olduğunu belirterek kulübü ateşe verdi. Söz konusu kişinin kulübü ateşe verdiği anları sosyal medya hesabından da paylaştığı öğrenildi.

Haber 03-02-2022 20:26

Orta Asya'da elektrik krizi! Üç ülke karanlığa gömüldü

Doğal gaz zammı nedeniyle sokakların karıştığı Kazakistan, şimdi de elektrik kesintisi nedeniyle karanlığa gömüldü. Kesintiden aynı hat üzerinden elektrik alan Kırgızistan ve Özbekistan da etkilendi. Yapılan açıklamalarda ise sorunun çözümü için çalışmaların sürdüğü kaydedildi.

Finans 25-01-2022 13:16

Kazakistan'da son durum! OHAL sona erdi

Kazakistan'da yaşanan olaylar uzun süredir tüm dünyanın gündemindeydi. Kazakistan’ın batısında 2 Ocak'ta sıvılaştırılmış petrol gazına (LPG) yapılan zamlar ve ülkedeki sosyoekonomik durumun kötüleştiği gerekçesiyle başlatılan protesto gösterilerinin ardından 5 Ocak’ta ülke çapında olağanüstü hal (OHAL) durumu ilan edilmişti. Son yapılan açıklamaya göre OHAL sona erdi.

Haber 18-01-2022 23:00

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Kazakistan Başbakanı Smailov ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Kazakistan Başbakanı Smailov ile telefonda görüştü.

Yurthaber 17-01-2022 19:57

Rus güçlerinin tamamı Kazakistan'dan ayrıldı

Kazakistan'da düzenlenen protestoların ardından ülkeye gelen Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’nün (KGAÖ) Rusya barışı koruma birimlerinin tamamı bu sabah itibarıyla ülkeden ayrıldı.

Haber 17-01-2022 11:02

Kazakistan'da sular durulmuyor! Nazarbayev'in damatları istifa etti

Kazakistan’da kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in damatları olarak bilinen Kayrat Şaripbayev ile Dimaş Dosanov’un, ulusal doğal gaz ve petrol şirketlerindeki başkanlık görevlerinden istifa ettikleri bildirildi. Öte yandan Kazakistan’da 2 Ocak’ta LPG fiyatlarına yapılan zam nedeniyle başlayan ve ardından şiddetli protestolara dönüşen olaylarda 225 kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu.

Haber 15-01-2022 21:39

Ruslar üslerine geri döndü! 164 ölü, 12 bin gözaltı

Kazakistan’daki protestoların ardından konuşlandırılan Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) barış gücüne bağlı Rus birlikleri, geri çekilmeye başladı. Kazakistan'da 2 Ocak'ta zamlarla birlikle başlayan olaylarda 164 kişi hayatını kaybetti, 12 bin kişi gözaltına alındı.

Haber 13-01-2022 21:14

Almatı Havalimanı bu sabah uçuşlara açıldı

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener: - "Güvenlik güçlerinin düzeni sağlamasıyla birlikte de havalimanını yeniden operasyona açmak üzere çalışmalara başladık ve gerekli izinlerin de alınmasıyla bu sabah itibarıyla havalimanını uçuşlara açtık"

Yurthaber 13-01-2022 13:47

Son Dakika: TBMM'den Kazakistan açıklaması! "Yönetimin reform gündemini destekliyoruz"

Son dakika haberine göre TBMM'de grubu olan siyasi partilerden Kazakistan ile ilgili bir ortak açıklama geldi. Açıklamada "Kazakistan yönetiminin reform gündemini destekliyoruz." ifadeleri kullanıldı. İşte son dakika haberinin detayları...

Haber 12-01-2022 18:53

Kazakistan'da son durum! Cumhurbaşkanı Tokayev: Barış gücünün geri çekilmesi yarın başlıyor

Kazakistan'daki çatışmalarda son durum tüm dünya tarafından takip edilirken ülkedeki KGAÖ barış gücü ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkede yaşanan olaylarda en çok zarar gören şehir olan Almatı’da incelemelerde bulundu. Tokayev, "KGAÖ barış gücünün organize bir şekilde geri çekilmesi yarın başlıyor." dedi. Öte yandan Tokayev, OHAL’in, Batı Kazakistan, Pavlodar ve Kuzey Kazakistan bölgelerinde sona ermesine ilişkin kararnameyi imzaladı.

Haber 12-01-2022 18:45

Çatışmaların tam ortasında! İstanbul'a gelen Kazakistan'daki Türkler korku dolu anları anlattı

Kazakistan’ın Almatı şehrinden THY’nin tahliye uçuşuyla İstanbul’a gelen Türkler, Kazakistan’daki iç karışıklıkta çatışmaların ortasında yaşadıkları o korku dolu anları anlattılar. Tıp öğrencisi Pembe Öztürk “Her yerde bombalar patlıyor. Sadece bomba seslerini duyarak oturuyorduk. Çok kötü psikolojik etki bırakacak bizlerde" derken iş görüşmeleri için orada olan İsa Özyaman da "Olayların başladığı gece çatışma seslerini duyduk. Şehir dışına kaçtık. 8 gün boyunca orada kaldık" şeklinde konuştu.

Haber 12-01-2022 01:34

Son dakika! Kazakistan'da mahsur kalan 167 kişi İstanbul'a geldi

Son dakika haberi! Kazakistan'da iç karışıklık nedeniyle çıkan olayların ardından uçuşların durdurulmasıyla Almatı'da mahsur kalan başta uçuş ekipleri olmak üzere, iş insanları ve Türk yolcuların bulunduğu 167 kişi THY'nin tahliye uçuşuyla İstanbul'a getirildi. Tahliyeye ilişkin THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, THY ailemizle geride hiçbir arkadaşını, hiçbir ekip arkadaşını bırakmayacak bir şirket olduğunu bir kere daha göstermiştir." dedi.

Haber 11-01-2022 16:48

Son dakika... Türk Devletleri Teşkilatı'ndan Kazakistan mesajı

Son dakika haberine göre; Türk Devletleri Teşkilatı, Cumhurbaşkanı Tokayev'in kardeş Kazakistan halkının refahını artıracak reform gündemine desteğini bildirdi. Türk Devletleri Teşkilatı, mevcut krizi aşmada Kazakistan yönetimine ve halkına gereken desteği vermeye hazır olduğunu yineledi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Kazakistan'da yaşanan gelişmelere ilişkin "Ülkede istikrarın yeniden tesisi için Kazakistan'a desteğimiz tamdır" dedi.

Finans 11-01-2022 12:24

Son dakika... Herkes düşüşe odaklandı ama... Bitcoin için yeni rekor sesleri

Anlık takip edilen Bitcoin ve kripto para fiyatı merak konusu oldu. Piyasalar Fed’in açıklamaları ve Kazakistan’da yaşananlar sonrası sert çakılarak 40 bin doların altına geriledi. Güne kayıplarını kapayarak başlayan Bitcoin için yatırımcılar, “Bitcoin fiyatı ne kadar oldu? Yükselecek mi düşecek mi?” sorularının cevabını araştırıyor. Bitcoin ve diğer altcoin son durumuna ilişkin son dakika gelişmeleri merak edilirken BTC fiyatı için önemli bir değerlendirme geldi. İşte piyasalarda son durum...

Finans 11-01-2022 07:36

SON DAKİKA | Kazakistan'da neler oluyor? 164 kişinin hayatını kaybettiği olaylarla ilgili yeni açıklama: Teröristler tamamen öldürülene kadar devam edecek

Son dakika haberi: Kazakistan'da yapılan zamlar sonrası başlayan protestolardaki son durumla ilgili yeni açıklama geldi. Operasyonların devam ettiğini belirten Kazakistan Savunma Bakanı Yardımcısı Sultan Kamaletdinov, "Teröristler tamamen öldürülene kadar devam edecek" dedi. 2 Ocak'ta başlayan eylemler sonucu 212 milyon dolarlık hasar tespit edilirken, Cumhurbaşkanı Tokayev, 164 kişinin hayatını kaybettiği ve 5 binden fazla kişinin gözaltına alındığını duyurdu. İşte Kazakistan'da son durum...

Haber 10-01-2022 09:49

Son dakika: Kazakistan'da son durum ne? Ne kadar hasar oluştu, kimler görevden alındı?

Son dakika haberine göre, Kazakistan'da 2 Ocak'ta LPG'ye yapılan zamlar sonrasında başlayan protestolar dünyada gündem oluşturmaya devam ediyor. Protestolar sonucunda 212 milyon dolarlık hasar tespit edildi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kazakistan Ulusal Güvenlik Komitesi’nin (KNB) iki başkan yardımcısını görevden aldı. Öte yandan son açıklamada, "Halihazırda terörle mücadele operasyonlar sürüyor ve operasyonlar teröristler tamamen öldürülene kadar da devam edecek" denildi.

Haber 09-01-2022 21:00

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Kazakistan mesajı: "Her türlü desteği vereceğiz"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kazakistan'a her türlü desteğin verileceğini söyledi. Çavuşoğlu açıklamasında, "Cumhurbaşkanımız, Türk Devletleri Teşkilatı Dönem Başkanı olarak Kazakistan Cumhurbaşkanı başta olmak üzere, üye ülkelerin devlet başkanlarıyla görüştüler. Salı günü Dışişleri Bakanları toplantısı gerçekleştireceğiz. Temennimiz; bir an önce Kazakistan'ın istikrara, huzura, barışa kavuşmasıdır. Bunun için Türkiye ve Türk Devletleri Teşkilatı olarak her türlü desteği vereceğiz" dedi.

Haber 09-01-2022 14:09

Bakan Çavuşoğlu, "AK Parti Ankara İl Başkanlığı İstişare Kampı"nda konuştu: (1)

"Temennimiz bir an önce Kazakistan'ın istikrara, huzura, barışa kavuşmasıdır. Bunun için Türkiye ve Türk Devletleri Teşkilatı olarak her türlü desteği vereceğiz" - "Türk Devletleri Teşkilatının dışişleri bakanlarıyla görüştüm, salı günü Dışişleri Bakanları Toplantısı'nı gerçekleştireceğiz"

Yurthaber 09-01-2022 12:37

Bakan Çavuşoğlu: "Temennimiz bir an önce Kazakistan'ın istikrara, huzura, barışa kavuşmasıdır. Bunun için Türkiye ve Türk Devletleri Teşkilatı olarak her türlü desteği vereceğiz."

Bakan Çavuşoğlu: "Temennimiz bir an önce Kazakistan'ın istikrara, huzura, barışa kavuşmasıdır. Bunun için Türkiye ve Türk Devletleri Teşkilatı olarak her türlü desteği vereceğiz."

Yurthaber 09-01-2022 11:46

SON DAKİKA: Kazakistan'da sular durulmuyor! Eski başbakan Masimov 'vatana ihanetten' gözaltında

Son dakika haberine göre, Kazakistan’da akaryakıt fiyatlarına zam yapılmasıyla başlayan protestoların şiddet olaylarına dönüşmesinin ardından başlatılan operasyonlarda gözaltına alınanların sayısı 4 bin 266’ya yükseldi. Protestoların patlak vermesiyle görevden alınan eski Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Karim Masimov da "vatana ihanet" şüphesiyle gözaltına alındı. Öte yandan terör tehdidinin kırmızı seviyede olduğu Kızılorda kentinde silah sesleri duyuluyor.

Haber 08-01-2022 11:20

ABD Kazakistan'ı uyardı! "Ruslar bir kez evinize girdi mi..."

Kazakistan'da sarsıcı görüntülere sahne olan protestolar ve çatışmalar devam ederken ABD'den Kazakistan'a Rusya ile ilgili bir uyarı geldi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kazakistan’ı Rusya konusunda uyararak, “Ruslar bir kez evinize girdi mi, onları evinizden çıkarmak çok zordur” ifadelerini kullandı.

Haber 07-01-2022 23:40

Son dakika: THY'den Kazakistan'daki personeli için özel sefer

Son dakika haberine göre, Türk Hava Yolları 75 personelin tahliyesi için Kazakistan'a özel sefer düzenleneceğini duyurdu. Mahsur kalan personellerin bugün İstanbul'a dönmesi bekleniyor.

Haber 07-01-2022 17:31

SON DAKİKA | Kazakistan'daki protestolarda şiddet artıyor! İnfazlar sonrası Devlet Başkanı Tokayev duyurdu: Orduya 'vur emri' verdim

Son dakika haberi: Kazakistan'da yapılan zamlar sonrası 2 Ocak'ta başlayan protesto gösterilerinde şiddet giderek tırmandı. Pek çok devlet binası işgal edilmeye çalışılıp ateşe verilirken olaylarda çok sayıda ölü ve yaralı olduğu açıklandı. Başta Rusya olmak üzere bazı ülkeler ülkeye asker gönderirken, Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkede anayasal düzen büyük ölçüde yeniden tesis edildiğini duyurdu. Tokayev "Teröristlere ateş açılması talimatı verdim. Teröristler yok edilmelidir." dedi.

Haber 07-01-2022 08:37

Son Dakika: THY, Kazakistan seferlerini 9 Ocak'a kadar iptal etti

Son dakika haberine göre Türk Hava Yolları, Kazakistan'a yaptığı tüm yolcu seferlerini 9 Ocak'a kadar iptal etti. İşte son dakika haberinin detayları...

Haber 06-01-2022 20:38

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kazakistan diplomasisi

Son dakika haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı Dönem Başkanı olarak Kazakistan’daki gelişmeler hakkında teşkilat üyesi ülkelerin liderleriyle ayrı ayrı telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Haber 06-01-2022 18:12

SON DAKİKA | Kazakistan'daki protestolarda son durum: Rusya asker gönderdi! Sokaklarda silah sesleri yükseliyor, ölü ve yaralılar var

Son dakika haberi: Kazakistan'daki protestolarda şiddet giderek tırmanıyor. Sokak ve meydanlarda silah sesleri yükselirken pek çok devlet binası göstericiler tarafından işgal edilip ateşe verildi. Hükümetin istifasına rağmen protestolar dinmezken Rusya ve 4 ülke Kazakistan'a asker gönderme kararı aldı. Ankara'dan da sükûnet çağrısı geldi. Hayatını kaybeden güvenlik personeli sayısı 18’e yükseldi. Almatı’da şiddetli çatışmalar yaşandığı belirtildi. İşte Kazakistan'daki protestolarda son durum...

Haber 06-01-2022 14:43

Kazakistan'da neler oluyor? Kazakistan olaylarında son durum ne?

Kazakistan’da yaşanan gelişmeler dünya basının gündeminde bulunuyor. Başbakan Askar Mamin başkanlığındaki hükümetin ülkede LPG fiyatlarına yapılan zamma karşı düzenlenmiş olan protestolar nedeniyle istifa ettiği duyurulmuştu. Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev ise Başbakan Askar Mamin başkanlığındaki hükümetin istifasını kabul etti. Peki Kazakistan'da neler oluyor? İşte Kazakistan'da son durum...

Haber 06-01-2022 02:01

Son dakika: Kazakistan'da havalimanı göstericilerin elinden alındı

Son dakika haberine göre Kazakistan'da artan fiyatlar ve halkın ekonomik durumu gerekçesiyle başlatılan protestolar devam ederken ülkede OHAL ilan edilmesine karar verildi. Olaylar 2 Ocak'ta LPG'ye fahiş derecede zam yapılmasıyla başlamıştı. Öte yandan Kazakistan’ın Almatı şehrinde başlatılan operasyon kapsamında havalimanının göstericilerin elinden alındığı açıklandı.

Haber 05-01-2022 20:36

Sivas'tan Kazakistan'a ilk ihracat tırı uğurlandı

Sivas'tan Kazakistan'a ilk ihracat tırı uğurlandı

Yurthaber 05-01-2022 13:24

Son dakika! Kazakistan'da protestolar çığ gibi büyüdü, hükümet istifa etti

Son dakika haberine göre Kazakistan'da devam eden protestolar, çok geçmeden istifayı da beraberinde getirdi. Başbakan Askar Mamin başkanlığındaki hükümet, ülkede LPG fiyatlarına yapılan zamma karşı düzenlenen protestolar nedeniyle istifa ettiği açıkladı.

Haber 05-01-2022 08:43

Kazakistan'da LPG zammı protestoları nedeniyle OHAL ilan edildi! Sosyal medya kısıtlandı

Kazakistan'da sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) fiyatlarının yükseltilmesinin ardından birçok kentte protestolar patlak verdi. Protestoların ülke geneline yayılması sonucu Almatı şehri ve Mangistau eyaletinde Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edildi. Ülkenin en büyük şehri Almatı'daki protestoda ise polis, göstericilere biber gazı, sersemletici bomba ile müdahalede bulundu. Protestolar nedeniyle Kazakistan'da Facebook ve Telegram gibi sosyal medya uygulamalarına erişim de kısıtlandı.

Haber 05-01-2022 02:54

Kazakistan'ın bağımsızlık yıl dönümü Karabük'te kutlandı

Kazakistan'ın bağımsızlık yıl dönümü Karabük'te kutlandı

Yurthaber 21-12-2021 16:23

Kazakistan'ın bağımsızlık yıl dönümü Antalya'da kutlandı

Kazakistan'ın bağımsızlık yıl dönümü Antalya'da kutlandı

Yurthaber 21-12-2021 11:10

Kırmızı bültenle aranan Kazak uyuşturucu satıcısı Fethiye'de yakalandı

Kırmızı bültenle aranan Kazak uyuşturucu satıcısı Fethiye'de yakalandı

Yurthaber 12-11-2021 14:17

Kazakistan’da 1000 yıllık tarihi kent turizme kazandırılıyor! Kentin tarihine ışık tutacak detaylar çıkıyor

Kazakistan’da tarihi kent Sarayşık turizme açılıyor. Bin yıllık tarihi olan kent, Kazakistan’ın manevi ve milli kimlik politikası üzerine yeniden canlandırılacak. Sarayşık Devlet Müzesi'nde sergilenen 5 bin eser de kentin tarihine ışık tutuyor.

Trend 02-11-2021 17:09

Kazak Ozan Jambıl Jabayev, doğumunun 175. yılında Ankara'da anıldı

Kazak Ozan Jambıl Jabayev, doğumunun 175. yılında Ankara'da anıldı

Yurthaber 26-10-2021 20:31