YEMEK

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN
Merhaba, Ben akıllı asistanınız Mynet Chef GPT. Size en uygun yemek tariflerini bulmak için buradayım. Benden yardım alabilirsiniz.

Mynet Chef GPT

1 Hazırlamak istediğiniz öğünü seçiniz
2 Hangi malzemeleri kullanmak istersiniz? Listeden istediğiniz kadar malzemeyi ekleyebilirsiniz.
3 Hangi mutfak türünde olmasını istersiniz?
Daha fazla bilgi girmek ister misiniz?
4 Özel bir beslenme şekliniz var mı?
5 Belirtmek istediğiniz bir alerjiniz var mı?
6 Eklemek istediğiniz farklı detaylardan burada bahsedebilirsiniz.
  Kalan mesaj: 10
  Aradığınız kriterlere ait tarif bulunamadı...
  Diğer Tarifler İçin Tıklayınız

  Mevsimine göre sebze ve meyveler tüketmek hem yemeğin tazeliği hem de yemekten sağlayacağınız fayda için önemlidir. Her ürünü kendi mevsiminde taze bir şekilde tüketmek ayrıca yemeğin tadını da direkt olarak etkiler. Ayrıca mevsimi dışında yetiştirilen sebze ve meyveler pek çok katkı ve hormon içermesiyle de pek sağlıklı olmuyor. Mevsimlik yemeklerle taze bir şekilde ev yemekleri hazırlamak hem tat hem de sağlık açısından daha iyidir. Mevsime göre meyveler ve sebzeler pek tabii daha lezzetli ve tazedir. Bu yüzden hangi mevsimde hangi sebze ve meyvelerin yetiştiğini ve yendiğini bilmek de önemlidir.

  Örneğin kış aylarında yetişen kereviz, karnabahar, ıspanak, kabak gibi mevsim sebze yemekleri yapmak hem vücut bağışıklığını güçlendirir hem de taze oldukları için lezzetlidir. Enginar, fasulye, börülce, brokoli gibi sebze yemekleri de yaz aylarında tercih edilir. Sadece sebzelik yemek tarifleri içim değil aynı zamanda meyvelerle hazırlayacağınız tarifler için de mevsim meyveleri kullanmak daha iyidir. Ara öğünlerde, tatlılarda, soslarda, kurabiyelerde ve daha nice tariflerde kullanılan mevsim meyveleri daha taze ve lezzetlidir. İlkbaharda çilek, muz, erik gibi meyveler yetişirken sonbaharda elma, portakal, mandalina ve incir gibi mevsim meyveleriyle hazırlanan tarifler yapılabilir.

  Mevsimlik tariflerle hazırlanan sebze yemek çeşitleri de taze ve lezzetli olduğu gibi vücut için de çok faydalıdır. Dengeli ve düzenli beslenme tarzı içinde büyük bir yeri olan sebzelik yemek tarifleri, düşük kalorilidir ve uzun süre tokluk hissi sağlarlar. Ayrıca yüksek lif içeren sulu sebze yemekleri de sindirim ve bağırsak hareketlerini destekler. Yüksek miktarda da vitamin ve mineral içermeleriyle de besin değeri bakımından zengindir. İster fırında ister soteleyerek ya da kavurarak ister haşlayarak tüketebileceğiniz pratik sebze yemekleri mevsiminde tüketildiği takdirde oldukça faydalı ve sağlıklıdır.

  Sebzeler gibi meyveler de mevsiminde tüketildiğinde ve mevsimlik tariflere eklendiğinde vitamin ve mineral kaynağı olarak kullanılabilirler. Meyveleri direkt yıkayıp tüketebileceğiniz gibi çeşitli sebze yemeklerine ekleyerek, meyve salataları tarifleri reçetelerine ekleyerek de tüketebilirsiniz. Mevsimlik tarifler listesi ve mevsimde hangi tarifleri yapabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız Mynet Yemek’i takip edebilirsiniz! Kolay sebze yemekleri ve mevsimlik tarifler şimdi Mynet Yemek’te!