YEMEK

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN
Merhaba, Ben akıllı asistanınız Mynet Chef GPT. Size en uygun yemek tariflerini bulmak için buradayım. Benden yardım alabilirsiniz.

Mynet Chef GPT

1 Hazırlamak istediğiniz öğünü seçiniz
2 Hangi malzemeleri kullanmak istersiniz? Listeden istediğiniz kadar malzemeyi ekleyebilirsiniz.
3 Hangi mutfak türünde olmasını istersiniz?
Daha fazla bilgi girmek ister misiniz?
4 Özel bir beslenme şekliniz var mı?
5 Belirtmek istediğiniz bir alerjiniz var mı?
6 Eklemek istediğiniz farklı detaylardan burada bahsedebilirsiniz.
    Kalan mesaj: 10

    Balık ve diğer deniz ürünleri yemekleri, sağlıklı bir beslenme düzeninin temelinde bulunur. Çok fazla tercih edilmese de ya da sınırlı olarak tüketilseler de aslında sağlıklı bir beslenme için haftada 2-3 porsiyon olacak şekilde balık yemekleri tüketmek gerekiyor. Balık ve deniz ürünleri sadece omega-3 bakımından zengin değildir aynı zamanda pek çok hastalık için vücutta koruyucu bir kalkan oluştururlar. Balıkta bulunan besin değerleri kalbi ve beyni sağlıklı tutmaya yardımcı olmakla birlikte kanser, kolesterol, kardiyovasküler ve diyabet gibi pek çok hastalığa karşı koruyucudur. Fiziksel rahatsızlıkların yanı sıra yapılan çalışmalar sonucunda düzenli balık tüketiminin depresyon görülme riskinin de azalttığını gösterir. Balığın içerdiği aminoasitlerin hem depresyonu azaltmada etkilidir hem de uyku kalitesini artıran serotonin hormonunun salgılanmasında etkilidir.

    Haftada en az 2 – 3 porsiyon yemek için balık tüketmek özellikle de gebelik dönemindeki anneler için önemlidir. Balık, bebeğin beyin gelişimini destekler. Aynı zamanda yapılan çalışmalar sonucunda balık yemek çeşitleri içeriğindeki omega-3 takviyesi bakımından zengin olduğu ve özellikle anne adaylarının tüketimi teşvik edilmesi gereken yemeklerdir. Bilindiği üzere omega-3 vücut tarafından üretilmeyen yağ asitleridir ve dış takviyelerle alınması gerekir. İki farklı omega-3 türü içeren balık çeşitleri yemek büyük oranda vücudun ihtiyacını karşılamaya yetecektir. Özellikle yağlı balıklarda yani somon, alabalık, ringa, uskumru, alabalık, sardalye ve ton balığı gibi balık tarifleri omega-3 bakımından zengindir.

    Balık yemekleri içerdiği faydalarının yanı sıra kolay tarifleri sayesinde de sıkça tercih edilen yemek reçetelerinden birisidir. Mevsiminde tüketilen taze balık yemek tarifleri sağlık açısından sayılamayacak kadar çok faydaya sahiptir. Bağışıklık sistemini korumaktan zekâyı geliştirmeye, hastalık risklerini azaltmaktan eklem ve kas sistemini desteklemesine kadar pek çok faydası bulunur. Haftalık yemek menülerinize ekleyeceğiniz 1-2 porsiyon balık ve sulu balık yemeği tarifleriyle sağlığınızı destekleyebilirsiniz. Balığı direkt olarak tüketemiyorsanız sulu balık yemekleri olarak da tüketebilirsiniz. Örneğin balık çorbası, balıklı salata, ton balıklı salata, sandviçler ve ekmek arası olarak da tüketebilirsiniz.

    Balığı farklı şekillerde nasıl pişirebileceğinizi bilmiyorsanız ya da birbirinden farklı balık tariflerini merak ediyorsanız Mynet Yemek’i takip edebilirsiniz! En lezzetli balık tarifleri ve reçeteleri şimdi Mynet Yemek’te sizlerle!