YEMEK

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN
Merhaba, Ben akıllı asistanınız Mynet Chef GPT. Size en uygun yemek tariflerini bulmak için buradayım. Benden yardım alabilirsiniz.

Mynet Chef GPT

1 Hazırlamak istediğiniz öğünü seçiniz
2 Hangi malzemeleri kullanmak istersiniz? Listeden istediğiniz kadar malzemeyi ekleyebilirsiniz.
3 Hangi mutfak türünde olmasını istersiniz?
Daha fazla bilgi girmek ister misiniz?
4 Özel bir beslenme şekliniz var mı?
5 Belirtmek istediğiniz bir alerjiniz var mı?
6 Eklemek istediğiniz farklı detaylardan burada bahsedebilirsiniz.
  Kalan mesaj: 10
  Höşmerim tarifi: Höşmerim nasıl yapılır? Tatlı Tarifleri
  Panna Cotta tarifi: Panna Cotta nasıl yapılır? Tatlı Tarifleri
  Revani tarifi: Revani nasıl yapılır? Tatlı Tarifleri

  Yoğun hayat temposundan sonra rahatladığınızda, güzel bir yemekten sonra keyiflendiğinizde ya da sadece güzel sohbetler etmek için başvurduğumuz ilk yer tatlılar. Sütlü tatlıdan şerbetli tatlılara, çikolatalı tatlıdan pasta tariflerine, meyveli tatlılardan sebzelerle hatta bazen tavukla bile birçok farklı değişik tatlı tarifleri yapılıyor. Türk kültürünün eski dönemlerinde tatlı tariflerine çok fazla rastlamasak da özellikle Türklerin yerleşik hayata geçmelerinden sonra pek çok tatlı çeşidi yapılmaya başlandı. Baklava gibi şerbetli tatlı yemekleri ya da lokum ve lokma gibi dünya çapında ünlü olan ve işaretlenen tatlılar da oldu. Türk mutfağında en geniş yelpazeye sahip olan tatlılar hem hafif hem de ağır olarak yapılmalarıyla birlikte hemen hemen her ortama rahatlıkla uyum sağlayabilen tarifler arasında.

  Türk mutfağındaki tatlılar özellikle Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde büyük bir çeşitliliğe ulaşmış ve zenginleşerek günümüze kadar ulaşmıştır. Baklava, kadayıf, lokma ve künefe gibi hem hamurlu hem de şerbetli tatlıların yanı sıra keşkül, muhallebi, sütlaç ve kazandibi gibi sütlü tatlılara, revani, helva, pasta, kek, kurabiye, kabak tatlısı, aşureler gibi pek çok tatlı çeşitleri ile oldukça geniş bir tatlı yelpazeye sahiptir. Özellikle ilk başlarda enerji sağlaması için geliştirilen baklava da günümüzde dünyaca ünlü bir tatlı hâline gelmiş ve farklı mutfaklarda da yerini almıştır.

  Tatlılar farklı damak tatlarına uygun bir şekilde çeşitlendirilebilir yiyeceklerdir. Pratik tatlı tarifleri içimde yer alan sütlaç, kazandibi, puding gibi sütle yapılan tatlılar kolay bir şekilde uygulanabilmesiyle sıkça tercih edilir. Aynı zamanda sütlü tatlı çeşitleri pratik tatlılar olmasının yanı sıra daha az kalorili olmaları ve diğer tatlılara nazaran diyetlerde de tercih edilebildiği için neredeyse her mutfakta yerini alır. Şerbetli tatlı tarifleri de çoğunlukla misafirlikler, düğün ve nişanlar, bayramlar gibi daha çok kişinin bir arada bulunduğu anlarda tercih edilen tatlılar arasında yer alır.

  Tatlılar püf noktalarına dikkat edildiği zaman tatlı tarifleri kolay hazırlanabilen ve kısa süre içinde yemek için hazır olur. Sofralarınızı ve sohbetlerinizi süsleyecek ve tatlandıracak tam ölçülü kolay tatlı tarifleri şimdi Mynet Yemek’te! Her biri favoriniz olacak en kolay tatlı tarifleri için Mynet Yemek’i takip edin.