YEMEK

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN
Merhaba, Ben akıllı asistanınız Mynet Chef GPT. Size en uygun yemek tariflerini bulmak için buradayım. Benden yardım alabilirsiniz.

Mynet Chef GPT

1 Hazırlamak istediğiniz öğünü seçiniz
2 Hangi malzemeleri kullanmak istersiniz? Listeden istediğiniz kadar malzemeyi ekleyebilirsiniz.
3 Hangi mutfak türünde olmasını istersiniz?
Daha fazla bilgi girmek ister misiniz?
4 Özel bir beslenme şekliniz var mı?
5 Belirtmek istediğiniz bir alerjiniz var mı?
6 Eklemek istediğiniz farklı detaylardan burada bahsedebilirsiniz.
  Kalan mesaj: 10

  Sporcuların ana protein kaynağı arasında yer alan tavuk yemekleri farklı beslenme tarzları ve her yaştan kişi için en ideal protein kaynaklarından birisidir. Uygun olmasıyla da sıklıkla yemeklerde tercih edilen tavuk hemen hemen her tarifte kolaylıkla eklenebilir. Tavukla yapılan yemekler sadece akşam yemeğinde ana yemek olarak değil aynı zamanda tatlı, sandviçler, tostlar ve çorbalar gibi pek çok tarifte de yer alabildiği için günün herhangi bir öğününde tüketilebilir. Tavuk ile yapılan yemekler için tariflerde tavuğun haşlanarak kullanılması, tavuktan alabileceğimiz faydaları da arttırır.

  Tavuk eti protein içermesinin yanı sıra sindirilebilen protein, vitamin, amino asit ve mineral kaynağıdır. Kırmızı et tüketemeyen kişiler içinde protein kaynağı alternatifi olan tavuk aynı zamanda B vitamini, B6 ve B5 vitamini bakımından zengindir. Tavuk etinin yanı sıra tavuk suyu da tavuk kadar faydalıdır ve bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarla da savaşmada yardımcıdır.

  Tavukla yapılabilecek yemekler tüm dünyada en çok yapılan tariflerden birisidir. Pizzalarda, makarnalarda, çorbalarda, ana yemeklerde, fırın yemeklerinde, sebze yemeklerinde, bakliyatlarda ve pek çok değişik yemek tariflerinde sıkça kullanılan tavuğun bu kadar tercih edilmesinin tek sebebi uygun maliyetli olmasından ziyade pek çok vitamin ve mineral bakımından zengin olmasıdır. Tavuk tarifleri aynı zamanda kolay sindirilebilmesi sayesinde özellikle çocuklar, yaşlılar ve sporcular için önerilen besinlerden birisidir. Kırmızı ete göre daha kolay sindirilebilmesinin yanı sıra daha az yağ içermesi sayesinde kırmızı etin yerine tercih edilmesi, yapılan çalışmalar sonucunda kalp krizi riskini azalttığı ve kolesterolü kötü etkilemediği sonucuna varılmıştır.

  Pek çok yemek reçetesinde ve diyet listelerinde yer alan tavuk her ne kadar sağlıklı olsa da tavuk yemeklerinin pişirilme şekilleri ve içerisine eklenen malzemelerle besin değerleri düşebilir. Örneğin tavuğu kızartmak, tavuğun faydalarını azaltırken fırında tavuk yemekleri daha sağlıklıdır. Tavuğun faydalarından en iyi şekilde yararlanabilmek için tavuk çeşitleri yemek yapılırken daha çok haşlama ya da buharda pişirme tercih edilmelidir.

  Tavuk yemek çeşitleri yelpazesi oldukça geniştir. Hemen hemen her tarifte kendisine yer bulan tavuklu tarifler yapılabilir. İster dürüm olarak ister tavuklu ana yemekler olarak isterseniz de sebze ve bakliyatlarla birlikte çeşitli tavuk yemekleri yapabilirsiniz. Yemeklerinizi süsleyecek tavuklu yemek tarifleri için Mynet Yemek’i takip edebilirsiniz. Her damak zevkine ve tarife uygun değişik tavuk yemekleri şimdi Mynet Yemek’te!