YEMEK

Bulgur pilavı nasıl yapılır? Pilav Tarifleri
Özbek pilavı nasıl yapılır? Pilav Tarifleri
İstanbul pilavı nasıl yapılır? Pilav Tarifleri
Geleneksel Lezzet: Kastamonu Ekşili Pilavı Pilav Tarifleri
Ezogelin Pilavı Pilav Tarifleri

Ezogelin Pilavı

1 oy
Garnitürlü Pilav Tarifi Pilav Tarifleri

Garnitürlü Pilav Tarifi

1 oy
Domatesli Pilav Tarifi Pilav Tarifleri

Domatesli Pilav Tarifi

1 oy
Tane Tane Pilav Tarifi Pilav Tarifleri

Tane Tane Pilav Tarifi

1 oy
Meyhane Pilavı Tarifi Pilav Tarifleri

Meyhane Pilavı Tarifi

1 oy
Domatesli Pirinç Pilavı Pilav Tarifleri

Domatesli Pirinç Pilavı

1 oy
Etli ve Mantarlı Karabuğday Pilavı Pilav Tarifleri
Sebzeli Pilav-Mantarlı Et Sote Pilav Tarifleri
Patlıcanlı Bulgur Pilavı Pilav Tarifleri
Tavuklu perde pilavı Pilav Tarifleri

Tavuklu perde pilavı

1 oy
Kuruyemişli Bulgur Pilavı Pilav Tarifleri
Karabuğdaylı Dolmalık Pilav Pilav Tarifleri
Zerdeçallı Pilav Pilav Tarifleri

Zerdeçallı Pilav

1 oy
Müceddere Tarifi Pilav Tarifleri

Müceddere Tarifi

1 oy
Nohutlu Pilav Pilav Tarifleri

Nohutlu Pilav

1 oy
Meyhane Pilavı Pilav Tarifleri

Meyhane Pilavı

1 oy
İç Pilav Tarifi Pilav Tarifleri

İç Pilav Tarifi

1 oy
Etli Pilav Tarifi Pilav Tarifleri

Etli Pilav Tarifi

1 oy
Ciğerli Bulgur Pilavı Pilav Tarifleri

Ciğerli Bulgur Pilavı

1 oy
Kestaneli İç Pilav Pilav Tarifleri

Kestaneli İç Pilav

1 oy
Körili ve Patlıcanlı Bulgur Pilavı Pilav Tarifleri
Maklube Tarifi Pilav Tarifleri

Maklube Tarifi

1 oy
Firik Pilavı Tarifi Pilav Tarifleri

Firik Pilavı Tarifi

1 oy
Özbek Pilavı Pilav Tarifleri

Özbek Pilavı

1 oy
Sebzeli Bulgur Pilavı Pilav Tarifleri

Sebzeli Bulgur Pilavı

1 oy
Havuçlu Dereotlu Pilav Pilav Tarifleri

Havuçlu Dereotlu Pilav

1 oy

Her ne kadar güzel yemekler yapıyor olsanız ya da elinizin lezzeti çok güzel olsa da mutfağın asıl sınavı pilav yapmaktır. Tane tane dökülmesi, tadının ve tuzunun iyi olması, lapa olmaması gibi kriterlerle ön plana çıkan pilav tarifi, bazı püf noktalara dikkat edildiğinde herkesin aslında kolayca yapabileceği tariflerden birisi.

Türk mutfağında genellikle pirinç pilavı ya da bulgur pilavı çeşitleri yer alsa da aslında pilav çeşitleri ve tarifleri oldukça zengin. Özellikle Asya’da olmak üzere dünyanın neredeyse her yerine farklı şekillerde yapılan pilav türleri hemen hemen tüm öğünlerin baş tacı. Türk mutfağında akşam yemeklerinde yer alan pilav olarak aklımıza ilk başta pirinç pilavı gelse de her ülkenin kendisine has pirinci ve pilav tarifi var. Pilav türleri hem içerdiği malzemeler hem tarifi hem de pirincin türüne göre değişiklik gösterir. Örneğin Orta ve Batı Asya bölgelerinde en çok kullanılan basmati ve yasmin pirinçleri uzun taneli ve kokulu olmasıyla dikkat çekerken normal pirinç pilavının tadından daha farklı bir tada sahiptir. Bir diğer değişik pilav tarifleri içinde yer alan siyah ve kırmızı pirinç de Güney Asya ve Afrika bölgelerinde tüketilirken genel pirinç pilavından daha uzun bir pişme süresine sahiptir. Baldo türü pirinç de özellikle ülkemizde sıkça kullanılan ve klasik pilav tariflerinde yerini alan pirinçtir.

Pilav ülkemizde çoğu zaman akşam yemeklerinde yense de farklı ülkelerde kahvaltılar gibi günün daha erken saatlerinde de tüketiliyor. Ayrıca sporcu beslenmesinde de karbonhidrat alımının en temek üyelerinden birisi olan pilavın faydaları da göz ardı edilmemeli. Lif içeriğiyle sindirim sistemini olumlu etkileyen pirinç aynı zamanda B vitamini bakımından da zengindir. Pilavın faydalarından en iyi şekilde yararlanabilmek için pek tabi pilavın piştiği tencere kadar pilav tarifinde kullanılan malzemeler ve oranlar da önemlidir.

Genellikle klasik, tereyağlı ya da şehriyeli yapılan pilav tariflerinin yanı sıra Ege pilavı ya da Çeçen pilavı gibi değişik pilav çeşitleri de yapılabilir. Farklı pilav tariflerini baldo pirinciyle de yapabileceğiniz gibi yasmin, basmati ya da siyah pirinçlerle yapabilir; farklı pilav tarifleri için de sebzeler, garnitürler, sebze suyu, bakliyat gibi malzemeler kullanabilirsiniz. Pirinç pilavının yanı sıra en çok yapılan pilav çeşidi de bulgur pilavıdır. Pirinç pilavı gibi B vitaminleri açısından zengin olan bulgur pilavının içine eklenen patlıcan, biber, kabak gibi sebzelerle de değişik bulgur pilavı tarifleri reçetesiyle pilavları zenginleştirebilirsiniz.

“Pilav çeşitleri nasıl yapılır?” diye soruyorsanız, sorunuzun cevabı Mynet Yemek’te! Tam ölçülü ister tane tane ister lapa olarak yapabileceğiniz değişik pirinç pilavı tarifleri ve bulgur pilavı tarifleri için Mynet Yemek’i takip edin!