YEMEK

Merhaba, Ben akıllı asistanınız Mynet Chef GPT. Size en uygun yemek tariflerini bulmak için buradayım. Benden yardım alabilirsiniz.

Mynet Chef GPT

1 Hazırlamak istediğiniz öğünü seçiniz
2 Hangi malzemeleri kullanmak istersiniz? Listeden istediğiniz kadar malzemeyi ekleyebilirsiniz.
3 Hangi mutfak türünde olmasını istersiniz?
Daha fazla bilgi girmek ister misiniz?
4 Özel bir beslenme şekliniz var mı?
5 Belirtmek istediğiniz bir alerjiniz var mı?
6 Eklemek istediğiniz farklı detaylardan burada bahsedebilirsiniz.
  Kalan mesaj: 10
  Günün tarifi: Buzluk böreği Börek Tarifleri
  Sarıyer böreği nasıl yapılır? Börek Tarifleri
  Pastırmalı kaşarlı tava böreği Börek Tarifleri
  Çıtır ıspanaklı börek nasıl yapılır? Börek Tarifleri
  Pastırmalı Kadayıf Böreği Börek Tarifleri
  Patlıcanlı Börekitas Börek Tarifleri

  Patlıcanlı Börekitas

  1 oy
  Pratik Sarıyer böreği tarifi Börek Tarifleri
  Büzgü Börek Börek Tarifleri

  Büzgü Börek

  1 oy
  Baniçka Tarifi Kahvaltı Tarifleri

  Baniçka Tarifi

  1 oy
  Paçanga Böreği Kahvaltı Tarifleri

  Paçanga Böreği

  1 oy
  Tepside Tavuk Dürüm Börek Tarifleri

  Tepside Tavuk Dürüm

  1 oy
  Pırasalı Arnavut Böreği Börek Tarifleri
  Ev Yapımı Lahmacun Tarifi Börek Tarifleri
  Etli Ekmek Börek Tarifleri

  Etli Ekmek

  1 oy
  Kavanozda Mini Tart Börek Tarifleri

  Kavanozda Mini Tart

  1 oy

  Börekler, Türk mutfağına özgü hamur işi yemeklerinden birisidir. Çoğunlukla Osmanlı mutfağında gördüğümüz börekler, açılmış hamur ya da yufkanın arasında farklı malzemeler konularak fırında, ocakta, taş fırında ya da farklı çeşitlerde pişirilen yöresel bir lezzettir. Böreğin tarihi hakkında net bir bilgi verilemese de Türk mutfağına özgü bir yemek olarak bilinir ve Türklerin göçebe hayat sürdüğü dönemlerde mutfakta yerini alan bir yiyecek. Türklerin göçebe hayatında başlayan böreğin yolculuğu, göçebelikle birlikte farklı kültürlerin etkisiyle çeşitlenip zenginleşiyor. Eski dönemlerde direkt olarak ateş üzerinde pişirilen börek, Çin mutfağına girmesiyle birlikte fırında pişmeye başladı.

  Kahvaltılarda ve öğle yemeklerinde hatta çoğu zaman akşam yemeklerinde bile sofralarımızda yer bulan börekler çoğunlukla misafir tabaklarında, çayların yanında ya da gün tabaklarında her zaman yerini alır. Genel olarak börek dendiğinde akıllara peynirli börek gelse de patatesli, otlu, gül böreği, su böreği, çörek otlu börek, kıymalı börek gibi birçok börek çeşitleri de mevcut. Börek yapımı için temel bir reçete olsa da evdeki malzemelere göre ya da kişilerin damat zevkine göre börek tarifleri de farklılaşır. Tavada kısa sürede pişen kolay börek tarifi yanı sıra farklı malzemelerle yapılan yeni börek tarifleri de reçetelerde yerini aldı.

  Börek besin değeri açısından diğer hamur işleri kadar masum olmasa da evde börek yapımı tarifinde kullanılan iç malzemelerle böreğin besin değerleri değiştirilebilir. Ancak yine de yufka yerine daha sağlıklı bir alternatifin bulunmayışı böreği daha az kalorili ya da daha sağlıklı olmasına da engel. Ancak evde börek tarifi yaparken böreğin iç harcında kullanacağınız pırasa, ot, peynir, yağsız et ya da kıyma gibi besinlerle börekleri bir miktar daha sağlıklı hâle getirmek de mümkün. Örneğin pırasalı börek, pırasanın lif kaynağı olmasından dolayı bağırsak ve sindirim hareketlerine destek olur. Bir diğer örnek olarak da böreklerin süsleyicisi olan çörek otunu verebiliriz. Çörek otu vitamin içeriği bakımından zengindir. Böreğin doyurucu olması, özellikle sabahları işe ya da okula yetişirken ya da öğle vaktinde düşen enerjimizi geri toplarken yardımcıdır. Taze malzemelerle evde yapılan börek dikkatli ve kararında tüketildiğinde çok fazla kilo almanıza neden olmaz.

  Hemen hemen her öğünün hatta herkesin favorisi olan birbirinden farklı kolay börek tarifleri şimdi Mynet Yemek’te! Eğer farklı börek tariflerini öğrenmek istiyorsanız ya da “Börek nasıl yapılır?” diye soruyorsanız cevabınız burada. Pratik börek tarifleri için Mynet Yemek’i takip edin.