YEMEK

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN
Merhaba, Ben akıllı asistanınız Mynet Chef GPT. Size en uygun yemek tariflerini bulmak için buradayım. Benden yardım alabilirsiniz.

Mynet Chef GPT

1 Hazırlamak istediğiniz öğünü seçiniz
2 Hangi malzemeleri kullanmak istersiniz? Listeden istediğiniz kadar malzemeyi ekleyebilirsiniz.
3 Hangi mutfak türünde olmasını istersiniz?
Daha fazla bilgi girmek ister misiniz?
4 Özel bir beslenme şekliniz var mı?
5 Belirtmek istediğiniz bir alerjiniz var mı?
6 Eklemek istediğiniz farklı detaylardan burada bahsedebilirsiniz.
    Kalan mesaj: 10

    Günümüzün popüler mutfak ürünlerinden birisi de tartışmasız airfryer yani fritözler. Airfryerlar uzun zamandır satılan ve kullanılan bir mutfak ürünü olsa da popülerliğini yakın bir zamanda kazandı ve hâlâ en popüler mutfak aletleri arasında yerini alıyor. Airfryer yemek tarifleri çoğu zaman yağsız olmaları ve kısa sürede pişmeleri sayesinde son dönemlerde sıkça tercih ediliyor. Fırın gibi çalışan ancak fırından daha hızlı pişirmesi ve daha az enerji harcaması sayesinde airfryer yani havalı fritözler herkesin gözdesi.

    Yağsız fritöz olarak da bilinen airfryer denildiğinde akla ilk gelen patates kızartması olsa da aslında farklı yemekler de yapılabiliyor. Popülerliğinin bu kadar artmasından sonra değişik airfryer yemekleri de denenmeye başlandı. Airfryer patlıcan kızartmadan airfryer pilav yapımına, airfryerda kek, börek hatta kırmızı ya da beyaz et yemeklerinden balık yemeklerine kadar farklı airfryer tarifleri rağbet görüyor. Bu kadar popüler olması “Airfryer sağlıklı mı?” ya da “Airfryer daha az mı enerji harcıyor?” gibi soruları beraberinde getirse de yine de rağbeti azalmadı.

    Derin yağda kızartılan patates, havuç, patlıcan, çıtır tavuk gibi yemek çeşitleri airfryer ile daha az yağda, sıcak hava akımı sayesinde kızartılır. Sıcak havayla kızartılan bu yiyecekler pek tabii derin yağda kızartılmasından daha sağlıklı olduğu kabul edilir. Fazla yağ kullanmadan yapılan airfryer yemek tarifleri, derin yağda kızartılan yemeklere göre daha sağlıklıdır. Bunun yanı sıra yemek tarifleri airfryerda yapılırken daha pratik ve kolay olmasıyla da sıkça tercih ediliyor. Küçük bir boyuta sahip olmasıyla da az yer kaplayan airfryerlar günümüzün yemek tariflerinin gözdesi. Yağda kızartabileceğiniz ya da kavurabileceğiniz yemekleri, airfryer tarifleriyle yaptığınız zaman, yemekler temel olarak havayla kızardığı için daha sağlıklıdır. Fırınlara göre de daha az enerji harcaması sayesinde çoğu kişinin birinci tercihi airfryer ile yapılan yemek tarifleri oluyor.

    Airfryerda sadece patates ya da patlıcan gibi kızartmalar yapılmadığının da altını çizebiliriz. Bu noktada “Fritözde neler pişirilir?” sorusunun cevabına da “Airfryerda neredeyse tüm yemekler pişirilebilir.” cevabını vermek mümkün. Ancak pek tabii airfryer tarifleri markaya ve özelliklere göre farklılık gösterir. Ancak airfryerda genel olarak tüm kızartma yemekleri, tavuk, balık ve kırmızı et yemekleri, tatlılar, kek ve börek, poğaça gibi fırında ya da derin yağda pişirilen hemen hemen her yemek yapılabilir. Eğer siz de değişik airfryer yemek tarifleri denemek istiyor ve airfryerda neler pişirebileceğinizi merak ediyorsanız Mynet Yemek’i takip edebilirsiniz! Çeşitli airfryer yemekleri ve tarifleri şimdi Mynet Yemek’te!