YEMEK

Karnabaharlı Tortilla Krep Tarifleri

Karnabaharlı Tortilla

1 oy
Gökkuşağı Pancake Krep Tarifleri

Gökkuşağı Pancake

2 oy
Tarçınlı Hindistancevizli Pankek Krep Tarifleri
Glutensiz Protein Krepleri Krep Tarifleri
Patates Pancake Krep Tarifleri

Patates Pancake

1 oy
Krep Tarifi Krep Tarifleri

Krep Tarifi

1 oy
Keçi Peynirli ve Naneli Omlet Krep Tarifleri
Meyveli Yulaflı Kahvaltılık Krep Krep Tarifleri
Kahvaltılık Kabaklı Pancake Krep Tarifleri
Kahvaltılık Tatlı Pirinç Krep Krep Tarifleri
Kepekli Pancake Tarifi Krep Tarifleri

Kepekli Pancake Tarifi

1 oy
Nohut Unlu Krep Yaş Pasta Tarifleri

Nohut Unlu Krep

1 oy
Havuçlu Pancake Krep Tarifleri

Havuçlu Pancake

1 oy
Akıtma Tarifi Krep Tarifleri

Akıtma Tarifi

1 oy
Sebzeli Krep Bohçası Krep Tarifleri

Sebzeli Krep Bohçası

1 oy
Lor Peynir Dolgulu Krep Krep Tarifleri

Lor Peynir Dolgulu Krep

1 oy
Gökkuşağı Krep Krep Tarifleri

Gökkuşağı Krep

1 oy
Çikolata Parçalı Muzlu Krep Krep Tarifleri
Yerfıstığı Ezmeli ve Muzlu Krep Krep Tarifleri
Yulaflı ve Cevizli Krep Krep Tarifleri

Yulaflı ve Cevizli Krep

1 oy
Limonlu ve Şekerli Krep Krep Tarifleri

Limonlu ve Şekerli Krep

1 oy
Çikolatalı Sütlü Krep Krep Tarifleri

Çikolatalı Sütlü Krep

1 oy
Temel Krep Hamuru Tarifi Krep Tarifleri

Temel Krep Hamuru Tarifi

1 oy
5 Dakikada Hazırlanan Kolay Krep Krep Tarifleri
Sebzeli Krep Krep Tarifleri

Sebzeli Krep

1 oy
Türk Usulü Hash Browns Krep Tarifleri

Türk Usulü Hash Browns

1 oy

Genellikle krep tarifi 4 kişilik hazırlandığı için özellikle kahvaltılarda sıkça tercih ediliyor. Kahvaltıların özellikle de pazar kahvaltılarının en sevileni krep, son yıllarda adını sıkça duyursa da aslında Türk mutfağında da uzun zamandır yer alan bir yiyecek. Her yörede cızlak ya da cızlama, akıtma ve taş ekmeği olarak farklı adlarla da anılsa genel olarak un, yumurta, süt, tuz/şeker ve kabartma tozu gibi temel krep malzemeleri ile yapılır. Krep farklı adlarla bilinse de kahvaltı sofralarının gözdesi. Sıcak olarak tüketildiğinde daha lezzetli olan krep sade tüketilebileceği gibi peynir, krem çikolata ya da fındık/fıstık ezmesi ve meyveler gibi farklı yancılarla da lezzetlendirilebilir.

Krep çoğu zaman pankekle karıştırılsa da krep temel olarak tuzla hazırlanan bir hamur işidir. Hamur işi olsa da dikkatli tüketildiği takdirde birçok fayda sağlayabilir ancak çok fazla yenirse de diğer hamur işlerinde olduğu gibi kilo aldırabilir. Kahvaltılık krep tariflerine ekleyeceğiniz çeşitli sebze, meyve, süt ürünleri gibi gıdalarda krepi hem daha doyurucu hem de daha sağlıklı hâle getirebilirsiniz.

Genellikle beyaz unla yapılan krep daha kalorili olsa da kilosuna dikkat edenler ya da sağlıklı beslenme düsturu izleyen kişiler beyaz un yerine kepekli un, yulaf unu ya da tam tahıllı un gibi daha sağlıklı un alternatifleri kullanarak fit krep tarifleri yapabilirler. Sağlıklı un alternatiflerinin yanı sıra çoğunlukla kahvaltılık krep tarifi için kullanılan tatlı şurupları, sürme çikolatalar ya da fındık/fıstık ezmesi yerine krepi meyvelerle ya da peynir, yoğurt gibi malzemelerle birlikte tüketmek daha sağlıklıdır. Ayrıca krep tarifi içindeki yağ miktarını ve pişirme süresindeki yağ miktarını da azaltmak krepin daha sağlıklı bir besin olmasını sağlayabilir.

En çok bilinen ve yapılan krep tarifi reçetesini farklı malzemelerle çeşitlendirerek kahvaltılık krep yapabilir ya da akşam yemeği için alternatif bir yemek oluşturabilir ve hatta kreple pasta bile yapabilirsiniz. Temel malzemelerin yanına ekleyeceğiniz ıspanak, ot, lor peyniri, normal peynir, kavrulmuş ya da haşlanmış sebzeler, mevsimlik meyveler, krema, çikolata gibi malzemelerle kolay krep tarifleri hazırlayabilirsiniz. “Krep nasıl yapılır?” sorusunun cevabı ve farklı krep tarifleri şimdi Mynet Yemek’te! Hem farklı krep yapımı tarifleri hem de birbirinden lezzetli kahvaltılık krep tarifleri ya da krepli akşam yemeği önerileri için Mynet Yemek’i takip edin!