Aşçı Haberleri

Antalya'da üniversite öğrencisini öldüren aşçının ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına itirazı reddedildi

Antalya'da özel yurtta üniversite öğrencisi M.S.T'yi öldüren sanığa verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına yapılan itiraz reddedildi.

Yurthaber 19-10-23 11:32

Obama ailesini üzen haber! Aşçıları kürek sörfü yaparken hayatını kaybetti... Evlerinin yakınındaki gölette cansız bedeni bulundu

Eski ABD başkanı Barack Obama ve ailesinin özel aşçısı, Obama ailesinin Massachusetts'teki evinin yakınında kürek sörfü gezisinde meydana gelen bir kazada öldü. 45 yaşındaki Tafafi Campbell’in cansız bedenine birkaç saat süren arama çalışmalarının sonucunda ulaşıldı.

Trend 25-07-23 11:34

Gönüllü aşçılar deprem bölgesinde 3 aydır 3 öğün yemek çıkarıyor

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta meydana depremlerin ardından kente gönüllü gelen Beyoğlu Belediyesi aşçıları, yaklaşık 3 aydır afetzedeler için yemek hazırlıyor.

Yurthaber 03-05-23 11:59

Aşçı nasıl yazılır, aşçı yazımı nasıl olmalıdır? Aşçı mı ahçı mı, TDK'ye göre doğru yazılışı nedir?

Aşçı kelimesi günümüzde oldukça popüler olan bir meslek grubunu ifade eden bir kelime olurken genellikle yanlış olarak söylenmesinden kaynaklı olarak yazarken de yanlış ifade edilmektedir. Türkçede yer alan birçok kelimenin sesli dilde yanlış ifade edilmesi imla kurallarını da etkilemektedir. Kelimelerin doğru ifadeleri Türk Dil Kurumu kılavuzlarından kolaylıkla öğrenilebilir. Peki aşçı mı ahçı mı, TDK'ye göre doğru yazılışı nedir?

Egitim 10-04-23 12:15

Antalya'da üniversite öğrencisini kaldığı yurtta öldüren aşçıya ağırlaştırılmış müebbet hapis

Antalya'da özel yurtta üniversite öğrencisi M.S.T'yi öldüren sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Yurthaber 15-03-23 15:33

Cumhurbaşkanlığında görevli aşçılar, depremzedeler için yemek pişiriyor

Gaziantep, Kahramanmaraş ve Hatay'a gelen Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde görevli aşçılarca pişirilen yemekler, depremzedelere 3 öğün dağıtılıyor.

Yurthaber 22-02-23 14:31

İngiliz aşçılar Adıyaman'da depremzedeler ve güvenlik güçleri için yemek pişiriyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından İngiltere'den Adıyaman'a gelen aşçılar, depremzedelere ve güvenlik personellerine günde 3 öğün yemek pişiriyor.

Yurthaber 22-02-23 13:38

TBMM aşçıları Hatay'da depremzedeler için yemek pişiriyor

Defne ilçesine gelen 20 kişilik ekibin, AFAD ve Türk Kızılay ile koordineli hazırladığı günlük 1500 kişilik yemek afetzedelere ulaştırılıyor. - TBMM Bilgi İşlem Başkan Yardımcısı Ayhan Okurer: - "Vatandaşlarımıza bir nebze olsun faydamızın dokunması bizi manevi olarak da çok mutlu ediyor"

Yurthaber 20-02-23 15:24

Konya'da bahşiş meselesinden tartıştığı garsonu öldüren aşçıya müebbet hapis istemi

Konya'da bahşiş paylaşımı konusunda tartıştığı iddia edilen iş arkadaşı garsonu bıçakla öldüren aşçı Mustafa D'nin müebbet hapisle cezalandırılması talep edildi.

Yurthaber 10-11-22 12:46

Kraliçe Elizabeth'e Türkiye ziyaretinde yemek yapan TAFED Başkanı Şef Açıköz:

"Kraliçe'nin 2008'deki Türkiye ziyaretinde, perhizine uygun porsiyon ve içerikte bir İngiliz menüsü düşünülürken, Kraliçe'nin Türk yemekleri yemesinde ısrarcı oldum" - "Kraliçe'den bir hafta önce Buckingham Sarayı'ndan gelen bir ekip, saray kuralları ve Kraliçe'ye yapılacak hizmetler konusunda otel çalışanlarına eğitim verdi" - "Türk mezelerinden oluşan başlangıç tabağı, cızbız alaturka ve sütlaçtan oluşan menüyü, Kraliçe Elizabeth ve Prens Philip keyifle yedi"

Yurthaber 23-09-22 11:34

Emine Erdoğan, Konya GastroFestin açılışına katıldı:

"Anadolu mutfağının asırlık formüllerine baktığımızda, her bir reçetenin beden ve ruh arasındaki hassas terazide hazırlandığını görüyoruz. Halihazırda, tüm dünyada insanlar sağlıklarını geri kazanmak ve sürdürülebilir sağlık için organik ürünlere ve yerel mutfaklara yöneliyorlar. Bu gidişatın, mutfağımızın tanıtımı için büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum" - "Yaşamın her alanına sirayet eden Mevlevilik müessesinin en önemli etkilerinden birini mutfak kültürü üzerinde görüyoruz. Edeple, adapla yoğrulmuş mutfak pratikleri, manevi eğitimin bir parçası haline gelmiştir. Dervişler eğitimlerine mutfakta başlamıştır. Sadece yemek pişirmeyi ve biyolojik bir ihtiyacı karşılamayı değil, Allah'ın insanlara lütfettiği rızka hürmeti öğrenmişlerdir"

Yurthaber 01-09-22 17:05

MasterChef 2022 Onur Biçim kimdir? MasterChef Onur nereli, kaç yaşında, mesleği ne?

MasterChef 2022 Onur kimdir? sorusu gündemde yer alıyor. Ekranların sevilen yemek yarışması programında ana kadro düelloları devam ediyor. 3 Ağustos 2022 Çarşamba akşamı yayınlanan bölümde ana kadroya kalan Onur Biçim, izleyiciler tarafından merak konusu oldu. Peki MasterChef Onur kimdir? MasterChef ana kadro yarışmacısı Onur Biçim nereli, evli mi, kaç yaşında, mesleği ne? İşte MasterChef 2022 ana kadro 3.yarışmacısı Onur Biçim...

Magazin 04-08-22 09:47

Adana Şefler Kulübü'nün tanıtım kokteyli yapıldı

Adana Şefler Kulübü'nün tanıtım kokteyli yapıldı

Yurthaber 28-07-22 21:09

Geleceğin şef garson ve aşçıları dünya mutfağını Sarıkamış'ta öğreniyor

KAÜ Turizm Fakültesi Sarıkamış Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mehmet Emin Karabayır: - "Öğrencilerimiz, burayı tercih etme durumunda batıdaki üniversitelerimizden hiçbir farkımızın olmadığını, uygulamalarını çok rahat yapabileceklerini, dünya mutfağını öğrenebileceklerini görecek" - "Altyapımız yerinde, yurtlarımız tam kapasiteyle çalışıyor. Ayrıca burası turizm bölgesi olduğu için öğrencilerimizin otellerde, restoranlarda uygulama imkanı da var"

Yurthaber 12-06-22 12:58

Öğrenci yurdunda vahşet! Başını satırla kesip göğsünün üzerine koydu

Antalya'da özel öğrenci yurdunda aşçı olarak çalışan İhsan Güney (38), yurdun yemekhanesinde üniversite öğrencisi Mehmet Sami Tuğrul'un (18) başını satırla kesip, göğsünün üzerine koydu. Güney'in olayı gerçekleştirdikten sonra, "Deccal'i vurdum" diye bağırdığı belirtildi.

Haber 07-12-21 16:04

Bulaşıkçılıktan kraliyet ailesinin mutfak şefliğine uzanan lezzet yolculuğu

Suudi Arabistan'da kraliyet ailesine 18 yıl yemek yapan Hüseyin Doğruöz: - "Türk mutfağı hak ettiği yerde değil, ileriye taşımak lazım. Bunun için çok mücadele ettim" - "Kral Abdullah'ın evinde 8 yıl çalıştım, restoran ve otellerini de 10 yıl yönettim. Türkiye'den yüzlerce insanı oraya götürerek, iş sahibi olmasını sağladım. Çok iyi ustaları götürerek güzel şeyler yapmaya çalıştık ve başardık"

Yurthaber 14-10-21 12:03

Düğün için çorba yapan aşçının feci ölümü! 5 gün boyunca kurtarmaya çalıştılar

Düğün için yaptığı çorba kazanına düşen aşçı feci şekilde hayatını kaybetti. Irak'ın Zakho şehrinde yaşanan dehşet verici olayda aşçının ciddi yanıklara maruz kaldığı ve olay gerçekleştikten 5 gün sonra tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı belirtildi.

Haber 01-07-21 14:55

Sattığı yemekten saç çıkan Japon kendini böyle cezalandırdı

Japonya’da sattığı yemekten saç çıkmasını onuruna yediremeyen dükkan sahibi, özür dilemek için saçlarını kazıttı.

Haber 01-06-21 09:30

Aşçıların kepçeleriyle seyrini değiştirdiği savaş: Haçova Meydan Savaşı

Tarih boyunca yüzlerce savaş yapılmıştır. Devletlerin sınırlarını korumak ya da genişletmek için yaptığı bu savaşlardan en ilginç olanı ise Haçova Meydan Muhaberesi olarak tarihe geçmiştir. Çünkü bu savaşta aşçılar büyük rol oynamıştır. Aşçılar savaşın akıbetini değiştirerek Osmanlı Devleti’nin zaferinin baş mimarı olmayı başarmıştır.

Trend 06-04-21 09:27

Adalet Bakanlığı 13 bin personel alımı 2021: İşçi, katip, şoför, aşçı, mübaşir alım şartları ve tarihleri nedir? e-devlet başvurusu linki!

Son Dakika: Adalet Bakanlığı 13 bin 202 yeni personel alınacağını açıkladı. Adalet Bakanı Gül son dakika personel alım açıklamasında: "İnfaz koruma memuru, mübaşir, zabıt katibi, psikolog gibi çeşitli kadrolara 13 bin 202 yeni personel alıyoruz." dedi. Adalet Bakanlığı personel alım şartları ve başvurusu nereden nasıl yapılır sorusu gündem oldu. İşte Adalet Bakanlığı personel alım şartları ve son dakika kadro bilgileri...

Finans 25-02-21 08:32

Viyana'daki saldırıya tanık olan Türk aşçı, dehşet anlarını anlattı

Avusturya’nın başkenti Viyana'da yaşayan ve bir restoranda aşçılık yapan Türk vatandaşı Ömer Gül, gece saatlerinde şehirde düzenlenen silahlı saldırı anlarını anlattı. Gül, "Ne olduğunu anlayamadan silah sesleri gelmeye başladı. Bu sesler 10-15 dakika sürdü. Karşımızdaki restoranı baştan sona taradılar. Biz dışarıda oturan müşterilerimizi aşağıya yanımıza aldık" dedi.

Haber 03-11-20 07:47

Avukatlığı bıraktı, aşçı oldu

İzmir'de bir süre avukatlık yaptıktan sonra yaşadığı strese dayanamayarak mesleğini bırakmak durumunda kalan 35 yaşındaki Duru İpek Doğan, çocukluktan beri meraklı olduğu aşçılığa yöneldi. 10 yıl boyunca avukatlık yapan Doğan, aile, miras ve iş hukuku davalarıyla uğraştı. Hayatını değiştirmeye karar veren 35 yaşındaki avukat, artık açtığı restoranda yöresel yemekler yaparak hayatını sürdürüyor.

Haber 10-03-20 10:48

Yöresel lezzetlerle modern Türk mutfağını birleştirerek Şanlıurfa'yı tanıtıyorlar

Harran Üniversitesi Aşçılık Programı'nda eğitim gören öğrenciler, yöresel tatlarla modern Türk mutfağını birleştirerek hazırladıkları yemeklerle katıldıkları yarışmalarda hem derece elde ediyor hem de kentin gastronomi alanında tanıtımına katkı sağlıyor - Aşçılık Programı Başkanı Şükran Taşkın: - "Şanlıurfa'nın yöresel mutfağı ve modern Türk mutfağını birleştirerek katıldığımız yarışmalarda kentin yöresel tatlarını ön plana çıkarmaya çalışıyoruz" - Öğrencilerden Müslüm Keskin: - "Önceliğimiz kendi kültürümüzün yemeklerini öğrenmek"

Yurthaber 04-03-20 11:11

İzmirli avukat mesleğini bırakıp aşçı oldu

İzmir'de 10 yıl avukatlık yapan Duru İpek Doğan, baktığı davaların kendisinde yarattığı psikolojik etki nedeniyle mesleğini bırakıp restoran açtı - Eski avukat Duru İpek Doğan: - "Eskiden yüksek mahkeme kararlarını okurdum şimdi yemek kitapları okuyorum, yeni yemekler araştırıyorum"

Yurthaber 19-01-20 11:46

Mevlevi mutfağını 45 özel tarifle yaşatmaya çalışıyor

Türkiye'deki tüm Mevlevihaneleri ziyaret eden, bilenlere danışan ve Mevlana Celaleddin Rumi'nin eserlerini inceleyen aşçı Ulaş Tekerkaya, araştırmaları sonucu ortaya çıkardığı tarifleriyle Mevlevi mutfağını, kültürünü ve adabını tanıtmayı hedefliyor - Tekerkaya: - "Mevlevi ve Selçuklu mutfağını en iyi şekilde temsil etmek için elimden geleni yapıyorum. Yeni nesle, bu iş için yetişen öğrencilere ve meslektaşlarıma da 'Lütfen taklitten kaçının, aslı astarı olan şeyleri yapın' diyorum. Yemeklerimizi aslına uygun yapsınlar, kültürümüzü yanlış tanıtmayalım" - "Dünya üzerinde adına türbe yapılmış tek aşçı olan Ateşbaz-ı Veli Hazretleri'ni dünyaya duyuramıyoruz, buna çok üzülüyorum. İnsanların Ateşbaz-ı Veli'yi, Konya'yı, Mevleviliği, Selçuklu mutfağını araştırması, öğrenmesi gerektiğini düşünüyorum"

Yurthaber 16-01-20 11:45

Kraliyet Ailesi’ne Türk yemekleri pişiren adam: Hüseyin Özer!

Hüseyin Özer’in hayatı Müslüm Gürses gibi filmlere konu olacak cinsten. Tokat’ın küçük bir köyünde başlayıp Londra’ya uzanan ibretlik bir yaşam...

Trend 29-12-19 03:39

Aşçıbaşı düzenli sporla 7 ayda 50 kilo verdi

Antalya'da düzenli spor ve sağlıklı beslenmeyle 7 ayda 151 kilodan 101'e düşen 45 yaşındaki aşçıbaşı Suat Ceylan, 21 kilo daha zayıflamayı hedefliyor - Aşçıbaşı Ceylan: - "Eskiye göre daha hareketli ve pozitifim. Önceden agresif ve sinirli bir yapım vardı. Kilolar azaldıkça hayatımdaki birçok şey değişti" - "Herkes 'Cerrahi bir işlem mi yaptırdın?' diye soruyor. Kendilerine sadece doğal beslenme ve sporla bunu başardığımı söylüyorum, inanamıyorlar"

Yurthaber 07-12-19 11:27

Öğretmen kızına destek olmak için geldiği Ağrı’da işyeri açtı

İki yıl önce öğretmen olarak atandığı Ağrı’nın Diyadin ilçesine taşıdığı endişelerden dolayı gitmek istemeyen kızı ile birlikte, Denizli’den Diyadin’e gelen Bilal Küçük, burada iş yeri açtı.

Finans 18-11-19 10:02

Avrupayı bırakıp köye yerleşti

Almanya'da yaşayan Oral Akköse, doğaya duyduğu özlemle Niğde'de Aladağlar Milli Parkı eteğindeki bir köye yerleşerek, hem şehir hayatından uzak doğal bir hayat sürdürüyor hem de bölgenin tanıtımına katkı sağlıyor - Oral Akköse: "Doğada olma hayalim vardı. Annem babam da sürekli doğadaydı, bahçede çalışmayı çok severlerdi. Böyle bir düşüncem olduğu için bir şeyler denemek istiyordum. Bu düşünceyle de bir adım attım, aşçılıktan ayrıldım, önceki hayatımı geride bıraktım" - "Ben artık büyük şehirde yaşamak istemem. Burada kuş sesiyle uyanıyorum"

Magazin 13-11-19 11:03

Kaslarıyla dillere düşen beyaz sarayın aşçısı Andre Rush ile tanışın.

Son günlerde dillerden düşmeyen beyaz sarayın gözde aşçısı, kasları ile gündemde. Herkesin merak ettiği bu emekli asker Andre Rush ile tanışmaya ne dersiniz? İşte beyaz sarayın gözde aşçısı...

Trend 19-06-19 09:49

Kayseri Gastronomi ve Mantı Festivali

Festival kapsamında düzenlenen yarışmada liseli aşçılar, ev hanımları ve genç şefler hünerlerini sergiledi

Haber 09-03-19 14:37

Kayseri Gastronomi ve Mantı Festivali

Festival kapsamında düzenlenen yarışmada liseli aşçılar, ev hanımları ve genç şefler hünerlerini sergiledi

Yurthaber 09-03-19 14:36

Elektrik akımına kapılan aşçı öldü

Elektrik akımına kapılan aşçı öldü

Yurthaber 07-03-19 11:28

Elektrik akımına kapılan aşçı öldü

Elektrik akımına kapılan aşçı öldü

Haber 07-03-19 11:27

Gaziantep'in lezzetlerine şiirli destek

UNESCO'nun gastronomi ve kültürel değerlerini tescillediği şehirlerden Gaziantep'te 40 yıldır aşçılık yapan Mehmet Ali Durak, kente özgü lezzetleri hem pişiriyor hem de onlarla ilgili şiirler yazıyor - Durak, yetkililerden alacağı destekle yemeklerin hikayelerini şiirlerle birleştirdiği kitap hazırlamak istiyor - Aşçı Mehmet Ali Durak: - "Yemeğe şiir mi yazılır? diyorlar. İnsanın sevgilisi yemek olunca, yazılıyor demek ki"

Haber 24-02-19 12:19

Bulaşıkçılıktan dernek yöneticiliğine

Sakarya'da, 22 yıl önce bulaşıkçı olarak girdiği restoranda zamanla profesyonel aşçı olmayı başaran 4 çocuk annesi Hatice Akman, mutfakta kendi menüsünü oluşturarak farklı lezzetlerdeki yemek ve tatlıları müşterilerin beğenisine sunuyor - Mesleğinde daha iyi hizmet vermek amacıyla 2014 yılında kurduğu Sakarya Aşçılar ve Pastacılar Derneği'nin başkanlığını yürüten, aynı zamanda Türkiye Aşçılar Federasyonunun Kadınlar Kolu Sorumlusu olmayı başaran Akman, kadın şeflere ve öğrencilere eğitim vermeyi, ev hanımlarını profesyonel mutfakla tanıştırmayı hedefliyor - Akman: - "Mesleğime aşığım. Aşçılık, tencerenin başına geçip yemek pişirmek değildir. Tabii ki bunu yapmak zorundayız ama hayal gücümüzü tabağımızda gerçekleştirebiliyoruz. Bu yüzden bir sanattır aslında"

Haber 01-02-19 12:32

Çin’de aşçıları yapay zeka denetliyor

Cıciang'da geliştirilen yapay zeka uygulaması "Günışığı Mutfağı", hijyen kurallarına uymayan aşçıları tespit ederek yöneticilere bildiriyor

Haber 29-01-19 10:15

Böyle bir kazadan kurtulmam büyük şans

Samsun açıklarında batan Panama bandıralı kuru yük gemisinden kurtarılan aşçı Tetiana Budko ile gemici Oleh Herashchenko, yaşadıklarını korku dolu anları anlattı - Tetiana Budko: - "Böyle bir kazadan kurtulmam büyük şans. Ölen arkadaşlarım için çok üzgünüm. Çok korkunç. Benim yanımda iki kişi soğuktan donmuştu. Çocukları vardı onların da. Ailelerine başsağlığı diliyorum" - Oleh Herashchenko: - "Sahil Güvenlik ekiplerine çok teşekkür ediyorum. Kurtulma şansımız çok azdı ama bizi kurtarmak için kendi hayatlarını tehlikeye attılar"

Haber 09-01-19 22:27

Silahlı kavgada hayatını kaybeden Denizlispor amigosu toprağa verildi

Silahlı kavgada hayatını kaybeden Denizlispor amigosu toprağa verildi

Yurthaber 10-12-18 14:31

Silahlı kavgada hayatını kaybeden Denizlispor amigosu toprağa verildi

Silahlı kavgada hayatını kaybeden Denizlispor amigosu toprağa verildi

Haber 10-12-18 14:30

Ünlü şefler GastroAntep Festivali'nde

Uluslararası Gastronomi Festivali'nde ünlü şefler yemeklerini sundu - Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin: "Aslında sofra bir sanat. Şeflerimiz, doğadaki güzelliğin sofraya nasıl yansıdığını gösterdi. Büyük tasarım, inovasyon var. Gaziantep olarak bu konuda güçlü bir şekilde yolumuza deva etmek istiyoruz" - Tayland'da restoran işleten şef Fatih Tutak: "Elimden geldiğince kendimi Türk gastronomisine adamaya karar verdim. Bu toprakların her karışı ilham kaynağı"

Haber 21-09-18 16:57

Gastro İncirliova 2. Ulusal Aşçılık ve Pastacılık Kampı

Aydın'ın İncirliova ilçesinde başlayan kampta aşçılık ve pasta konusunda hünerlerini gösteren yarışmacılar, usta şefler tarafından kursa tabi tutuluyor

Haber 05-09-18 18:20

Dünyaca ünlü simaları karpuza işledi

UNESCO tarafından gastronomi alanında "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil edilen Hatay'da bir aşçı, ince dokunuşlarla karpuz üzerine ünlülerin resimlerini yapıyor.

Haber 27-08-18 08:00

Gastronomi kentinin aşçıları çekirdekten yetişiyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesince kentin yemek kültürünü gelecek nesillere aktarabilmek için kurulan Mutfak Sanatları Eğitim Merkezi "küçük şeflere" de eğitim veriyor - Üçer aylık dönemler halinde aşçılık eğitimi verilen merkezde, 6-14 yaş grubu çocuklar da yaz boyunca düzenlenecek birer aylık eğitimlerle Gaziantep mutfağını tanıyacak - MUSEM Şefi Ahmet Uygun: - "Kuruluş amacımız, Antep mutfağının gelecek nesillere aktarılması ve yaşatılması. Bunun için de en güzeli küçüklükten itibaren öğretmek. Hem eğleniyorlar hem de öğreniyorlar" - Kursiyer Melek Mıhcıoğlu: - "İçli köfte, un helvası, irmik helvası yaptım. En çok un helvasını sevdim. Yemek yapmak zor değilmiş"

Haber 11-07-18 11:14

Moritanyalılara Türk mutfağını öğrettiler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda, özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki ünlü işletmelerde görev yapan lezzet ustası 22 şef, Moritanyalı meslektaşlarına Türk ve Osmanlı mutfağını tanıttı - TAŞPAKON Genel Koordinatörü Yılmaz Ede: - "Beklenenin çok üzerinde verimli bir çalışma oldu. Afrika'da bu eğitimlere büyük ihtiyaç var. Bizim de Türk mutfağını global manada tanıtmak için bu tür fırsatlara ihtiyacımız var"

Haber 06-07-18 11:21

Sri Lanka'da Türk yemekleri Bolulu şeften

Başkent Kolombo'da uluslararası bir otelin restoranında şef aşçı olarak çalışan Bolulu Erkan Bostancı, Türk mutfağının zenginliğini Asya'da tanıtıyor - Erkan Bostancı: - "Yemeklerimizi misafirlerimizin yüzde 99'u beğeniyor. Burada olmaktan gayet mutluyum" - "İlk geldiğimde burada hiç Türk yoktu. Şu an birkaç tane daha Türk var. Zaten benim de kariyer hayalim buydu. Hiç bilinmeyen bir ülkeye gidip mutfağımızı göstermek, tattırmak"

Haber 29-05-18 11:27

Aşçıyla beraber Türk mutfağını da ihraç edebilmeliyiz

TAFED Başkanı Açıkgöz: - "Aşçıyı ihraç ediyoruz ama aşçıyla beraber Türk mutfağını da ihraç edebilmemiz lazım. Türk aşçıları, yurt dışına en iyi otellere gönderiyoruz ama onlar da kendi ülkesindeki yemek kültürünü oraya götürmeli" - "Bizim gençlerimiz, maalesef kuru fasulyeyi, kendi milli yemeklerini ve değerlerini öğrenmeden bir akıma kapılıyor, öncelikle yabancı mutfak hayranlıkları var. Kendi mesleğimizle ilgili bu ülkenin bütün değerlerine sahip çıkmamız lazım"

Haber 07-05-18 11:19

ODTÜ'lü Aslı, kuşkonmaz üreticisi oldu

Muğla'da ODTÜ İşletme mezunu girişimci Aslı Aksoy, ilk defa yurt dışında tattığı "kuşkonmaz"ı, 42 dönümlük arazide üretip 10 ton ürün elde etti, köylü kadınlara istihdam sağladı - Kuşkonmaz üreticisi Aksoy: - "Vitamin ve folikasit zengini olan ürünün kilosu piyasada 25 lira ile 40 lira arasında satılıyor. Ürünümüzü Eskişehir'e gönderiyoruz, burada ürünün paketleme işleminin ardından yüzde 90'ı iç piyasada tüketiliyor, diğer kısmı ise Almanya'ya ihraç ediliyor"

Haber 07-05-18 11:13

Down Şefler mutfağa girdi

UHD ve Türkiye Aşçılar Federasyonu iş birliğinde yürütülen "Down Şefler Türkiye" projesi kapsamında İzmir'de 3 down sendromlu, aşçılık eğitimine başladı - UDF Genel Başkanı Tuncay: "Proje kapsamında Türkiye genelinde 27 çocuğumuz istihdam edilecek"

Haber 12-03-18 13:29