Balina Haberleri

Tekneden balinanın üzerine atlayan adamın görüntüleri viral olmuştu! 'Şok edici ve aptalca' denildi... Cezası gecikmedi

Yeni Zelanda kıyısı açıklarındaki bir tekneden balinanın üzerine atladığı anları çekerek sosyal medyadan paylaşan bir adamın görüntüsü hayvan severlerin tepkisine neden olmuştu. Şubat ayında yayınlanan görüntülerin sonrasında Yeni Zelanda Doğa Koruma yetkilileri (DOC), tekneden iki orka balinanın (katil balina) üzerine atlayan adama 600 Yeni Zelanda doları para cezası verdi. DOC adamın davranışını ‘aptallık’ olarak nitelendirdi.

Trend

Yüzlercesi kıyıya vurdu! Devasa pilot balinalardan geriye kalan görüntüler şaşırttı

Avustralya’nın batısında 100’den fazla balina kıyıya vurdu. Doğal yaşamı koruma ekipleri 29’unun öldüğünü açıkladı.

Haber

Hepsi İstanbul'da yakalandı: Fildişi, antilop, mamut, bufalo, geyik boynuzları, balina dişi... Tam 52 parça!

İstanbul'da fildişi, antilop, mamut ve geyik boynuzlarının da aralarında bulunduğu 52 parça boynuz ele geçirildi. Kaçakçılık operasyonunda 1 şüpheli gözaltına alındı.

Haber

Yıllar önce yok edilen mavi balinalar geri dönüyor! Hint Okyanusu'nun bir bölümünü tekrar yuva ediniyor

"Journal of Endangered Species Research" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, mavi balinalar, on yıllar önce avcılık nedeniyle yok edildikleri Hint Okyanusu'nun bir bölümünü tekrar kendilerine yuva ediniyor. Araştırmacılar, söz konusu bulguya, Afrika'nın doğusunda bir ada ülkesi olan Seyşeller'de deniz tabanına su altı mikrofonları yerleştirerek ulaştı.

Haber

Balina

Balina Hakkındaki Haberler Mynet'te. Balina Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Balıkçı köpeği milyonlar değerindeki balina kusmuğunu buldu! Resmen deniz hazinesi

İskoçya'daki bir balıkçı köpeği Ayrshire ile yürüyüş yaptıkları sırada köpeğinin sahilde kayaya benzeyen bir parça buldu. Balina kusmuğu olduğunu düşündüğü parçayı test için alan balıkçı, "Resmen deniz hazinesi" diyerek durumu özetledi.

Trend

Balina denizin ortasında bomba gibi patladı! Bir anda deniz kan gölüne dönüştü... O anlar saniye saniye kaydedildi

Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletinin açıklarında balıkçılar ölü bir kambur balina gördü. Balinanın ağzından su ve kan fışkırdığını gören balıkçılar bu anları cep telefonu kamerasıyla kaydetmeye başladı. Ölü balina oluşan gaz nedeniyle bir anda denizin ortasında bomba gibi patladı.

Trend

ABD’de muhteşem anlar! Balinaların dansı izleyenleri mest etti

ABD’nin Massachusetts eyaleti açıklarında 3 balinanın senkronize dansı mest etti.

Haber

Tam 9 metre! Sahilde buldular... Uzmanlar uzak durulması konusunda halkı uyardı

9 metrelik bir balina popüler bir İngiliz sahiline vururken yetkililer insanları ölü hayvandan uzak durmaları konusunda uyardı. Hayvanın etrafına koruma bandı çekilirken yetkililer halkın yakınlaşmasını önlemek için güvenlik önlemlerini arttırdı.

Trend

Türkiye'deki ispermeçet balinaları! Kaş ve Fethiye'de görüntülendiler... Boyu 20 metreyi, ağırlıkları 57 tonu bulabiliyor

Kaş ve Fethiye açıklarında ispermeçet (kaşalot) balinaları görüntüledi. Boyu 20 metreyi, ağırlıkları 57 tonu bulabilen balinalar Deniz Memelileri Araştırma Derneği'nin (DMAD) Akdeniz'de yürüttüğü araştırma seferinde kaydedildi. Türkiye denizlerinde 3 tür balina türünün bulunduğuna işaret eden uzmanlar, vatandaşları uyarıyor.

Haber

Onlarca balina kıyıya vurdu! İntihar şüphesi dikkat çekti... Görüntüler İskoçya'dan

İskoçya'nın Lewis Adası'nda karaya vuran 55 balina telef oldu. İngiliz Dalgıçlar ve Deniz Hayatı Kurtarma Grubu'ndan yapılan açıklamada, balinaların intihar etmiş olabileceği bildirildi. İşte dikkat çeken haberin detayları...

Haber

Kimse hayal bile edemedi! Ölen balinanın bağırsaklarından servet çıktı... “Tam 500 bin dolar değerinde...”

Kanarya Adaları’nın La Palma bölgesindeki Nogales Plajı’nda geçtiğimiz aylarda bir balina ölmüş halde kıyıya vurmuştu. Ölü ispermeçet balinası bağırsaklarında saklı değerli hazinenin bulunmasının ardından bilim insanlarını şaşkına çevirdi. Balinanın bağırsaklarında tam 500 bin dolar değerinde 9.5 kilogram ağırlığında ambergris bulundu.

Trend

Balina tarafından yutulmuştu! Dehşet anlarını anlattı: Öleceğime ikna olmuştum...

ABD'de bir adam, geçen yıl devasa boyutlardaki bir kambur balina tarafından yutuldu. Talihsiz adam yaşadığı dehşet dolu anları anlattı. İşte bütün detaylar!

Haber

Marmaris açıklarında 'balina' heyecanı! Bir anda gezi teknesinin yanında belirdi

Turizm merkezi Marmaris'te balina heyecanı yaşandı. Marmaris'ten tekne gezisi için denize açılan vatandaşlar bir kaç metre yanlarında yüzen balinayı görünce büyük heyecan yaşadı. Uzunluğu 10 metreden fazla olan balina, teknedeki vatandaşların kamerasına da yansıdı.

Haber

Yaklaşık 13 metre uzunluğundaki ölü balina kıyıya vurdu! Görenleri şaşırttı... Patlama riski nedeniyle halkı uyardılar

Pakistan’ın Belucistan eyaletinde yaklaşık 13 metre uzunluğundaki ölü mavi balina kıyıya vurdu. Yaklaşık 8-10 gün önce öldüğü tahmin edilen balinadan kan ve doku örnekleri alındığı öğrenildi. Ekipler balina için harekete geçerken, sahil güvenlik yetkililerinin ise şişmeye başlayan balinanın patlama riskinin bulunması nedeniyle yerel halkı bölgeye yaklaşmamaları konusunda uyardığı belirtildi. Balinanın şiddetli dalgalar nedeniyle kıyıya vurduğu bildirildi.

Trend

Tam 17 metre boyundaki balina kıyıya vurdu! Görenler şaşkınlığını gizleyemedi... “Elektrikli testereyle parçalanmak zorunda kalabilirler”

İngiltere’nin Doğu Yorkhire bölgesindeki Bridlington Sahili’nde hareketli dakikalar yaşandı. Tam 17 metre büyüklüğündeki balinanın kıyıya vurması üzerine yetkililer harekete geçti. Ölen hayvanı sahilden kaldırmak için elektrikli testere ile parçalama işlemi yapılması gerekebileceği bildirildi.

Trend

Ölü bir kambur balina cesedi görenleri şaşkına çevirdi! Balon gibi şişen balık için uzmanlar uyardı... “Patlayabilir”

Kanada’nın British Columbi eyaletindeki Malcolm Adası’nda köpeklerini gezdiren bir aile tarafından ilginç bir keşif yapıldı. Aile kumsalda yürüyüş yaptıkları sırada kıyıya vuran ölü bir kambur balina cesedi gördü. Hayvanın içinde biriken gazlar nedeniyle şişen cesedini inceleyen uzmanlar uyarıda bulunarak balinanın patlayabileceğini ve sahilin kanla kaplanabileceğini söyledi.

Trend

Kıyıya vuran tanımlanamaz nesne panik yarattı! İnsan bacağı zannettiler gerçek bambaşka çıktı

Sosyal medyada paylaşılan bir görüntü kısa sürede gündem yartamayı başardı. Kumsalda fark edilen ürkütücü nesnenin ilk olarak insan bacağı olduğu düşünüldü. Büyük bir panikle polise haber verildikten sonra aslında gerçeğin bambaşka olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar ürkütücü nesnenin bir balinanın cinsel organından kopan parça olabileceğini dile getirdi.

Trend

Denizden bir anda çıkan kambur balina tekneye çarptı! Korku dolu anlar yaşattı

ABD’nin Massachusetts eyaletinin Plymouth sahili açıklarında kambur balina tekneye çarptı. Balinaların yemek bulamadığı için teknelerin yakınlarına geldiklerini belirten yetkililer olayda herhangi bir can kaybının ya da yaralanmanın olmadığını ifade ettiler.

Trend

Balinalar Dünya'yı nasıl soğutuyor?

Bedenleri muazzam birer karbon deposu gibi olan balinaların varlığı okyanuslardaki ekosistemi büyük oranda etkiliyor. Balinalar iklim değişikliğiyle mücadele açısından da kilit önemde.

Haber

Turist teknesine yaklaşan gri balinalar şaşkınlık yarattı! Görüntüler sosyal medyada büyük ilgi gördü

Meksika’nın Aşağı California eyaletinde bir turist teknesine gri balinanın yaklaşması sonucu turistler şaşkınlık yaşadı.

Haber

Doğu Akdeniz'de balina ve yunusların yoğun yaşadığı bölgeler araştırılıyor

Deniz Memelileri Araştırma Derneğince 2018'den bu yana yürütülen ve 10 yılda tamamlanması planlanan araştırma kapsamında, yılın 4 mevsiminde Fethiye Limanı'ndan İskenderun'a kadar tarama yapılıyor - Derin Denizlerin Dev Koruyucuları proje gönüllüsü Bedirhan Bartu Tekin: -"Akdeniz'de en sık şişe burunlu ve çizgili yunuslara rastlıyoruz. İspermeçet, oluklu ve gagalı balinalar da çok nadir görüyoruz"

Yurthaber

Meksika’da katil balina, turistlerin teknesini böyle kovaladı

Meksika’da turistlerin gezi teknesi katil balina tarafından kovalandı. Turistler tarafından görüntülenen o anlar sosyal medyada paylaşıldı.

Haber

Balinanın kusmuğundan yapılıyor! Kilosu 16 bin TL

Balinanın kusmuğunun içerisindeki yağdan üretilen misk-i amber kokusunun 3 gramı 50 liradan satılıyor. Pahalı olduğu için gram gram satılan amber ve misk karışımlı esansın kilosu 16 bin lirayı buluyor.

Haber

İskoçya Ulusal Müzesi, doğa, tarih ve bilimi tek çatı altında topluyor

Müzede sergilenen, dünyanın ilk klon koyunu Dolly'nin tahniti ile 1,5 tonluk balina kafatası ilgi görüyor - Edison ve Bell'in çalışmalarının yer aldığı müzede, telefonun gelişimi de anlatılıyor - Antik Mısır bölümünde Qurna Kraliçesi’nin tabutunun yer aldığı müzede, 12 metre uzunluğunda, 6 metre yüksekliğindeki T-Rex dinozor iskeleti de sergileniyor

Haber

İlk kez görüldü! Antalya’da yalancı katil balina ölüsü kıyıya vurdu

Antalya’da yaklaşık 5 metre uzunluğunda, yalancı katil balina ölüsü sahile vurdu. Antalya kıyısında ilk kez görülen yalancı katil balina ölüsü üzerinde ağ izlerine rastlandı. Boyları 5-6 metreye kadar uzayabilirken, 2 ton kadar ağırlığa da çıkabilen, Akdeniz kıyısına ilk kez vuran yalancı katil balina ölüsü ekiplerin incelemesinin ardından kamyona alındıktan sonra gömülmek üzere götürüldü.

Haber

Kahreden görüntü! 10 yıldır yalnız, 42 yıldır esaret altındaki balina intihara kalkıştı

Kanada'nın Marineland bölgesinde 'dünyanın en yalnız balinası' kafasını vura vura intihar etmeye kalkıştı. 5 yavrusu ile birlikte arkadaşlarının da ölümünün ardından beton bir tankın içinde son 10 yıldır yalnız yaşayan Kiska'nın 42 yıldır esaret halinde bir hayat sürdüğü belirtildi.

Haber

Arjantin'de kano süren kadınla balinanın dansı mest etti

Arjantin'de kano süren kadınla, balinanın yakınlaştığı anlar izleyenleri hayran bıraktı.

Haber

Faroe Adaları’nda geleneksel katliam! Gözlerini kırpmadan avlıyorlar

Faroe Adaları’nda sert kışa hazırlık olarak her yıl yaz mevsiminde balina avına çıkan balıkçılar, bu yıl da dünya çapında tepki çeken 'geleneği' sürdürdü. 175 pilot balinayı çengel, bıçak ve mızraklarla avlayanlar, ortalığı kan gölüne çevirdi.

Haber

Yunuslar Bodrum’u mesken tuttu! Müsilaj sebebiyle gelmiş olabilirler

Muğla’nın Bodrum ilçesi açıklarında geçen hafta görülen çizgili yunus sürüsü, vatandaşlar tarafından tekrar görüntülendi. Yunusların, Marmara Denizi’ndeki müsilaj sebebiyle Bodrum’a gelmiş olabileceği ifade edildi.

Haber

Herkes başka yerde arıyordu! Bir anda yüzeye fırlayınca...

Balinayı fotoğraflayabilmek için saatlerce su üzerinde duran turistler, yanlış yöne baktıklarını fark edince ortaya komik anlar çıktı. Kambur balinayı bir anda arkalarında gören turistler, neyse ki balina kaybolmadan fotoğraflarını çekebildiler.

Haber

ABD'de kambur balinanın ağzına aldığı dalgıç yem olmaktan kurtuldu

ABD'nin Massachusetts eyaletinde bir kambur balinanın ağzına alıp yaklaşık yarım dakika sonra su üstüne çıkıp tükürerek ağzından fırlattığı dalgıç, yem olmaktan kurtuldu.

Haber

Mersin sahiline vuran balinanın nekropsi işlemleri tamamlandı

MEÜ Su Ürünleri Fakültesi İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Ayas: - "Kazara bir deniz aracının çarptığını düşünüyoruz. Bu kadar büyük kırığın ancak bir kazara çarpma sonucu meydana geldiği değerlendirmesini yaptık"

Yurthaber

Mersin'de karaya vurdu! 8 metre boyunda, dünyanın ikinci en büyüğü

Mersin'de yaklaşık 8 metre boyunda, 800 kilogram ağırlığında dev balina balığı ölü olarak karaya vurdu. Dünyanın en büyük ikinci balinası olan 'oluklu' türünden olduğu tespit edilen balığın ölüm nedeni, otopsi yapıldıktan sonra belirlenecek.

Haber

Savaş gemisinin gövdesinden 2 ölü balina çıkartıldı

Avustralya Kraliyet Donanması, geçen hafta sonu ABD'nin San Diego Donanma Üssü’ne yanaşan HMAS Sydney adlı savaş gemisinin gövdesinden nesli tükenmekte olan iki ölü fin balinası çıkarıldığını açıkladı.

Haber

Thames nehrine girdi, kurtarılmaya çalışılıyor!

İngiltere'nin başkenti Londra'daki Thames nehrine giren bir balinayı kurtarmak için çalışmalar sürüyor. Mink türü olan genç balina, Türkiye kökenlilerin de yoğun olarak yaşadığı Richmond bölgesinde ortaya çıktı.

Haber

8 metrelik balina kıyıya vurdu: Her an patlayabilir

İsveç’te sahile vuran 8 metrelik balina ülkenin gündemine oturdu. Nisan ayı başından bu yana kıyıdan kaldırılamayan balina için uzmanlar ‘‘Çürüyüp patlayabilir’’ uyarısı yapınca yetkililer harekete geçti. Dev balinanın vinçlerle ıssız bir bölgeye taşınması için çalışma başlatıldı.

Haber

Balinalar eriyen buzullar nedeniyle evine dönemiyor!

Araştırmacılar, ilkbaharda katı deniz buzundan uzaklaşan Grönland balinalarının küresel ısınma nedeniyle 6 bin kilometre ötedeki evlerine dönemediğini keşfetti.

Haber

Okyanusun kralı yem oldu! Bulunduğu yere bir yıl bile uğrayamıyor ama leşini affetmedi

Okyanuslarda sık sık karşı karşıya gelen devlerin mücadelesinde bu kez kazanan okyanusun kralı olarak bilinen katil balina değil, beyaz köpek balığı oldu. Öte yandan yapılan çalışmalarda köpek balıklarının katil balinalarla arasının iyi olmadığı ortaya çıkmış, hatta köpek balıklarının katil balinalardan korktuğu tespit edilmişti.

Haber

Değeri şoke etti! Eve balık götüremedikleri için üzülüyorlardı başlarına talih kuşu kondu

Geçtiğimiz günlerde Tayland sahilinde yürüyüş yapan kadın milyonluk balina kusmuğu bulmuş kendini şanslı hissettiğini söylemişti. Aynı durum bu kez balıkçılık yapan baba ve oğulun başına geldi. Ellerindeki balina kusmuğunun değerinin 3 milyon 282 bin TL olduğu açıklandı.

Haber

Kim Kardashian’dan itiraf! 'Balinayla kıyasladılar aylarca evden çıkamadım'

Kim Kardashian, yıllar sonra çarpıcı bir itirafta bulundu. Medyanın acımasızlığını eleştiren Kardashian, "North'a hamileyken gebelik zehirlenmesi yaşadım. 6 hafta erken doğum yaptım. Beni balinayla kıyaslayan ve sağlıklı bir hamile kadının nasıl görüneceğiyle ilgili yargılayanlar yüzünden her gün ağlıyordum. Aylarca evden çıkamadım" dedi.

Magazin

Tayland'da yürüyüşe çıkan kadın milyon liralık balina kusmuğu buldu

Tayland'da sahilde bulunan evinin yakınlında yürüyüş yapan bir kadın, balina kusmuğu buldu. Balina kusmuğunun 185 bin sterlin (1 milyon 877 bin TL) değerinde olabileceği ifade edildi.

Haber

Bu görüntü heyecana yol açmıştı! Prof. Dr. Çevik: Karataş'ta görülen balina değil

Adana'da şubat ayının başında Karataş Sahili açıklarında balıkçıların oluklu balinaya rastlamasının ardından, 2 gün önce de Hatay’ın İskenderun ilçesinde denize açılan balıkçıların ölü bir balinayı görüntülemesi, heyecana neden oldu. Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Çevik, görülen bu balinanın da dünyanın ikinci büyük balina türü olduğunu, ancak Karataş'ta kameralara yansıyan balina olmadığını kaydetti.

Haber

Endonezya’da 46 pilot balina kıyıya vurdu

Endonezya’nın Doğu Cava eyaletinde sığ sularda mahsur kalan 46 kısa yüzgeçli pilot balinanın kıyıya vurduğu bildirildi.

Haber

Kambur balinanın beyin hücreleri insana benziyor

Kambur balinaların insandakine benzeyen beyin hücrelerine sahip olduğu bildirildi.

Haber

Dev balina sahile vurdu

Fransa'nın Plomeur bölgesinde, uzunluğu 17 metreyi geçen bir balina sabah saatlerinde karaya vurdu.

Haber

Ölü balina bulundu

Antalya'nın Manavgat İlçesi'ne bağlı turistik Side Beldesi açıklarında ölü bir balina bulundu.

Haber