Çörek Otu Haberleri

Çörek otu yağı cilde sürülür mü, çörek otu yağı hangi cilt tipine uygun? Çörek otu yağı cilt için nasıl kullanılır?

Çörek otu yağı binlerce yıldır sağlık ve güzellik için kullanılan doğal bir mucize olarak kabul edilmektedir. Cilt bakımında kullanılması bu değerli yağın cilt sağlığına olan sayısız faydası nedeniyle popüler hale gelmiştir. Çörek otu yağının cilt bakımı alanında kullanılması özellikle doğal ve etkili bir seçenek arayan kişiler için büyük bir çekicilik taşır. Peki, çörek otu yağı hangi cilt tipine uygun?

Kadin 05-10-23 13:37

Yazın aldığınız kilolara veda edin! Zayıflatan kür tarifi

Fazla kilolar bazen can sıkıcı olabiliyor. Özellikle yazın tatillerde çok fazla kilo alanların faydalanacağı bu kür tarifi hızla kilo vermenizi sağlıyor. İşte kışa fit girmek isteyenlere kür tarifi...

Kadin 30-09-23 11:50

Mucize besin: Kansere karşı zırh gibi etkili! Kolesterolü düşürüyor, kan şekerini dengeliyor

Hastalıklardan korunmak sağlıklı beslenme ve egzersizlerden geçiyor. Etkili beslenmenin yanında bize şifa veren yararlı besinleri tüketmek de oldukça faydalı olacaktır. Geçmişten günümüze şifa niyetine kullanılan çörek otu hem doğal haliyle hem de çörek otu yağı olarak kullanılıyor. Genellikle hamur işlerinin üzerine serpilen bu doğal besinin hastalıklara karşı etkilerini duyanlar şaşırıyor. İşte kansere karşı mucize etkileriyle de bilinen çörek otunun saymakla bitmeyen faydaları...

Haber 10-08-23 08:54

Her derde deva! Kanser hücrelerini yavaşlatıyor, bağışıklığı güçlendiriyor

Bazı bitki ve besinler doğanın bir mucizesi. Her derde deva bitkiler denilince akla ilk gelenlerden biri de çörek otu oluyor. Çörek otu hem doğal haliyle hem de çörek otu yağı olarak kullanılıyor. Genellikle hamur işlerinin üzerine serpilen bu doğal besinin hastalıklara karşı oldukça etkili faydaları bulunuyor. Kansere karşı mucize etkileriyle de bilinen çörek otunun saymakla bitmeyen faydaları...

Haber 18-04-23 21:15

Çörek otu faydaları nelerdir, ne işe yarar? Çörek otu nasıl kullanılır, tüketilir, zararı var mı?

Çörek otu, binlerce yıldır kullanılan ve pek çok sağlık yararına sahip olan bir bitkidir. Aynı zamanda Nigella sativa olarak da bilinen çörek otu Orta Doğu, Güney Asya ve Kuzey Afrika'da yetişir. Küçük siyah tohumları özellikle alternatif tıpta kullanılan çörek otunun en önemli kısmını oluşturur. Bu tohumlar antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklerinin yanı sıra cilt sağlığı, sindirim sistemi ve solunum yolu sağlığı gibi pek çok alanda faydalı olabilir.

Haber 10-04-23 12:01

Çörek otu nasıl yazılır, çörek otu yazımı nasıl olmalıdır? Çörek otu ayrı mı yazılır birleşik mi yazılır, TDK'ye göre doğru yazılışı nedir?

Türkçede baharat ve bitkileri temsil eden pek çok isim sözcüğü vardır. Bu isim sözcüklerinin doğru yazılışları konusundaysa genellikle ayrı mı bitişik olarak mı yazıldıkları merak edilir. Çörek otu da bu kapsamda yer alan sözcüklerdendir. Birleşik bir sözcük olan çörek otu, diğer adlarından biri çöreotu olan bitkiyle bu bitkiden elde edilen tohumu temsil eder. Bu bitki ve tohum isminin doğru yazılışı ayrı mı bitişik midir, çörek otu yazımı TDK'ye göre nasıldır?

Egitim 10-03-23 17:00

Ülkemizde yetişen şifalı bitkiler nelerdir? Türkiye'deki şifalı bitkilerin özellikleri ve faydaları nedir?

Doğada yetişen birçok şifalı bitki bulunuyor. Ülkemizin de birçok yerinde birçok farklı bitki yetiştiriliyor. Bu şifalı bitkiler faydalarından dolayı hem yemeklerde hem de sağlık amaçlı kullanılıyor. Düzenli olarak kullanılan şifalı bitkilerin, vücuttaki dengenin sağlanmasına yardımcı olduğu ve doğal tedavi yöntemi olarak kullanıldığı biliniyor. Bu bitkilerin özelliklerini bilmek, kullanma alanları açısından oldukça önemli. Türkiye'deki şifalı bitkilerin özellikleri ve faydaları nelerdir?

Kadin 07-03-23 17:48

Vücuda olan faydaları inanılmaz! İltihabı bitiriyor, kolesterolü düşürüyor

Hamur işlerinde sık sık kullanılan çörek otu yemeklerin lezzetine lezzet katıyor. Çörek otuna olan ilgi faydalarını öğrenenler tarafından her sene giderek artıyor. Çörek otu, posası ve yağıyla vücuda farklı farklı faydalar sağlıyor. İşte çörek otunun saymakla bitmeyen faydaları...

Haber 08-01-23 10:48

Çörek otu nasıl tüketilir, günde ne kadar tüketilmeli? Çörek otu su ile içilir mi, faydaları nelerdir?

Çörek otu bir baharat türü olarak bilinir. Pek çok farklı yerde kullanılır ve insan sağlığı için de son derece önemli bir yeri vardır. Özellikle alternatif tıp alanında sıklıkla tercih edilir. İnsan sağlığı için de son derece bağışıklık güçlendirici, sindirim dostu ve bakterilere karşı koruyucu etkisi bulunur. Kan şekerinin düşürülmesine yardımcı bir baharat olan çörek otu doğru miktarda tüketildiği takdirde insan sağlığına da inanılmaz fayda sağlar. Peki, çörek otuyla ne yapılır?

Haber 09-12-22 17:11

Her derde şifa kaynağı: İşte hastalıklara karşı mucize etkili doğal besin!

Her evde bulunan çörek otu hem doğal haliyle hem de çörek otu yağı olarak kullanılıyor. Genellikle hamur işlerinin üzerine serpilen bu doğal besinin hastalıklara karşı oldukça etkili faydaları bulunuyor. Kansere karşı mucize etkileriyle de bilinen çörek otunun saymakla bitmeyen faydaları...

Haber 28-11-22 20:10

Aklınıza gelecek her şeye faydalı olan en iyi çörek otu yağı ve markaları

Çörek otu yağı, vücut sağlığı için oldukça yüksek besin değeri içeriyor. Özel yöntemlerle elde edilen bu ürünler, düzenli kullanımda saçlarınızın canlı bir görünüme kavuşmasına yardımcı oluyor. Hatta cildinizin daha canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlıyor. "En iyi çörek otu yağı markası hangisi?", "Çörek otu yağı ne işe yarar?" sorularından hareketle birbirinden kaliteli ürünleri derledik. Gelin, her şeye faydası olan en iyi çörek otu yağı ve markalarına birlikte bakalım.

Haber 27-10-22 17:01

Bir ölüme çaresi yok! Kanserle mücadele eder, karaciğeri güçlendirir, saç dökülmesini önler, şişkinliği giderir...

Çörek otu ile yapılmış çalışmaları incelediğimizde ortaya çıkan tek bir gerçek var ki; İnsan sağlığı üzerine neredeyse her konuda sağlığa faydası var. Çörek otunun faydaları geçmişten günümüze bilinen bir gerçek. Ancak son yıllarda yapılan çalışmalar çörek otunun etkileyici birçok sağlık faydası olduğunu ortaya çıkardı. Kanserle mücadele eder, karaciğer güçlendirir, saç dökülmesini önler, şişkinliği giderir...

Haber 21-10-22 16:00

Kanserle savaşıyor, karaciğeri temizliyor! Günde bir kaşık yeterli...

Doğal besinler hastalıklardan korunmanın ve bağışıklık sistemini güçlendirmenin etkili bir yoludur. Doğal besinleri sık sık tercih edenler çörek otunun faydalarını bilir. Saymakla bitmeyen yararları bulunan çörek otu bireyi hastalıkların pençesinden kurtarır.

Haber 14-10-22 07:19

Uşak'ta çörek otu üretimi, atıl arazilerin değerlendirilmesiyle artıyor

Atıl tarım arazilerinin değerlendirilmesi için dağıtılan 1 ton tohumun bin dekar alana ekimiyle başlayan çörek otu tarımı, 7 yılda 32 bin 100 dekarda 3 bin 500 tonluk üretime ulaştı - İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü Çayhan Şentürk: - "Çörek otu üretiminde Türkiye birincisiyiz. Ülke genelindeki üretim miktarının yüzde 32'si ilimizde gerçekleşiyor. Nadas alanlarını daralttığımız için mutluyuz"

Yurthaber 02-10-22 12:46

Çok güçlü antioksidan içeriyor! Kanseri önlüyor, sperm sayısını artırıyor

Hastalıklardan korunmak ve daha sağlıklı olmak için doğal besinler sıklıkla kullanılıyor. Doğallıktan yana olanların en çok tükettiği çörekotu genellikle hamur işlerinin üzerinde süsleme olarak kullanılsa da faydaları saymakla bitmiyor. Oldukça fazla faydası olan çörek otunu yemek alışkanlıkları arasına eklemek birçok hastalıktan korunmanızı sağlıyor.

Haber 04-09-22 10:40

Kırıkkale'de çörek otu ekim alanı 3 yılda 32 katına çıktı

İl Tarım ve Orman Müdürü Sırrı Yılmaz: - "Bu yıl birçok ürünümüzde olduğu gibi çörek otunda da hem uzun yıllar ortalamasına hem de geçen yılki verim ortalamasına göre yüzde 30 civarında üretim artışı sağladık"

Yurthaber 28-08-22 11:08

Çorum'da arıcılar son yıllarda yaygınlaşan çörek otu balından memnun

Çorum Bal Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Mehmet Kahriman: - "Çörek otu balı için kendi markamızı oluşturup coğrafi işaret tescilini de alarak ihracat yapmayı hedefliyoruz"

Yurthaber 26-08-22 11:04

Elazığ'da kadınların bunaltıcı sıcakta çörek otu mesaisi

Alternatif tarım uygulamaları kapsamında 140 dönüm araziye çörek otu eken üretici Üzeyir Yıldız, yüksek verim elde ettiği ürünü istihdama katkı için işçilerle hasat ediyor - Tarım işçisi Semra Aydın: - "Hava sıcak ama çalışmak zorundayız, çalışmak güzel. Çiftçilik olmasa geçim kaynağımız olmaz"

Yurthaber 12-08-22 12:33

Kırıkkale'de çörek otu ekim alanı artırılacak

Kırıkkale'de çörek otu ekim alanı artırılacak

Yurthaber 06-07-22 17:03

Şekeri en hızlı düşüren gıdalar! Diyabet hastaları bunları mutlaka tüketin

Diyabet çağımızda sıklıkla karşılaşılan hastalıklardan. Diyabet hastalarının tüm hayatını etkileyen bu hastalığın etkilerini azaltmak için yenilen yiyeceklere dikkat etmeleri gerekiyor. Şekeri en hızlı şekilde düşürecek ve kan şekerini dengeleyecek besinleri tüketmek istiyorsanız aşağıdaki gıdaları yemeniz gerekiyor.

Haber 13-06-22 12:42

Kilis'te alternatif ürün olarak ekilen çörek otundan 5 bin ton rekolte bekleniyor

Ekim alanı son 5 yılda 10 kat artan çörek otu, ilaç ve kozmetik sanayisine satılıyor - Kilis Ziraat Odası Başkanı İbrahim Kara: - "Kilis genelinde çörek otunun ekim alanı artarak devam etti. Bu sene 50 bin dönümün üzerine çıkmış bulunmaktayız"

Yurthaber 09-06-22 11:33

Kanser hücrelerini yavaşlatıyor! İşte bilinmeyen faydaları...

Tansiyonu düşürmede etkili çörek otunun insan vücuduna bilinmeyen birçok faydası bulunuyor. Bu faydalardan yararlanmak için 2 veya 3 kaşık olarak tüketmek gerekiyor.

Haber 24-05-22 01:15

Talep patlaması yaşandı: Ölümden başka her derde deva! Çörek otunun faydaları nelerdir

Çörek otu üç bin yılı aşkın süredir hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde kullanılmaktadır. Tarihte çörek otunun bağışıklığı güçlendirici, şifalı bitki olarak ünlendiği söylenmektedir. Hatta üzerine en çok bilimsel çalışma yapılan bitkilerden bir tanesidir. Ramazan ayı sonrası, zayıflayan bağışıklık sistemini ve metabolizmasını güçlendirmek isteyen vatandaşlar soğuk sıkım çörek otu yağına talep gösteriyor.

Haber 10-05-22 11:17

Kansere, kısırlığa, sedef hastalığına... Çörek otu faydaları nelerdir? Çörek otu zayıflatır mı?

Çörek otu, tarih boyunca tıbbın en gözde bitkilerinden biri olmuştur. Pek çok sağlık sorununa iyi gelen bu şifalı bitki günümüzde de popülerdir. Üzerine en çok bilimsel araştırma yapılan bitkilerden birisidir. Çörek otunun tohumundan ve yağından faydalanabilirsiniz. Kilo vermeye yardımcı olduğu bilinen bir gerçek. Her zerresi faydalı olan çörek otu aynı zamanda kansere, kısırlığa ve sedef hastalığına karşı etkili bir savaşçıdır.

Haber 11-03-22 09:10

Aç karnına bir tatlı kaşığının yarattığı etki inanılmaz

Tarih boyunca tıp dünyasında en çok kullanılan bitkilerden biri olan çörek otu, sağlığa olan yararlarıyla harikalar yaratıyor. Hamur işlerini süslemek için kullanılan çörek otu, birçok kültürde kutsal tohum olarak adlandırılıyor. Faydaları saymakla bitmeyen çörek otu yağı bronşitten ishale birçok hastalığın iyileşmesi için tüketebilirsiniz. Aç karnına bir tatlı kaşığı çörek otu içtiğinizde ise bakın neler oluyor.

Haber 22-01-22 15:16

Çörek otu ekti, yüzde 70 elektrik gideri azaldı

Çörek otu yetiştirmeye başlayan çiftçi Halil Karahan, sulamaya bağlı elektrik maliyetinin yüzde 70 azaldığını söyledi. Mardin’in Kızıltepe ilçesinde kendisine ait 700 dönümlük arazide üretim yapan çiftçi, pandeminin etkisiyle tıbbi alanda da kullanılan çörek otuna talebin arttığını söyledi.

Haber 07-10-21 12:21

Atıl araziler çörek otu tarlasına dönüştü, çiftçinin yüzü güldü

Uşak'ta 6 yıl önce 1 ton tohum dağıtımıyla üretimine başlanan ve ekim alanı her sene artan çörek otunda rekolte 1300 ton olarak gerçekleşti - İl Tarım ve Orman Müdürü Ertan Keleş: - "Çörek otunun kilogram fiyatı 25 lira olduğu için dekarda çok ciddi bir gelir sağladı. Bölge çiftçimiz bu anlamda çok memnun. Özellikle kuraklıktan etkilenmediği için çiftçimiz rekolte açısından herhangi bir endişe taşımıyor" - Üretici Ergüneş Ercan: - "Buğdayı, arpayı baz alacak olursak çok daha yüksek bir kazanç elde ediyoruz. Bunun yanında ekim maliyetleri de oldukça düşük. Biz buğdayda dekarda 120 kilogram gübre kullanırken, çörek otunda 20 kilogram kullanıyoruz"

Yurthaber 17-09-21 11:10

Burdur'un organik çörek otu dış pazarda rağbet görüyor

Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal Özel: - "Yüzde 80'i ihraç edildiğinden buradaki çörek otu, çiftçiye, sanayiciye ve ülke ekonomisine katkı sağlıyor" - AK Parti Burdur Milletvekili Yasin Uğur: - "Bölgemizdeki üreticilerimizle ve bu ürünün ticaretini yapanlarla sürekli iletişim halindeyiz. Bu değerli ürünün Bucak'a daha fazla katma değer kazandırması için çalışıyoruz"

Yurthaber 25-05-21 11:47

Kendisi küçük şifası büyük: Kralların bile vazgeçilmezi çörek otunun faydaları!

Çörek otu kullanımının tarihi, eski Mısır'daki Kral Tut zamanlarına kadar uzanır. Tohumu 2000 yılı aşkın süredir ilaç yapmak için kullanılan kutsal tohum olarak da bilinen çörek otu, faydalarıyla neden binlerce yıldır kullanıldığını kanıtlıyor. İşte tüm dünyanın vazgeçilmez tohumu çörek otunun faydaları.

Haber 11-02-21 13:52

Çörek otu: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Çörek otu hem mutfaklarımızda yemeklere lezzet kattığı için, hem de çeşitli hastalıkların tedavisinde yararlı olduğu için yüzlerce yıldır kullanılıyor.

Haber 24-06-20 10:49

Çörek otu faydaları nelerdir?

İki bin yılı aşkın süredir kullanılan çörek otu, geleneksel tıpta önemli bir yere sahiptir. Çörek otu, rezene çiçeği veya nigella ismiyle de bilinmektedir. Doğanın sunduğu mucizelerden biri olan çörek otunun faydalarını Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş anlattı.

Yemek 03-12-19 15:44

Bir tanesinde binbir fayda olan çörek otunun 5 kullanımı

İştahı dindiriyor, saç dökülmesini önlüyor, faydaları saymakla bitmiyor!

Kadin 25-12-17 16:22

Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

Düğün çiçeğigiller familyasının, iki çenekliler sınıfına dahil olan çörek otu, yaklaşık olarak 14 türü kapsayan bir türüdür. Otsu bir bitki olan çörek otunun tohumları kozalak içerisinde olgunlaşmakta ve boyutları da, 2-3 mm uzunluğundadır.

Yemek 03-04-16 17:17

Çörek otunun faydaları: Kutsal tohum her derde deva

Hamur işlerinin vazgeçilmez süs malzemesi çörek otunun faydaları saymakla bitmiyor. Ölümden başka her derde deva olarak belirtilen çörek otunun yağının da şifa kaynağı olduğu belirtildi. Çörek otunun ve çörek otu yağının faydalarını sizler için araştırdık, buyursunlar...

Kadin 16-06-15 12:30