Dna Haberleri

Türk bilim insanları yeni bir genetik hastalığı tanımladı

İzmir'de, 19 yıldır rahatsızlığına teşhis konulamayan kadın bir hastanın DNA dizi analizinde "ADAMTS15" geninde mutasyon saptayan Ege Üniversitesinde bilim insanları, ilk kez tespit edilen hastalığın tedavisi için çalışmalarını sürdürüyor - Ege Üniversitesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Çoğulu: - "2011 yılında bu hastalığın yeni bir hastalık olduğunu düşünmeye başladık. Bilim insanı araştırır, ısrar eder ve iş birliği yapar. Israrla bu hastalığın peşinden gittik. Yeni bir hastalığın ilk olarak bizim tarafımızdan tanımlanması gurur verici"

Yurthaber 22-09-22 13:30

Tarihi değiştirecek araştırma! 'Türkiye'nin Antik Genetik Profili' çıkarıldı

Antropolog Doç. Dr. Songül Alpaslan- Roodenberg, yaptığı tarihi DNA araştırması ile 'Türkiye’nin Antik Genetik Profili'ni çıkardı. Söz konusu çalışmada Anadolu’nun Neolotik döneminden, Osmanlı’ya kadar olan döneminin antik genetik profili ortaya konuldu. İşte haberin detayları...

Haber 08-09-22 19:14

Uzaya çıkan astronotların kanında bulundu!

NASA yaptığı bir çalışma sonucu astronotlarının kanında DNA mutasyonu buldu. Uzay yolculuğunun tehlikelerini gözler önüne seren bu çalışma sonucu gözler uzaya gitmek istediklerini her fırsatta dile getiren Elon Musk, Jeff Bezos ve Richard Branson gibi milyarderlere çevrildi. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'nden (NASA) 14 astronotun kanlarında DNA mutasyonu bulundu. Bu mutasyonların lösemi de dahil olmak üzere çeşitli kanserlere yol açabileceği belirtildi.

Haber 08-09-22 15:41

Tükürükten elde edilen DNA'dan kolye yapıp çocuklara hediye ediliyor

TEKNOFEST KARADENİZ'e katılan DEÜ Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Görkem Akıncı: - "Çok mutlu oluyorlar. DNA'larını elde etmek için standımıza geliyorlar"

Yurthaber 04-09-22 11:28

DNA raporunda dede, Müslüme Yağal'ın babası çıkmıştı! 'Gelinim ile cinsel ilişkim...'

Kaybolduktan 10 gün sonra cansız bedeni bulunan 3 yaşındaki Müslüme Yağal'ın ölümüyle ilgili olarak görülen davanın duruşmasında DNA raporuna göre kızın babası olduğu belirlenen dede Hasan Yağal, hakkındaki tüm suçlamaları reddetti. Mahkeme heyetinin, Müslüme'nin ablası diğer torunu A.Y.'nin kendi çocuğu olup, olmadığı yönündeki soruya Yağal, "O benim torunum, raporu bilemem. Belki akrabalıktandır. Gelinim Selvi ile bir cinsel ilişkim olmadı" dedi.

Haber 05-08-22 07:25

Sosyal medyanın gündemine oturdular! Aynı babaya sahip olabileceklerini söyleyen çift, DNA testi yaptırdı

Carley ve Mercedes isimli iki kadın yaptıkları açıklamalarla herkesi şaşırtmayı başardı. Yaklaşık 2 buçuk yıldır birlikte olan çift, annelerinin itirafı sonrasında aynı babaya sahip olabileceklerini far etti. İlişkilerine devam ettiklerini söyleyen ikili durumu netliğe kavuşturmak için DNA testi yaptırdı.

Trend 01-07-22 11:15

Böylesi görülmedi! Doktor hastalarını hamile bıraktı

Liz White isimli bir kadın çocuk sahibi olamıyordu. Bu sebeple doktora giden kadın uzun çabalar sonucunda hamile kaldı. White, yıllar sonra çocuğuna DNA testi yaptırarak hayatının şokunu yaşadı. Oğlunun babasının kocası değil doktoru olduğunu öğrendi.

Kadin 08-06-22 13:52

Böylesi Türkiye'de ilk kez oldu! 156 milyon liralık DNA testi

İzmir'de 1991 yılında, müteahhitlik yapan Zeki Sabuncu (52), A.Ç. ile dini nikah yaparak evlendi. Bu evlilikten 2 çocuğu bulunan Sabuncu, 2. çocuğu doğduktan bir süre sonra, 1998'de Hollanda'ya yerleşti. Türkiye ve Hollanda'da şirketleri olan ve 156 milyon lira servete sahip olduğu öğrenilen Sabuncu'ya babalık davası açıldı. Yakalanan Sabuncu'dan DNA örneği alınırken dikkat çeken bir gelişme de yaşandı ve Türkiye'de devam eden bir dava kapsamında ilk kez yurt dışından DNA örneği alınmış oldu.

Haber 04-05-22 08:32
DNA

DNA ile uyumlu ilaçlarla 'tıpta yeni bir dönem' başlayacak

Bazı ilaçlar farklı insanlarda tamamen etkisiz ya da ölümcül olabiliyor çünkü her beden ilacın içindeki maddelere farklı tepki gösteriyor. Bu nedenle insanların genetik kodlarıyla eşleşen tedaviler, tıp dünyasında "yeni bir dönem" başlayacak. BBC Sağlık ve Bilim Muhabiri James Gallagher'ın haberi.

Haber 18-04-22 09:07

Cinsel istismarla suçlanıyordu, DNA testi her şeyi ortaya çıkardı: 45 ay yattım pardon diyerek çıkardılar

Kahramanmaraş'ta amcasının kızına 'Nitelikli Cinsel İstismar' suçlamasından 12 yıl 6 ay hapis cezası alan 45 ay cezaevinde kalan 38 yaşındaki Mustafa B.'yi, avukatının mücadelesi sonrası alınan DNA testi kurtardı. Mustafa B., '4 yıl kaçak gezdikten sonra tutuklandım. DNA’ya göre çocuğun anası kendisi ama babası yok. Ben kendime güvendiğim için DNA testini istedim. 45 ay içeride yattım pardon diyerekten beni içerden çıkarttılar” diye konuştu.

Haber 22-03-22 12:10

Bilim insanları DNA incelemesiyle dünyanın en eski soy ağacını ortaya çıkardı

İngiltere’de bilim insanları Cilalı Taş Devri’’ne ait bir anıt mezarda bulunan insan kemiklerininin DNA’sını incelediklerinde, dünyanın en eski soy ağacını ortaya çıkardılar.

Haber 20-03-22 11:40

Patatesin parmak izi çıkarılıp genetik tabanı oluşturulacak

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak: - "Tohumluğun üretilmesi, tescil edilmesi ve ıslah şartlarının korunması açısında da bu çalışmaların yapılması büyük önem arz ediyor"

Yurthaber 02-03-22 12:25

Bilim insanları DNA incelemesiyle dünyanın en eski soy ağacını ortaya çıkardı

İngiltere’de bilim insanları Cilalı Taş Devri’’ne ait bir anıt mezarda bulunan insan kemiklerininin DNA’sını incelediklerinde, dünyanın en eski soy ağacını ortaya çıkardılar.

Haber 27-02-22 20:45
DNA

Karısına başka bir erkeğin spermlerinin enjekte edildiğini öğrenince şaşkınlığını gizleyemedi

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan John ve Jeanie çifti, doğal yollarla bebeklerinin olmaması üzerine tüp bebek tedavisi için bir kliniğe başvurdular. Tüp bebek tedavisinden sonra kızlarını kucaklarına alan çiftin dünyası 31 yılın ardından aldıkları bir haberle yıkıldı. Çiftin kızlarının yaptırdığı DNA sonucunda John Mike’in biyolojik baba olmadığı ortaya çıktı. John Mike, tüp bebek tedavisi sırasında karısına yanlışlıkla İtalyan bir erkeğin spermlerinin enjekte edildiğini söyledi.

Trend 07-02-22 12:00
DNA

Bilim insanları DNA incelemesiyle dünyanın en eski soy ağacını ortaya çıkardı

İngiltere’de bilim insanları Cilalı Taş Devri’’ne ait bir anıt mezarda bulunan insan kemiklerininin DNA’sını incelediklerinde, dünyanın en eski soy ağacını ortaya çıkardılar.

Haber 02-02-22 18:00
DNA

Sperm donörü babasından 50 kardeşi olduğunu öğrendi! “Flört etmekten korkuyorum”

İtalya’da yaşayan Izzy ismindeki genç kadın, sosyal medyada hesabından kendi hayat hikâyesini anlattığında dikkatleri çekmeyi başardı. Bir sperm donörü aracılığıyla dünyaya geldiğini ifade eden Izyy, bağışçı babasının mirasını DNA testi ile öğrenmek istedi. Yaptırdığı test ile 50 üvey kardeşi olduğunu fark etti ve bu durum flört emesinden korkmasına neden oldu.

Trend 05-11-21 11:27

Efsanevi Kızılderili Şefi Oturan Boğa'nın torunu bulundu: Bizi baş belası olarak görüyorlar

ABD’nin Güney Dakota eyaletinde yaşayan bir adamın, ünlü Kızılderili şefi Oturan Boğa’nın torunu olduğu tespit edildi. Ünlü şefin saçından alınan DNA, uzun süredir onunla akraba olduğunu söyleyen Ernie LaPointe adlı adamın iddiasını doğruladı.

Trend 28-10-21 15:57

DNA soy testi yaptırdıktan sonra 'var olmadığını' söylenen kadın şaşkına döndü

Cheshire’de yaşayan Lydia Ellen, kayıtlı doğum tarihine sahip kimsenin olmadığını fark ettikten sonra büyük bir şaşkınlık yaşadı. DNA testi yaptırdıktan sonra Ellen, aile soy ağacında bir değişiklik olduğunu keşfetti. Sağlık raporlarında sahip olduğu doğum tarihinde kayıtlı bir kişinin bulunmadığını keşfetmesi şaşkınlık yaşamasını sağladı.

Trend 15-10-21 16:29

17 yaşındaki 5 aylık hamile İrem, evlerinin banyosunda ölü bulunmuştu! Yeni gelişme

Mersin'de, 5 aylık hamile İrem Bahçe'nin (17) ölümüyle ilgili yargılanan 6'sı tutuklu 7 sanık, hakim karşısına çıktı. İrem Bahçe'nin bebeğinin biyolojik babasının kim olduğuna dair yapılan DNA eşleşmesi, sanıklarla uyuşmadı.

Haber 08-10-21 20:34

Dünyada ilk! Romanya’daki ceviz zararlısını Türk bilim insanları tespit etti

Romanya’da görülen ceviz zararlısı, Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yafes Yıldız ve ekibi tarafından tespit edildi. Hem Rusça hem de Fransızca yayınlanan makalede bu çalışmanın dünyada bir ilk olduğu duyurulurken Asya ceviz güvesinin genlerinin DNA bankasında yerini alacağı bildirildi.

Haber 29-07-21 12:07

Annesi ölüm döşeğindeyken Evlatlıksın dedi, o günden sonra hayatı değişti

Hatay'da yaşayan Nebahat Sönmez (55), annesi bildiği Nebahat Akduman’ın ölüm döşeğindeyken "Sen benim kızım değilsin, öz annen Bursa'da. İsmi de Şahinde" sözleri üzerine Bursa'ya taşınıp, gerçek anne ve babasını aramaya başladı. Sönmez'in iletişime geçtiği Şahinde isimli iki kadına yapılan DNA testi negatif çıktı. O dönem babasının Işıklar Askeri Lisesi'nde subay, annesinin de Bursa Kız Lisesi’nde öğrenci olan ‘Berat’ adındaki kız olduğunu öğrenen Sönmez DNA testi istedi ancak kadın kabul etmedi

Haber 09-06-21 11:34

DNA eşleşmesi 2 çocuğun cinayetindeki 15 yıllık sır perdesini kaldırdı

15 yıl önce kaybolduktan 44 gün sonra cesetleri bulunan Büşra Karabacak (10) ve kuzeni Tuğçe Yıldırım'ın (10) cinayet şüphelisi olarak 4 yıl önce tutuklanan Seyhan ve Ayhan Yakar kardeşler, DNA raporundaki çelişki nedeniyle serbest bırakıldı. Dün görülen 10'uncu duruşmada mahkeme, sanıklardan alınan DNA örneklerinin karşılaştırıldığı ve 16'da 15 oranında uyuşma olduğu belirtilerek Yakar kardeşler için yakalama kararı verdi.

Haber 08-06-21 21:56

mRNA aşıları DNA'yı değiştiriyor mu? Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan açıklama

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Kovid-19 aşılarına ilişkin bazı iddiaların bilimsel dayanaktan uzak olduğunu bildirdi. mRNA aşılarının DNA'yı değiştireceği iddiasıyla ilgili olarak Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Bu RNA, vücutta en fazla 3 gün kalabiliyor, daha sonra vücuttan atılıyor. Ayrıca, hücrenin içine girmediği için gidip DNA'yı değiştirme şansı yok." açıklamasını yaptı.

Haber 04-06-21 11:27

Bebek benden değil diye hamile eşini öldürmüştü! DNA testi sonuçlandı

Konya'da, 6 aylık hamile eşi Sadife Yüzer'i, karnındaki bebeğin kendisinden olmadığı iddiası üzerine tüfekle vurarak öldüren Ali Rıza Yüzer, yapılan DNA testi sonucu ölü bebeğin babası çıktı. Bugün ilk kez hakim karşısına çıkan Yüzer savunmasında eşinin sürekli çocukların kendisinden olmadığını söylediğini belirterek, "Olay günü de 'karnımdaki bebek senden değil' dedi. Tüfeği aldım ve doldurdum. Sonra hedef gözetmeksizin 5 el ateş açtım. Eşime tampon yapıp, 112 ve jandarmayı aradım" dedi.

Haber 27-05-21 17:30

DNA eşlemesiyle aradığı aşkı buldu! Bilim doğru kişiyi bulmayı sağlar mı?

Geçmişten günümüze çöpçatanlık önemli bir görev üsteleniyor. Çağımızda çöpçatanlık aslında geliştirilen uygulamalarla yapılmaya başlandı. Teknolojinin gelişmesiyle beraber bu uygulamalarda kişisel özellikleriniz, hobileriniz ve hayat tarzınıza göre size uygun olabilecek kişileri karşınıza çıkarıyor. İşte DNA eşlemesiyle aradığı aşkı bulan Cheiko Mitsui'nin hayatını sizler için araştırdık.

Trend 24-05-21 09:14

Esra Erol DNA sonucunu açıklayınca göbek atmaya kalktı!

Esra Erol'un programına katılan Berna Balaban, 4 yıldır dini nikahlı birliktelik yaşadığı Mehmet Ateş'in çocuklarını reddettiğini ifade etti. Mehmet Ateş ile canlı yayında yüzleşen Balaban, çocukları için DNA testi istedi. DNA sonucunda Berna Hanım'ın çocuklarının babasının Mehmet Ateş olduğu belli oldu. Sonuçlarının açıklanmasının ardından Berna Balaban, stüdyoda kalkıp oynamak istedi, fakat bu talebi kabul edilmedi.

Magazin 07-05-21 15:01

Meryem Uzerli: DNA test sonuçlarına göre yüzde 6-8 Rus kökenliyim

Hürrem Sultan ile tanınan Meryem Uzerli yeni filmini anlatırken DNA dizilimi yaptırdığını da söyledi ve ekledi: DNA test sonuçlarına göre yüzde 6-8 Rus kökenliyim.

Magazin 27-04-21 11:15

Araştırma sonucu şaşkına çevirdi! DNA analizleri, Anadolu'da 10 bin yıl önceki toplulukların geleneklerine ışık tuttu

ODTÜ ve Hacettepe üniversitelerinin öncülüğünde 11 ülkeden 57 bilim insanı, aynı yapıya gömülen insanlardan aldıkları DNA analizleri, eski topluluklarda kan bağının yanı sıra farklı "sosyal akrabalık" türlerinin de olabileceğini ortaya çıkardı.

Haber 15-04-21 14:05

Modern insana ait en eski DNA bulundu!

Bilim insanları, modern insanlara ait en eski DNA örneğinin Çekya'da yaşayan Zlatý kůň adlı bir kadına ait olduğunu açıkladı.

Haber 08-04-21 15:26

Kan donduran olayın katil zanlısı torunu çıktı! Cinayeti tırnaktaki DNA aydınlattı

Konya Sarayönü'de evinde 2,5 ay önce ölü bulunan Ahmet Kahraman'ın yapılan otopsisinde tırnaklarının altında bulunan DNA'nın torunu Mustafa Kahraman'a ait olduğu ortaya çıktı. Polisin gözaltına alındığı Kahraman, suçunu itiraf etti. Bipolar bozukluğu olan Mustafa Kahraman ifadesinde, "Dedemi ittirince yere düştü. Yerde bana küfretti, ellerimle boğarak öldürdüm" dediği öğrenildi. Kahraman, mahkemece tutuklandı.

Haber 08-04-21 14:07

Şaşkına çeviren olay! Soyunu merak eden adam tek çocukken 30 kardeşi olduğunu öğrendi

Aile geçmişinize daldığınızda ne bekleyeceğinizi asla bilemezsiniz. Öyle ki, kardeşi olduğunu bilmeyen Andy Nabil Torrey, internette satılan DNA test kiti testi sonucuyla kendisini şaşkına çeviren bir gerçekle karşılaştı. Torrey'in 30 kardeşi olduğu ortaya çıktı.

Haber 26-03-21 15:21

Olası kıyamete karşı Ay'da 6.7 milyon DNA saklama projesi!

Amerika Birleşik Devletleri'nde bir grup bilim insanı, 6,7 milyon bitki ve hayvan türüne ait DNA'nın bir felaket durumunda kaybolmaması için Ay'da saklanmasını teklif etti.

Haber 17-03-21 10:49

Babalığı ifşa partisi viral oldu! Eski sevgilisini utandırmak için...

Brezilyalı kadın, eski sevgilisine bebeğinin babası olduğunu kanıtlamak için 'babalığı ifşa partisi' düzenledi. Mileena, çocuğun kendisine ait olduğundan emindi ancak, yine de bunu kanıtlamaktan mutluluk duyduğunu bildirdi. Öyle ki eski sevgili bebeğin babasının kendisinin olmadığını iddia ediyordu.

Haber 12-03-21 15:48

Evlilikten memnun kalmak DNA'yla ilişkili!

ABD'deki Arkansas Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, belirli bir gendeki varyasyon evliliğin ilk yıllarında bağlanma ve ilişkiden memnun kalmayla bağlantılı.

Haber 19-02-21 17:05

Dünyanın en eski DNA’sı tespit edildi

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre bilim insanları Sibirya’da bulunan üç mamut dişinde dünyanın en eski DNA’sını keşfetti. Yaklaşık 1,2 milyon yıllık olduğu tespit edilen mamut dişlerinin Sibirya’nın soğuk ve donmuş topraklarında canlı kaldığı açıklandı.

Haber 18-02-21 15:34

Ağrı hissetmemeye neden olan genetik kusur saptandı

Bilim insanları, bazı insanların ömürlerinde hiçbir ağrıyı hissetmemelerine yol açan bir genetik kusur saptadı.

Haber 13-12-06 20:08
DNA

DNA'da yeni bir yöntem

Ege Üniversitesi (EÜ) Eczacılık Fakültesi'nde düzenlenen "Linear ve Tarama Voltometri Eliminasyonunun Biyoelektrokimyadaki Uygulamaları" konulu konferansta, bilim dünyasına yeni bir yöntem tanıtıldı.

Haber 01-12-04 17:40
DNA