Finlandiya Haberleri Ve Son Dakika Finlandiya Haberleri

Finlandiya Haberleri Ve Son Dakika Finlandiya Haberleri

Finlandiya, İskandinav yarımadasında Baltık Denizi kıyısında yer alan bir Kuzey Avrupa ülkesidir. Tam adı Finlandiya Cumhuriyeti olan ülkenin başkenti Helsinki’dir. Başbakanı Sanna Marin olan ülkenin 2001 sonrası para birimi ise Euro’dur. Resmi dil olarak Fince konuşulan ülkede aynı zamanda Rusça ve İsveççe de konuşulur. Ülke vatandaşlarının büyük çoğunluğu Hristiyan dinine tabidir.

Kuzey Avrupa ülkesi olan Finlandiya’nın iklimi kuzey kesimlerde oldukça sert ve soğuktur, ancak ülke genelinde bulunan çok sayıdaki göl sayesinde ılıman iklimin hakim olduğu söylenebilir. Ekonomik olarak da hizmet sektörünün ağır bastığı ülkede finans ve teknoloji oldukça üst seviyededir. Eğitim alanında da başarılı bir çizgiye sahip olan ülkede toplamda 44 üniversite bulunur.

Finlandiya Haberleri

Rock festivalindeki tarzıyla çok konuşulmuştu! Finlandiya Başbakanı Marin'in yeni fotoğrafı gündem oldu

Sanna Marin, dünyada siyasi görevi kadar sıra dışı giyim tarzı ve hobileriyle de dikkatleri üstüne çekmeyi başaran bir lider. Finlandiya Başbakanı Marin, geçtiğimiz ay ülkede düzenlenen Ruisrock festivaline katılması ve festivalden verdiği pozla çok konuşulmuştu. Şimdi de Flow Festival'e katılan liderin yeni fotoğrafı yine sosyal medyanın gündemine oturdu. Marin'in fotoğrafta giydiği kıyafetin ederiyle ilgili iddialar ise şaşırttı.

Trend 15-08-22 16:33

Biden, Bugün oldukça büyük bir gün diyerek imzaladı! Finlandiya ve İsveç'e onay

Rusya'nın Ukrayna'ya işgal girişimi başlatmasının ardından Finlandiya ve İsveç NATO'ya katılmak için başvuru yapmış bu olay dünya gündeminde oldukça ses getirmişti. Türkiye'nin endişelerini dile getirmesinin ardından üç ülke arasında bir mutabakata varılmıştı. Son olarak ABD Başkanı Joe Biden Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılımına onay veren belgeleri imzaladı.

Haber 09-08-22 23:04

Rus turistleri üzecek haber! Vizeleri tehlikeye girdi

Finlandiya'nın, vize politikasını gözden geçirerek Rus vatandaşlarına turist vizesi vermeyi sınırlandırabileceği bildirildi. Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ülkesinin Rus vatandaşlarına turist vizesi verme politikasını gözden geçirmeye hazır olduğunu kaydetti.

Haber 06-08-22 18:08

Paylaşımı gündem oldu! Başbakan Rock festivalinde

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, ülkede düzenlenen bir rock festivaline katılmasıyla gündem oldu. Deri ceketi, kısa kot şortu ve botlarıyla festivalden bir fotoğrafını sosyal medyada paylaşan 36 yaşındaki Marin, büyük övgü topladı.

Trend 11-07-22 15:08

Finlandiya

Finlandiya Hakkındaki Haberler Mynet'te. Finlandiya Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

ANALİZ - İsveç ve Finlandiya NATO’ya ne zaman üye olabilir?

Türkiye’nin terörle mücadelesinde, İsveç ve Finlandiya’dan talep ettiklerinin karşılanacağına yönelik aldığı güvence ve NATO garantörlüğü "Ankara’nın diplomatik zaferinin" açık bir tezahürü - İsveç ve Fİnlandiya'nın NATO üyeliği sürecine yönelik olarak dört senaryonun varlığından bahsedilebilir - İki ülkenin NATO üyelikleri ancak mutabakat metnindeki hususların yerine getirilmesiyle açıklığa kavuşacak

Yurthaber 11-07-22 11:07

A Milli Kriket Takımı Finlandiya'daki elemelere Yalova'da hazırlanıyor

A Milli Kriket Takımı Finlandiya'daki elemelere Yalova'da hazırlanıyor

Yurthaber 07-07-22 15:19

Son dakika | Bakan Bozdağ duyurdu: İadeleri için İsveç ve Finlandiya'ya yazı gönderildi

Son dakika haberi: NATO üyeliği için katılım protokollerini imzalayan İsveç ve Finlandiya'ya yönelik Ankara'dan ilk resmi talep gönderildi. Adalet Bakanı Bozdağ, İsveç ve Finlandiya'ya PKK ve FETÖ mensuplarının iadesine ilişkin yazı gönderildiğini duyurdu.

Haber 06-07-22 12:23

İklim değişikliği: Kum bataryaları yeşil enerjinin büyük sorununa çözüm olabilir mi?

Finlandiyalı araştırmacılar, yeşil enerjiyi aylarca muhafaza edebilen, dünyanın ilk "kum pilini" geliştirdi. Düşük yoğunluklu kum kullanılan cihaz güneş ve rüzgardan elde edilen ucuz enerjiyle şarj oluyor. Kum ısıyı yaklaşık 500 derecede muhafaza ediyor ve bunun enerjinin pahalı olduğu kışın evleri ısıtmak için kullanılabileceği belirtiliyor.

Haber 06-07-22 05:41

SON DAKİKA | Bakan Çavuşoğlu'ndan İsveç ve Finlandiya açıklaması! 'Uymazlarsa NATO'ya almayacağız'

Son dakika: İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya alınmasıyla ilgili Türkiye'den yeni bir açıklama geldi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya'nın imzalanan üçlü muhtıraya uymak zorunda olduğunu ifade ederek "Uymazlarsa bunları NATO'ya almayacağız" dedi.

Haber 04-07-22 10:43

İsveç'ten Türkiye açıklaması! Tüm dünyanın konuştuğu anlaşmayla ilgili dikkat çeken sözler

İspanya’nın başkenti Madrid’de gerçekleşen NATO Zirvesi’nde Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında üçlü memorandum imzalanmış, Türkiye, İsveç ile Finlandiya’nın üyeliğine yeşil ışık yakarken İsveç ve Finlandiya ise terör örgütleriyle mücadelede Türkiye ile iş birliğini kabul etmişti. Zirve sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç'in 73 teröristin iadesi için söz verdiğini belirtmişti. Son olarak İsveç Başbakanı Andersson, anlaşma ve iadeler hakkında açıklamada bulundu.

Haber 03-07-22 21:56

Adalet Bakanı Bozdağ, Yozgat'ta konuştu: (1)

"Türkiye'nin en büyük açıklarından biri yerli ve milli, demokratik bir muhalefet açığıdır. Eğer Türkiye'de yerli ve milli, demokratik bir muhalefet olmuş olsa iktidar daha güçlü ve başarılı olur" - "(İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği) Türkiye sözlerin tutulduğuna kanaat getirdiği zaman diğer adımları elbette atacaktır. Türkiye sözüne sadık bir ülkedir. Karşımızdaki kişilerden verdikleri söze sadık kalmalarını beklemek hakkımızdır"

Yurthaber 03-07-22 13:23

SON DAKİKA | Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İsveç ve Finlandiya açıklaması! 'Bunlar geldi geldi, gelmediği takdirde...'

Son dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine yeşil ışık yakmasıyla ilgili açıklamada bulundu. Varılan mutabakat kapsamında teröristlerin iadesi ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunlar geldi geldi; gelmediği takdirde gereği ne ise o gereğini de biz her an kurumlarımız ve birimlerimiz vasıtasıyla yapmaya devam edeceğiz." dedi. İşte son dakika haberinin detayları....

Haber 01-07-22 12:00

Kılıçdaroğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a İsveç ve Finlandiya tepkisi: 'Ciddiye alınır mı artık Türkiye?'

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya ile ilgili kararına sert tepki gösterdi. İki ülkenin NATO'ya üyelik başvurusuna, aldığı taahhütler sonucu onay veren ve anlaşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yüklenen CHP lideri, Türkiye'nin bir ağılığı olmadığını savundu. Erdoğan'ın, konuyla ilgili geçmişte söylediği sözleri hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Ciddiye alınır mı artık Türkiye?" ifadelerini kullandı.

Haber 30-06-22 11:32

Putin'den dünyayı tedirgin eden açıklama! 'Karşılık veririz'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği ile ilgili olarak "Eskiden onlar için herhangi bir tehdit yoktu. Şimdi ise orada eğer askeri birlikler ve altyapı konuşlandırılırsa, karşılık vermek ve toprakları için buna benzer tehdit oluşturmak zorunda kalacağız" dedi.

Haber 30-06-22 07:01

NATO Zirvesi: Putin, 'Finlandiya ve İsveç ile aramızda kesinlikle gerginlik olacaktır' dedi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik süreci için "Eskiden (bu ülkelerle) her şey iyiydi. Şimdi aramızda kesinlikle gerginlik olacaktır" dedi. Ukrayna işgalinden bu yana ilk kez yurt dışı seyahatine çıkan Putin bu açıklamaları eski Sovyet ülkelerinden Türkmenistan'da yaptı.

Haber 30-06-22 01:48

“NATO Finlandiya ve İsveç’te Altyapı Kurarsa Karşılık Veririz”

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyesi olmasının ardından askeri ittifakın bu iki ülkede altyapı oluşturması halinde benzer şekilde karşılık vereceklerini söyledi

Haber 30-06-22 01:16

Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki anlaşma dünya basınında: Türkiye istediğini aldı, Erdoğan eve zaferle dönüyor

Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik süreçleri hakkında üçlü memorandum imzalanması dünya basınında geniş yankı uyandırdı. Tüm dünyanın yakından takip ettiği kritik zirve sonrası atılan "Türkiye istediğini aldı" ve "Erdoğan eve zaferle dönüyor!" manşetleri dikkat çekti.

Haber 29-06-22 11:40

SON DAKİKA | NATO'daki mutabakat sonrası Türkiye'den İsveç ve Finlandiya açıklaması! 'Yeniden yazacağız ve hatırlatacağız'

Son dakika: Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine Türkiye'nin yeşil ışık yakması sonrasında dikkat çeken bir açıklama yaptı. 33 kişinin dosyalarının beklediğini ifade eden Bozdağ "Mutabakattan sonra bunların iadesi hususunu yeniden yazacağız ve hatırlatacağız" dedi.

Haber 29-06-22 11:33

Türkiye-İsveç-Finlandiya arasındaki mutabakata ilişkin ABD Başkanı Biden'dan ilk yorum

ABD Başkanı Joe Biden, sosyal medya hesabından Türkiye-İsveç-Finlandiya arasında, söz konusu iki ülkenin NATO'ya üyelik süreciyle ilgili imzalanan ortak mutabakat metnine ilişkin paylaşımda bulundu. İşte ABD Başkanı Joe Biden'ın dikkat çeken o paylaşımı...

Haber 28-06-22 23:04

İsveç Başbakanı Andersson'dan dikkat çeken 'terör örgütü' açıklaması

Son dakika haberi: NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den İsveç-Finlandiya'nın NATO üyeliği ve Türkiye ile ilgili önemli bir açıklama geldi. Stoltenberg açıklamasında "İsveç, Finlandiya, Türkiye arasında, silah ihracatı ve terörle mücadele de dahil (Türkiye'nin) güvenlik endişelerini ele almak için bir anlaşma üzerinde çalışıyoruz" ifadelerini kullandı. Stoltenberg'le düzenlediği ortak basın toplantısında İsveç Başbakanı Andersson da dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Haber 27-06-22 19:04

Finlandiya olası Rus saldırısına karşı savaşmaya hazır olduğunu açıkladı

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı sonrasında askeri olarak bağlantısız olma politikasını terk ederek NATO’ya başvuran Finlandiya, Rusya’nın olası bir saldırısı karşısında kendilerini savunacaklarını açıkladı.

Haber 22-06-22 16:38

Finlandiya'dan dikkat çeken açıklama! Türkiye ile NATO Zirvesi'nde anlaşacağımıza inanmıyorum

Türkiye'nin vetosuna karşın Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya girme çabaları sürüyor. Teröre destek verdikleri gerekçesiyle Türkiye tarafından iki ülkenin olumsuz karşılanan üyelik süreci devam ederken Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö Türkiye ile NATO Zirvesi'nde anlaşacaklarını inanmadığını dile getirdi. Niinistö ayrıca NATO'ya eylül ayından önce gireceklerini düşünmediğini belirtti.

Haber 21-06-22 13:20

Son Dakika: Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan Finlandiya ve İsveç'in NATO başvurusu ile ilgili flaş açıklama

Son dakika haberi: Finlandiya ve İsveç'in NATO başvurusu ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan önemli açıklamalar geldi. Kalın açıklamasında Finlandiya ve İsveç'in NATO başvurusu ve Türkiye'nin endişeleriyle ilgili müzakerelerin süreceğini, Madrid Zirvesinin son tarih olmadığını söyledi. İşte son dakika gelişmesinin detayları...

Haber 20-06-22 19:09

Finlandiya'dan flaş 'Türkiye' açıklaması! Görüşmelerin devam edeceği tarihi duyurdular

Finlandiya Cumhurbaşkanlığı Ofisi tarafından yapılan açıklamada, “Finlandiya, İsveç ve Türkiye arasındaki resmi düzeydeki görüşmeler yarın devam edecek” ifadeleri kullanıldı.

Haber 19-06-22 16:12

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya başvurusu! İbrahim Kalın'dan açıklama: PKK gösterileri sürdükçe...

Son dakika: Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya başvurusuyla ilgili bir açıklama yaptı. Kalın yaptığı açıklamada "İsveç'te terör örgütü PKK gösterileri sürdükçe NATO üyeliği konusunda süreç ilerlemez" dedi. İşte son dakika haberinin detayları...

Haber 18-06-22 16:59

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya başvurusu! Bakan Akar: Akıllara ziyan bir durum

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya başvurusuyla ilgili olarak "İttifak dışındaki herhangi bir ülkenin saldırısına karşı 5'inci madde gereği İttifak sizi koruyacak. Türkiye de bu İttifak'ın üyesi olarak sizin korunmanıza katkı sağlayacak. Fakat terör örgütü, sizin müttefikiniz Türkiye'ye karşı saldırı yaparken siz, 'Benim yapacak bir şeyim yok.' diyeceksiniz. Gerçekten akıllara ziyan bir durum" diye konuştu.

Haber 17-06-22 11:16

ABD'den Türkiye açıklaması! 'Erdoğan'ın ekibiyle üst düzey görüşmeler yapılıyor'

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine başvurma kararı ile başlayan süreçte Türkiye'nin iki ülkenin üyeliğini teröre verdikleri destek gerekçesiyle veto etmesiyle ittifakın diğer üyeleri de devreye girmiş durumda. Son olarak ABD'den de konuyla ilgili yeni bir açıklama geldi. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, meselenin çözümü için İsveçliler ile Finlandiyalıların, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekibiyle üst düzey görüşmeler gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Haber 16-06-22 19:59

Bakan Çavuşoğlu, Norveç ve İrlandalı mevkidaşlarıyla ortak basın toplantısında konuştu: (1)

"(İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği için Türkiye'ye gönderdikleri belgeler) Bize gönderilen bu belgelerin beklentilerimizi karşılamaktan çok uzak olduğunu hem NATO’ya hem de bu ülkelere söyledik"

Yurthaber 15-06-22 20:12

Son dakika: Bakan Çavuşoğlu'ndan İsveç ve Finlandiya açıklaması: NATO'ya ilettik

Son dakika haberine göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İrlandalı ve Norveçli mevkidaşları ile düzenlediği basın toplantısında İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, "Bize gönderilen belgelerin beklentilerimizi karşılamaktan uzak olduğunu söyledik" ifadelerini kullandı.

Haber 15-06-22 19:33

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu: (2)

"NATO meselesinde İsveç ve Finlandiya terörle mücadelede net, somut ve kararlı adımlar atana kadar duruşumuzu kesinlikle değiştirmeyiz" - "Ey TÜSİAD'ın başına gelen beyefendi: Dış politikada sen bize ders veremezsin. Sen daha çıraksın, kalfa dahi olamadın. Dün bir, bugün iki. Ne oldu ki bu iktidara ders vermeye kalkıyorsun. Önce haddini bil" - "İsveç'in, Finlandiya'nın sokaklarında terör örgütleri cirit atarken biz onlara kapılarımızı mı açacağız, onların yanında mı yer alacağız? Ey TÜSİAD, siz onların yanında yer alabilirsiniz. Biz şehitlerimizin kanını yerde bırakmayacağız, bunu bilesiniz" - "Artık milli hava yolumuz da uluslararası uçuşlarını Turkish Airlines değil Türk Hava Yolları ismiyle yapacaktır. Bu kadarı, öküz altında buzağı arayanlara herhalde yeter"

Haber 15-06-22 13:59

Finlandiya NATO üyelik sürecinden endişeli

Finlandiya Başbakanı Marin, ay sonundaki NATO zirvesine kadar Türkiye’nin tutumunun değişmemesi durumunda üyelik sürecinin bir süre rafa kalkacağı endişesini dile getirdi.

Haber 14-06-22 21:43

Son Dakika: Türkiye'den İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğiyle ilgili flaş açıklama! Bakan Çavuşoğlu'ndan kritik telefon görüşmesi

Son dakika haberi: Dışişleri Bakanlığından İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği ile ilgili flaş bir açıklama geldi. Açıklamada "Terör örgütleri için somut adım atılmadan İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğinde ilerleme olmaz." ifadeleri kullanıldı. Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İşte son dakika gelişmesinin detayları...

Haber 14-06-22 18:36

İletişim Başkanlığından İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine karşı diplomasi atağı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, terör örgütlerine destek sağlayan İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik başvurusuna karşı yoğun bir iletişim diplomasisi yürütüyor - Bu kapsamda, Türkiye'nin haklı tezlerini anlatmak için 17 Haziran'da Brüksel'de, 28 Haziran'da Madrid'de panel düzenlenecek

Yurthaber 13-06-22 10:31

Finlandiya, Rusya sınırına tel örgü çekecek

Finlandiya, Rusya sınırına tel örgü çekecek

Yurthaber 10-06-22 15:41

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den 'Türkiye' mesajı! Endişelerini oturup konuşmalıyız

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği konusunda dile getirdiği endişelerin oturup konuşulması gerektiğini ve şu anda da bunu yaptıklarını belirtti. Yakın zamanda Stockholm, Helsinki ve Ankara'dan üst düzey yetkilileri bir araya getireceklerini ifade eden Stoltenberg, Türkiye'nin "önemli bir NATO müttefiki" olduğunu vurguladı.

Haber 02-06-22 23:21

Finlandiya'dan Türkiye sorusuna yanıt: 'Rusya ile bağlantısı olduğunu düşünmüyoruz'

Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerini veto etmesinin ardından iki ülkenin Türkiye'yi ikna etme çabaları sürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu ülkelerin teröre verdikleri destek konusundaki tutumları değişmediği takdirde Türkiye'nin tutumunun değişmeyeceğini belirtmişti. Finlandiya'dan konuya ilişkin son gelen açıklamada 'Türkiye ne zaman hazır olursa görüşebiliriz' mesajı verildi. Çekya ve Finlandiya'ya Türkiye'nin kararının Rusya'yla ilgisi olup olmadığı da soruldu.

Haber 02-06-22 16:48

Son dakika: İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğiyle ilgili flaş açıklama! Türkiye ile birlikte Brüksel'de görüşülecek

Son dakika... NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği konusunda Türkiye’nin kaygılarının giderilmesi için üç ülkenin yetkilileriyle Brüksel’de görüşeceğini açıkladı.

Haber 01-06-22 18:22

Bıden'dan İsveç ve Finlandiya açıklaması: Memnuniyetle karşılıyorum

ABD Başkanı Joe Biden, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği kararı ile ilgili olarak "Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma başvurusunu memnuniyetle karşılıyorum" dedi. Ayrıca, Biden Ukrayna’ya Rusya ile savaşında kullanılmak üzere gelişmiş füze sistemleri göndermeye karar verdiğini açıkladı.

Haber 01-06-22 07:38

Bir asker, üç ayrı cephe! Finlandiya, Nazi Almanyası ve ABD Özel Kuvvetleri için savaşan o askerin filmlere konu olan hikayesi

Finlandiyalı asker Lauri Törni'nin kitap ve filmlere konu olan hikayesi, bugün Finlandiya'nın yıllar süren askeri tarafsızlık politikasını bir yana bırakarak NATO'ya katılmak için resmen başvuru yapmasıyla tekrar gündeme geldi. Bunun sebebi, milyonlarca Finlandiyalı'nın aslında Törni'nin yıllar önce yaptığı şeyi yapması, yani Rus saldırılarını kontrol altına alıp yayılmalarına engel olmak istemeleri oldu. İşte Törni'nin hikayesinin detayları...

Trend 29-05-22 13:02

Son dakika: NATO toplantısının ardından Finlandiya'dan kritik Türkiye açıklaması

Son dakika haberi... Geçtiğimiz günlerde İsveç ve Finlandiya heyetleri ile Külliye'de NATO toplantısı gerçekleştirilmişti. Toplantı sonrası Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Türkiye'nin güvenlik kaygıları somut adımlarla belli bir takvimde karşılanmazsa sürecin ilerleyemeyeceğini ifade ettik." demişti. Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'dan konuyla ilgili son dakika bir açıklama geldi.

Haber 27-05-22 21:45

SON DAKİKA | Bakan Çavuşoğlu'ndan İsveç ve Finlandiya açıklaması: Talebimiz meşru, açık ve nettir

Son dakika haberi :Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya'nın NATO görüşmesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin iki ülkeden de talebinin meşru ve net olduğunu söyledi.

Haber 27-05-22 12:38

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, İsveç ve Finlandiya heyetleriyle görüşmenin ardından açıklama yaptı: (1)

"(İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği) Türkiye'nin güvenlik kaygıları, somut adımlarla belli bir takvim çerçevesinde karşılanmadığı takdirde, sürecin ilerleyemeyeceğine dair mesajımızı çok net bir şekilde ifade ettik" - "Önümüzdeki günlerde, kendilerinin taleplerimize nasıl cevap vereceklerine dair cevapları aldıktan sonra da süreci karşılıklı olarak sürdürmeye devam edeceğiz"

Yurthaber 25-05-22 21:26

Son dakika: İsveç ve Finlandiya heyetleri ile Külliye'de yapılan NATO görüşmesi sona erdi

Son dakika haberi... İsveç ve Finlandiya heyetleri ile Külliye'de yapılan NATO toplantısı sona erdi. Önce ayrı ayrı yapılan, sonradan tüm heyetlerin bir araya geldiği görüşmeler 5 saat sürdü. Görüşmenin ardından konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine ilişkin "Türkiye'nin güvenlik kaygıları somut adımlarla belli bir takvimde karşılanmazsa sürecin ilerleyemeyeceğini çok net ifade ettik." dedi.

Haber 25-05-22 18:18

NATO'da 'Türkiye' seferberliği! '30 ülkenin uzlaşması lazım'

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılmak için başvuruda bulunmasının ardından NATO'da Türkiye'yi ikna çabaları hız kazandı. Türkiye'de gerek iktidar gerekse muhalefet kanadından İsveç ve Finlandiya'nın terör örgütlerine verdiği destek kınanarak üyelikleri olumsuz bulunurken Genel Sekreter Stoltenberg, 30 müttefik uzlaşmasının gerektiğini söyleyerek "Türkiye gibi müttefiklerin endişelerini ele alıyoruz" dedi.

Haber 25-05-22 17:14

Kritik gün geldi! NATO için dönemeç: İsveç ve Finlandiya heyetleri üyelik görüşmeleri için Türkiye'de

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali üzerine NATO'ya girme kararı veren İsveç ve Finlandiya'nın ittifaka katılımı için süreç resmen başladı. Türkiye ise iki ülkenin NATO'ya katılmasına teröre verdikleri destek gerekçesiyle sıcak bakmadığını üstüne basa basa vurguladı. Finlandiya ve İsveç heyetleri bugün NATO üyeliği konusunda Türkiye ile görüşmek üzere Ankara'ya geldi. Görüşmeler Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde başladı.

Haber 25-05-22 13:12

Son dakika! İsveç ve Finlandiya heyetleri ile görüşmenin yeri ve tarihi belli oldu

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurusuna Türkiye'nin ret kararı vereceğini açıklamasının yankıları sürerken, iki ülkenin heyetlerinin Ankara'ya gerçekleştireceği ziyaretin yeri ve tarihi belli oldu. Dışişleri Bakanlığı, 3'lü zirvenin yarın (25 Mayıs) başkent Ankara'da yapılacağını duyurdu.

Haber 24-05-22 13:43

ANALİZ - Türkiye NATO’nun açık kapı politikasına karşı mı?

Geçmişten günümüze olası NATO üyelikleri için diğer üye ülkelerin koştuğu şartlar gözetildiğinde, Türkiye’nin veto gerekçeleri son derece geçerli - Türkiye, NATO’ya üyelik konusunda açık kapı politikasına verdiği desteği şu ana kadar veto hakkını milli güvenlik sorunu oluşturmadığı sürece hiçbir aday ülkeye karşı kullanmayarak gösterdi - Türkiye’nin rahatsızlık seviyesi Finlandiya ve İsveç için aynı oranda değil

Yurthaber 24-05-22 12:44

NATO üyeliğiyle ilgili Finlandiya'dan dikkat çeken ifadeler! Türkiye'ye güvence verebiliriz

Türkiye’nin olumlu yaklaşmadığı Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğiyle ilgili gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Finlandiya’dan konuyla alakalı dikkat çeken açıklamalar geldi. Ülkenin Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, terör örgütü PKK'nın Finlandiya'daki bağlantılarının daha yakından izleneceğine dair Türkiye'ye güvence verebileceklerini belirtti. "PKK, Avrupa'da terör örgütü olarak kabul edildiğinden Finlandiya'da da terör faaliyetine izin vermemek için üzerimize düşeni yapmamız önemli" dedi.

Haber 22-05-22 17:28

Rusya Finlandiya’ya doğalgaz akışını sonlandırdı

Rusya Finlandiya’ya doğalgaz akışını sonlandırdı. Finlandiya ise bunun tüketicileri etkilemeyeceğini belirtti.

Haber 21-05-22 15:59