Konserve Haberleri

Mutfağa sokmayın! Kanserin oluşumuna neden olan en büyük etkenlerden

Sağlıksız beslenme sağlık için çok riskli durumlar yaratmaktadır. Sağlıksız beslenmenin artışı kanser ve kalp hastalıkları vakalarını da artırmıştır. Masum sanarak yediğimiz bazı yiyecekler tehlikeli hastalıklara neden olabilmektedir. Bilmediğimiz birçok yiyeceğin içerisinde mısır nişastası bulunur. Uzmanlar mısır nişastası içeren gıdaların tüketilmesi hakkında dikkat etmeniz gerektiğini söylemektedir.

Haber 28-10-22 08:03

Kanser olmak istemiyorsanız uzak durun! Sandığımızdan çok daha fazla tüketiyoruz

Kanser en sık karşılaşılan hastalıklar arasında yer alıyor. Oldukça ciddi sonuçlara neden olan kanserin etkilerini azaltmak için doğru beslenmek önem taşıyor. Bilerek veya bilmeden yediğimiz birçok yiyecek kansere davetiye çıkarıyor. Mide kanserinin oluşmasına yol açabilen etkenlerden olan tuzlu yiyecekleri düşündüğümüzden çok daha fazla tüketiyoruz.

Haber 10-10-22 12:00

Kalp krizi riskinizi artırmak istemiyorsanız uzak durun! Masum gibi görünüyorlar ama tehlike oluşturuyorlar

Her yıl milyonlarca insan kalp krizi nedeniyle hayatını kaybediyor. Kalp hastalıkları ve kalp krizi hayati risk oluşturuyor. Kalp krizine neden olan birçok etken bulunuyor. Yanlış beslenme kanser gibi tehlikeli hastalıkların riskini artırdığı kalp krizi riskinde de önemli rol oynuyor. İşte kalp krizi riskinizi artıran yiyecekler ve davranışlar...

Haber 07-10-22 15:25

Sağlıklı sanıyoruz ama kalp krizi, tansiyon riskini artırabilirler! Yemeden önce bir kez daha düşünün

Yediklerimiz ve içtiklerimiz sağlığımızı doğrudan etki altına alıyor. Daha sağlıklı olmak adına yediğimiz yiyecekler kalp krizi, felç, tansiyon gibi hastalıkların riskinin artmasına neden olabiliyor. Yapılan araştırmalara göre bu tehlikeli hastalıkların riskini artırabilecek sağlıklı diyerek yediğimiz sık tüketilen 4 gıda bulunuyor.

Haber 07-10-22 07:25

Kendi ellerinizle zehir hazırlıyorsunuz! Evde yapılan konserveleri yemenin sonucu ölümcül olabilir

Taze domatesler kışa girmeye hazırlanırken yavaş yavaş pazarlardan, manavlardan çekilmeye başlıyor. Birçok kişi bu domatesleri kışın da kullanabilmek içi konserve yapıyor. Ancak kışlık konservelerin yapımında yapılan ufak yanlış sağlığınız için ölümcül etkiler oluşturabiliyor.

Haber 06-10-22 14:21

Diyarbakır'da kazanlar ihtiyaç sahiplerine kışlık konserve için kaynadı

Yenişehir ilçesinde belediye ve kaymakamlıkça yapılan çalışma kapsamında ADEM bahçesinde kadınların el emeğiyle hazırladığı konserve ve turşular tespit edilen ailelerin evlerine ulaştırılacak - Yenişehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Meryem Kaya: - "300 aileye konserve, 500 aileye de turşu göndereceğiz"

Yurthaber 25-09-22 12:28

Büyük hata yapıyorsunuz! Dondurucuya asla koymamanız gereken yiyecekler

Mutfakta kullandığımız ev aletleri hayatımızı oldukça kolaylaştırıyor. Bu aletler arasında en sık kullanılanlar arasında buzdolapları ve derin dondurucular yer alıyor. Ancak derin dondurucuya her yiyeceğin konulmaması gerekiyor. Konulan bazı yiyecekler hem sağlığı tehdit ediyor hem de erkenden bozularak bütçenize zarar veriyor. İşte dondurucuya asla koymamanız gereken yiyecekler...

Haber 25-09-22 10:08

Samsun'da kış hazırlığı yapan kadınların salça ve konserve mesaisi

Samsun'da kış hazırlığı yapan kadınların salça ve konserve mesaisi

Yurthaber 21-09-22 12:10

Kışa hazır! Kışlık domates konservesi nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir?

Domates yemeklere lezzetini veren sebzelerden. Domates kullanılmadan yapılan yemeklerin tadı bir yavan oluyor. Mutfağın olmazsa olmazı olan domatesi kışın da yiyebilmek için domates konserveleri yapılıyor. Domates konservesi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız püf noktalarına dikkat ederek aşağıdaki aşamaları uygulayabilirsiniz.

Yemek 17-08-22 11:07

1 sene boyunca dayanacak mutlaka deneyin! Köz biber konservesi tarifi, köz biber konservesi nasıl yapılır?

Yazın sebzelerinin lezzeti bir farklı oluyor. Tazecik sebzeler ile yapılan konserveler sayesinde yaz sebzelerini kışında yiyebiliyorsunuz. Közlenmiş biber konservesinin tadını seviyorsanız evde yapmayı mutlaka denemeniz gerekiyor. Oldukça kolay bir yapımı olan bu tarif damaklarda nefis bir tat bırakıyor.

Yemek 13-08-22 08:02

Masterchef Sardalya balığı, Sardalya balığı en lezzetli nasıl pişirilir?

9 Ağustos Salı akşamı Masterchef programında yapılan sardalya balığı izleyenler tarafından tam not aldı. Eğer balık seviyorsanız ve bu leziz balığın daha da lezzetli olması için nasıl pişirileceğini merak ediyorsa aşağıda yer alan tarifi mutlaka denemelisiniz.

Yemek 10-08-22 09:31

Patlıcan konservesi nasıl yapılır? Patlıcan konservesi malzemeleri neler?

Yazın hazırlanan konserveler kışın tüketilir. Böylece leziz ve sağlıklı yemekler pişer. En sevilen konservelerden birisi de patlıcan konservesidir. Peki patlıcan konservesi nasıl yapılır? Patlıcan konservesi malzemeleri neler? İşte merak edilenler...

Yemek 22-07-22 01:29

Dikkat! Bunları yemek egzamayı tetikleyebilir

Yediğimiz yiyecekler sağlığımızı birçok açıdan etki altına alıyor. Sağlığımız için meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek gerekiyor. Zararlı yiyecekler birçok hastalığa neden olurken bazı yiyecekler egzamanın tetiklenmesine sebep oluyor. Egzamanın tetiklenmesini önlemek, belirtilerini azaltmak için bu gıdalardan uzak durulması gerekiyor.

Haber 10-05-22 08:55

Kansere davetiye çıkarıyor! İşte zehir saçan 7 besin...

Bazı besinler, son zamanların en korkulan hastalıklarından biri olan kansere yol açıyor. Üstelik bu besinleri kanser başta olmak üzere birçok hastalığa da davetiye çıkarıyor. İşte zehir saçan 7 besin...

Haber 08-04-22 00:58

Vücudunu en büyük düşmanı! Lezzeti damak çatlatıyor ama...

Sağlıklı yaşam, düzenli beslenme kurallarına uygun yaşayan ya da yaşamak isteyen herkesin gözden kaçırdığı bazı noktalar bulunmaktadır. Sağlıklı olmasına rağmen yanlış ya da fazla tüketildiğinde bazı besinler ters etki ediyor. Aynı zamanda vücudun en büyük düşmanı olan tuz tüketimi de göz ardı edilmektedir. Tuz, günlük alınması gereken miktarın üzerine çıkıldığında ise damar tıkanıklığı gibi çok ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. İşte dikkatli tüketilmesi gereken besinler…

Haber 02-04-22 07:19

Konserve tüketirken dikkat! Zamanında müdahale edilmezse ölümcül olabilir

Gıda zehirlenmesine sebep olan bu tablo sinir sisteminde kalıcı hasar veya ölüm ile sonuçlanabilir bakterisi çoğunlukla saklama koşulları uygun olmayan konservelerde ortaya çıkıyor. Diyetisyen Melisa Karataş da, ''Kapağı bozuk ya da şişmiş konservelerin tüketilmemesi uyarısında bulundu. Karataş, ''Belirtiler 12 ile 72 saat arasında görülebilir. Bulanık görme, ışığa hassasiyet gibi durumlar ortaya çıkabilir. Zamanında müdahale edilmezse ise sinir sisteminde kalıcı hasar veya ölüm olabilir'' dedi.

Haber 15-12-21 15:16

Sebze fiyatları yükseldi! Kavanoz kapakları elde kaldı

Bu sene Türkiye’de kavanoz kapağı sıkıntısı yok. Fiyatlar ucuz, fakat kapak satışları azaldı. Sebze fiyatlarının yüksek olması sebebiyle konserve yapanlar azalınca, kapaklar elde kaldı.

Finans 24-11-21 15:12

Kışlık yiyecek ve konserve hazırlığında işleri kolaylaştıran mutfak malzemeleri

Kışlık yiyecek ve konserve hazırlığında hayatımızı kolaylaştıran mutfak malzemeleri ile kışa hazırlığınız kolaylaşsın.

Yemek 13-10-21 14:43

Konserve salça ve domates suyu yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı

Yaz mevsiminin sonuna geldik. Havalar da iyiden iyiye soğumaya başladı. Yazın en kıymetli sebzelerinden biri olan domatesler de kış için hazırlanmaya başladı. Yazın satın aldığınız domateslerden konserve salça ve domates sosu yapımı için harika ipuçlarımız var. Haydi, malzemeleri hazırlayın ve gelin.

Yemek 04-10-21 19:55

Konserve gıdalardaki büyük tehlike! 72 saat sonra kendini gösteriyor

Her gıdanın doğru bir şekilde işlem görmesi gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel, konserve hazırlanırken yapılan bilinçsiz işlemlerin, ölümcül bir zehirlenme türü olan ‘Botulismus’ vakasına neden olabileceğini söyledi. Rahatsızlık, konservenin tüketilmesini takiben kişinin direnci, ortam koşulları gibi etmenlere bağlı olarak 12 ila 72 saat sonra şiddetli karın ağrısı, bulantı, kusma, görmede bozukluk gibi şikayetlerle kendini gösteriyor.

Haber 10-09-21 10:12

Evde mısır konservesi nasıl yapılır? İşte mısır konservesi tarifi

Süt mısırın her halini çok seviyoruz. Haşlama, közleme ya da konserve haliyle en güzel garnitürlerden biri oluyor. Son birkaç yılın sokak lezzeti haline gelen konserve mısırları artık evinizde yapmanız mümkün. Üstelik böylesinin çok daha sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz, çünkü içine koyduğumuz malzemelerin hepsi elimizden geçiyor. İşte ev yapımı mısır konservesi tarifi ve detaylarıyla yapımı. Merak edenler için mısır konservesi kalori oranını da yazımıza ekledik.

Yemek 18-10-19 12:03

Konserve tüketimine dikkat

Kış mevsiminde konservenin çok miktarda tüketildiğine dikkat çeken Yardımcı Doç. Dr. Ahmet Serteser, tümsek kutular içerisindeki konservelerin zehir içerebileceğini söyledi.

Haber 30-11-99 00:00