Müze Haberleri

Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi'ne nasıl gidilir? Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi nerede?

Dünyanın en ünlü müzelerinden biri de Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi'dir. Adını aldığı Maria Tussaud, annesi, balmumu konusunda uzman birinin yanında yardımcı olarak çalışıyordu. Çocukluğu balmumu modelleme sanatını öğrenmekle geçen Madam Tussauds, böylece birçok heykel yaptı ve sonunda dünya çapında bir müzeye adını verdi. Tussauds birçok ünlü ismi modelledi ve adını verdiği müzenin farklı ülkelerde yer alan birçok şehirde şubeleri açıldı.

Haber 22-11-23 18:26

İstanbul Kazıları sergisi Sultanahmet'te meraklılarıyla buluştu

İstanbul'daki arkeolojik alanlardan kesitler sunan "İstanbul Kazıları" sergisi açıldı.

Yurthaber 31-10-23 15:24

Selden etkilenen Şanlıurfa Müzesi ocak ayında ziyaretçilerini kabul edecek

Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, sel felaketinin etkilediği Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi'nin ocak ayında ziyarete açılacağını bildirdi.

Yurthaber 26-10-23 10:27

Balat'taki oyuncak müzesinde yangın! Çok sayıda ekip sevk edildi

İstanbul'da 2 katlı tarihi ahşap binada bulunan Balat Oyuncak Müzesi'nde yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen alevler olay yerine gelen itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Yangın sırasında herhangi bir yaralanma ve can kaybı yaşanmazken müzede büyük çapta hasar meydana geldi.

Haber 13-10-23 07:12

GastroANTEP Kültür Yolu Festivali'nde belediyeye bağlı müzeleri 30 bin kişi ziyaret etti

ültür ve Turizm Bakanlığı ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesince düzenlenen GastroANTEP Kültür Yolu Festivali kapsamında, belediyeye bağlı müzeleri 30 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

Yurthaber 27-09-23 15:20

Azerbaycanlı şehit çocukları Çanakkale'deki müze ve şehitlikleri ziyaret etti

Azerbaycan'dan gelen şehit çocukları, Türkiye Azerbaycan İşadamları ve Sanayicileri Birliği (TÜİB) ile Azerbaycan YAŞAT Fondu (Yaşat Vakfı) organizasyonuyla Çanakkale'nin tarihi ve turistik bölgelerini gezdi.

Yurthaber 31-08-23 09:48

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi'nde 2 milyonuncu ziyaretçiye özel karşılama töreni yapıldı

Bursa'nın beylikten cihan devletine uzanan yolculuğunu anlatan Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi'nin ziyaretçi sayısı 2 milyona ulaştı.

Yurthaber 15-08-23 14:41

Antalya'nın göbeğinde vahim manzara: Kule şeklindeki alanı mesken tuttular! Acaba bize saldırırlar mı?

Antalya'nın göbeğinde yer alan, kentin simge yapılarından tarihi Demirciler Çarşısı'nın ortasında kule şeklindeki Soba Müzesi önce kahve firmasına kiralanarak kafeye dönüştü, ardından kafe de kapandı. Böylece kule şeklindeki alan madde bağımlılarının ve evsizlerin meskeni haline geldi. Çarşı esnafı durumdan son derece rahatsız. Öyle ki iş yapamayacak hale geldiler. Esnafın anlattığına göre tarihi çarşıda madde bağımlıları dükkanların önünü tuvalet olarak kullanmaya başladı.

Haber 26-06-23 12:54

Hurdacı kardeşler kurdukları atık müzesi ile geri dönüşüme dikkati çekiyor

Mardin'in Midyat ilçesinde geçmişte hurdacılık yaparak geçimini sağlayan 4 kardeş, 5 yıl önce kurdukları atık entegre tesise bir de "atık müzesi" kazandırdı.

Yurthaber 23-06-23 11:16

Dünya onu konuşuyor! Rus turisti öldüren köpek balığı hakkında karar verildi... Mumyalayarak müzede sergilenecek

Mısır’ın Hurgada kentinde denizde yüzdüğü sırada bir köpek balığı tarafından parçalanarak diri diri yenilen 23 yaşındaki Rus turist Vladamir Popov dünya basınında geniş yankı uyandırmıştı. Yerel basına göre 23 yaşındaki Rus turisti öldüren ve geçen yıl iki kişinin daha ölümüne neden olduğu düşünülen köpek balığı müzede sergilenmek üzere mumyalandı.

Trend 14-06-23 07:42

TCG Nusret N-16 Müze Gemisi Giresun'da ziyarete açıldı

Çanakkale Deniz Savaşı'nın önemli unsurlarından Nusret Mayın Gemisi'nin anısını yaşatmak üzere 2011'de aslına uygun tasarlanan TCG Nusret N-16 Müze Gemisi, Giresun'da ziyarete açıldı.

Yurthaber 07-06-23 07:34

TCG Nusret Müze Gemisi, Bartın'da ziyarete açıldı

Çanakkale Deniz Savaşı'nın kazanılmasında büyük payı olan Nusret Mayın Gemisi'nin anısını yaşatmak için Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca 2011'de aslına uygun inşa edilen TCG Nusret Müze Gemisi, Bartın'a geldi.

Yurthaber 25-05-23 11:38

Türk konak kültürü Sinop'ta tarihi yapıda yaşatılıyor

Sinop'ta binlerce yıllık tarihi eserlerin sergilendiği Aslantorunlar Etnografya Müzesi, Türk konak kültürünün yaşatılarak gelecek kuşaklara aktarılmasında önemli rol oynuyor.

Yurthaber 24-05-23 11:56

Pamukkale'de Uluslararası Dünya Müzeler Günü yoğunluğu

"Uluslararası Dünya Müzeler Günü" dolayısıyla ücretsiz gezilebilen Denizli'deki "beyaz cennet" Pamukkale'de yoğunluk yaşandı.

Yurthaber 18-05-23 15:14

'Antika yazılı taş' yazıp 20 bin TL fiyatla internette satışa koydu! Harekete geçildi... İncelemede ortaya çıktı

Kahramanmaraş'ta internet üzerinde 20 bin TL fiyatla ve 'Antika yazılı taş' yazısıyla satışa çıkarılan kitabe için harekete geçildi. Osmanlı dönemindeki bir çeşmeye ait olduğu belirlenen 'kitabe', Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nce koruma altına alındı. Kitabenin 1835-1836 tarihli çeşmeye ait olduğu ve 6 satırdan oluştuğu öğrenildi.

Haber 11-05-23 12:54

Dünyanın 3. büyük Fotoğraf Makinesi Müzesi'nde depremin zarar verdiği makineler onarılıyor

Malatya'da içinde binlerce nadide fotoğraf makinesi ve aksesuarın bulunduğu Avrupa ve Asya'nın en büyük "Fotoğraf Makinesi Müzesi"nde, deprem nedeniyle hasar gören makineler tamir ediliyor.

Yurthaber 05-05-23 11:56

Bir garip olay... Müzedeki sanat eserini yedi! Kahvaltı yapmamıştım

Güney Kore'deki Leeum Sanat Müzesi'nde bir öğrenci aç olduğunu söyleyerek, bir duvara koli bandıyla yapıştırılmış olan "Comedian" adlı sanat eserini yedi.

Haber 01-05-23 18:41

Müzecilik mezunları ne iş yapar, iş olanakları nelerdir? Müzecilik Bölümü mezunları iş imkânları nelerdir, nerelerde çalışır?

Her öğrenci ilgi alanına yönelik bir bölümde okumak ister. Bu nedenle detaylı bir araştırma yapar. Müzecilik Bölümü, özellikle kültür sanat çalışmalarına ilgi duyan kişilerin tercih ettiği bölümler arasında yer alır. Genellikle az öğrenci tarafından tercih edilen bu bölüm, iş olanağı bakımından ise avantajlıdır. Bu bölümü okuyacak öğrencilerin, müze ya da sanat galerisi gibi alanlarda çalışmaya hevesli olması çok önemlidir.

Egitim 20-04-23 10:46

Depremde zarar görmeyen 3 bin 500 yıllık Maraş Fili korumaya alındı

Kahramanmaraş'taki arkeoloji müzesinde sergilenen ve 6 Şubat'taki depremlerde zarar görmeyen 3 bin 500 yıllık "Maraş Fili", müzedeki diğer arkeolojik eserlerle koruma altına alındı.

Yurthaber 06-03-23 15:45

Şanlıurfa Müzesi'ndeki 12 bin yıllık eserler depremi hasarsız atlattı

Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerden etkilenen Şanlıurfa'daki Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen ve neolitik döneme ait 12 bin yıllık eserler sarsıntıları hasarsız atlattı.

Yurthaber 22-02-23 13:35

Dünyanın ilk vajina müzesi olarak ünlenmişti! Dünyanın pek çok yerinden gelen ziyaretçilerinden sonra kapılarını kapatıyor

İzlanda'daki penis müzesinden sonra kadın cinsel organıyla ilgili tabuları yıkmak için 2019'da Londra'da açılan Vajina Müzesi kapılarını kapattığını duyurdu. Mülk sahibinin binayı terk etmesini istemesi üzerine müze kapılarını kapatacağını açıkladı.

Trend 31-01-23 12:03

Lahitteki 2 bin 500 yıllık aşk mesajını arkeologlar çözdü! 'Beni tutsak etti'

Büyük İskender'in Yunan Generali Antigonos'un lahdi üzerindeki 2 bin 500 yıllık mesaj arkeologlar tarafından tercüme edildi. Yeni yapılan İznik Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen lahitte şu ifadelere yer alıyor; “Ben üzgün Arete, bütün benliğimle Antigonos’un mezarı başından sesleniyorum. Üzüntüden saçlarımı yoluyor ve duygularımı ağlayarak gösteriyorum. Bu kötü talih, bu ölüm bu seçkin adamı özgür bırakmak yerine beni tutsak etti.” İşte Lahitteki 2 bin 500 yıllık aşk mesajının detayları...

Haber 15-01-23 09:45

Edirne kültür turizminde müzeleriyle öne çıkıyor

Müze zengini kent" olarak anılan Edirne'de, 2022 yılında müze ziyaretçi sayısı önceki yıla oranla arttı.

Yurthaber 11-01-23 13:58

Bursa'daki türbe ve müzeleri geçen yıl yaklaşık 3 milyon kişi ziyaret etti

Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki müze, sultan külliyeleri ve türbelerin geçen yıl 3 milyona yakın ziyaretçiyi ağırladığı bildirildi.

Yurthaber 10-01-23 13:18

Kahramanmaraş'ta müzede yangın çıktı! Ekipler müdahale etti, tarihi eşyalar...

Kahramanmaraş müzesinde elektronik klima sisteminde yangın çıktı. Olay yerine gelen itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle yangın büyümeden söndürüldü. Çıkan yangında tarihi değer taşıyan eşyaların zarar görmediği öğrenildi.

Haber 08-01-23 01:35

Trakya Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi'nde 40 yılda toplanan örnekler sergilenecek

Trakya Üniversitesi (TÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim elemanlarınca 40 yıldır biriktirilen bitki ve hayvan örnekleri Doğa Tarihi Müzesi'nde sergilenecek.

Yurthaber 06-01-23 12:24

Diyarbakır Cezaevi'nin tanıkları müze sürecine müdahil olmak istiyor

Bir dönem adı işkenceyle anılan Diyarbakır Cezaevi'nde kalanlar, cezaevinin müze olma sürecine müdahil olma talebini dile getirdi.

Yurthaber 03-01-23 15:44

BUGÜN müzeler açık mı, kapalı mı? 1 Ocak 2023 Pazar müzeler kaça kadar açık, ücretsiz mi?

Bugün, yeni yılın ilk günü olması sebebiyle müzelerin açık olup olmadığı merak konusu oldu. Çok sayıda kişi tatili değerlendirmek için 1 Ocak Pazar günü müze ziyaretinde bulunmak istiyor. Bilindiği üzere 1 Ocak 2023 Pazar günü resmi tatil olarak geçiyor. Yeni yılın gelmesiyle beraber müzelerin çalışama saatleri internette araştırılmaya başlandı. Peki, bugün müzeler açık mı, kapalı mı? 1 Ocak 2023 Pazar müzeler kaça kadar açık, ücretsiz mi?

Haber 01-01-23 06:32

Bugün müzeler ücretsiz mi 2022? 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde müzeler bedava mı? İBB'den 24 Kasım Öğretmenler Günü açıklaması!

Bugün, 24 Kasım Öğretmenler Günü. Bu özel günde müzelerin ücretsiz olup olmadığı öğretmenler tarafından araştırılıyor. İBB'den günler önce konuya ilişkin açıklama yapılmıştı. 24 Kasım için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) yapılan duyuruda Kültür A.Ş. bünyesindeki müzelere ilişkin ayrıntılara yer verildi. Peki, bugün müzeler ücretsiz mi 2022? 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde müzeler bedava mı? İşte İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapılan24 Kasım Öğretmenler Günü açıklaması..

Haber 24-11-22 07:12

Antalya'da Cumhuriyet sergisi

Antalya Müzesi'nin 100. yılı etkinlikleri kapsamında, Cumhuriyetin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ile tüm şehit ve gazilerin hatırasını yaşatmak için "Cumhuriyet" sergisi açıldı.

Haber 28-10-22 17:19

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'müjde' olarak duyurmuştu! Diyarbakır'da çalışmalar başladı... Her biri 7 ton

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır ziyaretinde müjde olarak duyurduğu ve müzeye dönüştürüleceğini açıkladığı E Tipi Cezaevi’nin etrafına kurulan yaklaşık 1,5 kilometrelik alandaki 2 metre genişliğinde ve 3 metre yüksekliğinde her biri 7 tonluk beton bloklar kaldırılmaya başlandı. Alınan güvenlik önlemlerinin ardından yerlerinden sökülen bloklar vinçler yardımıyla TIR'la yüklendi.

Haber 26-10-22 23:48

Kahramanmaraş'taki tarihi eserler arkeoloji parkında sergilenecek

Kahramanmaraş'taki tarihi eserler arkeoloji parkında sergilenecek

Yurthaber 13-10-22 12:19

Aydın’daki tarihi eser kaçakçılığı davasında tahliye kararı

Tutuklu yargılanan eski Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdülbari Yıldız'ın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verildi

Yurthaber 12-10-22 22:54

Singer 170. Yıl Sergisi Bursa'da açıldı

"Singer 170. Yıl Sergisi" Bursa'da açıldı

Yurthaber 06-10-22 17:25

Tunceli'de müzeye bağışlanan 124 yıllık sahra topu koruma altına alındı

Tunceli'de müzeye bağışlanan 124 yıllık sahra topu koruma altına alındı

Yurthaber 06-10-22 13:33

Baharatları ve kokularını merak edenler bu müzeyi ziyaret ediyor

Gaziantep'te 132 baharat çeşidinin sergilendiği müzede ziyaretçiler baharatları görme, dokunma ve koklama imkanı buluyor - Büyükşehir Belediyesi Mutfaklar Koordinatörü Şef Doğa Çitçi: - "Burada konaklama odalarımız var. Yazarlar baharatla ilgili bir yazı veya araştırma yapmak istediği zaman gelip burada konaklayabilecek, çalışmalar yapabilecek"

Yurthaber 06-10-22 11:18

Antalya'da kaçak kazı yapılan alanda tarihi eserler ele geçirildi

Antalya'da kaçak kazı yapılan alanda tarihi eserler ele geçirildi

Yurthaber 04-10-22 09:37

Edirne'deki Karaağaç Yerleşkesi tarihi ve doğal güzellikleriyle turizm destinasyonuna dönüştü

Tarihi Gar Binası, İlhan Koman Heykel ve Resim Müzesi, Milli Mücadele ve Lozan Müzesi, Güngör-Rifat Arıbal Koleksiyonu gibi değerlere ev sahipliği yapan yerleşke, kente gelenlerin uğrak noktaları arasında bulunuyor - Trakya Üniversitesi İlhan Koman Heykel ve Resim Müzesi Sorumlusu Müslüm Özcan: - "Pandemi öncesi 400-600 bin ziyaretçi potansiyelimiz vardı. Pandemi döneminde 200 binlere kadar düşen ziyaretçi sayısı, turizmdeki canlanmayla gittikçe artıyor"

Yurthaber 02-10-22 12:42

Antalya Araba Müzesi, ziyaretçilerini zamanda yolculuğa çıkarıyor

Faaliyeti sona eren Antalya İplik ve Pamuklu Dokuma Fabrikası'nın pamuk ambarında oluşturulan araba müzesinde, farklı dönemlerden 70 klasik araç sergileniyor - Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü: - "Bu araçların her biri zamanının yaşanmışlıklarını anlatıyor. Şehrin hatıralarına, Yeşilçam'dan hatırladığımız günlere odaklanıyor"

Yurthaber 27-09-22 11:15

Dünyanın en gizli müzesi! Sır gibi saklanıyordu: Gazeteciler görüntüledi

Dünyanın en gizli tutulan müzesi CIA Müzesi'nde neler yer aldığı merak edilirken bir grup gazeteciye ziyaret için özel izin verildi. Gazeteciler müzede yer alan eserlerle yakın tarihe ışık tuttu.

Haber 27-09-22 10:01

Türkiye'de daha önce böylesi açılmamıştı! İlk 'Kelime Müzesi' ziyaretçilerini bekliyor...

Türkçe kelimelerin, atasözlerinin ve deyimlerin anlamını çocuklara ve gençlere öğretmek amacıyla kurulan Türkiye'nin ilk 'Kelime Müzesi' açıldı. Yazar Şermin Yaşar, açılışa katılan çocuklara kelimeleri merak etmeleri ve iyi bir dinleyici olmaları yönünde tavsiyelerde bulundu. Öte yandan müzenin açılış programında sunuculuğu da Ceyda Düvenci üstlendi.

Haber 26-09-22 21:08

Futbol tutkusuyla topladığı eşyaları kurduğu müzede sergiliyor

Yalova'nın Armutlu ilçesinde yaşayan Bursaspor taraftarı Şahap Gümüş, dünyanın birçok yerinden gelen forma, kaşkol, kulüp armalı porselen gibi eşyaları Bursaspor Sokağı'nda kurduğu müzede futbolseverlere açıyor - Anılar Hayaller Müzesi'nin kurucusu Gümüş: - "Almanya'dan, İtalya'dan, Afrika'dan, yani dünyanın her yerinden forma geliyor. Hayalim 777 takımdan 1963 formayı müzede sergilemek. İnşallah gerçekleşir"

Yurthaber 26-09-22 11:10

Troya Müzesi'nde 3D Mapping gösterimi yapıldı

Troya Müzesi'nde "3D Mapping" gösterimi yapıldı

Yurthaber 20-09-22 23:00

Agnes Denes'in Yaşayan Piramiti Sakıp Sabancı Müzesi’nde sanatseverlerle buluşacak

Agnes Denes'in "Yaşayan Piramit"i Sakıp Sabancı Müzesi’nde sanatseverlerle buluşacak

Yurthaber 12-09-22 17:25

Masumiyet Müzesine 6 yeni eser eklendi

Yazar Orhan Pamuk: - "Umberto Eco'dan Nobel Ödülü almış Mo Yan'a kadar pek çok kişi geldi. Dünyanın en ünlü sanatçılarından Jeff Koons gelecek. Entelektüel dünyadan müzemize büyük ilgi var" - "Belki de gençliğimde, 22 yaşıma kadar ressam olmak istediğim için, yazdığım bir romana tekabül eden, onu resimleyen, illüstre eden değil tekabül eden, onunla ilişkiye geçen bir şey yapma işini (romana) koymayı seviyorum. Şimdi bir roman yazıyorum, adı Kağıt Oynayanlar"

Yurthaber 10-09-22 10:34

Zeugma Mozaik Müzesi 11 yıldır bölge turizmine katkı sunuyor

Dünyanın en büyük mozaik müzelerinden olan, "Çingene kızı" eseriyle ünlü Zeugma Mozaik Müzesi, açıldığı günden bu yana 2 milyon 271 bin ziyaretçiyi ağırladı - Gaziantep Müze Müdürü Özgür Çomak: - "Yabancı turistlerin ilk uğrak yerlerinden birisi Zeugma Mozaik Müzemiz. En çok görmek istedikleri eser de tabii ki çok büyük bir marka değeri olan Çingene kızı"

Yurthaber 09-09-22 11:16

GRAFİKLİ - Dünyaca ünlü ölümsüz mezarlar Türkiye'deki müzelerde sergileniyor

Farklı medeniyetlerden izler taşıyan Türkiye'deki müzeler, tarihin ve sanatın ölümsüz detaylarını barındıran dünyaca ünlü lahitlere ev sahipliği yapıyor - Dini ve siyasi anlatıların yer aldığı sanatsal motiflerle süslü üzeri örtülü mezarlar, yapıldıkları dönemlerin ünlü kişi ve olaylarına ışık tutuyor

Yurthaber 09-09-22 11:16

Antik Çağ'ın Kuş Kahini Markosun mezarı Bergama'da bulundu

Bergama Antik Kenti'ndeki Asklepion bölgesinde yüzey araştırmalarında keşfedilen ve milattan sonra 2. yüzyıla tarihlenen mezarın, Antik Çağ'da kuşların uçuş düzenini izleyerek gelecekten haber verdiğine inanılan Kahin Markos'a ait olduğu tespit edildi - Arkeolog Prof. Ulrich Mania: - "Markos bir rahipti ve kuş uçuşundan, gelecek zaman için kehanette bulunuyordu"

Yurthaber 30-08-22 11:27

Milli Mücadele 100. Yıl Diorama 1922 Uşak açıldı

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz: - "Burası bir şehir tarihçiliği, bir kültür tarihçiliği anlamında önemli bir çalışma. Aslında başkanımız bugün burada bir şehir müzesi kurmuş oluyor"

Yurthaber 28-08-22 18:46