Müze Haberleri

Antalya Araba Müzesi, ziyaretçilerini zamanda yolculuğa çıkarıyor

Faaliyeti sona eren Antalya İplik ve Pamuklu Dokuma Fabrikası'nın pamuk ambarında oluşturulan araba müzesinde, farklı dönemlerden 70 klasik araç sergileniyor - Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü: - "Bu araçların her biri zamanının yaşanmışlıklarını anlatıyor. Şehrin hatıralarına, Yeşilçam'dan hatırladığımız günlere odaklanıyor"

Yurthaber 27-09-22 11:15

Dünyanın en gizli müzesi! Sır gibi saklanıyordu: Gazeteciler görüntüledi

Dünyanın en gizli tutulan müzesi CIA Müzesi'nde neler yer aldığı merak edilirken bir grup gazeteciye ziyaret için özel izin verildi. Gazeteciler müzede yer alan eserlerle yakın tarihe ışık tuttu.

Haber 27-09-22 10:01

Türkiye'de daha önce böylesi açılmamıştı! İlk 'Kelime Müzesi' ziyaretçilerini bekliyor...

Türkçe kelimelerin, atasözlerinin ve deyimlerin anlamını çocuklara ve gençlere öğretmek amacıyla kurulan Türkiye'nin ilk 'Kelime Müzesi' açıldı. Yazar Şermin Yaşar, açılışa katılan çocuklara kelimeleri merak etmeleri ve iyi bir dinleyici olmaları yönünde tavsiyelerde bulundu. Öte yandan müzenin açılış programında sunuculuğu da Ceyda Düvenci üstlendi.

Haber 26-09-22 21:08

Futbol tutkusuyla topladığı eşyaları kurduğu müzede sergiliyor

Yalova'nın Armutlu ilçesinde yaşayan Bursaspor taraftarı Şahap Gümüş, dünyanın birçok yerinden gelen forma, kaşkol, kulüp armalı porselen gibi eşyaları Bursaspor Sokağı'nda kurduğu müzede futbolseverlere açıyor - Anılar Hayaller Müzesi'nin kurucusu Gümüş: - "Almanya'dan, İtalya'dan, Afrika'dan, yani dünyanın her yerinden forma geliyor. Hayalim 777 takımdan 1963 formayı müzede sergilemek. İnşallah gerçekleşir"

Yurthaber 26-09-22 11:10

Troya Müzesi'nde 3D Mapping gösterimi yapıldı

Troya Müzesi'nde "3D Mapping" gösterimi yapıldı

Yurthaber 20-09-22 23:00

Agnes Denes'in Yaşayan Piramiti Sakıp Sabancı Müzesi’nde sanatseverlerle buluşacak

Agnes Denes'in "Yaşayan Piramit"i Sakıp Sabancı Müzesi’nde sanatseverlerle buluşacak

Yurthaber 12-09-22 17:25

Masumiyet Müzesine 6 yeni eser eklendi

Yazar Orhan Pamuk: - "Umberto Eco'dan Nobel Ödülü almış Mo Yan'a kadar pek çok kişi geldi. Dünyanın en ünlü sanatçılarından Jeff Koons gelecek. Entelektüel dünyadan müzemize büyük ilgi var" - "Belki de gençliğimde, 22 yaşıma kadar ressam olmak istediğim için, yazdığım bir romana tekabül eden, onu resimleyen, illüstre eden değil tekabül eden, onunla ilişkiye geçen bir şey yapma işini (romana) koymayı seviyorum. Şimdi bir roman yazıyorum, adı Kağıt Oynayanlar"

Yurthaber 10-09-22 10:34

Zeugma Mozaik Müzesi 11 yıldır bölge turizmine katkı sunuyor

Dünyanın en büyük mozaik müzelerinden olan, "Çingene kızı" eseriyle ünlü Zeugma Mozaik Müzesi, açıldığı günden bu yana 2 milyon 271 bin ziyaretçiyi ağırladı - Gaziantep Müze Müdürü Özgür Çomak: - "Yabancı turistlerin ilk uğrak yerlerinden birisi Zeugma Mozaik Müzemiz. En çok görmek istedikleri eser de tabii ki çok büyük bir marka değeri olan Çingene kızı"

Yurthaber 09-09-22 11:16

GRAFİKLİ - Dünyaca ünlü ölümsüz mezarlar Türkiye'deki müzelerde sergileniyor

Farklı medeniyetlerden izler taşıyan Türkiye'deki müzeler, tarihin ve sanatın ölümsüz detaylarını barındıran dünyaca ünlü lahitlere ev sahipliği yapıyor - Dini ve siyasi anlatıların yer aldığı sanatsal motiflerle süslü üzeri örtülü mezarlar, yapıldıkları dönemlerin ünlü kişi ve olaylarına ışık tutuyor

Yurthaber 09-09-22 11:16

Antik Çağ'ın Kuş Kahini Markosun mezarı Bergama'da bulundu

Bergama Antik Kenti'ndeki Asklepion bölgesinde yüzey araştırmalarında keşfedilen ve milattan sonra 2. yüzyıla tarihlenen mezarın, Antik Çağ'da kuşların uçuş düzenini izleyerek gelecekten haber verdiğine inanılan Kahin Markos'a ait olduğu tespit edildi - Arkeolog Prof. Ulrich Mania: - "Markos bir rahipti ve kuş uçuşundan, gelecek zaman için kehanette bulunuyordu"

Yurthaber 30-08-22 11:27

Milli Mücadele 100. Yıl Diorama 1922 Uşak açıldı

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz: - "Burası bir şehir tarihçiliği, bir kültür tarihçiliği anlamında önemli bir çalışma. Aslında başkanımız bugün burada bir şehir müzesi kurmuş oluyor"

Yurthaber 28-08-22 18:46

Kocaeli'de Fotoğraf Teknolojileri Müzesi açıldı

Kocaeli'de "Fotoğraf Teknolojileri Müzesi" açıldı

Yurthaber 19-08-22 21:38

60 yıldır korunuyor! Yanan ormanlık alandan toplanan böcekler bu müzede sergileniyor

Antalya’da kurulan Böcek Müzesi’nde yanan orman alanlarından toplanan 530 tür böcek sergileniyor. 60 yıldan bu yana naftalin yardımı ile korunan böcekler, herhangi bir zarar görmemesi için iğneleme yöntemi ile cam koleksiyonlar içerisinde saklanıyor. En dikkat çeken böcekler ise geyik ve gergedan böceği oldu.

Trend 12-08-22 17:49

Antalya'daki böcek müzesinde 530 tür sergileniyor

Orman Bölge Müdürlüğü Orman Zararlıları ile Mücadele Şube Müdürlüğünde oluşturulan küçük müze, ziyaretçilerin dikkatini çekiyor - Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici: - "Ormana baktığınızda belki sadece ağacı görüyorsunuz ama içine girdiğinizde daha birçok canlının barındığını görürsünüz. 'Doğadaki çeşitlilik görülsün' diye bu müzeyi oluşturduk"

Yurthaber 09-08-22 11:05

Konya İl Eğitim Tarihi Müzesinde 10 bine yakın materyal sergileniyor

Müze sorumlusu Ahmet Çelik: - "İl Eğitim Tarihi Müzesi geçmişten günümüze Konya'nın eğitim mirasını ortaya koymayı amaçlıyor"

Yurthaber 06-08-22 12:10

Türkiye’nin en büyük orman yangını müze oldu! Manavgat’ta Yüzyılın Yangını Müzesi açıldı

Antalya Manavgat Belediyesi, Manavgat yangının 1. yıldönümünde, “Bir Ömür Bir Fidan Hatıra Ormanı” ve “Yüzyılın Yangını Açık Hava Müzesi” oluşturarak, vatandaşlarla açılışını gerçekleştirdi.

Trend 30-07-22 17:35

Adıyaman'da bin 600 yıllık 27 iskelet bulundu

Adıyaman'da bin 600 yıllık 27 iskelet bulundu

Yurthaber 27-07-22 11:41

İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nin yeni sergileri açıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: - "Yenilikçi sergi biçimleri ve eğitim çalışmalarıyla müzelerimiz, dünyada parmakla gösterilen ve ödül üstüne ödül alan kültür kurumları haline dönüştü" - "Paleolitik'ten Neolitik'e, klasik çağlardan Türk, İslam arkeolojisine uzanan çalışmalarla geçtiğimiz yıl kazı, araştırma ve benzeri toplam 670 arkeolojik faaliyet gerçekleştirdik. Artık dünyada en çok arkeolojik çalışma yapan ülkelerin başında Türkiye geliyor"

Yurthaber 22-07-22 22:15

Hatay'ın müze ve ören yerlerini yılın ilk yarısında 202 bin kişi gezdi

Arkeoloji Müzesi, Titus Tünelleri, St. Pierre Kilisesi başta olmak üzere birçok zenginliği barındıran Hatay, ziyaretçilerin uğrak yerleri arasında bulunuyor - Ziyaretçilerden Serkan Kaya: - "Hatay'a geldiğime pişman olmadım. Gayet güzel yerleri var. Herkesin görmesini tavsiye ederim"

Yurthaber 17-07-22 11:19

Mumyalarıyla ünlü Aksaray Müzesi'ni yılda 15 bin kişi ziyaret ediyor

Aksaray Müzesi Müdürü Yusuf Altın: - "Aşıklı Höyük'te 1989'daki kazılarda bulunan kafatası ve Çanlı Kilise'den çıkartılan 10 yetişkin ve çocuk ile bir kedi mumyası ziyaretçilerimizden yoğun ilgi görüyor" - Ziyaretçi Nihat Yılmaz: - "Mumyaların olduğu bölümü çok merak ediyorduk. Geldik, gördük, çok ilgimizi çekti. Özellikle bebek ve hayvan mumyası. Burayı her vatandaşın gelip görmesi gerekiyor"

Yurthaber 11-07-22 12:28

Bayramda müzeler açık mı 2022? Kurban Bayramı'nda müzeler ziyarete açık mı, tatil mi?

Bayramda müzelerin ziyarete açık mı yoksa kapalı mı olduğu vatandaşlar tarafından merak edildi. Birçok kişi arama motorlarında konuya ilişkin yaptıkları araştırmaları sürdürüyor. Kurban Bayramı'nın ilk günü 9 Temmuz Cumartesi gününe denk geliyor. Peki Bayramda müzeler açık mı 2022? Kurban Bayramı'nda müzeler ziyarete açık mı, kapalı mı? İşte detaylar...

Haber 08-07-22 10:51

Hatay'daki inşaat kazısında Roma dönemi villa kalıntısı ve taban mozaiği bulundu

Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Ayşe Ersoy: - "Roma dönemine ait bir villanın taban mozaikleri ve duvar kalıntıları ortaya çıkarıldı. Kalıntılardan ve küçük buluntulardan yola çıkarak buranın 2. ve 5. yüzyıla kadar yerleşim gördüğünü saptadık"

Yurthaber 04-07-22 11:10

Hatay Arkeoloji Müzesi, Müzekart GNS ile gençleri ücretsiz ağırlıyor

Hatay Arkeoloji Müzesi, "Müzekart GNS" ile gençleri ücretsiz ağırlıyor

Yurthaber 03-07-22 17:11

İstanbul'un en eskilerinden! 120 yıl boyunca şifa dağıttı, müze oluyor

İstanbul'un en eski eczanelerinden biri olan Moda'daki eczanenin sahibi Melih Ziya Sezer, 90 yaşında hayatını kaybetti. Babasından devraldığı eczanede yıllardır şifa dağıtan Sezer'in ölümünün ardından 120 yıllık eczanenin müze olacağı öğrenildi. Melih Ziya Sezer'in vefatından sonra eczanenin kepengine sevenleri tarafından 'Güle güle Melih Abi' yazılı not yapıştırıldığı görüldü. Sezer geçtiğimiz yıl verdiği röportajda, eczacılığın ticaret değil sanat olduğunu ifade etmişti.

Haber 03-07-22 16:17

Malatya'daki Kemal Sunal anı odası ziyaretçilerini ağırlıyor

Malatya'daki Kemal Sunal anı odası ziyaretçilerini ağırlıyor

Yurthaber 03-07-22 13:11

Tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda tutuklanan eski müze müdürünün 71 yıla kadar hapsi istendi

Operasyonda yakalanan 27 kişi hakkında hazırlanan iddianamede sanıklardan Aydın Arkeoloji Müzesi'nin eski müdürü A.Y'ye "görevi kötüye kullanmak, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, rüşvet ve resmi belgede sahtecilik" suçlamaları yöneltildi - İddianameden: - "Şüphelilerin suç işlemek amacıyla örgüt kurup yönettikleri ve örgüte üye oldukları yönünde kuvvetli suç şüphesinin var olduğuna karar verilmiştir"

Yurthaber 02-07-22 16:01

Bakan Kasapoğlu'dan gençlere müjde! 18-25 yaş aralığındakilere ücretsiz...

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Genç Ne Sever" platformunun tanıtım toplantısında 18-25 yaş arasındaki gençleri ilgilendiren dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Bakan Kasapoğlu, bu yaş aralığındaki gençlerin müze ve ören yerlerine ücretsiz girebileceklerini belirterek müjdeyi verdi.

Haber 01-07-22 22:40

Erzurum'da İspir Kent ve Sanat Müzesi hizmete girdi

Erzurum'da "İspir Kent ve Sanat Müzesi" hizmete girdi

Yurthaber 18-06-22 20:54

Erzurum'un binlerce yıllık tarihi ve kültürü, şehir arşivi müzesinde sergilenecek

ETÜ Rektör Yardımcısı ve Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Küçükuğurlu: - "Şehir arşivi müzesi şehrin hafızası denilecek nitelikte olacak. Erzurum tarihini müzedeki bölümlerde ayrı konu başlıklarında sunacağız. Bu başlıklar arasında şehrin kültüründen askeri hayatına, sağlıktan siyasete kadar farklı alanlarda 100 konu var"

Yurthaber 12-06-22 13:34

Salgında tenhalaşan Bergama Antik Kenti yine ziyaretçilerle doluyor

1 Ocak-31 Mayıs 2021'de 15 bin kişinin gezdiği Bergama'daki ören yerlerini, bu yılın aynı döneminde ziyaret eden kişi sayısı 90 bini aştı - Bergama Müze Müdürü Nilgün Ustura: - "Orta Avrupa, Yunanistan, Uzak Doğu'dan gelenler genel ziyaretçi kimliğimizi oluşturuyor. Kendi vatandaşlarımız da Bergama'yı daha fazla keşfetmeye başladı"

Yurthaber 12-06-22 11:30

Müzede sergilenin eski eşyalar ziyaretçilerini geçmişe götürüyor

Çankırı'nın Orta ilçesine bağlı Dodurga beldesinde bulunan Ahmet Bircan ve Gülizar Tuğlu Müzesi'nde eski tarım aletleri, mutfak malzemeleri, çarık, kama gibi yaklaşık bin parça eşya sergileniyor

Yurthaber 11-06-22 12:29

Çöp zannedip attılar... Değeri sonra anlaşıldı! Temizlik işçisinin dikkati sayesinde...

Aydın'ın Efeler ilçesinde, temizlik işçisinin dikkati sayesinde çöpte bulunan 19. yüzyıla ait tarihi bir testi Aydın Arkeoloji Müzesi’ne teslim edildi. Öte yandan çöpte bulunan testinin tarihi değerinin oldukça yüksek olduğu bildirildi. Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay, Temizlik İşleri'nde çalışan personeli tebrik etti. İşte haberin detayları...

Haber 08-06-22 17:20

Saltanattan Cumhuriyet'e geçişin sessiz tanığı Dolmabahçe Sarayı 166 yaşında

Osmanlı'nın 19. yüzyılda kültürel ve siyasi dönüşümüne sahne olan Dolmabahçe Sarayı, reform döneminin görkemli sembol yapılarından biri olarak varlığını sürdürüyor - Sultan Abdülmecid, Sultan Abdülaziz, Sultan Abdülhamid, Sultan 5. Murat, Sultan Reşat, Sultan Vahdettin ve Halife Abdülmecid'i, Cumhuriyet'in ilanıyla Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü'yü ağırlayan günümüzün turistik mekanını, günde 8 bin kişi ziyaret ediyor

Yurthaber 08-06-22 11:03

Samsun'da bu müzeye giren şaşkına dönüyor! Bu halde sergileniyorlar

Samsun'da tarihi tren bakım atölyesi restore edilerek Cerrahi Aletler ve Sağlık Müzesi’ne dönüştürüldü. İçerisinde Kurtuluş Savaşı'ndan kalma üzerinde halen askerlerin kan ve ter izleri bulunan iki sedye, fetüsler ve hastanelerde eskiden kullanılan cerrahi aletlerin gelişimlerinin sergilendiği müze, açıldığı 2021 yılından bugüne vatandaşların ilgisini çekmeye devam ediyor.

Haber 04-06-22 12:37

Kız arkadaşına kızdıktan sonra akılalmaz bir şey yaptı: Verdiği zararın yeri ise asla doldurulamaz!

Herhangi bir konuda çok öfkelendiğinizde ne yaparsınız? Asla doğru bir davranış olmasa da çevredeki eşyalara mı zarar verirsiniz, yoksa nefes egzersizleri yapıp bir köşede sakinleşmeye mi çalışırsınız? Sizi bilemeyiz ancak kız arkadaşına öfkelenen 21 yaşındaki Brian Hernandez'in kızgınlıkla verdiği zararın yeri pek doldurulamayacak.

Haber 03-06-22 18:03

Elbise-i Osmaniye’den sonra toplanan en kapsamlı kıyafet müzesi! Ziyaretçilerini zamanda yolculuğa çıkartıyor

Halk Bilimci ve Folklor Araştırmacısı Esat Uluumay'ın, Osmanlı İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü 3 kıtadaki topraklardan kendi çabalarıyla topladığı 18 ayrı koleksiyonda, din adamlarının kıyafetlerinden gelinliklere, dergah kültüründen kahve kültürüne, kapı tokmaklarından kişisel bakım malzemelerine kadar nadide parçalar Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi'nde sergileniyor.

Trend 28-05-22 17:49

Türkiye’nin ilk müzesi! Günde 3 bine yakın ziyaretçi ağırlıyor

Osmanlı Dönemi'nde kurulan Türkiye'nin ilk müzesi İstanbul Arkeoloji Müzeleri, yeni teşhir ve tanzim çalışmalarından sonra kapalı olan bölümlerin de açılmasıyla çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor.

Trend 28-05-22 17:39

AK Parti üyeleri, Adnan Menderes'i Aydın'da adına açılan müzede andı

AK Parti üyeleri, Adnan Menderes'i Aydın'da adına açılan müzede andı

Yurthaber 27-05-22 17:47

Maltalı arkeolog Calvert'in koleksiyonu Troya Müzesi'nde sergileniyor

Troya Antik Kenti kazılarını başlatan, Anadolu'nun başka bölgelerinde de kazılar yapan Frank Calvert'in koleksiyonu, ölümünden sonra 1930'larda ailesi tarafından Çanakkale Müzesi'ne bağışlandı - Müze Müdürü Rıdvan Gölcük: - "Frank Calvert'in hiç sergilenmemiş olan koleksiyonunu buradaki özel alanda sergiliyoruz. İlk sergide, Frank Calvert'in Tavolia Antik Kenti'nden, Kumkale ile Erenköy arasında çıkan eserler bulunuyor. Eserleri 2 ayda bir değiştirerek 1 yıl boyunca ziyaretçilerimizle paylaşacağız"

Yurthaber 22-05-22 11:14

Müzeler Haftası ne zaman 2022? Müzelere giriş ücretsiz mi? Müzeler Haftası’nın önemi nedir?

Müzeler Haftası ne zaman? sorusunun yanıtı vatandaşlar tarafından merak edildi. Türkiye, binlerce yıllık tarihi dolayısıyla gezilip görülecek müzeler açısından zengin bir ülke olarak bilinmektedir. Vatandaşlar 18 Mayıs Çarşamba gününden bu yana internette, Müzeler Haftası ne zaman 2022? Müzelere giriş ücretsiz mi? Müzeler Haftası’nın önemi nedir? soru ve konu başlıklarını araştırmaya devam ediyor. İşte detaylar...

Haber 20-05-22 12:42

Müzeler haftasında müzeler ücretsiz mi? Hangi müzelere giriş ücretsiz?

Müzeler Haftası sebebiyle İstanbul ve ülkenin birçok yerindeki müzeler ziyaretçi akınına uğruyor. Türkiye, binlerce yıllık tarihi dolayısıyla gezilip görülecek müzeler açısından zengin bir ülke olarak biliniyor. Peki Müzeler haftasında müzeler ücretsiz mi? Hangi müzelere giriş ücretsiz? Konuya ilişkin ayrıntılar haberimizde...

Haber 20-05-22 12:41

Mersin Arkeoloji Müzesi'nde Şan Resitali etkinliği düzenlendi

Mersin Arkeoloji Müzesi'nde "Şan Resitali" etkinliği düzenlendi

Yurthaber 19-05-22 19:13

Atatürk büstünde yapılan restorasyonla ünlü İtalyan heykeltıraşın imzası ortaya çıktı

Çanakkale'deki Troya Müzesi'nin makam odasında yer alan ve restorasyon çalışması sırasında İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica tarafından yapıldığı belirlenen Atatürk büstü, müzenin etnografya koleksiyonuna dahil edildi - Troya Müzesi Müdürü Rıdvan Gölcük: - "Büstün sol köşesinde ortaya çıkarılan imzadan İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica tarafından 1927'de yapıldığı anlaşılıyor. Büstün temizlenmesinin ardından yaşanan bu gelişme bizi heyecanlandırdı"

Yurthaber 17-05-22 11:47

Troya Müzesi Avrupa Müzeler Gecesi etkinliğinde yer alacak

Troya Müzesi "Avrupa Müzeler Gecesi" etkinliğinde yer alacak

Yurthaber 16-05-22 12:30

Damla Projesi kapsamında Tekirdağ'a gelen 39 üniversiteli müzeleri gezdi

Damla Projesi kapsamında Tekirdağ'a gelen 39 üniversiteli müzeleri gezdi

Yurthaber 14-05-22 13:33

Edirne'de Selimiye ziynetleri sergisi açıldı

Edirne'de "Selimiye ziynetleri" sergisi açıldı

Yurthaber 11-05-22 17:08

Çorum'da turistlere müzik eşliğinde tarih yolculuğu

Hitit Üniversitesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce hayata geçirilen "Müzede Müzik Var Projesi" kapsamında kentteki müze ve ören yerlerinde müzik dinletileri sunulmaya başlandı - Vali yardımcısı Hakan Kubalı: - "Türkiye'nin ilk arkeolojik kazısı, Büyük Önder Atatürk'ün imzasıyla, 1935 yılında Alacahöyük'te başladı. Dolayısıyla burası önemli bir merkez."

Yurthaber 23-04-22 12:36

Edirne müzeler şehri olma yolunda

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk: - "Mimar Sinan Eserleri Müzesi, Geleneksel Türk Sanatları Müzesi, Türk Tarihi Müzesi çalışmaları sürüyor" - "2022'in ilk üç ayındaki 35 bin müze ziyaretçi sayısı, yeni müzelerle artacak"

Yurthaber 17-04-22 12:06

Trak eserleri tarih meraklılarını zamanda yolculuğa çıkarıyor

Heraion-Teikhos ve Perinthos antik kentlerindeki kazılarda ortaya çıkarılan Trak uygarlığına ait eserler, Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesinde sergileniyor

Yurthaber 16-04-22 11:14