Organ Bağışı Haberleri

Araştırma sonucu şaşırttı: Organ nakli hastalarında görülen tuhaf kişilik değişiklikleri!

Son araştırmalar organ nakli ameliyatı ile kişilik değişiklikleri arasında daha fazla ilişki olduğunu buldu. Transplantology dergisinde yayınlanan bir çalışmada, Colorado Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, daha önce organ nakli olmuş 47 katılımcıya çevrimiçi bir anket gerçekleştirdi. Katılımcıların büyük çoğunluğu organ naklinden sonra şaşırtıcı değişiklikler yaşadıklarını belirtti.

Kadin

Yalova'daki kazadan 3 gün önce organlarını bağışlayan genç kız son yolculuğuna uğurlandı

Yalova'daki kazadan 3 gün önce organlarını bağışlayan genç kız son yolculuğuna uğurlandı.

Yurthaber

İsmi gibi Melek! 3 gün önce karar verdi, 4 kişiye umut oldu

Yalova'da Melek Karakaş'ın (21), otomobile arkadan çarpan motosiklette ağır yaralandıktan 5 gün sonra tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşti. Karakaş’ın kazadan 3 gün önce bağışladığı organları, 4 kişiye umut oldu. Melek’in kalbi, karaciğeri ve böbrekleri Ankara, Bursa ve Çanakkale’de organ sırası bekleyen hastalara nakledilecek.

Haber

Trabzon'da beyin ölümü gerçekleşen hastanın organları 3 kişiye umut oldu

Trabzon'da beyin ölümü gerçekleşen 72 yaşındaki hastanın bağışlanan organları Erzurum'da 2, Sivas'ta 1 hastaya nakledildi.

Yurthaber

Organ Bağışı

Organ Bağışı Hakkındaki Haberler Mynet'Te. Organ Bağışı Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'Te Takip Edin.

Çorum'da beyin ölümü gerçekleşen kişinin organları 5 hastaya nakledilecek

Çorum'da beyin ölümü gerçekleşen 33 yaşındaki kişiden alınan kalp, böbrek, karaciğer ve kornea, 5 hastaya nakledilecek.

Yurthaber

Tokat’ta beyin ölümü gerçekleşen kişinin organları 2 hastaya umut oldu

Tokat'ta beyin ölümü gerçekleşen 55 yaşındaki kişiden alınan böbrek ve karaciğer 2 hastaya nakledilecek.

Yurthaber

Kadavradan nakille hayata tutunan kadın bağışçı aileye minnettar

Konya'da 15 yıllık tedavisinin ardından kadavradan yapılan böbrek nakliyle sağlığına kavuşan Ayşe Avcu, hayatını kaybeden kişinin ailesine minnet ve saygı duyuyor.

Yurthaber

Sakarya'daki merkezde 4 yılda 180 hastaya böbrek nakli yapıldı

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Böbrek Nakil Merkezi, kurulduğu 2019 yılından bu yana organ nakli bekleyen hastalara umut oluyor.

Yurthaber

Kalp nakliyle hayata tutundu, şimdi organ bağışı çağrısında bulunuyor

Afyonkarahisar'da yapay kalp cihazı ve kalp nakliyle iki kez hayata tutunan 52 yaşındaki Mustafa Tabakoğlu, 9 yıldır organ bağışı çağrısı yapıyor.

Yurthaber

Devlet sanatçısı organlarıyla 5 kişiye umut oldu! Hiç olmazsa birilerini yaşatayım

Çanakkale'de hastanede beyin ölümü gerçekleşen devlet ses sanatçısı Mehmet Ertürk'ün yaşamını yitirdi. Ölümü sonrası karaciğeri, iki böbreğiyle korneaları, 5 kişiye umut oldu.

Haber

Tokat'ta beyin ölümü gerçekleşen kişinin organları 5 hastaya umut oldu

Tokat'ta, beyin kanaması sonucu kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen kişinin organları, 5 hastaya nakledilecek.

Yurthaber

Bursa'da beyin ölümü gerçekleşen hastanın organları 4 kişiye nakledilecek

Bursa'da geçirdiği beyin kanaması sonucu beyin ölümü gerçekleşen kişinin organları 4 hastaya umut oldu.

Yurthaber

Ordu'da beyin ölümü gerçekleşen kadının organları 4 hastaya umut oldu

Ordu'nun Fatsa ilçesinde, trafik kazası sonucu kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen kadının organları, 4 hastaya nakledilecek.

Yurthaber

Türkiye'nin ödüllü kuaförleri organ bağışına dikkati çekmek için Karaman'da buluştu

Karaman'da, uygun akciğer bulunamadığı için kardeşini kaybeden kuaförün, organ bağışının önemine dikkati çekmek hazırladığı proje kapsamında organizasyon düzenlendi.

Yurthaber

Bursa'da beyin ölümü gerçekleşen kişinin organları 5 hastaya nakledilecek

Bursa'da beyin ölümü gerçekleşen 53 yaşındaki kadının organları, yakınları tarafından bağışlandı.

Yurthaber

Aydın’da organ bağışına dikkat çektiler

Aydın Devlet Hastanesi Başhekimliği “Organ Bağış Haftası” dolayısıyla poliklinik girişinde kurduğu stant ile hasta ve hasta yakınlarına organ bağışının önemini anlatarak farkındalık oluşturdu.

Yurthaber

Çocukluk kahramanı babasına organ bağışında bulunmak için 10 günde 8,5 kilo verdi

Yalova'da lise öğretmeni Cengiz Kula, 10 günde 8,5 kilo zayıflayarak "çocukluk kahramanım" dediği kanser hastası babasına karaciğer bağışında bulundu.

Haber

Yanlış bilgiler kafa karıştırıyor: Organ bağışı ile ilgili doğru sanılan yanlışlar! Organ bağışı günah mı?

Vücudumuzda yer alan organların işlevlerini geri döndürülemeyecek şekilde kaybetmesi durumunda bazen tek tedavi şansı organ nakli oluyor. Ülkemizde organ nakli için Sağlık Bakanlığı bekleme listesine kayıtlı olan ve bağışlanacak bir organla hayata tutunmayı bekleyen çok fazla hasta olduğu gibi, bu sayı her geçen yıl daha da artıyor. Öyle ki çoğunluğu böbrek nakli olmak üzere listede 31 binin üzerinde hasta bekliyor.

Haber

Trabzon'da beyin ölümü gerçekleşen hastanın organları 3 kişiye umut olacak

Trabzon'da beyin ölümü gerçekleşen hastanın organları 3 kişiye umut olacak

Yurthaber

Karaman'da hayatını kaybeden gencin bağışlanan organları 4 kişiye umut oldu

Karaman'da hayatını kaybeden gencin bağışlanan organları 4 kişiye umut oldu

Yurthaber

Organlarıyla 80 kişiye umut oldu... Sağlık çalışanları ayakta alkışladı

Meksika'da hayatını kaybeden bir kişi bağışladığı organlarla 80 kişiye umut oldu. 31 yaşındaki bağışçıdan pankreas, kalp, karaciğer, kornea, deri, böbrek ve kas dokularının kurtarıldığı bu dokuların organ bağışı için bekleyen 80 kişiye nakledileceği bildirildi.

Haber

Böylesi ancak filmlerde olur! Resmen öldü ama...

'Klinik olarak ölü' ilan edilen bir adamın karısı, organlarının bağış için toplanmasından birkaç dakika önce mucizevi bir şekilde yaşam belirtileri göstermeye başladığını iddia etti. Beyin ölümünün gerçekleşmediği ve derin bir komada olduğu anlaşılan 37 yaşındaki Ryan Marlow'un durumunun hala belirsiz olduğu bildirildi.

Trend

Bursa'da böbrek yetmezliğinden ölen emekli hekim son yolculuğuna uğurlandı

Bursa'da böbrek yetmezliğinden ölen emekli hekim son yolculuğuna uğurlandı

Yurthaber

Adana'da kuzeni tarafından silahla öldürülen gencin organları bağışlandı

Beyin ölümü gerçekleşen gencin katil zanlısı kuzeni yakalandı

Yurthaber

Ölen işçinin böbreği şartlı bağış ile diyalize bağlı ablasına nakledilecek

Ölen işçinin böbreği "şartlı bağış" ile diyalize bağlı ablasına nakledilecek

Yurthaber

19 yaşındaki üniversite öğrencisinin ölümü kahretti, vasiyeti gerçekleşti: Bir gün ölürsem...

Zonguldak'ta meydana gelen acı olayda 19 yaşındaki Özhan boğulma tehlikesi geçirmişti. Beyin ölümü gerçekleşen üniversite öğrencisinin organları 4 kişiye umut olacak. Ulusoy'un "Başıma bir şey gelirse organlarını bağışlayın" vasiyeti üzerine ailesi Ulusoy'un organlarını bağışladı. Kardeşi Barış Ulusoy, "Bari başka insanlar sevinsin, onlar yaşasın. Laf arasında şakalaşırken bile olsa 'Ben ölürsem sağlam organlarımı bağışlayın' diyordu. İkimiz de organ bağışlamak için kağıt imzaladık'' dedi.

Haber

Organ bağışı farkındalığı için 37 şehri motosikletiyle dolaştı

Umuda Yürüyüş Derneği Genel Başkanı Okan Keleşoğlu, organ bağışının önemine dikkati çekmek için pelüş ayısıyla motosikletle çıktığı Türkiye turunda kilometrelerce yol katederek Şanlıurfa'ya ulaştı

Yurthaber

14 yaşındaki Ebubekir 12 kişiye umut oldu! Acılı anne: Benim oğlumun ömrü bu kadarmış

Niğde'de rahatsızlanan ve beynindeki kitle nedeniyle Kayseri'de tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen 14 yaşındaki Ebubekir Çetinkaya'nın organları 12 kişiye umut oldu. Ebubekir'in 2 böbreği, 2 korneası, karaciğeri ve kalbi Kayseri ile organ bekleyen çeşitli illerdeki hastalar için alındı. Acılı anne 'organları bağışlar mısınız?' dediler. 'Önce halasının oğlu var kalbi uyarsa ona olsun' dedik . Ona uymadı ama kimlere gittiyse can oldu. Benim oğlumun ömrü bu kadarmış' dedi.

Haber

O besinleri sık tüketenler dikkat! Prof. Dr. Ender Dulundu karaciğer kanserinin sebeplerini açıkladı

Karaciğer ve pankreas hastalıklarının tedavi süreci son yıllarda merak edilen konuların başında gelirken, bu organların kanser sürecinde olası tedavisi de merak ediliyor. Konuyla ilgili meslek hayatı tecrübelerini, yaptığı ameliyatları ve karaciğer ile pankreas kanseri tedavisini Cerrahpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Karaciğer, Safra yolu, Pankreas Cerrahisi Kliniği, Karaciğer Nakil Ünitesi Direktörü Prof. Dr. Ender Dulundu ile konuştuk.

Haber

Organ bağışında farkındalık için Türkiye'yi dolaşacak

Umuda Yürüyüş Derneği Genel Başkanı Okan Keleşoğlu, organ bağışı bekleyenleri temsil eden pelüş ayısıyla motosiklet üstünde 61 şehri gezecek

Yurthaber

'Bitti' artık diye düşünürken, doktordan gelen telefon hayatını değiştirdi: Allah kimseye böyle dert vermesin

Antalya'da karaciğer nakline hazırlanırken akciğerinde şüpheli kitle görülmesi üzerine ameliyatı iptal edilen Aydın Bostan doktorundan gelen telefonla hayatının en heyecanlı anlarını yaşadı. Bostan'ın akciğerindeki lezyonların daha önce geçirdiği Covid-19 sekelleri olduğu belirlenirken, 'Bitti artık' diye düşündüğünü söyleyen Bostan, ''akciğerimde tümör olmadığı ve tekrar listeye alındığım söylendi. Ses boğazımdan çıkmadı. Konuşamadım, çok duygulandım'' diyerek yaşadıklarını anlattı.

Haber

Zamanla yarışarak 5 günde 15 hastayı hayata bağladılar

Salgın sonrası en hareketli günlerini yaşayan Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi ekibi, bağışlanan organları gece de süren operasyonlarla 15 hastaya nakletti - Merkezin Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı: - "Tüm ekip çok yoğun çalıştık, iftara dahi çıkamayan doktorlarımız oldu. Hastalarımızı mutlu görmek en güzel bayram hediyesi"

Yurthaber

Oğullarının organlarını bağışlayan aile başka çocukların gözyaşının dinmesiyle teselli buluyor

Konya'da geçirdiği trafik kazasının ardından beyin ölümü gerçekleşen 8 yaşındaki oğlunun organlarını bağışlayan imam baba Şaban Özcan: - "Böbrek nakli gerçekleşen çocuklardan birinin 11 yıldır yatalak olduğunu, diğerinin de 5 yıldır bağlı cihazla eğitimini sürdürmeye çalıştığını öğrendik. Allah o yavrularımıza şifa versin"

Yurthaber

Hayat kurtaran bağış: Annesine böbreğini vermek için...

Kilolu olduğu gerekçesi ile verici olarak kabul edilemeyen Gülsüm Aydın, annesine böbreğini verebilmek için 15 kilo verdi. Hayat kurtaran bağış; kronik böbrek yetmezliği hastalığından dolayı nakil olması gereken Sevgi Aydın’a, kızından geldi. Operasyon başarıyla gerçekleşti.

Haber

Bursa bölgesi organ bağışında Türkiye birincisi

Kadavradan organ bağışında 10 yıldır liderliğini koruyan bölge, 2021 yılında da liste başında yer aldı

Yurthaber

Kız arkadaşının annesine böbreğini bağışladı! 1 ay sonra terk edilince hayatının şokunu yaşadı

Meksika'da yaşayan Uziel Martinez isimli genç bir adam yaşadıklarını anlattığı sosyal medya paylaşımıyla popüler olmayı başardı. Kız arkadaşının annesine böbreğini bağışladıktan 1 ay sonra terk edildiğini anlatan adam sosyal medya kullanıcılarını ikiye böldü. Kimileri fedakarlığını takdir ederken, kimileri ise aşk için belirli sınırların olması gerektiğini savundu.

Trend

Beyin ölümü gerçekleşen kadının organları 3 kişiye hayat verecek

Beyin ölümü gerçekleşen kadının organları 3 kişiye hayat verecek

Yurthaber

Trabzon'daki kazada ölen İrem, vasiyetiyle yürek burktu! ''Dünyaya imza atıp gitti''

Trabzon'da 9 gün önce yolun karşısına geçmek isterken otomobilin çarpması sonucu yaralanan, tedavi altına alındığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen İrem'in vasiyeti ortaya çıktı. Acılı baba Mustafa Keleşoğlu, ''Kızımın vasiyetiydi, organları hayat oldu. O insanlara yeni yıl hediyesi oldu. Kızım giderken dünyaya imzasını atıp gitti, gurur duyuyorum" dedi.

Haber

Metil alkol zehirlenmesiyle beyin ölümü gerçekleşen kişinin organları iki hastaya umut oldu

Metil alkol zehirlenmesiyle beyin ölümü gerçekleşen kişinin organları iki hastaya umut oldu

Yurthaber

Giresun'da beyin ölümü gerçekleşen kişinin organlarıyla 6 hasta hayata tutunacak

Giresun'da beyin ölümü gerçekleşen kişinin organlarıyla 6 hasta hayata tutunacak

Yurthaber

Kalp naklinden sonra yaşadığı tuhaf yan etkileri anlatan genç kız sosyal medyada popüler oldu

22 yaşındaki Cecilia-Joy Adamou, hayatı boyunca sağlık problemleriyle mücadele etmek zorunda kaldı. Çocukluğundan beri sağlık sorunlarıyla boğuşan genç kız böbrek ve kalp nakli ilen beyin tümörü ameliyatları dahil olmak üzere sayısız operasyon geçirdi. Yaşadıklarını TikTok hesabından anlatan Adamou, kalp naklinden sonra tuhaf yan etkiler göstermeye başladığını söyledi.

Trend

Sakarya'daki böbrek nakli merkezi organ bağışı bekleyen hastalara şifa oluyor

Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde kurulan merkezde, yaklaşık 3 yılda organ nakli bekleyen aralarında yabancıların da olduğu 90 hasta sağlığına kavuştu - Böbrek Nakli Merkezi Başkanı Doç. Dr. Hamad Dheir: - "Dünya standartlarında başarı oranına sahibiz. Vericiler, 3 gün içerisinde, çok kısa sürede evlerine ve işlerine dönebiliyorlar. Böbrek nakli alan kişileri de genellikle 1 hafta içerisinde rahatlıkla taburcu edebiliyoruz"

Yurthaber

Beyin ölümü gerçekleşen kişinin organları iki hastaya umut olacak

Beyin ölümü gerçekleşen kişinin organları iki hastaya umut olacak

Yurthaber

Duygulandıran hikaye: Nakil beklerken ölürüm diye borçlarımı cebimde taşıdım

Yıllarca kamyon şoförlüğü yapan 55 yaşındaki Recep Tokmak, kardeşinin verdiği böbrekle yaşama tutundu. Zorlu nakil sürecinde yaşadıklarını anlatan Recep Tokmak, “Zaman zaman yolun sonuna geldiğimizi düşündük, çocuklarımızla vedalaştık. Kimden ne aldıysam, kime ne verdiysem cebimde borçlarımı yanımda kağıtla taşıdım ki ben öldükten sonra çocuklarım ödesin. Artık hayatın bana bahşettiği bu ömrü doya doya yaşamak istiyorum” dedi.

Haber

Erzurum Şehir Hastanesi çalışanları organ bağışçısı oldu

Başhekim Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Hakkı Tör: - "Organ bağışı yaparak yaşama yeniden merhaba demeyi bekleyenlerin umudunu arttıralım"

Yurthaber

8 ay yoğun bakımda kalan hasta, kalp nakliyle hayata tutundu

Ankara'da kalp nakli olan Kamil Demir: - "Bir akşam, uygun kalbin bulunduğunu ve nakil olabileceğimi söylediler. Kalp nakli olabileceğimi öğrendiğimde sevinçten ağladım. O an hayatımın en mutlu anıydı" - "Kalp nakliyle sağlığına kavuşmuş biri olarak, çevremdeki kişileri organ bağışı yapmaları için ikna etmeye çalışıyorum" - Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Ümit Kervan: - "Hasta, bu süreçte hem yapay kalple hem de kalp destek cihazına bağlı şekilde yaklaşık 8 ay yoğun bakımda kaldı. Bu kadar uzun süre hastayı yoğun bakımda yaşatabilmek büyük tecrübe gerektiriyor. Literatürde, bu durumdayken bu kadar uzun süre yoğun bakımda kalan az sayıda hasta var"

Yurthaber

Organ bağışının vasiyet haline getirilmesi önerisi

Erciyes Üniversitesi Organ Nakil Merkezi Müdürü Doç. Dr. Tutkun Talih: - "Bağışta bulunan kişilerin bunu ailelere vasiyet haline getirmesinde fayda var. Ailelerine 'Ben organlarımı bağışladım' derse aileler de bunu vasiyet kabul edip organları beyin ölümü gerçekleştikten sonra daha hızlı bağışlayabilir"

Yurthaber

İzzet Yıldızhan organlarını bağışlayacak

Türk Nefroloji Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireleri Derneği'nin 3-9 Kasım Organ Bağışı haftası etkinliklerine sanatçı İzzet Yıldızhan'dan da destek geldi.

Magazin

Diyanet açıkladı: Organ bağışı caiz mi?

Diyanet, alınacak organ veya doku nakli karşılığında hiçbir şekilde ücret alınmaması ve bunun devlet kontrolü altında yapılması gibi şartlar sağlandığında organ bağışının dinen caiz olduğunu açıkladı.

Haber