Sgk Haberleri Ve Son Dakika Sgk Haberleri

Sgk Haberleri Ve Son Dakika Sgk Haberleri

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kısaltması olan SGK, herhangi bir risk hali sebebiyle geliri azalan vatandaşların ihtiyaçlarını gidermek amacıyla kurulmuştur. Bu durumun yanı sıra, SGK sistemi sayesinde sosyal riskler sonucunda oluşan zarar da devlet bünyesinden karşılanır. SGK sistemi ile hastalık ya da kaza gibi beklenmedik durumlarda hastanelerden destek alabilir ve çalışma sürecinizi tamamladığınızda emekli maaşı alabilirsiniz. Sosyal güvenlik sistemi kısa vadeli sigorta ve uzun vadeli sigorta olarak ikiye ayrılır. Kısa vadeli sigorta, iş kazası, meslek hastalığı, annelik ve hastalıkları kapsar. Uzun vadeli sigorta ise ölüm, yaşlılık ve malullük alanlarını kapsar. Bu sistem ve ikili ayrım sayesinde hak sahipleri haklarına daha hızlı bir şekilde ulaşırlar.

Sgk Haberleri

Herkes asgari ücret için beklerken İTO'dan iki kritik öneri: Gelir vergisi dilimleri ve SGK üst limiti güncellensin

Yeni yıl yaklaşırken herkesin gözü asgari ücret, memur maaşı ve emekli maaşı için yapılacak zamlara çevrildi. İTO da yeni yıl öncesi tüm ücret gruplarını etkileyen iki kalemle ilgili kritik bir öneride bulundu. İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “Yılbaşında yapılacak düzenlemelerde, tüm ücret gruplarını etkileyen ‘gelir vergisi dilimleri’ ile ‘SGK üst limitinin’ güncellenmesi önemli bir başlık olmalı” dedi. İşte detaylar...

Finans 04-12-23 10:25

SON DAKİKA! Emeklilere 5 bin lira ödenecek tarih belli oldu: SGK, Bağkur...

Son dakika haberi: Milyonlarca emeklinin merakla beklediği tarih artık netleşti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışmayan emeklilerin faydalanacağı 5 bin liralık ek ödemenin yarından itibaren yatırılacağını duyurdu. SGK kapsamındakiler 11-12-13 Kasım'da, Bağkur'lular ise 14 Kasım'da ödemeyi alabilecek.

Finans 10-11-23 16:57

Dava sürecinde kansere yenildi, haklı olduğu öldükten sonra ortaya çıktı! Mezarında söylemek durumunda kaldık

Bursa'da 2012'de Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) emekli olan Tülay Atasoy'un (51) maaşı, 36 ay aldıktan sonra 'belirtilen iş yerinde çalışmadığı' gerekçesiyle kesilip, geri ödeme için dava açıldı. İcralık olan ve bu süreçte kansere yakalanıp, 2022'de hayatını kaybeden Atasoy'un davası, ölümünden 1 yıl sonra sonuçlandı. Bir temizlik şirketinde sekreter olarak çalıştığı tanık beyanları ve bilirkişi raporu ile kanıtlanan Atasoy'a, açılan 'haksız emeklilik' davasının reddine karar verildi.

Finans 05-11-23 11:35

Öğretmenlere SGK prim düzenlemesi geliyor! Milli Eğitim Bakanı Tekin duyurdu: Çalışmalar başladı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) harekete geçti. Öğretmenlere SGK prim düzenlemesi geliyor. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin "Bakanlar Kurulu nezdinde gündeme getirdim. Bunlarla ilgili de çalışmalarımızı yürütüyoruz, inşallah çözeceğiz" açıklamasında bulundu.

Finans 01-11-23 07:47

Enflasyon üzerinde emekli zammı ve EYT SGK’yı zora soktu! 2024’te 3’e katlanacak: Her 100 liraya 25 lira…

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun bu yılki açığının, başlangıçta 59.2 milyar lira öngörülmesine rağmen 113.3 milyar liraya ulaşacağı tahmin ediliyor. SGK'nın gelecek yılki açığının ise bu yılki seviyeyi 3'e katlayarak 385.7 milyar liraya ulaşması öngörülüyor. Bütçeden SGK'ya gelecek yıl 1.5 trilyon lira transfer edilecek. SGK'daki açığın nedeni ile refah paylı emekli zammı ve EYT olarak görülüyor.

Finans 30-10-23 09:13

SGK sorgulama: SGK aktif olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Çalışan vatandaşlar için en önemli konulardan biri de sigortalılık durumudur. Sigortanın devam ediyor olması emekli olunca alınacak maaş tutarından emekli olunacak güne kadar birçok konuda etkili bir ayrıntıdır. Bu nedenle çalışan vatandaşların sigortalarının aktif olup olmadığını kontrol etmesi önemlidir. SGK (Sosyal Sigortalar Kurumu) durumu sorgulanması işlemi çeşitli yollardan yapılabilir.

Haber 17-10-23 14:41

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yılı işaret etmişti: Emekli zammı için artış formülü açıklandı: Sosyal güvenlikte reform yağmuru…

5 bin lira emekli ikramiyesi ödemeleri için geri sayım başlarken, Sosyal Güvenlik Kurumu’nda reform niteliğindeki yeni düzenlemeler de hayata geçmek için gün sayıyor. Ev kadınlarına emeklilik, prim eşitleme ile Bağ-Kur’luya erken emeklilik için çalışmalar artık Meclis aşamasına geldi. Tüm bunların yanında emekli maaşı zammı için Cumhurbaşkanı Erdoğan çok net bir açıklamada bulundu. Yılbaşını işaret eden Erdoğan enflasyonla birlikte refah payı da verileceğini söyledi.

Finans 12-10-23 07:25

SGK hizmet dökümü nasıl görebilirim? SGK hizmet dökümü sorgulama nereden yapılır?

Çalışan kişiler emeklilik yaşlarını, ikramiye, kıdem tazminatı, emekli maaşı gibi tutarları öğrenmek için hizmet sigortalılık bilgilerine ulaşmak isteyebilirler. Gerekli olan durumlarda çeşitli yollardan SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) dökümlerini alabilmeleri mümkündür. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her çalışan bizzat başvuru yaparak ya da internet üzerinden çalışma durumları ile ilgili bilgi alabilirler.

Haber 10-10-23 21:02

EYT sonrası ortaya çıktı! SGK hepsinin peşine düştü: Sigortalar iptal ediliyor, emekli maaşları faiziyle geri alınıyor

EYT yasası sonrası erken emeklilik için milyonlarca kişiye umut doğarken, bazıları ise bu durumu fırsatçılığa çevirdi. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kâğıt üzerinde sigortalı gösterilen kişiler ile sahte işyerlerine yönelik denetimleri sıklaştırarak duruma el attı. Bu kapsamda sahte işyerlerinde çalışan adına bildiren hizmetler iptal edilirken, ödenen emekli aylıkları yasal faiziyle geri alınıyor.

Finans 22-08-23 09:33

SGK'den yapılandırma ödeme sürelerine ilişkin açıklama

SGK'den yapılandırma ödeme sürelerine ilişkin açıklama geldi. Kurumdan yapılan açıklamada, "Kuruma olan borçlarını peşin ve taksitli ödeme seçeneği ile yapılandıranlardan, 3 Ağustos'a kadar ödemesi gereken tutarları ödemeyen veya eksik ödeyenlerin bu tutarları 31 Ağustos'a kadar hesaplanan Yİ-ÜFE tutarının indirimsiz hali ve toplam tutara uygulanacak geç ödeme zammıyla birlikte ödemeleri durumunda katsayı uygulanmaksızın kanundan yararlanmaları mümkün olacaktır." ifadelerine yer verildi.

Haber 11-08-23 23:25

Binlerce kişiyi ilgilendiriyor! SGK'dan paranızı almayı unutmayın! 5 yıl içinde başvuru yapana...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) farklı isimler altında farklı ödemeler yapıyor. Ancak SGK tarafından verilen bazı ödenekler için başvuru şartı bulunuyor. Başvuru yapmayı unutanlar ise bu haklarını kaybedebiliyorlar. SGK tarafından başvuru şartı aranan ödemelerden biri de cenaze ödeneği olarak karşımıza çıkıyor. Bir defaya mahsus olan bu yardımdan faydalanabilmek için 5 yıl içinde başvuru yapabiliyorsunuz. İşte bu ödenekten yararlanmanın tüm şartları...

Finans 01-08-23 16:34
sgk

SGK o tarihi duyurmuştu... Emekli maaş farkları yattı mı? Milyonlarca kişi merak ediyor

Emekli Sandığı kapsamında maaş alan milyonlarca vatandaş, emekli maaş farklarının hesaplara yatırılacağı tarihi araştırıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) dün yaptığı açıklamada, Emekli Sandığı kapsamında emekli, malul, vazife malulü, dul veya yetim aylığı alan toplam 2 milyon 393 bin 142 kişinin temmuz dönemi zam farklarının bugün ödeneceğini açıklamıştı. Emekli maaş farkları yattı mı? İşte SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerini ilgilendiren tüm detaylar...

Finans 28-07-23 12:38

Emeklilikte yaş şartı kademeli olarak düşüyor: Hizmet birleştirmesi ile daha yüksek memur maaşı ve ikramiye... Mayıs 2002 tarihine dikkat!

Memuriyetten önce SSK'lı ya da Bağ-Kur'lu olan sigortalılar bu günlerini hizmet birleştirmesi ile primlerine ekletebiliyor. memurlar için emeklilik hesabı yapılırken 23.05.2002 tarihindeki toplam hizmet süresi dikkate alınıyor. Bu günler hem ikramiye hem de emekli maaşına katkı sağlıyor.

Finans 11-07-23 07:31

1999-2008 arası sigorta başlangıcı olanlar dikkat! 1800 gün erken emeklilik için adım atılıyor: Bağ-Kur SSK prim eşitlenmesi ile o kural kalkıyor

Meclis’e getirilecek ikinci torba yasa ise Bağ-Kur prim şartı 9000 günden 7200 güne çekilecek. 1800 gün yani 5 yıl erken emeklilik imkanı sağlayacak düzenlemenin ayrıntıları ise belli oldu. Sigorta başlangıç tarihi 1999-2008 arasında olanlar dikkat! Bu düzenleme kapsamına göre EYT'lileri de ilgilendirecek. İşte prim eşitlemesi haberinin detaylarları…

Finans 28-06-23 15:28

Asgari ücret zammı sonrası tamamı değişiyor! Doğum, askerlik borçlanması, SGK cezaları... 1 Temmuz'u işaret etti: Elinizi çabuk tutun!

Asgari ücret zammı sonrası Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başuzmanı İsa Karakaş'tan milyonları ilgilendiren bir uyarı geldi. Hizmet borçlanmasıyla ilgili vatandaşları uyaran Karakaş, "Kesinlikle 1 Temmuz'u geçirmeyin" diye konuştu. Asgari ücretin işverene maliyeti, SGK cezaları gibi güncellenen ücretlerle ilgili de yaptığı hesaplamaları aktaran Karakaş, yüzde 34'lük artışa dikkat çekti. İşte asgari ücret zammı sonrası kalem kalem tüm detaylar...

Finans 23-06-23 08:17

SGK’ya borcu olanlar dikkat! Asgari ücret zammı her şeyi değiştirecek! Fark 23 bin liraya kadar çıkabilir…

Temmuz ayında asgari ücrete yapılacak ara zam ile birlikte; askerlik, doğum ve yurt dışı olmak üzere, her türlü hizmet borçlanmasının maliyeti artacak. Aradaki fark da asgari ücrete yapılacak zam oranına göre olacak. Bu nedenle prim borçlanması başvurularının temmuzdan önce yapılması büyük önem taşıyor. Prim borçlanmasında tüm ihtimaller tek tek hesaplandı. İşte SGK borçlanması ile ilgili tüm detaylar…

Finans 16-06-23 08:03

SGK ödeme yapmayınca davalık olmuşlardı! Emsal karar çıktı ama onun ömrü yetmedi…

İlaç ödemeleri ile ilgili SGK’ya açılan bir dava kanser hastaları için emsal karar oldu ancak kanser hastası SGK’ya açtığı davayı kazandığını göremedi. 63 yaşındaki kanser hastası İrfan Uz, tanesi 22 bin 500 TL olan ilaç SGK tarafından ödenmeyince mahkemeye başvurdu. Uz, mahkemeyi kazandı ancak davanın sonucunu göremeden hayata veda etti.

Finans 14-06-23 11:48

'Sahte göz ameliyatı' ile SGK'dan 63 milyon liralık vurgun! Çok sayıda doktor gözaltına alındı

İstanbul'da akıllara durgunluk veren bir vurgun ortaya çıktı. Bazı göz hastanelerinin, ücretsiz göz tansiyonu ölçme bahanesiyle insanların kimlik bilgilerini alarak bu kişileri ameliyat olmuş gibi gösterip SGK'dan 63 milyon lira aldığı belirlendi. 'Sahte göz ameliyatı' operasyonunda, aralarında doktorların da bulunduğu 28 kişi gözaltına alındı. İşte detaylar...

Haber 09-06-23 15:30

SON DAKİKA | SGK duyurdu: EYT'liye avans müjdesi! Emekli maaşı 90 gün içinde bağlanmazsa...

Son dakika haberi: Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin resmen hayata geçirilmesiyle 2 milyonu aşkın kişiye emeklilik yolu açıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) EYT müracaatında bulunanların dosyalarını inceleyip karara bağlıyor. Bazı durumlarda EYT'lilerin maaşının bağlanması ise gecikebiliyor. SGK bunun için de yeni bir formül açıkladı. SGK'dan yapılan duyuruya göre, emekli maaşı 90 gün içinde bağlanamayan EYT'liler için avans müjdesi geldi. İşte detaylar...

Finans 26-05-23 09:45

SGK prim hesaplama 2023 - Ödenecek SGK primi nasıl hesaplanır?

Sigorta primleri, hem çalışanları, hem işverenleri hem de kendi işini kurmuş olan kişileri ilgilendiren bir durumdur. İşverenlerin aylık olarak ödemekle yükümlü oldukları sigorta primleri çalışanın maaşına bağlı olarak ve belli bir oranda ödenir. Belli dönemlerde devlet tarafından güncellenen bu oranlar üzerinden bir aylık sigorta primi hesaplaması yapılır. Tam zamanlı ya da yarı zamanlı olarak çalışanların prim hesaplamalarında da değişiklik görülür.

Haber 20-05-23 18:49

Memur ve emekli maaşı temmuz zammı belli oluyor! Bugüne kadar Türkiye’de böylesi hiç olmamıştı! Yüzde 45 zam masada…

Memur maaş zammı ve SGK, Bağ-Kur, memur emeklisi maaş zammı için milyonlarca kişi temmuz ayını beklemeye geçti. Memur maaşlarına yansıyacak zammın yüzde 45 olması beklenirken seçim sonuçları ne olursa olsun en düşük memur maaşının da 22 bin TL seviyesine yükselmesi bekleniyor. Emekli maaşı zam oranı için ise Türkiye tarihinde ilk defa kademeli zam artışı masaya geldi. İşte memur maaşı ve emekli maaşında temmuz zammı ile ilgili 28 Mayıs seçimi öncesi yaşanan son gelişmeler…

Finans 19-05-23 08:18

SON DAKİKA | SGK duyurdu: Ödeme tarihi belli oldu! EYT'liler dikkat Emekli maaşı bağlama işlemi Nisan ayında bitenlere...

Son dakika haberi: SGK'dan Sosyal Güvenlik Kurumu, nisan ayında emekli olanlarla ilgili flaş 'bayram ikramiyesi' açıklaması! SGK, EYT'lileri ilgilendiren o tarihi açıkladı. SGK yaptığı açıklamayla, Nisan ayı içerisinde gelir ve aylık bağlama işlemi sonuçlanan ve aylık başlangıç tarihi 30 Nisan öncesinde olan sigortalı ve hak sahiplerinin Ramazan Bayramı ikramiyelerinin 9 Mayıs 2023 tarihinde ödeneceğini duyurdu.

Finans 07-05-23 10:14

SGK'dan paranızı almayı unutmayın! 5 yıl içinde başvuran herkese 2 bin 54 TL nakit ödeme

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) her yıl milyonlarca kişiye birçok başlık altında özel ödemeler yapıyor. Bu ödemelerden biri de cenaze ödeneği olarak karşımıza çıkıyor. Bir defaya mahsus olan bu yardımdan faydalanabilmek için bazı şartların taşınıyor olması gerekiyor. SGK 5 yıl içinde başvuran herkese 2 bin 54 TL nakit ödeme veriyor. İşte tüm detaylar...

Finans 03-05-23 17:16
sgk

EYT'liler dikkat! Uzman isimden emekli maaşı bağlanacak kişiler için kritik uyarı: Devlet bu parayı geri ister

EYT'ye başvuran kişi sayısı 1,5 milyona geçerken, SGK merkezlerinde ise emeklilik dosyalarının incelenmesi ve aylık bağlanması için çalışanlar yoğun mesai yapıyor. Ancak SGK uzmanlarına göre, merkezlerdeki dosya yükü birçok hatayı da beraberinde getirebilir. SGK uzmanı Özgür Erdursun da emekli aylığı ödeme hesaplama sisteminde hatalar olabileceğini belirterek "Devlet 'Senin aylığında hata yaptık' derse bu parayı geri ister. Bu 3, 5 veya 7 yıl sonra da ortaya çıkabilir" diyerek EYT'lileri uyardı.

Finans 11-04-23 20:08

Milyonlarca SGK’lı için 35 bin lirayı aşan destek! EYT’lisi, asgari ücretlisi hepsini kapsıyor: 60 aya kadar…

12 milyondan fazla sigortalı çalışanı ilgilendiriyor. İşveren prim teşvikinden yararlananların sayısı her geçen gün artarken, imalat sektöründe istihdam yaratan işletmeye işçi başına verilen destek 48 bin lirayı, diğer sektörler için de 35 bin lirayı geçiyor. İşte prim destek ve indirim haberinin detayları…

Finans 10-04-23 07:55
sgk

BAĞKUR PRİM EŞİTLEME SON DAKİKA: 9000 prim gününe düzenleme! Şartlar esnetiliyor: Erken emeklilik, yüzde 20 yüksek maaş…

Son dakika: Bağ-Kur’lunun 9000 gün prim şartına yeni düzenleme geliyor. Uzun süredir dile getirilen talep Ankara’da karşılık bulurken, Bakan Bilgin konuya ilişkin çalışma yapıldığını, istihdam sayısına göre bir kriter uygulanacağını belirtti. Tıpkı SSK’lılar gibi 7200 prim günü ile emekliliğe kavuşmayı bekleyen 4A’lılar erken emekliliğin yanı sıra maaşlarda da yüzde 20’lik artış imkanı elde edecek. Peki Bağ-Kur primi düşecek mi? Bağ-Kur prim eşitleme ne zaman açıklanacak? İşte haberin detayları.

Finans 08-04-23 07:51

Bağ-Kur’lunun primine ‘SSK’ ayarı! EYT sonrası ikinci adım: 1.800 günlük süre farkı kaldırılıyor… Erken emekliliğin önü açılacak

Milyonlarca Bağ-Kur’lu küçük esnaf Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in müjdesini verdiği haberle heyecanlandı. Daha az primle erken emekli olmanın önü açılıyor. Yasa teklifi için çalışmalar devam ederken, 9.000 prim günü ile emekli şartı aranan Bağ-Kur’lular için tıpkı SSK’lı çalışanlar gibi 7.200 prim günü ile emekli olmasına imkan tanınacak. İşte prim eşitlemesi için merak edilen bazı sorular ve yanıtları…

Finans 03-04-23 08:28

Son dakika: SGK çalışanlarına mesai düzenlemesi: Aylık fazla mesai süresi 100 saate çıkarıldı

Son dakika haberine göre, SGK çalışanlarını ilgilendiren yeni bir düzenlemeye imza atıldı. SGK çalışanlarının aylık fazla mesai süresi 50 saatten 100 saate çıkarıldı. Yeni düzenlemeye göre, SGK çalışanları nisan-haziran döneminde saat başına 54 lira fazla mesai ücreti alabilecek. İşte son dakika haberinin detayları...

Finans 30-03-23 21:55

SON DAKİKA | SGK çalışanlarına 3 ay fazla mesai ücreti! EYT işlemlerinin hızlandırılması için...

Son dakika haberi: Emeklilikte yaşa takılan (EYT) vatandaşların emeklilik işlemlerinin hızlandırılması için SGK çalışanlarına 3 ay süreyle fazla mesai verilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanlarına ilave fazla mesai ücreti verileceğini yaptığı bir paylaşımla bildirdi. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'tan da açıklama geldi.

Finans 29-03-23 17:31
sgk

SGK duyurdu: Prim hizmet beyannamesi için yeni karar! 31 Mart'a kadar...

Mükellefler tarafından verilmesi gereken Katma Değer Vergisi, Damga Vergisi ve Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannameleri'nin verilme ve bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme sürelerinin 31 Mart 2023 tarihine kadar uzatılmasına karar verildi.

Finans 28-03-23 11:20
sgk

'EYT'den sonra iş yükümüz arttı' diyerek iş bırakma eyleme yaptılar: İkramiyelerimizi istiyoruz

Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili düzenleme Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasından sonra Meclis'e gelmiş ve yasalaşmıştı. Erken emekli olmak isteyen milyonlarca vatandaş yeni düzenlemenin ardından SGK'ların önünde uzun kuyruklar oluşturmuştu. Yoğunluklara isyan eden Fatih Unkapanı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanları, iş yüklerinin arttıklarını belirterek iş bırakma eylemi yaptı.

Haber 23-03-23 16:44

SGK, Resmi Gazete'den duyurdu: Asgari işçilik oranları yeniden belirlendi

Soyal Güvenlik Kurumu (SGK) 22 iş kolluna ait asgari işçilik oranlarının yeniden belirlendiğini Resmi Gazete'den duyurdu. Tebliğde 872 farklı iş için oranlar tek tek açıklandı.

Finans 22-03-23 09:25
sgk

EYT’den emekli olamayana toplu para! SGK o detayı duyurdu! İade alabilecekler…

EYT yasası ile milyonlarca kişinin gözü nasıl emekli olabileceğine yönelik detaylara çevrildi. EYT yasası ile birlikte emekli olabilenler kadar emeklilik hakkını kazanamayanlar da oldu. EYT’den emekli olamayanlara ise toplu para imkanı doğdu. Emekli olamayanlar ödenmiş primlerini toplu ödeme olarak geri alabilecek. Fazladan yapılan borçlanma ödemeleri de bu kapsama alınacak. İşte emekli olamayanlara yapılacak prim iadelerinin ödemesi ile ilgili haberin detayları…

Finans 21-03-23 08:41

SGK’dan ‘gözlük’ kararı: Genel Sağlık Sigortası kapsamında ödemeler değişti: Yüzde 200 artış…

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Genel Sağlık Sigortası çerçevesinde gözlük cam ve çerçeve için ödenen tutarların yüzde 39 ile yüzde 200 arasında değişen oranlarda artırıldığını duyurdu.

Finans 17-03-23 14:31

SGK faiziyle geri alıyor: Sigorta primini böyle ödeyenlere büyük şok! Emekli aylığınız kesilebilir…

Sigortalı olarak çalışmadığı halde emekli olabilmek için sahte sigorta yaptırarak kendisini çalışıyormuş gibi gösterenler için kötü haber geldi. Bu kapsamda sigortada sahtecilik yapan 35 bin 612 kişi SGK’nın sıkı denetimine takıldı. Fiilen çalışmadığı halde sigortalı gösterilen kişilerin sigortası iptal ediliyor, ödediği primler yanıyor, emekli olmuşsa emekli aylığı kesiliyor, ödenmiş aylık ve tedavi harcamaları ise faiziyle geri alınıyor.

Finans 16-03-23 14:29

14 milyon kişiyi ilgilendiriyor, siz de emekli olabilirsiniz! O borçlar da siliniyor...

Çok uzun yıllardır beklenen EYT, yasalaştı. Milyonlarca vatandaş emekli olma hakkı kazandı. İş yerleriyle iletişim halinde olan EYT'liler hem çalıştıkları yerlerden maaş alabilecek hem de emekli maaşı almaya hak kazanacak. Yapılandırma noktasında SGK, yeni bir açıklama yaptı. Destek primleri, işsizlik sigortası, GSS borçları...

Finans 16-03-23 09:42

Antalya'da EYT'lilerin üçte birine yakını emeklilik için başvurdu

Antalya Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Beyazıt Ablay, kentte emeklilikte yaşa takılanların (EYT) yaklaşık üçte birinin başvuru yaptığını ve iki günde 420 kişiye maaş bağladıklarını bildirdi.

Yurthaber 08-03-23 12:36

Yıllarca çay servis ettiği SGK görevlilerinden Zonguldak'ın ilk EYT emeklisi olduğunu öğrendi

Zonguldak'ta, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğüne uzun yıllar hizmet veren çay ocağı işletmecisi Ulvi Öztürk, emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) ilişkin düzenleme kapsamında kentteki ilk emekli olmanın mutluluğunu yaşadı.

Yurthaber 06-03-23 14:45

Hibe desteği, SGK, Bağ-Kur borçları… Talepler Bakanlığa tek tek iletildi! Depremzedenin borcuna faizsiz erteleme

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerden etkilenen esnafın hibe desteği ve mevcut borçlarının 2 yıl ertelenmesine ilişkin taleplerini ilgili bakanlıklara ilettiklerini ifade etti. Esnaf ve sanatkârların SGK ve Bağ-Kur borçlarına erteleme talep edilirken, bunun da en az iki yıl süre ile faizsiz olması istendi.

Finans 04-03-23 11:36

Adana'da EYT yoğunluğunun oluştuğu SGK binası bahçesine çadır kuruldu

Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından başvuru yoğunluğunun yaşandığı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Adana İl Müdürlüğü bahçesine çadır kuruldu.

Yurthaber 03-03-23 15:27

O ilin ilk EYT emeklisi oldu! SGK'ya akın edenler arasındaydı... Sabah başvurusunu yaptı 4 saat sonra maaş bağlandığına dair belgeyi aldı

Milyonlarca EYT'linin beklediği gün geldi çattı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili kararın Resmi Gazete'de onaylanmasından sonra tüm yurtta SGK binaları önünde uzun kuyruklar olduğu görülmüştü. Kocaeli'deki emekli adayları da SGK'ya akın etmişti. Sabah saatlerinde başvurusunu yapan 51 yaşındaki Ersel Efe, 4 saat sonra aylık maaşının bağlandığı belgeyi SGK İl Müdürlüğünden teslim aldı ve Kocaeli'nin ilk EYT emeklisi oldu. Efe "Sabah başvurdum, 4 saat gibi hızlı bir sürede emekli oldum” dedi.

Finans 03-03-23 15:11

'Hiç beklemiyordum' Akın ettiler! Uzun kuyruklar oluştu... '47 yaşında emekli oluyorum' Bugün olmazsa yarın, yarın olmazsa öbür gün diyerek EYT için beklediler

EYT uzun süredir gündemin en çok konuşulan konularındandı. Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ile ilgili kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ardından vatandaşlar SGK binalarına akın etti. Binaların önünde EYT'liler uzun kuyruklar oluşturdu. Şişli ve Fatih'te SGK binasının önündeki kuyruktakiler işlemlerini yaptırmak için uzun süre beklerken duygularını da dile getirdi. Bir EYT'li "Ayın 14'ünde ilişkimi keseceğim, güzel bir duygu, hiç beklemiyordum. 47 yaşında emekli oluyorum" dedi.

Finans 03-03-23 10:54

İstanbul'daki SGK binalarında EYT yoğunluğu

Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından İstanbul'daki bazı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) binaları önünde yoğunluk oluştu.

Yurthaber 03-03-23 10:20

GSS primler, icra ve haciz işlemleri... SGK yeni 'deprem' tedbirlerini açıkladı: Borçlara erteleme

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerden etkilenen illerde işveren ve emeklilerin hak ve alacakları üzerindeki haciz işlemlerini kaldırdı. GSS prim borçları da 31 Ağustos tarihine ertelendi.

Finans 28-02-23 11:27

EYT için artık günler kaldı! Meclis'e geliyor... SGK'larda dikkat çeken hazırlık: Masa ve tablolar yerleştirildi!

Milyonlarca kişinin merakla beklediği EYT düzenlemesi için gözler önümüzdeki haftaya yani Meclis'in açılacağı tarihe çevrildi. 28 Şubat'ta Salı günü başlayacak Meclis mesaisinde EYT; genel kurul gündeminin ilk ve öncelikli başlıkları arasında olacak. Düzenleme için artık geri sayım başlarken SGK bahçelerinde yapılan hazırlıklar da dikkat çekti. İşte emeklilik hayali kuran milyonları heyecanlandıran o gelişmeler...

Finans 26-02-23 15:48

SGK'dan depremden etkilenen 11 il için karar! Malulen emeklilik, ölüm aylığı, maaş desteği...

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta meydana 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından büyük bir yıkım yaşayan Hatay, 20 Şubat akşamı da 6.4 ve 5.8 büyüklüğünde iki depremle sarsıldı. Depremden etkilenen illerde yaraların sarılması için çalışmalar devam ediyor. Depremzedelere aylık ve ödeneklerde bir dizi kolaylılar da sağlanmaya başlanacak.

Finans 24-02-23 10:03

EYT, dul, yetim aylığı, cenaze ödeneği... SGK'dan depremzedeler için sosyal güvenlik genelgesi!

Kahramanmaraş’taki deprem felaketinde hayatını kaybedenlerin acısı tüm Türkiye’yi yasa boğarken, bir yandan da yaraları sarmak için çalışmalar devam ediyor. Deprem bölgesi için birçok yeni karar açıklanırken Sosyal Güvenlik Kurumu da (SGK) hamlede bulundu. Bu kapsamda EYT borçlanmalarında ödeme tarihi ertelenirken, malulen emeklilerin kontrol muayenesi de 3 ay ötelendi. Dul-yetim aylıkları, 6 aylık prim borçları, cenaze ödenekleri ile ilgili detaylar da belli oldu. İşte haberin detayları...

Finans 14-02-23 13:56

SGK özel hastane masraflarını karşılar mı? Özel hastanelerde SGK fark ücreti nasıl belirlenir, özel hastanede SGK neleri karşılar?

2013 yılından beri SGK’li olan herkesin tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilme hakkı vardır. Bu sigorta ile özel hastanelerde ücret için fark ödemeden istediği zaman tedavi olabilirler. Bu durum dışında SGK’nin özel hastane masraflarını karşılayıp karşılamadığı merak edilir. SGK’nin özel hastane masraflarını karşıladığı bazı istisnai durumlar olsa da tamamlayıcı sağlık sigortası olmayan kişiler için özel hastanedeki fark kişinin kendine aittir. Peki, özel hastanede SGK neleri karşılar?

Haber 02-02-23 16:13

Tamamlayıcı sağlık sigortası ameliyatı karşılar mı? Tamamlayıcı sağlık sigortası neyi karşılamaz, avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Sağlık hizmetlerinden daha kapsamlı bir şekilde yararlanmayı sağlayan tamamlayıcı sağlık sigortası, özel hastanelerde ek ücret ödemeden tedavi olmaya yarayan bir sigorta türüdür. Meydana gelebilecek sağlık giderlerini önceden güvence altına almayı sağlar ve hem ayakta hem de yatarak tedavileri kaplar. Tamamlayıcı sağlık sigortası sayesinde ameliyat gibi yüksek masraflı sağlık hizmetlerinden bile yararlanmak mümkündür. Peki, tamamlayıcı sağlık sigortası avantajları nedir?

Haber 02-02-23 16:03