Sıfır Atık Haberleri

Diyarbakır'da geri dönüşüm tesisinde sıfır atık temalı defile

Diyarbakır'da geri dönüşüm tesisinde "sıfır atık" temasıyla düzenlenen defilede mankenler plastik poşet, sıva filesi, ip, kağıt ve takvim yaprakları gibi atık ürünlerle hazırlanan gelinlik ve kıyafetleri tanıttı.

Yurthaber 28-03-2024 11:18

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Kurum sıfır atık ödüllü tesisi gezdi: “Süreci bir gönüllülük hareketi anlayışına çevireceğiz”

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Murat Kurum, Sıfır Atık ödüllü Türkiye’nin ilk ve tek tam otomatik Ambalaj Atıkları Ayrıştırma Tesisi’ni ziyaret etti. Ziyaretinden anları sosyal medyasından paylaşan Kurum, “Sıfır Atık’ı bir yaşam tarzı haline getirmek zorundayız. elediyelerimizin çalışmalarına Gazi Meclisimizde destek vereceğiz. Bu süreci el birliğiyle bir gönüllülük hareketi anlayışına çevireceğiz” dedi.

Finans 02-10-2023 15:15

Dünyaya örnek olduğumuz sıfır atık çalışmaları kapsamında Sıfır Atık Vakfı kuruldu

Çevre koruma bilincinin geliştirilmesi, çevre ve insan sağlığı ile tüm kaynakların korunarak her türlü çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi himayelerinde başlatılan Sıfır Atık çalışmaları kapsamında Sıfır Atık Vakfı kuruldu.

Haber 22-09-2023 13:11

Erzurum'da Evde ayır, bize getir uygulamasıyla tonlarca atığın geri dönüşümü sağlandı

Erzurum'da "Sıfır Atık Belgeli" Yakutiye Belediyesince geçen yıl başlatılan "Evde ayır, bize getir" uygulamasıyla, kağıt, plastik, metal, ilaç, yağ, pil, lastik ve tekstil malzemelerinden oluşan tonlarca atığın geri dönüşümü sağlandı.

Yurthaber 07-06-2023 13:27

Karabük'te anaokulu öğrencileri atık malzemelerden yapılan kıyafetlerle podyuma çıktı

Karabük'te geri dönüşüme dikkati çekmek isteyen anaokulu öğrencileri, "sıfır atık" defilesi düzenledi.

Yurthaber 06-06-2023 13:27

Meslek liseliler yemek artıklarını kedi ve köpek mamasına dönüştüren makine üretti

Konya Selçuklu Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri ile öğrencileri, yemek artıklarını kedi ve köpek mamasına dönüştüren makine geliştirdi.

Yurthaber 25-04-2023 11:11

Bahçelievler'de son 3 yılda 18 bin 600 ton atık geri dönüşüme kazandırıldı

Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır, ilçede son 3 yılda 18 bin 600 ton atığın geri dönüşüme kazandırıldığını söyledi.

Yurthaber 31-03-2023 10:43

Bakan Kurum'dan, 'Uluslararası Sıfır Atık Günü' mesajı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum 'Uluslararası Sıfır Atık Günü' nedeniyle yayımladığı mesajda, 2017 yılında yüzde 13 olan geri kazanım oranının yüzde 27,2'ye yükseltildiğini ifade ederek, "33,8 milyon ton atığın geri dönüştürülmesini sağladık" bilgisini paylaştı.

Finans 30-03-2023 14:52

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi su tasarrufu sağlayan uygulamaları hayata geçirdi

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesine (BŞEÜ) ait yerleşkelerde ve Gölpark'taki misafirhanede su tasarrufu sağlayan uygulamalar kullanılıyor.

Yurthaber 16-03-2023 10:19

Türkiye'nin en büyüğü olacak! Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'nde sona gelindi... Bakan Kurum açılış tarihini duyurdu

Türkiye'nin en büyük millet bahçesinde geri sayım başladı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Sürdürülebilir Yüzyıl Zirvesi" programında Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'nin açılacağı tarihi duyurdu. İşte haberin detayları...

Haber 13-01-2023 20:28

Bakan Murat Kurum 3. Sıfır Atık Zirvesi ve Ödül Töreninde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın teşrifleriyle İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi’nde “Sıfır Atık Zirvesi ve Ödül Töreni”nin üçüncüsü düzenlendi.

Finans 24-12-2022 02:20

Son dakika: Türkiye'nin sıfır atık kararı BM Genel Kurulu'nda kabul edildi

Son dakika haberi... Türkiye'nin iklim değişikliği ile mücadele ve sürdürülebilir kalkınma planları kapsamında sunduğu "sıfır atık" kararı BM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Haber 14-12-2022 23:51

Meslek liseliler atıkları ayrıştırıp tanımlı karta para yükleyebilen makine üretti

Selçuklu Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Otomasyon Bölümü öğretmeni Selçuk Tarhan: - "Makinemizde atıkları algılamaya yarayan sensörler var. Bu sensörler vasıtasıyla içine atılan camı, tenekeyi ve plastik şişeyi ayırt edebiliyor, bunları kendi sepetinde ayrı haznelere yönlendiriyor" - "Bu işlemler sonucunda da öğrencinin adına tanımlamış karta atıkların bedeli olan para yüklenmiş oluyor"

Yurthaber 19-10-2022 12:58

Kocaeli'de Sıfır Atık Festivali başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın mesajından: - "İklim değişikliğinin etkileriyle dünyamız büyük bir değişim sürecinden geçiyor. Sürdürülebilirlik hedefleriyle örtüşen doğru adımları atarak, doğal kaynaklarımızı korumak ve çocuklarımıza tertemiz bir gelecek hazırlamak hepimizin ortak hedefi olmalıdır"

Yurthaber 14-10-2022 14:48

Bakan Kurum, Kocaeli Sıfır Atık Festivalinde konuştu: (2)

"Online Depozito Bilgi Yönetim Sistemimizi de tamamlamak üzereyiz. Pilot çalışmalarını başarıyla tamamladığımız depozito iade sistemini 2023 yılı itibarıyla kademeli olarak Türkiye'nin dört bir yanında milletimizin istifadesine sunacağız" - "2023'ün sonuna kadar tüm illerimizde ve ilçelerimizde en az 2 bin depozito iade makinamızla 5 bin manuel toplama noktasıyla birlikte toplam 7 bin depozito iade noktasında vatandaşımızın hizmetine sunacağız"

Yurthaber 14-10-2022 13:48

Bakan Kurum, Kocaeli Sıfır Atık Festivalinde konuştu: (1)

"Sıfır Atık Hareketiyle sadece ülkemiz için değil, tüm dünya için yeni bir yaşam kültürü inşa etmek zorundayız. Artık yaşam alışkanlıklarımızı değiştirmek zorundayız" - "Bu çerçevede saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendinin öncülüğünde yürüttüğümüz bu hareket, BM Genel Kurulu'nda da imzalanan 'Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı' ile artık küresel bir çevre hareketine dönüştü"

Yurthaber 14-10-2022 12:59

Sıfır Atık Projesi ile 62,2 milyar liralık ekonomik kazanç sağlandı

5 yıl önce hayata geçirilen proje kapsamında toplanan 33,8 milyon ton geri kazanılabilir atık ile 62,2 milyar lira ekonomik kazanç elde edildi - Projenin uygulanmasıyla, 3,9 milyon ton sera gazı salımı önlendi, 347 milyon ağaç kesilmekten kurtarıldı

Yurthaber 26-09-2022 14:53

Karabük'te anaokulu öğrencileri sıfır atık defilesiyle geri dönüşüme dikkati çekti

Karabük'te anaokulu öğrencileri "sıfır atık" defilesiyle geri dönüşüme dikkati çekti

Yurthaber 15-09-2022 13:36

Yeşil mutfakta bitki yetiştirmek mümkün

Çevre duyarlılığı ve sürdürülebilirlik hedefiyle yola çıkan 2 iç mimarın tasarladığı mutfakta, bitki yetiştirme modülü, atık ayrıştırma bölümü ve evcil hayvanlar için yaşam alanı bulunuyor - İç mimar Yunus Emre Sağlam: - "Üzerinde çalıştığımız sistemle besin atıklarını 24 saat içinde gübreye dönüştürebiliyoruz. Benzer şekilde, atıklarımızdan evcil hayvanlara, kedilerimize ve köpeklerimize kuru mama çıkarabileceğimiz bir sistem de bu mutfağa şu an entegre ediliyor"

Yurthaber 31-08-2022 11:01

Emine Erdoğan'dan atıklardan organik gübre elde eden Selçuklu Belediyesine tebrik

Emine Erdoğan'dan atıklardan organik gübre elde eden Selçuklu Belediyesine tebrik

Yurthaber 18-08-2022 23:10

Assan Panel’in Türkiye’deki tüm tesisleri sıfır atık belgesi aldı

Küresel sandviç panel sektörünün güçlü oyuncularından Assan Panel’in Balıkesir, Tuzla ve İskenderun tesisleri Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verilen Sıfır Atık Belgesi’ni almaya hak kazandı

Yurthaber 15-08-2022 14:12

Burdur'da katı atık bertaraf tesisi çöpten elektrik enerjisi üretmeye başladı

Burdur'da katı atık bertaraf tesisi çöpten elektrik enerjisi üretmeye başladı

Yurthaber 12-08-2022 22:01

Genç araştırma görevlisi sıfır atığı yaşam biçimi haline getirdi

KTÜ'de araştırma görevlisi olarak çalışan İrem Karadeniz, çevre kirliliği ve israfın önüne geçmek için ihtiyacı dışında alışveriş yapmıyor, poşet ve plastik kullanmıyor, gıda ve temizlik gibi günlük temel ihtiyaçlarını açık ürün satan yerlerden, yanında götürdüğü bez torbalar ve cam kaplarda satın alıyor - İrem Karadeniz: - "İç huzurum çok daha iyi, çok ferah hissediyorum. Evden bir çöpün çıkmıyor olması çok rahat hissettiriyor"

Yurthaber 28-07-2022 11:50

Kilis'te Sıfır Atık projesiyle ekonomiye 15 milyon lira katkı

İl bazında "Sıfır Atık" projesinin uygulandığı tek il konumundaki Kilis'te, belediye tarafından yürütülen proje kapsamında atık malzemeler ekonomiye kazandırılıyor

Yurthaber 02-07-2022 11:02

Artvin'de atıklar kadınların elinde kütüphaneye dönüştü

Halk Eğitim Merkezinde görevli 11 usta öğretici, iş yerleri ve caddelerdeki çöp kutularından topladıkları atık malzemelerle kütüphane oluşturdu - Usta öğretici Dilek Yazıcı: - "Buraya her gelen kişi oturup kitap okuyabilecek. Kitap seçenekleri de çok fazla. Her yaş grubundan insan gelip burada kitap okuyabilir"

Yurthaber 30-06-2022 12:18

Eski eşyalar kadınların elinde değerleniyor

Kocaeli'de aralarında geçmişte kullanılan ahşap oy sandıklarının da olduğu eski eşyaların geri dönüşümünü sağlayan kadın kursiyerler "Sıfır Atık" projesine katkıda bulunuyor - KO-MEK Derince Kurs Merkezi eğitmeni Güler Vural: - "Yeni almak önemli değil. Asla bir kursiyere 'Yeni bir obje alıp boyayalım.' demiyoruz. Önemli olan o eskiyi yenilemek. Geri dönüşüm her konuda değerlendirilmelidir. Hiçbir şeyi ziyan etmemeliyiz"

Yurthaber 25-06-2022 13:32

Beyoğlu'nda organik atıklar solucan gübresi oluyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesindeki "Sıfır Atık Projesi" kapsamında, ilçede pazarlardan ve evlerden toplanan organik atıklar solucan gübresine dönüştürülüyor - Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız: - "Topladığımız atıklar burada gerekli işlemlerden geçirildikten, fermantasyonları yapıldıktan sonra solucan gübresi olarak üretiliyor. Şu ana kadar 85 ton organik kompost üretimi yaptık, 7 ton solucan gübresi elde ettik"

Yurthaber 09-06-2022 11:02

Sakarya'da üniversiteliler arası sıfır atık yarışmasının ödülleri sahiplerini buldu

Öğrencilerin podcast, fotoğraf ve sanatsal tasarım kategorilerinde ödül aldığı etkinlikte ayrıca "Sıfır Atık Farkındalık Paneli" düzenlendi

Yurthaber 08-06-2022 17:18

Muğla'da lise öğrencileri atık pet şişelerden otomobil maketi yaptı

Muğla'da lise öğrencileri atık pet şişelerden otomobil maketi yaptı

Yurthaber 08-06-2022 13:10

Datça'da deniz dibi temizliği yapıldı

Datça'da deniz dibi temizliği yapıldı

Yurthaber 07-06-2022 15:56

Şarkılarını sıfır atıkla icra ediyorlar

Atık malzemelerden yaptıkları enstrümanlarla konserler veren Fungistanbul müzik grubu, son şarkılarında, bebek leğeninden ve oyuncaklardan yaparak tarbasin adını verdikleri enstrümanı kullandı - Grup üyesi Herman Artuç: - "Doğadaki her şey gibi insan da değişir ve dönüşür. Sen istersen, çöp diye bir şey yoktur"

Yurthaber 01-06-2022 11:10

Atık malzemelerle yapılan okuma köşesiyle miniklere çevre bilinci aşılanıyor

Sakarya'nın Kocaali ilçesindeki Şehit Şerife Bacı Anaokulu ve Osman Salih İlkokulu öğretmenleri ve öğrencileri atıklarla anaokuluna okuma köşesi kazandırdı - Anaokulu müdürü Hülya Uysal: - "Esas hedefimiz, geri dönüşümün önemini, yani atıl durumdaki malzemelerin kullanılabileceğini kavratmak"

Yurthaber 07-05-2022 11:52

Erzurum'un Yakutiye Belediyesine sorumluluk alanında Sıfır Atık Belgesi verildi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdür Vekili Faruk Çelik: - "Yakutiye Belediyesi, Doğu Anadolu Bölgesi'nde bu belgenin sahibi ilk belediye olurken, hali hazırda bölgenin Sıfır Atık Belgesi'ne sahip tek belediyesidir"

Yurthaber 18-04-2022 13:17

MEB, okullardaki sıfır atık, iklim değişikliği ve enerji çalışmalarında hedef büyüttü

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: - "Okullarımızın enerji ihtiyacının yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanabilmesi için 2 dev güneş tarlası kuruyoruz, 14 megavat kapasiteli arazi güneş enerji santrallerimizde üretilecek elektrik, 392 okulumuzun tüketimine eş değer olacak" - "Ortaokulların ardından lise düzeyinde de çevre ve iklim değişikliği eğitiminin müfredatta daha geniş yer bulması için harekete geçtik. Bu kapsamda, çevre bilimi ve yönetimi öğretim programı hazırlandı"

Yurthaber 15-04-2022 11:05

Geri dönüşümle Sıfır Atık temalı kütüphane ve dinlenme salonu oluşturdular

Geri dönüşümle "Sıfır Atık" temalı kütüphane ve dinlenme salonu oluşturdular

Yurthaber 23-03-2022 12:14

Okul bahçesindeki vagon öğrencileri sanat yolculuğuna çıkarıyor

Sıfır Atık Projesi kapsamında Çankırı Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi bahçesine getirilen eski vagon restore edilerek öğrencilerin sanat tasarım atölyesine dönüştürüldü - Okul müdürü Mehtap Meydaneri: - "Daha önce ilimizde bir tren, uçak ve gemi kütüphaneye çevrilmişti, bunlardan yola çıkarak biz de bu vagonu değerlendirmek istedik"

Yurthaber 23-03-2022 11:52

Atık malzeme ve çöpler Erzurumlu kadınların elinde süs eşyasına dönüştü

Palandöken Halk Eğitim Merkezi Müdürü Erdal Yavilioğlu: - "Market önlerindeki çöpte ne varsa onları topladık ve geri dönüşüme kazandırdık. Çok güzel aksesuarlar ortaya çıktı"

Yurthaber 15-03-2022 12:21

Atık malzemeleri süs eşyasına dönüştüren kadınlar ekonomik kazanç sağlıyor

Atık malzemeleri süs eşyasına dönüştüren kadınlar ekonomik kazanç sağlıyor

Yurthaber 02-03-2022 13:56

Organik atıklar solucan gübresine dönüştürülüyor

HRÜ Ziraat Fakültesi öğrencileri, Sıfır Atık Projesi kapsamında toplanan hayvansal ve bitkisel atıklarla ürettikleri solucan gübresiyle bölgenin toprak kalitesini daha da verimli hale getirmeyi amaçlıyor - Prof. Dr. Ali Volkan Bilgili: - "Toprak kalitesi ve sağlığı iyi olmadan bitki sağlığı olmaz. Toprakların güçlenmesi için bu ve benzeri ürünleri mutlak kullanmamız gerekiyor"

Yurthaber 13-02-2022 11:53

Çevreci belediye sıfır atık projeleriyle geleceğe dokunmak istiyor

Konya'da Karatay Belediyesinin yürüttüğü "Sıfır Atık" projeleri kapsamında 50 bin ağaç kurtarıldı - Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca: - "Çalışmalarımızla 22 bin 700 litre benzin, 5 milyon 975 bin 811 kilovatsaat elektrik tasarrufu sağlamış olduk. Yine bu çalışmalarımız neticesinde 42 bin ton su tasarrufu sağladık. Tabi bu sayılar gün geçtikçe artacak"

Yurthaber 18-01-2022 11:40

Mardin'de geri dönüşümden sağlanan gelirle köy okullarına destek olunacak

Dargeçit ilçesinde "Sıfır Atık" projesi kapsamında üretilen giysiler defilede beğeniye sunuldu, hazırlanan hediyelik eşyalar ve yöresel yemekler kermeste satıldı - Vali Mahmut Demirtaş: - "Sıfır atık bilincinin yaşam döngüsüne adapte edilmesi hepimizin görevi"

Yurthaber 09-01-2022 14:34

Bakanlıktan yeni düzenleme! Tüm apartman, site ve müstakil evlerde zorunlu oldu

Sıfır atık projesi kapsamında çalışmalarına devam eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından yeni kararlar duyuruldu. Düzenlemeye göre site, apartmanlara geri dönüşüm ekipman zorunluluğu getirildi. Ayrıca toptancı hallerinde ve pazar yerlerinde oluşan gıda atıklarının kaynağında ayrıştırılmasını sağlamak amacıyla 'biyobozunur atıklar' için ayrı biriktirme ekipmanı yerleştirilmesi zorunluluğu getirildi. İşte yeni düzenlemenin ayrıntıları...

Finans 07-01-2022 12:21

Sakarya'da atıklar enerjiye dönüşüyor, çevre ve ekonomiye katkı sağlanıyor

Sakarya'da atıklar enerjiye dönüşüyor, çevre ve ekonomiye katkı sağlanıyor

Yurthaber 23-12-2021 15:16

Sıfır atık uygulamalarıyla Yeşil Kampüs Platformu'na girmek için başvuruda bulundular

Sürdürülebilir ve yeşil kampüs olma yolunda yapılan çalışmalarla "Temel Seviye Sıfır Atık Belgesi" alan Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, küresel farkındalık oluşturmayı amaçlayan platforma üye olmayı hedefliyor - Rektör Prof. Dr. Şükrü Beydemir: - "Green Metric olarak ifade edilen bin üniversite arasına girmek istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımızı, müracaatlarımızı yaptık. Yakın zamanda sonuç elde etmeyi bekliyoruz"

Yurthaber 18-12-2021 11:39

Depozito makinaları için geri sayım! Sıfır Atık Projesi Ocak ayında hayata geçiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde başlatılan Sıfır Atık Projesi'nde sona gelindi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum "Türkiye Çevre Ajansımızla depozito yönetim sistemini kuruyoruz. Online merkezi veri sistemini ve internet bağlantılı depozito iade makinalarımızı hazırlıyoruz. Uygulamayı 2022 Ocak ayı itibariyle başlatacağız" dedi.

Haber 11-11-2021 13:51

Sıfır Atıkı uygulayan 61 bin kurum binası belgelendi

Sıfır Atık Yönetim Sistemini kuran mahalli idareler ile bina ve yerleşkelere, 12 Ocak 2020 itibarıyla verilmeye başlanan "Sıfır Atık Belgesi"ne 61 bin kurum/kuruluşun binası sahip oldu - Belediye hizmet alanında sıfır atık yönetim sistemini kurarak, belge başvurusunda bulunan belediye sayısı ise 63 oldu. Bu belediyelerden 41'inin yerleşim alanı "Temel Seviye Sıfır Atık Belgesi" aldı - Haziran 2017'den Eylül 2021'e kadar 13,6 milyon kişiye Sıfır Atık Eğitimi verildi

Yurthaber 27-10-2021 11:03

Bodrum'da iklim değişikliği farkındalık etkinliği düzenlendi

Bodrum'da iklim değişikliği farkındalık etkinliği düzenlendi

Yurthaber 23-10-2021 18:31

Samsun'da, ekonomik ve çevre dostu elektrikli scooter ile bisiklet kullanımı yaygınlaştırılıyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir: - "Özellikle fosil yakıtlardan uzaklaşmış, yenilenebilir enerjileri kullanan, doğallığını muhafaza eden, çevre kirliliğini minimize eden, neredeyse sıfıra yaklaştıran bir anlayışla hareket ediyoruz" - "Sağlıklı çevrede sağlıklı insanların yaşadığı bir şehri hedefliyoruz. Üst planda da asıl vizyonumuz, sağlıklı ve mutlu insanların yaşadığı bir şehir olmak. Bu konuda hem ülkemize hem dünyaya örnek olmak gibi bir iddiamız var"

Yurthaber 11-07-2021 11:18

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Karaaslan: Sıfır Atık Projesi, son yılların en büyük çevre projesi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Karaaslan: "Sıfır Atık Projesi, son yılların en büyük çevre projesi"

Yurthaber 19-06-2021 22:28