Antik Kent Haberleri

Bin 600 yıllık! Yılda binlerce kişi ziyaret ediyor: Burayı görenler çok beğeniyor

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki Kapadokya bölgesinde kaçak kazı sonrası ortaya çıkarılan mozaik örneklerinin de bulunduğu Sobesos Antik Kenti, bölgede hayat sürmüş medeniyetlerin asırlar önceki sanat, sosyokültürel ve ekonomik durumunu gözler önüne seriyor. Bin 600 yıllık antik kenti yılda binlerce kişinin ziyaret ettiği söyleniyor. Turist rehberi Metin Gökşen ise "Kapadokya bölgesinde kültür gezilerini geri plana bıraktık. Ancak burayı görenler çok beğeniyor" ifadelerini kullandı.

Haber 09-10-2023 15:14

Suların çekilmesiyle ortaya çıktı! Definecilerin yeni adresi oldu 'Bu zamana kadar çalışma yapılmadı! Buradan çıkan değerler...'

Adana’da kuraklık nedeniyle Seyhan Baraj Gölü’nde su seviyesi düştü. Roma dönemine ait Augusta Antik Kenti’nin bir bölümü yeniden gün yüzüne çıkarken, köy halkı definecilerin kazı yapmak için zaman zaman bölgeye geldiğini ancak jandarmanın geçit vermediğini söyledi. Mahalle sakinleri, bu zamana kadar antik kentte çalışma yapılmadığını belirterek "Buradan çıkan değerler ülkemize ve ekonomiye katkı sağlayabilir" ifadelerini kullandı.

Haber 04-10-2023 09:51

Herakleia Antik Kenti'ndeki kazılar Athena Tapınağı'nda sürdürülüyor

Muğla'nın Milas ilçesindeki Herakleia Antik Kenti'nde yürütülen ve bölgenin tarihine ışık tutan kazılar, Athena Tapınağı'nda devam ediyor.

Yurthaber 03-10-2023 11:09

'Çok şaşırtan bir buluşla karşı karşıyayız' Bütünlüğü bozulmamış makyaj malzemeleri... Heyecanlandıran kazı! 'Günümüzde kullanılan tarzda allık ve far...'

Kütahya'daki Aizanoi Antik Kenti'nde gerçekleştirilen kazı çalışmalarında hem çok şaşırtan hem de heyecanlandıran bir gelişme yaşandı. Antik kentin agorasında yer alan dükkanlardan bir tanesinin içinde tıpkı günümüzde kullanılan tarzda allık ve far gibi makyaj malzemeleri bulundu. Kazı Başkanı Prof. Dr. Gökhan Coşkun, bunları ilk başta çok küçük parçacıklar halinde bulduklarını ancak en sonunda tamamen bütünlüğü bozulmamış bir tane de bulmayı başardıklarını söyledi.

Haber 25-09-2023 13:12

İstanbul depremine ışık tutacak! Antik kentte bilim insanlarını heyecanlandıran keşif: Büyük yangının izleri gün yüzüne çıktı

İstanbul'un Avcılar ilçesinde bilim insanlarının imza attığı keşif heyecan yarattı. Bathonea Antik Kenti'nde sürmekte olan kazı çalışmaları sırasında büyük bir yangının karbon tabakası izleri gün yüzüne çıktı. İzler bölgede uzun süre önce meydana gelen ve hasar oluşturan depremleri akıllara getirdi. İzlerin deprem sonucu oluştuğunun kesinleşmesi halinde ise tüm Türkiye'nin konuştuğu olası İstanbul depremine ışık tutacak bilgiler ortaya çıkacak.

Haber 01-09-2023 16:55

Kazı çalışmalarının sürdüğü Prusias ad Hypium Antik Kenti, FPV dron ile görüntülendi

Bitinya Bölgesi'nin ayakta kalan tek antik kenti olma özelliği taşıyan Düzce'deki Prusias ad Hypium Antik Kenti, Anadolu Ajansınca (AA) FPV dron ile görüntülendi.

Yurthaber 19-06-2023 11:36

Denizli'deki Tripolis Antik Kenti kazılarında 10 yıl geride kaldı

Denizli'nin Buldan ilçesindeki Tripolis Antik Kenti'nde Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahadır Duman başkanlığında yürütülen kazı çalışmaları 10. yılını tamamladı.

Yurthaber 12-12-2022 11:37

Türkiye'nin gündemine oturan görüntüler! Antik kentteki eserlere zarar vermişlerdi... Firmaya suç duyurusunda bulunuldu

Türkiye, Antalya'daki olayı konuşuyor. Geçen yıl yaşanan büyük Manavgat yangını sonrasında Seleukeia (Lyrbe) Antik Kenti bölgesindeki yanan ağaçların kesim ihalesini kazanan firmanın tarihi eserlere zarar verdiği tespit edildi. Firma hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Haber 01-12-2022 16:06

Aydın'da antik kentte kaçak kazı yapan 4 kişi suçüstü yakalandı

Aydın'ın Kuyucak ilçesindeki Antiochia Antik Kenti'nde kazı yaparak kalıntıların içine girdiği belirlenen 4 şüpheli gözaltına alındı.

Yurthaber 21-11-2022 10:14

Roma İmparatorluğu’nun Anadolu’daki ilk lejyoner mezarlığı Satala’da ortaya çıktı! 2 bin yıllık 'Diplomata' parçası da bulundu

Gümüşhane'deki Satala Antik Kenti'nde sürdürülen arkeolojik kazılarda heyecanlandıran bir keşfe imza atıldı. Roma İmparatorluğu’nun Anadolu’da kazı yapılabilen tek kalesi olan Satala'da Anadolu’daki ilk Leyjoner mezarlığı bulundu. Çok katmanlı ve ana kayaya oyulmuş mezarlıkta, 25 yıllık görev süresini dolduran Roma askerlerine verilen yaklaşık 2 bin yıllık 'Diplomata' denilen bronz belgenin de parçası çıktı. Mezarlıkta ayrıca, demirden mızraklara ait parçalar ve çeşitli silahlar da bulundu.

Haber 17-11-2022 09:50

Zeus Tapınağı toprak altından çıkarılan yaklaşık 600 blokla ayağa kaldırılacak

Magnesia Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Görkem Kökdemir: - "Şu anda 600'e yakın yapıya ait mimari bloğu envantere aldık. Bunların yüzde 90'ı sağlam şekilde. Zaten yapının aşağı yukarı 800 mimari elemanı var. Dolayısıyla ortaya çıkardığımız çok büyük bir oran"

Yurthaber 17-10-2022 13:34

Benzeri yok... İzmir'de 2 bin 500 yıllık lavabo bulundu! Üzerindeki motifler şaşkına çevirdi

İzmir'in Urla ilçesindeki Klazomenai Antik Kenti'nde yapılan arkeolojik kazılarda, araştırmacıları şaşkına çeviren bir keşfe imza atıldı. Kazılar sırasında, 2 bin 500 yıllık olduğu belirlenen perirrhanterion (lavabo) bulundu. Lavabonun üzerinde fantastik mitolojik yaratıklar ve araba yarışları bezeli olduğu görüldü. Araştırmacılar, M.Ö. 6'ncı yüzyıla ait bu eser için, aynı şekilde bir örneğinin daha önce görülmediğini ifade etti. İşte heyecanlarından keşfin detayları...

Haber 27-09-2022 11:05

Mersin'de heyecanlandıran keşif! Araştırmacıları şaşkına çevirdi

Mersin’de antik liman kenti "Anemurium"da devam eden kazı çalışmalarında heyecanlandıran bir keşfe imza atıldı. Sütunlu cadde olabileceği düşünülen alanda yapılan kazılarda biri bebek 4 iskelet bulundu. Kentin nekropol alanı dışında kalan bölgede çıkan iskeletlerden bebek olanın bir amfora içerisinde defnedilmiş olması ise tüm ekibi heyecanlandırdı. İşte heyecanlandıran keşfin detayları...

Haber 25-09-2022 09:29

Elaiussa Sebaste Antik Kenti'nde bulunan amfora parçaları birleştiriliyor

Kastamonu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Asena Kızılarslanoğlu: - "Antik kentin kendi üretimi olan Geç Roma 1 amforalarıyla ilgili bir çalışma yürüttük. Yaklaşık 11 bin parça seramiğin istatistiki verisi elde edildi, tanım ve tasnifi yapıldı"

Yurthaber 19-09-2022 10:56

Antalya'da düzenlenen 12. Phaselis Festivali, 19 Eylül'de başlayacak

Antalya'da düzenlenen 12. Phaselis Festivali, 19 Eylül'de başlayacak

Yurthaber 15-09-2022 16:33

Bathonea Antik Liman Kenti kazılarında heyecanlandıran keşif! Bir benzeri 1960'lı yıllarda bulunmuştu

Avcılar'daki Bathonea Antik Liman Kenti kazılarında, heyecanlandıran bir keşfe imza atıldı. Bölgede yapılan arkeolojik kazılarda, M.Ö. 5. yüzyıla ait sepet formunda sütun başlığı bulundu. Sütun başlığının bir benzeri, 1960'lı yıllarda Saraçhane kazıları sırasında bulunmuştu. İki eserin de aynı usta tarafından yapılmış olabileceği değerlendiriliyor. İşte detaylar...

Haber 15-09-2022 15:25

Konya'daki Laodikya Antik Kenti'nin kalıntıları arkeoparkta sergilenecek

Arkeopark Projesi Koordinatörü Hasan Uğuz: - "Bu kadar çok yazıtlı taş, Türkiye'deki birçok müzede dahi yok. Çünkü burası koca bir antik kent" - "Şu anki ulaştığımız sonuç, burada çok güçlü bir Roma ve Bizans yerleşmesinin olduğu ve bu yerleşimin de mevcut modern Ladik'in birkaç metre altında olduğu yönünde"

Yurthaber 15-09-2022 11:01

Sedir Adasındaki Kedrai Antik Kenti'nde kazı çalışması sürüyor

Sedir Adasındaki Kedrai Antik Kenti'nde kazı çalışması sürüyor

Yurthaber 03-09-2022 11:27

Antik Çağ'ın Kuş Kahini Markosun mezarı Bergama'da bulundu

Bergama Antik Kenti'ndeki Asklepion bölgesinde yüzey araştırmalarında keşfedilen ve milattan sonra 2. yüzyıla tarihlenen mezarın, Antik Çağ'da kuşların uçuş düzenini izleyerek gelecekten haber verdiğine inanılan Kahin Markos'a ait olduğu tespit edildi - Arkeolog Prof. Ulrich Mania: - "Markos bir rahipti ve kuş uçuşundan, gelecek zaman için kehanette bulunuyordu"

Yurthaber 30-08-2022 11:27

Antalya'da Side kazıları devam ediyor

Antalya'da Side kazıları devam ediyor

Yurthaber 25-08-2022 14:47

Troya'da kilden yapılmış 2 bin 300 yıllık mini kap bulundu

Çanakkale'nin Tevfikiye köyündeki kazının başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan: - "Kutsal alanlarda parası olmayanların, diğer adakları yapamayanların sembolik olarak kutsal alanlara sundukları mini kaplar. Bu kadar küçüğü Troya kazılarında ilk kez karşımıza çıktı. Yani 2 bin 300 yıllık, sembolik anlam taşıyan en minik kilden yapılmış bir kapla karşı karşıya kaldık"

Yurthaber 25-08-2022 13:05

Aydın'daki Nysa Antik Kenti'nde 2 yazıt daha bulundu

Aydın'daki Nysa Antik Kenti'nde 2 yazıt daha bulundu

Yurthaber 24-08-2022 18:05

Antandros Antik Kenti'ndeki kazılarda 2 bin 350 yıllık Kibele Heykeli'ne rastlandı

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat: - "Bu seneki heyecan verici buluntularımızdan bir tanesi Roma villasının duvarlarında duvar taşı olarak kullanılmış bir heykel bulduk. Ne yazık ki tam olarak korunmuş durumda değil"

Yurthaber 21-08-2022 11:02

Antik Çağ’ın en eski kehanet merkezindeki mitolojik dev tanrı heykelleri orijinal görüntüsüne kavuşuyor

Antik Çağ'ın en eski "kehanet merkezi" olarak bilinen İzmir'in Menderes ilçesindeki Klaros Kutsal Alanı'nın sembolü mitolojik tanrılar Leto, Apollon ve Artemis'in 7 metre büyüklüğündeki orijinal heykelleri, 2 bin 100 yıl sonra yeniden orijinal görüntülerine kavuşacak.

Trend 20-08-2022 17:46

Balıkesir Edremit'teki Antandros Antik Kenti çatıyla korunacak

Balıkesir Edremit'teki Antandros Antik Kenti çatıyla korunacak

Yurthaber 18-08-2022 10:27

Assos kazısında 2 bin 200 yıllık Roma çeşmesi kalıntılarına ulaşıldı

Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Nurettin Arslan: - "Assos'ta çok sayıdaki sarnıçları biliyoruz ancak anıtsal bir çeşme yapısına ilk defa rastlıyoruz. Kent mimarisi açısından oldukça önemli bir yapı"

Yurthaber 15-08-2022 11:06

Daskyleion Antik Kenti'nin görünürlüğü surların ortaya çıkmasıyla artacak

Antik kentteki çalışmalar 4,5 metre yüksekliğe sahip surlar üzerine yoğunlaştı - Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Kaan İren: - "Bu duvarlar ortaya çıkınca kentin görselliği artacaktır ve insanlar geldiği zaman farklı bir gözle kenti göreceklerdir"

Yurthaber 14-08-2022 13:21

Antandros Antik Kenti'ndeki Roma villası ve nekropolis gün ışığına çıkarılıyor

Antandros Antik Kenti'ndeki Roma villası ve nekropolis gün ışığına çıkarılıyor

Yurthaber 11-08-2022 12:13

Daskyleion antik şehrinde 2 bin 500 yıllık su şebekesi bulundu

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kaan İren: - "Bu yapı kesinlikle bir su altyapı sistemidir ve içme suyu sağlamaya yöneliktir. Bu dönemdeki künkler pişmiş topraktan imal ediliyordu ve kireçten harçlarla birbirine tutturuluyordu"

Yurthaber 10-08-2022 11:15

Patara'da İmparator Nero yazıtı antik deniz fenerine yerleştirildi

Patara Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık: - "Fenerin anıtsal olarak tümü yerleştirildi, dördüncü kasnağa geçiyoruz"

Yurthaber 06-08-2022 14:42

Stratonikeia'da bulunan seramikler Türk dönemine de ışık tutuyor

Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt: - "Şu an parçaları kırıklar halinde bulduk ama gelecekteki çalışmalarda bunların tamamına ait örnekler de bulacağız. 19. yüzyılın sonlarına ait bir tabakayı kazdığımızda bu örnekleri bulduk. Bunların yanı sıra o döneme ait metal eserlerden, günlük kullanımlardan başka örnekler de çıkıyor"

Yurthaber 07-07-2022 11:53

Yozgat'ta Kerkenes Harabelerinde 2022 yılı kazı çalışmaları başladı

Kazı başkanı Prof. Dr. Scott Branting: - "50 kişilik ekiple çalışıyoruz. Kazı çalışmalarına birçok ülkeden de ekipler katılıyor"

Yurthaber 12-06-2022 18:13

Side Antik Kenti'nde yeni eserler gün yüzüne çıkarılıyor

Side Antik Kenti'nde yeni eserler gün yüzüne çıkarılıyor

Yurthaber 14-05-2022 17:26

Medeniyetler beşiği Patara ziyaretçilerini geçmişe yolculuğa çıkarıyor

Patara Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık: - "Patara doğal güzelliği, yeşili ve çiçekleriyle, eşsiz sahili ve kum tepeleriyle, Roma'dan Osmanlı'ya önemli eserleriyle mutlaka ziyaret edilmesi, görülmesi gereken bir kent"

Yurthaber 05-05-2022 11:56

Tam 1800 yıllık! Şehrin geneline yayılıyor... Büyüklüğü bizi çok şaşırttı

Aydın’ın Nazilli ilçesinde tam 1800 yıllık bir kanalizasyon sistemi ortaya çıkarıldı. Mastaura Antik Kenti’nde 2 senedir yürütülen kazı çalışmalarında bulunan ve 1800 yıl öncesine ait olduğu değerlendirilen kanalizasyon sistemi, tanıtıldı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer yaptığı açıklamada yapının büyüklüğünün kendilerini çok şaşırttığını ve içinde yürünebilecek, içindeki ayrılan kollarla kentine geneline yayılan bir sistemle karşılaştıklarını söyledi.

Haber 21-04-2022 21:56

Mastaura Antik Kenti'nde 1800 yıllık kanalizasyon sistemi gün yüzüne çıkarıldı

Mastaura Antik Kenti'nde 1800 yıllık kanalizasyon sistemi gün yüzüne çıkarıldı

Yurthaber 21-04-2022 18:22

Ege'nin antik kentleri Japon televizyonunda belgeselle tanıtılacak

Japon gazeteci ve yazar Tachibana'nın 1970'li yıllardaki seyahatini anlatan belgeseli hazırlayan ekip, Aydın'da Apollon Tapınağı, Priene Antik Kenti ve Milet Antik Kenti'nde çekim yaptı - Projenin Avrupa Direktörü Miki Kosugu: - "Japonların çok azı Türkiye'nin bu zenginliği biliyor. Belki bu belgesel, Türkiye'nin kültürel zenginliğini onlara tanıtmak için bir başlangıç olur"

Yurthaber 08-04-2022 11:55

Bodrum'da deniz çekildi, Myndos'a giden Kral Yolu ortaya çıktı

Ege Denizi'nde sıkça rastlanan deniz çekilmeleri bu kez Bodrum'da meydana geldi. Yaşanan çekilme sonra 3 bin 500 yıllık Myndos kentine giden Kral Yolu ortaya çıktı.

Haber 25-03-2022 13:52

Aydın’ın tarihi ve kültürel zenginliğini anlatan tanıtım filmi yayımlandı

Aydın’ın tarihi ve kültürel zenginliğini anlatan tanıtım filmi yayımlandı

Yurthaber 14-02-2022 21:35

Stratonikeia'da bulunan eserler Türk dönemine de ışık tutuyor

Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt: - "Buluntular arasında, Türk dönemine ait seramik, metal, cam ve ahşap eserler yer alıyor"

Yurthaber 07-02-2022 11:02

Dikili’de heyecanlandıran keşif! Yüzerken Atarneus Antik Kenti'nin limanını buldu

ABD'de bir müzik şirketinde yazılımcı olarak çalışan bilgisayar mühendisi Denem Orhun (39), heyecanlandıran bir keşfe imza attı. Yaklaşık 1,5 yıl önce eşiyle birlikte tatil için geldiği İzmir'in Dikili ilçesinde dalış yaparken su altında yuvarlak kolonlara rastlayan Orhun, kolonların dronla çektiği görüntüsünü Bergama Antik Kenti kazı ekibine gösterdi. Kolonların Akalılar tarafından kurulan Atarneus Antik Kenti'ne ait liman olduğu belirlenirken, bölge 1'inci derece sit alanı ilan edildi.

Haber 04-02-2022 09:50

Germanicia Antik Kenti'nde heyecanlandıran keşif! Açık hava şölenini anlatan 1500 yıllık mozaik bulundu

Kahramanmaraş'taki Germanicia Antik Kenti'nde yapılan kazılarda, 1500 yıl öncesine ait 3 kadının müzik eşliğinde dans ettiği bir açık hava şölenini anlatan 50 metrekarelik mozaik bulundu. Görenlerin hayran kaldığı mozaiğin, muhtemelen av öncesi bir açık hava ziyafet şölenini anlattığı düşünülüyor. Kazı yapılan alanın yıl sonunda ziyarete açılması planlanıyor. İşte heyecanlandıran keşifle ilgili detaylar!

Haber 31-01-2022 10:36

Antalya'daki antik kentte kablo hırsızlığı iddiasıyla 3 şüpheli yakalandı

Antalya'daki antik kentte kablo hırsızlığı iddiasıyla 3 şüpheli yakalandı

Yurthaber 09-01-2022 13:41

Alinda'da keşfedilen mağara resimleri bölgenin geçmişini tarih öncesine taşıdı

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Çekilmez: - "Bir kovuğun içerisinde günümüzden yaklaşık 7 bin yıl öncesine kadar giden, Neolitik veya Kalkolitik dönemden insan figürlerine rastladık" - "Bu bölgenin Prehistorik, yani tarih öncesi dönemde bir yaşam alanı olduğunu tespit ettik ve Alinda'nın tarihini çok erken dönemlere kadar çekmiş olduk"

Yurthaber 18-12-2021 12:41

Perre Antik Kenti'ndeki kazılarda 1500 yıllık ekmek fırını yapısı bulundu

Kommagene Krallığı'nın beş büyük kentinden biri olan Adıyaman'daki Perre Antik Kenti'nde devam eden kazılarda 1500 yıllık ekmek fırını yapısı tespit edildi. Müze müdürü Mehmet Alkan, ''Geçen yıl yaptığımız kazılarda endüstriyel şarap üretim yerlerini çıkarmıştık ve bu alanda büyük ihtimalle çalışan insanların ekmek ihtiyaçlarının karşılanmasın için yan tarafta kiremitlerden yapılmış ekmek fırını yapısı ortaya çıkarıldı. Tarihi ise günümüzden 1500 yıl kadar öncesine dayanmaktadır'' dedi.

Haber 23-11-2021 07:40

Gladyatörler şehri Stratonikeia'daki çalışmalara kadın eli değiyor

Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt: - "Kadınlarımız kentteki farklı alanlarda hem kazıyor hem restore ediyor hem çiziyor hem de konservasyonu gerçekleştiriyor. Bunların arasında ev hanımı, üniversite mezunu, yüksek lisans ve doktora yapanlar var" - Kazı çalışması yapan Şükran Kulaksız: - "Toprak altından bir eseri çıkarmanın verdiği heyecanı hiçbir şeye değişemem. Severek bu işi yapıyorum"

Yurthaber 19-11-2021 11:25

Hierapolis'te Helenistik döneme ait iki ev kalıntısı bulundu

Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Grazia Semeraro: - "Evlerin Hierapolis'in kurulduğu yıllara ait olduğunu düşünüyoruz" - "Ayrıca bu olağanüstü kentteki günlük yaşamın incelikli bir tanıklığını temsil eden güzel kabartma figürlü seramikler, sikke, kandiller ve sırlı vazolar gibi birçok küçük obje bulduk"

Yurthaber 04-11-2021 11:17

Mezarlıklar turizme açılacak! Apollonia ad Rhyndacum Antik Kenti’nde restorasyon çalışmaları hızlandı

Avrupa'nın en güzel kasabaları arasında gösterilen ve "Küçük Venedik" olarak nitelendirilen Bursa'nın Nilüfer ilçesindeki turistik Gölyazı Mahallesi'nde, Apollonia ad Rhyndacum Antik Kenti'nin nekropolü (mezarlık) ziyarete açılacak.

Trend 25-10-2021 17:39

Gölyazı'daki antik kentin mezar yapıları turizme açılıyor

Helenistik dönemden Bizans devrine kadar kullanılan nekropolde aile mezarlığı, bir doktora ait olduğu tahmin edilen çok sayıda tıp aleti, gözyaşı şişesi, yazıtlar, kabartmalar bulunuyor - Apollonia ad Rhyndacum Antik Kenti kazısının bilimsel danışmanı Prof. Dr. Derya Şahin: - "Mezarların bir kısmı daha önce sıklıkla definecilerin tahribatına maruz kalmıştı. O yüzden burada 2 yıllık süreçte hızlı bir şekilde kazılar yapıldı ve 28 mezar açıldı" - "İskeletler, ziyaretçiler geldiğinde mezarlar ve özellikleri hakkında fikir sahibi olmaları için özellikle yerinde bırakıldı"

Yurthaber 24-10-2021 11:13