Fatih Sultan Mehmed Haberleri

İstanbul'u kuşatan ilk Osmanlı padişahı kimdir, Yıldırım Beyazid kaç defa kuşatmıştır? İstanbul'u kuşatan Osmanlı padişahları kimlerdir?

İstanbul bölgesi hem coğrafi konumu hem de ekonomik zenginlikleri ile tarihte birçok medeniyetin ilgisini çekmiştir. Roma İmparatorluğu ve Bizans İmparatorluğu dönemlerinde birçok kez kuşatılan İstanbul, saldırıları geri püskürtmeyi başarmıştır. Devletler İstanbul'u ele geçirerek denizlerde ve iki kıta arasında geçiş konumunda olmayı amaçlamıştır. Peki, İstanbul'u kuşatan ilk Osmanlı padişahı kimdir?

Egitim 10-03-23 16:47

İstanbul'u kuşatan ilk Türk devleti hangisidir? İstanbul'u kuşatan ilk Müslüman Türk topluluğu özellikleri nedir?

Tarihi ve coğrafi açıdan önemli bir konuma sahip İstanbul, birçok devlet tarafından kuşatma altına alınmıştır. Roma İmparatorluğu ve Bizans İmparatorluğu dönemlerinde onlarca kez kuşatılan İstanbul, tarih boyunca birçok medeniyetin ilgisini çekmiştir. Devletler ve beylikler İstanbul ilini ele geçirerek siyasi ve ekonomik konum elde etmek için uzun uğraşlar vermiştir. Peki, İstanbul'u kuşatan ilk Türk topluluğu özellikleri nedir?

Egitim 10-03-23 16:47

Değeri üzerinde yazan detayda gizli! Fatih Sultan Mehmet'in resmedildiği madalyon 38 bin sterline satıldı... İmamoğlu bu sözlerle duyurdu

Fatih Sultan Mehmet'in resmedildiği ve dünyada sadece 3 adet daha bulunan madalyon, Londra'daki müzayedede alıcı buldu. Üzerindeki yazı nedeniyle oldukça nadir kabul edilen madalyon yaklaşık 818 bin TL'ye satıldı. Madalyonu bu denli özel kılan detay ise Fatih'in unvanının madalyonun üzerinde Bizans imparatoru olarak yer alıyor olması. Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Twitter'dan yaptığı açıklamayla madalyonu İBB'nin satın aldığını duyurdu.

Haber 27-10-22 17:06

Elon Musk neden gündem oldu? Elon Musk'ın 1453 paylaşımı ne anlatıyor?

Dünyaca ünlü iş adamı Elon Musk, İstanbul’u fethi hakkında attığı bir tweetle gündem oldu. Musk’ın Konstantinapolis ve 1453 kelimelerinin geçtiği tweeti neden paylaştığı merak edilirken, atılan tweetin alay mı veya bir özeleştiri mi olduğu pek çok kullanıcı tarafından sorgulanmaya başlandı. Peki Elon Musk neden gündem oldu? Elon Musk'ın 1453 paylaşımı ne anlatıyor? İşte merak edilenler...

Haber 18-06-22 21:44

TARİHİ DEĞİŞTİREN OLAY İSTANBUL'UN FETHİ! İstanbul ne zaman fethedildi? İstanbul'u kim fethetti? İstanbul ne zaman, nasıl fethedildi?

İstanbul'un fethi gündemi meşgul ediyor. Dünya tarihi açısından önemli bir yere sahip olan İstanbul'un fethi ayrıntılı olarak araştırılıyor. İstanbul'un fethi her yıl olduğu gibi bu yıl da coşkuyla kutlanıyor. İşte bir çağı kapatıp başka bir çağı açtıran bu önemli olaya dair merak edilen detaylar!

Haber 29-05-22 16:48

İstanbul'un fethi ne zaman? İstanbul'u kim fethetti? İstanbul'un fethinin kaçıncı yılı?

İstanbul'un fethi ne zaman, kaçıncı yılı günün araştırılan konuları arasında yer alıyor. Hazreti Muhammed (S.A.V.) tarafından fethi müjdelenen, medeniyetlere başkentlik yapmış İstanbul'un fethinin 569. yıl dönümü yaklaşıyor. İstanbul'un fethine sayılı günler kala, bu özel gün hakkında bazı sorular gündeme geldi. Peki İstanbul'un fethi zaman? İstanbul'u kim fethetti? İşte İstanbul'un fethi ile ilgili merak edilenler!

Haber 29-05-22 11:31

29 Mayıs kargolar çalışıyor mu? Kargolar 29 Mayıs açık mı?

29 Mayıs kargoların durumu sorgulanıyor. Kargoların çalışıp çalışmadığı araştırılıyor. Bir çağı kapatıp, yeni bir çağı açan fetih olarak geçen İstanbul'un fethi, 29 Mayıs'ta kutlanacak. Bu günde yani 29 Mayıs'ta kargoların çalışma saatleri merak ediliyor. İşte 29 Mayıs kargoların çalışma durumu!

Haber 26-05-22 12:09

Ayasofya Fatih Medresesi’ni kim yıktırdı? Ayasofya Fatih Medresesi nerede? İlk müderrisi kimdir?

Ayasofya Fatih Medresesi’ni kim yıktırdı? sorusunun yanıtı merak konusu oldu. Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan medreseye ilişkin vatandaşlar Ayasofya Fatih Medresesi’ni kim yıktırdı? Ayasofya Fatih Medresesi nerede? İlk müderrisi kimdir? soru ve konu başlıklarını araştırmaya başladı. İşte yeniden ihya edilen ve bugün açılışı yapılan medreseye ilişkin bilgiler...

Haber 15-04-22 15:31

Türkiye'nin girişimi sonuç verdi, Fatih tuğralı vakfiyenin satışı durduruldu

İngiltere'nin başkenti Londra'da bugün müzayedede satışa çıkarılacağı duyurulan, Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet Han'ın tuğrası bulunan Zağanos Paşa Vakfı'nın vakfiyesi, Türkiye'nin girişimleriyle satıştan çekildi.

Haber 21-10-21 17:39

Fatih Sultan Mehmet'in fermanı satışa çıkıyor! Değeri dudak uçuklattı

Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet Han tarafından Vezir-i Azam Zağanos Paşa’nın imaretleri için verdiği Hicri 866 tarihli (1462) ferman, İngiltere’nin başkenti Londra’da müzayedeye çıkıyor. Fermanın satışını yapan mezat sahibi Plakas Auctions, fermanın açılış fiyatının 80 bin paund (980 bin TL) olduğunu söyledi.

Haber 12-10-21 11:41

BBP lideri Destici: Akşener Fatih Sultan Mehmet'ten özür dilemeli

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu Fatih Sultan Mehmet’e benzetmesini Müslüman Türk milletinin kabul etmesinin mümkün olmadığını belirterek, "Akşener’den hem Türk milleti adına hem de Fatih Sultan Mehmet’in manevi şahsiyetinden bir özür bekliyoruz" dedi. Destici, ayrıca 12 Eylül darbesine zemin hazırlandığını, işin içinde ise ABD’nin olduğunu söyledi.

Haber 12-09-21 17:41

Peygamber Efendimizin İstanbul'un fethi ile ilgili sözleri! Hz. Muhammed İstanbul'un fethi ile ilgili ne dedi?

6 Nisan–29 Mayıs 1453 tarihleri arasındaki kuşatmanın sonucunda Fatih Sultan Mehmet tarafından Bizans İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul'u ele geçirmesi yıllar sonra anılmaya devam ediyor. Fatih Sultan Mehmet'e kadar birçok kuşatılan bu toprakların fethini müjdelenmesine ilişkin Peygamber Efendimizin sözleri araştırılıyor. İşte Peygamber Efendimizin İstanbul'un fethine ilişkin hadisi şerifi...

Haber 29-05-21 11:28

Çağ açıp çağ kapatmak ne demek? İstanbul'un fethinin kaçıncı yılı?

Bugün 29 Mayıs tarihinde İstanbul'un fethinin yıl dönümü gerçekleşiyor. Seneler evvel günler süren bir kuşatma sonucunda Fatih Sultan Mehmed tarafından fethedilen İstanbul fethi için "çağ açıp çağ kapatmak" ifadesi kullanılıyor. Peki çağ açıp çağ kapatmak ne demek? İstanbul'un fethinin kaçıncı yılı? İşte yanıtı...

Haber 29-05-21 10:49

İstanbul'un fethi ile ilgili duygu dolu mesajlar! İşte İstanbul'un fethinin önemi...

İstanbul’un fethinin 568. Yılı sebebi ile birçok kişi fetih ile ilgili araştırmalar yapıyor. Pandemi sebebiyle etkinliklerin düzenlenemediği 2021 yılında, kuşatma sözler ve mesajlarla kutlanıyor. Sadece Türkiye’nin değil tüm dünyada önemli bir yere sahip olan İstanbul’un fethi olayı, çağ açıp çağ kapatan olaylar arasında yer alır.

Haber 29-05-21 10:29

Fatih Sultan Mehmet kaç yılında İstanbul'u fethetti? Efendimizin övgüsüne mahzar oldu!

29 Mayıs günü Fatih Sultan Mehmet, Bizans İmparatorluğu’nun başkenti olan Constantinopolis’i (Bugünkü İstanbul) fethetmiştir. Bugün ise İstanbul’un fethinin 568.yıl dönümüdür. Tarihte hem bizim için hem de birçok dünya ülkesi için önemli olarak kabul eden İstanbul’un fethi, birçok kesim tarafından etkinlikler ile kutlanıyor.

Haber 29-05-21 10:11

İstanbul ne zaman, kim tarafından, kaç yılında fethedildi? İstanbul hangi ülkeden alındı?

29 Mayıs 2021 tarihi yani İstanbul'un fethinin 568'incı yıldönümünde vatandaşlar İstanbul'un fethinin nasıl ve kim tarafından gerçekleştiğini merak ediyor. Türk Ordusu'nun İstanbul surlarını yarmasıyla başarıya ulaşan fetihte İstanbul'un hangi ülkeden alındığı da merak konusu. Peki İstanbul ne zaman fethedildi? İstanbul kim tarafından, kaç yılında fethedildi? İstanbul hangi ülkeden alındı? İşte ayrıntılar...

Haber 29-05-21 10:10

İstanbul'un fethi ile ilgili mesajlar sözler ve şiirler! İstanbul'un fethi ile ilgili sözler!

İstanbul'un fethinin 568. yılı minnetle anılıyor. Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethettiği gün olan 29 Mayıs her yıl etkinlikler düzenlenerek milli zafer olarak anılıyor. Bu yıl koronavirüs tedbirleri kapsamlarında kapsamlı etkinliklerin gerçekleşememesi nedeni ile İstanbul'un fethi ile ilgili şiirler ve sözler araştırılıyor. İşte, ayrıntılar...

Haber 29-05-21 02:06

Tarihin tozlu sayfalarına gömülen olayları gün yüzüne çıkartıyoruz! 2 Nisan tarihte bugün neler oldu?

Tarihin sır dolu perdesini sizler için bir kez daha aralıyoruz. Nisan ayı içerisinde tarihte gizemli bir yolculuğa çıkıyoruz. Geçtiğimiz 2 Nisan’da tarihte neler yaşandı sizler için derledik. Dünya tarihine damga vuran 2 Nisan olayları...

Trend 02-04-21 13:22

Tarihin tozlu sayfalarına gömülen olayları gün yüzüne çıkartıyoruz! 30 Mart tarihte bugün neler oldu?

Tarihin sır dolu perdesini sizler için bir kez daha aralıyoruz. Mart ayı içerisinde tarihte gizemli bir yolculuğa çıkıyoruz. Geçtiğimiz 30 Mart’ta tarihte neler yaşandı sizler için derledik. Dünya tarihine damga vuran 30 Mart olayları...

Trend 30-03-21 12:04

Nusret Polat’ın yeni kitabı 'Fatih ve Bellini' çıktı

Estetik, felsefe, sanat ve mimarlık konularında yazdığı kitaplarla geniş kitlelerle buluşan Nusret Polat’ın yeni kitabı “Fatih ve Bellini” raflardaki yerini aldı. Fatih Sultan Mehmet ve Venedikli ressam Gentile Belli’nin 1479 yılındaki buluşmasını konu alan kitap okuyucularını da heyecanlandırdı.

Trend 26-03-21 15:18

İstanbul'daki köprüler yeşile büründü

Yeşilay Haftası dolayısıyla Yavuz Sultan Selim ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri yeşil renk ile aydınlatıldı. FSM Köprüsü’nde adeta görsel bir şölen oluştu.

Haber 02-03-21 22:07

İsmini duyan 'Gerçek mi?' diye soruyor! Kimliğini göstermeden inandıramıyor

Kahramanmaraş'ta yaşayan 4 isimli Fatih Sultan Mehmet Han Öksüz'ün(30) ismini duyanlar şaşırıyor. Öksüz, babası ile nüfus memurunun inatlaşması sonucu konulan isminin hem Osmanlı padişahının ismi olması, hem de soy ismi ile beraber 25 harften oluşması nedeniyle 'Gerçek mi?' diye soranların, hatta inanmayıp kimliğine bakanların olduğunu söyledi.

Haber 07-02-21 15:37

Fatih Sultan Mehmet'in ünlü tablosu Londra’da satışa çıkıyor

National Gallery'nin 'daimi sergilenen sanat eserleri' arasında yer alan Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet'in gümüze kadar gelebilmiş üç orjinal portresinden biri olan eser, İngiltere'nin başkenti Londra'daki dünyaca ünlü müzayede salonu Christie’s 25 Haziran’da düzenlenecek müzayedede 400- 600 bin sterlin değerinde satışa çıkarılacak.

Haber 16-06-20 09:18

Malezya'da Fatih Sultan Mehmed tiyatrosu sahnelendi

Kuala Lumpur'da Osmanlı Sultanı II. Mehmed'in çocukluğu, tahta çıkışı ve İstanbul'u fethini anlatan tiyatro ilgi gördü

Haber 20-09-19 20:10

Bosna Hersek'te Fetih Şenlikleri düzenlendi

Fatih Sultan Mehmed'in 1463'te Bosna Hersek'i fethi sırasında batıda ulaştığı en uç nokta olan Sanski Most şehrinde askerlerine cuma namazı kıldırdığı Musalla mevkiinde "Fetih Şenlikleri" yapıldı

Haber 05-07-19 18:11

29 kez kuşatılan medeniyet başkenti: İstanbul

Tarih boyunca "Her yiğidin gönlünde yatan aslan" olan İstanbul, ebediyen Türk olduğu 1453'ten önce farklı medeniyetler tarafından 28 kez kuşatıldı - Hazreti Peygamber'in müjdelediği kadim şehir İstanbul'un geçmişi, bir anlamda dünya kuşatmalar ve işgaller tarihi olarak tarihi vesikalarda yerini aldı - Napolyon'un "Dünya tek devlet olsa başkenti İstanbul olurdu." dediği, Nedim'in "Bu şehr-i Stanbul ki bi-misl ü bahadır. Bir sengine yek-pare Acem mülkü fedadır." diyerek eşsizliğine vurgu yaptığı İstanbul, tarih boyunca en kadim medeniyetlerin varlıklarını taçlandırdığı şehir oldu

Haber 29-05-19 14:53

TİKA Saraybosna'daki Hünkar Camisi'nin kalem işlerini yenileyecek

Şehrin ilk camisi olan 562 yıllık Hünkar Camisi'nin içindeki kalem işlerinin yenilenmesine ilişkin protokol TİKA ile Bosna Hersek İslam Birliği yetkililerince imzalandı

Haber 29-03-19 16:10

Recep Akdağ'ın oğlu Muhammed Akdağ, Kocaeli'de 'Kayı düğünü' ile evlendi!

Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın oğlu Muhammed Akdağ, Gebze'de Hünkar Çayırı olarak bilinen alanda düzenlenen 'Kayı Düğünü' ile evlendi. Alanın Fatih Sultan Mehmed'in vefat ettiği yer olduğunu belirten CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan düğün öncesi yaptığı açıklamada düğüne tepki gösterdi. AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı ise Twitter’da düğünden kısa bir video paylaştı.

Haber 08-09-18 16:48

Fatih'in doğum haritası Çağlayan Adliyesi'nde

Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde ziyarete açılan sergide, Fatih'in tılsımlı gömleği ve doğum haritasının minyatürleri de yer alıyor - Tezhip ve minyatür sanatçısı Şeyma Çınar: - "Fatih Sultan Mehmed'in doğum haritasının yer aldığı eserde, birinci evde Fatih'in atını denize sürme sahnesini, ikinci evde ise Ayasofya'yı resmettim"

Haber 30-05-18 16:06

İstanbul'un Fethi'nin 565. Yılında Fetih ve Fatih paneli

Prof. Dr. Sefa Saygılı: - "Fatih Sultan Mehmet'i ne kadar tanır ve gençlere onun örnek kişiliğini tanıtırsak topluma o kadar katkıda bulunmuş oluruz" - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ Genel Müdürü Kemal Kaptaner: -"Fatih Sultan Mehmet'in çocukluğundan beri vizyonunda ve hayallerinde İstanbul vardı" - FSMVÜ Rektörü Prof. Dr. Musa Duman: - "Gün geçtikçe Fatih Sultan Mehmet Han'ı daha çok konuşmak, yazmak ve anlatmak ihtiyacı doğuyor"

Haber 29-05-18 17:07

Fatih'in Ahidnamesi 555 yıldır manastırda korunuyor

Fatih Sultan Mehmed'in Bosna Hersek'i fethinden sonra ülkedeki Fransisken rahiplere özgürlük bahşettiği Ahidname, 555 yıldır Fojnica şehrindeki manastırda muhafaza ediliyor - Fojnica Katolik Manastırı Müze Müdürü Rahip Janko Ljubos: - "Ahidname ile artık Fransiskenlerin huzuru bozulamaz, bir şeyleri alıkonulamaz, öldürülemez ve mallarına zarar verilemezdi. Ahidname sonrası onlar için Bosna Hersek'te daha iyi bir hayatın başlangıcı oldu"

Haber 27-05-18 11:10

Gönül Fatihinin yadigarı Bosna'da beş asırdır yaşatılıyor

Bosna Hersek'i 1463 yılında fethederek ülke halkının gönlünün de fatihi olan Fatih Sultan Mehmed'in hatırası, fethin üzerinden beş asır geçmesine rağmen bugün de bebeklere verilen isimlerde, camilerde, kitaplarda ve kahramanlık hikayelerinde yaşatılıyor - Oğluna "Fatih Sultan" adını veren Boşnak Vildic: - "Bugün bile Fatih Sultan Mehmed dendiğinde insanların gönlünde ayrı hissiyat doğuyor. Camilerde hala onun adına dualar okunuyor. İsmi zikredildiğinde onun kim olduğunu bilmeyen yok. Fatih'in burada ilk günkü gibi etkisi var"

Haber 02-05-18 11:03

Lale, vahdeti temsil eder

Yazar Prof. Dr. Pala: - "Hakkında kitaplar yazılan, sembol dünyası oldukça geniş olan lalenin, edebiyata yansıyan yönüyle de ayrıca sembolleri oluşmuştur. Lale, bir tek dal üzerinde olan bir tek çiçektir ve şairler bunu çok kullanır. Bu durumda lale vahdeti temsil eder" - "Lale, edebiyatta o kadar zengin bir dünya ifade eder ki Fatih Sultan Mehmed'in kendisi, lale üzerine şiirler yazarak bu geleneği başlatmış bir adamdır. Onun devrinde Necati Bey diye bir şairin 'Lâle-hadler yine gülşende neler etmediler...' diye başlayan meşhur şiiri, neredeyse bütün şairler tarafından taklit edilmiştir" - "Lale, bizim öz çocuğumuzdur ama şimdi Emirgan'da onu başkalarının ismiyle çağırıyoruz. Yani Emirgan Korusu'nda, veya Türkiye'nin başka lale bahçelerindeki lalelerimizin Latince isimlerini yazmak bizim ayıbımızdır. Bu isimler bizatihi bizimdir çünkü çiçek bizden gitmiştir Avrupa bile hala bizim adımızı kullanıyor"

Haber 13-04-18 11:48

Fatih Sultan Mehmed'in bilinmeyenleri

1444 yılında babası 2. Murat’ın isteği ile 12 yaşında tahta çıkan Fatih Sultan Mehmet; ülkenin genel durumu ve yaşının küçüklüğü nedeni ile yaklaşık 2 yıl kadar tahtta kaldıktan sonra, 1446 yılında padişahlığı kendi isteği ile babasına devretmiştir.

Haber 11-04-18 15:03

Edirneli Fatih Sultan Mehmed Han etkinlikleri

Etkinlikler kapsamında geleneksel spor dalları tanıtıldı

Haber 30-03-18 16:51

İlber Ortaylı Fatih Sultan Mehmet'i canlandıracak Kenan İmirzalıoğlu'nu yorumladı

Kanal D'de ekran macerasına başlayacak olan Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisini yorumlayan ünlü tarihçi İlber Ortaylı, "Kenan iyi ama senaryonun Muhteşem Yüzyıl gibi olması kabul edilemez" dedi.

Magazin 24-02-18 14:39

Edirne Sarayı koruma altına alınacak

Edirne'de Tunca Nehri kenarında bulunan "Edirne Sarayı" olarak da bilinen Osmanlı'nın Topkapı Sarayı'ndan sonraki en büyük sarayı "Saray-ı Cedide-i Amire"nin kalıntılarının bulunduğu alanın koruma altına alınacağı bildirildi - Vali Özdemir: - "150 dönüm civarındaki bir alan, çalışmalar yapıldıktan sonra koruma altına alınacak. Edirne Sarayı tamamen Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın denetimi altında korunarak kültürel değerimiz olarak devam edecek"

Haber 17-02-18 09:46

Bülent Osman'ın cenazesi neden omuzda taşınmadı?

2. Abdülhamid ve Plevne Fatihi Gazi Osman Paşa’nın torunu olan Bülent Osman, Fatih Sultan Mehmet’in de türbesinin bulunduğu Fatih Cami haziresine defnedildi.

Haber 15-02-17 14:04

İşte İstanbul'un fethinde kullanılan belgeler

İstanbul'un fethi sırasında Dolmabahçe-Kağıthane bölgesine ilişkin belgeler ilk defa ortaya çıktı.

Haber 08-02-12 15:09