Gelenek Haberleri

Koreli'den Türk düğün adetlerine tepki geldi! Türk erkeklerine üzüldüm dedi! 'Sanırım Türkler böyle böyle zengin oluyorlar'

Uzun süredir Türkiye'de yaşamasına rağmen ülkemizin adetlerine bir türlü anlam veremediğini ifade eden 'Leesaktr' isimli bir Koreli sosyal medya kullanıcısının paylaşımı gündem oldu. Türk bir arkadaşının düğün sürecine şahitlik eden Koreli adam, "Türk erkeklerine üzüldüm" diyerek sosyal medyadan yaptığı paylaşımla adından söz ettirmeyi başardı.

Trend 13-02-2024 07:57

20 yıldır süren gelenek, asılan pankartla son buldu! İnşallah bizim köyde başladı, ülkemizdeki bütün köylere de örnek olur

Kırıkkale'nin Ahılı köyünde yaşayan vatandaşların aldığı ortak kararla cenazelerde taziye yemeği uygulaması kaldırıldı. 20 yıldır süren gelenek, köy meydanına asılan ve üzerinde "Cenaze evine yemek götürülür. Bundan dolayı cenazelerimizde taziye yemeği kaldırılmıştır" ifadesi bulunan pankartla sona erdi. 36 yıldır bu köyde yaşadığını söyleyen köy sakini Emrah Erduran ise, "İnşallah bizim köyde başladı, ülkemizdeki bütün köylere de örnek olur." şeklinde konuştu.

Haber 07-01-2024 12:26

Erzurum'da düğün öncesi yapılan ilginç gelenek! Biz de onlara böyle yaptık, yapmadıklarımıza da evlenirlerse yapacağız

Erzurum'un Oltu ilçesinde düğün öncesi yapılan 'kısır gecesi'nde damat ile sağdıç, geleneklere göre kemerlerle dövüldü ardından orkestra eşliğinde eğlendi. Damat ise "Büyüklerimiz, arkadaşlarımız bize eziyet ettiler ama bu gelenek, göreneklerimizde var. Kimseye kırılmadık, küsmedik. Biz de onlara böyle yaptık, yapmadıklarımıza da evlenirlerse yapacağız." dedi.

Haber 07-08-2023 11:39

Zonguldak'ta emekli olan madenci kendi başlattığı gelenekle uğurlandı

Son iş gününde ocak içerisinde arkadaşları tarafından üzerine talaş, çamur ve yağ atılıp iş kıyafetleri yırtılan Erol Toprak, ocaktan çıktıktan sonra hortumla su tutularak fırçayla temizlendi.

Yurthaber 04-08-2023 11:41

Osmanlı'dan yadigâr gelenek bir kez daha tüyler ürpertti! 'Deliler' ansızın sesler çıkarıp korkuttu: İlgi çok güzel ve yoğun

Hayvan derisinden, kellesinden, kuyruğundan, boynuzundan ve kemiklerinden oluşan ürkünç kostümleri giydiler, habersiz şekilde ani sesler çıkarıp yürekleri ağza getirdiler! Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde Osmanlı döneminden kalma 200 yıllık 'Alabaş' geleneği bu Kurban Bayramı'nda da etkinliğe gelenlere hem eğlenceli hem de korkutucu anlar yaşattı. Köy sakinleri festivale ilginin yoğun olduğunu belirtirken etkinlikten gelen görüntüler dikkat çekti.

Haber 01-07-2023 11:40

Bayram sabahı peş peşe gelen ihbarlar ekipleri harekete geçirdi! Korkutan sesler... Bu yıl da oldu

Zonguldak’ta Kurban Bayramı’nın sabahı silah atma geleneği bu yıl da sürdü. Şehrin dört bir yanından silah sesleri yükseldi. Duruma alışkın olmayanlar ise aralıksız silah sesleri nedeniyle korktu. Ekipler, gelen ihbarlar üzerine seslerin duyulduğu bölgelerde çalışma başlattı.

Haber 28-06-2023 09:25

Sivas'ın Ulaş ilçesinde kullanılmayan 11 kamu binası köy yaşam merkezine dönüştürüldü

Sivas'ın Ulaş ilçesinde kaymakamlık, hayırsever iş insanları, dernekler ve muhtarlıkların desteğiyle hayata geçirilen köy yaşam merkezlerinde yöresel kültür canlı tutularak kırsalda yaşayan vatandaşların sosyalleşmesi sağlanıyor.

Yurthaber 19-06-2023 12:15

Hıdırellez yüzlerce yıldır renkli ritüellerle kutlanıyor

Hızır ve İlyas peygamberlerin yılda bir kez gerçekleştiğine inanılan buluşması ve baharın müjdecisi "Hıdırellez" yüzyıllardır renkli ritüellere sahne oluyor.

Yurthaber 04-05-2023 12:09

Bilecik'te bayramda birlikte mezarlık ziyareti geleneği yaşatıldı

Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde dini bayramlarda asırlardır süren gelenek gereği camilerden çıkan cemaat, topluca mezarlık ziyaretinde bulundu.

Yurthaber 21-04-2023 10:17

Gönül Dağı dizisi eski gelenekleri yaşatmaya devam ediyor! '' Evinizde hasta var yemek yapanınız yoktur şimdi...''

Gönül Dağı dizisi her bölümüyle izleyicileri ekrana kilitlemeye devam ediyor. Bir bozkır hikayesinin anlatıldığı dizi izleyiciler tarafından iyice sahiplenilmiş durumda. Amcaoğulları Taner, Veysel ve Ramazan'ın bazen acıklı bazen komik hikayelerinin anlatıldığı Gönül Dağı dizisinde bu akşamki bölümde eski gelenekler yeniden canlandırıldı.

Magazin 28-01-2023 23:23

Bütün bir yıl şans getiriyor! Yılbaşında kırmızı iç çamaşırı neden giyilir?

Yılbaşını temsil eden kırmızı ve yeşil renkleri Aralık ayı boyunca tüm evleri ve vitrinleri süslüyor. Yılbaşında ne giyilir diye düşünüldüğünde ilk akla kırmızı parçalar geliyor. Çok eski yıllardan beri yılbaşında kırmızı iç çamaşırı giyiliyor. Birçok kişi yılbaşında neden kırmızı iç çamaşırı giyilir merak ediliyor. İşte yılbaşında kırmızı iç çamaşırı giymenin nedeni...

Kadin 30-12-2022 15:25

Bu nasıl gelenek? Gerdek gecesinde odaya gelinin annesi de giriyor!

Dünyanın birçok yerinde evlilik söz konusu olduğunda oldukça çeşitli bir çok gelenek olduğu aşikar. Ancak Afrika'da uygulanan bir gelenek duyanları şaşkına çeviriyor. İddiaya göre bölgenin bazı köylerinde düğünden sonra gerdek gecesinde gelinin yakın bir kadın akrabası ya da annesinin de girdiği söylendi.

Trend 25-12-2022 12:29

Üç asırdır devam eden gelenek! Her sene aynı tarihte aynı yerde bir araya geliyorlar: İnanışımıza göre burada vefat edenler...

300 yıldır süren gelenek bu sene de yerine getirildi. Türkiye'nin dört bir yanındaki Şırnaklılar ekim ayının ilk perşembe gününde Cudi Dağı eteklerindeki Balveren Mezarlığı’nı ziyaret etti. 'Zaviye Mele Devreş’ denilen etkinliğe katılan Şırnak Üniversitesi Rektörü ve Balverenli Prof. Dr. Abdurrahim Alkış, "Bizim inanışımıza göre burada vefat eden zatlar, bedenen ölmüşler, fakat ruhen hayattalar. Bizi izliyorlar. Onlar da bu köşeye kendilerini çekmişler ve bizi izliyorlar." ifadelerini kullandı.

Haber 06-10-2022 17:46

Bilecik'te damada acı baklava yedirip una buladılar

Bilecik'te damada acı baklava yedirip una buladılar

Yurthaber 29-08-2022 11:04

Askere gidecek Kütahyalı gençler mani söyleyip harçlık topladı

Akçaalan Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Halil Oyan: - "Yaklaşık 300 yıldan beri sürdürülen köyümüzün bu geleneği bize babalarımızdan ve dedelerimizden miras kaldı"

Yurthaber 13-08-2022 09:37

Unutulmaya yüz tutmuş gelin aynası geleneği akademisyen eliyle geleceğe taşınıyor

Üzerinde 7 yıl araştırma yaptığı geleneği yaşatmak isteyen Karabük Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Sebahat Kılıç, satın aldığı aynaları camaltı sanatıyla süslüyor - Sebahat Kılıç: - "Anadolu'daki gelinler her zaman evden çıkarken bir ayna eşliğinde çıkartılırmış, yolu aydınlık, bereketli olsun, uğur ve şans getirsin, kötülüklerden korusun diye. Bu geleneğe çok inanırım"

Yurthaber 30-07-2022 11:04

Bilecik'te Osmanlı geleneği sünnet hamamı yaşatılıyor

Gülümbe Köy Muhtarı Cenkiz: - "Köyümüz merkeze çok yakın ama burada hem geçmişten gelen gelenek ve göreneklerimizi yaşatıyoruz hem de şehir kültürüne uyumlu yaşıyoruz"

Yurthaber 28-07-2022 11:06