Gelenek Haberleri

Gönül Dağı dizisi eski gelenekleri yaşatmaya devam ediyor! '' Evinizde hasta var yemek yapanınız yoktur şimdi...''

Gönül Dağı dizisi her bölümüyle izleyicileri ekrana kilitlemeye devam ediyor. Bir bozkır hikayesinin anlatıldığı dizi izleyiciler tarafından iyice sahiplenilmiş durumda. Amcaoğulları Taner, Veysel ve Ramazan'ın bazen acıklı bazen komik hikayelerinin anlatıldığı Gönül Dağı dizisinde bu akşamki bölümde eski gelenekler yeniden canlandırıldı.

Magazin 28-01-23 23:23

Bütün bir yıl şans getiriyor! Yılbaşında kırmızı iç çamaşırı neden giyilir?

Yılbaşını temsil eden kırmızı ve yeşil renkleri Aralık ayı boyunca tüm evleri ve vitrinleri süslüyor. Yılbaşında ne giyilir diye düşünüldüğünde ilk akla kırmızı parçalar geliyor. Çok eski yıllardan beri yılbaşında kırmızı iç çamaşırı giyiliyor. Birçok kişi yılbaşında neden kırmızı iç çamaşırı giyilir merak ediliyor. İşte yılbaşında kırmızı iç çamaşırı giymenin nedeni...

Kadin 30-12-22 15:25

Bu nasıl gelenek? Gerdek gecesinde odaya gelinin annesi de giriyor!

Dünyanın birçok yerinde evlilik söz konusu olduğunda oldukça çeşitli bir çok gelenek olduğu aşikar. Ancak Afrika'da uygulanan bir gelenek duyanları şaşkına çeviriyor. İddiaya göre bölgenin bazı köylerinde düğünden sonra gerdek gecesinde gelinin yakın bir kadın akrabası ya da annesinin de girdiği söylendi.

Trend 25-12-22 12:29

Üç asırdır devam eden gelenek! Her sene aynı tarihte aynı yerde bir araya geliyorlar: İnanışımıza göre burada vefat edenler...

300 yıldır süren gelenek bu sene de yerine getirildi. Türkiye'nin dört bir yanındaki Şırnaklılar ekim ayının ilk perşembe gününde Cudi Dağı eteklerindeki Balveren Mezarlığı’nı ziyaret etti. 'Zaviye Mele Devreş’ denilen etkinliğe katılan Şırnak Üniversitesi Rektörü ve Balverenli Prof. Dr. Abdurrahim Alkış, "Bizim inanışımıza göre burada vefat eden zatlar, bedenen ölmüşler, fakat ruhen hayattalar. Bizi izliyorlar. Onlar da bu köşeye kendilerini çekmişler ve bizi izliyorlar." ifadelerini kullandı.

Haber 06-10-22 17:46

Gelenek

Gelenek Hakkındaki Haberler Mynet'te. Gelenek Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Bilecik'te damada acı baklava yedirip una buladılar

Bilecik'te damada acı baklava yedirip una buladılar

Yurthaber 29-08-22 11:04

Askere gidecek Kütahyalı gençler mani söyleyip harçlık topladı

Akçaalan Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Halil Oyan: - "Yaklaşık 300 yıldan beri sürdürülen köyümüzün bu geleneği bize babalarımızdan ve dedelerimizden miras kaldı"

Yurthaber 13-08-22 09:37

Unutulmaya yüz tutmuş gelin aynası geleneği akademisyen eliyle geleceğe taşınıyor

Üzerinde 7 yıl araştırma yaptığı geleneği yaşatmak isteyen Karabük Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Sebahat Kılıç, satın aldığı aynaları camaltı sanatıyla süslüyor - Sebahat Kılıç: - "Anadolu'daki gelinler her zaman evden çıkarken bir ayna eşliğinde çıkartılırmış, yolu aydınlık, bereketli olsun, uğur ve şans getirsin, kötülüklerden korusun diye. Bu geleneğe çok inanırım"

Yurthaber 30-07-22 11:04

Bilecik'te Osmanlı geleneği sünnet hamamı yaşatılıyor

Gülümbe Köy Muhtarı Cenkiz: - "Köyümüz merkeze çok yakın ama burada hem geçmişten gelen gelenek ve göreneklerimizi yaşatıyoruz hem de şehir kültürüne uyumlu yaşıyoruz"

Yurthaber 28-07-22 11:06