Gökyüzü Haberleri

Yamaç paraşütçüler soğuğa rağmen gökyüzü sevdasından vazgeçmiyor

Adrenalin tutkunlarının gözde adresi Kırantepe'ye gelen yamaç paraşütü pilotları, soğuk havaya aldırış etmeden Sakarya semalarında uçma keyfi yaşıyor.

Yurthaber 18-12-2023 11:06

Bilim kurgu filmi gibi ama gerçek! Gökyüzü bir anda pembeye büründü... Kıyamet alameti olarak yorumlandı ama gerçek bambaşka çıktı

İngiltere'nin Kent bölgesinde gökyüzü bir anda pembeye büründü. Bilim kurgu sahnelerini anımsatan görüntüler kısa sürede insanların ilgisini çekerken endişelere de neden oldu. Görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasından sonra kullanıcıların büyük bir bölümü nedenine ilişkin olarak yorumlarda bulunurken bazıları ise durumu "dünyanın sonu" ve "kıyamet alameti" olarak yorumladı.

Trend 20-10-2023 08:26

Birçok ilde görülen gökyüzündeki parlak ışığın nedeni belli oldu! Araştırmalar hızlandı

Türkiye'de gökyüzünde aynı anda birçok ilde görülen parlak ışık vatandaşlar tarafından tesadüfen görüntülenmiş ve büyük heyecana neden olmuştur. Herkesin merak ettiği konuyla ilgili akademisyenlerden ilk açıklamalar geldi. Uzmanlar parlak ışığın 'meteor'dan kaynaklandığını ve NASA, Bingöl Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve çeşitli üniversitelerdeki araştırmacılar tarafından araştırmalara başlandığını bildirdi.

Haber 03-09-2023 17:21

Sosyal medyada gündem yaratan görüntüler! Gökyüzünde görülen figür çok konuşuldu... “Hayalete benziyor”

İngiltere’nin Cletthorpes bölgesinin Grimsby sahilinde kıyıdan çekilen bir görüntü kısa sürede sosyal medyada gündem yaratmayı başardı. İsimsiz bir kadın tarafından paylaşılan görüntüde gökyüzünde süzülen beyaz bir figür herkesi şaşkına çevirdi. Sosyal medya kullanıcılarının bazıları görüntüyü bulut olarak yorumlarken bazıları ise hayalet olduğunu iddia etti.

Trend 16-05-2023 08:02

Komplo teorileri havada uçuştu! Gizemli halka sosyal medyanın gündeminde... Dünyanın farklı noktalarında görüldü şimdi de orada ortaya çıktı

Sosyal medya, Rusya'nın başkenti Moskova'da bir anda gökyüzünde beliren siyah halkayla çalkalanıyor. Görenleri şaşkına çeviren gizemli halka ile ilgili komplo teorileri de havada uçuşuyor. Halkanın havada süzüldüğü anlar sosyal medyanın gündemine yerleşirken benzer görüntüler daha önce Almanya, ABD, İngiltere, Kazakistan ve Filipinler'de de görülmüştü. Rus yetkililer görüntünün bir bacadan çıkan kurumdan kaynaklanmış olabileceğini düşünüyor ancak sebebi henüz tam olarak bilinmiyor.

Trend 29-03-2023 15:19

Deprem bölgesinde tedirginlik oluşturan görüntü! Ay halesi olduğu ortaya çıktı

Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerin ardından 11 il etkilenmiş, on binlerce vatandaş da hayatını kaybetmişti. Deprem nedeniyle binlerce insan evinden olmuştu. Depremin en çok etkilediği şehirlerden olan Hatay'da ise dikkat çeken bir görüntü ortaya çıktı. Deprem bölgesinde pek çok vatandaşın dikkatini çekerek tedirginlik oluşturan görüntünün Ay halesi olduğu anlaşıldı.

Haber 02-03-2023 22:07

Ağrı’da esrarengiz görüntü! Yerden gökyüzüne doğru yükseldi...

Ağrı'da Ercan Uçar isimli vatandaşın kaydettiği esrarengiz görüntü gündem oldu. Akşam saatlerinde yerden gökyüzüne doğru yükselen bir ışık görüldü. O anları cep telefonuyla görüntüleyen Uçar, "Herkes gibi bende bunun ne olduğunu merak ediyorum" ifadelerini kullandı.

Haber 25-02-2023 20:21

Gökyüzü nasıl yazılır, gökyüzü yazımı nasıl olmalıdır? Gökyüzü ayrı mı yazılır birleşik mi yazılır, TDK'ye göre doğru yazılışı nedir?

Türkçede yer alan sözcüklerin doğru yazılışlarının bilinmesi, yazım kurallarına uyulması bakımından önem arz eder. Bu bağlamda doğru yazılışı en çok araştırılan sözcükler arasında da birleşik sözcükler ile kalıplaşmış sözlerin yer aldığı söylenebilir. Dolayısıyla gökyüzü gibi günlük yaşamda sıklıkla kullanılan sözcüklerin doğru yazılışlarının TDK tarafından sunulan bilgiler çerçevesinde açıklanması gerekir. Birleşik bir sözcük olan gökyüzünün TDK kapsamındaki doğru yazılışı nasıl olmalıdır?

Egitim 17-02-2023 11:16

Yozgat'ta köy çocukları bilim merkeziyle uzayı keşfediyor

Çekerek Kaymakamı Hayrettin Buğra Güzel: - "Bilim merkezimiz, 1,5 ayda yaklaşık 6 bin vatandaşımıza hizmet verdi" - Çekerek Belediye Başkanı Eyyüp Çakır: - "Yozgat'ta ilk defa hayata geçen bilim merkeziyle en ücra köylerimizdeki öğrencilerimiz dahi bilimsel çalışmalar yaparak, tecrübeler kazanabilecek"

Yurthaber 03-10-2022 11:10

Gökyüzünü gören telefonuna sarıldı! Yağmur sonrası fırtına ile birlikte belirdi...

İlginç görüntü Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinden geldi. Gök gürültülü sağanak yağış sonrası çıkan fırtına ile birlikte aniden beliren bulutları görenler telefonuna sarıldı. Bulut, gökyüzünde bir süre bozulmadan kalırken bölgedeki vatandaşlar tarafından merakla izlendi.

Haber 23-09-2022 21:49

Gökyüzünün Deli Anlıları paraşüt atlayışlarıyla gençlere örnek oluyor

Ankara'da hava sporlarıyla ilgilenen paraşüt takımının üyeleri 70 üstü yaşlardaki Ömer Erdem, Halit Öner ve Doğan Müjdat Süzen, Sivrihisar Hava Gösterileri'nde de boy gösterecek - Takım kaptanı Ömer Erdem: - "Tek gayemiz gençlere örnek olmak. Yaşımız kaç olursa olsun heyecanı, korkuyu, adrenalini yaşamak istiyoruz"

Yurthaber 17-09-2022 11:03

Salda Gölü'nde gökyüzü gözlemi yapılıyor

Salda Gölü'nde gökyüzü gözlemi yapılıyor

Yurthaber 03-09-2022 14:05

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Antalya'da Gökyüzü Gözlem Etkinliği'nde konuştu:

"Tüm Türkiye’de 7'den 77'ye, vatandaşlarımız gökyüzü gözlem etkinliklerimize akın ediyor. Rakamlara baktığınızda 3 gözlem etkinliğinde toplamda 30 binden fazla ziyaretçiye ev sahipliği yaptık" - "Ürettiğimiz İHA'lar şimdiden savaşların kaderini değiştirmeye başladı. Benzer şekilde otomotiv sektöründe, TOGG ile tarih yazmaya hazırlanıyoruz" - "Bazıları sürekli olumsuzluk pompalama derdinde. Sürekli diyorlar ki 'Gençler, bu ülkeyi terk etmek istiyor.' Yalan yanlış bilgilerle insanların, gençlerin kafalarını karıştırmak istiyor. Bunu söyleyenler gerçekten gençler neler yapıyor, neler yapabilir, kabiliyetleri neler, görmek istiyorlarsa gelsinler, buyursunlar kapımız herkese açık, Gökyüzü Gözlem Etkinliği'ne katılsınlar"

Yurthaber 18-08-2022 22:42

Astronomi meraklıları Antalya'da buluşacak

TÜBİTAK koordinasyonunda düzenlenen Gökyüzü Gözlem Etkinlikleri, yarın Antalya'da başlayacak

Yurthaber 17-08-2022 15:16

TÜBİTAK Başkanı Mandal, Erzurum Gökyüzü Gözlem Etkinliğinin açılışında konuştu:

"Özellikle gençlerimizin ve çocuklarımızın son yıllarda gök bilime karşı olan ilgileri bizi çok heyecanlandırıyor ve aynı zamanda sorumluluklarımızı da artırıyor"

Yurthaber 22-07-2022 20:59

Avustralya'da gökyüzü pembeye boyandı! Uzaylı istilası sandıkları olayın aslı bakın ne çıktı

Avustralya'daki ürkütücü olay, ülkenin Mildura kasabasını kelimenin tam anlamıyla karıştırdı. Kasaba sakinleri gökyüzünde aniden pembe bir parıltıyla karşılaştı. Göğün adeta pembeye boyandığı olay yerel halkı adeta şaşkına çevirdi. Hatta "Bu bir uzaylı istilası mı?" diyenler de oldu. Ancak gökyüzü pembeye boyandığı anların arkasındaki gerçek sonradan ortaya çıktı. Öyle ki olayın nedeni, olaydan daha da şaşırtıcıydı...

Haber 22-07-2022 15:29

Gökyüzünün gözleneceği Doğu Anadolu Gözlemevi'nde gece yıldız şöleni

Erzurum'da 22-24 Temmuz'da düzenlenecek etkinlik öncesi, Anadolu Ajansı ekibi tarafından gözlemevinin bulunduğu bölge gece fotoğraflandı

Yurthaber 21-07-2022 11:25

Erzurum Gökyüzü Gözlem Etkinliğine ev sahipliği yapacak

Astronomi meraklılarının Türkiye'nin en büyük teleskobunun bulunduğu Doğu Anadolu Gözlem Evi bölgesinde bir araya geleceği etkinlik, 22 Temmuz'da başlayacak

Yurthaber 20-07-2022 11:53

Antalya'da yamaç paraşütü pilotları 15 Temmuz dolayısıyla gökyüzünde bayrak açtı

Antalya'da yamaç paraşütü pilotları 15 Temmuz dolayısıyla gökyüzünde bayrak açtı

Yurthaber 14-07-2022 19:05

Bölge sakinleri şaşkına döndü! ABD'de gökyüzü yeşil oldu

ABD’nin Güney Dakota eyaletinde yer alan Sioux Falls’ta fırtınanın etkisi ile gökyüzü yeşile döndü. Bölge sakinleri ortaya çıkan manzarada şaşkınlıklarını gizleyemedi. Görüntüler sosyal medyada da gündem oldu.

Haber 07-07-2022 23:46

Van Gökyüzü Gözlem Etkinliği için hazırlıklar tamamlandı

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal: - "Akşam 20.30'dan sonra sabah 04.00'de kadar gözlem yapacağız. 30 teleskobumuz var. Gök cisimlerine, Ay'a, uydulara bakacağız. Bunları sabaha kadar gözlemleyeceğiz"

Yurthaber 03-07-2022 16:46

Siverekli gencin gök cisimlerine merakı, hediye edilen teleskopla köydekileri de sardı

Şanlıurfa'daki kırsal Karakoyun Mahallesi'nde yaşayan Derman Gülbeden, Fransa'daki akrabasının gönderdiği teleskobu evinin çatısına kurarak mahallelinin de gökyüzünü incelemesini sağlıyor - Gülbeden: - "Merak eden herkese Ay, yıldızlar ve diğer gök cisimlerini göstermeye çalışıyorum"

Yurthaber 03-07-2022 12:37

Türk Yıldızlarının kokpitinden Türkiye

Kuruluşunun 30'uncu yılını kutlayan ve gösterileriyle büyük beğeni kazanan Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi Türk Yıldızları, gösteri yaptıkları 42 ilin tarihi ve önemli mekanlarıyla doğal güzelliklerini kokpitten görüntüledi - Jetlerin gösteri yaptığı şehirlerde Çanakkale Şehitler Abidesi, Anıtkabir, İstanbul Boğazı ve Mardin Kalesi gibi mekanlar ile İzmir Kordon'da gösteriyi izleyen kalabalık kokpitteki kameradan kaydedildi

Yurthaber 06-06-2022 11:19

Gökyüzünde şov! Beş gezegen bir arada görülebilecek: Bunu kaçırmak istemeyeceksiniz

Güneş sistemine ait beş parlak gezegen gökyüzünde adeta bir şov yapacak. Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn'ün özel bir hizalanmayla bu sabahtan itibaren gökyüzünde aynı anda çıplak gözle görülebileceği bildirildi.

Haber 03-06-2022 12:04

Çin'de kızıl gökyüzü! Sosyal medyada yayılan görüntüler merak uyandırmıştı... İşte kırmızı gökyüzünün nedeni

Çin'den gelen görüntüler tüm dünyada şaşkınlık yarattı. Zhejiang eyaletindeki bir şehir olan Zhoushan'da gökyüzü kızıl renge döndü, binlerce kişi adeta sokaklara döküldü. Sosyal medyada peş peşe paylaşılan görüntüler kısa sürede viral oldu. Bir anda tüm dünyada gündem olan görüntülerin ardından herkes 'kızıl gökyüzü'nün nedenini merak ederken, beklenen açıklama geldi.

Haber 09-05-2022 09:44

Ülkede akılalmaz görüntü! Gökyüzü turuncuya büründü

Suudi Arabistan’ın kuzeyindeki Arar şehrinden akılalmaz görüntüler geldi. Şehirde etkili olan şiddetli yağışlar ve kum fırtınası sebebiyle kentte gökyüzü adeta turuncuya boyandı. Öte yandan yağışlar nedeniyle cadde ve sokakların göle döndüğü, evleri ve iş yerlerini su bastığı öğrenildi.

Haber 29-04-2022 00:07

Kırklareli'nde otizmli öğrenciler gökyüzüne mavi balon bıraktı

Kırklareli'nde otizmli öğrenciler gökyüzüne mavi balon bıraktı

Yurthaber 04-04-2022 12:06

İzmir bu manzaraya uyanmıştı! Uzman isim açıkladı: İşte gökyüzündeki kızıllığın sebebi...

İzmir’den sabah saatlerinde gelen görüntüler şaşkınlık ve tedirginliğe yol açmıştı. Gökyüzünün kızıla bürünmesinin nedeni çok sayıda kişi tarafından merak ediliyordu. Söz konusu olayla ilgili İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar’dan açıklama geldi. Prof. Dr. Yaşar, gökyüzündeki kızıllığın sebebinin ‘Sahra Çölü tozu’ olduğunu belirtti. Yaşar, "Maalesef insanlarımız bu tür durumlarda tedirgin oluyor. Bunlar sadece doğa olayı" şeklinde konuştu.

Haber 16-03-2022 20:19

Eskişehir'de pembe kağıt uçaklar gökyüzünü renklendirdi

Dünya Havacı Kadınlar Haftası kapsamında Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde "Pembe Kağıttan Uçak Uçurma Şenliği" düzenlendi

Yurthaber 10-03-2022 12:54

Kaynağı bilinmiyor! Yeni keşfedildi: 20 dakika arayla yanıp sönüyor

Avustralya'da bilim insanları, gökyüzünde 20 dakika aralıkla yanıp sönen yeni bir ışın türü keşfetti. Avustralya'daki Curtin Üniversitesi'nde yapılan evredeki radyo dalgaları ile ilgili araştırma önemli bir keşfi ortaya koydu. Bilim insanları gökyüzünde 20 dakika aralıkla yanıp sönen yeni bir ışın türü tespit etti. Araştırmayı denetleyen Astrofizikçi Dr. Natasha Hurley-Walker, bu yeni ışık türünün kaynağının bilinmediğine dikkat çekti.

Haber 26-01-2022 23:48

Balıkesir'de gizemli cisim heyecanı! Gökyüzünden yanarak düştü

Balıkesir'de havadan yere doğru yanarak düşen bir cisim görüldü. Gökyüzündeki hareketli anlara tanık olanlar cep telefonuna sarılarak yaşananları ölümsüzleştirdi. Yanarak düşen cismin ne olduğu ise merak konusu oldu. Sosyal medyada da tartışma konusu olan olayda cismin meteor, meteoroloji balonu ya da Fenerbahçe'nin Galatasaray'ı yenmesinden dolayı atılan bir havai fişek olabileceği iddia edildi. İşte tarafların farklı yorumlarına neden olan olayın detayları...

Haber 22-11-2021 09:45

Zonguldak’ta şimşekler geceyi aydınlattı

Zonguldak’ta gece saatlerinde aniden etkili olan gök gürültülü sağanak yağış ile çakan şimşeklerin geceyi gündüze çevirdiği anlar görüntülendi.

Haber 25-06-2021 23:46

Dünyanın ilk transparan gökyüzü havuzu ziyaretçi akınına uğradı

İngiltere’nin başkenti Londra’da iki bina arasına inşa edilen dünyanın ilk transparan gökyüzü havuzu sıcak havanın etkisi ile ziyaretçi akınına uğradı.

Haber 01-06-2021 18:44

Gökyüzünde görülen ışıklar nedir? Starlink uyduları nedir, ne işe yarar?

Gökyüzünde görülen ışıkların ne olduğu araştırılıyor. İstanbul, Muğla gibi Türkiye'nin çeşitli illerinde de gökyüzüne görülen ışıkların starlink uyduları olduğu ifade ediliyor. Peki, starlink uyduları nedir ve ne işe yarar? İşte, ayrıntılar...

Haber 07-05-2021 00:20

Bakan Varank gökyüzündeki esrarengiz ışıkların sebebini açıkladı

Türkiye’nin çeşitli noktalarından, akşam saatlerinde gökyüzünde sıralı bir şekilde 100’ün üzerinde ışık görüntülendi. İstanbul, Sakarya, Bursa, Tekirdağ ve Muğla’dan da görülen ışıklar merak konusu oldu. Bakan Varank, dün saat 22.05 civarında görülen gökyüzündeki parlamaların Starlink Leo Uyduları Güneş Panellerinden kaynaklandığını bildirdi.

Haber 06-05-2021 23:28

Dubai'de gökyüzünde iftar açmanın bedeli 18 bin dolar

Dubai merkezli Jetex özel havacılık şirketi müşterilerine Ramazan ayı boyunca gökyüzünde iftar hizmeti sunacağını açıkladı.

Haber 06-04-2021 15:40

Uzmanlardan 'Güneş fırtınası' uyarısı: 439 yıl önceki 'büyük yangın' tekrar yaşanabilir!

En son 1582 yılında yaşanan ve 'Büyük Yangın' olarak da adlandırılan devasa Güneş fırtınası, bu yüzyılda tekrar yaşanabilir. Cornell Üniversitesi'ndeki uzmanlar, 439 yıl önce yaşanan bu olayın bir benzerinin tekrar yaşanabileceği konusunda uyardı. Böylesine büyük bir fırtına küresel elektrik kesintilerine dahi yol açabilir.

Haber 02-04-2021 11:15

Kilis'te baharın habercisi leyleklerin göçü görsel şölen oluşturdu

Kilis'te "baharın habercisi" leyleklerin göçü görsel şölen oluşturdu

Yurthaber 18-03-2021 16:17

Kilis'te baharın habercisi leyleklerin göçü görsel şölen oluşturdu

Kilis'te "baharın habercisi" leyleklerin göçü görsel şölen oluşturdu

Yurthaber 18-03-2021 16:17

Neler oluyor? Gökyüzündeki tuhaf görüntü panik yarattı

Bir TikTok kullanıcısı, gökyüzünde beliren duman halkasının videosunu paylaştı ve bazı kullanıcılar bunun 'başka bir boyuta açılan kapı' gibi göründüğünü söyledi. Ne olduğu hakkında gerçek bir bilgi yok ama videoya gelen yorumlar kullanıcıları ikiye bölmüş durumda.

Haber 17-03-2021 16:01

Türkiye'nin ilk gökyüzü okulu

Türkiye'nin ilk gökyüzü okulu eğitime başladı. Her türlü teknik donanıma sahip okuldan iki haftada 500 öğrenci eğitim sertifikası alacak.

Haber 08-08-2006 14:42