Gökyüzü Haberleri

Gökyüzünün Deli Anlıları paraşüt atlayışlarıyla gençlere örnek oluyor

Ankara'da hava sporlarıyla ilgilenen paraşüt takımının üyeleri 70 üstü yaşlardaki Ömer Erdem, Halit Öner ve Doğan Müjdat Süzen, Sivrihisar Hava Gösterileri'nde de boy gösterecek - Takım kaptanı Ömer Erdem: - "Tek gayemiz gençlere örnek olmak. Yaşımız kaç olursa olsun heyecanı, korkuyu, adrenalini yaşamak istiyoruz"

Yurthaber 17-09-22 11:03

Salda Gölü'nde gökyüzü gözlemi yapılıyor

Salda Gölü'nde gökyüzü gözlemi yapılıyor

Yurthaber 03-09-22 14:05

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Antalya'da Gökyüzü Gözlem Etkinliği'nde konuştu:

"Tüm Türkiye’de 7'den 77'ye, vatandaşlarımız gökyüzü gözlem etkinliklerimize akın ediyor. Rakamlara baktığınızda 3 gözlem etkinliğinde toplamda 30 binden fazla ziyaretçiye ev sahipliği yaptık" - "Ürettiğimiz İHA'lar şimdiden savaşların kaderini değiştirmeye başladı. Benzer şekilde otomotiv sektöründe, TOGG ile tarih yazmaya hazırlanıyoruz" - "Bazıları sürekli olumsuzluk pompalama derdinde. Sürekli diyorlar ki 'Gençler, bu ülkeyi terk etmek istiyor.' Yalan yanlış bilgilerle insanların, gençlerin kafalarını karıştırmak istiyor. Bunu söyleyenler gerçekten gençler neler yapıyor, neler yapabilir, kabiliyetleri neler, görmek istiyorlarsa gelsinler, buyursunlar kapımız herkese açık, Gökyüzü Gözlem Etkinliği'ne katılsınlar"

Yurthaber 18-08-22 22:42

Astronomi meraklıları Antalya'da buluşacak

TÜBİTAK koordinasyonunda düzenlenen Gökyüzü Gözlem Etkinlikleri, yarın Antalya'da başlayacak

Yurthaber 17-08-22 15:16

TÜBİTAK Başkanı Mandal, Erzurum Gökyüzü Gözlem Etkinliğinin açılışında konuştu:

"Özellikle gençlerimizin ve çocuklarımızın son yıllarda gök bilime karşı olan ilgileri bizi çok heyecanlandırıyor ve aynı zamanda sorumluluklarımızı da artırıyor"

Yurthaber 22-07-22 20:59

Avustralya'da gökyüzü pembeye boyandı! Uzaylı istilası sandıkları olayın aslı bakın ne çıktı

Avustralya'daki ürkütücü olay, ülkenin Mildura kasabasını kelimenin tam anlamıyla karıştırdı. Kasaba sakinleri gökyüzünde aniden pembe bir parıltıyla karşılaştı. Göğün adeta pembeye boyandığı olay yerel halkı adeta şaşkına çevirdi. Hatta "Bu bir uzaylı istilası mı?" diyenler de oldu. Ancak gökyüzü pembeye boyandığı anların arkasındaki gerçek sonradan ortaya çıktı. Öyle ki olayın nedeni, olaydan daha da şaşırtıcıydı...

Haber 22-07-22 15:29

Gökyüzünün gözleneceği Doğu Anadolu Gözlemevi'nde gece yıldız şöleni

Erzurum'da 22-24 Temmuz'da düzenlenecek etkinlik öncesi, Anadolu Ajansı ekibi tarafından gözlemevinin bulunduğu bölge gece fotoğraflandı

Yurthaber 21-07-22 11:25

Erzurum Gökyüzü Gözlem Etkinliğine ev sahipliği yapacak

Astronomi meraklılarının Türkiye'nin en büyük teleskobunun bulunduğu Doğu Anadolu Gözlem Evi bölgesinde bir araya geleceği etkinlik, 22 Temmuz'da başlayacak

Yurthaber 20-07-22 11:53

Antalya'da yamaç paraşütü pilotları 15 Temmuz dolayısıyla gökyüzünde bayrak açtı

Antalya'da yamaç paraşütü pilotları 15 Temmuz dolayısıyla gökyüzünde bayrak açtı

Yurthaber 14-07-22 19:05

Bölge sakinleri şaşkına döndü! ABD'de gökyüzü yeşil oldu

ABD’nin Güney Dakota eyaletinde yer alan Sioux Falls’ta fırtınanın etkisi ile gökyüzü yeşile döndü. Bölge sakinleri ortaya çıkan manzarada şaşkınlıklarını gizleyemedi. Görüntüler sosyal medyada da gündem oldu.

Haber 07-07-22 23:46

Van Gökyüzü Gözlem Etkinliği için hazırlıklar tamamlandı

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal: - "Akşam 20.30'dan sonra sabah 04.00'de kadar gözlem yapacağız. 30 teleskobumuz var. Gök cisimlerine, Ay'a, uydulara bakacağız. Bunları sabaha kadar gözlemleyeceğiz"

Yurthaber 03-07-22 16:46

Siverekli gencin gök cisimlerine merakı, hediye edilen teleskopla köydekileri de sardı

Şanlıurfa'daki kırsal Karakoyun Mahallesi'nde yaşayan Derman Gülbeden, Fransa'daki akrabasının gönderdiği teleskobu evinin çatısına kurarak mahallelinin de gökyüzünü incelemesini sağlıyor - Gülbeden: - "Merak eden herkese Ay, yıldızlar ve diğer gök cisimlerini göstermeye çalışıyorum"

Yurthaber 03-07-22 12:37

Türk Yıldızlarının kokpitinden Türkiye

Kuruluşunun 30'uncu yılını kutlayan ve gösterileriyle büyük beğeni kazanan Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi Türk Yıldızları, gösteri yaptıkları 42 ilin tarihi ve önemli mekanlarıyla doğal güzelliklerini kokpitten görüntüledi - Jetlerin gösteri yaptığı şehirlerde Çanakkale Şehitler Abidesi, Anıtkabir, İstanbul Boğazı ve Mardin Kalesi gibi mekanlar ile İzmir Kordon'da gösteriyi izleyen kalabalık kokpitteki kameradan kaydedildi

Yurthaber 06-06-22 11:19

Gökyüzünde şov! Beş gezegen bir arada görülebilecek: Bunu kaçırmak istemeyeceksiniz

Güneş sistemine ait beş parlak gezegen gökyüzünde adeta bir şov yapacak. Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn'ün özel bir hizalanmayla bu sabahtan itibaren gökyüzünde aynı anda çıplak gözle görülebileceği bildirildi.

Haber 03-06-22 12:04

Çin'de kızıl gökyüzü! Sosyal medyada yayılan görüntüler merak uyandırmıştı... İşte kırmızı gökyüzünün nedeni

Çin'den gelen görüntüler tüm dünyada şaşkınlık yarattı. Zhejiang eyaletindeki bir şehir olan Zhoushan'da gökyüzü kızıl renge döndü, binlerce kişi adeta sokaklara döküldü. Sosyal medyada peş peşe paylaşılan görüntüler kısa sürede viral oldu. Bir anda tüm dünyada gündem olan görüntülerin ardından herkes 'kızıl gökyüzü'nün nedenini merak ederken, beklenen açıklama geldi.

Haber 09-05-22 09:44

Ülkede akılalmaz görüntü! Gökyüzü turuncuya büründü

Suudi Arabistan’ın kuzeyindeki Arar şehrinden akılalmaz görüntüler geldi. Şehirde etkili olan şiddetli yağışlar ve kum fırtınası sebebiyle kentte gökyüzü adeta turuncuya boyandı. Öte yandan yağışlar nedeniyle cadde ve sokakların göle döndüğü, evleri ve iş yerlerini su bastığı öğrenildi.

Haber 29-04-22 00:07

Kırklareli'nde otizmli öğrenciler gökyüzüne mavi balon bıraktı

Kırklareli'nde otizmli öğrenciler gökyüzüne mavi balon bıraktı

Yurthaber 04-04-22 12:06

İzmir bu manzaraya uyanmıştı! Uzman isim açıkladı: İşte gökyüzündeki kızıllığın sebebi...

İzmir’den sabah saatlerinde gelen görüntüler şaşkınlık ve tedirginliğe yol açmıştı. Gökyüzünün kızıla bürünmesinin nedeni çok sayıda kişi tarafından merak ediliyordu. Söz konusu olayla ilgili İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar’dan açıklama geldi. Prof. Dr. Yaşar, gökyüzündeki kızıllığın sebebinin ‘Sahra Çölü tozu’ olduğunu belirtti. Yaşar, "Maalesef insanlarımız bu tür durumlarda tedirgin oluyor. Bunlar sadece doğa olayı" şeklinde konuştu.

Haber 16-03-22 20:19

Eskişehir'de pembe kağıt uçaklar gökyüzünü renklendirdi

Dünya Havacı Kadınlar Haftası kapsamında Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde "Pembe Kağıttan Uçak Uçurma Şenliği" düzenlendi

Yurthaber 10-03-22 12:54

Kaynağı bilinmiyor! Yeni keşfedildi: 20 dakika arayla yanıp sönüyor

Avustralya'da bilim insanları, gökyüzünde 20 dakika aralıkla yanıp sönen yeni bir ışın türü keşfetti. Avustralya'daki Curtin Üniversitesi'nde yapılan evredeki radyo dalgaları ile ilgili araştırma önemli bir keşfi ortaya koydu. Bilim insanları gökyüzünde 20 dakika aralıkla yanıp sönen yeni bir ışın türü tespit etti. Araştırmayı denetleyen Astrofizikçi Dr. Natasha Hurley-Walker, bu yeni ışık türünün kaynağının bilinmediğine dikkat çekti.

Haber 26-01-22 23:48

Balıkesir'de gizemli cisim heyecanı! Gökyüzünden yanarak düştü

Balıkesir'de havadan yere doğru yanarak düşen bir cisim görüldü. Gökyüzündeki hareketli anlara tanık olanlar cep telefonuna sarılarak yaşananları ölümsüzleştirdi. Yanarak düşen cismin ne olduğu ise merak konusu oldu. Sosyal medyada da tartışma konusu olan olayda cismin meteor, meteoroloji balonu ya da Fenerbahçe'nin Galatasaray'ı yenmesinden dolayı atılan bir havai fişek olabileceği iddia edildi. İşte tarafların farklı yorumlarına neden olan olayın detayları...

Haber 22-11-21 09:45

Zonguldak’ta şimşekler geceyi aydınlattı

Zonguldak’ta gece saatlerinde aniden etkili olan gök gürültülü sağanak yağış ile çakan şimşeklerin geceyi gündüze çevirdiği anlar görüntülendi.

Haber 25-06-21 23:46

Dünyanın ilk transparan gökyüzü havuzu ziyaretçi akınına uğradı

İngiltere’nin başkenti Londra’da iki bina arasına inşa edilen dünyanın ilk transparan gökyüzü havuzu sıcak havanın etkisi ile ziyaretçi akınına uğradı.

Haber 01-06-21 18:44

Gökyüzünde görülen ışıklar nedir? Starlink uyduları nedir, ne işe yarar?

Gökyüzünde görülen ışıkların ne olduğu araştırılıyor. İstanbul, Muğla gibi Türkiye'nin çeşitli illerinde de gökyüzüne görülen ışıkların starlink uyduları olduğu ifade ediliyor. Peki, starlink uyduları nedir ve ne işe yarar? İşte, ayrıntılar...

Haber 07-05-21 00:20

Bakan Varank gökyüzündeki esrarengiz ışıkların sebebini açıkladı

Türkiye’nin çeşitli noktalarından, akşam saatlerinde gökyüzünde sıralı bir şekilde 100’ün üzerinde ışık görüntülendi. İstanbul, Sakarya, Bursa, Tekirdağ ve Muğla’dan da görülen ışıklar merak konusu oldu. Bakan Varank, dün saat 22.05 civarında görülen gökyüzündeki parlamaların Starlink Leo Uyduları Güneş Panellerinden kaynaklandığını bildirdi.

Haber 06-05-21 23:28

Dubai'de gökyüzünde iftar açmanın bedeli 18 bin dolar

Dubai merkezli Jetex özel havacılık şirketi müşterilerine Ramazan ayı boyunca gökyüzünde iftar hizmeti sunacağını açıkladı.

Haber 06-04-21 15:40

Uzmanlardan 'Güneş fırtınası' uyarısı: 439 yıl önceki 'büyük yangın' tekrar yaşanabilir!

En son 1582 yılında yaşanan ve 'Büyük Yangın' olarak da adlandırılan devasa Güneş fırtınası, bu yüzyılda tekrar yaşanabilir. Cornell Üniversitesi'ndeki uzmanlar, 439 yıl önce yaşanan bu olayın bir benzerinin tekrar yaşanabileceği konusunda uyardı. Böylesine büyük bir fırtına küresel elektrik kesintilerine dahi yol açabilir.

Haber 02-04-21 11:15

Kilis'te baharın habercisi leyleklerin göçü görsel şölen oluşturdu

Kilis'te "baharın habercisi" leyleklerin göçü görsel şölen oluşturdu

Yurthaber 18-03-21 16:17

Kilis'te baharın habercisi leyleklerin göçü görsel şölen oluşturdu

Kilis'te "baharın habercisi" leyleklerin göçü görsel şölen oluşturdu

Yurthaber 18-03-21 16:17

Neler oluyor? Gökyüzündeki tuhaf görüntü panik yarattı

Bir TikTok kullanıcısı, gökyüzünde beliren duman halkasının videosunu paylaştı ve bazı kullanıcılar bunun 'başka bir boyuta açılan kapı' gibi göründüğünü söyledi. Ne olduğu hakkında gerçek bir bilgi yok ama videoya gelen yorumlar kullanıcıları ikiye bölmüş durumda.

Haber 17-03-21 16:01

Türkiye'nin ilk gökyüzü okulu

Türkiye'nin ilk gökyüzü okulu eğitime başladı. Her türlü teknik donanıma sahip okuldan iki haftada 500 öğrenci eğitim sertifikası alacak.

Haber 08-08-06 14:42