Kudüs nerededir?

Kudüs nerededir?

500 yıllık bir kent olan Kudüs, Orta Doğu’nun en gelişmiş şehirlerindendir. Mevcut politik ve siyasi konumu nedeniyle yüzyıllardır çatışmaların odağında olmuştur. İsrail ve Filistin devletleri tarafından paylaşılamayan şehirde yahudi, müslüman ve hristiyanlar bir arada yaşamaktadır. Şehir iç çekişmeler nedeniyle 1947 yılında Birleşmiş Milletler tarafından ayrı bir yerel yönetim haline getirilmiştir. Ancak bu karara karşı çıkan Arap liderler 1948’de Kudüs için İsrail ile savaşmış ve sonuç olarak şehrin Batı kısmı İsrail'in, doğu kısmı ise Ürdün’ün eline geçmiştir. İsrail Altı Gün Savaşı'nda Ürdün’ün eline geçen doğu topraklarını tekrar almıştır. Bu olayla beraber İsrail, Kudüs’ü tek taraflı olarak başkent ilan ettiğini duyurmuş ancak BM ülkeleri tarafından kabul görmemiştir. Filistin sınırları içerisinde yer alan Doğu Kudüs’te varlığını sürdüren İsrail’i uluslararası toplum işgalci olarak nitelendirilmektedir.

Kudüs Haberleri

Mirasımız Derneği hayırseverlerin kurbanlarını Kudüs'te kesecek

Mirasımız Derneği hayırseverlerin kurbanlarını Kudüs'te kesecek

Yurthaber 23-06-2022 14:55

Kudüs bağlantılı hacca gidecek kafile 2 yıl aradan sonra yola çıktı

Turda yer alan hacılar, İstanbul Havalimanı'ndan dualarla uğurlandı - İkram Turizm Genel Müdürü İbrahim Çetin: - "Bu uygulamayı umrede de yapıyoruz. Her umrede 3 mescitte 3 cuma kılma şeklinde umre ziyaretlerimiz de var. Rabbim bu yolculuğumuzu mübarek eylesin"

Yurthaber 22-06-2022 13:27

Doğu Kudüs'te cenazeye polis müdahalesi

İsrail askerlerinin açtığı ateşte öldüğü düşünülen Filistin asıllı gazeteci Ebu Akile'nin cenaze töreninde gergin anlar yaşandı.

Haber 13-05-2022 18:37

İsrail'in Mescid-i Aksa baskını Antalya'da protesto edildi

İsrail'in Mescid-i Aksa baskını Antalya'da protesto edildi

Yurthaber 17-04-2022 00:18

Dikkat çeken Kudüs detayı! Zelenski: Putin'le er ya da geç görüşeceğim…

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sürerken tüm dünyanın beklediği görüşme ile ilgili Zelenskiy’den son dakika açıklaması geldi. Ukrayna lideri, er ya da geç diyalog için Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geleceğini belirterek "Kudüs'te bir toplantının yapılması bile mümkün. Eğer bu mümkün olursa barışın sağlanması için doğru bir karar olur" dedi.

Haber 21-03-2022 07:20

Hak-İş'ten miracın gerçekleştiği Mescid-i Aksa'ya sahip çıkma vurgusu:

"Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ilk kıblemiz olan Kudüs'ün tarihi ve hukuki statüsüne sahip çıkmaya, mağdur ve mazlum Filistin halkının yanında yer almaya devam edeceğiz"

Yurthaber 27-02-2022 12:50

Isparta'da Kudüs fotoğraf sergisi açıldı

Isparta'da Kudüs fotoğraf sergisi açıldı

Yurthaber 26-02-2022 21:19

Son dakika! Dışişleri Bakanlığı'ndan Doğu Kudüs'teki zorla tahliyeye kınama

Son dakika haberi! Doğu Kudüs'te yaşayan Salihiye ailesinin evlerinden zorla tahliye edilmesi nedeniyle İsrail'i kınayan bir açıklama yayınladı. Açıklamada, "İsrail'in Kudüs'ün demografik ve hukuki statüsünü aşındıran tek taraflı uygulamaları, iki devletli çözüm vizyonuna ve kalıcı barış zeminine zarar vermektedir." ifadelerini kullandı.

Haber 19-01-2022 21:46

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Kudüs' mesajı! Çok net konuştu: Faydası yoktur

Son dakika haberine göre İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB) 16. Konferansı Açılış Oturumu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'i sert sözlerle eleştirdi. Kudüs davasının tüm Müslamanların ortak davası olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İşgal, şiddet politikalarında ısrar etmenin artık kimseye bir faydası yoktur." dedi.

Haber 10-12-2021 11:26

Kudüs tur fiyatları 2021! Kudüs turuna nasıl başvuru yapılır?

Kudüs turlarına yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ara verilmişti. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kudüs turlarının yeniden düzenleneceği belirtildi. Kudüs turlarının hangi tarihten itibaren yeniden düzenleneceği ve son başvuru tarihi belli oldu. İşte detaylar...

Trend 15-11-2021 23:06

Hamas yetkilisi Ebu Merzuk, Türkiye'nin Kudüs konusunda önemli rol oynadığını vurguladı:

"Bölgenin geleceği Kudüs üzerindeki çatışmalarla ilişkili ve Türkiye, Kudüs ve geleceği konusunda en önemli rolü oynuyor"

Yurthaber 30-10-2021 21:50

Yasaktı! Akıllı telefon satın aldı, darbedildi

İşgal altındaki Kudüs’te bir mağazadan akıllı telefon satın alan Ultra-Ortodoks (Haredi) Yahudi genç, bir grup Haredi tarafından darp edildi. Haredi mezhebi, takipçilerinin telefon ve bilgisayar gibi modern teknolojileri edinmelerini yasaklıyor.

Haber 13-10-2021 00:23

Dükkanına Erdoğan’ın fotoğrafını astığı için Filistinliye para cezası kesildi

İsrail güçleri, Kudüs’ün Silsile kapısında bulunan dükkanına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafını astığı için Filistinli İmad Ebu Hatice’ye para cezası kesti.

Haber 11-08-2021 01:42

İsrail güçleri, Kudüs'te Filistinlilere gerçek mermiyle ateş açtı

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'nın güneyindeki Silvan Mahallesi'ne baskın düzenleyen İsrail güçleri, Filistinlilere gerçek mermi ile ateş açtı.

Haber 09-07-2021 23:09

Türkiye, Honduras'ın Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını kınadı

Dışişleri Bakanlığı, Honduras'ın Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını kınadı.

Haber 25-06-2021 01:08

BM: Şeyh Cerrah'taki son gelişmeler ve şiddet olayları bizi endişelendiriyor

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarrec, Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki son gelişmelerin farkında olduklarını ve buradaki şiddet olaylarının kendilerini çok endişelendirdiğini belirtti.

Haber 22-06-2021 22:04

Kudüs’te otopark zemini çöktü, araçlar teker teker oluşan çukura düştü

İşgal altındaki Kudüs’te bir hastanenin otoparkının zemini çökmesi sonucu oluşan çukura araçlar teker teker düştü. Çevredekiler, araçların oluşan çukura düşüşünü çığlıklarla izledi. O anlar kameralara yansıdı.

Haber 07-06-2021 18:18

İsrail polisinden Kudüs’te Filistinlilere saldırı: 10 yaralı

İsrail polisinin, işgal altındaki Doğu Kudüs’te Filistinli aktivistler için düzenlenen destek gösterisine gerçekleştirdiği saldırıda 10 kişi yaralandı.

Haber 06-06-2021 18:43

YTB'nin "Türkiye Bursları" ile eğitim alan Filistinli öğrenciler, İsrail'in saldırılarına tepkilerini paylaştı

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Uluslararası Hukuk Doktora Öğrencisi Muhammed Yusuf: - "Benim için Mescid-i Aksa'nın toprağı altından daha kıymetlidir. Biz Filistin'de yaşamadık ama nereye gidersek, nerede yaşarsak Filistin'i kalbimizde taşıyoruz" - Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Doktora Öğrencisi Zahir El Bek: - "Babam, annem, kardeşlerim, akrabalarım, hatıralarım, arkadaşlarım, dostlarım her şeyim Gazze'de. Her şeyim savaş ve katliam altında. Kardeşim geçen savaşta şehit oldu"

Yurthaber 26-05-2021 11:03

Hizbullah'tan İsrail'e "Kudüs'e karşı bölgesel savaş" uyarısı

Lübnan merkezli Hizbullah'ın Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, İsrail'in işgal altındaki Doğu Kudüs'teki ihlallerini sürdürmesi durumunda "bu ülkenin yok olmasıyla sonuçlanacak bölgesel bir savaş çıkabileceği" uyarısında bulundu.

Haber 26-05-2021 02:02

ABD'den kritik Kudüs kararı: Konsolosluk yeniden açılacak

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, ABD'nin Filistin ile ilişkilerine bakan Kudüs'teki konsolosluğun yeniden açılacağını duyurdu.

Haber 25-05-2021 19:40

Hamas: Direniş geri çekilmeyecek, Kudüs'e doğru yoluna devam edecek

Hamas lideri Heniyye, yaptığı açıklamada "Direniş geri çekilmeyecek, bir an bile durmayacak ve Kudüs'e doğru yoluna devam edecek." ifadelerini kullandı.

Haber 21-05-2021 16:12

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: "Yarın Cuma namazından önce bütün camilerde Kudüs için Kur'an-ı Kerim okunacak"

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: "Yarın Cuma namazından önce bütün camilerde Kudüs için Kur'an-ı Kerim okunacak"

Yurthaber 20-05-2021 22:01

Türkiye genelinde 'Kudüs Konvoyu' oluşturuldu

Türkiye genelinde saat 19.30'da başlayan Kudüs konvoyuna çok sayıda ilde yoğun katılım gerçekleşti. İstanbul'da bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, konvoylar oluşturarak İsrail'in, Filistinlilere yönelik saldırılarını protesto etti. Başkentte de sivil toplum kuruluşları (STK) öncülüğünde yaklaşık bin araçtan oluşan "Kudüs'e Destek" konvoyuna katılan vatandaşlar, İsrail'in Mescid-i Aksa başta olmak üzere Filistin topraklarındaki saldırılarını protesto etti.

Haber 18-05-2021 23:12

AB, İsrail ve Gazze'de şiddete son verilmesi çağrısında bulundu

Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı Portekiz'in Dışişleri Bakanı Augusto Santos Silva, İsrail'in Filistinlilere saldırıları sonrası artan gerilimin düşürülmesi, çatışmaların derhal sonlandırılması çağrısında bulunarak, "Çocukların da içinde bulunduğu çok sayıdaki sivilin hayatını kaybetmesi ve yaralanması nedeniyle dehşete düştük." dedi.

Haber 18-05-2021 20:24

İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları Malatya'da protesto edildi

İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları Malatya'da protesto edildi

Yurthaber 18-05-2021 19:47

Adana'da, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları protesto edildi

Adana'da, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları protesto edildi

Yurthaber 17-05-2021 21:38

Edirne Mimar Sinan Vakfı, İsrail'in Filistin halkına yönelik saldırılarına tepki gösterdi

Edirne Mimar Sinan Vakfı, İsrail'in Filistin halkına yönelik saldırılarına tepki gösterdi

Yurthaber 17-05-2021 14:25

Yahudi yerleşimciler Doğu Kudüs'te Filistinlilere ateş açtı: 2 yaralı

Yahudi yerleşimcilerin işgal altındaki Doğu Kudüs'te Filistinlilere ateş açması sonucu 2 kişinin yaralandığı bildirildi.

Haber 16-05-2021 21:32

İsrailli insan hakları kuruluşu B'Tselem: İsrail savaş suçu işliyor

İsrailli insan hakları kuruluşu B'Tselem, İsrail'in Gazze Şeridi'nde "savaş suçu" işlediğini belirterek, uluslararası topluma harekete geçme çağrısında bulundu.

Haber 16-05-2021 08:55

Dünya İslam Sağlık Birliği'nden İsrail'in saldırısı altındaki Filistin'e yardım çağrısı:

"İslam dünyası, saldırıların yaralarını sarmak için tüm imkanlarını Filistinli kardeşlerimiz için seferber etmeli, tıbbi yardımlar başta olmak üzere temel ihtiyaç malzemeleri acilen Filistin'e ulaştırılmalıdır"

Yurthaber 15-05-2021 11:31

Cuma hutbesinde Mescid-i Aksa ve Kudüs'ün İsrail'in işgalinden kurtulması için dua edildi

Cuma hutbesinde Mescid-i Aksa ve Kudüs'ün İsrail'in işgalinden kurtulması için dua edildi

Yurthaber 14-05-2021 13:44

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, memleketi Konya'da konuştu:

"Terör saldırılarına rağmen Kudüs Filistin'in başkenti, Mescid-i Aksa da Müslümanların kutsal mekanı olmaya devam edecek. Müslümanların bu haklı mücadelesi hiçbir zaman bitmeyecek" - "(Mevlana Meydanı Yenileme ve Dönüşüm Projesi) Cumhurbaşkanımıza bir sunum gerçekleştirdik. O da çok heyecanlandı. En kısa zaman da kamuoyu ile kendileri bu projeleri paylaşacaklardır" - "(Meke Gölü Kurtarma Projesi) İnşallah orayı farklı su kaynaklarıyla da desteklemek suretiyle Meke Gölü'nü kurtaracak adımları atacağız"

Yurthaber 13-05-2021 09:18

Son Dakika: Siyasilerden Mescid-i Aksa açıklaması: Bu zulme ortaklar

Son dakika haberine göre siyasiler, İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarına sert tepkiler gösterdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Kudüs'ün zorla İsrail'in başkenti olduğunu kabul ettirmeye çalışan ülkeler bu zulme ortaktır." açıklamasını yaptı.

Haber 13-05-2021 07:26

BM Güvenlik Konseyi’nde Kudüs tartışması

BM'de düzenlenen kapalı oturumda, hava saldırılarının kınanması ve çatışmaların derhal durması konusunda ortak bir açıklama yapılması konusunda ABD’nin itirazı üzerine ikinci kez uzlaşma sağlanamadı.

Haber 12-05-2021 23:40

Beşiktaş Kulübü İsrail'in Mescid-i Aksa'ya saldırılarını kınadı

Beşiktaş Kulübü, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs’te yer alan Mescid-i Aksa'daki Filistinlilere müdahalesine tepki gösterdi.

Spor 12-05-2021 19:51

İsrail'in Gazze'ye saldırıları sürüyor! 14 katlı bina vuruldu

İsrail, abluka altındaki Gazze'nin en işlek bölgelerinden birinde yer alan dairelerin ve ticari ofislerin bulunduğu 14 katlı Eş-Şuruk adlı binayı hava saldırısıyla yerle bir etti. Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail'in Hamas'a çok daha yüksek bir güçle karşılık verdiğini ve buna devam edeceklerini söyledi.

Haber 12-05-2021 17:56

Filistin asıllı İngiliz vekil parlamentoda İsrail'in öldürdüğü çocukların isimlerini okudu

İngiltere Parlamentosu'nun Filistin asıllı ilk üyesi Leyla Moran, parlamentodaki bir oturumda İsrail'in öldürdüğü çocukların isimlerini okudu.

Haber 12-05-2021 16:23

Mescid-i Aksa ile ilgili duygusal sözler ve mesajlar | Fotoğraflı videolu Kudüs ve Mescid-i Aksa mesajları 


İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik yaptığı alçakça saldırı ve baskınlar, başta Türk milletinin olmak üzere dünyada vicdan sahibi her insanı yaralıyor. İsrail tarafından yapılan saldırılarda birçok Filistinli hayatını kaybediyor, çoğu da yaralanıyor. Elden hiçbir şey gelmeyince; Mescid-i Aksa ile ilgili duygusal sözler ve mesajlar da hâliyle yoğun ilgi görüyor. İnsanlar, fotoğraflı, video

Haber 12-05-2021 11:20

Esra Ersoy eline silah aldı! "Kudüs'e asker olarak gitmek istiyorum"

Ciciş Esra Ersoy Kudüs'e asker olarak gitmek istediğini açıkladı. Ersoy eline silah alarak "Ama ben insan vuramam" dedi.

Magazin 12-05-2021 10:33

BM Güvenlik Konseyi, Doğu Kudüs'te artan gerginliği görüşmek için yeniden toplanacak

Birleşmiş Miletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Doğu Kudüs'te artan gerginliği görüşmek üzere bugün yeniden toplanacak.

Haber 12-05-2021 00:42

Manavgat'ta "İsrail'e lanet, Kudüs'e destek" konvoyu

Manavgat'ta "İsrail'e lanet, Kudüs'e destek" konvoyu

Yurthaber 12-05-2021 00:28

Antalya'da yurtlarda kalan öğrencilerden Filistin'e destek

Antalya'da yurtlarda kalan öğrencilerden Filistin'e destek

Yurthaber 11-05-2021 23:34

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Mescid-i Aksa ve Kudüs" gündemiyle düzenlenen "Acil Kudüs Toplantısı"nın sonuç bildirgesini açıkladı. Bildirgede, "İsrail'in Kudüs'te Müslümanların asırlardır yaşadıkları toprakları gasbetme girişimi ve Filistin halkının

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Mescid-i Aksa ve Kudüs" gündemiyle düzenlenen "Acil Kudüs Toplantısı"nın sonuç bildirgesini açıkladı. Bildirgede, "İsrail'in Kudüs'te Müslümanların asırlardır yaşadıkları toprakları gasbetme girişimi ve Filistin halkının zorla evlerinden çıkarılması, tehcire zorlaması, bir insanlık suçudur ve asla kabul edilemez. Terör devleti İsrail, bu tutumuyla bu coğrafyada barış ve huzurun önündeki en büyük engeldir." ifadelerine yer verildi.

Yurthaber 11-05-2021 15:29

Çorum'da İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarına tepkiler

Çorum'da İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarına tepkiler

Yurthaber 11-05-2021 14:11

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, İsrail'in çarpıtmalarına yaptığı paylaşımla tepki gösterdi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, İsrail'in çarpıtmalarına yaptığı paylaşımla tepki gösterdi

Yurthaber 11-05-2021 03:36

İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları Denizli'de protesto edildi

İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları Denizli'de protesto edildi

Yurthaber 11-05-2021 01:26

İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları Batman'da protesto edildi

İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları Batman'da protesto edildi

Yurthaber 10-05-2021 22:51

Netanyahu: İsrail büyük bir güçle karşılık verecek

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze Şeridi’nden İsrail’e atılan roketlere ilişkin, "İsrail büyük bir güçle karşılık verecek" dedi.

Haber 10-05-2021 22:20