Miyom Haberleri

Kilo aldığını sanıyordu, karnından çıkanlar şaşkına çevirdi! 'İkiz bebek gibiymiş'

Tokat’ta kilo aldığını düşünerek doktora başvuran Güler Kaymak'ın (46) karnından 5 kilo ağırlığında 40 santimetre boyunda miyom çıktı. Ameliyatı yapan doktorlar "Bu tür olgular görüyorduk ama bu gördüğümüz çok daha ilginç bir yapıdaydı. Bu şekilde bir şeyi açıkçası görmemiştik" dedi. Sağlığına kavuşan Kaymak ise, "İkiz bebek gibiymiş. İkiz bebek gibi olana kadar nasıl oldu? Anlayamadık, bilemedik" ifadelerini kullandı. İşte ilginç olayın detayları...

Haber 03-03-2023 10:50

Miyom embolizasyonu nedir?

Miyom embolizasyonu, kadınlarda sık görülen rahimdeki selim bir tümör olan rahim miyomlarında kullanılmaktadır. Miyom embolizasyonu, ameliyatsız bir tedavidir. Bilindiği gibi miyomların diğer tedavi seçenekleri arasında miyom alınması veya rahmin alınması gibi ameliyat tedavileri de bulunmaktadır.

Haber 22-09-2022 19:00

Şişkinlik sanmayın altında yatan neden ciddi olabilir! Miyom tedavisi nasıl yapılır?

Karında sıklıkla görülen büyümelerin nedeni genellikle hazımsızlık, şişkinlik olarak görülerek göz ardı ediliyor. Ancak geçmeyen bu şişkinliklerin altında ciddi hastalıklar yatabiliyor. Uzmanlar karın şişkinliklerinin miyomlardan kaynaklanabileceğini belirtiyor.

Kadin 28-08-2022 16:07

Miyomlar infertiliteye neden olur mu?

Miyomlar, rahim düz kas tabakasının gelişen birtakım problemli yapılarıdır. Bunların oluştuğu yere bağlı üç kısımda özetlenebilir; rahim içinde, rahim duvarında ve rahim dışındakiler. Rahmin dışındakiler gebeliği hiç etkilememektedir.

Kadin 30-07-2022 14:59

Her 3 kadından 1’inde var: Miyom kansere dönüşür mü?

Miyom; özellikle doğurganlık dönemindeki kadınlarda (genellikle 30-40’lı yaşlar) görülen iyi huylu tümörlerdir. Neredeyse doğurganlık çağındaki neredeyse her 3 kadından biri, miyom sorununu yaşar. Kadınlar arasında yaygın olarak yaşanan miyom probleminin ortaya çıkardığı semptomlar, boyutuna ve yer aldığı bölgeye göre farklılıklar gösterir. Birçok durumda herhangi bir şikâyete yol açmazken, bazı kadınlarda düzensiz ve fazla kanamalara, karın ağrısına, idrar problemlerine yol açabilir.

Haber 29-06-2022 16:02

Korktuğu için ertelediği ameliyatla karnından basketbol topu kadar kitle çıkarıldı

Ameliyatla 10 kilogramlık kitleden kurtulan Rukiye Ökten: - "6 yıl boyunca her gün korkuyla uyudum. Ağırlık veriyordu, sırt ve diz ağrısı yapıyordu" - Operasyonu gerçekleştiren Opr. Dr. Timur Uğurlu: - "Ameliyatla kitleyi tüm olarak çıkardım, basketbol topu boyutlarındaydı. Hastamız yıllarca boş yere eziyet çekmiş"

Yurthaber 14-06-2022 11:07

Doktorlar uyardı! Göz ardı etmemeniz gereken 3 regl durumu

Regl olurken çeşitli sorunlar yaşanabiliyor. Bazı kadınlar regl dönemlerinde normalden daha fazla ağrı çekebiliyorlar. Bu ağrılar çoğu zaman olağan bir durum olarak görülüp göz ardı edilse de geçmeyen şiddetli ağrıların altında yatan neden çeşitli hastalıklar olabilir. Uzmanlar adet döneminde yaşanan değişimlerin üç farklı nedene bağlı olarak gelişebildiğini belirtiyorlar.

Kadin 25-05-2022 14:04

Her 4 kadından 1’inde görülüyor! Miyomlar hakkında tüm bilgiler

Miyomlar günümüzde en sık rastlanan hastalıklar arasında yer alıyor. Görülme sıklığı yaşa göre değişim gösteren miyomlar genellikle zararsız olarak görülüyor. Fakat düzenli takiplerinin yapılması gerekiyor. Miyomların tedavisi ilaçla veya cerrahi yöntemlerle yapılabiliyor. Miyomlar pek fazla belirti göstermeseler de bazı belirtiler ile miyomu teşhis etmek mümkün olabiliyor.

Kadin 18-04-2022 15:43

Miyom ameliyatı nedir? Genç turizmcinin hayatını kaybettiği miyom ameliyatı nasıl yapılır?

Miyom nedir? 33 yaşındaki turizmci Gülşah Gizem Angı'nın hayatını kaybettiği miyom ameliyatı nedir, neden yapılır? Genç kadın girdiği ameliyatta beynine pıhtı atması sonucu hayatını kaybetti. Angı'nın yaklaşık 5 saat ameliyatta kaldığı öğrenildi. Peki; miyom ameliyatı nedir, neden yapılır? Miyom nedir?

Haber 07-04-2022 16:28

Antalya'da Gülşah'ın kahreden ölümü! 30 dakikalık miyom ameliyatına girmişti

Antalya'da 33 yaşındaki Gülşah Gizem Angı'nın ölümü sevenlerini yasa boğdu. Miyom ameliyatı sırasında aniden fenalaşan genç kadın beynine pıhtı atması sonucu hayatını kaybetti. Gülşah Gizem Angı'nın Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Kalite Yönetimi'ni bitirdiği, ABD'de staj görmesinin ardından 5 yıldızlı bir otelde yönetici olarak işe başladığı belirtildi.

Haber 07-04-2022 16:24

Miyoma karşı önlemini al! Kansere neden olabiliyor...

Miyomlar kadınların çoğunda görülen rahimde ortaya çıkan iyi huylu tümörlerdir. Miyom fazla dikkate alınmasa da bazı vakalarda kansere dönüşebilmektedir. Bu tehlikeli durumu önlemek adına miyom belirtilerine dikkat edilmeli ve mutlaka düzenli olarak doktora kontrole gidilmelidir.

Kadin 02-03-2022 13:59

Dikkat! Miyomlar kansere dönüşebilir

Miyom rahimde görülen iyi huylu tümörlerdir. Kadınlarda sıkla rastlanan miyom bazı vakalarda kansere dönüşebilir. Bunu önlemek için miyom hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. İşte miyomun belirtileri ve tedavi yöntemleri…

Kadin 01-03-2022 16:20

V-Notes yöntemi miyom tedavisi ameliyatında izsiz ve ağrısız sonuç almayı sağlıyor

Miyomlar doğurganlık çağındaki kadınlarda sıkça rastlanan bir rahatsızlık. Rahmin düz kas tabakasından kaynaklanan iyi huylu tümörler olarak özetlenebilecek miyomlarda tedavi için ameliyat gerekebilir. ancak karın bölgesinde iz oluşma ihtimali ve iyileşme sürecinde çekilen ağrılar kişileri tedavi ile ilgili huzursuz edebiliyor. ancak V-NOTES yöntemi miyomlardan operasyonla izsiz ve ağrısı kurtulmayı sağlayabiliyor. İşte her 5 kadından birinin yaşadığı miyom sorunu için tedavi yöntemi...

Kadin 30-11-2021 09:17

Miyom belirtileri nelerdir? Sessizce ilerliyor, kısırlığa bile sebep oluyor

Miyom belirtileri ile ilgili bilgi veren Op. Dr. Bilgi Uslu Aybar, miyomların kadınların yaşamında adet düzenliği, kısırlık yani infertiliteye kadar pek çok olumsuz etkiye neden olabileceğini söyledi. Sessizce büyüyen miyomların her 5 kadından birinde göründüğünü söyleyen Aybar, miyom belirtileri hakkında bilgi verdi. İşte detaylar...

Kadin 28-10-2021 08:37

Karnında 6 kilogramlık kitle bulunan kadın ameliyatla sağlığına kavuştu

Kars Kafkas Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Refik Ersin Eroğlu: - "Yaklaşık 20 yıl önce tanı alan hastanın, ameliyat olmaya korktuğu büyük bir kitlesi vardı ve bu kitle giderek ilerlemişti. Ameliyatla yaklaşık 6 kiloya yakın kitle ve bununla birlikte 15 miyom vardı onları da çıkardık" - Ameliyatla sağlığına kavuşan Gülhan Beytüzün: - "Böyle bir şey olamaz, 20 yıldır bununla nasıl yaşadım bilmiyorum. Hep geciktirdim, beklettim ama bu derece beklemiyordum, ben de şoktayım"

Yurthaber 01-10-2021 11:45

Miyom nedir? Miyomların belirtileri ve çeşitleri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Adet düzensizliği, adet sancısı, idrar kaçırma, kısırlık, düşük gibi birçok olumsuz tabloya sebep olan miyomlar rahime zarar vermeden cerrahi yöntemlerle çıkarılabiliyor. Özellikle miyom cerrahisi sonrası gebe kalmak da mümkün olabiliyor. Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Boyraz, rahim çıkarılmadan yapılan miyom cerrahisi hakkında bilgi verdi.

Kadin 01-06-2021 10:16

Gerçeği öğrendiğinde şaşkına döndü! Şişkinlik sandı karnından 1,5 kilo miyom çıktı

Kasık ağrısı ve karında şişkinlik şikayeti ile hastaneye başvuran 37 yaşındaki Gülnara Elmuradova, yaptırdığı tetkikler sonucunda karnında toplam 1,5 kiloya yakın 13 miyom bulunduğunu öğrendi. Gerçekleştirilen 2 saatlik zorlu bir ameliyatla hastanın tüm miyomları çıkarıldı.

Haber 21-04-2021 15:11

Miyom tedavisinde bitkisel tedavinin yeri var mı? Yoksa şehir efsanesi mi?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Taner Usta çok sorulan miyom tedavisinde bitkisel tedavinin yerinin olup olmadığıyla ilgili merak edilenleri anlattı…

Kadin 15-02-2021 16:44

Uzmanlardan miyom uyarısı! 6 önemli sağlık sorununa yol açıyor

Rahim ve çevresinde görülen miyomlar iyi huylu tümörler olarak tanımlanıyor. Düz kas dokusundan köken alan miyomların boyutları 1-15 cm arasında değişebiliyor ve 35-40 yaşlarındaki kadınların ortalama %30-40’ında görülebiliyor.

Haber 29-09-2020 14:58

Tedavi edilmezse hastalıklara davetiye çıkarıyor

Miyomlar, rahim ve çevresinde görülen, düz kas dokusundan köken alan iyi huylu tümörler olarak adlandırılıyor. Miyomların boyutları 1-15 cm arasında değişebiliyor ve 35-40 yaşlarındaki kadınların ortalama %30-40’ında görülebiliyor. Tedavi edilmediği takdirde pek çok sağlık problemine davetiye çıkaran miyomlar halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen laparoskopik cerrahi ile konforlu bir şekilde alınabiliyor.

Kadin 29-09-2020 13:47

Bu testler hayat kurtarıyor! Kist ve miyomu olanlar dikkat

Tüm kanserlerde olduğu gibi jinekolojik kanserlerde de erken tanı ve tarama testleri yaşamsal önem taşıyor. Ancak jinekolojik kanserlerin görüntüleme, tanı ve tedavi aşamalarında gecikmelerde, hastaları ilerlemesi ile karşı bıraktığı uyarısında bulunan Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Ünal, jinekolojik kanserler ve tanı yöntemleri hakkında önemli bilgiler verdi.

Kadin 17-09-2020 10:44

Miyom, 35 yaş üstü her 5 kadından birinin sorunu!

Kadın üreme sağlığı açısından önemli bir sorun olan miyom, 35 yaş üstü her 5 kadından birinin sorunu. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Rukset Attar, özellikle gebelik döneminde miyomların boyutlarının artabileceğine işaret etti.

Kadin 21-04-2020 09:47

Hamile sanılan kadının karnından 7,5 kilogramlık kitle çıktı

Hamile sanılan kadının karnından 7,5 kilogramlık kitle çıktı

Yurthaber 18-02-2020 13:37

Ameliyatın ardından miyomun tekrarlama riski nedir?

Miyom 30’lu yaşlardan sonra kadınlarda sıkça görülen, çapı 15 cm’e kadar büyüyebilen ve genellikle iyi huylu olan oluşumlar miyom olarak adlandırılır. Kadın Hastalıkları ve Doğum & Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Fatih Şendağ, "Ameliyat ardından miyomun tekrarlama riski nedir?" sorusuna tüm ayrıntılarıyla açıklık getirdi.

Kadin 13-12-2019 10:27

Diyarbakır'da genç kızın karnından dev miyom çıkarıldı

Diyarbakır’da 26 yaşındaki bir kızın karnından 15 santimlik miyom çıktı. Rahminin alınması tehlikesiyle karşı karşıya kalan genç kız yapılan ameliyatın ardından sağlığına kavuştu.

Trend 06-12-2019 11:05

Rahminden 12 santimlik miyom çıktı

Ankara'da aşırı kanama ve ağrı şikayetiyle özel kliniğe başvuran Nevra Akıncılar'ın (41) rahminden 12 santimlik miyom çıktı. Akıncılar, "Gebelik kalamama riskimin ortadan kalkması beni tekrardan hayata bağladı" dedi.

Trend 05-12-2019 11:36

Rahminden 15 santimlik miyom çıktı

Diyarbakır’da 26 yaşındaki bir kadının rahminden 15 santimlik miyom çıktı.Diyarbakır’da yaşayan 26 yaşındaki Canan Ö., infertilite hastalığından dolayı çocuk sahibi olamıyordu.

Trend 27-11-2019 15:46

Miyom kadınların yüzde 20’sinde görülüyor

Doç.Dr. Nermin Köşüş ve Doç.Dr. Aydın Köşüş, kadınlarda miyom problemine dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

Kadin 22-08-2019 16:22

Miyom nedir? Miyom belirtileri nelerdir? Miyom tedavisi nasıl olur? Miyom nedenleri nelerdir?

Sinsi ilerleyen ve yaşla birlikte artan miyomlar, kadınlarda sık görülen sağlık problemlerinden biri. Araştırmalar, kafein kullanımının miyom oluşumunu tetiklediğini gösteriyor. Uzmanlar, günde 3 kupadan fazla kahve içen 35 yaş altı kadınlarda miyom riskinin daha yüksek olduğunu söylüyor.

Trend 02-08-2019 11:31

Rahminden 41 miyom çıkartıldı!

Konya’da karın ağrısı ve ağırlık şikayetiyle hastaneye başvuran hastanın rahminden, halk arasında ’ur’ diye de tabir edilen 41 parça miyom, rahime zarar vermeden çıkartıldı.

Trend 01-08-2019 08:08

Over kistler ve miyomlar tüp bebek tedavisini etkiler mi?

Günümüzde pek çok kadının karşılaştığı kist ve miyomlar çoğu zaman zararsız olmakla birlikte, bazı durumlarda gebe kalmanın önündeki bir engel olarak anne adaylarının karşısına çıkıyor.

Trend 06-05-2019 12:11

Anne olma yolunda miyom ve polikistik over sendromuna dikkat

Bahçeci Fulya Tüp Bebek Merkezi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Müstecep Kavrut: - "Miyom ve polikistik over sendromu, kadınların anne olma yolunda karşılaştığı iki önemli sağlık sorunudur. Yol açtıkları semptomlarla kısırlığa zemin hazırlayan bu problemlerin çözümü günümüz teknolojileri ile mümkün"

Haber 26-04-2019 11:15

Anne olma yolunda miyom ve polikistik over sendromuna dikkat

Bahçeci Fulya Tüp Bebek Merkezi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Müstecep Kavrut: - "Miyom ve polikistik over sendromu, kadınların anne olma yolunda karşılaştığı iki önemli sağlık sorunudur. Yol açtıkları semptomlarla kısırlığa zemin hazırlayan bu problemlerin çözümü günümüz teknolojileri ile mümkün"

Yurthaber 26-04-2019 11:14

Anormal kanamalarınız miyomdan kaynaklanıyor olabilir

Batıgöz Sağlık Grubu’ndan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Şebnem Tandoğan, miyomla ilgili merak edilen soruları yanıtladı…

Kadin 18-04-2019 13:56

Miyom nedir, belirtileri nelerdir? Miyom nasıl tedavi edilir? Miyom kısırlığa neden olur mu?

Miyom, kadınlarda en sık görülen iyi huylu, uterus adelesi olarak bilinen miyometrium denilen, düz kas hücrelerinden köken alan bir kitledir. Tedavi seçenekleri değerlendirilirken; hastanın yakınmaları, öncelikleri, sorunları, miyom(ların) sayısı, büyüklüğü, yerleşimleri dikkate alınmalıdır. Uzmanlar miyomla ilgili merak edilenleri anlattı.

Trend 18-04-2019 13:09

Her miyom ameliyat gerektirir mi?

Kadın Hastalıkları ve Doğum / Perinatoloji Uzmanı Op. Dr. Burcu Karamürsel cevapladı; Her miyom ameliyat gerektirir mi?

Trend 15-04-2019 14:52

Miyom nedir, ameliyat gerektirir mi?

Kadın Hastalıkları ve Doğum / Perinatoloji Uzmanı Op. Dr. Burcu Karamürsel cevapladı; Miyom nedir, ameliyat gerektirir mi?

Trend 15-04-2019 14:52

Miyomlar dondurularak tedavi edilir mi?

Miyomlar, kadınlarda en sık görülen iyi huylu tümörlerin başında yer alır. Rahmin düz kas dokusundan kaynaklanan miyom genellikle 35-45 yaşları arasında görülür.

Kadin 21-03-2019 11:35

Menopozda miyomlar kaybolur mu?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Taner Usta, “Menopoz döneminde miyomlar kaybolur mu?” sorusuna açıklık getirerek, bu dönemde kadınlar üzerindeki etkileri konusunda detaylı açıklamalarda bulundu.

Kadin 11-02-2019 10:11

Miyom neden olur? Miyom tedavisi nasıl olur? Miyom belirtileri nelerdir?

Miyom belirtileri başka hastalıklarla karıştırıldığından teşhisin doğru konulması miyom tedavisi için büyük önem taşıyor. Bazen sinüzit bazen migren olduğu düşünülen miyom hastalığı genelde üreme çağında ortaya çıkıyor. Şişkinlikten sık idrara çıkmaya kadar farklı belirtiler gösteren bu hastalığın ortaya çıkmasını sağlayan nokta ise düzenli jinekoloji muayene miyomlarından geçiyor. Peki miyom tedavisi nasıl gerçekleşiyor? İşte bu sorunun cevabı...

Haber 07-01-2019 09:51

Miyom ve kist arasındaki fark nedir?

Miyom ve kist kadınların korkulu rüyaları arasında haline geldi. Doğrudan tümörü çağrıştıran bu iki kelime aslında sanıldığı kadar negatif değil. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Taner Usta, miyom ve kist arasındaki farklara ve tedavilerine değindi.

Kadin 14-12-2018 10:39

Miyom nedir? Her miyom ameliyat gerektirir mi? Miyomlar ne zaman alınmalıdır?

Rahimdeki kas dokusundan kaynaklanan iyi huylu tümör olarak bilinen miyomlar, her dört kadından birinde ortaya çıkıyor. Miyom durağan yaşayan ve şişman kadınlarda daha çok, atletik kadınlarda ise az görülür. İşte miyomun belirtileri neden olduğu olumsuz durumlar ve tedavisi hakkında bilgiler...

Haber 11-12-2018 10:55

Her 4 kadından biri bu sorunu yaşıyor! Miyomlar için tehlike çanları ne zaman çalıyor?

Rahmin kas dokusundan kaynaklanan iyi huylu tümörler olarak tanımlanan miyomlar oldukça sık görülüyor. Öyle ki ülkemizde yaklaşık her 4 kadından birinde miyom tespit ediliyor. En sık üreme çağında olan 25-45 yaş grubundaki kadınlarda rastlanıyor. Bunun nedeni ise üreme çağında salgılanan östrojen hormonu. Menopozla birlikte östrojenin vücuttan çekilmesiyle birlikte miyomun büyümesi duruyor.

Kadin 11-12-2018 10:40

Miyomlarda en önemli faktör 'rutin takip'

Her 100 kadından 30’unda görülen Miyom’lar çoğu zaman kanserojen etki yaratmasa da kadınları en çok tedirgin eden rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Peki bu miyomlar için nasıl bir önlem alınmalı, takipleri nasıl olmalı, tedavi şekilleri nasıl gerçekleşiyor? Konu ile alakalı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hatice Gürsoy bilinmesi gerekenleri anlattı.

Haber 07-09-2018 17:50

Miyomlar kadın sağlığını tehdit ediyor

Miyomların rahim ve rahim ağzında görülen anormal boyuttaki düz kas dokusu büyümeleri olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Taner Usta, kısırlığa ve düşüğe neden olabilen miyomların sağlığı ciddi oranda tehdit ettiğini söyledi.

Kadin 13-06-2018 14:21

Aydın'da sürekli kilo alan Dilek Çelik'in karnından 7 kilo ağırlığında kitle çıktı!

Aydın'da, sürekli kilo alma şikayetiyle doktora başvuran Dilek Çelik'in (45) karnında 7 kilogramlık miyom adı verilen kitle tespit edildi. Çelik'in karnındaki kitle, operasyonla alındı.

Haber 29-05-2018 19:10

Her 3 kadından biri miyom sonu yaşıyor!

Her 3 kadından birinde görülen miyomlara özellikle üreme çağında sık rastlanıyor. Adet düzensizliğinden, ağrıya, kısırlıktan düşüğe kadar pek çok olumsuz tabloya neden olan miyomlar, kişiye özel tedavilerle kontrol altına alınabiliyor.

Haber 12-03-2018 16:36

Miyomlar kısırlığa neden olur mu?

Miyomlar vücudun rahim bölgesinde meydana gelen ve rahim duvarındaki dokudan kaynaklanan iyi huylu tümörlerdir. Miyomların çapının büyüklüğü genellikle 1 ile 15 cm arasında değişmektedir ancak nadir durumlarda daha büyük miyomların oluştuğu da görülebilmektedir. Genellikle iyi huylu olan miyomların çok nadir durumlarda kötü huylu tümörlere dönüştüğü bilinmektedir.

Kadin 26-02-2018 14:13

Miyomda bitkisel önerilere dikkat! Tedavide gecikmeye yol açabiliyor!

Dr. Funda Öztürk, mynet okurları için; bazen hiç belirti vermeyen bazen de kişide ciddi problemlere yol açan miyomları anlattı, tedavisine yönelik önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Haber 19-01-2018 16:15