Anadolu Haberleri

Yer: Sivas... Duyan inanamıyor! Yaklaşık 5 kilometre uzunluğa sahip... Fazla gün yüzüne çıkarılmamış ve saklı kalmış

Sivas’ın İmranlı ilçesine bulunan ve "Anadolu Duvarı" da denilen doğa harikası Diş Kayalıkları, Çin Seddi'ni andırıyor. Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Diş Kayalıkları'nı "keşfedilmeyen, fazla gün yüzüne çıkarılmamış ve saklı kalmış çok önemli jeolojik yeryüzü şekli" olarak ifade etti. Yaklaşık 5 kilometre uzunluğa sahip Diş Kayalıkları, turizme kazandırılacak.

Haber 03-08-23 16:34

En büyük köstebek türü Hakkari'de keşfedildi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) akademisyenlerinin öncülük ettiği çalışmayla Anadolu'da keşfedilen yeni köstebek türü ve alt türü, bilim dünyasına kazandırıldı.

Yurthaber 27-07-23 11:07

Göçebe yaşam tarzı özellikleri nelerdir? Göçebe yaşam tarzının sonuçları nedir, Türk kültürünü nasıl etkilemiştir?

Göçebe yaşam tarzını benimseyen topluluklar hayvancılık faaliyetlerini devam ettirmek amacıyla süresiz aralıklarla yer değiştirmiştir. Konargöçer olarak da adlandırılan göçebe yaşam tarzı, belirli bir toprağa bağlı kalmadan sürekli göç etmek anlamına gelir. İklim koşulları ve coğrafi şartlar, göçebe hayat tarzını benimsemiş toplumları etkiler. Tarımsal faaliyetleri az olan ve hayvancılıkla uğraşan topluluklar, göçebe yaşam tarzı ile soylarını yürütmüştür.

Egitim 10-04-23 13:59

İstanbul'u kuşatan ilk Türk devleti hangisidir? İstanbul'u kuşatan ilk Müslüman Türk topluluğu özellikleri nedir?

Tarihi ve coğrafi açıdan önemli bir konuma sahip İstanbul, birçok devlet tarafından kuşatma altına alınmıştır. Roma İmparatorluğu ve Bizans İmparatorluğu dönemlerinde onlarca kez kuşatılan İstanbul, tarih boyunca birçok medeniyetin ilgisini çekmiştir. Devletler ve beylikler İstanbul ilini ele geçirerek siyasi ve ekonomik konum elde etmek için uzun uğraşlar vermiştir. Peki, İstanbul'u kuşatan ilk Türk topluluğu özellikleri nedir?

Egitim 10-03-23 16:47

Etkileri hiç bilinmiyor! Kanserle mücadele ediyor, kabızlığı bitiriyor

Işgın veya ışkın etkilere bilinmeyen doğal şifa kaynakları arasında bulunuyor. Sağlık için çok önemli yeri bulunan ışgın otunun etkilerini duyanlar büyük şaşkınlık yaşıyor. Fazla tüketilmeyen ışgın otu astı, tansiyon, kanser, diyabet, cinsel sorunlar gibi saymakla bitmeyen birçok hastalığa şifa oluyor. Işgın otunun faydalarını ve kullanımını mutlaka öğrenmek gerekiyor.

Haber 06-11-22 12:10

Anadolu'nun kültürel mirası Türk kahvesi geleceğe taşınıyor

Yaklaşık 500 yıllık geçmişe sahip Türk kahvesi, misafir ağırlama, dini bayramlar, sohbetler ve kız isteme gibi merasimlerin olmazsa olması haline gelerek başlı başına bir kültür oluşturuyor - "Süvari", "menengiç", "kül", "cilveli", "mırra", "dibek", "devebatmaz" ve "yandan çarklı" gibi yaklaşık 40 çeşidi bulunan Türk kahvesi, Türkiye'de kişi başı yılda 1 kilogramın üzerinde tüketiliyor

Yurthaber 30-09-22 12:37

Kayseri'de Kültepe Ziyaretçi Merkezi açılıyor

Kayseri'de Kültepe Ziyaretçi Merkezi açılıyor

Yurthaber 25-09-22 12:06

Masterchef arabaşı çorbası tarifi! Arabaşı çorbası nasıl yapılır?

TV8 ekranlarında yayınlanan Danilo Zanna, Somer Sivrioğlu ve Mehmet Yalçınkaya’nın jüriliği yaptığı program MasterChef’te 30 Ağustos Çarşamba günü 7 bölge 7 yemek konsepti uygulandı. Yarışmacı adaylardan arabaşı çorbasını yapmaları istendi. İzleyiciler internet üzerinden ‘Arabaşı çorbası nasıl yapılır?’ diye aramalarda bulundu.

Yemek 31-08-22 08:52

TÜRKONFED, yeşil dönüşümü 2030'a kadar tamamlamak istiyor

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez: - "Avrupa bizim için en büyük ihracat bölgesi. 2030 yılına kadar tüm bölgelerimizde, KOBİ'lerimizin rekabetçi ve yeşil dönüşümünü tamamlamış hale gelmesini arzu ediyoruz"

Yurthaber 05-08-22 11:38

Eskişehir'de yağlı tohum bitkisi pelemir hasadı yapıldı

Eskişehir'de yağlı tohum bitkisi pelemir hasadı yapıldı

Yurthaber 05-08-22 11:00

Bodrum'da Anadolu Medeniyetleri ve Göbeklitepe Heykel Sergisi açıldı

Bodrum'da Anadolu Medeniyetleri ve Göbeklitepe Heykel Sergisi açıldı

Yurthaber 22-07-22 23:47

TÜRKONFED'in Anadolu'nun Liderleri Buluşması Antalya'da düzenlendi

Konfederasyon Başkanı Süleyman Sönmez: - "Anadolu'nun kalkınma dinamiklerini, Anadolu iş insanının rekabetçilik gücünü, ortak akıl ve ortak bir vizyon çerçevesinde Türkiye hayalimize ulaşacak politika ve aksiyona dönüştüreceğiz"

Yurthaber 30-05-22 16:04

Çocuklar kültürlerini Anadolu'dan masallarla öğreniyor

Öğretmenleri ve aileleriyle Erzurum'daki masal evini ziyaret eden çocuklar "Kırmızı Başlıklı Kız" ve "Rapunzel" yerine dinledikleri Anadolu'dan masallarla hem kültürlerini öğreniyor hem de eğlenceli zaman geçiriyor - Anadolu Masal Evi İl Koordinatörü Betül Ölmez: - "Amacımız Anadolu masallarını ve kültürümüzü masallar aracılığıyla çocuklara aktarmak. Çocuklar çizgi film ya da farklı kültürlerin masallarını seyrediyorlar. Bu izlediklerinde kendi kültürümüze ait doneler yok"

Yurthaber 19-03-22 12:24

Tır ve kamyonların Kocaeli'den İstanbul ve Anadolu'ya geçişlerine izin veriliyor

Tır ve kamyonların Kocaeli'den İstanbul ve Anadolu'ya geçişlerine izin veriliyor

Yurthaber 13-03-22 09:33

Ehram için dokunan kumaş kadınların elinde farklı ürünlere dönüşüyor

Malatya'da yöresel el sanatları eğitimi alan kadınlar, "ehram" için özel dokunan kumaştan geleneksel tasarımların yanı sıra etek, gömlek, masa örtüsü, çanta, kravat ve uyku takımı gibi ürünler yapıyor - Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar: - "Pamuktan yapılıyor olması kumaşın bölgeye has çizgilerini ön planda tutması, bizim tarafımızdan üretilmesi ve geleneksel olarak kullanılıyor olması kumaşı değerli kılıyor"

Yurthaber 26-12-21 11:07

Güveç nasıl yapılır? İşte güveç tarifi ve malzemeleri?

Killi topraktan yapılan, yemek pişirilen kaba güveç denir ve bu kapta pişirilen yemeklere de güveç adı verilir. Birden fazla güveç çeşidi vardır ve bu yemek ülkemizde afiyetle yenir. Özellikle Anadolu'da yaygın olarak tüketilir. Güveç hazırlarken kullanacağınız güvecin içinde çatlaklar olmamasına dikkat edin. Mümkünse sırlı güveç kullanın. İşte güveç tarifi ve malzemeleri!

Yemek 13-12-21 23:42

İstanbul'un Anadolu'ya açılan kapısı Bolu Dağı Tüneli kışa hazır

Bölgede kış mevsimi süresince 165 personel, 12 ekipmanlı kamyon, 2 yükleyici, 1 rotatif, 1 kurtarıcı, 1 çekici ve 1 vinçle 7 gün 24 saat esasına göre görev yapacak

Yurthaber 03-12-21 11:30

Anadolu'dan kaçırılan 4 bin 250 yıllık gaga ağızlı testi Türkiye'ye iade edildi

Anadolu'nun kadim uygarlıklarından Hattiler dönemine ait, yaklaşık 4 bin 250 yıllık altın gaga ağızlı testi, Türkiye'ye iade edildi ve Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenmeye başlandı. Eserin iade töreni, sergileneceği Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde yapıldı.

Haber 26-10-21 14:30

Bolu Dağı'nda sonbaharın renkleri havadan görüntülendi

Bolu Dağı'nda sonbaharın renkleri havadan görüntülendi

Yurthaber 14-10-21 12:47

Tarihi eser kaçakçılarına yönelik Anadolu operasyonunda 11 zanlı tutuklandı

Tarihi eser kaçakçılarına yönelik "Anadolu" operasyonunda 11 zanlı tutuklandı

Yurthaber 13-08-21 10:02

GÜNCELLEME - Tarihi eser kaçakçılarına Anadolu darbesi

Şüphelilerin ikamet, iş yeri ve araçlarında yapılan aramalarda ele geçirilen tarihi eser sayısı, daha önce yapılan ara operasyonlarla 23 bin 205'e yükseldi ELE GEÇİRİLEN TARİHİ ESER SAYISI GÜNCELLENDİ

Yurthaber 10-08-21 17:46

GÜNCELLEME - Tarihi eser kaçakçılarına Anadolu darbesi

Tarihi eser kaçakçılığı yaptığı tespit edilen suç şebekesine yönelik 30 ilde "Anadolu" adı verilen operasyonda haklarında gözaltı kararı verilen 93 şüpheliden 78'i yakalandı - Şüphelilerin ikamet, iş yeri ve araçlarında yapılan aramalarda ele geçirilen tarihi eser sayısı, daha önce yapılan ara operasyonlarla 13 bin 398'e yükseldi GÖZALTI KARARI İLE GÖZALTINA ALINAN ŞÜPHELİ VE ELE GEÇİRİLEN TARİHİ ESER SAYILARI GÜNCELLENDİ

Yurthaber 10-08-21 12:12

Son Dakika: Cumhuriyet tarihinde ilk! Tarihi eser kaçakçılığına karşı dev 'Anadolu' operasyonu

Son dakika haberine göre tarihi eser kaçakçılığına karşı "Anadolu" operasyonu başladı. 30 ilde başlatılan operasyon, 'suçtan elde edilen gelire yönelik ilk tarihi eser kaçakçılığı' operasyonu olma özelliği taşıyor.

Haber 10-08-21 08:58

Çok Programlı Anadolu Lisesi nedir? Çok Programlı Anadolu Lisesi ne demek?

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılan sınavın yerleştirme sonuçları bugün açıklandı. Sonuçların açıklanmasının ardından ise Çok Programlı Anadolu Liseleri merak edildi. Ülkemizde birçok farklı şekilde lise bulunuyor. Bunlardan biri de Çok Programlı Anadolu Liseleri. Peki, öğrencilerin merak ettiği Çok Programlı Anadolu Lisesi nedir?

Haber 26-07-21 11:44

Marmaris'te haftalık ev kirası ile Anadolu'da arsa alınır!

Türkiye'nin gözde turizm kentlerinden olan Marmaris'te kiralık ev bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Ev sahipleri evlerini günlük, haftalık ya da sezonluk kiraya verdiği için Marmaris'te yaşayan ya da çalışmak için gelenlere ev yok.

Finans 11-06-21 12:28

İstanbul'da dolu şaşkınlığı! Battaniyesini alan arabasına koştu

İstanbul'da Anadolu Yakası'nın bazı bölgelerinde dolu yağışı görüldü. Çekmeköy, Sultanbeyli ve çevresinde yaşanan gök gürültülü sağanak ve dolu yağışı sürücülere zor anlar yaşattı.

Haber 16-05-21 15:18

Hıdırellez nedir? İşte en güzel Hıdırellez mesajları

Anadolu’da baharın habercisi olarak bilinen Hıdırellez gününde insanlar birçok farklı gelenekle kutluyor. Bir yandan dilekler kağıtlara yazılıp gül ağacına asılırken, diğer yandan Hıdırellez mesajları da bu özel günün kutlanmasına vesile oluyor.

Haber 05-05-21 13:21

Hıdırellez duası nasıl yapılır? Hıdırellez ne zaman? İşte Hıdırellez ritüelleri

Her yıl 6 Mayıs’ta büyük bür coşku ile kutlanan Hıdırellez Bayramı, çeşitleri geleneklere ev sahipliği yapıyor. Hıdırellez, kış aylarından yaz aylarına geçişi müjdeleyen bir bayram olarak öne çıkıyor. İnsanlar Hıdırellez zamanında çeşitli ritüeller ile bu günü kutlarlar. Hıdırellez, Miladi takvime göre her sene 6 Mayıs tarihinde başlayıp 7 Kasım’a kadar devam eder. Bu aradaki süre Hızır Ayları olarak adlandırılır.

Haber 05-05-21 13:13

Peygamber Efendimizin sevdiği deşişe çorbası nasıl yapılır? İşte deşişe çorbasının tarifi

Hz. Muhammed'in çok sevdiği bilinen bir çorba vardı. Anadolu'da çokça kullanılan arpa, Hz. Peygamber'in mutfağında da başrolü oynuyordu. Yine arpadan yapılan deşişe ise Hz. Muhammed'in en sevdiği yiyeceklerden biriydi. Peki, deşişe nedir? Hz. Muhammed'in en sevdiği çorba deşişe nasıl yapılır ?

Yemek 28-04-21 10:20

Mevsimlik işçilerin zorlu mesaisi başladı

Anadolu’nun dört bir yanında ürün toplayan tarım işçilerini evlerinden yüzlerce kilometre uzağa taşıyan gurbet mesaisi başladı. İşçiler ilk olarak sarımsak hasadı için Gaziantep’in Araban Ovası’na gelerek çadırlarını kurdu.

Finans 25-04-21 11:17

Konya Ticaret Borsası

Ekmeklik Anadolu kırmızı sert buğdayın kilogramı 2,142 - 2,160 liradan işlem gördü

Yurthaber 19-04-21 14:10

Araştırma sonucu şaşkına çevirdi! DNA analizleri, Anadolu'da 10 bin yıl önceki toplulukların geleneklerine ışık tuttu

ODTÜ ve Hacettepe üniversitelerinin öncülüğünde 11 ülkeden 57 bilim insanı, aynı yapıya gömülen insanlardan aldıkları DNA analizleri, eski topluluklarda kan bağının yanı sıra farklı "sosyal akrabalık" türlerinin de olabileceğini ortaya çıkardı.

Haber 15-04-21 14:05

Konya Ticaret Borsası

Ekmeklik Anadolu kırmızı sert buğdayın kilogramı 2,111 - 2,299 liradan işlem gördü

Yurthaber 06-04-21 15:37

Unico Sigorta'dan 106 milyon liralık kar açıklaması

Unico Sigorta Genel Müdürü Sertem Demir yaptığı açıklamada, Unico Sigorta'nın 2020 yılında 14,7 milyon TL teknik kar, 106 milyon TL toplam kar ve 745 milyon TL brüt prim ürettiğini belirtti.

Finans 15-03-21 15:21

Yüzlerce yıldır Anadolu insanına korku salan efsanevi hikayeler!

Anadolu medeniyetin kurulduğu ilk yerleşim yerlerinden biri olarak karşımıza çıkar. İnsanların yüz yıllar boyunca Anadolu’da hayatını devam ettirmesiyle beraber efsaneler ortaya çıkmıştır. Onlarca efsane arasında bir çoğu cinler üzerine kuruludur. Ancak farklı bölgelerde efsanevi yaratıklardan da söz edilir. Sizler için Anadolu efsanelerine konu olan efsanevi yaratıkları araştırdık.

Trend 04-03-21 10:06

Yüzlerce yıldır Anadolu insanına korku saran bir şehir efsanesi: Cazu karısı

Anadolu’nun pek çok bölgesinde halk arasında anlatılan korkunç hikayeler yaygındır. Genellikle kadınların çocuklarını kaçırdığına dair rivayetler konuşulur. Bu anlatılanlar elbette ki birçok noktada birbirlerine benzerler. Bunlardan biri olan cazu karısı hikayesini daha önce hiç duydunuz mu?

Trend 02-03-21 09:56

Anadolu'da ilginç tedavi yöntemleri

Yurt genelinde yöreden yöreye çeşitlilik ve farklılık gösteren ilginç tedavi yöntemleri birçok insan için umut kapısı oluyor. Halk Hekimliği uygulamalarında önemli rolü olan Anadolu inançlarında ilginç tedavi yöntemleri karşımıza çıkıyor.

Haber 30-11-99 00:00