Çinko Haberleri

Çinko eksikliği nedir, belirtileri nelerdir? Çinko takviyesi nasıl yapılır?

Çinko vücudumuz için hayati öneme sahip olan bir mikroelementtir. Hücresel işlevlerin düzenlenmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, protein sentezi, DNA onarımı ve birçok enzim aktivitesi için gereklidir. Ne yazık ki modern yaşam tarzı ve dengesiz beslenme alışkanlıkları çinko eksikliğini yaygın hale getirir. Çinko eksikliği vücutta önemli sorunlara yol açabilen ciddi bir sağlık durumudur.

Haber 31-07-2023 23:08

Çinko simgesi nedir, özellikleri nelerdir? Çinko elementi periyodik tabloda nerede yer alır?

Çinko elementi, kimyasal açıdan yüksek aktifliğe sahiptir. Metal elementlerle kolayca alaşım oluşturabilir. Geçiş metaliği özelliği taşır. Ayrıca çinko, canlı yaşamı için gerekli elementler arasında olmasıyla dikkat çeker. Çinko elementi, halk arasında “sahte gümüş” olarak adlandırılmıştır. İlaç üretiminde de kullanılan çinko elementi, doğada bulunan değerli metaller arasındadır. Peki, çinkonun özellikleri nelerdir?

Egitim 10-03-2023 16:27

Çinko nelerde var, içeren yiyecekler nelerdir? Çinko hangi besinlerde bulunur, çinko eksikliği nasıl anlaşılır?

Çinko insan vücudunun ihtiyacı olan en önemli minerallerden biridir. Çinko bazı besinlerde doğal olarak bulunur ve gerekli olan çinkoyu bu besinlerden alabiliriz. Vücuttaki çinko ihtiyacını karşılamak için çinkodan zengin besinler tüketmek önemlidir. Kırmızı et, kümes hayvanları, balık, süt, yumurta, ceviz ve badem gibi gıdalar beslenme listesine eklenmesi gerekir. Çinko eksikliği kişide özellikle saç ve tırnak konusunda pek çok rahatsızlığa sebep olabilir. Peki, çinko eksikliği belirtileri ne?

Haber 04-11-2022 17:46

Öğrenince bir daha yemeyeceksiniz! Kırmızı etin akılalmaz zararı

Kan değerlerinin yatak odası performansında çok önemli bir yere sahip olduğu öne sürüldü. Uzmanlar, yüksek demir, şeker ve kolesterolün cinsel performansı kötü etkilediği konusunda uyarıda bulundular. Erkekler için cinsel ilişkide kan akışı anahtardır ve ereksiyonu sürdürme yeteneklerini etkiler. Sağlıksız yiyecekleri çinko ve B6 vitamini açısından zengin olanlarla değiştirmek bu durumu düzeltmek için yardımcı olabilir.

Haber 05-10-2022 16:10

Erkekleri yatakta süperstara çeviriyor! Penisi güçlendiriyor

Bilim, penis için hayati önem taşıyan bir dizi besin maddesini ve onun yapabileceği her şeyi tanımladı. Bunlardan dördü diğerlerinden daha yararlı görünüyor. Penisi güçlendiren bu 30 protein, kasları geliştirerek erkekleri yatak odasında bir süperstar haline getirebilir. Erkekler için rehber gibi olan listeyi yanınızdan ayırmak istemeyeceksiniz.

Haber 04-10-2022 18:22

Umudunuzu kaybetmeyin! İktidarsızlığı çözmek mümkün

Cinsel birliktelik hem kadınlar hem de erkekler için oldukça önem taşıyor. Birlikteliğin çok daha mutlu olmasını sağlayan cinsellikte bazı istenmeyen durumlar ortaya çıkabiliyor. Cinsel iktidarsızlık bu durumlar arasında bulunuyor. Ancak iktidarsızlığı çözmek sanıldığı kadar zor değil. Doğru adımlar ile bu sorundan kurtulmak mümkün.

Haber 28-08-2022 11:35

Sadece bir avuç yemeniz yeterli! Kabak çekirdeği faydaları nelerdir?

Kabak çekirdeği sevilerek tüketilen atıştırmalıklar arasında yer alıyor. Kabak çekirdeğinin öyle faydaları var ki duyanlar şaşırıyor. Birçok hastalığa karşı koruma sağlayan kabak çekirdeğini yeme miktarına dikkat etmek gerekiyor. Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir diye merak ediyorsanız bu haberi okuyabilirsiniz.

Haber 17-08-2022 09:12

Sivilceli bir vücutta yaşamak zorunda değilsiniz! Sivilceden kurtulmak için...

Sivilceli bir cilt başta ergenlik dönemi olmak üzere hayatın belli dönemlerinde ortaya çıkarak rahatsızlık verir. Ergenlik döneminde normal karşılansa da sonrasında rahatsız edici olabilir. Genetik faktörlerin yanı sıra beslenme düzeni ve yaşam tarzı da sivilce oluşumunda etkili oluyor. Sivilce oluşumunu en aza indirmek için beslenme düzenine dikkat etmek gerekiyor.

Haber 11-08-2022 14:19

Faydaları saymakla bitmiyor! Her gün bir kase yoğurt yemenin mucizevi faydaları!

Vücut için çok fazla yararı olan yoğurdun faydaları saymakla bitmiyor. Uzmanlar yoğurdun her gün bir kase tüketilmesinin etkilerinin oldukça fazla olduğunu belirtiyor. Potasyum, fosfor, riboflavin, iyot, çinko, A, E ve B vitaminleri içeren yoğurdun mucizevi faydaları...

Haber 27-07-2022 19:53

Çinko metal mi, ametal mi? Çinko periyodik tabloda hangi gruptadır?

Çinko, antik çağlardan beri bilinen elementlerden bir tanesidir. Fakat üretimi ve kullanılması tam olarak bilinmediğinden sık sık diğer elementler ile karıştırılır. Strabos'un yazdığı Mysia isimli eserin Andriera isimli bölümünde çinko metalinin ilk tarifi "Sahte gümüş" olarak yapılmıştır. Çinko metal mi, ametal mi? Çinko periyodik tabloda hangi gruptadır?

Egitim 07-07-2022 23:24

Menopoz hakkında tüm bilgiler! Erken menopozdan korunmak için...

Yaş arttıkça vücutta ve sağlıkta birçok değişiklik yaşanıyor. Bu değişiklikler arasında bulunan menopoz kadınlarda belirli bir yaştan sonra yaşanıyor. Menopoz süreci kadınlar için oldukça zorlu geçebiliyor. Bazı kadınlar menopoza çok daha erken giriyor. Erken menopozu önlemek için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Kadin 13-05-2022 14:10

Saç dökülmenizi kökten bitirecek çözüm!

Saç, tüm görünümü etkileyebiliyor. Herkes gür ve sağlıklı saçlara sahip olmak istiyor. Ancak zaman zaman saçlarda dökülmeler yaşanabiliyor. Saç dökülmesini önlemek için saç bakımına dikkat etmek gerekiyor. Birçok nedene bağlı olarak yaşanan saç dökülmelerini çözmek için aşağıda yer alan önerileri uygulayabilirsiniz. Bu yöntemler sayesinde saçlarınız hiç olmadığı kadar sağlam olacak!

Kadin 13-05-2022 12:41

Bunları yiyerek cildinizi 10 yaş daha genç gösterebilirsiniz! Doğal kolajen içeren besinler…

Kolajen içeren ürünler kullanmak ve besinler tüketmek özellikle son yıllarda oldukça ilgi görüyor. Zaman geçtikçe vücutta azalan kolajen üretimini doğru besinler tüketerek arttırabilirsiniz. Kolajen içeren besinleri yiyerek ve doğru bakımları uygulayarak cildinizde çok daha genç ve sıkı bir görünüm elde edebilirsiniz.

Kadin 13-04-2022 17:28

Kayseri'de madendeki göçükte ölen işçinin cenazesi Adana'da toprağa verildi

Kayseri'de madendeki göçükte ölen işçinin cenazesi Adana'da toprağa verildi

Yurthaber 27-03-2022 12:22

Eksikliği cinsel hayatınızı bitirir! Nelerde Çinko var?

Çinko sağlığımız için çok önemli olan bir mineraldir. Vücutta sentezlenemeyen çinko minerali sağlıklı bağışıklık ve sinir sistemi için mutlaka besin yoluyla alınmalıdır. Çinko eksikliği büyümenin yavaşlamasına, cinsel işlevlerde sorunlara ve daha birçok hastalığı neden olmaktadır. Çinko içeren birçok besin vardır. Bunları tüketerek azalan çinko miktarını dengeleyebilirsiniz. İşte çinko eksikliği zararları ve çinko içeren o besinler…

Haber 22-02-2022 11:22

Eksikliği kısırlığa da kansere de neden olabilir! Çinko vücutta ne işe yarar? Çinko eksikliğinde ne olur? A’dan Z’ye Çinko rehberi

Vücut için gerekli olan eser minerallerden biri olan çinkonun önemi çok büyüktür. Vücutta enfeksiyonlarla savaşan ve hücre üretmek için kullanılan mineraller arasında yer alan çinko sayesinde yaralar hızla iyileşir. Çinko eksikliği kısıra ve kansere neden olabildiği gibi çinko fazlalığı ise ishal ve kusmaya neden olabilir. İşte çinko hakkında bilmeniz gerekenler...

Haber 12-01-2022 10:57

Solunum yolu enfeksiyonunun bir nedeni de çinko eksikliği

Akut solunum yolu enfeksiyonu nedenleri arasında çinko eksikliğinin de yer aldığını söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Rıdvan Sivritepe, “Bazı bilim insanları, üç aydan fazla rutin çinko takviyesinin solunum yolu enfeksiyonlarının süresini azaltmada olumlu bir etkisinin olduğunu doğrulamıştır. Ek olarak çinko takviyesinin, öksürük, tıkanıklık ve boğaz ağrısı gibi solunum yolu enfeksiyonlarının semptomlarını ortadan kaldırmaya ve hastalık süresini kısaltmaya yardımcı olabileceği belirtilmektedir” dedi.

Haber 21-11-2021 11:07

Siirt'te 3 bin kişiye istihdam sağlayacak çinko izabe tesisi kasım ayında açılacak

AK Parti Genel Başkan Danışmanı ve Lineer Metal AŞ Onursal Başkanı Prof. Dr. Yasin Aktay: - "Şu anda ülkemizin, Hakkari, Şırnak, Siirt ve Bitlis'imizin sahip olduğu maden kapasitesiyle biz bu tesisle Türkiye'nin çinko ihtiyacının tamamını karşılayacak, hatta bir aşama sonra ihraç edecek seviyeye gelecek bir hamlenin ilk adımını atmış oluyoruz"

Yurthaber 25-08-2021 18:17

Madenlerde devlet hakkı oranı yüzde 25'e çıkarıldı! Karar Resmi Gazete'de

Maden Kanunu kapsamında yer alan bazı madenlerin devlet hakkı oranı yüzde 25'e yükseltildi. Karar Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile yayımlandı. Devlet hakkı, maden sahalarında yapılan üretimin satışı sırasında devlete ödenen bir pay olarak tanımlanıyor ve ocaktan çıkarılan madenin ocak başındaki fiyatından alınıyor.

Finans 19-08-2021 09:35

Faciadan bir adımla kurtuldu

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde şiddetli sağanak, günlük yaşamı olumsuz etkiledi. Kaldırımda yürüyen ve ismi öğrenilemeyen genç kız, cadde üzerindeki bir evin çatısından uçan çinko parçasının altında kalmaktan son anda kurtuldu.

Haber 13-08-2021 19:18

Siirt'te 3 bin kişiye istihdam sağlayacak çinko izabe tesisi inşaatında sona gelindi

AK Parti Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay: - "Bu yatırımı bir fabrika olarak görmeyin, bu anahtardır. Firma bu yatırımlarla sınırlı kalmayacak başka yatırımları da buraya çekecek" - "Türkiye'nin artık her tarafı her türlü yatırım yapmaya elverişli duruma geldi. Artık önümüzde terör diye bir sorun yok"

Yurthaber 26-02-2021 18:32

Covid-19 tedavisinde C vitamini takviyesi işe yarıyor mu?

Koronavirüsten korunmak için C vitamini ve çinko takviyesinin önemli olduğu ile ilgili uyarılar yapılması üzerine ABD'de araştırma yapan sağlık uzmanları, koronavirüs tedavisinde C vitamini ve çinkonun önemli bir etkisinin bulunmadığını söyledi.

Haber 17-02-2021 13:55