İlber Ortaylı Haberleri Ve Son Dakika İlber Ortaylı Haberleri

İlber Ortaylı Haberleri Ve Son Dakika İlber Ortaylı Haberleri

Tarihçi, akademisyen ve yazar İlber Ortaylı, 21 Mayıs 1947 tarihinde Avusturya'da doğmuştur. İstanbul'da, ardından da Ankara'da lise eğitimi almıştır. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya fakültesinden 1970 yılında mezun olmuştur. Viyana Üniversitesi'nde Slav ve Doğu Avrupa Dilleri eğitimi almış, Chicago Üniversitesi'nde yüksek lisansını yapmıştır. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde 1974'te doktor, 1979'da doçent ünvanını almıştır. 1982'de görevlerinden ayrılarak dünya genelinde konferanslar ve dersler vermiştir. 1989 yılında Türkiye'de profesör ünvanını almış, önemli üniversitelerde konuk olarak dersler vermiştir. 2005 ve 2012 yılları arasında Topkapı Sarayı Müzesi'nin müdürlüğünü yürütmüştür. 8 dil bilen tarihçi, emekliliğinin ardından televizyon programlarına katılarak oldukça tanınmıştır. Bilgi hazinesi ve kişiliğiyle sevilen Ortaylı'nın çok sayıda eseri, lise ve üniversitelerde kaynak olarak okutulmaktadır.

İlber Ortaylı Haberleri

İlber Ortaylı 'Cumhurbaşkanı olsanız ilk neyi değiştirirsiniz?' sorusuna yanıt verdi: Bunu kaldırmadan liyakat sistemi yerleşemez

Ünlü tarihçi İlber Ortaylı, gazeteci Candaş Tolga Işık'ın YouTube kanalında açıklamalar yaptı. Ortaylı'nın "Cumhurbaşkanı olsanız yarın ilk neyi değiştirirdiniz?" sorusuna yanıtı gündem oldu. İlber Ortaylı "Bu bir mühendislik değil. Toplum bu kadar basit bir mühendisliği kaldıracak kadar basit bir mekanizma değil. Ama ilk etapta basit şeyler var. Birincisi nepotizmi önlemek. İmtihan sistemini tarafsızlaştırmak, bu çok daha zor. Bunu kaldırmadan liyakat sistemi yerleşemez" ifadelerini kulandı.

Haber 30-03-23 21:03

Canlı yayında 'Bizim Celal'den daha iyi' sözleri gündem olmuştu! İlber Ortaylı'dan Celal Şengör açıklaması geldi

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın, katıldığı canlı yayında programın bittiğini düşünerek sunucuya yer bilimci Prof. Dr. Celal Şengör'le ilgili söyledikleri gündem olmuştu. Günlerdir konuşulan ve sosyal medyada binlerce kez paylaşılan görüntülerin ardından İlber Ortaylı konuyla ilgili bir açıklama yayınladı.

Haber 02-03-23 20:33

İlber Ortaylı Melek Takımı’nı unutmadı! “Emanetlerine sahip çıkamadık”

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı Kahramanmaraş merkezli yaşanan 7.7 ve 7.6 büyüklüklerinde depremlere Adıyaman’da yıkılan otel enkazında hayatını kaybeden KKTC’li voleybol takımını sosyal medya hesabından andı. Depremlerde hayatını kaybeden voleybol takımının fotoğrafını paylaşan Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Kıbrıs’ın emanetlerine sahip çıkamadık” notunu ekledi.

Trend 02-03-23 12:59

Naci Görür'den Depremleri biliyor, Celal Şengör'den daha iyi diyen İlber Ortaylı'ya yanıt: Bizim hayallerimizi süsleyen...

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı katıldığı bir programında canlı yayının bittiği sanarak, Naci Görür hakında "Depremleri biliyor, bizim Celal'den daha iyi" demişti. Yer bilimci Naci Görür, İlber Ortaylı'nın kendisi ve Celal Şengör hakkındaki yorumlarına yanıt vererek teşekkür etti. Görür, "Celal Şengör’le kıyaslanmak beni ayrıca onore etti. Ancak Celal'in şöhret ve konumu hayallerimizi süsleyen bir konudur" ifadelerini kullandı.

Haber 01-03-23 20:55

Canlı yayında olduğunu unutan İlber Ortaylı, Naci Görür’ü böyle övdü! “O bizim Celâl’den daha iyi”

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Yerbilimci Prof. Dr. Celâl Şengör’ün konuk olduğu “Candaş Tolga Işık İle Az Önce Konuştum” programında eğlenceli anlar yaşandı. Programın bitimine yakın Candaş Tolga Işık, Jeolog Naci Görür ile yaptıkları programı hatırlattı. O anlarda canlı yayında olduğunu unutan Prof. Dr. İlber Ortaylı ise, “O bilmişti bu depremi. Biliyor adam. O bizim Celâl’den daha iyi” dedi.

Trend 01-03-23 08:05

İlber Ortaylı ve Celal Şengör'den çok konuşulacak deprem ve İstanbul sözleri: Dünyada metropol olmak için en uygunsuz bölge

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Yerbilimci Prof. Dr. Celal Şengör, Candaş Tolga Işık ile Az Önce Konuştum'un canlı yayınında depremle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Şengör, İstanbul ve İzmir'i tehdit eden fayların olduğunu belirterek, "Batı Anadolu senede 2 ile 2,5 santim kuzeye ve güneye açılıyor. Yani deprem üretecek bol bol" dedi. İstanbul'un dünyada megapol olmak için en uygunsuz bölge olduğunu ifade eden Ortaylı ise kentte tarihi devirlerde yaşanan depremlerle ilgili bilgi verdi.

Haber 28-02-23 22:22

İlber Ortaylı’dan gençlere övgü dolu sözler! “Sorumsuz, ilgisiz, duyarsız laflarının doğru olmadığını gördük”

Kahramanmaraş’ta yaşanan 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki depremler 10 ili derinden etkilerken afet bölgelerinde artçı sarsıntılar da devam ediyor. Türkiye’den ve dünyadan deprem bölgelerine insani, gıda ve tıbbi yardım yağarken İlber Ortaylı gençleri takdir ettiği konuşmasıyla sosyal medyada gündem yarattı.

Trend 24-02-23 10:59

İlber Ortaylı'dan deprem bölgesi için kritik çağrı! 'Bir hafta daha tatil verilmeli ki...'

Prof. Dr. İlber Ortaylı, deprem bölgesi ile ilgili dikkat çeken bir çağrıda bulundu. Ortaylı, lise ve üniversite öğrencilerinin deprem bölgelerine yönelik yardımlarına dikkat çekerek, okullarda tatilin bir hafta daha uzatılması çağrısı yaptı.

Haber 09-02-23 14:52

İlber Ortaylı'dan şirketlere deprem bölgesine yardım çağrısı: Millete olan borcunuzu ödeme zamanı, gün bugün

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşım yaptı. Çektiği videoda başta inşaat sektörü olmak üzere kritik sektörlerdeki şirketlere yardım çağrısı yapan Ortaylı, "Millete olan borcunuzu ödeme zamanı. Şirketler tüm imkanlarıyla seferber olmalı, gün bugün" dedi.

Haber 07-02-23 22:12

Candaş Tolga Işık, Dilek Sabancı'nın sözlerini hatırlattı! Prof. Dr. İlber Ortaylı Ayda 100 bin lira yeter dedi

Prof. Dr. İlber Ortaylı KAFA TV'deki programında yaptığı açıklamayla gündeme geldi. Candaş Tolga Işık Ortaylı'ya Dilek Sabancı'nın sözlerini hatırlattı. Ortaylı, İstanbul'da rahat bir hayat için taban kazancın 100 bin lira olması gerektiğini söyledi.

Magazin 30-01-23 09:27

İlber Ortaylı yanıtladı, sosyal medya yıkıldı! İstanbul'da rahat bir hayat yaşamak için kaç para lazım?

Ünlü tarihçi İlber Ortaylı, 'İstanbul'da rahat bir hayat yaşamak için kaç para lazım?' sorusuna yanıt verdi. Ortaylı'nın telaffuz ettiği rakam, sosyal medyada gündem oldu. Dilek Sabancı'nın '50 milyon dolar' çıkışı da kendisine sorulan Ortaylı, "İnanılmaz bir şey" değerlendirmesinde bulundu. İşte Ortaylı'nın dikkat çeken o açıklamaları...

Haber 29-01-23 14:25

İlber Ortaylı, Firavun Tutankhamun dönemini anlattı: Kadınlar sarayda tangayla geziyor, çıplak görünmekten sıkıntıları yok

Ölümünün üzerinden 3 bin 300 yıldan fazla zaman geçen Firavun Tutankhamun'un kral mezarında bulunan hazineler İstanbul'da ziyaretçileri ağırlayacak. Serginin basın toplantısı tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın katılımıyla yapıldı. Sergiyi gezen Ortaylı, Firavun döneminden bir heykeli göstererek, "Bu hatunların kılığı, sarayda tangayla geziyorlar. Afrika'nın kabileleri gibi çıplak görünmekten sıkıntıları yok" dedi.

Haber 19-01-23 11:14

İlber Ortaylı'dan 'Türklük' açıklaması! Son günlerde tartışma konusu olmuştu, noktayı koydu: Türkiyeli değilim Türküm!

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, katıldığı canlı yayına son günlerin sıcak tartışma konusu Türklük tartışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ortaylı yaptığı açıklamada "Bendeniz Türkiyeli değilim. Türkiye'yi çok seviyorum. Ecnebi olsaydım Türkolog olurdum. Şu anda ben Türküm" diye konuştu.

Haber 17-01-23 08:55

İlber Ortaylı'dan olay 'yılbaşı' itirafı! Beni illet eder! deyip verdi veriştirdi: Gıcıklık olsun diye...

İlber Ortaylı, bir YouTube programının yılbaşı özel bölümünde kızı Tuna Ortaylı Kazıcı ile Candaş Tolga Işık'ın sorularını yanıtladı. Kızının Noel ağacına düşkün olmadığı için memnun olduğunu ifade eden İlber Ortaylı, onun yabancı adetlerini benimsemediğini söyledi. Candaş Tolga Işık, yılbaşı eğlencesinin Türkiye'de çok sevildiğini söyledi. İlber Ortaylı önce "Seviliyor mu, cıvıtılıyor mu?" dedi, sonra verdi veriştirdi.

Magazin 31-12-22 15:27

İlber Ortaylı'dan tartışma yaratacak sözler! Tam bir görgüsüzlük diyerek tepki gösterdi: Hepsi çöp!

İlber Ortaylı'nın bir YouTube programında serpme kahvaltı konusunda yöneltilen soruya verdiği yanıt olay oldu. Serpme kahvaltı tercih etmenin "Tam bir görgüsüzlük" olduğunu söyleyen ünlü tarihçi İlber Ortaylı, bu gıda kıtlığında böyle bir israfa lüzum olmadığını vurgulayarak tepki gösterdi. İlber Ortaylı yaptığı açıklama ile sosyal medyayı salladı.

Magazin 24-12-22 15:27

Aman Gülseren Budayıcıoğlu duymasın! İlber Ortaylı'dan 'Psikiyatriste gider misiniz?' sorusuna olay yanıt: Roman mı yazdıracağım kendimden?

İlber Ortaylı, Candaş Tolga Işık'ın "Psikiyatriste gider misiniz?" sorusuna verdiği yanıtla; Yalı Çapkını, Çöp Adam, Camdaki Kız, Masumlar Apartmanı, Kırmızı Oda gibi dizilerle adından söz ettiren ünlü psikiyatrist Gülseren Budayıcıoğlu'na göndermede bulundu. İlber Ortaylı, "Roman mı yazdıracağım kendimden?" dedi. Bir anlık şaşkınlık yaşayan Candaş Tolga Işık "Ne demek istiyorsunuz?" deyince olanlar oldu. İşte İlber Ortaylı'nın olay olan açıklaması...

Magazin 17-12-22 17:30

Koronavirüse yakalanmıştı! Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan açıklama geldi

Milli Saraylar Danışmanlar Komitesi Üyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Milli Saraylar Başkanlığı ev sahipliğinde düzenlenen '21. Yüzyılda Saray-Müzeleri Değerlendirmek' başlıklı sempozyumun açılış oturumunda konuştu. Ortaylı "Korona'yı hafif geçirdim. Yoruldum ama artık dikkat ediyorum. Sempozyuma da gelebildim. Bu sempozyumun yapılması iyi oldu, çünkü böyle bir şey yoktu. En sevindiğim şey İtalya ve İspanya'nın katılması oldu. Onların müzeleri ve saraylarıyla yakın ilgimiz olması gerekiyor" dedi.

Haber 25-11-22 15:51

SON DAKİKA | İlber Ortaylı'dan kötü haber! Koronavirüse yakalandı

Son dakika haberi: Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan kötü haber geldi. Ortaylı'nın dün yapılan koronavirüs testinin pozitif çıktığı belirtildi. İlber Ortaylı'nın sağlık durumuyla ilgili henüz bir bilgilendirme yapılmadı. Osmaniye Belediyesi 6. Kitap Fuarının onur konuğu olan Prof. Dr. Ortaylı'nın testinin pozitif çıkması nedeniyle, söz konusu program 1 hafta sonraya ertelendi.

Haber 24-11-22 12:11

İlber Ortaylı ve İsmail Küçükkaya’nın eğlenceli dansı sosyal medyada gündem oldu!

Sosyal medyada İlber Ortaylı ve İsmail Küçükkaya'nın videosu gündem oldu. İlber Ortaylı fotoğraf çektirirken bir anda dans etmeye başlayınca, İsmail Küçükkaya ile Fatoş Karahasan ünlü Akademisyene böyle eşlik etti

Magazin 22-11-22 12:57

Prof. Dr. İlber Ortaylı, oy vereceği aday profilini açıkladı! Dikkat çeken ifadeler: Belediye reisi ya da bakanlık yapmış...

YouTube'da yayın yapan Kafa TV programına konuk olan tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, oy vereceği aday profili hakkında gündem olacak açıklamalarda bulundu. Dikkat çeken ifadeler kullanan Ortaylı, oy vereceği cumhurbaşkanı adayının, "Belediye reisi ya da bakanlık düzeyince önemli işler yapmış olması gerektiğini" belirtti. Kişilik özellikleri hakkında da konuşan Prof. Dr. Ortaylı, "Hakkında dedikodu olmayacak, dürüst olacak" derken bağıran bir adam istemediğini de söyledi.

Haber 19-11-22 11:43

İBB, 19 Ekim Muhtarlar Günü kapsamında program düzenledi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: - "Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığının mesul olduğu 963 muhtarımız var ve bu muhtarlarımızın bize ulaşması gereken bilgileri var, detayları var, istekleri var, talepleri var. Bunların hiçbirisi kişisel istek değil, 16 milyon insanımızın isteği"

Yurthaber 17-10-22 14:30

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Çeşme Festivali'ne katıldı

"Almanya'nın vb. doktora ihtiyacı var. Pandemide çuvalladılar hepsi. Mesai veriyorsun, onu da yapamıyor. Alışmamış çalışmaya" - "Benim anladığım, (Atatürk'e) teşhisler de yanlış. Bazı adamlar bana dedi ki, 'Bu adam siroz değil kanser'. Daha çok sigara içiyor. Sinirli"

Yurthaber 24-09-22 13:40

İlber Ortaylı'dan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şen'in 'Suriyeliler' paylaşımına tepki! Üstü örtülüyor, tam bir küstahlık

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen'in 'Suriyeliler' ile ilgili paylaşımında kullandığı sözleri hedef aldı. Şen'in sözlerine tepkisini "Bu tam bir küstahlık ve edepsizliktir" şeklinde dile getiren Ortaylı, "Üstü örtülüyor, hiç lafı edilmiyor" dedi.

Haber 14-09-22 10:44

Canlı yayında ilginç anlar! Murat Bardakçı'nın sözleri sonrası İlber Ortaylı'nın kahkahası sosyal medyada gündem oldu

Katıldıkları canlı yayında Osmanlı Hanedanlığı ile ilgili konuşan Tarihçi Murat Bardakçı'nın sözlerine Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın tepkisi sosyal medyayı salladı. Bardakçı'nın 5. Murat ile ilgili anlattığı konuda kurduğu cümle Ortaylı'nın ilginç kahkahasına sebep oldu.

Haber 13-09-22 23:22

Kemal Kılıçdaroğlu, Mansur Yavaş derken... Fazıl Say'dan Millet ittifakına aday önerisi! 'Keşke...'

Millet ittifakının seçim çalışmaları devam ederken Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı henüz netleşmedi. CHP Grup Başkanvekili Veli Ağbaba, geçtiğimiz hafta katıldığı televizyon programında 'Topu çevirmeden söylüyorum adayımız Bay Kemal' ifadelerini kullanmıştı. Aynı şekilde Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş'ın isimleri de geçiyor. Ünlü müzisyen Fazıl Say'dan dikkat çeken bir öneri geldi.

Haber 08-08-22 07:42

Fazıl Say'dan muhalefete 'ortak cumhurbaşkanı adayı' önerisi: İlber Ortaylı olsa iyi olurdu

Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say'ın 6'lı masanın ortak cumhurbaşkanı adayı için tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı'yı önerdi. Twitter'dan paylaşım yapan Fazıl Say, başka bir tweetinde ise Prof. Özgür Demirtaş'ın da 'iyi bir fikir' olduğunu ifade etti.

Magazin 07-08-22 23:34

Canan Karatay'dan İlber Ortaylı ve Celal Şengör'e sitem: Utanmıyor musunuz bu halinizden!

İlber Ortaylı, Celal Şengör ile birlikte Fatih Altaylı'nın 'Teke Tek' programına konuk olduğunda yaşadıklarını ve Canan Karatay'ın bu duruma nasıl tepki verdiğini YouTube programında anlattı. Kendisi için ayrılan kurabiyeleri Celal Şengör'ün yediğini gören İlber Ortaylı, durumu Canan Karatay'a anlatınca olanlar oldu. Kalp ve İç Hastalıkları Profesörü Canan Karatay'ın İlber Ortaylı ile Celal Şengör'e tatlı sert sitemde bulunduğu ortaya çıktı.

Magazin 25-07-22 14:05

Kılıçdaroğlu'ndan Lozan Antlaşması açıklaması: Eleştirenler, Türkiye'yi bilmiyor! Hemen ardından İlber Ortaylı sahneye çıktı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Bursa'da yaptığı açıklamada Lozan Antlaşmasını eleştirenlere tepki göstererek, "Lozan'ı eleştirenler var. Eleştirenler, Türkiye'yi bilmiyor. Bu eleştirenler Türkiye'yi sevmiyorlar. Cumhuriyeti sevmiyorlar. Demokrasiyi sevmiyorlar. Bir mücadelenin nasıl verildiğini bilmiyorlar." ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu’nun ardından sahneye çıkan Prof. Dr. İlber Ortaylı, mübadele konulu bir konferans gerçekleştirdi.

Haber 23-07-22 22:02

İlber Ortaylı'dan çarpıcı 'göç' uyarısı! Ölecek ve şu şekilde olacak

Ünlü tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, megakent İstanbul'da yaşanan göçe dikkat çekerek 'şehrin öleceği' yönünde uyarıda bulundu. Sosyal medya hesabından paylaştığı, kendisinin 'ilk rehberlik yılları'ndan bir kareyle mesaj veren Ortaylı, 'büyük göçün, büyük bozulmanın' çok devam etmesi durumunda şehrin öleceğini ifade ederek ölümün ne şekilde olacağını açıkladı.

Haber 23-07-22 13:26

İlber Ortaylı: Dünya Türkleri bekliyor, bu bir misyon

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türk milletinin ve Türk kavminin bir şekilde bir araya gelmesine, Türk dili ve medeniyetinin coğrafyada hak ettiği yeri almasına ihtiyaç olduğunu belirtti. Ortaylı, "Çünkü dünya Türkleri bekliyor. Bu bir övünme değil, misyon, altında ezilmemiz lazım." dedi.

Haber 20-06-22 01:27

İlber Ortaylı'dan Türkçe uyarısı! RTÜK'e çağrı yaptı

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, televizyonlarda yanlış Türkçe konuşulduğunu ifade ederek, RTÜK'ün bu konuya dikkat etmesini istedi. Ortaylı, "RTÜK denen yere hep tembih ediyoruz. Bir konuda çalışırsanız herkes sizi tutar, alkışlar. Televizyonda yanlış Türkçe konuşuluyor” dedi.

Magazin 05-06-22 20:41

Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan gençlere yaşlılarla ahbaplık edin tavsiyesi:

"Bir ninenin çantasını taşısan ya da bir yaşlıyı karşıdan karşıya geçirsen bu ahbaplığın başı olur"

Yurthaber 05-06-22 17:07

İlber Ortaylı'nın rap müzikle imtihanı! Gazapizm, Uzi, Heijan, Muti ve Critical dinleyip yorumladı

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, katıldığı bir YouTube programında özellikle 'Z Kuşağı' gençlerin çok sevdiği yerli rap şarkılarını dinleyerek yorum yaptı. Gazapizm, Uzi - Krvn, Heijan, Muti, Critical, Uzi - Le Cane kliplerini izleyen ünlü tarihçi, "Laflar fena değil ama telaffuz meselesi. Bunlar musiki değil ama enterasan, zeki insanlar oldukları belli" dedi.

Magazin 30-05-22 20:52

İlber Ortaylı'ya doğum günü sürprizi: Kitapları imzaladığı sırada...

Kocaeli Kitap Fuarı'nda, tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'ya doğum günü sürprizi yapıldı. 75'inci yaşına giren İlber Ortaylı, fuarda, kitapları imzaladığı sırada gelen pastayı görünce büyük şaşkınlık yaşadı.

Magazin 22-05-22 17:50

İlber Ortaylı'dan mülteci açıklaması: Sözlerim cımbızla çekildi, Suriyelileri yavaş yavaş göndermek lazım

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, geçtiğimiz günlerde mültecilerle ilgili yaptığı konuşmaya açıklık getirdi. Ortaylı, "Halk TV ve A Haber de birbirine zıt şeyler çıkartıyorlar. Cımbızla çekiyorlar bu eski bir kasaba adetidir" dedi. Ortaylı, Suriyelilerin geri gönderilmesi gerektiğini ifade ederek "Suriyelilerin yaptıkları işlere lüzum yok. Şehirde mülteci olmaz. Demografik yapıya zarar verir, kriminal krize dönebilir. Vatandaşlık satılıyor bu büyük bir rezalettir" ifadelerini kullandı.

Haber 13-05-22 00:47

İlber Ortaylı'dan olay yaratan mülteci açıklaması! 'Türkiye'nin...'

Türkiye'de son günlerde tartışma konusu olan mültecilerle ilgili olarak tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan dikkat çeken bir açıklama geldi. "Nüfusun entegrasyonundan söz edemeyiz" diyen Prof. Dr. Ortaylı, "Türkiye'nin mülteciye ihtiyacı var, yaşlanıyoruz" açıklamasını yaptı.

Haber 12-05-22 08:49

İlber Ortaylı Sevilla sokaklarında dans etti! Sosyal medya yıkıldı

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, kitap çalışmalarına ara verip, İspanya’ya tatile gitti. Ortaylı, sosyal medya hesabından Sevilla sokaklarında şarkıya ritim tutarak eşlik ettiği anlar paylaştı. Ortaylı’nın neşeli halleri yüzleri güldürdü.

Magazin 23-04-22 14:59

Ayasofya Camisi'ndeki 'İmparatorluk Kapısı'nın tahribatı infial yaratmıştı! İlber Ortaylı'dan dikkat çeken yorum: 'Birileri rahatsız oldu galiba'

Geçtiğimiz günlerde Ayasofya Camisi'nden gelen bir kare sosyal medyada infial yaratmıştı. Caminin İmparatorluk Kapısı'nın tahrip edildiği görülürken vatandaşlardan olaya büyük tepki gelmişti. Olayla ilgili güvenlik zafiyeti iddiaları ortaya atılırken Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden sonra tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan konuya ilişkin açıklama geldi.

Haber 21-04-22 11:05

İlber Ortaylı'dan dikkat çeken sözler! 'Ben doğdum doğalı...'

Tarihçi-Yazar İlber Ortaylı, katıldığı bir programda "Ben doğdum doğalı cumhurbaşkanı seçemedi bu memleket. İhtilal çıkarılır, darbe yapılır. Bu durum prensipsizliklerle ilgili bir şeydir. Yani siz asgari müştereklerde anlaşamıyorsunuz" diye konuştu.

Haber 17-04-22 15:48

Ata Demirer'in İlber Ortaylı taklidi olay oldu!

Ünlü komedyen Ata Demirer, futbol yorumcusu Mehmet Demirkol'un YouTube programına konuk oldu. Demirer, ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı taklidiyle ise kırdı geçirdi.

Magazin 07-04-22 21:19

İlber Ortaylı'dan dikkat çeken çıkış: İstanbul'da asgari ücret yasaklanmalı

Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Üniversite öğrencilerinin gerçekleştirdiği etkinliğe katılan Ortaylı, kadına yönelik şiddet konusunda yaptığı konuşmada, erkeklerin eğitilmesi gerektiği üzerine durarak, asgari ücretin de bu kapsamda İstanbul'da yasaklanması gerektiğini söyledi.

Haber 06-04-22 10:02

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Çanakkale Zaferi'ni anlattı:

"Türkiye'nin Çanakkale'de kaybettiği nesil, Fransızca mektup yazar, Farsça divan okurdu. Bu bir kayıp bizim için ve hala telafi edemiyoruz" - "Çanakkale, yakın Türkiye tarihine giriştir, ön sözdür. Ön söz olarak da basit değil şahane bir mukaddimedir"

Yurthaber 19-03-22 11:11

Tarihçi İlber Ortaylı'dan kadınlara hak arama tavsiyesi:

"Bütün mesele şudur, kanunlar vardır, hakkınız vardır. Bir şey olduğu zaman teslim olmayacaksınız. Kanun ve mahkemeden çekinmeyeceksiniz" - "Türkiye'de bazı üniversitelerimizde kadın akademisyen sayısı daha kalabalık. Batıda böyle olmaz. Birtakım batı ülkelerinde karı-koca aynı kürsüde olamaz"

Yurthaber 08-03-22 19:30

İlber Ortaylı'dan ezber bozan Montrö Sözleşmesi çıkışı! 'Türkiye Boğazları kapatamaz'

Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesinin ardından Montrö Sözleşmesi tekrar gündem oldu. Ukrayna, Türkiye'den boğazları kapatmasını istedi. Uzmanlar, Türkiye'nin isterse İstanbul ve Çanakkale boğazlarını kapatabileceği ifade etti. Ancak Tarihçi-yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, bunun tam tersini söyledi Ortaylı, "Karadeniz ülkeleri kendi limanlarına dönmek şartıyla girer çıkar, buna deniz kuvvetleri dahil. Bizim boğazları kapatma diye bir statümüz yok" dedi. İşte İlber Ortaylı'nın o açıklamaları!

Haber 26-02-22 15:35

İlber Ortaylı Netflix'te izlediği diziyi açıkladı! Ünlü tarihçiden sert eleştiri

İlber Ortaylı Netflix ve televizyonda izlediği diziler hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ortaylı, "Büyük bir yozlaşma devrimi" olarak nitelediği bu dönemde insanların televizyona çekildiğini söyledi. Dizileri yetersiz bulan ünlü tarihçinin bakın hangi Netflix dizisini izlediği ortaya çıktı.

Magazin 31-01-22 08:31

Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan özel okul açıklaması: Bakanlık düzenleme yapmalı

Prof. Dr. İlber Ortaylı, özel okula karşı çıkmanın hiçbir anlamının olmadığını belirterek bu konuda Bakanlığın düzenleme yapması gerektiğinin altını çizdi.

Haber 02-12-21 14:30

Kılıçdaroğlu, Atatürk'ü Anmak ve Anlamak Konferansında konuştu:

"Şundan emin olmanızı isterim, Mustafa Kemal'in kurduğu bu partinin kadroları, yoldaşları olarak, güzel Cumhuriyetimizi, Cumhuriyetin ikinci yüz yılında gerçek anlamda demokrasiyle taçlandıracağız"

Yurthaber 10-11-21 12:46

Atatürk siroz hastalığı nedeniyle mi öldü? İlber Ortaylı açıkladı

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 83. yıldönümünde anılırken, ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan Atatürk'ün ölüm sebebiyle ilgili çarpıcı açıklamalar geldi. Ortaylı, "Atatürk sirozdan mı öldü?" sorusuna yanıt verdi.

Haber 10-11-21 09:31

İlber Ortaylı'dan Afgan sığınmacılarla ilgili çok konuşulacak yorum

Türkiye'de sığınmacılarla ilgili tartışmalar sürerken, ünlü tarihçi İber Ortaylı'dan çok konuşulacak bir açıklama geldi. Türkiye'nin Afganlara ihtiyacı olduğunu söyleyen Ortaylı, "İnsanlık için mi alıyoruz? Hayır sırf insanlık için değil, ihtiyaç var. Bu kadar açık." ifadelerini kullandı.

Haber 08-09-21 08:52