İlber Ortaylı Haberleri Ve Son Dakika İlber Ortaylı Haberleri

İlber Ortaylı Haberleri Ve Son Dakika İlber Ortaylı Haberleri

Tarihçi, akademisyen ve yazar İlber Ortaylı, 21 Mayıs 1947 tarihinde Avusturya'da doğmuştur. İstanbul'da, ardından da Ankara'da lise eğitimi almıştır. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya fakültesinden 1970 yılında mezun olmuştur. Viyana Üniversitesi'nde Slav ve Doğu Avrupa Dilleri eğitimi almış, Chicago Üniversitesi'nde yüksek lisansını yapmıştır. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde 1974'te doktor, 1979'da doçent ünvanını almıştır. 1982'de görevlerinden ayrılarak dünya genelinde konferanslar ve dersler vermiştir. 1989 yılında Türkiye'de profesör ünvanını almış, önemli üniversitelerde konuk olarak dersler vermiştir. 2005 ve 2012 yılları arasında Topkapı Sarayı Müzesi'nin müdürlüğünü yürütmüştür. 8 dil bilen tarihçi, emekliliğinin ardından televizyon programlarına katılarak oldukça tanınmıştır. Bilgi hazinesi ve kişiliğiyle sevilen Ortaylı'nın çok sayıda eseri, lise ve üniversitelerde kaynak olarak okutulmaktadır.

İlber Ortaylı Haberleri

İlber Ortaylı: Dünya Türkleri bekliyor, bu bir misyon

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türk milletinin ve Türk kavminin bir şekilde bir araya gelmesine, Türk dili ve medeniyetinin coğrafyada hak ettiği yeri almasına ihtiyaç olduğunu belirtti. Ortaylı, "Çünkü dünya Türkleri bekliyor. Bu bir övünme değil, misyon, altında ezilmemiz lazım." dedi.

Haber 20-06-2022 01:27

İlber Ortaylı'dan Türkçe uyarısı! RTÜK'e çağrı yaptı

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, televizyonlarda yanlış Türkçe konuşulduğunu ifade ederek, RTÜK'ün bu konuya dikkat etmesini istedi. Ortaylı, "RTÜK denen yere hep tembih ediyoruz. Bir konuda çalışırsanız herkes sizi tutar, alkışlar. Televizyonda yanlış Türkçe konuşuluyor” dedi.

Magazin 05-06-2022 20:41

Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan gençlere "yaşlılarla ahbaplık edin" tavsiyesi:

"Bir ninenin çantasını taşısan ya da bir yaşlıyı karşıdan karşıya geçirsen bu ahbaplığın başı olur"

Yurthaber 05-06-2022 17:07

İlber Ortaylı'nın rap müzikle imtihanı! Gazapizm, Uzi, Heijan, Muti ve Critical dinleyip yorumladı

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, katıldığı bir YouTube programında özellikle 'Z Kuşağı' gençlerin çok sevdiği yerli rap şarkılarını dinleyerek yorum yaptı. Gazapizm, Uzi - Krvn, Heijan, Muti, Critical, Uzi - Le Cane kliplerini izleyen ünlü tarihçi, "Laflar fena değil ama telaffuz meselesi. Bunlar musiki değil ama enterasan, zeki insanlar oldukları belli" dedi.

Magazin 30-05-2022 20:52

İlber Ortaylı'ya doğum günü sürprizi: Kitapları imzaladığı sırada...

Kocaeli Kitap Fuarı'nda, tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'ya doğum günü sürprizi yapıldı. 75'inci yaşına giren İlber Ortaylı, fuarda, kitapları imzaladığı sırada gelen pastayı görünce büyük şaşkınlık yaşadı.

Magazin 22-05-2022 17:50

İlber Ortaylı'dan mülteci açıklaması: Sözlerim cımbızla çekildi, Suriyelileri yavaş yavaş göndermek lazım

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, geçtiğimiz günlerde mültecilerle ilgili yaptığı konuşmaya açıklık getirdi. Ortaylı, "Halk TV ve A Haber de birbirine zıt şeyler çıkartıyorlar. Cımbızla çekiyorlar bu eski bir kasaba adetidir" dedi. Ortaylı, Suriyelilerin geri gönderilmesi gerektiğini ifade ederek "Suriyelilerin yaptıkları işlere lüzum yok. Şehirde mülteci olmaz. Demografik yapıya zarar verir, kriminal krize dönebilir. Vatandaşlık satılıyor bu büyük bir rezalettir" ifadelerini kullandı.

Haber 13-05-2022 00:47

İlber Ortaylı'dan olay yaratan mülteci açıklaması! 'Türkiye'nin...'

Türkiye'de son günlerde tartışma konusu olan mültecilerle ilgili olarak tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan dikkat çeken bir açıklama geldi. "Nüfusun entegrasyonundan söz edemeyiz" diyen Prof. Dr. Ortaylı, "Türkiye'nin mülteciye ihtiyacı var, yaşlanıyoruz" açıklamasını yaptı.

Haber 12-05-2022 08:49

İlber Ortaylı Sevilla sokaklarında dans etti! Sosyal medya yıkıldı

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, kitap çalışmalarına ara verip, İspanya’ya tatile gitti. Ortaylı, sosyal medya hesabından Sevilla sokaklarında şarkıya ritim tutarak eşlik ettiği anlar paylaştı. Ortaylı’nın neşeli halleri yüzleri güldürdü.

Magazin 23-04-2022 14:59

Ayasofya Camisi'ndeki 'İmparatorluk Kapısı'nın tahribatı infial yaratmıştı! İlber Ortaylı'dan dikkat çeken yorum: 'Birileri rahatsız oldu galiba'

Geçtiğimiz günlerde Ayasofya Camisi'nden gelen bir kare sosyal medyada infial yaratmıştı. Caminin İmparatorluk Kapısı'nın tahrip edildiği görülürken vatandaşlardan olaya büyük tepki gelmişti. Olayla ilgili güvenlik zafiyeti iddiaları ortaya atılırken Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden sonra tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan konuya ilişkin açıklama geldi.

Haber 21-04-2022 11:05

İlber Ortaylı'dan dikkat çeken sözler! 'Ben doğdum doğalı...'

Tarihçi-Yazar İlber Ortaylı, katıldığı bir programda "Ben doğdum doğalı cumhurbaşkanı seçemedi bu memleket. İhtilal çıkarılır, darbe yapılır. Bu durum prensipsizliklerle ilgili bir şeydir. Yani siz asgari müştereklerde anlaşamıyorsunuz" diye konuştu.

Haber 17-04-2022 15:48

Ata Demirer'in İlber Ortaylı taklidi olay oldu!

Ünlü komedyen Ata Demirer, futbol yorumcusu Mehmet Demirkol'un YouTube programına konuk oldu. Demirer, ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı taklidiyle ise kırdı geçirdi.

Magazin 07-04-2022 21:19

İlber Ortaylı'dan dikkat çeken çıkış: İstanbul'da asgari ücret yasaklanmalı

Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Üniversite öğrencilerinin gerçekleştirdiği etkinliğe katılan Ortaylı, kadına yönelik şiddet konusunda yaptığı konuşmada, erkeklerin eğitilmesi gerektiği üzerine durarak, asgari ücretin de bu kapsamda İstanbul'da yasaklanması gerektiğini söyledi.

Haber 06-04-2022 10:02

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Çanakkale Zaferi'ni anlattı:

"Türkiye'nin Çanakkale'de kaybettiği nesil, Fransızca mektup yazar, Farsça divan okurdu. Bu bir kayıp bizim için ve hala telafi edemiyoruz" - "Çanakkale, yakın Türkiye tarihine giriştir, ön sözdür. Ön söz olarak da basit değil şahane bir mukaddimedir"

Yurthaber 19-03-2022 11:11

Tarihçi İlber Ortaylı'dan kadınlara "hak arama" tavsiyesi:

"Bütün mesele şudur, kanunlar vardır, hakkınız vardır. Bir şey olduğu zaman teslim olmayacaksınız. Kanun ve mahkemeden çekinmeyeceksiniz" - "Türkiye'de bazı üniversitelerimizde kadın akademisyen sayısı daha kalabalık. Batıda böyle olmaz. Birtakım batı ülkelerinde karı-koca aynı kürsüde olamaz"

Yurthaber 08-03-2022 19:30

İlber Ortaylı'dan ezber bozan Montrö Sözleşmesi çıkışı! 'Türkiye Boğazları kapatamaz'

Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesinin ardından Montrö Sözleşmesi tekrar gündem oldu. Ukrayna, Türkiye'den boğazları kapatmasını istedi. Uzmanlar, Türkiye'nin isterse İstanbul ve Çanakkale boğazlarını kapatabileceği ifade etti. Ancak Tarihçi-yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, bunun tam tersini söyledi Ortaylı, "Karadeniz ülkeleri kendi limanlarına dönmek şartıyla girer çıkar, buna deniz kuvvetleri dahil. Bizim boğazları kapatma diye bir statümüz yok" dedi. İşte İlber Ortaylı'nın o açıklamaları!

Haber 26-02-2022 15:35

İlber Ortaylı Netflix'te izlediği diziyi açıkladı! Ünlü tarihçiden sert eleştiri

İlber Ortaylı Netflix ve televizyonda izlediği diziler hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ortaylı, "Büyük bir yozlaşma devrimi" olarak nitelediği bu dönemde insanların televizyona çekildiğini söyledi. Dizileri yetersiz bulan ünlü tarihçinin bakın hangi Netflix dizisini izlediği ortaya çıktı.

Magazin 31-01-2022 08:31

Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan özel okul açıklaması: Bakanlık düzenleme yapmalı

Prof. Dr. İlber Ortaylı, özel okula karşı çıkmanın hiçbir anlamının olmadığını belirterek bu konuda Bakanlığın düzenleme yapması gerektiğinin altını çizdi.

Haber 02-12-2021 14:30

Kılıçdaroğlu, "Atatürk'ü Anmak ve Anlamak Konferansı"nda konuştu:

"Şundan emin olmanızı isterim, Mustafa Kemal'in kurduğu bu partinin kadroları, yoldaşları olarak, güzel Cumhuriyetimizi, Cumhuriyetin ikinci yüz yılında gerçek anlamda demokrasiyle taçlandıracağız"

Yurthaber 10-11-2021 12:46

Atatürk siroz hastalığı nedeniyle mi öldü? İlber Ortaylı açıkladı

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 83. yıldönümünde anılırken, ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan Atatürk'ün ölüm sebebiyle ilgili çarpıcı açıklamalar geldi. Ortaylı, "Atatürk sirozdan mı öldü?" sorusuna yanıt verdi.

Haber 10-11-2021 09:31

İlber Ortaylı'dan Afgan sığınmacılarla ilgili çok konuşulacak yorum

Türkiye'de sığınmacılarla ilgili tartışmalar sürerken, ünlü tarihçi İber Ortaylı'dan çok konuşulacak bir açıklama geldi. Türkiye'nin Afganlara ihtiyacı olduğunu söyleyen Ortaylı, "İnsanlık için mi alıyoruz? Hayır sırf insanlık için değil, ihtiyaç var. Bu kadar açık." ifadelerini kullandı.

Haber 08-09-2021 08:52

Bakan Koca paylaştı! İlber Ortaylı'dan çağrı: Mutlaka aşılanalım

Sağlık Bakanlığı tarafından Kovid-19 ile mücadele kapsamında yürütülen aşılama kampanyası çerçevesinde tarihçi-yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın yer aldığı bir kamu spotu hazırlandı. İlber Ortaylı kamu spotunda "Koronavirüse karşı mutlaka aşılanalım." çağrısında bulundu. Kamu spotunu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Twitter hesabından paylaştı.

Haber 12-07-2021 21:17

Ünlü sunucu Cansu Canan Özgen anne oldu: "Bugün hayatımızın en mutlu günü"

Ünlü sunucu Cansu Canan Özgen anne oldu. Geçtiğimiz yıl hayatını eski basketbolcu Erden Eryüz ile birleştiren ve bir süredir ekranlardan uzak kalan Özgen, sosyal medya hesabından yayınladığı o fotoğraf ile müjdeyi verdi. Eşi ve oğlu ile poz veren Özgen, "Bugün hayatımızın en mutlu günü" notunu düştü.

Magazin 29-06-2021 16:57

Hülya Avşar'dan esprili İlber Ortaylı paylaşımı: Cansu Canan Özgen'e gönderme yaptı!

Ülkemizin sevilen tarihçilerinden olan İlber Ortaylı, geçtiğimiz aylarda Cansu Canan Özgen ile bir canlı yayın gerçekleştirmişti. Ortaylı ile Özgen'in konuşmasının sona erdiği esnada kamerayı kapatmadığı ve Özge için 'Maşallah ne hoş' demesi büyük yankı uyandırmıştı. Önceki gün ise ünlü tarihçi ile yan yana Hülya Avşar gelen Ortaylı'ya bu sözleri hatırlatarak bir paylaşımda bulundu.

Magazin 09-06-2021 09:05

Hülya Avşar'dan İlber Ortaylı'ya Cansu Canan Özgen göndermesi! "Bizim canlı yayın da açık kalmış"

Ünlü sanatçı Hülya Avşar, tarihçi İlber Ortaylı ile buluştu. Sohbet sırasında cep telefonunu eline alarak kayda başlayan Avşar, Cansu Canan Özgen olayına gönderme yaparak, “Ben gideceğim, arkamdan ‘ne hoşmuş’ diyeceksin tamam mı? Ben duymuyormuşum gibi.” dedi. Ortaylı ise "Maşallah, hâlâ hoşmuş" diyerek kahkaha attı. Avşar o anların videosunu Instagram hesabından "Bizim canlı yayın da açık kalmış" notuyla paylaştı.

Magazin 08-06-2021 21:10

İlber Ortaylı da akıma uydu! Gençlik fotoğrafı, Twitter'ı kasıp kavurdu

İlber Ortaylı, sosyal medyada çığ gibi büyüyen '20'li yaşlardan fotoğraf paylaşma' akımına uyarak, gençli fotoğrafını paylaştı. 73 yaşındaki İlber Ortaylı’nın 25 yaşındaki halini görenler "Aktörlere taş çıkarırsın" yorumunu yaptı.

Magazin 05-05-2021 14:19

Her söylediği söz olay yaratan İlber Ortaylı’dan hayatınızın seyrini kökünden değiştirecek 14 öneri!

Tarihin sır perdesini araladığı programlarla ünlenen Prof. Dr. İlber Ortaylı, kendine has tavırlarıyla her daim gündeme gelmeyi başarıyor. Bir dönem ‘Çok cahilsiniz’ capsleriyle başlayan İlber Ortaylı memnuniyetsizliği herkesin diline yapışmıştı. Şimdiler de Youtube kanalı kuran ve yayınladığı içeriklerle gülümseten Ortaylı gençleri unutmadı.

Trend 12-02-2021 14:34

Cansu Canan için 'maşallah' diyen İlber Ortaylı'dan yeni açıklama

Sunucu Cansu Canan Özgen'e yönelik kullandığı “Maşallah, şuna bak” ifadeleriyle gündem olan ünlü tarihçi İlber Ortaylı'dan yeni bir açıklama geldi.

Haber 28-12-2020 09:20

Canlı yayının sona erdiğini düşünen İlber Ortaylı'dan Cansu Canan Özgen'e: Maşallah şuna bak

Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın sunucu Cansu Canan Özgen ile Instagram'da canlı yayın üzerinden yaptığı söyleşinin sona erdiğini sanarak "Maşallah şuna bak" dedi.

Haber 26-12-2020 20:33

Her söylediği söz olay yaratan İlber Ortaylı’dan hayatınızın seyrini kökünden değiştirecek 14 öneri!

Youtube’da program yapmaya başlayan Prof. Dr. İlber Ortaylı, her bölümde sarf ettiği sözlerle gündeme gelmeyi başarıyor. ‘Çok cahilsiniz’ capsleriyle başlayan İlber Ortaylı memnuniyetsizliği programın son bölümünde bir kez daha kendini gösterdi. Ortaylı programına davet ettiği 11 yaşındaki konuğuna “Sadece futbolcu olup, futbol dünyasında kalırsan kaba bir insan olursun” dedi. Futbol camiasını karşısına alan İlber Ortaylı’yı memnun edecek 14 davranışı sizler için derledik.

Trend 10-12-2020 17:51

İlber Ortaylı'nın zor onları! Çocuğun sorduğu soru karşısında...

Youtube’daki ilk projesi için Tuhaf’la anlaşan ve “Bi Sorum Var!” programının yüzü olan İlber Ortaylı, programın yeni bölümünde 7 yaşındaki Sedef’in soruları karşısında oldukça zor anlar yaşadı…

Magazin 25-11-2020 09:27

İlber Ortaylı da artık YouTube'da

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Tuhaf’ın Youtube kanalının ilk yapımı olan “Bi’ Sorum Var!” programının yüzü oldu.

Magazin 09-11-2020 15:28

Prof. Dr. İlber Ortaylı'yı kızdıran görüntü! Sosyal medyadan paylaştı

Ünlü Tarihçi Prof. İlber Ortaylı sosyal medya hesabından tarihi Laleli Camisinin avizelerinin fotoğrafını paylaşarak tepki gösterdi.

Haber 27-10-2020 09:57

Görüntüler sosyal medyada olay oldu! Anadolu Ajansı'ndan İlber Ortaylı açıklaması

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın katıldığı programda kullandığı ifadeler nedeniyle Anadolu Ajansı'nın mikrofonunu çektiği iddia edildi. Hızla yayılan görüntüler sosyal medyada olay olurken, 'İber Ortaylı' başlığı trend topic oldu. Anadolu Ajansı Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Yayın Yönetmeni Metin Mutanoğlu'ndan iddialarla ilgili açıklama geldi.

Haber 28-08-2020 10:43

İlber Ortaylı'dan dikkat çeken Atatürk paylaşımı

Ayasofya'nın cami olarak ibadete açıldığı gün Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın cuma hutbesinde sarf ettiği sözler tartışma konusu olurken, ünlü tarihçi İlber Ortaylı'dan dikkat çeken Atatürk paylaşımı geldi.

Haber 27-07-2020 11:15

İsmail Küçükkaya acı haberi duyurdu! İlber Ortaylı'nın annesi Şefika Ortaylı hayatını kaybetti

Gazeteci İsmail Küçükkaya, Prof.Dr. İlber Ortaylı'nın annesi Şefika Ortaylı'nın hayatını kaybettiğini duyurdu.

Haber 10-07-2020 16:22

İlber Ortaylı ile olan fotoğrafı olay oldu! İsmail Küçükkaya'dan yeni açıklama

FOX TV spikeri İsmail Küçükkaya'nın İlber Ortaylı ile fotoğrafı sosyal medya olay oldu. Küçükkaya, yapılan yorumlara tepki gösterdi.

Haber 29-06-2020 13:49

Fatih Sultan Mehmet portresi nerede sergilenecek? Portrede Fatih Sultan Mehmet’in karşısındaki kişi kim? Cem Sultan kimdir?

Geçtiğimiz günlerde Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla İBB tarafından 770 bin sterline satın alınan Fatih Sultan Mehmet’in meşhur tablosu gündem oldu. Portrede Fatih Sultan Mehmet’in karşısında duran diğer kişi ise çok sayıda vatandaş tarafından merak edildi. Tartışmalara son noktayı ise İlber Ortaylı koydu. Portredeki diğer kişi kim? Cem Sultan kimdir? Fatih Sultan Mehmet portresi nerede sergilenecek. İşte detaylar…

Haber 26-06-2020 17:19

İlber Ortaylı'dan Ayasofya'yla ilgili çarpıcı açıklama: Politika aracı yapılmamalıdır, tehlikelidir

Ayasofya tartışması büyüyor. Danıştay'ın kararı beklenirken müze kararı iptal olursa tarihi camininin ibadete açılması gündeme gelecek. Tarihçi Prof. İlber Ortaylı, Ayasofya tartışmalarıyla ilgili çarpıcı bir açıklama yaptı. Ortaylı, "Caminin bir bölümünde namaz vakitlerinde ezan okunuyor, cuma namazı da kılınıyor. Çocuk oyuncağı değildir, politika aracı yapılmamalıdır, çok tehlikelidir. Müzeciler, tarihçiler buna dikkat etmeli. Cumhuriyet yönetiminin 1934 yılındaki kararına itaat etmeliyiz." de

Haber 08-06-2020 15:27

İlber Ortaylı: Salgınlar tarih boyunca Avrupa'yı daha çok vurdu

Tarihçi, yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Avrupa'da salgınların daha şiddetli yaşanmasının sebeplerinden birisi de yaygın olarak kullandıkları ticaret biçimleridir. Justinianus döneminde Çin'den gemi gelmiş ve veba yayılmış. Ama bizim uzak Asya'dan gelen ticaretimiz, kervan ticaretidir. Kervan ticareti, gemiler kadar sıhhatsiz değil çünkü mal değişimi, konaklama ve temizlenme gibi seçenekleri var" ifadelerini kullandı.

Haber 18-04-2020 16:41

İşte gençliğini ilk kez göreceğiniz ünlüler! İlber Ortaylı, Haluk Bilginer, Çetin Tekindor...

Günümüz ünlülerini televizyon ya da sosyal medya aracılığıyla sık sık görüyoruz. Peki, neredeyse her gün gördüğümüz bu ünlü simaların gençliklerini biliyor muyuz? Bazıları hayatımıza yaşı kemale erdikten sonra girdi, bazılarının ise gençliğini görmeye yaşımız yetmedi. İşte ünlülerin ilk kez göreceğiniz gençlik halleri...

Magazin 17-04-2020 14:34

İlber Ortaylı canlı yayında ilk kez açıkladı: Tövbe estağfurullah...

Ünlü tarihçi İlber Ortaylı, İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in son Türkiye ziyaretinde önemli bir hata yapıldığını yıllar sonra ilk kez açıkladı.

Haber 12-01-2020 14:22

İlber Ortaylı'dan dikkat çeken uyarı

İBB'nin düzenlediği etkinlikte, gençlere tavsiyelerde bulunan Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Sadece bir meslek için yaşam şansının çok azaldığını söylemek zorundayım. Başta İBB kurslar açıyor. Zanaat öğretiyor, spor öğretiyor, lisan kursları açıyor. Bunlar ücretsiz, gider öğrenirsiniz" dedi.

Trend 24-12-2019 07:57

Tarihçi İlber Ortaylı'dan Üsküp'te "Türkçe Eğitim Bayramı" dolayısıyla konferans

Tarihçi İlber Ortaylı'dan Üsküp'te "Türkçe Eğitim Bayramı" dolayısıyla konferans

Haber 19-12-2019 23:46

İlber Ortaylı'dan 'Nobel Edebiyat Ödülü' açıklaması

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Srebrenitsa'da yaşanan soykırımı inkar eden ve Sırp savaş suçlularını savunan Avusturyalı yazar Peter Handke'ye Nobel Edebiyat Ödülü verilmesine ilişkin, "Maalesef büyük bir edebiyat ödülü kasabalılaşmış. Bu yüzden ona verilen Nobel'in de hiçbir anlamı olmaz. Edebiyat ödülleri maalesef belirli bir dünyanın belirli bir düşüncesine göre veriliyor. Mesela katliam denildiği zaman sadece Hristiyanlara yapılan katliam söz konusudur. Çok açıktır, bunun aksi çıkmaz." dedi.

Trend 14-12-2019 18:06

Prof. Dr. Ortaylı'dan Nobel Edebiyat Ödülü eleştirisi:

"Boşnaklar birbirini kesmiş de suçu Sırplara atmış, bunu ancak bir kasaba adamı söyler. Maalesef büyük bir edebiyat ödülü kasabalılaşmış. Bu yüzden ona verilen Nobel'in de hiçbir anlamı olmaz" - "Edebiyat ödülleri maalesef belirli bir dünyanın belirli bir düşüncesine göre veriliyor. Mesela katliam denildiği zaman sadece Hristiyanlara yapılan katliam söz konusudur. Çok açıktır, bunun aksi çıkmaz."

Haber 14-12-2019 17:18

Prof. Dr. İlber Ortaylı, AA'nın "Yılın Fotoğrafları" oylamasına katıldı

Prof. Dr. İlber Ortaylı, AA'nın "Yılın Fotoğrafları" oylamasına katıldı

Magazin 14-12-2019 16:05

BİFO, İlber Ortaylı'nın anlatımlarıyla ICEC'te konser verdi

"Müzik Tarihinden Altın Bir Yaprak" başlıklı konserin ilk bölümünde Alman sanatçı Dorothea Röschmann operanın farklı dönemlerinden eserler söylerken, Ortaylı da konser boyunca seslendirilen eserlere ilişkin anlatımlar yaptı

Magazin 13-12-2019 10:16

Avusturya'da "Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Türkiye" konferansı

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı: - "Türklerin bir istisnai rolü var İslam dünyasında, değişme olarak adlandırılan olayı anlıyorlar"

Magazin 27-11-2019 02:14

İlber Ortaylı Atatürk'ü anlattı, salonda oturacak yer kalmadı

İzmir'in Karabağlar ilçesinde, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıl dönümünde Prof. Dr. İlber Oltaylı'nın katıldığı 'Gazi Mustafa Kemal Atatürk' söyleşisi düzenlendi. Ortaylı'yı dinlemeye gelenler salona sığmayınca merdivenlere oturdu, salon önünde kurulan barkovizyondan söyleşiyi izledi.

Trend 11-11-2019 12:38