Sivrisinek Haberleri

İstanbul'da yaşayanlar dikkat! Haftada 400 yumurta bırakıyor: Alarmın adı bu kez 'AEDES'

Daha önce deli dana, kuş gribi ve kene ısırmaları gündeme gelmişti. İstanbul'da yaşayanlar bu kez 'Aedes' cinsi sivrisineklerle mücadeleye başladı. Aedes cinsi sivrisinekler haftada 400 yumurta bırakıyor. Konunun uzmanları vatandaşları durgun sulara karşı uyarıyor. Aedes cinsi sivrisinekler ciltte yaralara neden oluyor.

Haber 27-09-22 15:51

Dünyanın en tehlikeli hayvanı diyerek açıkladı! Prof. Dr. Kadıoğlu: Sayıları artıyor

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu'ndan tedirgin edici açıklamalar geldi. İklim değişikliğine bağlı olarak sivrisineklerde artış olduğunu belirten Kadıoğlu, "dünyanın en tehlikeli hayvanı" olarak tanımladığı sivrisineklerle ilgili, "Türkiye ısındıkça hayvanlardan insanlara geçen hastalıklarda artış oluyor. Yılda 1 milyon insan öldüren sivrisinekler sıtma ve benzeri hastalıklara neden oluyor" dedi.

Haber 24-09-22 09:59

İstanbul'da sivrisinek paniği: Hastanelik etmeye başladılar! En çok bu insanları tercih ediyorlar

İstanbul'da sivrisinek paniği yaşanıyor. Sivrisinek ısırığı nedeniyle hastanelere başvuranların sayısında artış var. Hastaneye gelenler, şişlik ve dayanılmaz kaşıntıları olduğunu belirtiyor. Uzmanlar, sivrisineklerin belli kan gurubundaki kişileri tercih ettiğini belirtti. Uzmanlara göre, özellikle kan grubu '0' olanlar, açık tenli insanlar, renkli gözlü insanlar ve parlak giyinenler sivrisinekler tarafından daha çok ısırılıyor. Peki korunmak için ne yapmak gerekiyor? İşte detaylar...

Haber 15-09-22 10:59

Son zamanlarda oldukça korkutuyor! Rahatsız edici sivrisineklerden uzak durmanızın yolu bunları yemekten geçiyor

Sivrisinekler en rahatsız edici hayvanlar arasında bulunuyor. Sesi ayrı ısırması ayrı dert olan sivrisinekleri uzaklaştırmak için çeşitli yollar deneniyor. Ancak bu yöntemler istenilen sonuçları vermekte etkin olmayabiliyor. Aslında sivrisinekleri uzaklaştırmak yediğimiz yiyecekler ile sağlanabiliyor. İşte sivrisinek uzaklaştıran gıdalar...

Haber 12-09-22 15:14

Yazın en büyük derdi! Sivrisineklerin neden olduğu tüm kaşıntıyı alacak

Yaz aylarının en büyük sorunları arasında böcek ısırıkları bulunuyor. Özellikle sivrisinek ısırıkları çekilmez olabiliyor. Sivrisinek ısırıklarının kaşıntılarını çözmek için evde çözüm arıyorsanız doğal ürünler tüm kaşıntınızı almanıza yardımcı olabilir. Sivrisinek ısırıklarına ne iyi gelir? Diye düşünüyorsanız bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

Haber 24-08-22 16:53

Sivrisinek ısırığı nasıl geçer? Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir?

Sivrisinek veya sinek ısırıkları yaz ayıyla beraber artış göstermişti. Özellikle aşırı sıcak iklimlerde ve deniz ya da su birikintilerinin olduğu bölgelerde artan sivrisinek ısırıkları herkesin rahatsız olduğu bir konu. Çoğu zaman nasıl oluştuğunu anlamadığımız sivrisinek ısırıklarını pratik ve kısa bir zamanda tedavi etmenin yolları haberimizde derledik.

Haber 16-08-22 01:34

Kontrolsüz göçmen akınıyla tehlike kapıda! Ölümcül hastalıkları bulaştırıyor, gece gündüz fark etmiyor

Rize'de Doç. Dr. Mustafa Akıner, ekibiyle başlattığı çalışma çerçevesinde Türkiye'nin dört bir yanından topladıkları sivrisineklere ilişkin laboratuvar incelemelerinde 'aedes albopictus' türü sivrisineklerle ilgili çalışmalarını derinleştirdi. Akıner, "Bu hayvan en ölümcül olan denk, zika, sarı humma, chikungunya, Batı Nil ensefaliti gibi hastalıkları bulaştırabiliyor. Kontrolsüz göçmen akını neticesinde sayılan bu hastalıkların ülkemizde görülme riski artıyor'' dedi.

Haber 12-08-22 10:31

İstanbul'da sivrisineklerin görülme sıklığında artış yaşanıyor

Avcılar Yeşilkent Mahallesi'nde dere yakındaki sokaklarda artan sivrisinekler, çevre sakinlerinde kaşıntı ve yaralara neden oluyor - Prof. Dr. Kenan Midilli: - "Şu an akut bir tehlike yok. Sadece sivrisinek çok fazla. Bu Aedes'ler özellikle çok saldırgan sinekler ve gündüz saatlerinde de saldırıyorlar. O nedenle rahatsızlık daha da belirgin hale geliyor" - Dr. Öğr. Üyesi Necla Birgül İyison: - "İyi uçuş kabiliyetine sahip olmadıkları için çevremizde bu sivrisineklerden birkaç tane gördüğümüzde üreme alanlarının çok yakınımızda olduğu sonucu çıkarılabilir ve o su birikintisi bulunup ortadan kaldırılabilir"

Yurthaber 03-08-22 20:01

İstanbul'u saran 'Aedes' tehdidi! Giderek artıyor, ilaçlama bile yetersiz kalıyor: Çocukların hepsi yaralı

İstanbul'da 'Aedes' türü sivrisineklerde artış yaşanırken ilaçlamanın yeterli olmadığı belirtiliyor. Zika virüsü bulaştıran bu tür sinekler hakkında konuşan Prof. Dr. Kenan Midilli, ''İlaçlama uzun vadeli başarılı olan bir yöntem değil. Çok çeşitli yöntemlerin bir arada kullanılması gerekiyor. Bataklıkların kurutulması lazım'' derken bir mahalle sakini, ''Çocukların hepsi yaralandı. Gece saat 03.00-04.00 civarlarında yatıyoruz. Kaşınıyoruz, gidip ilaç alıyoruz. Dereye bir çare bulsunlar" dedi.

Haber 03-08-22 11:44

Sivrisinekler, hangi insanları daha çok ısırıyor?

Sivrisinekler ve onların yaydıkları hastalıklar, tarihteki tüm savaşların toplamından daha fazla insanın ölümüne yol açtı.

Haber 19-07-22 07:04

Ölüm nedeni herkesi şaşırttı! Stajyer pilot sivrisinek ısırığı yüzünden hayatını kaybetti

İngiltere’nin Suffolk kentinde yaşayan 21 yaşındaki Orina Pepper isimli genç kadın, İngiliz havayolu firması EasyJet’te stajyer pilot olarak görev yapıyordu. Çocukluğundan beri en büyük hayali uçmak olan genç kadının trajik ölümü dünya basınında geniş yankı uyandırdı.

Trend 07-07-22 17:12

Sinir bozucu sinekleri yiyeceklerin üzerinden ve evden uzak tutmanın pratik yöntemi

Havaların ısınması genel olarak iyi bir şey olsa da iyi olmayan tarafları. Deniz kenarında veya yaylada değilseniz kavurucu sıcaklar rahatsız edici olabilir. Kış boyunca yokluğuna alıştığımız sinekler de birdenbire etrafta gezinmeye başlar. Birçok hastalığın kaynağı olan sinekler sinir bozucu olmalarının yanı sıra mide bulandırırlar. Yaz aylarında sinekleri yiyeceklerin üzerinden, mutfağınızdan ve evinizden uzak tutmanın bazı yolları var.

Kadin 21-06-22 09:45

Bu yaz sivrisinekler kabusunuz olmasın! Bu yöntemlerle uzak tutun

Yaz aylarının kabusu sivrisinekler genellikle akşam saatleri rahatsız etmeye başlıyor. Ciltte kızarıklık ve tahrişe yol açan sivrisineklerden doğal yollarla kurtulmak mümkün.

Haber 30-05-22 22:50

Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir? Sivrisinek ısırığı için evde doğal bitkisel tedavi var mı?

Genellikle yaz aylarında ortaya çıkan sivrisinekler, 3500'den fazla türe sahiptir. Şişlik ve kaşıntılara neden olan sivrisinek ısırığına ne iyi gelir? Bazı kişilerde alerjik etkilere de neden olan sivrisinek ısırığına karşı evde uygulayabileceğiniz doğal bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir? Sivrisinek ısırığına iyi gelen buz, karbonat, aleo vera bitkisi ile uygulamalar nasıl yapılmalıdır?

Haber 17-05-22 08:37

Ülke bu olayı konuşuyor! Koronavirüs aşısı şişesinden sivrisinek çıktı

İspanya'da Moderna'nın ürettiği koronavirüs aşısının bulunduğu şişenin içinde sivrisinek tespit edildi. Bu durumun ardından 764 bin 900 Moderna aşısının geri toplatıldığı açıklandı. Yabancı cisim tespit edilen şişeden hiçbir vatandaşa aşı uygulanmadığı belirtildi.

Haber 13-04-22 07:00

Sivrisineklerden korunmanın basit, etkili ve bilimsel yolu! Asla bu rengi giymeyin

Henüz sivrisinekler aklınıza gelmiyor olabilir ama baharın arkası yaz. Bilim insanları yaptıkları bir araştırmayla herkesin çok merak ettiği bir gerçeği fark etti. Kan emici uçan böcekler tarafından ısırılmamak için elinizden geleni yapsanız da kurtulamadığınızı düşünüyorsanız. Bir de bunu deneyin.

Haber 01-03-22 15:31

Bu kıyafetleri giyiyorsanız dikkat! Sivrisineklerle ilgili şaşırtan araştırma

ABD'de yapılan bir araştırma sivrisineklerle ilgili şaşırtıcı bir gerçeği ortaya çıkardı. Araştırmaya göre, sivrisinekler kırmızı, turuncu ya da siyah giyen kişileri daha fazla ısırıyor. Bilim insanları ilkbahar ve yaz mevsimlerinde sivrisineklerden kaçınmanın doğru kıyafet seçimiyle mümkün olabileceğini belirtti.

Haber 04-02-22 19:23

Yaz aylarının korkulu rüyası sivrisinekler için en iyi sivrisinek kovucu çeşitleri

Yaz mevsimi çoğunlukla yılın en sevilen dönemlerinden olsa da sıcak havalarla beraber sivrisinekler de ortaya çıkıyor. Hatta kimi zaman geceleri uykusuz bırakacak kadar can sıkabiliyorlar. Siz de yaz aylarının korkulu rüyası sivrisinekler için en iyi sivrisinek kovucu çeşitlerine göz atmaya ne dersiniz?

Haber 25-12-21 05:28

Hindistan'da korkutan tablo! Dang humması 1 haftada 68 can aldı

Koronavirüs pandemisinin dışında dang humması ile savaşan Hindistan'da yaşanan vaka artışı korkuya neden oldu. Dang humması nedeniyle ölümlerin arttığı ülkede çok sayıda hasta, hastanelerde tedavi görüyor. Son belirlemelere göre 1 hafta içinde 40'ı çocuk olmak üzere 68 can kaybının yaşandığı kayıtlara geçti.

Haber 09-09-21 09:27

İstanbul'da Asya kaplan sivrisineği tehlikesi! Isırığında 3 ölümcül hastalık riski var

Türkiye'de tehlikeli boyutlara ulaşan ve İstanbul'da sayıları artan Asya Kaplan başta olmak üzere sivrisineklerin bulaştırdığı hastalıklara dikkat çekildi. Sivrisineğin bulaştırdığı hastalıklar Batı Nil virüsü, sarıhumma ve dang ateşi olarak sıralandı. Dünyada her yıl yüz binlerce kişinin sivrisineklerin bulaştırdığı hastalıktan öldüğünü belirten Prof. Dr. Onur Yaprak, uyarılarda bulundu.

Haber 06-09-21 10:17

İstanbul'da sivrisinek üreme haritası çıkarıldı! Başta o ilçeler var

İstanbul'un sivrisinek üreme haritası çıkarıldı. Buna göre, İstanbul'da 193 bin aktif üreme noktası var. Kentte en çok sivrisinek Beykoz, Sarıyer, Silivri Çatalca, Büyükçekmece, Şile, Ümraniye ilçelerinde görülürken en çok üreme durgun sularda, saksılarının altına konan suluklarda, atık araç lastiklerinde ve mezarlarda bulunan kuş suluklarında oluyor.

Haber 02-09-21 14:02

Mutfağınızdaki malzemeler ile sinekleri uzaklaştırabilirsiniz

Sivrisineklerle mücadele etmek, yaz günlerinin en can sıkıcı konularından biridir. Kaşıntıdan uyutmayan, kızarıklığıyla can sıkan sivrisinek ısırıklarına elbette bir çözüm var.

Kadin 02-08-21 16:51

Ölümcül hastalıklar bulaştırabiliyor! İstanbullulara Asya Kaplan sivrisineği uyarısı

Son zamanlarda İstanbul’da sıklıkla rastlanılan ve pek çok insanda enfekte yaralar oluşturan ‘Asya Kaplan' sivrisineği endişe yaratmaya devam ediyor. Asya Kaplan ve diğer pek çok sivrisinek türlerinin hayvandan insana ve insandan insana pek çok bakteri ve virüs taşıyarak ölümcül hastalıklar bulaştırabildiğine dikkat çeken Öğr. Üy. Mikrobiyolog İpek Ada Alver önemli uyarılarda bulundu.

Haber 27-07-21 10:27

İstanbul'dan sonra şimdi de Karadeniz uyarısı! Asya Kaplan Sivrisineği tehlikesi büyüyor

Böcekler konusunda uzman bilim insanları, son zamanlarda İstanbul'da görülmeye başlayan Asya Kaplan Sivrisineği'nin, seller ve yıllık toplam yağış miktarları dikkate alındığında Karadeniz Bölgesi'nde de ciddi bir tehdit haline gelme potansiyelinin bulunduğunu bildirdi. Türkiye'de hızlı yayılım gösteren sinek, aralarında Artvin, Bursa, Çanakkale, Düzce, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Giresun, Ordu, Rize, Sakarya, Tekirdağ ve Trabzon'un da olduğu çoğu ilde görüldü.

Haber 24-07-21 14:30

İstanbul'da sivrisinek kabusu devam ediyor! Farklı ilçelerde de görülmeye başladı

İstanbul'da, Sarıyer, Avcılar ve Bahçelievler'in ardından Eyüpsultan, Kartal, Ataşehir ve Üsküdar'da da görülmeye başlayan sivrisinekler, çevre sakinlerini endişelendiriyor.

Haber 21-07-21 19:43

İstanbul'daki tehlike 'Asya Kaplan Sivrisineği'

İstanbul'da vücutta yaraya neden olan sivrisinek türüyle ilgili açıklama yapan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, "Asya Kaplan Sivrisineği, son zamanlarda İstanbul'da da popülasyonu oldukça artan bir sivrisinek türü. Asya Kaplan Sivrisineği, Batı Nil ateşi virüsünden başka virüsleri de taşıyabiliyor ve insanlara bulaştırabiliyor" dedi.

Haber 13-07-21 16:12

Sivrisinekler nasıl uzaklaştırılır? İşte sivrisinekten korunmanın yolları...

Yaz aylarının yaklaşmasıyla sivrisinek kabusu başladı. İnsanları gün boyu huzursuz eden sivrisinekler ısırdığında tahrişe, kızarıklığa neden oluyor. Geceleri ise uykuların bölünmesine neden oluyor. "Sivrisinekler nasıl uzaklaştırılır?" sorusunun yanıtı araştırılıyor. Sivrisineklerden doğal yollar ile korunabilmek mümkün. İşte sivrisinekten korunmanın yolları...

Haber 10-07-21 20:01

İstanbul'da sivrisinek kabusu büyüyor! İBB SMS ile uyardı

İstanbul'da özellikle çocukların vücutlarında yara oluşmasına neden olan sivrisinekler bir çok ilçede görünmeye başladı. İBB ise SMS ile sivrisinek uyarısında bulundu. Gönderilen mesajda, "Değerli İstanbullular, belediyemiz, göl, dere gibi büyük alanlarda sivrisinekle mücadele etmektedir. Bidon, havuzlar ve saksı altlığı gibi su birikebilen alanlar sivrisinekler için iyi bir üreme kaynağıdır. Sivrisineklerle hep birlikte mücadele edelim" denildi.

Haber 10-07-21 15:02

İstanbul'da sivrisinek kabusu! Uzman isim uyardı: En yakın sağlık kuruluşuna başvurun

İstanbul Avcılar'da sivrisineklerin soktuğu çocuklarda yaralar oluştu. Aileler endişeli olduklarını söylerken Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Gökçe Demir, "Sivrisinek soktuğunda hiçbir şey taşımasa bile, bakteriler için bir giriş kapısı yaratıyor. Böyle bir maruziyet sonrası bu tarz ciddi yaralar açılıyorsa, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir" dedi.

Haber 08-07-21 12:16

Uzman isimden 'Batı Nil Virüsü' uyarısı: Felce yol açıyor

Prof. Dr. Bahadır Ceylan, "Batı Nil Virüsü’nün bulaştığı insanlarda hastalık gelişmese de; baş ağrısı, ateş, sırt ve kas ağrıları ve bulantı gibi şikayetler, virüs kaynaklı hastalığın habercisi olabilir'' dedi. Hastalığın en korkulan komplikasyonu beyinde enfeksiyon gelişmesi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ceylan Beyin tutulumu gelişen vakalarda saçma konuşmalar, uyku hali, koma, kollarda kasılmalar, Parkinson hastalığı benzeri belirtiler ve felç tabloları görülebilir' açıklamasını yaptı.

Haber 06-07-21 09:50

İstanbul'da yeni virüs endişesi! ''Batı Nil virüsüne karşı dikkat'' diyerek uyardı: Temasta bulunmayın

İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi tarafından bir yıldır ölü kuşlar üzerinde yapılan çalışmada, 9 kuşta Batı Nil Virüsü saptandı. Ateş, eklem ve kas ağrısı yapan virüs, İstanbul'da yapılan çalışmada kuşlarda bulunurken, Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, virüsün ölü kuşların kanını emen sivrisinekler yoluyla insanlara bulaştığını dile getirdi. Yılmaz, "Ölü kuşlarla temastan kaçınmakta fayda var" diyerek ciddi uyarılarda bulundu.

Haber 05-06-21 11:19

Sivrisinek koronavirüs taşır mı? Herkesin merak ettiği soru yanıt buldu

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Çetin, sivrisineklerin koronavirüs hastalığını taşıyabileceği endişesine açıklık getirdi. Prof. Dr. Çetin, “Sivrisinekleri koronavirüs bulaşmış kanla beslediler. Besleme sonucunda virüsü sivrisineklerin taşımadığı, hatta yumurtalarına da aktarmadıkları kanıtlandı" dedi.

Haber 04-03-21 13:02

Prof. Dr. Hüseyin Çetin uyardı: Sivrisinek popülasyonunda artış bekleniyor

Prof. Dr. Hüseyin Çetin, kuraklık ve yağış azlığı nedeniyle çevrede oluşan durağan su birikintilerinin sivrisinek popülasyonunu artırdığını söyledi. Prof. Dr. Çetin, “Maalesef önümüzdeki yaz aylarının tamamında Türkiye'nin birçok bölgesinde sivrisinek popülasyonunda artış bekliyoruz" dedi.

Haber 26-02-21 08:16

Sivrisinekler, ayağı kokanı ısırıyor

Dünyada 3 bin farklı türü bulunan ve 100'e yakını bulaşıcı hastalık etkeni taşıyan sivrisineğin, hedef olarak 'sarışın ve kızılları, adet dönemindeki kadınları, ayağı kokanları ve çok terleyenleri' seçtiği, yılda 1 milyon insanın da bu uçucu böceğin bulaştırdığı sıtma hastalığından hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

Haber 26-06-05 11:30