Sivrisinek Haberleri

Onlar da kış uykusuna yatmadı! Uzmanlar uyardı 'Önümüzdeki yıllarda hastalık taşıyacaklar' Çoğaldıkça çoğalıyorlar

Akdeniz Üniversitesi'nden (AÜ) Prof. Dr. Hüseyin Çetin, kış aylarında mevsim normalleri üzerindeki sıcaklıktan dolayı sıtmayı taşıyan culeks, anopheles cinsi gibi bazı sivrisinek türlerinin kış uykusuna yatmadığını, erişkin halde saldırmaya, kan emmeye devam ettiğini söyledi. Prof. Dr. Çetin, "Yerel yönetimlerin seçim sonrası nisan ayı itibarıyla yoğun ilaçlama yapması gerekir. Aksi halde yaz ayları sivrisinek nedeniyle sıkıntılı geçecektir" dedi.

Haber 19-01-2024 10:31

Kış uykusuna bile yatmamışlar! 'Böcek Profesörü' devam ediyorlar diyerek uyardı... Evlerinizdeki su birikintilerine dikkat

Kasım başında kış uykusuna geçmesi ve ilerleyen günlerde de soğuktan etkilenip ölmesi gereken sivrisineklerin, hava sıcaklıklarının mevsim normalleri üzerinde seyretmesiyle birlikte kış uykusuna dahi geçmedikleri ortaya çıktı. 'Böcek Profesörü' olarak bilinen Prof. Dr. Hüseyin Çetin bu durumun gelecek bahar ve yaz dönemi için sıkıntı olacağına işaret ederek, "Hala kan emmeye ve yumurtlamaya devam ediyorlar. Bu da gelecek yılın sıkıntılı geçeceğinin bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor." dedi.

Haber 17-11-2023 11:34

Sivrisinek nasıl yazılır? Sivrisinek ayrı mı yazılır birleşik mi yazılır, TDK’ye göre doğru yazılışı nedir?

Yazım kuralları kendi içerisinde farklı başlıklara sahip olduğu için hepsinin ayrı ayrı öğrenilmesi gerekir. Bu kurallar içerisinde yer alan ve pek çok kişinin sıklıkla hata yaptığı başlıklardan biri birleşik ve ayrı yazılan sözcüklerdir. Dilimizde yaygın olarak yazımında yanlışlık yapılan sözcüklerden biri sivrisinek kelimesidir. Bu sözcüğün ayrı mı yoksa birleşik mi yazıldığı konusunda sıklıkla kararsızlık yaşanmaktadır. Peki, sivrisinek nasıl yazılır, TDK’ye göre doğru yazılışı nedir?

Egitim 31-07-2023 16:05

Herkes şikayet edince... Siparişler yüzde 60 arttı! Her geçen gün talep çoğalıyor

Sıcaklıkların yükselmesiyle beraber sivrisineklerde de artış oldu. Çok sayıda vatandaş, artan sivrisineklerden şikayetçi. Son dönemde kamuoyunda geniş yer alan sivrisinek istilaları sonucunda pencere ve kapı sineklikleri için yoğun talep oluştuğunu belirten Mahmut Yıldırım, “Üretim kapasitemiz geçtiğimiz yıla göre yüzde 60 arttı” dedi. Yıldırım, taleplerin her geçen gün arttığını da ekledi.

Finans 24-07-2023 10:59

Sivrisineklerden kurtulmanın en etkili yolu! Bu doğal yöntem sivrisineklerin kabusu olacak

Sıcak yaz günlerinin gelmesi ve havaların ısınmasıyla beraber sivrisinekler de artmaya başladı. Sinek kovucu spreyler içeriğinde bulunan kimyasallar sebebiyle tercih edilmeyebiliyor. Bunun yerine doğal yöntemlerle de sineklerden sonsuza kadar kurtulabilirsiniz. İşte sivrisineklerin kabusu olacak doğal yöntem...

Kadin 14-07-2023 09:41

Sivrisinekler bu yaz kabusunuz olmasın! Isıran hemen bunu sürsün! Meğer her evde bulunan o bitki...

Sivrisinek ısırıkları yaz aylarını çekilmez bir hale getirebiliyor. Büyük oranda artış görülen sivrisinekler bilhassa akşam saatlerinde ortaya çıkıyor. Uzman isim, her evde bulunan bitkinin sivrisinek ısırıklarına doğal çözüm olduğunu açıkladı. İşte detaylar...

Kadin 12-07-2023 10:56

Sivrisinekleri sonsuza kadar kovuyor! Sineklerin kabusu olan karışım

Sivrisinekler genellikle yaz aylarında ortaya çıkıyor. Ciltte kızarıklık ve tahrişe yol açan sivrisineklerden kurtulmak isteyenler doğal yöntemlere de başvurabiliyor. "Sinekler hangi kokuya gelmez?" sorusunun yanıtı da merak ediliyor. Sivrisineklerden kurtulma yolları arıyor ve bunun için kimyasal ilaçlara başvurmak istemiyorsanız işte size önerebileceğimiz yöntemler...

Kadin 04-07-2023 12:44

Yaz aylarının baş belası sivrisineklerden korunma yöntemleri ve ürünleri

En keyifli yaz günlerinde ortaya çıkan, tüm gününüzü mahvetme potansiyeli olan sivrisineklerle mücadele etmekten sıkıldınız mı? Cevabınız "Evet!" ise hem sivrisineklerden hem gün boyu sebep oldukları kaşıntılardan sizleri saniyeler içinde kurtaracak sinek kovucu ürünleri listeledik. Sinek kovucu spreylerden sinek öldürücü raketlere kadar birbirinden farklı ürünlerle yaz günlerinizi daha rahat geçireceğinize emin olabilirsiniz.

Haber 03-07-2023 17:11

İstanbul'da yaşayanlar dikkat... Birçok ilçede şikayetler arttı! Evde bebeklerimiz var, çocuklarımızı dışarı çıkaramıyoruz

İstanbul’un birçok ilçesinde sivrisinek şikayetleri arttı. Avcılar’da sivrisinek yoğunluğu cep telefonu kamerasıyla kaydedilirken, mahalle sakinleri görüntüleri sosyal medyadan paylaşarak yetkililerden yardım istedi. Bir mahalle sakini, "Evde bebeklerimiz var, çocuklarımızı dışarı çıkaramıyoruz." dedi. Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Zekayi Kutlubay da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. İBB Sağlık Daire Başkanı Dr. Önder Yüksel Eryiğit'ten ise yazılı bir açıklama geldi.

Haber 24-06-2023 15:51

Yaz aylarınız zehir olmasın! Bir kere sürünce sivrisinekler kabus olmaktan çıkıyor

Yaz aylarında gidilen tatil bölgelerinde en sık görülen sorunlardan biri de sivrisinek ısırıkları. Özellikle akşam saatlerinde daha çok görülen ve insanı çileden çıkaran sivrisinek sorununu çözmek için birçok yöntem mevcut. İşte bir kere sürdürdükten sonra sivrisinekleri uzaklaştıran o yöntemler...

Haber 22-06-2023 13:26

Sivrisineklerden kurtulmanın doğal yolu! Sinekler hangi kokuya gelmez?

Sivrisinek ısırıkları ve sesi istenmeyen durumlar yaratıyor. Yaz aylarının işkenceye dönüşmemesi için sivrisineklerden kurtulma yolları arıyorsanız ve bunun için kimyasal ilaçlara başvurmak istemiyorsanız doğru yerdesiniz! Tek malzemeyle doğal sinek kovucunuzu yapabilirsiniz.

Kadin 13-06-2023 16:25

Sivrisinekler kokusunu aldığı an geri dönmemek üzere kaçıyor! Doğal sivrisinek kovucu

Sivrisinek yaz aylarının uykusuz gecelerine sebep olan en büyük problem olarak görülüyor. Artan sıcaklıklarla birlikte sivrisinek istilalarında artış görülüyor. İnternette sivrisineklerden kurtulmanın yolları aranıyor. Evinizdeki sivrisinekleri yok etmek huzurlu ve sessiz bir ortam yaratmak istiyorsanız doğal sivrisinek kovucu yöntemlere başvurabilirsiniz.

Kadin 28-05-2023 17:05

Evinizdeki sineklerden tamamen kurtulmanızı sağlayacak doğal sinek kovucu yöntemler

Sivrisinekler yaz aylarının en büyük işkencesi olarak görülüyor. Uykusuz gecelere sebep olan sivrisineklerden kurtulmak için kimyasal ürünler kullanmak istemeyenle doğal sinek kovucu yöntemlere başvuruyor. Evde yapacağınız mis kokulu sinek kovucularla sivrisineklerden sonsuza dek kurtulabilirsiniz.

Kadin 05-05-2023 12:04

Ayakkabınız ve yüzüğünüz dar gelmeye başladıysa dikkat! Fil hastalığının erken uyarıcı işareti

Fil ayağı hastalığı sivrisinek ısırması sonucu hayatını kaybeden hastanın gündem olmasıyla sıklıkla araştırılan konular arasında yer aldı. Vatandaşlar fil hastalığı nedir ve belirtileri nelerdir araştırmalarında bulundu. Fil hastalığının erken teşhis edilmesinin önemli olduğunu vurgulayan doktorlar bu hastalığın belirtilerine karşı bilinçli olmanız gerektiğini belirtiyor.

Haber 18-04-2023 16:32

Bir sivrisinek ısırığıyla hayatı kabusa dönüştü! Yıllardır çare bulamadı, yardım çağrısından dakikalar sonra hayatını kaybetti

Denizli'den Antalya'ya 9 sene önce çalışmak için giden güvenlik görevlisi Kadir Karaoğlanoğlu'nu çalıştığı otelde sivrisinek ısırdı. Isırık sonucunda fil ayağı hastalığına yakalanan Karaoğlanoğlu, doktor doktor gezse de hastalığına çare bulamadı. Karaoğlanoğlu dün kendilerine uzanacak bir yardım eli umuduyla çağrı yapmıştı. Yaptığı açıklamadan dakikalar sonra fenalaşan ve hastaneye kaldırılan Karaoğlanoğlu hayatını kaybetti.

Haber 18-04-2023 13:30

Bir sivrisinek ısırığı hayatını kararttı: 9 yıldır insan içine çıkamıyor! Tedavi edilmezse...

Denizli’de yaşayan İbrahim Kadir Karaoğlanoğlu (51), 9 yıl önce Antalya’ya bir otelde güvenlik görevlisi olarak çalışmak için gitti. Otelde sivrisineğin ısırması sonucu fil ayağı hastalığına yakalanan Karaoğlanoğlu'nun hayatı karardı. İlerleyen hastalığı nedeniyle 9 yıldır insan içine çıkamayan Karaoğlanoğlu, enfeksiyonun çürümeye neden olmasından dolayı çoklu organ yetmezliği riskiyle karşı karşıya kaldı. Yardım bekleyen Karaoğlanoğlu, "Çekecek gücüm kalmadı, ölüm belki kurtuluşumdur" dedi.

Haber 17-04-2023 13:03

İstilacı sivrisinekler göz korkutuyor! Sayıları giderek artıyor... Yeni türler hastalıklara yol açabilir

Giderek değişen mevsim koşulları hem çevreyi hem de sağlığı etkileyebiliyor. Özellikle bu kış mevsim normallerinden daha sıcak geçen kış ayları Türkiye'ye gelecek olan istilacı sivrisineklere neden olabilir. Uzmanlar istilacı sivrisinek popülasyonunun giderek arttığını belirterek tehlikeye karşı uyarıyor.

Haber 11-01-2023 13:47

İstanbul'da yaşayanlar dikkat! Haftada 400 yumurta bırakıyor: Alarmın adı bu kez 'AEDES'

Daha önce deli dana, kuş gribi ve kene ısırmaları gündeme gelmişti. İstanbul'da yaşayanlar bu kez 'Aedes' cinsi sivrisineklerle mücadeleye başladı. Aedes cinsi sivrisinekler haftada 400 yumurta bırakıyor. Konunun uzmanları vatandaşları durgun sulara karşı uyarıyor. Aedes cinsi sivrisinekler ciltte yaralara neden oluyor.

Haber 27-09-2022 15:51

Dünyanın en tehlikeli hayvanı diyerek açıkladı! Prof. Dr. Kadıoğlu: Sayıları artıyor

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu'ndan tedirgin edici açıklamalar geldi. İklim değişikliğine bağlı olarak sivrisineklerde artış olduğunu belirten Kadıoğlu, "dünyanın en tehlikeli hayvanı" olarak tanımladığı sivrisineklerle ilgili, "Türkiye ısındıkça hayvanlardan insanlara geçen hastalıklarda artış oluyor. Yılda 1 milyon insan öldüren sivrisinekler sıtma ve benzeri hastalıklara neden oluyor" dedi.

Haber 24-09-2022 09:59

İstanbul'da sivrisinek paniği: Hastanelik etmeye başladılar! En çok bu insanları tercih ediyorlar

İstanbul'da sivrisinek paniği yaşanıyor. Sivrisinek ısırığı nedeniyle hastanelere başvuranların sayısında artış var. Hastaneye gelenler, şişlik ve dayanılmaz kaşıntıları olduğunu belirtiyor. Uzmanlar, sivrisineklerin belli kan gurubundaki kişileri tercih ettiğini belirtti. Uzmanlara göre, özellikle kan grubu '0' olanlar, açık tenli insanlar, renkli gözlü insanlar ve parlak giyinenler sivrisinekler tarafından daha çok ısırılıyor. Peki korunmak için ne yapmak gerekiyor? İşte detaylar...

Haber 15-09-2022 10:59

Son zamanlarda oldukça korkutuyor! Rahatsız edici sivrisineklerden uzak durmanızın yolu bunları yemekten geçiyor

Sivrisinekler en rahatsız edici hayvanlar arasında bulunuyor. Sesi ayrı ısırması ayrı dert olan sivrisinekleri uzaklaştırmak için çeşitli yollar deneniyor. Ancak bu yöntemler istenilen sonuçları vermekte etkin olmayabiliyor. Aslında sivrisinekleri uzaklaştırmak yediğimiz yiyecekler ile sağlanabiliyor. İşte sivrisinek uzaklaştıran gıdalar...

Haber 12-09-2022 15:14

Yazın en büyük derdi! Sivrisineklerin neden olduğu tüm kaşıntıyı alacak

Yaz aylarının en büyük sorunları arasında böcek ısırıkları bulunuyor. Özellikle sivrisinek ısırıkları çekilmez olabiliyor. Sivrisinek ısırıklarının kaşıntılarını çözmek için evde çözüm arıyorsanız doğal ürünler tüm kaşıntınızı almanıza yardımcı olabilir. Sivrisinek ısırıklarına ne iyi gelir? Diye düşünüyorsanız bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

Haber 24-08-2022 16:53

Sivrisinek ısırığı nasıl geçer? Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir?

Sivrisinek veya sinek ısırıkları yaz ayıyla beraber artış göstermişti. Özellikle aşırı sıcak iklimlerde ve deniz ya da su birikintilerinin olduğu bölgelerde artan sivrisinek ısırıkları herkesin rahatsız olduğu bir konu. Çoğu zaman nasıl oluştuğunu anlamadığımız sivrisinek ısırıklarını pratik ve kısa bir zamanda tedavi etmenin yolları haberimizde derledik.

Haber 16-08-2022 01:34

Kontrolsüz göçmen akınıyla tehlike kapıda! Ölümcül hastalıkları bulaştırıyor, gece gündüz fark etmiyor

Rize'de Doç. Dr. Mustafa Akıner, ekibiyle başlattığı çalışma çerçevesinde Türkiye'nin dört bir yanından topladıkları sivrisineklere ilişkin laboratuvar incelemelerinde 'aedes albopictus' türü sivrisineklerle ilgili çalışmalarını derinleştirdi. Akıner, "Bu hayvan en ölümcül olan denk, zika, sarı humma, chikungunya, Batı Nil ensefaliti gibi hastalıkları bulaştırabiliyor. Kontrolsüz göçmen akını neticesinde sayılan bu hastalıkların ülkemizde görülme riski artıyor'' dedi.

Haber 12-08-2022 10:31

İstanbul'da sivrisineklerin görülme sıklığında artış yaşanıyor

Avcılar Yeşilkent Mahallesi'nde dere yakındaki sokaklarda artan sivrisinekler, çevre sakinlerinde kaşıntı ve yaralara neden oluyor - Prof. Dr. Kenan Midilli: - "Şu an akut bir tehlike yok. Sadece sivrisinek çok fazla. Bu Aedes'ler özellikle çok saldırgan sinekler ve gündüz saatlerinde de saldırıyorlar. O nedenle rahatsızlık daha da belirgin hale geliyor" - Dr. Öğr. Üyesi Necla Birgül İyison: - "İyi uçuş kabiliyetine sahip olmadıkları için çevremizde bu sivrisineklerden birkaç tane gördüğümüzde üreme alanlarının çok yakınımızda olduğu sonucu çıkarılabilir ve o su birikintisi bulunup ortadan kaldırılabilir"

Yurthaber 03-08-2022 20:01

İstanbul'u saran 'Aedes' tehdidi! Giderek artıyor, ilaçlama bile yetersiz kalıyor: Çocukların hepsi yaralı

İstanbul'da 'Aedes' türü sivrisineklerde artış yaşanırken ilaçlamanın yeterli olmadığı belirtiliyor. Zika virüsü bulaştıran bu tür sinekler hakkında konuşan Prof. Dr. Kenan Midilli, ''İlaçlama uzun vadeli başarılı olan bir yöntem değil. Çok çeşitli yöntemlerin bir arada kullanılması gerekiyor. Bataklıkların kurutulması lazım'' derken bir mahalle sakini, ''Çocukların hepsi yaralandı. Gece saat 03.00-04.00 civarlarında yatıyoruz. Kaşınıyoruz, gidip ilaç alıyoruz. Dereye bir çare bulsunlar" dedi.

Haber 03-08-2022 11:44

Sivrisinekler, hangi insanları daha çok ısırıyor?

Sivrisinekler ve onların yaydıkları hastalıklar, tarihteki tüm savaşların toplamından daha fazla insanın ölümüne yol açtı.

Haber 19-07-2022 07:04

Ölüm nedeni herkesi şaşırttı! Stajyer pilot sivrisinek ısırığı yüzünden hayatını kaybetti

İngiltere’nin Suffolk kentinde yaşayan 21 yaşındaki Orina Pepper isimli genç kadın, İngiliz havayolu firması EasyJet’te stajyer pilot olarak görev yapıyordu. Çocukluğundan beri en büyük hayali uçmak olan genç kadının trajik ölümü dünya basınında geniş yankı uyandırdı.

Trend 07-07-2022 17:12

Sinir bozucu sinekleri yiyeceklerin üzerinden ve evden uzak tutmanın pratik yöntemi

Havaların ısınması genel olarak iyi bir şey olsa da iyi olmayan tarafları. Deniz kenarında veya yaylada değilseniz kavurucu sıcaklar rahatsız edici olabilir. Kış boyunca yokluğuna alıştığımız sinekler de birdenbire etrafta gezinmeye başlar. Birçok hastalığın kaynağı olan sinekler sinir bozucu olmalarının yanı sıra mide bulandırırlar. Yaz aylarında sinekleri yiyeceklerin üzerinden, mutfağınızdan ve evinizden uzak tutmanın bazı yolları var.

Kadin 21-06-2022 09:45

Bu yaz sivrisinekler kabusunuz olmasın! Bu yöntemlerle uzak tutun

Yaz aylarının kabusu sivrisinekler genellikle akşam saatleri rahatsız etmeye başlıyor. Ciltte kızarıklık ve tahrişe yol açan sivrisineklerden doğal yollarla kurtulmak mümkün.

Haber 30-05-2022 22:50

Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir? Sivrisinek ısırığı için evde doğal bitkisel tedavi var mı?

Genellikle yaz aylarında ortaya çıkan sivrisinekler, 3500'den fazla türe sahiptir. Şişlik ve kaşıntılara neden olan sivrisinek ısırığına ne iyi gelir? Bazı kişilerde alerjik etkilere de neden olan sivrisinek ısırığına karşı evde uygulayabileceğiniz doğal bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir? Sivrisinek ısırığına iyi gelen buz, karbonat, aleo vera bitkisi ile uygulamalar nasıl yapılmalıdır?

Haber 17-05-2022 08:37

Ülke bu olayı konuşuyor! Koronavirüs aşısı şişesinden sivrisinek çıktı

İspanya'da Moderna'nın ürettiği koronavirüs aşısının bulunduğu şişenin içinde sivrisinek tespit edildi. Bu durumun ardından 764 bin 900 Moderna aşısının geri toplatıldığı açıklandı. Yabancı cisim tespit edilen şişeden hiçbir vatandaşa aşı uygulanmadığı belirtildi.

Haber 13-04-2022 07:00

Sivrisineklerden korunmanın basit, etkili ve bilimsel yolu! Asla bu rengi giymeyin

Henüz sivrisinekler aklınıza gelmiyor olabilir ama baharın arkası yaz. Bilim insanları yaptıkları bir araştırmayla herkesin çok merak ettiği bir gerçeği fark etti. Kan emici uçan böcekler tarafından ısırılmamak için elinizden geleni yapsanız da kurtulamadığınızı düşünüyorsanız. Bir de bunu deneyin.

Haber 01-03-2022 15:31

Bu kıyafetleri giyiyorsanız dikkat! Sivrisineklerle ilgili şaşırtan araştırma

ABD'de yapılan bir araştırma sivrisineklerle ilgili şaşırtıcı bir gerçeği ortaya çıkardı. Araştırmaya göre, sivrisinekler kırmızı, turuncu ya da siyah giyen kişileri daha fazla ısırıyor. Bilim insanları ilkbahar ve yaz mevsimlerinde sivrisineklerden kaçınmanın doğru kıyafet seçimiyle mümkün olabileceğini belirtti.

Haber 04-02-2022 19:23

Yaz aylarının korkulu rüyası sivrisinekler için en iyi sivrisinek kovucu çeşitleri

Yaz mevsimi çoğunlukla yılın en sevilen dönemlerinden olsa da sıcak havalarla beraber sivrisinekler de ortaya çıkıyor. Hatta kimi zaman geceleri uykusuz bırakacak kadar can sıkabiliyorlar. Siz de yaz aylarının korkulu rüyası sivrisinekler için en iyi sivrisinek kovucu çeşitlerine göz atmaya ne dersiniz?

Haber 25-12-2021 05:28

Hindistan'da korkutan tablo! Dang humması 1 haftada 68 can aldı

Koronavirüs pandemisinin dışında dang humması ile savaşan Hindistan'da yaşanan vaka artışı korkuya neden oldu. Dang humması nedeniyle ölümlerin arttığı ülkede çok sayıda hasta, hastanelerde tedavi görüyor. Son belirlemelere göre 1 hafta içinde 40'ı çocuk olmak üzere 68 can kaybının yaşandığı kayıtlara geçti.

Haber 09-09-2021 09:27

İstanbul'da Asya kaplan sivrisineği tehlikesi! Isırığında 3 ölümcül hastalık riski var

Türkiye'de tehlikeli boyutlara ulaşan ve İstanbul'da sayıları artan Asya Kaplan başta olmak üzere sivrisineklerin bulaştırdığı hastalıklara dikkat çekildi. Sivrisineğin bulaştırdığı hastalıklar Batı Nil virüsü, sarıhumma ve dang ateşi olarak sıralandı. Dünyada her yıl yüz binlerce kişinin sivrisineklerin bulaştırdığı hastalıktan öldüğünü belirten Prof. Dr. Onur Yaprak, uyarılarda bulundu.

Haber 06-09-2021 10:17

İstanbul'da sivrisinek üreme haritası çıkarıldı! Başta o ilçeler var

İstanbul'un sivrisinek üreme haritası çıkarıldı. Buna göre, İstanbul'da 193 bin aktif üreme noktası var. Kentte en çok sivrisinek Beykoz, Sarıyer, Silivri Çatalca, Büyükçekmece, Şile, Ümraniye ilçelerinde görülürken en çok üreme durgun sularda, saksılarının altına konan suluklarda, atık araç lastiklerinde ve mezarlarda bulunan kuş suluklarında oluyor.

Haber 02-09-2021 14:02

Mutfağınızdaki malzemeler ile sinekleri uzaklaştırabilirsiniz

Sivrisineklerle mücadele etmek, yaz günlerinin en can sıkıcı konularından biridir. Kaşıntıdan uyutmayan, kızarıklığıyla can sıkan sivrisinek ısırıklarına elbette bir çözüm var.

Kadin 02-08-2021 16:51

Ölümcül hastalıklar bulaştırabiliyor! İstanbullulara Asya Kaplan sivrisineği uyarısı

Son zamanlarda İstanbul’da sıklıkla rastlanılan ve pek çok insanda enfekte yaralar oluşturan ‘Asya Kaplan' sivrisineği endişe yaratmaya devam ediyor. Asya Kaplan ve diğer pek çok sivrisinek türlerinin hayvandan insana ve insandan insana pek çok bakteri ve virüs taşıyarak ölümcül hastalıklar bulaştırabildiğine dikkat çeken Öğr. Üy. Mikrobiyolog İpek Ada Alver önemli uyarılarda bulundu.

Haber 27-07-2021 10:27

İstanbul'dan sonra şimdi de Karadeniz uyarısı! Asya Kaplan Sivrisineği tehlikesi büyüyor

Böcekler konusunda uzman bilim insanları, son zamanlarda İstanbul'da görülmeye başlayan Asya Kaplan Sivrisineği'nin, seller ve yıllık toplam yağış miktarları dikkate alındığında Karadeniz Bölgesi'nde de ciddi bir tehdit haline gelme potansiyelinin bulunduğunu bildirdi. Türkiye'de hızlı yayılım gösteren sinek, aralarında Artvin, Bursa, Çanakkale, Düzce, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Giresun, Ordu, Rize, Sakarya, Tekirdağ ve Trabzon'un da olduğu çoğu ilde görüldü.

Haber 24-07-2021 14:30

İstanbul'da sivrisinek kabusu devam ediyor! Farklı ilçelerde de görülmeye başladı

İstanbul'da, Sarıyer, Avcılar ve Bahçelievler'in ardından Eyüpsultan, Kartal, Ataşehir ve Üsküdar'da da görülmeye başlayan sivrisinekler, çevre sakinlerini endişelendiriyor.

Haber 21-07-2021 19:43

İstanbul'daki tehlike 'Asya Kaplan Sivrisineği'

İstanbul'da vücutta yaraya neden olan sivrisinek türüyle ilgili açıklama yapan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, "Asya Kaplan Sivrisineği, son zamanlarda İstanbul'da da popülasyonu oldukça artan bir sivrisinek türü. Asya Kaplan Sivrisineği, Batı Nil ateşi virüsünden başka virüsleri de taşıyabiliyor ve insanlara bulaştırabiliyor" dedi.

Haber 13-07-2021 16:12

Sivrisinekler nasıl uzaklaştırılır? İşte sivrisinekten korunmanın yolları...

Yaz aylarının yaklaşmasıyla sivrisinek kabusu başladı. İnsanları gün boyu huzursuz eden sivrisinekler ısırdığında tahrişe, kızarıklığa neden oluyor. Geceleri ise uykuların bölünmesine neden oluyor. "Sivrisinekler nasıl uzaklaştırılır?" sorusunun yanıtı araştırılıyor. Sivrisineklerden doğal yollar ile korunabilmek mümkün. İşte sivrisinekten korunmanın yolları...

Haber 10-07-2021 20:01

İstanbul'da sivrisinek kabusu büyüyor! İBB SMS ile uyardı

İstanbul'da özellikle çocukların vücutlarında yara oluşmasına neden olan sivrisinekler bir çok ilçede görünmeye başladı. İBB ise SMS ile sivrisinek uyarısında bulundu. Gönderilen mesajda, "Değerli İstanbullular, belediyemiz, göl, dere gibi büyük alanlarda sivrisinekle mücadele etmektedir. Bidon, havuzlar ve saksı altlığı gibi su birikebilen alanlar sivrisinekler için iyi bir üreme kaynağıdır. Sivrisineklerle hep birlikte mücadele edelim" denildi.

Haber 10-07-2021 15:02

İstanbul'da sivrisinek kabusu! Uzman isim uyardı: En yakın sağlık kuruluşuna başvurun

İstanbul Avcılar'da sivrisineklerin soktuğu çocuklarda yaralar oluştu. Aileler endişeli olduklarını söylerken Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Gökçe Demir, "Sivrisinek soktuğunda hiçbir şey taşımasa bile, bakteriler için bir giriş kapısı yaratıyor. Böyle bir maruziyet sonrası bu tarz ciddi yaralar açılıyorsa, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir" dedi.

Haber 08-07-2021 12:16

Uzman isimden 'Batı Nil Virüsü' uyarısı: Felce yol açıyor

Prof. Dr. Bahadır Ceylan, "Batı Nil Virüsü’nün bulaştığı insanlarda hastalık gelişmese de; baş ağrısı, ateş, sırt ve kas ağrıları ve bulantı gibi şikayetler, virüs kaynaklı hastalığın habercisi olabilir'' dedi. Hastalığın en korkulan komplikasyonu beyinde enfeksiyon gelişmesi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ceylan Beyin tutulumu gelişen vakalarda saçma konuşmalar, uyku hali, koma, kollarda kasılmalar, Parkinson hastalığı benzeri belirtiler ve felç tabloları görülebilir' açıklamasını yaptı.

Haber 06-07-2021 09:50

İstanbul'da yeni virüs endişesi! ''Batı Nil virüsüne karşı dikkat'' diyerek uyardı: Temasta bulunmayın

İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi tarafından bir yıldır ölü kuşlar üzerinde yapılan çalışmada, 9 kuşta Batı Nil Virüsü saptandı. Ateş, eklem ve kas ağrısı yapan virüs, İstanbul'da yapılan çalışmada kuşlarda bulunurken, Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, virüsün ölü kuşların kanını emen sivrisinekler yoluyla insanlara bulaştığını dile getirdi. Yılmaz, "Ölü kuşlarla temastan kaçınmakta fayda var" diyerek ciddi uyarılarda bulundu.

Haber 05-06-2021 11:19

Sivrisinek koronavirüs taşır mı? Herkesin merak ettiği soru yanıt buldu

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Çetin, sivrisineklerin koronavirüs hastalığını taşıyabileceği endişesine açıklık getirdi. Prof. Dr. Çetin, “Sivrisinekleri koronavirüs bulaşmış kanla beslediler. Besleme sonucunda virüsü sivrisineklerin taşımadığı, hatta yumurtalarına da aktarmadıkları kanıtlandı" dedi.

Haber 04-03-2021 13:02