Aile Hekimi Haberleri Ve Son Dakika Aile Hekimi Haberleri

Aile Hekimi Haberleri Ve Son Dakika Aile Hekimi Haberleri

Tıp disiplinlerinden biri olan aile hekimi, diğer branşlarda olduğu gibi kendisine özgü olan bir eğitimi, pratiği ve araştırma konuları yer alır. Birçok farklı branşı içerisine dahil eden aile hekimliği eğitimi sonucunda “Aile Hekimi” unvanı alınır. Dahili tıp disiplinleri arasından klinik bir branştır. Kişilerin yaşları ne olursa olsun tümüne koruyucu, tedavi edici ve sağlık hizmetleri sunan bir uzmanlık alanıdır. Aile hekimi; bireylerin sağlık durumlarını araştıran, tedavisi üzerine çalışmalar yapan ve mevcut olan hastalıkların gelişmesini engelleyen disiplinler üzerine aldığı eğitimleri uygular. Aile hekimleri genel pratisyen kavramı içine dahil olarak çalışmalarını yürütürler. Bu kavram, ailelerin sağlığını korumaya ve iyileştirmeye odaklı çalışmaları kapsar. Bu sebeple aile hekimleri; çocuk, genç ve yaşlı her yaştan hastayı tedavi etmek üzere bir eğitim almışlardır.

Aile hekimi Haberleri

Kayseri'de akılalmaz olay! 68 yaşındaki kadın, sağlık çalışanını darbetti

Sağlık çalışanlarına şiddet olaylarına bir yenisi daha eklendi. Aşı olmak için Mustafa Kızıklı Aile Sağlığı Merkezi'ne gelen 68 yaşındaki L.S. aile hekimine hakaretler etti ve ardından yanındaki sağlık çalışanı Fatma Bozbıyık'ı darbetti. Gözaltına alınan L.S. emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Aile Hekimleri Derneği Başkanı Ümit Işıldak yaşanan olaya tepki göstererek, "Aile sağlığı çalışanımıza yapılan şiddeti kabul etmiyoruz ve şiddetle kınıyoruz." ifadelerini kullandı.

Haber 21-04-22 19:51

Sağlık Bakanlığı'ndan sözleşmeli aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarına Kovid-19 aşısı ödemesi

Sağlık Bakanlığı'nca Kovid-19 aşısı uygulamaları kapsamında, 1 Temmuz 2021'den itibaren 3 ay süreyle, sözleşmeli aile hekimlerine aylık net 3 bin liraya kadar, sözleşmeli aile sağlığı çalışanlarına da 1500 liraya kadar ilave ödeme yapılabilecek.

Finans 15-07-21 10:38

Sağlık Bakanlığı'ndan BioNTech aşısı kararı! Pilot il seçildi

Sağlık Bakanlığı'nın BioNTech aşılarının aile hekimlerince de yapılabilmesi için yeni bir çalışma başlattığı, Aydın'ın pilot il seçildiği belirtildi.

Haber 25-05-21 08:33

Dişçiler aile hekimleri çalışıyor mu? Tam kapanmada poliklinikler, sağlık ocakları ve dişçiler açık mı, kapandı mı?

Vatandaşlar 29 Nisan-17 Mayıs arasını kapsayan tam kapanma sürecinden muaf tutulan durumları araştırıyor. Bu süreçte sağlık hizmetinden faydalanmak gerekirse nasıl bir yol izleneceğini merak eden vatandaşlar, "Dişçiler aile hekimleri çalışıyor mu? Tam kapanmada poliklinikler, sağlık ocakları ve dişçiler açık mı, kapandı mı?" sorularına yanıt arıyor.

Haber 27-04-21 16:59

Ender Saraç kimdir, nerelidir ve evli mi? Kitapları en çok satanlar listesinde...

1959’da İzmir’de doğup büyüyen Ender Saraç, Bornova Anadolu Lisesi’ni bitirdikten sonra Ege Tıp Fakültesini tamamladı. Erzurum ili İspir ilçesi Kırık Nahiyesi ve köylerinde mecburi hizmetini tamamlayan Ender Saraç, Çorlu’da vatani görevini Alay Tabibi olarak yapmasının ardından İzmir’de Aile hekimliği ihtisasını bitirdi.

Haber 10-03-21 09:40

Bilgisayarı hastası tarafından çalındı! Son çare olarak bunu yaptı

Gaziantep’te bir aile hekiminin daha önceden tedavi ettiği kişi tarafından bilgisayarı çalındı. Doktor, muayene odasının kapısına astığı ve genellikle kovboy filmlerinde görülen "wanted" ilanı ile hırsızı arıyor.

Haber 09-11-20 12:21

Eczanedeki listeler iptal edildi! Grip aşısı yapılacaklara aile hekimleri karar verecek

Koronavirüs tedbirleri için başvurulan bir yöntem de grip aşısı yaptırmak. Ancak yaşanan talep patlaması üzerine eczanelerde yapılan listeler iptal edildi. Kimlere grip aşısı yapılacağına ise aile hekimlerinin karar vermesi istendi. Artık renkli reçete sistemine alınan grip aşısında öncelik, kronik rahatsızlığı olanlar ve 65 yaş üstü kişiler olacak. İlk aşıların ise bugün depolara inmesi bekleniyor.

Haber 21-10-20 10:18

Aile hekimleri çağrıda bulundu: Zatürre aşısı yaptırmak için...

Pandemi sürecinde önem kazanan zatürre aşısı, koronavirüsten korunma noktasında üzerinde durulan bir konu oldu. Zatürre aşısı için çağrıda bulunan İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Tamur, vatandaşların zatürre aşısının kendisine yapılıp yapılamayacağını öğrenmek için aile hekimlerine danışmalarını istedi.

Haber 09-09-20 14:25

Aile hekimlerinden risk grubundaki çalışanlar için 'rapor' uyarısı

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED), mevzuata göre risk grubundaki çalışanlara "Kovid-19 İdari İzin Tanısı" raporunun aile hekimlerinden verilemediğini bildirdi. Açıklamada, "İdari izinle ilgili gerekli sağlık bilgileri ve belgeler, aile hekimliklerinden değil, yalnızca kişilerin kendi e-Nabız sistemlerinden alınabilir. 2 Haziran 2020 tarihli Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün yazısı ile aile hekimlerinin bu konuda rapor verme görevi yoktur" denildi.

Haber 25-08-20 10:41

Aile hekimlerinden 'randevu' uyarısı

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özlem Sezen, hastaların güvenliği, bekleme sürelerinin kısaltılması ve daha nitelikli bir muayene için Aile Sağlık Merkezleri'nden randevu alınması gerektiği uyarısında bulundu.

Haber 11-06-20 13:50

Koronadan hayatını kaybeden aile hekimiyle ilgili kahreden detaylar! Anne ve babası...

İstanbul'da Eyüpsultan Nişanca Aile Sağlığı Merkezi hekimlerinden Yavuz Kalaycı da Kovid-19 nedeniyle dün yaşamını yitirdi. Kalaycı'nın ölümünün ardından ise acı bir olay ortaya çıktı. Yoğun bakımda olan 56 yaşındaki aile hekiminin uyutulması sırasında anne ve babasının da yine virüs nedeniyle hayatlarını kaybettiği ortaya çıktı.

Haber 20-04-20 22:09

Kendi kendine meme muayenesi aile hekimlerince öğretiliyor

İSTAHED Bilim Komisyonu Üyesi Sibel Baktır Altuntaş: - "Ülkemizde aile hekimlerince 20 yaşından büyük tüm kadınlara kendi kendine meme muayenesini nasıl yapacakları bilgisi verilip, öğretilmektedir"

Haber 08-10-19 15:41

Bakanlıktan aile hekimliğini güçlendirecek yeni hamle

Sağlık Bakanlığı, aile hekimliğini tanıtmak ve hastanelerdeki yoğunluğu azaltmak amacıyla Türkiye genelinde "Aile Hekiminizi Erken Tanıyın" kampanyası başlattı - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: - "Aile hekimlerinin sayısının arttığı, kronik hastalık takibinin daha kolay yapıldığı, birinci basamakta değerlendirilen hastanın daha erişilebilir olduğu, aile hekimlerinin imkanlarını daha da artırdığımız bir dönemi düşünüyoruz. Hastanelerdeki yoğunluğu azaltan bir yaklaşım olacak" - İletişim kampanyası çerçevesinde kamu spotu, afiş, broşür ve sosyal medya videoları hazırlanacak, illerde saha etkinlikleri düzenlenecek

Haber 15-12-18 11:20

Aile hekimlerine KDK'den destek

Aile hekimleri, ilçe dışına göç eden hastaların, kendilerine en yakın aile hekimliği birimine otomatik olarak aktarılması için Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuruda bulundu - KDK, kişi kayıtlarının adres değişikliği durumunda aktarılmasının sağlanacağı bir sistemin kurulması gerektiği yönünde İl Sağlık Müdürlüğüne görüş bildirdi

Haber 09-10-18 04:22

Aile sağlığı merkezlerinde check-up dönemi başladı

Aile sağlığı merkezlerinde bu yıl başlatılan risk tarama programı kapsamında, vatandaşların sağlık durumları hakkında muhtemel hastalıkları daha ortaya çıkmadan önlemek için check-up uygulaması devreye girdi - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: - "Bu tarama programı sayesinde vatandaşlarımıza yaş, cinsiyet ve risk gruplarına göre check-up programlarında uygulanan kan basıncı, kan şekeri, kan kolesterol ve yağ düzeyleri, EKG yani kalp grafisi, idrar tahlilleri, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri ile kanser taraması hizmetlerini vereceğiz" - "Aile hekimlerimiz tarafından verilen bu hizmetten faydalanmak isteyen vatandaşlarımız internetten veya 182 numaralı çağrı merkezimizi arayarak, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden aile hekimlerinden randevu alarak ücretsiz bu programdan istifade edebileceklerdir"

Haber 07-09-18 11:14

Aile hekimleri artık bu hizmetleri de verecek!

Aile hekimlerinde artık dişçi, diyetisyen ve psikolog bulundurulacak, röntgen gibi görüntüleme hizmetleri verilebilecek.

Haber 16-12-14 13:12

Aile Hekimleri yarın iş bırakıyor

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, 20 bin Aile Hekimi ve 20 bin Aile Sağlığı çalışanı olmak üzere 40 bin çalışanın aile hekimliği sisteminde mağdur edildiğini belirtti.

Haber 11-12-14 10:23

Akli meleke raporunu aile hekimleri de verebilecek

Sağlık Bakanlığı'nın yayımladığı genelgeyle, akli meleke (hukuki işlem yapma ehliyeti) raporunu aile hekimleri de verebilecek.

Haber 17-03-14 16:02

Nöbet tutmak istemeyen 2 aile hekiminden 1’i istifayı düşünüyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) getirilen 'torba yasa'daki yeni düzenlemeyle aile hekimlerinin zorunlu hizmeti kaldırılarak, ayda en az 16 saat nöbet tutmaları öngörülüyor.

Haber 21-12-13 10:56

Üç çocuğunu da aynı günde doğurdu

Giresun'da yaşayan Çeceli ailesinin 3 çocuğu da, eşine az rastlanır bir tesadüfle aynı tarihte doğdu.

Yurthaber 21-07-11 13:54

Aile hekimliği 15 eylülde başlıyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, uzun zamandır hazırlıkları yapılan Aile Hekimliği Projesi'nin 15 Eylül tarihinde pilot il Düzce'de başlayacağını belirterek, uygulamanın daha sonra 10 ilde yaygınlaştırılacağını açıkladı. Akdağ, Aile Hekimliği Projesi'ne karşı çıkan Türk Tabipleri Birliği'ni (TTB) de eleştirerek, "Vatandaşın özel sektörde para karşılığı hekim seçmesine 'evet' diyorlar, ama hastanelerde bu uygulamaya karşı çıkıyorlar. Bu ne yaman çelişki" dedi.

Haber 11-09-05 11:41