Resesyon Haberleri

Piyasaları endişelendiren gelişme! AB ülkesinin ekonomisi resesyona girdi…

Avrupa Birliği piyasalarını yakından ilgilendiren bir son dakika gelişmesi yaşandı. Hollanda ekonomisi, yılın ilk çeyreğinin ardından ikinci çeyrekte de küçülerek resesyona girdi.

Finans 16-08-23 13:34

SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'dan enflasyon ve resesyon mesajı! İlk kez konut alacaklara da müjde sinyali...

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz finans dünyası ile buluştu. Yılmaz, finans dünyası ile buluşma sonrası önemli mesajlar verdi. Yılmaz, konut sorunundan enflasyonla mücadeleye ilişkin birçok konunun toplantıda gündeme geldiğini ifade etti. Yılmaz, "Enflasyonla mücadele ederken resesyona düşmeme çabamız var. İkisini aynı anda başarmak zorundayız" dedi. Yılmaz, ilk kez konut alacaklara ilişkin de dikkat çeken bir açıklamada bulundu.

Finans 11-08-23 13:20

ABD Hazine Bakanı Yellen'dan küresel mali kriz uyarısı! 'Doların rezerv para birimi rolünü kesinlikle baltalayacaktır'

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, verdiği röportajda ABD ekonomisiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Janet Yellen, borç limitinin artırılmaması halinde ABD'nin temerrüde düşmesinin küresel bir mali krize yol açabileceğini söyledi. Yellen, ABD dolarının rezerv para birimi rolünün zarar görebileceğini de ifade etti.

Finans 20-01-23 23:02

OECD’den rahatlatan açıklama: ‘2023’te küresel resesyon yok ama…’

Tüm dünyanın en büyük sorunu olan enflasyonun yerini yavaş yavaş resesyona bırakacağı korkusu 2022 yılında tüm dengeleri değiştirmişti. Ancak OECD’den ülkelere rahat bir nefes aldıracak açıklama geldi. Buna göre 2023 için öngörülen senaryoda küresel bir resesyon beklenmediği ortaya konuldu. Buna rağmen risklerin sürdüğüne işaret edilen raporda, “Enflasyon ile mücadele için para politikasının daha da sıkılaştırılması şart ve mali politika desteği daha hedefli ve geçici hale gelmelidir” denildi.

Finans 22-11-22 08:25

Resesyon

Resesyon Hakkındaki Haberler Mynet'te. Resesyon Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Rus ekonomisi resesyona girdi

Rus ekonomisi bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4 küçülerek resesyona girdi.

Finans 16-11-22 20:48

Küresel piyasalarda gözler Avrupa Merkez Bankası'na çevrildi

Küresel piyasalarda gözler Avrupa Merkez Bankası'na çevrildi

Haber 27-10-22 09:25

Merkez Bankası Başkanından 'resesyon' açıklaması: 'Konuşulmayan tek ülke Türkiye'

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu'ndan son dakika 'resesyon ve faiz' açıklaması geldi. Kavcıoğlu, Avrupa başta olmak üzere bir çok ülkenin resesyon riski ile karşı karşıya olduğunu belirterek, “Resesyon konuşulmayan tek ülke Türkiye” dedi. Öte yandan Kavcıoğlu, son beş yılın en düşük faiz oranları uygulandığını da kaydetti.

Finans 13-10-22 13:28

Batı'daki enflasyon ve resesyon paniği Türkiye'ye de sıçradı: 'Baskı oluşturacak'

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Avrupa Birliği (AB) ve ABD’deki resesyon beklentisinin, önümüzdeki dönemde bizim sanayimiz üzerinde de bir miktar baskı oluşturacağını söyledi.

Finans 13-10-22 09:29

Resesyon nedir, ne anlama gelir? Resesyon olursa ne olur ve ne kadar sürer?

Resesyon kelimesinin ne anlama geldiği ve resesyon durumunda ne olduğu merak ediliyor. Ekonomide durgunluk anlamına gelen resesyon kelimesi sorgulanmaya başlandı. Peki resesyon nedir? Resesyon olursa ne olur? Resesyon ne kadar sürer, nasıl önlenir? İşte merak edilenler...

Finans 22-09-22 11:27

Dünya Bankası'ndan korkutan rapor! '2023'te küresel resesyon riski artıyor'

Dünya Bankası, "Küresel Durgunluk Yakın mı?" başlıklı yeni raporunu açıkladı. Raporda dünyanın en büyük 3 ekonomisinin keskin bir şekilde yavaşladığı belirtildi. Banka, yüksek enflasyona karşı merkez bankaları eş zamanlı olarak faiz oranlarını artırdıkça 2023'te küresel resesyon riskinin arttığını da bildirdi.

Finans 15-09-22 21:10

KAYSO Başkanı Büyüksimitci, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kösedağ'ı ziyaret etti

KAYSO Başkanı Büyüksimitci, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kösedağ'ı ziyaret etti

Yurthaber 03-08-22 13:27

Resesyon ne demek? Ekonomide resesyon nedir, ne anlama gelmektedir?

"Resesyon nedir?" sorusu pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Küresel piyasalarda resesyon yaşanacağı beklentisi sonrası resesyonun kelime anlamı ve ekonomide ne anlama geldiği sorgulanmaya başladı. Peki resesyon nedir? İşte hakkında merak edilenler…

Finans 29-07-22 08:57

ABD Başkanı Biden'dan çelişkili 'resesyon' açıklaması! Bana öyle gelmiyor diyerek duyurdu

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada ülke ekonomisine ilişkin bilgi verdi. Biden, resesyona ilişkin olarak, "Bana resesyondaymışız gibi gelmiyor." ifadelerini kullandı. Öte yandan ABD ekonomisinin, iki çeyrek üst üste daralma göstererek teknik olarak resesyona girdiği biliniyor.

Finans 28-07-22 20:56

İtalyan ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 15,9 büyüdü

İtalya ekonomisi, 2020’nin üçüncü çeyreğinde, Kovid-19 krizi sürecinde rekor resesyondan toparlanarak yüzde 15,9'luk büyüme kaydetti.

Finans 01-12-20 16:43

İngiltere ekonomisi 11 yıl sonra ilk kez resesyonda

Koronavirüs önlemleri nedeniyle resesyona giren İngiltere ekonomisi Nisan ve Haziran ayları arasında rekor seviyedeki en büyük düşüşünü yaşayarak yüzde 20,4 oranında küçüldü.

Finans 12-08-20 11:39

IMF'den bu yıl için küresel resesyon uyarısı

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, "Küresel büyümenin görünümü 2020 için negatif, küresel finansal kriz zamanında olduğu gibi belki de daha kötü bir resesyon bekleniyor. Ancak 2021'de toparlanma bekliyoruz" dedi.

Finans 24-03-20 10:20

ECB Başekonomisti Lane: “Avro Bölgesi’nde resesyon beklemiyorum”

“Avro bölgesi ekonomisi beklenenden daha az büyüyor fakat küçülmüyor. Gelecek yıl bir iyileşme bekliyoruz” - “İmalat konusunda birçok kötü haber alabiliriz. Fakat hizmet ve tüketimden halen güzel haberler gelmeye devam ediyor”

Finans 20-11-19 12:05

Hong Kong ekonomisi teknik resesyona girdi

Çin'in Hong Kong Özel İdare Bölgesi ekonomisi büyük kitle protestoları ve ABD- Çin arasındaki ticaret savaşının ortasında kalarak üçüncü çeyrekte yüzde 3,2 küçüldü - Ekonomi iki çeyrek üst üste daralmasının ardından teknik olarak resesyona girmiş oldu

Haber 31-10-19 13:14

Alman ekonomi zayıf fakat resesyon olasılığı düşük

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı: - "Ekonomide şu anda daha güçlü bir yavaşlama veya belirgin bir resesyon beklenmiyor" - "Küresel ekonomik yavaşlama Alman ekonomisini etkiliyor"

Haber 14-10-19 14:02

İngiltere'de hizmet sektörü daraldı

IHS Markit/CPS verilerine göre, İngiltere'de hizmet sektörü PMI, eylülde son 6 ayın en düşük seviyesi olan 49,5 seviyesine geriledi - IHS Markit Ekonomisti Chris Williamson: - "İngiltere, yükselen resesyon riski ile karşı karşıya"

Finans 03-10-19 15:01

ABD'de resesyon sinyali güçlendi

ABD'de ekonomik büyümenin yüzde 11,2'sini temsil eden ISM imalat endeksinin ağustosta 49,1'e gerileyerek Ocak 2016'dan bu yana en düşük seviyede gerçekleşmesi, ülkede resesyon kaygılarını artırdı.

Finans 05-09-19 11:57

Alman ekonomisinde resesyon tehlikesi

Bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 daralan Alman ekonomisinin üçüncü çeyrekte de daralması bekleniyor - İki çeyrek art arda ekonomik daralmanın yaşanmasıyla Almanya, 6 yıldan sonra ilk defa teknik olarak resesyona girecek - Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Marcel Fratzscher: - "Almanya, ekonomik olarak iyi konumlandırıldı ve paniğe gerek yok. İş gücü piyasası hala sağlam, şirketler oldukça rekabetçi ve kamunun kasasında sağlam fazlalıklar var" - TÜSİAD Berlin Temsilcisi Alper Üçok: - "Almanya'da tüm veriler, ülkenin teknik resesyona gireceğini öngörüyor. Almanya, teknik olarak resesyona girmese dahi Alman ekonomisinin önümüzdeki dönemde çok yavaş bir büyüme gerçekleştirmesi bekleniyor" - "Almanya'nın durgunluğa girmesi, ticaret ve yatırımlarda Almanya'nın önemli bir aktör olduğu AB üye ülkelerini olumsuz etkileyecek"

Haber 02-09-19 11:18

Bundesbank’tan 'resesyon' uyarısı

Almanya Merkez Bankası'nın ağustos raporunda, ülkede üretimin bu yılın üçüncü çeyreğinde “cansız” kalacağı belirtilerek, ekonominin resesyon kıyısında olabileceği uyarısı yapıldı

Finans 19-08-19 15:49

Bundesbank’tan resesyon uyarısı

Almanya Merkez Bankası'nın ağustos raporunda, ülkede üretimin bu yılın üçüncü çeyreğinde “cansız” kalacağı belirtilerek, ekonominin resesyon kıyısında olabileceği uyarısı yapıldı

Finans 19-08-19 15:14

UBS: ABD ile Çin anlaşamazsa küresel ekonomi durgunluğa girer

Dünyanın en büyük finans gruplarından biri olan İsviçre merkezli banka UBS, ABD ve Çin’in bu hafta Japonya’da gerçekleştirilecek G20 toplantılarında ticaret savaşını bitirme konusunda ilerleme sağlayamamaları durumunda, dünya ekonomisinin durgunluğa (resesyon) sürükleneceği uyarısı yaptı. UBS analisti Kapteyn, yeni gümrük tarifeleri getirilmesi halinde başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere dünya borsalarının da yaklaşık ortalama yüzde 20 değer kaybedebileceğini vurguladı.

Finans 25-06-19 13:55

ABD'de büyüme resesyon kaygılarını gideremedi

Küresel ekonomide ticaret savaşı endişeleri ve jeopolitik risklerin artmasında kilit rol oynayan ABD'de, tahvil faizlerinin gidişatı ve enflasyonda istenilenin yakalanamaması ilk çeyrekte kaydedilen yüzde 3,1'lik büyümeye gölge düşürdü - Yatırımcıların gelişmiş ülke tahvil faizlerine talep göstermesinin etkisiyle 10 yıllık tahvil faizleri düşüşünü sürdürerek yüzde 2,13 seviyelerine kadar geriledi ve yüzde 2,35 seviyelerinde bulunan 3 aylık tahvil faizlerinin altında kalmaya devam etti - Uzmanlar, ABD'de resesyon yaşanma ihtimalini yüzde 25 olarak değerlendirirken, yıl sonuna kadar Fed'in faiz indirimine gitmesi olasılığı ise yüzde 91,2'ye yükselmiş durumda - İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Karabulut: - "Aslında yatırımcılar, uzun dönemli tahvil taleplerini artırarak bir nevi gelecek dönem için faiz indirimi beklentilerini de satın almış oluyor. Beklentiler, yıl sonuna doğru bir faiz indirimi şeklinde olsa da ben daha önceki toplantılarda faiz indirimine gidilebileceğini düşünüyorum"

Finans 03-06-19 11:08

ANALİZ - ABD ekonomisinde resesyon ihtimali tartışılıyor

ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 2,3770 ile Aralık 2017'den bu yana en düşük seviyeye gerilemesi ve 3 aylık tahvil faizlerinin altında kalması ile ABD'de her resesyon dönemi öncesinde görülen getiri eğrisi terse dönmüş oldu - Getiri eğrisinin terse dönmesi yatırımcı risk algısının bozulmasına ve hisse senedi piyasasında kaçışlara yol açarken, bu durum ABD'de yeni bir resesyonun yaşanma olasılığının arttığı ve küresel ekonomideki yavaşlamanın ciddiyetini koruduğu şeklinde değerlendiriliyor - Bazı ekonomistler, terse dönen getiri eğrisinin faiz indirimi ihtiyacına işaret ediyor olabileceğini, her seferinde bir resesyon olasılığının yaklaştığı şeklinde değerlendirilmeyeceğini belirtiyor - Bununla birlikte ABD'de ekonomik yavaşlamaya işaret eden veriler, Brexit, Çin ile ticaret savaşı gibi ABD ekonomisinde resesyon olasılığını artıracak gelişmelerin varlığı, bazı ekonomistlerin yıl sonuna kadar resesyon yaşanması olasılığını yüzde 40 ila 60 arasında öngörmesini beraberinde getiriyor

Finans 29-03-19 11:06

Alman ekonomisi, resesyona girmekten son anda kurtuldu

Ülkede mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH, 2018 yılının dördüncü çeyreğinde yüzde 0 arttı

Haber 14-02-19 11:30

Resesyon sona erdi

Euro Bölgesi'nin ekonomisi, yaklaşık 18 ay süren resesyonun ardından ilk kez büyüme kaydetti.

Haber 14-08-13 18:51