Teknofest Haberleri

Liseliler geliştirdikleri biyoplastiklerle seri üretime geçmek istiyor

TEKNOFEST'te "sürdürülebilirlik ve refah" kategorisinde ikinci olan İzmir Buca İnci Özer Tırnaklı Fen Lisesi öğrencileri, geliştirdikleri biyoplastiğin günlük hayatta kullanılmasını hedefliyor - Öğrencilerden Ege Doğanay: - "Yaptığımız biyoplastiklerin hepsi farklı özellikler gösterdi. Kimisi yumuşak, kimisi daha sert, kimisi daha esnek. Sert olanların oto yedek malzeme ve araba kaplamalarında, yumuşak olanların da esnek ve naylon poşet gibi plastiklere alternatif olarak kullanılabileceğini düşündük"

Yurthaber 16-09-22 12:27

Matematik ve İngilizceyi yapay zekalı uygulamayla öğretmeyi hedefliyorlar

Öğrencilerinin matematik ve İngilizce öğrenmede zorlanmasından yola çıkan Ersin Çine ve takımı, yapay zekayla çalışan "Dersilyon" adlı uygulamalarıyla, öğrenmenin önündeki zorluğu oyunla aşmayı amaçlıyor - Ersin Çine: "Uygulamayı en yakın zamanda bütün mobil uygulama marketlerinde paylaşmayı hedefliyoruz. Matematik, kodlama ve İngilizce başta olmak üzere, zamanla diğer dersleri de ekleyerek insanlara tamamen ücretsiz ve reklamsız bir deneyim sunmayı amaçlıyoruz"

Yurthaber 14-09-22 12:14

Ev alacaklar dikkat! Tapuda üç boyutlu teknoloji dönemi... 81 ilde başlayacak

Ev alım satımında yeni dönem başlıyor. Vatandaşların almak istediği gayrimenkul ile ilgili akla gelen soruların görsel olarak cevaplanabildiği 3 boyutlu "artırılmış gerçeklik" projesi çalışmaları bu yıl başlayacak. Uygulama bütün illerde yaygınlaştırılacak. İşte projeyle ilgili tüm detaylar…

Finans 13-09-22 14:23

Dikey İnişli Roket Yarışması şampiyonu ekibin hedefi, Ay'a inmek

ABD'deki Spaceport America Cup Roket Yarışması'na katılma hakkı kazanan ve ilk kez düzenlenen "Dikey İnişli Roket Yarışması"nda da şampiyon olan AtaUni Rocket Team V takımı, Türkiye'nin uzay çalışmalarına katkı sunmak istiyor - Takım lideri Elif Zeynep Sezaver: - "Türkiye'nin de Ay'a iniş şeklinde bir misyonu var. Bizler de bu alanda ilk adım oluyoruz"

Yurthaber 09-09-22 11:16

Akıllı ulaşım sistemiyle kazalara anında müdahale edilecek

Şanlıurfalı öğrencilerin hazırladığı ve TEKNOFEST'te birinci olan projeyle, kazaların yoğun olduğu noktalarda can kayıplarının en aza indirgenmesi hedefleniyor - Projenin tasarımcı öğrencilerinden Sena Zelal Demir: - "Sensör sayesinde kazanın tam olarak nerede ve ne şiddette gerçekleştiğini sağlık ekiplerine ve gerekli birimlere anlık olarak bilgi gönderebiliyoruz"

Yurthaber 07-09-22 12:27

Projelerini anlatırken beğeni toplayan öğrenciler, takograf cihazını geliştirmeyi hedefliyor

Osmaniye'deki Şehit Veli Demiryürek Bilim ve Sanat Merkezi üçüncü sınıf öğrencilerinin geliştirdiği yüz tanıma sistemi bulunan takograf cihazı, TEKNOFEST'te tanıtıldı - Takograf cihazını anlattıkları görüntülerle sosyal medyada beğeni toplayan öğrencilerden Eyüp Bülbül: - "Yaptığımız projede, cihaza takılan kamera, sürüşe başlamadan önce şoförün yüzünü okuyacaktır. Sisteme önceden yüklenmiş fotoğraflarla karşılaşacaktır. Eğer yetkili olarak tespit edilirse sistem aracın çalışmasına izin verecek ve kart okuyucu bölümlerimizin kilidini açacaktır"

Yurthaber 07-09-22 11:11

TEKNOFEST'te birinci olan YİĞİDO takımı, savunma sanayisini hedefliyor

Proje danışmanı Doç. Dr. Ahmet Gürkan Yüksek: - "En son teknolojiler kullanıldı, bulunduğu ortamın haritasını ve konumunu algılıyor. Kablosuz haberleşme teknolojilerini kullanarak mobil veya internet uygulamaları üzerinden komut alacak şekilde tasarlandı"

Yurthaber 06-09-22 15:10

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Demir TEKNOFEST KARADENİZ'İ değerlendirdi:

"Altı gün boyunca coşku hiç dinmedi. İnsanlarda müthiş bir heyecan vardı"

Yurthaber 05-09-22 16:40

Eskişehir Teknik Üniversitesine TEKNOFEST'te iki birincilik

Eskişehir Teknik Üniversitesine TEKNOFEST'te iki birincilik

Yurthaber 05-09-22 15:01

Trendyol’un katkılarıyla TEKNOFEST’te yer alan Refik Anadol sergisine ziyaretçilerden yoğun ilgi

Trendyol’un katkılarıyla TEKNOFEST’te yer alan Refik Anadol sergisine ziyaretçilerden yoğun ilgi

Yurthaber 05-09-22 14:16

TEKNOFEST beşinci yılında 1 milyon 250 binden fazla kişiyi ağırladı

TEKNOFEST beşinci yılında 1 milyon 250 binden fazla kişiyi ağırladı

Yurthaber 05-09-22 13:50

Düzce Üniversitesi, ürünlerini kendi markasıyla satışa sunuyor

Öğretim görevlisi Berkant Yılmaz: - "Arıcılık sadece baldan ibaret biliniyor bizim ülkemizde. Lakin propolis, polen, arı sütü, arı zehri gibi yan ürünleri de mevcuttur. Biz de bilimsel bilgi ve akademik desteğimizle birlikte bölge çiftçimizi, arıcılarımızı destekleyerek katma değerli ürünler üretmeye başladık"

Yurthaber 04-09-22 16:20

Vakfı'nın TEKNOFEST KARADENİZ'deki atölyelerinde 30 bin çocuk eğitim aldı

T3 Vakfı'nın TEKNOFEST KARADENİZ'deki atölyelerinde 30 bin çocuk eğitim aldı

Yurthaber 04-09-22 15:58

Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST KARADENİZ ödül töreninde konuştu:

"Milli teknoloji hamlesi sadece gençlerimizin çabalarıyla değil, milletimiz tarafından adeta bir seferberlik ruhuyla sahip çıkıldığı takdirde hedefe ulaşacak ve menzile varacaktır"

Yurthaber 04-09-22 15:34

Liseler Arası İHA Yarışması Sabit Kanat Kategorisinin birincisi Simurg takımı oldu

"Liseler Arası İHA Yarışması Sabit Kanat Kategorisi"nin birincisi "Simurg" takımı oldu

Yurthaber 04-09-22 15:27

Liselilerin arı sütü için larva transfer makinesi TEKNOFEST'te birinci oldu

Proje danışmanı ve elektrik elektronik öğretmeni Mine Kara: - "Arıcılarla görüştük. 'Neden arı sütü üretmiyorsunuz?' dediğimizde larva transferinin zor olduğunu, çok personel çalıştırmak gerektiğini, bunun için bal üretimine yöneldiklerini söylediler. Biz de bu problemi çözmek için larva transferini otomatik gerçekleştiren bir cihaz tasarladık"

Yurthaber 04-09-22 14:46

Tapuda artırılmış gerçeklik dönemi

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Harita Dairesi Başkanı İbrahim Cankurt: - "Her şehir modelini geniş formatlı kameralarla modelleyerek bu modellere de tapu kayıtları, mimari modelleri entegre ederek vatandaşlarımıza hizmet sunma noktasındayız. Burada en büyük geleceğimiz noktalardan birisi de artırılmış gerçeklikle bunları yapmak" - "Bir vatandaşın satın almak istediği gayrimenkulle ilgili, "Ya burası gerçekten bize söylendiği gibi 3+1 mi acaba?" sorusunun bile görsel olarak cevaplanabileceği, gerekirse içine eşyayı yerleştirirken bile kullanabileceği modelleri sunmanın büyük bir avantaj olacak"

Yurthaber 04-09-22 14:17

Cumhuriyet Üniversitesinin YİĞİDO takımı TEKNOFEST'te birinci oldu

Cumhuriyet Üniversitesinin "YİĞİDO" takımı TEKNOFEST'te birinci oldu

Yurthaber 04-09-22 13:40

Lise öğrencileri kendi enerjisini üreten akıllı sera geliştirdi

Şehit Yılmaz Ercan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Selin Doğa Güneş: - "Bütün enerji güneş panelleri ve rüzgar tribünlerinden. Aynı zamanda suyumuzu da yağmur suyunu toplayarak elde ediyoruz"

Yurthaber 04-09-22 13:11

Mobil eğitim merkeziyle köylerdeki 3 bin çocuk teknolojiyle buluşturuldu

İzmir İmam Hatipliler Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Burhanettin Kansızoğlu: - "Şu ana kadar 3 bine yakın öğrenciye gittik" - "Özellikle ekonomik durumu olmayan çocuklara destek vererek onları iyi bir mühendis olarak yetiştirmek istiyoruz"

Yurthaber 04-09-22 11:58

Görsel tasarım ödülü alan elektrikli araç Aparslan TEKNOFEST KARADENİZ'de

Selçuk Üniversitesi Teknoloji Fakültesi 4. Sınıf öğrencisi Şinasi Ergün: - "Aracımızda bataryamız, batarya paketlememiz, şarj aletimiz, araç kontrol sistemimiz, dokunmatik panel ve yazılımı tamamen bize ait" - "Artık elimizde bir oluşum var, içine binip test edebiliyoruz. Bu ödülle bütün takımın enerjisi, motivasyonu iki katına çıktı"

Yurthaber 04-09-22 11:07

TEKNOFEST'te Kültür ve Turizm Bakanlığı standında çeşitli etkinlikler düzenlendi

TEKNOFEST'te Kültür ve Turizm Bakanlığı standında çeşitli etkinlikler düzenlendi

Yurthaber 04-09-22 09:17

Samsun'da kurulu Sampa savunma sanayisi için yerli parça üretimine başladı

Sampa Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Altuncu: - "Ülkenin özellikle savunma sanayisinde dışa bağımlılığını önleyecek projeler geliştiriyoruz"

Yurthaber 03-09-22 17:33

En iyi takım ruhu ödülü alan ROV ekibinin insansız su altı aracı TEKNOFEST'te

"En iyi takım ruhu" ödülü alan ROV ekibinin insansız su altı aracı TEKNOFEST'te

Yurthaber 03-09-22 16:28

Daha az enerjiyle geniş alanda çalışan zeytin hasat makinesi tasarlandı

Dokuz Eylül Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencilerince geliştirilen ve piyasadakilere göre ucuza mal edilen olan makine, hem daha hızlı hem de daha az enerji kullanıyor

Yurthaber 03-09-22 16:24

TEKNOFEST'e katılanlar serbest uçuş heyecanı yaşıyor

TEKNOFEST'e katılanlar serbest uçuş heyecanı yaşıyor

Yurthaber 03-09-22 16:02

Gazi Üniversitesi öğrencileri Türkiye'nin en hızlı hyperloop aracını tasarladı

Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi öğrencileri tarafından geliştirilen "Turkuaz Hyperloop" isimli araç, TEKNOFEST KARADENİZ'de sergileniyor - Projenin akademik danışmanlığını yapan Dr. Öğretim Üyesi Cemil Ocak: - "Bu aracın geliştirilmesiyle saatte bin kilometre hıza çıkılması hedefleniyor. Bu da uçaktan daha ekonomik ve çevreci bir ulaşım yolu demek"

Yurthaber 03-09-22 15:41

TEKNOFEST ziyareti çok konuşulmuştu! Selçuk Bayraktar'dan Kılıçdaroğlu hakkında dikkat çeken sözler

5.'si Samsun'da düzenlenen TEKNOFEST'e çarşamba günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katılarak bir ilke imza atmıştı. Kılıçdaroğlu'nun bu ziyaretiyle ilgili daha önce "Elbette kendisinin gelmesi desteklemesi bizi mutlu eder ama kafamızda bir soru işareti var" diyen Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar'dan yeni bir açıklama geldi.

Haber 03-09-22 14:16

Devrim otomobilinde yarım kalan hayal TEKNOFEST ile ileri taşınıyor

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivalinde, gençlerin tasarladığı çok sayıda elektrik ve hidrojenle çalışan otomobil sergileniyor - Yıldız Teknik Üniversitesi Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü Başkanı İrfan Güven: - "Türkiye'nin geçmişte Devrim arabası ile yaşadığı sıkıntıları tekrardan yaşaması için, daha iyi gelecek için bu teknolojinin kaçırılmaması için daha ileri sistemler geliştirmeye çalışıyoruz"

Yurthaber 03-09-22 13:18

Orman Genel Müdürlüğü kullandığı teknolojiyi TEKNOFEST'te sergiliyor

Orman Genel Müdürlüğü kullandığı teknolojiyi TEKNOFEST'te sergiliyor

Yurthaber 03-09-22 13:06

Tekerlekli sandalyenin merdivenden çıkmasını sağlayan paletli sistem TEKNOFEST'te

Geliştirilen sistemde tekerlekli sandalye, monte edilen şarjlı palet sayesinde güç kullanmadan yön verilerek merdivenlerden kolaylıkla indirilip çıkarılabiliyor

Yurthaber 03-09-22 12:45

Mobil güneş enerji jeneratörü elektrik ihtiyacı olan yere götürülebilecek

Şebekenin bulunmadığı ya da fiziksel şartların zorlaştığı bölgelerde elektrik ihtiyacının karşılanması amacıyla geliştirilen ve patenti de alınan mobil güneş enerji jeneratörü, yurt içinin yanı sıra Sudan, Togo ile Afganistan'dan sipariş aldı

Yurthaber 03-09-22 12:16

Şerife Bacı'nın Torunları elektrikli otomobille TEKNOFEST'te

Kurtuluş Savaşı'nda kağnıyla cepheye cephane taşırken donarak şehit olan Şerife Bacı'nın ismini alan Kastamonu Üniversitesi takımı, 100 kilometrede 4 liralık enerji harcayan elektrikli otomobilleri ile festivalde yer aldı

Yurthaber 03-09-22 12:10

Samsun'un yöresel lezzetleri TEKNOFEST'te ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST'te pek çok teknolojik proje yer alırken Samsun'un coğrafi işaret almış yöresel lezzetleri de tanıtılıyor

Yurthaber 03-09-22 11:55

Gürültü kirliliği uyarlanabilir ses kalkanı ile önlenebilecek

Patenti de alınan sistemde, kullanıcısı tarafından belirlenen ses aralığının yazılıma yüklenmesiyle dış veya iç mekanda oluşan ses, açılıp kapanan paneller sayesinde belirli seviyede tutulabiliyor

Yurthaber 03-09-22 11:37

Öğrencilerin tasarladığı dronla yüksek katlı binalar boyanabilecek

İstanbul Teknik Üniversitesinin "Vefa" takımının tasarladığı dron, özellikle iskele kurmanın zor olduğu binalarda kullanılabilecek

Yurthaber 03-09-22 11:18

Orman yangınları yangın söndürme mühimmatı ile büyümeden söndürülebilecek

İnönü Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Murat Toktaş: - "Söndürücü malzemeyi bir paket halinde yangının merkezine gönderecek bir sisteme ihtiyacımız vardı. Biz bunu savaş uçaklarından atılan harp mühimmatlarına benzer bir tasarımla çözebileceğimizi düşündük ve bu proje ortaya çıktı"

Yurthaber 03-09-22 11:12

Yerli karina temizleme aracı ithal ikamesi sağlıyor

Aracı geliştiren mekatronik mühendisi Enes Sönmez: - "Robotik cihazımızın dünyada İtalyan muadili mevcut. TEKNOFEST KARADENİZ vasıtasıyla Azerbaycan ve Orta Doğu pazarından da ön siparişler aldık"

Yurthaber 03-09-22 11:12

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın TEKNOFEST Samsun'da olacağını açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın TEKNOFEST Samsun'da olacağını açıkladı

Yurthaber 02-09-22 23:23

TEKNOFEST'te yeni hedef Pakistan ve Endonezya

T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar: - "(TEKNOFEST) Azerbaycan sonrasında inşallah Pakistan, Endonezya gibi ülkelerde de bu geleneği devam ettirmek istiyoruz"

Yurthaber 02-09-22 13:43

Mobil Bilim Merkezi ile kırsalda yaşayan 450 bin çocuğa ulaşıldı

TEKNOFEST KARADENİZ'de de çocukları ağırlayan Mobil Bilim Merkezi'nde astronomiden fiziğe, matematikten coğrafyaya pek çok disiplinde deney düzenekleri bulunuyor

Yurthaber 02-09-22 13:39

Üniversite öğrencileri 550 kilometrede 5 lira yakan araç tasarladı

Üniversite öğrencileri 550 kilometrede 5 lira yakan araç tasarladı

Yurthaber 02-09-22 12:56

Ürettiği kit sayesinde tarım ilaçlamalarında yüzde 60 kar elde edilebiliyor

TEKNOFEST sayesinde girişimci olan Muhammet Mert Tuncel, ürettiği akıllı ilaçlama kitiyle çiftçinin işini kolaylaştırırken ilaçtan da yüzde 60'a varan tasarruf sağladı

Yurthaber 02-09-22 12:02

Uyuşturucuyla mücadelede kimyasal parmak izinin tespiti önemli avantaj sağlıyor

Ankara Bölge Kriminal Polis Laboratuvarı Kimyasal İnceleme Şubesi Müdür Vekili Komiser Zeynep Kalkan: - "Nasıl ki hepimizin bir kimliği var, hepimizin parmak izi var, sentetik olarak üretilen her uyuşturucunun da bir kimliği, bir parmak izi vardır"

Yurthaber 02-09-22 11:59

Dünyanın ilk lazer silahlı dronu Erene yurt dışından talep var

EGM Kriminal Daire Başkanlığı Bomba Uzmanı Başkomiser Osman Tüysüz: - "Çok yakında semalarda da göreceğiz. Şu anda diğer ülkelerdeki polis teşkilatlarından 'n Ne zaman çıkacak?' diye talepler var. Çok yakında inşallah bunu sergileyeceğiz"

Yurthaber 02-09-22 11:38

Hidrojen batarya ile araçlar 5 dakikalık şarjla 600 kilometre yol katedebilecek

Yıllarca süren çalışmanın ardından hidrojen bataryalarda en kritik ürün olan ve yurt dışından metrekaresi 3 bin dolara alınan membran, bor ve perlit kullanılarak muadillerinden 6 kat verimli şekilde 400 dolara mal edildi - Hidrojen bataryayı geliştiren Hydroborpem firmasının ortaklarından Erhan Demircioğlu: - "Türkiye'deki ihtiyacı karşılayabildiğimiz gibi yurt dışından da talep almaya başladık. Dolayısıyla sadece ülkemiz için değil, globalde de enerji ve otomotiv sektöründe ihtiyaçları karşılayabilecek konuma geldik"

Yurthaber 02-09-22 11:37

Geleneksel yöntemlerle kenevirden örülen giysiler TEKNOFEST'te sergileniyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesinin standında öğrenci ve akademisyenler tarafından yapılan hırka, gömlek, kravat ile çanta ve kilim gibi ürünler bulunuyor

Yurthaber 02-09-22 11:19

Üniversiteliler geliştirdikleri topraksız tarım cihazı ile evde üretim imkanı sunacak

Gebze Teknik Üniversitesi doktora öğrencisi Kübra Tutkun: - "Cihazımız Türkiye'de ilk olarak, topraksız tarımın evlerde yapılmasına imkan sağlayacak şekilde dizayn edildi. Cihazımız led ışıklarla desteklenerek, fotosentezin optimal koşullarda gerçekleşmesini sağlıyor"

Yurthaber 02-09-22 11:12

Gökbey helikopterinde kullanılacak TS1400 motoruna yurt dışından talep

TEI Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit: - "Yurt dışından Gökbey helikopteri olsun, Atak helikopteri olsun bizim motorla beraber üretilmiş olanları isteyenler var" - "Motorun mümkün olduğu kadar sertifikasyonunu tamamlayıp seri imalat aşamasına getirmeyi planlıyoruz"

Yurthaber 02-09-22 11:07