Teknofest Haberleri

TEKNOFEST'in Hayalperest Dahileri Kırklareli'de törenle karşılandı

Türkiye'nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST'te "Deneyap Makeathon Yarışması"nda birinci olan Kırklarelili "Hayalperest Dahiler" takımı törenle karşılandı.

Yurthaber 02-10-23 15:03

Elon Musk'tan TEKNOFEST paylaşımı: Gelecek yıl bizzat katılmayı ve Türkiye'deki yatırım fırsatlarını görüşmeyi dört gözle bekliyorum

Tesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk, X sosyal medya hesabında TEKNOFEST'e ilişkin paylaşımda bulundu. Festivalden görüntülerin yer aldığı bir videoyu paylaşan Musk, "Gelecek yıl TEKNOFEST'e bizzat katılmayı ve Türkiye'deki yatırım fırsatlarını görüşmeyi dört gözle bekliyorum" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Musk'a yanıt vererek "Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST'te gelecek yıl seni de görmekten büyük memnuniyet duyacağız" dedi.

Haber 29-09-23 19:53

TEKNOFEST İzmir, üçüncü gün etkinlikleriyle devam ediyor

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde düzenlenen havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST İzmir'de üçüncü gün etkinlikleri başladı.

Yurthaber 29-09-23 10:59

İzmirli vatandaşın Bakan Kacır ile karşılaşması duygusal anlara sahne oldu! O anlar kamerada

TEKNOFEST İzmir'e gelen İzmirli bir vatandaşın, TEKNOFEST'in açılışı sonrası Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile karşılaşması duygusal anlara sahne oldu. O anlar, görüntülere böyle yansıdı...

Haber 28-09-23 17:07

TEKNOFEST İzmir kapılarını açtı: Selçuk Bayraktar'dan gençlere mesaj: 'Dev bir dip dalgası olarak geliyor'

Havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST'in İzmir ayağı, SOLOTÜRK ve jandarma helikopterlerinin gösteri uçuşlarıyla başladı. Özellikle gençlerin ve öğrencilerin bulunduğu festivale ilginin oldukça yoğun olduğu görüldü.TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, İzmir'de TEKNOFEST 'te önemli açıklamalarda bulundu. "Değişim TEKNOFEST kuşağı ile dev bir dip dalgası olarak geliyor" dedi.

Finans 27-09-23 14:14

İzmir semalarında TEKNOFEST heyecanı

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde düzenlenen havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST İzmir'de, SOLOTÜRK ve jandarma helikopterleri gösteri uçuşları yaptı.

Yurthaber 27-09-23 11:30

TEKNOFEST, İzmirli esnaf ve sanatkarların işlerine hareketlilik getirecek

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Yalçın Ata, 1 milyon civarında ziyaretçi beklenen TEKNOFEST'in İzmirli esnaf ve sanatkarların işlerine de hareketlilik getireceğini belirtti.

Yurthaber 25-09-23 12:16

SON DAKİKA | Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST'te! Cem Karaca'nın şarkısının o sözlerini hatırlattı Şimdi sıkıysa de! Diyemezsin

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEKNOFEST'te açıklamalarda bulundu. 2023 TEKNOFEST'ine her seviyeden 1 milyon gencin başvurduğunu belirten Erdoğan "İşte bu tablo Türkiye Yüzyılı tablosudur" dedi. Öte yandan Erdoğan, konuşmasında Cem Karaca'nın Tamirci Çırağı şarkısına gönderme yaparak "İnsanımıza "İşçisin sen işçi kal" denildiği, her alanda önünün kesildiği dönemler yaşadık. Ama şimdi "İşçisin sen işçi kal" sıkıysa de, diyemezsin. Artık uzaya füzeleri gönderen bir gençlik var" dedi.

Haber 01-09-23 16:57

Lise öğrencilerinin geliştirdiği sulama projesiyle 4 mevsim tarım yapılabilecek

TEKNOFEST Ankara'da lise öğrencilerinin geliştirdiği "Nembank" projesiyle çiftçilerin havadaki nemden elde ettiği suyla yaz kış tarım yapması hedefleniyor.

Yurthaber 01-09-23 15:27

Ankara Üniversitesi ile HAVELSAN, Yapay Zeka Teknolojileri alanında işbirliği yaptı

Ankara Üniversitesi ile Türkiye’nin en önemli teknoloji firmalarından biri olarak kabul edilen HAVELSAN arasında, kurum personeline yönelik "Yapay Zeka Teknolojileri" alanında lisansüstü eğitim protokolü imzalandı.

Yurthaber 31-08-23 11:56

TEKNOFEST Ankara'da kapılarını açtı: Vatandaşlardan büyük ilgi! Bir ilk olacak...

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, Cumhuriyet'in 100. yılında Ankara'da teknoloji ve bilim meraklılarına kapılarını açtı. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği etkinlikte, yerli olarak geliştirilen Deneyap Kart'ın proje portföyünü genişletmek, proje üretkenliğini yüksek teknoloji tutkunlarıyla buluşturmak amacıyla düzenlenen Deneyap Kart Robolig Yarışması da ilk kez TEKNOFEST Ankara'da hayata geçirilecek.

Haber 30-08-23 12:07

Adana'dan üniversite öğrencileri Umut Işığı adlı dron projesiyle TEKNOFEST'te yarışacak

Adana'da Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi öğrencileri, "Umut Işığı" adını verdikleri dron ile olası depremlerde yaşanabilecek elektrik kesintilerinde ışık problemini çözmeyi hedefliyor.

Yurthaber 29-08-23 12:30

Lise öğrencileri uzaktan kontrol edilebilen robot kol projeleriyle TEKNOFEST'te finale kaldı

Özel bir Anadolu lisesinin öğrencileri, görüntü işleme teknolojisi kullanarak ürettikleri uzaktan kontrol edilebilen robot kol projesiyle TEKNOFEST İstanbul'da finale kaldı.

Yurthaber 01-05-23 14:17

TEKNOFEST'lerden kazandıkları ödüllerle firma kurup seri üretim yapıyorlar

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) öğrencileri TEKNOFEST 2018-2019 ve 2020 yarışmalarında kazandıkları ödüllerden elde ettikleri gelirlerle firmalarını kurup üretime başladı.

Yurthaber 01-05-23 11:09

İlk kez gösterildi! Jandarma envanterine yeni katılan 'Cayrokopter'e büyük ilgi

Jandarma Genel Komutanlığı, envanterine yeni katılan hava aracı "Cayrokopter" ilk kez TEKNOFEST 2023'te sergilendi. Cayrokopter'in maliyetinin oldukça düşük olduğunu söyleyen Jandarma Pilot Üsteğmen Batuhan Yavuz, "Uçulan irtifa ve sıcaklık değerlerine bağlı olarak 4 ila 6 saat arasında havada kalabilmektedir." dedi.

Haber 29-04-23 18:47

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Şimdi 9'lu bir koalisyon masası var' dedi ve ekledi: Bir gece yarısı yayınladığı videoyla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki günlük aranın ardından bugün Atatürk Havalimanı'nda Teknofest'te açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millet İttifakı'na ve Cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na sert sözler söyledi. "Şimdi 9'lu bir koalisyon masası var" diyen Erdoğan "9'lu koalisyonun adayı bir gece yarısı yayınladığı videoyla ipe sapa gelmez şeyler söylüyor. Kendisine verilen talimatları ifşa etmeye başladı" açıklamasını yaptı.

Haber 29-04-23 13:36

Selçuk Bayraktar'dan TEKNOFEST'te dikkat çeken sözler! Babacan'ın 'Dokunacağız' çıkışına böyle yanıt verdi

Selçuk Bayraktar, Atatürk Havalimanı'nda gerçekleşen TEKNOFEST 2023'ün açılışında açıklamalarda bulundu. Bayraktar "Teknofest dünden bugüne zihinlerde başlayan sessiz devrimin adı oldu. Sessiz devrimin dalgaları her geçen yıl genişliyor." ifadelerini kullandı. Bayraktar, DEVA Partisi lideri Ali Babacan'ın gündem olan 'Dokunacağız' çıkışıyla ilgili de "’Dokunacağız’ dedikleri tüm platformlara yalnızca aziz milletimiz dokunabilir. Dünya takdir ederken köstek olanlar var" dedi.

Haber 28-04-23 12:47

TEKNOFEST İstanbul seremonisi yağış nedeniyle ertelendi

İlk gününde ziyaretçilerini kabul etmeye başlayan TEKNOFEST İstanbul'un açılış seremonisi ve etkinlikleri yoğun yağış nedeniyle yarına ertelendi. TEKNOFEST, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda 1 Mayıs'a kadar sürecek.

Haber 27-04-23 15:08

Türkiye'nin yeni seyir füzesi KEMANKEŞ ortaya çıktı

Baykar tarafından geliştirilen mini akıllı seyir füzesi BAYRAKTAR KEMANKEŞ ilk kez TEKNOFEST'te tanıtıldı.

Yurthaber 27-04-23 13:54

TEKNOFEST'te Bayraktar Kemankeş sürprizi! Haluk Bayraktar paylaştı: 'İlk kez...'

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, sosyal medya hesabından Bayraktar Kemankeş mini akıllı seyir füzesiyle ilgili dikkat çeken bir paylaşım yaptı. Haluk Bayraktar, yaptığı paylaşımda, Bayraktar Kemankeş mini akıllı seyir füzesinin ilk kez TEKNOFEST 2023'te sergilendiğini açıkladı.

Haber 27-04-23 13:32

TEKNOFEST heyecanı başladı! Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali...

İlk kez düzenlendiği 2018 yılından bu yana milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST coşkusu başladı. TEKNOFEST, kapılarını 7'nci kez İstanbul'da açtı. TEKNOFEST'in İstanbul etkinliği, 27 Nisan-1 Mayıs'ta İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilecek.

Haber 27-04-23 12:00

TEKNOFEST 2023 ne zaman başlıyor ve bitiyor? TEKNOFEST nerede yapılacak?

TEKNOFEST 2023 yılında da yoğun ilgi görüyor. Bu yıl 5 gün sürecek TEKNOFEST, dünyanın en büyük havacılık festivali olarak da biliniyor. TEKNOFEST, her yıl teknoloji yarışmaları ile gençlerin milli teknoloji ürünlerini üretme ve geliştirmesini amaçlıyor. Peki, TEKNOFEST 2023 ne zaman başlıyor ve bitiyor, nerede yapılacak?

Haber 25-04-23 20:50

Rize'de meslek lisesi öğrencileri, su altı sistemleri araçlarıyla TEKNOFEST'te yarışacak

Rize'de Hasan Kemal Yardımcı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında ürettikleri su altı sistemleri aracıyla İstanbul'da 26-29 Nisan'da gerçekleştirilecek finalde birincilik için yarışacak.

Yurthaber 25-04-23 11:39

Bayburt'ta imam hatip öğrencilerinin tasarladığı İHA, TEKNOFEST'te yarışacak

Bayburt Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında ürettikleri insansız hava aracı (İHA) ile Bursa'da 25-29 Nisan'da gerçekleştirilecek finalde birincilik için mücadele edecek.

Yurthaber 24-04-23 15:36

Osmaniye'de liselilerin ürettiği elektrikli araç Pars 2023, TEKNOFEST'te yarışacak

Osmaniye'de elektrikli araç üreten Şehit Mehmet Karacatilki Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında TÜBİTAK tarafından Kocaeli'de gerçekleştirilecek Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları'nda yarışacak.

Yurthaber 24-04-23 14:12

TEKNOFEST Robotaksi yarışması başladı

Türkiye'nin ilk Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST kapsamında bu yıl 5'incisi düzenlenen Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması start aldı.

Yurthaber 12-04-23 07:32

6 ayda bitirdiler, Türkiye'nin her yerinden talep yağacak

Toros Üniversitesi öğrencilerinin 6 ayda geliştirdiği ve yazımları tamamen biten tarımsal hasat robotu, meyveleri dalından toplayabilecek. Bu yıl yapılan Teknofest’te de finale kalan robotun portatifi, tam bittiğinde hem meyvenin büyüklüğü hem de rengine göre de toplama yapabilecek

Finans 24-12-22 17:03

Samsun'da 32 bin 784 proje ile TEKNOFEST'e katılan öğrenciler ödüllendirildi

Samsun'da 32 bin 784 proje ile TEKNOFEST'e katılan öğrenciler ödüllendirildi

Yurthaber 12-10-22 20:21

Sakaryalı öğrenciler TEKNOFEST'te yarışan projelerini sergiledi

İnsansız hava araçlarından robotik kollara kadar 138 projenin yer aldığı sergiyi, yaklaşık 2 bin öğrenci ziyaret etti

Yurthaber 12-10-22 16:43

Liseliler geliştirdikleri biyoplastiklerle seri üretime geçmek istiyor

TEKNOFEST'te "sürdürülebilirlik ve refah" kategorisinde ikinci olan İzmir Buca İnci Özer Tırnaklı Fen Lisesi öğrencileri, geliştirdikleri biyoplastiğin günlük hayatta kullanılmasını hedefliyor - Öğrencilerden Ege Doğanay: - "Yaptığımız biyoplastiklerin hepsi farklı özellikler gösterdi. Kimisi yumuşak, kimisi daha sert, kimisi daha esnek. Sert olanların oto yedek malzeme ve araba kaplamalarında, yumuşak olanların da esnek ve naylon poşet gibi plastiklere alternatif olarak kullanılabileceğini düşündük"

Yurthaber 16-09-22 12:27

Matematik ve İngilizceyi yapay zekalı uygulamayla öğretmeyi hedefliyorlar

Öğrencilerinin matematik ve İngilizce öğrenmede zorlanmasından yola çıkan Ersin Çine ve takımı, yapay zekayla çalışan "Dersilyon" adlı uygulamalarıyla, öğrenmenin önündeki zorluğu oyunla aşmayı amaçlıyor - Ersin Çine: "Uygulamayı en yakın zamanda bütün mobil uygulama marketlerinde paylaşmayı hedefliyoruz. Matematik, kodlama ve İngilizce başta olmak üzere, zamanla diğer dersleri de ekleyerek insanlara tamamen ücretsiz ve reklamsız bir deneyim sunmayı amaçlıyoruz"

Yurthaber 14-09-22 12:14

Ev alacaklar dikkat! Tapuda üç boyutlu teknoloji dönemi... 81 ilde başlayacak

Ev alım satımında yeni dönem başlıyor. Vatandaşların almak istediği gayrimenkul ile ilgili akla gelen soruların görsel olarak cevaplanabildiği 3 boyutlu "artırılmış gerçeklik" projesi çalışmaları bu yıl başlayacak. Uygulama bütün illerde yaygınlaştırılacak. İşte projeyle ilgili tüm detaylar…

Finans 13-09-22 14:23

Dikey İnişli Roket Yarışması şampiyonu ekibin hedefi, Ay'a inmek

ABD'deki Spaceport America Cup Roket Yarışması'na katılma hakkı kazanan ve ilk kez düzenlenen "Dikey İnişli Roket Yarışması"nda da şampiyon olan AtaUni Rocket Team V takımı, Türkiye'nin uzay çalışmalarına katkı sunmak istiyor - Takım lideri Elif Zeynep Sezaver: - "Türkiye'nin de Ay'a iniş şeklinde bir misyonu var. Bizler de bu alanda ilk adım oluyoruz"

Yurthaber 09-09-22 11:16

Akıllı ulaşım sistemiyle kazalara anında müdahale edilecek

Şanlıurfalı öğrencilerin hazırladığı ve TEKNOFEST'te birinci olan projeyle, kazaların yoğun olduğu noktalarda can kayıplarının en aza indirgenmesi hedefleniyor - Projenin tasarımcı öğrencilerinden Sena Zelal Demir: - "Sensör sayesinde kazanın tam olarak nerede ve ne şiddette gerçekleştiğini sağlık ekiplerine ve gerekli birimlere anlık olarak bilgi gönderebiliyoruz"

Yurthaber 07-09-22 12:27

Projelerini anlatırken beğeni toplayan öğrenciler, takograf cihazını geliştirmeyi hedefliyor

Osmaniye'deki Şehit Veli Demiryürek Bilim ve Sanat Merkezi üçüncü sınıf öğrencilerinin geliştirdiği yüz tanıma sistemi bulunan takograf cihazı, TEKNOFEST'te tanıtıldı - Takograf cihazını anlattıkları görüntülerle sosyal medyada beğeni toplayan öğrencilerden Eyüp Bülbül: - "Yaptığımız projede, cihaza takılan kamera, sürüşe başlamadan önce şoförün yüzünü okuyacaktır. Sisteme önceden yüklenmiş fotoğraflarla karşılaşacaktır. Eğer yetkili olarak tespit edilirse sistem aracın çalışmasına izin verecek ve kart okuyucu bölümlerimizin kilidini açacaktır"

Yurthaber 07-09-22 11:11

TEKNOFEST'te birinci olan YİĞİDO takımı, savunma sanayisini hedefliyor

Proje danışmanı Doç. Dr. Ahmet Gürkan Yüksek: - "En son teknolojiler kullanıldı, bulunduğu ortamın haritasını ve konumunu algılıyor. Kablosuz haberleşme teknolojilerini kullanarak mobil veya internet uygulamaları üzerinden komut alacak şekilde tasarlandı"

Yurthaber 06-09-22 15:10

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Demir TEKNOFEST KARADENİZ'İ değerlendirdi:

"Altı gün boyunca coşku hiç dinmedi. İnsanlarda müthiş bir heyecan vardı"

Yurthaber 05-09-22 16:40

Eskişehir Teknik Üniversitesine TEKNOFEST'te iki birincilik

Eskişehir Teknik Üniversitesine TEKNOFEST'te iki birincilik

Yurthaber 05-09-22 15:01

Trendyol’un katkılarıyla TEKNOFEST’te yer alan Refik Anadol sergisine ziyaretçilerden yoğun ilgi

Trendyol’un katkılarıyla TEKNOFEST’te yer alan Refik Anadol sergisine ziyaretçilerden yoğun ilgi

Yurthaber 05-09-22 14:16

TEKNOFEST beşinci yılında 1 milyon 250 binden fazla kişiyi ağırladı

TEKNOFEST beşinci yılında 1 milyon 250 binden fazla kişiyi ağırladı

Yurthaber 05-09-22 13:50

Düzce Üniversitesi, ürünlerini kendi markasıyla satışa sunuyor

Öğretim görevlisi Berkant Yılmaz: - "Arıcılık sadece baldan ibaret biliniyor bizim ülkemizde. Lakin propolis, polen, arı sütü, arı zehri gibi yan ürünleri de mevcuttur. Biz de bilimsel bilgi ve akademik desteğimizle birlikte bölge çiftçimizi, arıcılarımızı destekleyerek katma değerli ürünler üretmeye başladık"

Yurthaber 04-09-22 16:20

Vakfı'nın TEKNOFEST KARADENİZ'deki atölyelerinde 30 bin çocuk eğitim aldı

T3 Vakfı'nın TEKNOFEST KARADENİZ'deki atölyelerinde 30 bin çocuk eğitim aldı

Yurthaber 04-09-22 15:58

Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST KARADENİZ ödül töreninde konuştu:

"Milli teknoloji hamlesi sadece gençlerimizin çabalarıyla değil, milletimiz tarafından adeta bir seferberlik ruhuyla sahip çıkıldığı takdirde hedefe ulaşacak ve menzile varacaktır"

Yurthaber 04-09-22 15:34

Liseler Arası İHA Yarışması Sabit Kanat Kategorisinin birincisi Simurg takımı oldu

"Liseler Arası İHA Yarışması Sabit Kanat Kategorisi"nin birincisi "Simurg" takımı oldu

Yurthaber 04-09-22 15:27

Liselilerin arı sütü için larva transfer makinesi TEKNOFEST'te birinci oldu

Proje danışmanı ve elektrik elektronik öğretmeni Mine Kara: - "Arıcılarla görüştük. 'Neden arı sütü üretmiyorsunuz?' dediğimizde larva transferinin zor olduğunu, çok personel çalıştırmak gerektiğini, bunun için bal üretimine yöneldiklerini söylediler. Biz de bu problemi çözmek için larva transferini otomatik gerçekleştiren bir cihaz tasarladık"

Yurthaber 04-09-22 14:46

Tapuda artırılmış gerçeklik dönemi

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Harita Dairesi Başkanı İbrahim Cankurt: - "Her şehir modelini geniş formatlı kameralarla modelleyerek bu modellere de tapu kayıtları, mimari modelleri entegre ederek vatandaşlarımıza hizmet sunma noktasındayız. Burada en büyük geleceğimiz noktalardan birisi de artırılmış gerçeklikle bunları yapmak" - "Bir vatandaşın satın almak istediği gayrimenkulle ilgili, "Ya burası gerçekten bize söylendiği gibi 3+1 mi acaba?" sorusunun bile görsel olarak cevaplanabileceği, gerekirse içine eşyayı yerleştirirken bile kullanabileceği modelleri sunmanın büyük bir avantaj olacak"

Yurthaber 04-09-22 14:17

Cumhuriyet Üniversitesinin YİĞİDO takımı TEKNOFEST'te birinci oldu

Cumhuriyet Üniversitesinin "YİĞİDO" takımı TEKNOFEST'te birinci oldu

Yurthaber 04-09-22 13:40

Lise öğrencileri kendi enerjisini üreten akıllı sera geliştirdi

Şehit Yılmaz Ercan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Selin Doğa Güneş: - "Bütün enerji güneş panelleri ve rüzgar tribünlerinden. Aynı zamanda suyumuzu da yağmur suyunu toplayarak elde ediyoruz"

Yurthaber 04-09-22 13:11

Mobil eğitim merkeziyle köylerdeki 3 bin çocuk teknolojiyle buluşturuldu

İzmir İmam Hatipliler Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Burhanettin Kansızoğlu: - "Şu ana kadar 3 bine yakın öğrenciye gittik" - "Özellikle ekonomik durumu olmayan çocuklara destek vererek onları iyi bir mühendis olarak yetiştirmek istiyoruz"

Yurthaber 04-09-22 11:58