Van Gölü Haberleri

Van Gölü'nde Cumhuriyet'in 100. yılına özel dalış gerçekleştirdiler

Su altı belgesel yapımcısı ve görüntü yönetmeni Tahsin Ceylan ile ekibi, Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla Van Gölü'ne özel dalış gerçekleştirerek mikrobiyalitleri görüntüledi.

Yurthaber 01-11-23 14:06

Dalgıçlar Van Gölü'nde Türk bayrağı açtı

Bitlis'in Tatvan ilçesinde dalgıçlar, Cumhuriyet'in kuruluşunun 100'üncü yıl dönümü dolayısıyla Van Gölü'nde Türk bayrağı açtı.

Yurthaber 30-10-23 14:36

Van Gölü kıyıları, Sahil Yolu ve 1100 dönümlük park projesiyle güzelleştiriliyor

Van Gölü kıyıları, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan 1100 dönümlük alandaki rekreasyon projesi ve "Sahil Yolu" çalışması ile güzelleştiriliyor.

Yurthaber 27-10-23 11:01

Deprem ile ilgili çalışma ortaya koydu! 'Van Gölü'nün doğusu, batısına göre daha yüksek riskli'

Van Gölü ve civarının depremselliği ile ilgili çalışmada Doç. Dr. Hamdi Alkan, "Van Gölü'nün doğusu, batısına göre daha yüksek riskli. Muradiye, Çaldıran, Özalp ve Erciş bu civara karşılık geliyor" dedi.

Haber 22-10-23 09:45

Van Gölü

Van Gölü Hakkındaki Haberler Mynet'te. Van Gölü Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Görüntüler Van Gölü'nde kaydedilmişti! Bilim insanlarından korkutan sözler: 'Normal bir durum değil'

Van Gölü'nde geçtiğimiz günlerde 3 ayrı hortum oluşmuştu. O anlar ise vatandaşlar tarafından kaydedilmişti. Van Gölü'ndeki hortumlar bilim insanlarını endişelendirdi. "Daha önceki kayıtlarda görmedim. Ön incelemede de karşılaşmadım" diyen Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, "Böyle gezici siklonların oluşabilmesi ve böylesi hortumların gerçekleşmesi aslında çok özel durumların bir sonucudur" dedi.

Haber 06-10-23 08:57

Van Gölü'nde oluşan hortumlar görüntülendi

Van Gölü'nde 3 noktada çıkan hortumlar görüntülendi.

Yurthaber 04-10-23 11:27

Van Gölü'nde korkutan görüntü! Sular çekilince bin yıllık tarihi kale ortaya çıktı

Van'ın Erciş ilçesine bağlı Çelebibağı Mahallesi'nde gölün çekilmesiyle Urartu Krallığı tarafından inşa edilen tarihi kale ve kalıntıları ortaya çıktı. Bölgeye bir grup arkadaşıyla giden araştırmacı- gazeteci Nihat Çavuşoğlu, gölde yaklaşık 6 kilometre çekilme yaşandığını belirterek, "Urartu Krallığı zamanında Van Gölü kıyısında inşa edilen kale, Osmanlı İmparatorluğu döneminde de onarımı yapılarak kullanılıyordu. Çekilme ile birlikte bu kale de gün yüzüne çıktı" dedi. İşte detaylar...

Haber 17-09-23 11:59

Haritadaki yeri bile değişti... Van Gölü gitgide küçülüyor!

Van Gölü artan kuraklık nedeniyle küçülmeye devam ediyor. Yöre halkı tarafından 'deniz' olarak da adlandırılan Van Gölü, son yıllardaki aşırı kuraklıktan nasibini aldı. Toplamda 100 kilometrekarelik bir alandaki suların tamamen çekilerek karaya dönüşmesi, uzmanları endişelendiriyor. Van Gölü'nün haritadaki yerinin bile artık eskisi gibi olmadığı belirtildi.

Haber 13-09-23 14:39

Van Gölü kuraklık nedeniyle küçülmeye devam ediyor

Türkiye'nin en büyük gölü olan ve yöre halkı tarafından "deniz" olarak adlandırılan Van Gölü, son yıllarda kuraklık sonucu kıyı bölgelerindeki çekilme nedeniyle küçülmeye devam ediyor.

Yurthaber 13-09-23 11:42

Prof. Dr. Aslan: “Van Gölü’nün sulak alanları yok oluyor”

Van YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, küresel iklim değişikliğinin etkileri ve nüfus baskısından dolayı Van Gölü Havzası’ndaki sulak alanların gün geçtikçe yok olduğunu söyledi.

Yurthaber 01-09-23 15:31

Esnafın yüzünü güldürüp köpük partisine koşuyorlar! İranlı turistlerin Van Gölü'ndeki eğlencelerinden renkli görüntüler

İranlı turistlerin yeni gözde adreslerinden biri ne Alaçatı ne Bodrum... Tatil için Van'ı tercih eden turistler Van Gölü'nde tatilin tadını doyasıya çıkarıyor. Akşam vakti kapalı mekanlarda, gündüzleri Van Gölü'nde eğlenen İranlılar esnafın da yüzünü güldürüyor. Turistler yüzlerce kişiyi alabilen 4 katlı eğlence gemisinde dans ve köpük partileri de düzenliyor. O eğlencelerden oldukça renkli görüntüler geldi.

Haber 28-08-23 12:59

Van Gölü'nün zemininden 1 milyon 200 bin metreküp dip çamuru ve balçık çıkarıldı

Van Büyükşehir Belediyesince yürütülen çalışmalarda, Van Gölü'nün zemininden 1 milyon 200 bin metreküp dip çamuru ve balçık çıkarıldı.

Yurthaber 17-08-23 14:01

Van Gölü’nde ortaya çıktı! Boyları 2 metreyi buluyor: Çevre köylerden insanlar buraya gelip...

Küresel iklim değişikliğinin etkisiyle büyük ölçüde su kaybının yaşandığı Van Gölü’nde, erken Cumhuriyet döneminde taşımacılık için kullanılan ahşap iskelenin kazıkları ortaya çıktı. İskelenin 2 metreyi bulan ahşap fore kazıkları su yüzeyine çıkarken, Ahmet Çıkla isimli balıkçı ise "Bütün çevre köylerden insanlar buraya gelip gemilerle şehir merkezine gidiyormuş. O dönemlerde burası çok işlek bir noktaymış." diye konuştu.

Haber 16-08-23 11:26

Van Gölü'nde heyecanlandıran keşif! Üzerlerindeki semboller dikkat çekti: Kayı tamgası ve haç işareti...

Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü'nde dalışlar gerçekleştiren Doğu Deniz Derneği ve HAK Arama Kurtarma Derneği üyeleri heyecanlandıran bir keşfe imza attı. Bitlis’in Tatvan ve Ahlat ilçeleri arasında Van Gölü’nde yapılan dalışta, Kayı tamgalı ve haç işaretli taşlar bulundu. 800 bin yıllık geçmişe sahip Van Gölü'nde yaşam merkezi olduğu tespit edilen alanlar da keşfedildi. İşte dikkat çeken keşfin detayları...

Haber 13-08-23 09:59

5. Van Denizi Bisiklet Festivali sona erdi

Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı'na katkı sunmak amacıyla bu yıl beşincisi düzenlenen Van Denizi Bisiklet Festivali sona erdi.

Yurthaber 11-08-23 15:10

5. Van Denizi Bisiklet Festivali katılımcıları Bitlis'e ulaştı

"Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı"na katkı sunmak amacıyla bu yıl 5.'si düzenlenen Van Denizi Bisiklet Festivali kapsamında Van'dan yola çıkan bisiklet tutkunları, Bitlis'in Tatvan ilçesine ulaştı.

Yurthaber 07-08-23 07:35

Van Gölü'nde suların çekilmesiyle karaya oturan teknelerin bulunduğu barınak derinleştiriliyor

Van'ın Erciş ilçesinde kuraklık nedeniyle su seviyesinin azaldığı Van Gölü'nde karaya oturan, pervaneleri ve gövdeleri zarar gören balıkçı teknelerinin demirlediği barınakta derinleştirme ve temizlik çalışması başlatıldı.

Yurthaber 03-08-23 11:42

Görenler büyük şaşkınlık yaşıyor! Ciddi boyuta ulaştı... Hepsi gün yüzüne çıktı

Van Gölü'nde çekilmeler ciddi boyuta ulaştı! Dünyanın en büyük sodalı gölü olma özelliğine sahip olan Van Gölü’ndeki çekilme sürüyor. Çekilmeyle, göle atılıp kirliliğe neden olan maddeler de gün yüzüne çıktı. Vatandaşlar son durumu şaşkınlıkla izliyor.

Haber 02-08-23 11:16

Van Gölü'nde bir kayanın üzerinde mahsur kalan vatandaş uzaktan kumandalı araçla kurtarıldı

Van Gölü'nün Gevaş kıyısında yüzerken ayağına kramp girince üzerine çıktığı sudaki bir kayada mahsur kalan vatandaş, Sahil Güvenlik Van Gölü Grup Komutanlığı'nın uzaktan kumandalı can kurtarma aracıyla kurtarıldı.

Yurthaber 28-07-23 11:04

Van Gölü'nün el değmemiş koyları doğaseverlerin yeni rotası oldu

Van'ın Gevaş ilçesinde Van Gölü koyları, bozulmayan doğası, kumsalı ve temiz suyuyla doğa tutkunları için çekim alanı oldu.

Yurthaber 28-07-23 10:05

Besiciler sıcaktan bunalan hayvanlarını Van Gölü'nde serinletiyor

Van'ın Erciş ilçesinde besiciler, havanın ısınmasıyla sıcaktan bunalan büyükbaş hayvanlarını Van Gölü'nde yüzdürüyor.

Yurthaber 25-07-23 09:43

Van'da 2. Van Denizi Yüzme Festivali başladı

Festival kapsamında kente gelen sporcu ve doğaseverler, dalgıçlar eşliğinde Van Gölü'ndeki mikrobiyalitlere dalış gerçekleştirdi.

Yurthaber 19-07-23 13:39

Suda kimse kaldı mı diye bakmak için dalış yaptılar... Minibüs Van Gölü'ne uçtu: 11 yaralı!

Van'ın Gevaş ilçesinde bir minibüsün kontrolden çıkmasıyla feci bir kaza yaşandı. Minibüs Van Gölü'ne uçarken kazada 11 kişi yaralandı. Dalgıçlar gölde kimsenin kalıp kalmadığını kontrol etmek için göle dalış yaptı.

Haber 02-07-23 10:50

Şahika Ercümen, depremde ölenler için Van Gölü'nün derinliklerine karanfil bıraktı

Dünya serbest dalış rekortmeni Şahika Ercümen, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerde hayatını kaybedenleri anmak amacıyla Van Gölü'nün derinliklerine karanfil bıraktı.

Yurthaber 09-06-23 11:10

Yaklaşık 100 yıllık! Balçık temizliği sonrası tamamen ortaya çıktı

Küresel iklim değişikliği ABD Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA) düzenlediği uzay fotoğraf yarışmasıyla adını dünyaya duyuran Van Gölü'nü de etkiledi. Van Gölü'nde küresel iklim değişikliğinin etkisiyle yaklaşık 100 yıllık balıkçı iskelesi, büyük ölçüde su kaybından dolayı suların çekilmesiyle çamur içerisinde kaldı... Yaklaşık 100 yıllık balıkçı iskelesi, göldeki balçık temizliğinden sonra tekrar su yüzeyine çıktı.

Haber 07-06-23 16:32

Van polisi vatandaşları boğulmaya karşı bilgilendiriyor

Boğulma vakalarının yaşanmaması amacıyla uyarıların yer aldığı klip çeken Van Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şubesi ekipleri, Van Gölü kıyısında piknik yapan vatandaşlarla görüşerek dikkat etmeleri gereken konuları anlatıyor.

Yurthaber 07-06-23 12:05

Van Gölü kıyısına 16 kilometrelik sahil yolu yapılacak

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, Van Gölü kıyısına 16 kilometrelik sahil yolu yapacaklarını, 1100 dönümdeki rekreasyon çalışmasıyla kent sakinlerinin aileleriyle güzel zaman geçirebileceği mekanlar oluşturacaklarını belirtti.

Yurthaber 06-06-23 13:44

Van Gölü'nün zemini balçık ve dip çamurundan arındırılıyor

Van Büyükşehir Belediyesince yürütülen çalışmalarda zeminden 1 milyon metreküp dip çamuru ve balçık temizlendi.

Yurthaber 02-06-23 11:50

Van'da akarsuların debisi düştü, inci kefallerinin göçü zorlaştı

Van'da yağış miktarının azalması ve sıcaklığın artmasına bağlı olarak akarsuların debisinin düşmesi, üreme dönemindeki inci kefallerinin tatlı sulara göçünü zorlaştırıyor.

Yurthaber 31-05-23 11:10

Van Gölü nasıl yazılır, Van Gölü yazımı nasıl olmalıdır? Van Gölü büyük mü yazılır küçük mü yazılır, TDK'ye göre doğru yazılışı nedir?

Türkçe sözcük ve sözcük grupları bakımından oldukça geniş ve zengin bir dildir. Türkçedeki kelimelerin arasında yer alan yer isimleri çok fazla kafa karıştıran bir konudur. Bu nedenle en fazla imla hatası yapılan konular arasında isimler bulunur. Van Gölü sözcüğü de bir yer ismi olarak nasıl yazılması gerektiği konusunda kafa karıştıran bir kelimedir. Bu tür sözcüklerin nasıl yazılması gerektiği konusunda en güvenilir kaynak Türk Dil Kurumudur. Peki, Van Gölü yazımı nasıl olmalıdır?

Egitim 22-05-23 10:49

Mahalle halkı böyle harekete geçti! Küreklerle gelip seferber oldular: İnsani görev

Van'ın Erciş ilçesinde mahalle halkı, kum yığınları nedeniyle Zilan Çayı'nda üreme göçü engellenen inci kefalleri için harekete geçti. Küreklerle bölgeye gelenler, kumları temizleyip, balıkların üreme göçünün yeniden başlamasını sağladı. Mahallede çiftçilik yapan 2 çocuk babası Kemal Yeğin (28), insani görev yaptıklarını söyledi.

Haber 17-05-23 15:23

Van'da kaçak avlanan 12 ton inci kefali ele geçirildi

Van'ın Muradiye ilçesinde kaçak inci kefali avlayan kişilere para cezası verildi.

Yurthaber 11-05-23 10:20

'Benim boyum 180 cm bunlar 160 cm var' Van Gölü'nde ortaya çıktı! Dünyanın en büyüğü...

Van Gölü'nden dikkat çeken görüntüler geldi. Gölün bazı kıyı bölgelerinde suların çekilmesiyle beraber gölün derinliklerinde bulunan mikrobiyalitlerin tamamı ortaya çıktı. Doğa fotoğrafçısı Murat Doğan, geçen sene fotoğraf çekmek için suya girmek zorunda kaldıklarını belirterek bu sene suyun 1,5 metre çekildiğini ve bunun ardından mikrobiyalitlerin gün yüzüne çıktığını söyledi. Boyunun 180 cm olduğunu ifade eden Doğan, mikrobiyalitlerin de 160 cm olduğunu aktardı.

Haber 24-04-23 09:28

Geceyi gündüze çevirdi! Hem korkuttu hem de hayran bıraktı... O anlar kamerada

Bitlis’in Ahlat ilçesinde etkili olan gök gürültülü sağanak yağışla birlikte Van Gölü’ne düşen şimşekler adeta geceyi gündüze çevirdi.

Haber 21-04-23 09:50

Van Gölü'ndeki çekilme inci kefalinin göç yolculuğunu uzatacak

Yağışların azalması ve aşırı buharlaşma sonucu Van Gölü'nün kıyı kesimlerinde yaşanan metrelerce çekilme nedeniyle, üreme döneminde tatlı sulara göç eden inci kefalinin bu yıl daha fazla mesafe katetmesi gerekecek.

Yurthaber 22-03-23 11:18

Van Gölü'nde konaklayan kuğular jandarmanın koruması altında

Van İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, yılın bu dönemlerinde Van Gölü'ne gelerek sulak alanlarda konaklayan göçmen kuşları korumak için "doğa nöbeti" tutuyor.

Yurthaber 20-01-23 15:24

Van Gölü'nün zemininden 730 bin metreküp dip çamuru ve balçık çıkarıldı

Van Büyükşehir Belediyesince yürütülen çalışmalarda, Van Gölü'nün zemininden 730 bin metreküp balçık ve dip çamuru çıkarıldı.

Yurthaber 13-01-23 10:11

Van Gölü'nde endişelendiren görüntü! Sular çekilince su altı peribacaları ortaya çıktı

Van Gölü’nde son yılların en fazla su çekilmesinin yaşanmasıyla endişelendiren görüntüler ortaya çıktı. Gölde suların çekilmesiyle birlikte "su altı peribacaları" olarak nitelendirilen mikrobiyalit tarlaları oluştu. Her geçen gün farklı bölgelerde görülmeye başlanan mikrobiyalitler, gölde dalış turizmi açısından önemli bir yere sahip. Mikrobiyalitlerin gün yüzüne çıkması, kuraklığın ve su seviyesindeki azalmanın en büyük göstergelerinden biri olarak görülüyor.

Haber 02-01-23 10:33

Van Gölü'nün çekilmesiyle Urartu dönemine ait tapınma alanı ortaya çıktı

Van'ın Erciş ilçesinde gölün çekilmesi sonucu Urartular dönemine ait açık hava tapınma alanında üç niş (duvar içindeki oyuk), kayaya oyulmuş iskele ve anakaya zeminine kazılmış mezarlar ortaya çıktı.

Yurthaber 30-12-22 11:24

Uzun süre gündemden düşmeyen 'Van Gölü canavarı' geri mi döndü? Görüntüler sosyal medyada olay oldu

Bir dönemin en önemli gündem maddelerinden olan ve uzun süre konuşulan Van Gölü canavarı efsanesi yeniden gündeme geldi. Van Gölü'nde bir kişinin çektiği ve Van Gölü canavarı olduğu iddia edilen görüntüler sosyal medyada yayılınca tartışmanın fitili tekrar ateşlenmiş oldu. Görüntülere çok sayıda sosyal medya kullanıcısından yorum gelirken bazı kişiler görüntülerle dalga geçti, bazı kişiler ise bunun aksine gölde gerçekten de çok büyük bir canlının yaşıyor olabileceğine dikkat çekti.

Haber 26-12-22 10:52

Van Gölü’ndeki su çekilmesi sürüyor

Dünyanın en büyük sodalı gölü olma özelliğine sahip olan Van Gölü’ndeki çekilme sürüyor.

Yurthaber 08-12-22 07:50

Van Gölü'nün kalbindeki sır ortaya çıktı! 'Normalde görmemiz mümkün değil'

Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise en büyük sodalı gölü olarak bilinen Van Gölü'nde kuraklık nedeniyle alarm çanları çalıyor. Dünyanın en büyük mikrobiyalitleri göl suyunun çekilmesiyle birlikte gün yüzüne çıktı. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, çekilmeyle birlikte gölün kalbindeki sırlardan birine şahitlik ettiklerini belirterek, "Geçmişte su altında kalan yerlerde, mikrobiyalit tarlasının ortaya çıktığını görüyoruz. Adeta bağrına basmış olduğu bu gizemi bizlere sunuyor'' ifadelerini kullandı.

Haber 01-12-22 15:12

Van Gölü'nün zemininden 615 bin metreküp dip çamuru ve balçık çıkarıldı

Van Büyükşehir Belediyesince yürütülen çalışmalarda, Van Gölü'nün zemininden 615 bin metreküp balçık ve dip çamuru çıkarıldı.

Yurthaber 25-11-22 13:39

Suların çekilmesi, Van Gölü’nün ‘peribacalarına’ zarar vermeyecek

Van YYÜ Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, ‘su altı peribacaları’ olarak da adlandırılan Van Gölü mikrobiyalitlerinin suların çekilmesinden dolayı zarar göreceği bilgisinin bilimsel temele dayanmadığını söyledi.

Yurthaber 21-11-22 08:53

Su seviyesi azaldı! Vatandaşlar endişeli... İşte Van Gölü'nün son hali

Dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü’nde geçimini balıkçılık yaparak sağlayan vatandaşlar, kuraklığın etkisiyle limanlardaki su seviyesinin düşmesinden dolayı endişeleniyor.

Haber 28-10-22 23:48

Üniversiteli Kürekçiler Van Denizinde Buluşuyor etkinliği devam ediyor

"Üniversiteli Kürekçiler Van Denizinde Buluşuyor" etkinliği devam ediyor

Yurthaber 20-10-22 12:04

Üniversiteli kürekçiler Van Gölü'nde yarıştı

"Üniversiteli Kürekçiler Van Denizinde Buluşuyor" etkinliği başladı

Yurthaber 19-10-22 13:54

Kuraklık Van Gölü'nde binlerce yılda oluşan mikrobiyalitleri etkiliyor

DSİ 17. Bölge Müdürü Ayhan Şahna: - "Kuraklığın etkilerini sadece sulak alanlarda değil Van Gölü'nde de çok net bir şekilde görüyoruz. Şu an Van Gölü'nde son 10 yılın ortalamasına baktığımızda 140 santimetre civarında bir düşme var" - Van YYÜ Su Ürünleri Fakültesi Doktor Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş: - "Kuraklığın neden olduğu çekilmeyle beraber açığa çıkmış mikrobiyalitler rüzgarın aşındırmasıyla zamanla yok oluyor. Açığa çıkanları koruyamazsınız"

Yurthaber 17-10-22 11:47

Mezbahaya götürülürken kaçıp Van Gölü'ne giren manda kurtarıldı

Mezbahaya götürülürken kaçıp Van Gölü'ne giren manda kurtarıldı

Yurthaber 11-10-22 20:43