Sezaryen Haberleri

Sezaryen nasıl yazılır? Sezaryen mi sezeryan mi, TDK'ye göre doğru yazılışı nedir?

Kişiler, günlük yaşamda sıklıkla duyduğu kelimelerin bile doğru yazılışı konusunda tereddüt yaşayabilirler. Kelimelerin doğru yazılışları ve Türkçe dil kuralları konusunda yetkili kurum olan Türk Dil Kurumu devreye girer. Türkçedeki dil yapısının herkes tarafından kolaylıkla öğrenilebilmesi için TDK, yazım kılavuzlarını internet ortamında yayımlamıştır. Bu sayede sözcüklerin anlamları ve doğru yazılış şekilleri kolaylıkla öğrenilebilir. Peki sezaryen nasıl yazılır?

Egitim 19-11-2023 19:03

Karnını görenler ameliyat olması için zorluyor! “Herkesin doğum sonrası vücudu farklıdır

Hamilelikte ve doğum sonrasında kadınların vücutlarında çeşitli değişimler görülebiliyor. Bu değişimlerin bazıları zaman içerisinde geçse de bazıları kalıcı etkiler bırakabiliyor. TikTok hesabında yaşadığı hamileliklerin ardından karnında görülen değişimi paylaşan kadın kötü sosyal medya yorumlarının hedefi oldu.

Kadin 23-12-2022 15:37

Tüm dünya bunu konuştu! Çocukları 67 yaşında doğum yapan kadını tehdit etti

Dünya üzerinde genç anne olan birçok kadın bulunuyor. İleri yaşta hamile kalmak hem kadınların hem de bebeklerin sağlığını riske atıyor. 67 yaşındaki Tian Xinju, isimli bir kadın doğal yollarla hamile kaldı. Şu anda 70 yaşında olan kadın hamilelik sürecinde diğer çocuklarının onu kürtaja zorladığını söyledi.

Kadin 06-11-2022 06:59

Çad'ın eski Çevre Bakanı'nın eşi, riskli doğum için Türkiye'yi tercih etti

Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Nihat Yılmaz: - "İnşallah bu tarz hizmetlerin ve ameliyatların uluslararası öğrencilerimizin yakınlarına devam edeceğini düşünüyorum. İmkanlarımız yeterli"

Yurthaber 06-09-2022 11:04

Devasa bebeği görenler şaşırıyor! İki kişinin yardımı ile doğdu

İngiltere’de yaşayan 27 yaşındaki Amy Smit, adındaki bir kadın 25 Mart tarihinde zorlu bir doğum yaptı. Zorla geçen doğum sürecinin sonucunda dünyaya gözlerini açan bebek görenleri şaşkına çevirdi. Amy’nin bebeği görenler tarafından devasa bebek olarak adlandırıldı.

Kadin 05-07-2022 11:40

Doğum esnasında elektrikler kesildi! Bebeğin kulağı...

Meksika’da yaşanan olayda sezaryen doğum esnasında hastane elektrikleri kesildi. Elektrikler kesilince doktor doğuma telefon ışıkları ile devam etti. Kısıtlı görüşe ve ortama rağmen doğuma devam eden doktor, az kalsın çoğun kulağını baştan başa kesiyordu. Bebeğin anne ve babası, doktordan şikayetçi oldu.

Haber 22-06-2022 07:53

Dünyada bir ilk olup tarihe geçtiler! Mucize anne ile kızı Mihra'dan Ramazan Bayramı'nda anlamlı ziyaret

Nida Pelit ile (28) bebeği Mihra dünyadaki ilk vaka olarak tarihe geçtiler. Anne, kızı Mihra'yı doğurduktan sonra uzun süre görememişti. Anne ile kızının kavuştuğu anlar ise duygu seli yaşanmasına neden olmuştu. Ramazan Bayramı'nda anne ile kızının dünya literatürüne girdikleri hastaneye özel ziyareti yeniden duygu dolu anlar doğurdu.

Haber 02-05-2022 11:47

Normal doğum hakkında merak edilen tüm sorular

Anne adayları hamilelik sürecinde çok stresli olabiliyorlar. Doğumu sezaryen mi doğal doğum mu yapacakları konusunda kararsız kalabiliyorlar. Bu süreçte kafalarında birçok soru işareti olabiliyor. Doğal doğum hakkında en sık sorulan soruların cevapları için bu haberi okuyabilirsiniz.

Kadin 21-04-2022 10:47

Ülke bu olayı tartışıyor! Dayanacak gücüm kalmadı diyerek yalvardı ama... 20 saat sancıdan sonra hayatlarını kaybettiler

Senegal’de hamile bir kadın ve bebeğinin hayatını kaybettiği olay tartışma yarattı. Ülkenin kuzeyinde hamile bir kadının normal doğuma zorlanması sonucu kadın ve bebeğinin hayatını kaybettiği öğrenildi. Hamile kadının “Dayanacak gücüm kalmadı” diyerek sezaryen ile doğum istemesine rağmen ebelerin bu isteği reddettiği belirtildi. 20 saat boyunca sancı çekmesine rağmen hamile kadına müdahale edilmedi. Ülkede daha önce ultraviyole ışınları altında unutulan bir bebek yanarak can vermişti.

Haber 16-04-2022 20:17

Her şey 3. doğumdan sonra başladı... Elleri, ayakları ve dudakları morarıyor! Benim yaşadığım hastalığın adı bile yok

Sakarya’da sağlık personeli 3 çocuk annesi Aynur Özdamar, tanısı konulamayan hastalığına çözüm bulabilmek için doktor doktor geziyor. Sezaryenle gerçekleşen 3. doğumunun ardından başlayan hastalığında ataklar esnasında ellerinin, ayaklarının ve dudaklarının morardığını, çarpıntı yaşadığını belirten kadın “Yaşadığım hastalığın adı bile yok, ekipler geldiğinde ne diyeceğimi bilemiyorum.” dedi. Özdamar’ın en büyük dileği ise bir an önce sağlığına kavuşup çocuklarının büyümelerine şahitlik etmek.

Haber 10-04-2022 23:31

Doktorları şoke eden nadir doğum! İçimden çığlıklar atıyordum

İspanya’nın Valensiya bölgesindeki Vinaros kentinde nadir görülen cinsten bir doğum gerçekleşti. İkiz kız bebekler amniyotik kese bozulmadan dünyaya geldiler. Doğuma ait nefes kesen görüntüler annenin izniyle jinekoloğu tarafından paylaşıldı.

Trend 29-03-2022 16:40

Sezaryen yıllar sonra hastalığa neden olabiliyor!

Kadınların birçoğu sezaryen doğumu tercih ediyor. Fakat sezaryen doğum yıllar sonra istmosel adı verilen hastalığa neden olabiliyor. İstmosel hastalığının kimlerde ve neden oluştuğu hala bilinmiyor. Bu hastalık hakkında bilinçlenmek adına bu haberi okuyabilirsiniz…

Kadin 08-02-2022 17:25

Bu acıya yürek dayanmaz! Doktor ihmlalinden anne karnında öldüğü iddia edilen bebeğini morgdan kucağında çıkardı

Antalya'nın Manavgat ilçesinde anne karnında ölen bebek Manavgat Devlet Hastanesi'nde sezaryenle alındı. Bebeğin doktor ihmalinden öldüğünü iddia eden aile, polise şikayette bulundu. Azra ismini vermeyi düşündükleri bebeğin cansız bedenini mavi çarşafa sarılı halde hastane morgundan alan Emre Deniz, otomobiliyle mezarlığa götürdü. Bebeğin morgdan kucakta çıkarıldığı anlar görenleri hüzne boğdu.

Haber 29-01-2022 16:10

Diyarbakır'da sokak kedisi sezaryenle üç yavru dünyaya getirdi

Diyarbakır'da sokak kedisi sezaryenle üç yavru dünyaya getirdi

Yurthaber 26-01-2022 14:37

Sivas'ta Şiranın sezaryenle doğurduğu köpek yavruları şırıngayla besleniyor

"Chihuahua" cinsi köpeğin dünyaya getirdiği ve avuç içine sığan 3 minik yavruya mama takviyesinde bulunuluyor

Yurthaber 05-01-2022 15:11

Türk doktorlar mucizeyi başardı! Bebeğini yapay kalple dünyaya getirdi: Literatüre girecek

Türkiye'de ilk kez gebe bir Kovid hastasına yapay kalp akciğer cihazı ECMO altındayken sezaryenle doğum yaptırıldı. Kavuşacakları günü bekleyen anne ve bebek, dünyada birkaç vakadan biri olarak literatüre girecek.

Haber 28-11-2021 14:43

Samsun'da genç kadının sezaryenle doğumdan sonra Kovid-19'dan ölmesi

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Ersin Köksal: - "Öğrendiğimiz bilgilere göre hastamız aşısını olmamıştı. Aşı hastalığa karşı elimizdeki en büyük silahlardan bir tanesi"

Yurthaber 14-09-2021 15:55

Yürek yakan olay! Bebeği sezaryenle alınan kadın koronavirüsten hayatını kaybetti

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde korovirüs teşhisi konulan 8 aylık hamile Havva Cağcağ (30), hayatını kaybetti. Cağcağ'ın koronavirüs tedavisi öncesi erkek bebeğinin sezaryenle alındığı belirtildi.

Haber 14-09-2021 14:59

Sezaryen sonrası hayatını kaybetti! Acılı eşten ihmal iddiası

Hakkari Devlet Hastanesinde bir kadın, sezaryenle doğum yaptıktan sonra fenalaşarak hayatını kaybetti. Kadının eşi, olayda doktorların ihmali olduğunu iddia etti.

Haber 08-09-2021 23:22

Yok böyle vicdansızlık! Sezaryen ile doğurduğu bebeğini hastanede bırakıp kaçtı

Gaziantep'te, sezaryen ile dünyaya geldikten sonra solunum yetmezliği nedeniyle yer olmadığı için bir özel hastaneye sevk edilip kuvöze alınan bebeğin annesi T.S. (32) kaçtı. Hastanede hemşirelerin baktığı bebeğe 'Dünya' adı verildi.

Haber 06-07-2021 09:32

Doğum yöntemleri nelerdir, nasıl ve ne zaman belirlenir?

Anne adaylarının en çok kafasını kurcalayan sorulardan biri de doğum yöntemleridir. Hamileliğin gidişatına göre belirlenen doğum yöntemlerinin ne zaman belli olacağı da en çok merak edilen konular arasında yer alır. Normal doğum yapabildiği halde sezaryen doğum yöntemini tercih eden anne adayları da vardır. Bu durumda hangisi seçmenin daha sağlıklı olacağına nasıl karar verilir? İşte Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Banu Göker Özdemir'in anlatımıyla doğum yöntemleri ile ilgili merak edilenler...

Kadin 03-06-2021 12:26

6 kiloya yakın doğan bebek doktorları bile şaşkına çevirdi

İngiltere Oxfordshire'da yaşayan Amber Cumberland 5 kilo 896 gram ağırlığında bir bebek dünyaya getirdi. Bebeğin bu kadar fazla kiloda doğması doktorları bile şaşkına çevirirken ikiz doğum olma ihtimali üzerinde bile duruldu.

Haber 29-04-2021 07:59

Yeni doğdu ama dokuz aylık bebek kıyafeti giyiyor! Kilosu ve uzunluğu şaşkına çevirdi

''Bebeğim yürümeye başlayan çocuk büyüklüğünde doğdu'' diyen anne, çocuğu doğduktan kısa bir süre sonra TikTok hesabında bebeğinin ne kadar büyük doğduğunu anlattı. Diğer yenidoğanların üç katı büyüklüğünde olduğunu söyleyen kadın, ''Ona 9 aylık bebek kıyafeti giydiriyorum'' dedi.

Haber 09-04-2021 08:56

Sezaryen doğumdan sonra normal doğum yapmak istiyorsanız dikkat! Üzerinden mutlaka...

İlk hamileliklerinde sezaryen doğum geçiren birçok kadın, ikinci veya sonraki doğumları için vajinal doğumu tercih etmek isteyebiliyor. Peki, sezaryen doğumdan sonra normal doğum yapılır mı?

Kadin 06-04-2021 17:00

Kovid-19'dan yattığı hastanede ikinci bebeğini dünyaya getirdi

Çiftlikköy ilçesinde yaşayan Emine Yağcı, eşiyle yoğun bakımda koronavirüs tedavisi gördükleri hastanede hamileliğinin 35'inci haftasında ikinci bebeklerini doğurdu - Yalova Devlet Hastanesinden taburcu edilen 10 günlük bebeğini ilk kez kucağına alan baba Özgür Yağcı: - "Bütün doktorlarımıza, hemşirelerimize, çalışanlara çok teşekkür ediyorum. Ellerinden geleni yaptılar, çocuğuma da çok iyi baktılar ve annesinin yokluğunu hissettirmediler"

Yurthaber 11-03-2021 11:20

Amasya'da Kovid-19'a yakalanan ve 6 aylık bebeği sezaryenle alınan kadın öldü

"Yamaç" adı verilen bebeğin ise yoğun bakım ünitesinde tedavisi sürüyor

Yurthaber 23-02-2021 10:24

Doğum sonrası cinsel yaşam ve öneriler

Birçok uzmanın ilişkiler için cinselliğin önemi hakkında yaptığı vurgulara rağmen çiftler kimi zaman seks yapmaktan uzak dururlar. Özellikle hamilelik boyunca ve doğum sonrası süreçte çiftler ilişkiye girmekten kaçınabilir. Halbuki uzmanlar riskli gebeliklerde bile cinsel ilişkinin devam ettirilmesi gerektiğini savunuyor.

Kadin 23-06-2020 13:43

Mide ve bağırsakları dışarıda doğan bebek sağlığına kavuşturuldu

Samsun'da, karın duvarı bulunmadığı için mide ve bağırsakları dışarıda dünyaya gelen bebek, başarılı bir operasyonla sağlığına kavuşturuldu.

Trend 23-12-2019 11:14

Sezaryen, bebeklerin bağırsak sağlığını tehdit ediyor

Sezaryenle dünyaya gelen bebeğin doğum esnasında annenin mikroorganizmalarıyla karşılaşmadığını söyleyen Prof. Dr. Ener Çağrı Dinleyici, bu durumun pek çok sağlık sorunu beraberinde getirdiğini belirtti. Dinleyici, “Sezaryenle doğan bebeklerde, normal yolla doğan bebeklere göre daha çok mide ve bağırsak hastalıkları görülüyor. Bunların önlenmesi için sezaryenle doğumu azaltmalıyız” dedi.

Kadin 29-10-2019 09:54

Sezaryen sonrası normal doğum mümkün mü?

Sezaryen doğum yapan kadınların sonraki doğumlarını normal yapmasının mümkün olduğunu dile getiren Gaziantep Özel Anka Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hasan Barış Hamidanoğlu, anne adaylarına bir engel olmadığı takdirde normal doğum yapmaktan kaçınmamaları gerektiğini söyledi.

Kadin 23-08-2019 10:47

Bağırsaktaki yararlı mikroorganizmalar için Akdeniz tipi beslenme

Pediatrik Probiyotik, Prebiyotik ve Mikrobiyota Derneği Başkanı Prof. Dr. Ener Çağrı Dinleyici: - "Endüstriyel ve işlenmiş ürünlerin tüketimi mikrobiyota üzerinde olumsuz etki yapıyor" - "Popüler beslenme önerilerinden çok, kültürel zenginliklere sahip kendi coğrafyasına ait beslenme önem taşıyor. Akdeniz tipi beslenme şu anda mikrobiyota çeşitliliği üzerine en ideal beslenme şekli" - "Mikrobiyota bütünlüğünün bozulmasında sezaryen ile doğum en önemli faktörlerden biri. Mikrobiyatının korunması için hekimin gerekli gördüğü durumlar dışında sezaryen doğumdan kaçınılmalı ve normal doğum gerçekleştirilmeli"

Haber 26-06-2019 14:24

23 yıl boyunca karnında bununla yaşadı!

Çok ilginç olay Rusya'da yaşandı. Bir kadının 23 yıl boyunca karnında bir ameliyat makasıyla yaşadığı ortaya çıktı.

Trend 18-06-2019 11:59

Dünya genelinde her yıl 300 bin kadın sezaryen doğum sonucu ölüyor

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, dünya genelinde her yıl 300 bin kadın sezaryen doğum nedeniyle hayatını kaybediyor.

Haber 29-03-2019 14:27

Ameliyathanedeki her şeyin sallandığını gördüm

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depreme sezaryenle doğum yaparken yakalanan anne, bebeğini kucağına almanın mutluluğunu yaşarken olayın şokunu üzerinden atmaya çalışıyor - Anne Ayşe Şentürk: - "Doğumla birlikte birden deprem başladı. O an doktorumuz sakinliğini korudu ve doğuma devam etme kararı aldı. Devam etmeselerdi bebeğimin kurtulma şansı yoktu. Sonra ameliyathanedeki her şeyin sallandığını gördüm"

Haber 24-03-2019 10:56

Ameliyathanedeki her şeyin sallandığını gördüm

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depreme sezaryenle doğum yaparken yakalanan anne, bebeğini kucağına almanın mutluluğunu yaşarken olayın şokunu üzerinden atmaya çalışıyor - Anne Ayşe Şentürk: - "Doğumla birlikte birden deprem başladı. O an doktorumuz sakinliğini korudu ve doğuma devam etme kararı aldı. Devam etmeselerdi bebeğimin kurtulma şansı yoktu. Sonra ameliyathanedeki her şeyin sallandığını gördüm"

Yurthaber 24-03-2019 10:56

Sezaryenle doğan çocuklarda alerji daha fazla görülüyor

Yapılan araştırmalar neticesinde sezaryenle doğan çocuklar üzerinde alerji daha çok görüldüğü saptandı. 'Çocuklarda Kış Hastalıkları ve Alerjilerle Nasıl Başa Çıkabiliriz?' seminerinde açıklanan konu ile ilgili konuşan Dr. Ali Fuat Serpin, çocuklarda alerji ile başa çıkma noktasında ilginç detaylar paylaştı. Bunlardan biri de çocukların alerjilere olan duyarlılığı söz konusu olduğunda kalabalık ailede yetişmen çocukların daha avantajlı olduğu ile ilgiliydi. İşte konu ile ilgili detaylar...

Haber 14-01-2019 16:02

Anne karnında ters duran bebek normal doğumla dünyaya geldi

Anne karnındaki ters duruşu normal doğuma uygun olmayan bebeğin, doktorların dışarıdan müdahalesiyle baş pozisyonuna getirilerek normal doğumla dünyaya gözlerini açması sağlandı - Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin: - "3 bin 850 gram bir kız bebeği başarıyla dünyaya getirdik. Hastanemiz bu konuda bir eğitim merkezi. Amacımız, Avrupa'daki gibi Türkiye'de bu yöntemlerin kullanımını artırarak normal doğum oranını yükseltmek ve sezaryeni azaltmak" - Anne Türkan Ekşi: - "Annelere önerim, hemen sezaryene başvurmasınlar. Böyle bir yöntem var, bebek döndürülebiliyor. Çok fazla acı veren bir yöntem değil. Sezaryenden daha kolay ve acısız olan bir yöntem"

Haber 02-01-2019 11:07

Anne karnında ters duran bebek normal doğumla dünyaya geldi

Anne karnındaki ters duruşu normal doğuma uygun olmayan bebeğin, doktorların dışarıdan müdahalesiyle baş pozisyonuna getirilerek normal doğumla dünyaya gözlerini açması sağlandı - Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin: - "3 bin 850 gram bir kız bebeği başarıyla dünyaya getirdik. Hastanemiz bu konuda bir eğitim merkezi. Amacımız, Avrupa'daki gibi Türkiye'de bu yöntemlerin kullanımını artırarak normal doğum oranını yükseltmek ve sezaryeni azaltmak" - Anne Türkan Ekşi: - "Annelere önerim, hemen sezaryene başvurmasınlar. Böyle bir yöntem var, bebek döndürülebiliyor. Çok fazla acı veren bir yöntem değil. Sezaryenden daha kolay ve acısız olan bir yöntem"

Yurthaber 02-01-2019 11:06

Yemen'de insanlık yardım bekliyor

Ribat Mülteci Kampı sorumlusu Adnan Abdullah Muhammed Hasan: - "Her gün 100 ila 200 hasta kamptaki tek odalı dispansere ateş, ishal, yetersiz beslenme, baş ağrısı ve hamileliğe ilişkin nedenlerle başvuruyor. Ancak hemen hemen herkes yeterli ilaç ve doktor olmaması gibi nedenlerle buradan eli boş dönüyor" - Yerel Meclis Sığınmacı İşleri Temsilcisi Emira Abdurrahman, bazı annelerin bir kutu süt tozu alabilmesi için cami önlerinde ve sokaklarda dilendiklerini söyledi - Kamptaki sığınmacı okulu sorumlusu Ranya Muhammed Hiba, Kampta çocukların eğitimi için yerel ve uluslararası düzeyde hiçbir destek olmadığını aktardı

Haber 07-12-2018 15:55

Sezaryen doğum besin alerjisini artırıyor

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneğinin araştırmasında, sezaryenle doğan bebeklerde besin alerjisinin daha sık görüldüğü tespit edildi - Dernek Başkanı Prof. Dr. Bülent Enis Şekerel: - "Araştırma bize gösterdi ki besin alerjisi olan çocukların üçte ikisi sezaryen doğumla dünyaya gelmiş. Sezaryen doğumlarda besin alerjisi daha fazla görülüyor" - "Biz doğal yöntemlerden, doğallıktan uzaklaştığımız oranda endüstrileşmenin modernleşmenin bedelini ödüyoruz. Alerji de bunlardan bir tanesi" - "Aşırı hijyenik ortamlarda çocukların büyümesi alerjik hastalıklara, astım, besin alerjisinin giderek artmasına neden oluyor"

Haber 22-11-2018 12:28

Çankırı'da iki kediye sezaryenle doğum yaptırıldı

Çankırı'da iki kediye sezaryenle doğum yaptırıldı

Haber 28-06-2018 16:55

Normal doğum mu, sezaryen mi tercih edilmelidir?

Hamile kalan bir anne adayının 9 ay boyunca sıklıkla aklını kurcalayan bir diğer konuda doğum şeklidir. Peki, normal doğum mu yoksa sezaryen mi daha avantajlıdır?

Kadin 28-05-2018 15:03

Ankara'da akılalmaz olay! 'Kansersin' denildi karnından tam 1 kavanoz gazlı bez çıktı!

Ankara'da kist olduğu sanılarak ameliyata alınan kadının karnından, 3 yıl önce sezaryen ile yaptığı doğumda unutulan bir kavanoz gazlı bez çıktı.

Haber 02-04-2018 11:22

Sezaryende unutulan gazlı bezler 6 ay sonra çıkartıldı

İzmir'de karın ağrısıyla hastaneye giden kadının sancılarının 6 ay önce sezaryen sırasında unutulan gazlı bezlerden kaynaklandığı ortaya çıktı - İzmir İl Sağlık Müdürü Salnur: - "Ameliyatın ardından hastamızın genel sağlık durumu gayet iyi. Serviste tedavisine devam ediliyor. Hastamızın doğumdan sonra karnında unutulan gazlı bezlerle ilgili soruşturma başlatacağız"

Haber 24-03-2018 00:01

En fazla normal doğum yaptıran doktorlar ödüllendirildi

İzmir İl Sağlık Müdürü Salnur: - "Artık günümüzde sezaryen doğum o kadar çok kanıksandı ki normal doğum yapan garip karşılanıyor"

Haber 09-03-2018 12:36

Tayvanlı kadın 62 yaşında normal doğumla anne oldu

Suni döllenme yöntemiyle hamile kalan Wu, normal doğumla sağlıklı bir bebek dünyaya getirdi

Haber 07-03-2018 16:26

Konya'da anne-kız aynı anda doğum yaptılar

Konya'da aynı hafta hamile kaldıklarını öğrenen anne ve kızının aynı anda sezaryenle dünyaya getirdikleri bebeklerine "Recep" ve "Tayyip" isimleri verildi. Dayı olan bebeğin 4 kilogram, yeğen olanınsa 2 kilo 980 gram dünyaya geldiği bilgisini veren Hastanenin başhekimi, "Ailemiz ülkelerindeki savaştan kaçıp Türkiye'ye sığınmışlar. 3 yıldır buradalar. Bir vefa borcu olarak, doğan çocuklarına sayın Cumhurbaşkanımızın ismini koydular. Biri Recep, diğeri Tayyip." dedi.

Haber 29-09-2017 13:52

Emine Erdoğan: Ne yazık ki ülkemizdeki bu oran yüzde 53’tür

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Doğum Eyleminde Kanıt Temelli Yaklaşımlar Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada “Ne yazık ki ülkemizdeki sezaryen oranı yüzde 53’tür. Oysa muteber sağlık otoritelerinin makul bulduğu oran yalnızca yüzde 15’tir. Bu noktada anne adayı kadınlarımızı cesaretlendirmeliyiz. Sezaryen oranlarını düşürmek için kamu ve özel hastanelerde seferberlik başlatmalıyız" dedi.

Haber 27-09-2017 15:33

Türkiye neden sezaryende dünya birincisi?

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, Türkiye'de bebeklerin yüzde 53'ü sezaryen operasyonlarıyla dünyaya geliyor. Peki sezaryen oranları neden artıyor? BBC Türkçe'den Selin Girit, bebek doğum uzmanları ve annelerle konuştu.

Haber 08-08-2017 06:03