Toprak Haberleri

Saksıda yetiştirdiğiniz bitkilerinizin ömrünü uzatacak en iyi saksı toprakları

İç ya da dış mekân fark etmeksizin saksıda bitki yetiştirmeyi planlıyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk konu, kullanacağınız toprağın yapısı. Bitkinin ekileceği toprağın su tutma kapasitesi ve organik madde içeriği bitkinizi gelişimi üzerinde direkt olarak etki eder. Bu noktada kaliteli ve iyi hazırlanmış saksı toprakları kullanmak gerekir. Eğer siz de bitkilerinizi canlandırmak, hızlı ve sağlıklı gelişmelerini sağlamak istiyorsanız gelin, en iyi toprak seçeneklerine bir göz atalım.

Haber 31-07-2023 17:25

Düzce'de gençlerin elinde yeşeren ata tohumları yurt bahçesinde toprakla buluştu

Düzce'de "Ata Tohumu Gençlerin Elinde Yeşeriyor" projesi kapsamında, gençlerin köylülerden toplayarak ektiği ata tohumlarından oluşan fideler, yurt bahçesine dikildi.

Yurthaber 08-06-2023 11:07

Toprak analizi nasıl yapılır, kim yapar? Toprak analizi için numune nasıl alınır, hangi aylarda yapılır?

Toprak analizi, bitkilerin gelişmesinde ve büyümesinde önemli role sahiptir. Toprak analizi alarak test edilen besin değerleri, gübreleme yöntemi ile tamamlanabilir. Böylece bitki yetiştiriciliğinde yüksek ürün kalitesi elde etmek mümkündür. Ayrıca gübrele yöntemleri de toprak analizi sonuçlarına göre planlanır. Torağa gübre takviyesi ve analiz sonuçlarına göre sulama periyodu oluşturmak, bitkilerin kısa sürede olgunlaşmasında etkilidir. Toprak analizi nasıl yapılır?

Haber 07-04-2023 16:10

Toprak verimliliği nedir? Toprak verimliliği nasıl artırılır?

Pek çok besinin yetiştiği toprak, insanlığın ve canlıların yaşamını devam ettirmesi için çok önemli bir unsurdur. Toprakta besin yetiştirmek isteyenler de bu toprağı en verimli şekilde kullanarak daha fazla mahsul elde etmek ister. Yani toprağı verimli kullanmak için bazı yöntemlere başvurabilirler. Toprağın verimli olması ve verimliliğinin artırılması pek çok açıdan fayda sağlar. Peki, toprak verimliliği nedir ve nasıl artırılır?

Haber 04-03-2023 15:48

Gaziantep Şehitlik Abidesi'ne 22 şehitlik ve cephelerden getirilen toprak koyuldu

Gaziantep Şehitlik Abidesi'ne 22 şehitlik ve cephelerden getirilen toprak koyuldu

Yurthaber 20-10-2022 16:41

Konya'da arıtma çamuru organik gübre oluyor

Konya'da arıtma çamuru organik gübre oluyor

Yurthaber 09-10-2022 14:15

Yüksek verim için kimyasal değil hayvansal gübre kullanın tavsiyesi

Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barış Bülent Aşık: - "Türkiye'de topraklarımızda organik maddelerin giderek azaldığını görüyoruz. Bu nedenle kimyasal değil de hayvansal kökenli gübreler kullanalım" - "Topraklarımızda organik madde içeriğini ne kadar arttırabilirsek, gelecekte de o topraklarda kaliteli ve yüksek verim alma şansımız yüksek"

Yurthaber 21-09-2022 12:24

Düzce'de çocuklar bitkileri toprağa dokunarak tanıyor

Çakırlar Ortaokulu Öğretmeni Hilal Çetin öncülüğünde TÜBİTAK desteğiyle yürütülen "Doğayı Keşfet, Gör, Yaşa, Hisset Projesi" kapsamında eğitmenler eşliğinde tarlaya giren öğrenciler, tıbbi ve aromatik bitkileri inceleyerek yetiştirilme süreçlerini ve sağlığa etkilerini yerinde öğreniyor - Öğretmen Çetin: - "Bitkileri araştırdılar, hayvanlardan haberdar oldular. Yaşadıkları kentin iklimine yönelik yetişen bitki ne varsa tanımış oldular"

Haber 18-09-2022 13:17

İçten içe yanan toprak, görenleri şaşkına çevirdi! 'Söndürmeye çalıştık ama...'

Van'daki sazlıkta içten içe yanan toprak, görenleri şaşkına çevirdi. İçten yanan toprak, itfaiye ekiplerinin çalışmasıyla yaklaşık 1 saatte söndürüldü. Mahalle muhtarı Ömer Ertürk, "Dumanları takip ettik. Başta çobanların ateş yaktığını düşündük. Sonra yanan alana geldiğimizde çimenlerin içten içe yandığını gördük. Söndürmeye çalıştık söndüremedik" ifadelerini kullandı. Mahalleli, 2 haftadır bölgede kendiliğinden yükselen dumanlar için araştırma yapılmasını istedi. İşte olayın detayları...

Haber 05-09-2022 15:58

Faydalı değil! Bağımlılık yaparak hastalıklara neden oluyor

Birçok insan sadece gıda değil çeşitli zararlı maddeleri de yiyor. Halk arasında faydalı olduğu düşünülen kil de yenilen zararlı maddeler arasında bulunuyor. Özellikle çocuklarda ve hamilelerde görülen kil tüketimi çeşitli hastalıklara yol açabiliyor. Uzmanlar pika sendromu hakkında uyarılarda bulunuyor.

Haber 28-08-2022 10:52

Antalya'da gübre israfını önlemek için çiftçilere toprak numunesi alma eğitimi

Ziraat Yüksek Mühendisi Nermin Ata Aksu: - "Analizlerle yetişecek bitkinin büyümesi ve iyi verim alınabilmesi için toprakta eksik olan bitki elementi tespit ediliyor"

Yurthaber 12-08-2022 14:47

Adana'da göçük altında kalan 2 kişi yaşamını yitirdi

Adana'da göçük altında kalan 2 kişi yaşamını yitirdi

Yurthaber 16-07-2022 19:19

Evini doğa elementleriyle döşemek isteyenler için uygun ürün önerileri

Son zamanlarda iç mekânların tasarımının doğadan ilham aldığına şahit oluyoruz. Gerek Doğu gerek Batı geleneklerinde kutsal kabul edilen beş element yani toprak, ateş, su, hava ve eter; uzun yıllardır ruhsal ve fiziksel sağlığı iyileştirmek için kullanılıyor. Ev, ofis gibi her ortamda kullanabileceğimiz bu tip aksesuarlar, doğru yerde kullanıldığında büyük bir anlam taşıyor. Evinizde yapacağınız düzenlemelerle bu elementlere yer verebileceğiniz ürünleri derledik. İşte detaylar!

Haber 08-07-2022 11:02

GÜNCELLEME - Manisa'da su hattı kazı çalışmasında göçük meydana geldi

Göçük altında kalan 3 kişiden birinin cansız bedenine ulaşıldı, biri hastaneye kaldırıldı, diğerini arama çalışması sürüyor ÖLÜ VE YARALI BİLGİSİ İLE DETAY EKLENDİ

Yurthaber 20-06-2022 22:51

Babasının balık tutmak için elektrik verdiği çayda ölen çocuğun cenazesi defnedildi

Babasının balık tutmak için elektrik verdiği çayda ölen çocuğun cenazesi defnedildi

Yurthaber 20-06-2022 18:23

Görme engelli öğrenciler Toprak ile köpek korkularını yendi

Şanlıurfa'daki Haliliye Görme Engelliler İlk ve Ortaokulu müdürünce sahiplenilen köpek, öğrencilerin sosyalleşmesine de yardımcı oluyor - Okul Müdürü Vahdettin Dilek: - "Hayvan sevgisini dokunarak, ilgilenerek yaşamak istiyoruz. Çocuklarımıza hayvan sevgisini aşılıyoruz"

Yurthaber 09-06-2022 12:26

Yer çekimi erozyonu nedir, en çok nerelerde görülür? Yer çekimi erozyonuna neden olan faktörler nelerdir?

Yer çekimi erozyonu; kütle hareketleriyle bağlantılı şekilde ortaya çıkan bir doğa olayıdır. Kütleler yer çekiminden kuvvet alarak yamaç aşağıya hareket etmeye başlar ve erozyona sebep olur. Olayın gerçekleşme süreci boyunca kütleler büyüyerek hareketini devam ettirir. Bu doğa olayı, ölümle sonuçlanan can kayıplarına neden olabilir. Yer çekimi erozyonu neden olur, önlemek mümkün müdür?

Egitim 06-06-2022 19:37

Erozyon en çok hangi bölgede görülür? Erozyon nerede, en çok hangi illerde oluşur?

Erozyon; rüzgâr, akarsu ve sel sularının etkisiyle toprağın başka alanlara taşınmasıyla oluşur. Etkileri nedeniyle önemli doğa olayları arasında yer alan erozyon, Türkiye’nin hemen her bölgesinde görülür. Erozyonu oluşturan etkenler nelerdir? Erozyon en çok hangi bölgede görülür?

Egitim 06-06-2022 18:49

Düzce'de gençlerin elinde yeşeren ata tohumları huzurevi bahçesinde toprakla buluştu

Vali Cevdet Atay: - "Amacımız, yok olmaya yüz tutan ata tohumlarımızı yeniden tarıma kazandırmak"

Yurthaber 24-05-2022 14:35

Selanik'ten Samsun'a Ata evinden aldıkları toprağı götüren bisikletliler Zonguldak'a ulaştı

Selanik'ten Samsun'a "Ata evinden" aldıkları toprağı götüren bisikletliler Zonguldak'a ulaştı

Yurthaber 09-05-2022 17:59

Şanlıurfa'da pamuk tohumları toprakla buluşmaya başladı

HRÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Çopur: - "Bu yıl geçen yıla göre daha yüksek ekim alanı ve rekolte bekliyoruz"

Yurthaber 29-04-2022 11:03

Ordu'da heyelan nedeniyle ev ile iş yeri zarar gördü

Ordu'da heyelan nedeniyle ev ile iş yeri zarar gördü

Yurthaber 16-03-2022 20:42

Afyonkarahisar'da ceset parçaları bulunmasına ilişkin 6 zanlı yakalandı

DNA testinde cesedin, kayıp başvurusu yapılan kişiye ait olduğu tespit edildi

Yurthaber 15-03-2022 12:21

Türkiye, Ay toprağı üretiyor: 10’uncu sıradayız!

ABD, Almanya (AB ile), Avustralya, Çin, Hindistan, İtalya (AB ile), Japonya, Kanada ve Kore’nin ardından Türkiye de Ay toprağına benzer toprak üretti. Gelecekte uzaya yerleşim amacıyla ‘Ay toprağı’ üreten ülkeler arasında Türkiye, 10’uncu sırada yerini aldı. Prof. Dr. Y. Cengiz Toklu Türkiye’deki Ay toprağı üretimi çalışmalarının daha avantajlı olduğunu belirtti.

Haber 14-03-2022 12:01

Organik atıklar solucan gübresine dönüştürülüyor

HRÜ Ziraat Fakültesi öğrencileri, Sıfır Atık Projesi kapsamında toplanan hayvansal ve bitkisel atıklarla ürettikleri solucan gübresiyle bölgenin toprak kalitesini daha da verimli hale getirmeyi amaçlıyor - Prof. Dr. Ali Volkan Bilgili: - "Toprak kalitesi ve sağlığı iyi olmadan bitki sağlığı olmaz. Toprakların güçlenmesi için bu ve benzeri ürünleri mutlak kullanmamız gerekiyor"

Yurthaber 13-02-2022 11:53

Manisa'da 1 işçi toprak altında kaldı

Manisa'da 1 işçi toprak altında kaldı

Yurthaber 15-01-2022 19:37

Aydın'da oluşan yarıkların kuraklıktan kaynaklandığı bildirildi

Büyükşehir Belediyesi: - "Killi yapının su çekilmesine bağlı olarak atmosferik olaylar neticesinde blok halinde çatladığı saptandı"

Yurthaber 23-12-2021 23:40

12 ay üretiyor, talebe yetişemiyor! 12 tanesi 200 liradan satılıyor

Yılbaşı ve Sevgililer Günü'nün yaklaşmasıyla birlikte güle olan talep de arttı. Topraksız gül üretimi yapan Ziraat Mühendisi Esra Okan, taleplere yetişemediklerini söyledi. Topraksız tarım ile 12 ay ürün alabildiğini söyleyen Okan, yöntemin verimi artırmasının yanı sıra tarım üreticilerine de daha az iş çıkarttığını söyledi.

Haber 15-12-2021 14:49

Tehlike çanları çalıyor! Türkiye 20 ülkeden birisi

Türkiye'nin tüm dünyada toprak rezervleri azalan 20 ülkeden biri olduğunu söyleyen Ziraat Fakültesi Toprak ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Ortaş, ülkemizin karşı karşıya kaldığı tehlikeye dikkat çekerek, "Toprağın çok daha dikkatli kullanılması gerekir. Çünkü gıda üretiminin kaynağı toprak varlığımız maalesef gün geçtikçe azalıyor" dedi.

Haber 05-12-2021 10:37

Kipaş Holding'in 500 Bin Ağaç Bağışı Projesi kapsamında 100 bin fidan daha toprakla buluştu

Kipaş Holding'in "500 Bin Ağaç Bağışı Projesi" kapsamında 100 bin fidan daha toprakla buluştu

Yurthaber 24-11-2021 12:19

Van'da toprak altına gizlenmiş 11 kilo 931 gram eroin ele geçirildi

Van'da toprak altına gizlenmiş 11 kilo 931 gram eroin ele geçirildi

Yurthaber 29-10-2021 15:56

Elektrik akımına kapılan kadını hastaneden alıp toprağa gömerek tedavi etmek istediler

Elektrik akımına kapılan kadını hastaneden alıp toprağa gömerek tedavi etmek istediler

Yurthaber 27-08-2021 18:53

Petlas 2021 Türkiye Off-Road Şampiyonası'nın ikinci ayağı Denizli'de başladı

Petlas 2021 Türkiye Off-Road Şampiyonası'nın ikinci ayağı Denizli'de başladı

Yurthaber 21-08-2021 16:18

Erzurum'un kıraç ve çorak toprakları fidanlarla vahaya dönüştü

Umudum Mahallesi'ndeki kıraç arazide 2016'da dikilen 72 bin sarıçam ve 3 bin huş fidanı, 5 yıl sonra büyüyerek bölgeyi yeşile bürüdü

Yurthaber 17-08-2021 12:45

Binlerce yıllık! Sınır duvarı çalışmalarında yer altı buzuluna rastlandı

Türkiye-İran sınır güvenliğinin sağlanması amacıyla örülen modüler duvar çalışmaları sırasında Van'da binlerce yıllık ‘permafrost’ denilen donmuş toprağa rastlandı.

Haber 15-08-2021 09:33

Bursa'da eğitim gören Azerbaycanlı öğrencilere Karabağ toprağı jesti

Bursa'da eğitim gören Azerbaycanlı öğrencilere Karabağ toprağı jesti

Yurthaber 27-07-2021 10:30

Kocaeli'de 2,5 milyon tıbbi ve aromatik bitki fidesi toprakla buluştu

Kocaeli'de 2,5 milyon tıbbi ve aromatik bitki fidesi toprakla buluştu

Yurthaber 11-07-2021 13:05

Ceylanpınar Tarım İşletmesi'nde hasat ve ekim bir arada

Yaklaşık 600 bin dekar alanda 157 biçerdöver ve 140 kamyonla hububat hasadının devam ettiği Ceylanpınar Tarım İşletmesi'nde ikinci ürün olan mısırın ekimine başlandı - İşletmenin Bitkisel Üretim Müdür Yardımcısı Muhammet Altıparmak: - "Ekim faaliyetlerimize 40 traktör ve 40 mibzerle devam edeceğiz, toplamda 120 bin dekar alana ikinci ürün olarak mısır ekmeyi planladık"

Yurthaber 20-06-2021 11:12

Erzurum'da su kanalını temizlerken kayan toprağın altında kalan kişi hayatını kaybetti

Erzurum'da su kanalını temizlerken kayan toprağın altında kalan kişi hayatını kaybetti

Yurthaber 08-06-2021 20:26

Kastamonu'da göçük altında kalan işçi hayatını kaybetti

Kastamonu'da göçük altında kalan işçi hayatını kaybetti

Yurthaber 05-06-2021 14:35

Şarkıcı Toprak kimdir, kaç yaşında ve nereli? Demet ve Alişan ile Sabah Sabah konuğu şarkıcı Toprak kimdir?

Şarkıcı Toprak kimdir? Demet ve Alişan ile Sabah Sabah programına konuk alan şarkıcı Toprak'ı ekranda görenler tarafından araştırılıyor. Peki, şarkıcı Toprak kimdir ve nerelidir? İşte, Demet ve Alişan ile Sabah Sabah programı konuğu Toprak hakkında merak edilenler...

Magazin 27-05-2021 01:18

Iğdır'ın çorak toprakları kuraklığa dayanıklı alternatif yem bitkisiyle tarıma kazandırılacak

Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesinin çalışmasıyla kurak ve tuzlu toprakta yetiştirilmesine rağmen besin değeri ve veriminin yüksek olduğu belirlenen "selvi sirkenin" bitkisi hayvanlar için yem, yaprakları ise insan gıdası olarak kullanılabilecek - Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Temel: - "Normalde mısırın protein oranı yüzde 8-9 civarındadır ama bunun protein oranı yüzde 12-13 civarında. Bu anlamda da önemli alternatif bir yem bitkisi, alternatif bir gıda bitkisi olarak tercih edebiliriz"

Yurthaber 20-05-2021 11:14

Bartın'da lavanta fidesi üretmek isteyen girişimci kiraladığı kamu arazisine 20 milyon çelik ekti

Girişimci Şenol Karayaman: - "Amacımız, daha önce yurt dışından ithal ettiğimiz fideleri kendimiz üretmek"

Yurthaber 05-05-2021 12:24

Çin’de toprak altında kalan 2 çocuk kasaba sakinlerinin çabasıyla kurtarıldı

Çin’de 5 çocuktan 2'si oyun oynadıkları sırada kayan toprağın altında kaldı. Çocukların imdadına bölge sakinleri yetişti.

Haber 28-04-2021 17:16

Bitlis'te PKK'lı teröristlerce toprağa gizlenmiş 4 el yapımı patlayıcı imha edildi

Bitlis'te PKK'lı teröristlerce toprağa gizlenmiş 4 el yapımı patlayıcı imha edildi

Yurthaber 05-04-2021 10:19

Bolu'da karaçam tohumları drone desteğiyle toprakla buluştu

Bolu'da karaçam tohumları drone desteğiyle toprakla buluştu

Yurthaber 31-03-2021 11:30

Aydın'da 91 yaşında vefat eden Kore gazisi toprağa verildi

Aydın'da 91 yaşında vefat eden Kore gazisi toprağa verildi

Yurthaber 30-03-2021 16:00

ABD'nin en büyük toprak sahibi Gates'in neden bu kadar arazisi var?

Dünyanın en zenginlerinden Gates, komplo teorilerine de konu olan büyük arazi yatırımlarına ilişkin sessizliğini bozdu; satın almaların iklimle alakalı olmadığını, yatırım grubunun böyle tercih ettiğini söyledi.

Haber 24-03-2021 13:54

Gelibolu'dan alınan toprak, deniz suyu ve Türk bayrağı Eskişehir'e getirildi

Gelibolu'dan alınan toprak, deniz suyu ve Türk bayrağı Eskişehir'e getirildi

Yurthaber 16-03-2021 11:40