Adet Haberleri

Koreli'den Türk düğün adetlerine tepki geldi! Türk erkeklerine üzüldüm dedi! 'Sanırım Türkler böyle böyle zengin oluyorlar'

Uzun süredir Türkiye'de yaşamasına rağmen ülkemizin adetlerine bir türlü anlam veremediğini ifade eden 'Leesaktr' isimli bir Koreli sosyal medya kullanıcısının paylaşımı gündem oldu. Türk bir arkadaşının düğün sürecine şahitlik eden Koreli adam, "Türk erkeklerine üzüldüm" diyerek sosyal medyadan yaptığı paylaşımla adından söz ettirmeyi başardı.

Trend 13-02-2024 07:57

Uzmanından kritik uyarı: Yaygın olarak görülen bu durum sanıldığı kadar masum değilmiş! Tehlikeli hastalığın belirtisi olabilir

Diyarbakır’da Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı olan Prof. Dr. Hakan Çoksüer, adet sancısının kısırlık belirtisi olabileceği uyarısında bulunarak, erken tanı uzman önerisi tedaviler ile sorunun önüne geçilebileceğini söyledi.

Kadin 22-01-2024 16:17

Adet günü hesaplama nasıl yapılır, adet döngüsü nedir? Kaç günde bir adet oluyorum?

Kadınlar için adet döngüsü fizyolojik bir süreç olup genellikle 28 ila 32 gün arasında değişen bir periyotta gerçekleşir. Adet döngüsü vücudun üreme yeteneğini sürdürmek ve gebeliğe hazırlanmak için düzenli olarak tekrarlanan bir seridir. Adet döngüsünün takibi bir kadının sağlığı ve üreme potansiyeli hakkında önemli bilgiler sunar. Adet döngüsünün bir parçası olan adet günleri bir kadının her ay düzenli olarak yaşadığı kanama sürecidir. Peki, adet günü nasıl hesaplanır?

Haber 15-06-2023 11:04

Adet söktürücü ne işe yarar? Adet söktürücü ilaç gebeliği sonlandırır mı, emziren anneler adet söktürücü kullanabilir mi?

Adet döngüsü bir kadının üreme sistemini düzenleyen karmaşık bir süreçtir. Ancak bazen bu döngüde düzensizlikler veya gecikmeler ortaya çıkabilir. Bu durumda kadınlar arasında yaygın olarak kullanılan bir çözüm adet söktürücülerdir. Adet söktürücüler, adet döngüsünü başlatmayı veya düzenlemeyi amaçlayan ilaçlardır. Peki, adet söktürücüler nelerdir ve adet söktürücü ilaçlar düşüğe neden olur mu?

Haber 14-06-2023 14:58

Diğer Haber Etiketleri

belirti Doktor Hemşire Vali Dokuz Eylül Üniversitesi TÜBİTAK porno aspirin kara mürver Oruç yoga cinsel ilişki bebek bezi bebek Sosyal medya fenomeni hastalık Adıyaman Bilecik hamilelik sigara hastane ergenlik çocuk gaz çıkarma adet düzensizliği düğün Ramazan hijyenik ped seks tiktok adet ağrısı böbrek taşı cinsel hastalık doğum sancısı hormonal bozukluk kanser kısırlık menopoz miyom orgazm polikistik over sendromu regl sırt ağrısı stres Safranbolu Yeni Zelanda alara adet ağrısı nasıl geçer adet ağrısı neden olur adet ağrısına ne iyi gelir adet ağrısına ne iyi gelir evde adet belirtileri adet belirtileri nelerdir adet belirtileri var ama adet olamıyorum adet geciktirici adet geciktirici nasıl kullanılır adet günü hesaplama takvimi adet günü nasıl hesaplanır adet kanaması nasıl durdurulur adet kanaması nasıl kesilir adet kanamasının çabuk bitmesi için ne yapılır adet kanı adet olmak için adet olmak için ne yapabilirim adet olmak için ne yapılır adet olmak için ne yapmalı adet sancısı adet sancısı nasıl geçer adet sancısı neden olur adet sancısına iyi gelen yatış pozisyonu adet sancısına ne iyi gelir adet söktürücü adet söktürücü bitki çayları adet söktürücü bitkiler deneyim böbrek taşı ağrısı boy büyüme garip gebe hamile hamilelik testi gelenek genç hayıt otu ilk adet belirtileri hızlı adet söktürücü anne ayak araştırma en belirgin adet belirtileri en etkili adet söktürücü ilaç döngü doğum doktorlar doku kanıt kalem kesilmeyen adet kanaması mon neden kore refleks regl ağrısı regl ağrısı nasıl geçer regl ağrısına ne iyi gelir regl sancısı regl sancısı nasıl geçer risk plastik siyah polikistik over polikistik over belirtileri polikistik over tedavisi teşhis tarlusal kullanırken adet belirtileri kadın kadın doğum kilo kız uzman uzun uzun süren adet kanaması nasıl durdurulur adet belirtileri üşüme tüyo eo sant adet olmak için neler yapılabilir ne yapılır adet olmak için neler yapılır adet olmak için ne yapmalıyım adet kanamasini ne keser adet olmak için ne yapılmalı damarlar regl ağrısına iyi gelen pozisyonlar ayaklar kanama nasıl durdurulur sosyal medya

Adet

Adet Hakkındaki Haberler Mynet'te. Adet Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Adet geciktiriciler nelerdir, adet geciktirici hap adetin ilk günü kullanılır mı? Adet geciktirici doğal yöntemler, çözümler ve yiyecekler nelerdir?

Adet döngüsü bir kadının üreme yeteneğinin bir göstergesi olup her ay düzenli bir şekilde gerçekleşen bir fizyolojik süreçtir. Bu süreç rahim iç tabakasının dökülmesi ve yumurtlamadan önce gerçekleşen bir dizi hormonal değişiklikle karakterizedir. Ancak bazı durumlarda adetin normal zamanında gerçekleşmesi arzu edilmeyebilir veya gecikebilir. Bu noktada adet geciktiriciler devreye girer. Peki, adet geciktirici hap adetin ilk günü kullanılır mı?

Haber 14-06-2023 14:56

Adet belirtileri nelerdir, ne zaman başlar? Adet belirtileri ve hamilelik belirtileri arasındaki farklar nelerdir?

Adet bir kadının üreme çağında olmasının bir işareti olarak her ay gerçekleşen doğal bir olaydır. Adet döngüsü bir kadının vücudunda meydana gelen hormonal değişiklikler sonucunda rahim iç tabakasının dökülmesiyle gerçekleşir. Bu döngü genellikle ergenlik döneminin başlamasıyla birlikte başlar ve menopoz dönemine kadar devam eder. Peki, adet belirtileri ve hamilelik belirtileri arasındaki farklar nelerdir?

Haber 14-06-2023 14:55

Adet sancısına ne iyi gelir, neden olur? Adet sancısı için bitkisel ve doğal çözümler nelerdir?

Kadınların yaşamının bir parçası olan adet döngüsü fiziksel ve hormonal değişikliklere bağlı olarak her ay tekrarlanan bir süreçtir. Bu süreç birçok kadın için doğal bir olay olsa da bazıları için ise adet dönemi beraberinde rahatsızlık ve ağrı getiren bir deneyim olabilir. Adet sancısı, birçok kadının hayatının bir noktasında karşılaştığı yaygın bir sorundur.

Haber 14-06-2023 14:54

Hemen adet olmak için ne yapılmalı, hızlı adet söktürücüler işe yarar mı? Adet olmak için ne yapmalıyız?

Adet bir kadının üreme döngüsünün bir parçası olan düzenli bir fizyolojik olaydır. Genellikle ergenlik döneminde başlayan ve menopozla sona eren adet dönemi birçok kadın için hayatlarının önemli bir parçasıdır. Adetin düzenli olarak gerçekleşmesi hormonal denge ve üreme sağlığı açısından önemlidir. Bununla birlikte bazı durumlarda adet dönemi düzensizliklerine veya aşırı kanamaya yol açabilir bu da kadınların günlük yaşamlarını etkileyebilir. Peki, hızlı adet söktürücüler işe yarar mı?

Haber 14-06-2023 14:53

Tarçın adet söktürür mü, geciken adet kanaması için ne yapılır? Tarçın adet söktürücü olarak nasıl kullanılır, zararı var mı?

Doğal besinler adet söktürücü etkileriyle bilinen bazı bitki ve gıdaları içerir. Adet söktürücü olarak kullanılan doğal besinler yüzyıllardır kadınlar tarafından tercih edilen yöntemler arasındadır. Bu doğal besinler adet döngüsünü düzenlemek, adet kanamasını teşvik etmek veya adet ağrılarını hafifletmek için kullanılabilir. Adet söktürücü olarak kullanılan ürünler arasında tarçın ve tarçınlı su da bulunur. Peki, tarçın adet söktürür mü, adetliyken tarçın içmenin zararı var mı?

Kadin 25-05-2023 09:20

Aspirin adet söktürür mü, adeti hemen ne getirir? Aspirin adet söktürücü olarak kullanılır mı, adet gecikmesi neden olur?

Regl kadınların üreme dönemiyle ilgili doğal bir süreçtir. Genellikle ergenlik döneminde başlayan regl, her ay bir yumurtanın olgunlaşması ve rahim iç tabakasının dökülmesiyle gerçekleşir. Bu süreç birçok kadın için fiziksel ve duygusal değişikliklere neden olabilir. Regl döneminde karın ağrısı, baş ağrısı, hâlsizlik gibi belirtiler ortaya çıkabilir ve bu durum günlük yaşam aktivitelerini etkileyebilir. Peki, adet gecikmesi neden olur ve aspirin regl söker mi?

Kadin 25-05-2023 09:20

Adet kanaması nasıl durdurulur? Uzun süren adet kanamasını ne keser?

Regl olarak da ifade edilen adet kanaması, kadın üreme sisteminin doğal bir sürecidir ve düzenli olarak her ay gerçekleşir. Bu süreçte, rahim iç zarı (endometrium) dökülür ve kanama oluşur. Adet kanaması genellikle ergenlik çağından (genellikle 11-14 yaş) menopoz dönemine kadar olan süre boyunca düzenli olarak devam eder. Regl kanaması süreci içerisinde adet dönemiyle ilgili bazı sorunlar yaşanabilir. Bu sorunlar genellikle kanamanın az ya da çok olmasıyla ilgilidir.

Haber 14-04-2023 15:37

Her kadının bilmesi gerekiyor! Regl ağrılarını anında kesen tüyoyu açıkladı

Regl ağrısı kadınların her ay çektiği çileler arasında yer alıyor. Yaşam kalitesini oldukça düşüren regl ağrısını geçirmek için çeşitli yöntemler aranıyor. Ne yaparsam yapayım regl ağrısından kurtulamıyorum diyorsanız TikTok'ta yayınlanan basit yönteme şans verebilirsiniz.

Kadin 12-04-2023 11:06

Böbrek taşı sandı doğum sancısı çıktı! Genç kız hamile olduğunu doğum sırasında öğrendi

Anne adayları hamilelik süreci boyunca hem fiziksel hem de psikolojik olarak birçok değişim yaşayabiliyor. Ancak bazı kadınlar bu süreci en az etkili şekilde geçirebiliyor. 18 yaşındaki BriAnna Blanton, böbrek taşı ağrısı sandığı sağlık sorunlarının doğum sancısı olduğunu öğrendi. Genç anne doğum sırasında öğrendiği hamileliği sebebiyle yaşadığı şoku anlattı.

Kadin 05-04-2023 11:36

Bu kanamalara dikkat! Kanserin habercisi olabilir

Kadınların ergenlik döneminde başlayan adet kanamaları menopoza girene kadar devam ediyor. Sağlıklı bir vücut için adet kanamalarının düzenli olması önem taşıyor. Ancak bazı durumlarda gelen kanamalar sağlık risklerine karşı uyarıcı olabiliyor. Uzmanlar belirsiz kanamaların kanser habercisi olabileceğini belirtiyor.

Kadin 29-03-2023 11:12

Oruçluyken adet olunca ne yapılır? Oruçluyken regl olmak orucu bozar mı?

Adet, regl olmanın orucu bozup bozmayacağı, Ramazan ayına kısa bir süre kala araştırılmaya başlandı. Bilindiği üzere sakız çiğnemek, yemek yemek, su içmek gibi durumlar orucu bozuyor. Oruçlu kişi orucunu bilerek bozarsa kaza orucu tutarak telafi edebiliyor. Peki oruçluyken adet olunca ne yapılır? Oruçluyken regl olmak orucu bozar mı? İşte detaylar...

Haber 09-03-2023 17:02

Uzun boy sanıldığı kadar iyi değilmiş! Boy uzunluğunuz 6 ölümcül hastalık riskini artırıyor

Uzun boy birçok kişinin övündüğü fiziksel özellikleri arasında yer alıyor. Çocukluktan itibaren daha uzun olabilmek adına çeşitli sporlar yapılıyor ve boy uzatacak gıdalar tüketiliyor. Ancak yapılan araştırmalarda boy uzunluğunun 6 ölümcül kanser riskini artırabileceği bulundu.

Haber 18-01-2023 16:08

83 gün boyunca regl olan kadın duyanları dehşete düşürüyor! Doktorlar hastalığına inanmadı

Kadınlar regl süreci boyunca vücutlarında, sağlıklarında ve psikolojilerinde farklılar yaşayabiliyorlar. Bazı kadınlar adetliyken dayanılmaz regl ağrıları yaşıyor. Hemen bitmesi istenen regl sürecini 83 gün boyunca yaşayan bir kadın kan nakli olmak zorunda kaldı. Yaşadıklarını duyan kadınlar zorlu mücadelesine hayran kaldı.

Kadin 13-01-2023 15:03

Her kadının başına gelebilir! Adet olurken yaşadığı korkunç deneyimi paylaştı

Adet olurken vücutta ve psikolojide çeşitli değişimler görülebiliyor. Bu değişimler kadınların ve çevresinin tedirgin olmasına yol açabiliyor. TikTok'ta regl döneminde yaşadığı korkutucu deneyimi paylaşan bir kadın kısa süre içerisinde milyonlarca kişi tarafından izlendi. Videoyu izleyen sosyal medya kullanıcılarından bazıları bu korkunç deneyimi kendilerinin de yaşadığı açıkladı.

Kadin 28-12-2022 10:48

Bebeğinin bezi bir anda kanlar içinde kaldı! Hastanedeki teşhis karşısında şok yaşadı

Bebeklerin sağlığı için ebeveynlerin oldukça sorumluluk sahibi olması gerekiyor. Bebeklerde ve çocuklarda görülen en ufak değişimler ciddi hastalıkların belirtisi olabiliyor. Sarah Regan, 9 aylık bebeğinin bezinin kanla dolu olduğunu görünce dehşete kapıldı. Hastanede yapılan teşhisin ardından bebeğin annesi ve teşhisi duyan herkes şok yaşadı.

Kadin 23-11-2022 10:28

Seks sırasında yaşanan tuhaf durumların nedenleri! Aslında oldukça normaller

Cinsel ilişkiler hakkında konuşulmaması yaşadığınız şeyleri tuhaf karşılamanıza neden olabilir. Seks esnasında yaşanılan bazı durumlar garip görülüyor. Bu durumlar ilişkilerin bozulmasına neden olabiliyor. Ancak bu tarz gariplikler oldukça normal. Her çift bu durumlardan en az birkaçını yaşıyor. İşte garip durumların nedenleri...

Haber 29-10-2022 10:07

Uzmanlar uyarıyor! Günlük kullandığınız bu eşyalar ve yiyecekler kısırlığa yol açıyor

Gündelik yaşamdaki alışkanlıklarımız sağlığımızı oldukça etkiliyor. Özellikle üreme sağlığı birçok etkenden kolayca etkilenebiliyor. Günümüzde hamile kalmak giderek zorlaşıyor. Uzmanlar bunun nedenlerinin farkında olmadan yaptığımız zararlı alışkanlıklar olduğunu belirtiyor.

Kadin 17-10-2022 07:33

REGL SANCISINDAN KURTULUN! Regl ağrısına ne iyi gelir? Adet ağrısı nasıl geçer?

Adet (regl) dönemi ağrıları hemen hemen her kadının dönemsel olarak yaşadığı bir sorundur. Kimi kadınlar regl dönemini tamamen ağrısız bir şekilde atlatabiliyorken kimi kadınlarda bu durum tam tersi olarak şiddetli ağrı ve sancılar eşliğinde sürebilmketedir. Adet ağrısı yaşayan pek çok kadın internet üzerinden "Adet ağrısı nasıl geçer? Regl ağrısına ne iyi gelir? şeklinde aramalar yapıyor. İşte adet döneminde dikkat edilmesi gerekenler ve regl sancısından kurtulmanın yolları...

Kadin 24-09-2022 13:33

Sadece 15 yaşındaydı! Hamile olduğunu tuvaletini yaparken öğrendi

Dünyada birçok kadın hamilelik sürecinde hamile olduğunu fark etmeyebiliyor. Bu kadınlar genellikle son aylarda yaşanan ani kilo artışları nedeniyle hamile olduğunu anlasa da bazıları hamileliğini doğum başlayınca öğreniyor. 15 yaşında hamile kalan Alexis'de bu kadınlar arasında bulunuyor. Alexis yaşadıklarını TikTok hesabında anlattı.

Haber 13-09-2022 10:39

Sancıyı azaltıyor, ruh haline iyi geliyor! İşte adet sancısına iyi gelen besinler

Kadın vücudunun mucizevi bir yaratılışa sahip olmasının belirtilerinden biri; ‘’regl’’ olarak da bilinen adet dönemi. Her ay milyonlarca kadının düzenli olarak geçirdiği adet dönemi, belirli bir periyotu kapsıyor. Öyle ki adet dönemi öncesinde, adet döneminde ve adet dönemi sonrasında kadınların ruh hali devamlı farklılık gösterebiliyor.

Haber 10-09-2022 10:00

Sosyal medya fenomeni Mimi Bolivya’nın güzellik rutini şaşkınlık yarattı! Yaşlanmayı geciktirmek için adet kanını yüzüne sürüyor

Sosyal medya fenomeni Mimi Bolivya, sosyal medyadan güzellik rutinlerini anlattığı bir gönderi yayınladı. Daha genç görünmek için ilginç bir yönteme başvuran Bolivya, genellikle bir fırça yardımıyla adet kanını yüzüne sürerek tamamen doğal bir maske oluşturduğunu söyledi.

Trend 27-07-2022 16:11

Menopozun etkilerini azaltmak için yapılması gerekenler

Menopoz belirli bir yaştan sonra kadınların yaşadığı süreçler arasında yer alıyor. Kadınlar menopozun etkilerinden dolayı stres ve endişe yaşayabiliyor. Menopoz sürecinin etkilerini azaltmak için aşağıda yer alan tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.

Kadin 11-06-2022 15:44

Regl orucu bozar mı? Adet olunca oruç tutulur mu?

Regl orucu bozar mı? sorusunun yanıtı Ramazan ayı münasebetiyle vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Ramazan ayı 2 Nisan Cumartesi günü başladı, 1 Mayıs Pazar akşamı ise sona erecek. Bu kapsamda Regl orucu bozar mı? Adet olunca oruç tutulur mu? soru ve konu başlıkları araştırılmaya başlandı. Regl (adet olmak) ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan açıklamanın detayları haberimizde....

Haber 03-04-2022 12:58

Miyoma karşı önlemini al! Kansere neden olabiliyor...

Miyomlar kadınların çoğunda görülen rahimde ortaya çıkan iyi huylu tümörlerdir. Miyom fazla dikkate alınmasa da bazı vakalarda kansere dönüşebilmektedir. Bu tehlikeli durumu önlemek adına miyom belirtilerine dikkat edilmeli ve mutlaka düzenli olarak doktora kontrole gidilmelidir.

Kadin 02-03-2022 13:59

Her 4 kadından 3’ü bu sorunu yaşıyor! Hayat kalitesini düşürüyor

Halsizlikten bel ağrısına, gerginlikten kilo alımına, göğüslerde şişkinlikten baş ağrısına, depresif ruh halinden dikkati toplamakta güçlük çekmeye… Toplumda ‘adet öncesi gerginlik sendromu’ olarak bilinen ‘premenstruel sendrom’ pek çok kadının ortak sorunu. Üreme çağındaki her 4 kadından 3’ünde görülüyor ve nadiren de olsa yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilecek boyutlara oluşabiliyor.

Haber 23-02-2022 11:01

Bilime meraklı çocuklar Bilecik'te şenlikte buluşuyor

Vali Kemal Kızılkaya: - "İnsanlarımız TEKNOFEST etkinliklerini ziyaret ederek Türk mühendislerinin Türk gençlerinin kendilerine imkan verildiğinde, inanıldığında neler başarabildiklerini tekrar bir daha görsünler"

Yurthaber 08-10-2021 12:16

Aşırı tüy sorunu yaşayan kadınlar dikkat! Nedeni hormonal olabilir

Üreme çağındaki kadınların yüzde 5 ila 8’ini etkileyen hirsutizmin (aşırı tüylenme) altında yatan neden tespit edildiğinde çözümsüz olmadığını söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Esra Nur Özgür, bu durumun farklı sebeplerinin mutlaka araştırılması gerektiğinin altını çizdi.

Kadin 31-05-2021 14:39

İdrar yolu enfeksiyonları menopoz belirtisi olabilir

Kadının adet döngüsünün son bulduğu ve gebe kalamadığı menopoz dönemi birçok belirtiyle kendini göstermektedir. Bu belirtilerden bir tanesi de idrar yolu enfeksiyonları olarak karşımıza çıkıyor.

Kadin 04-05-2021 10:18

Adetten önce ve sonra yaşanan lekelenme orucu bozar mı? Adet lekesi orucu bozar mı? Adetten sonra gerçekleşen akıntı orucu bozar mı?

Ramazan ayının gelmesi ile beraber birçok Müslüman vatandaş, ilk oruçlarına niyet etti. Ancak her sene olduğu gibi bu senede Müslüman vatandaşların Ramazan ayında en çok araştırdığı konulardan biri de orucu bozan durumların ne olduğu oldu. Sağlıklı her kadın, düzenli olarak her ay adet kanaması geçirmektedir. Adet öncesi ve sonrasında gerçekleşen lekelenmeler ise sıklıkla görülmektedir. Oruç tutan kadınlar, adet lekelenmelerinden dolayı orucun bozulup bozulmadığını araştırmaktadır.

Kadin 13-04-2021 11:48

Yeni Zelanda kız öğrencilere ücretsiz hijyenik ped sağlayacak

Yeni Zelanda'da okullarda hijyenik kadın ürünlerini temin etmeye maddi gücü yetmeyen kız öğrencilerin derslere katılımını artırmak amacıyla bu ürünlerin ücretsiz dağıtılacağı açıklandı.

Haber 18-02-2021 11:59

Uzmanlardan geç yumurtlama uyarısı: Tedavi edilirse gebelik şansı artıyor

Geç yumurtlama birçok kadının başına gelebilen bir durum. Farklı nedenlerden kaynaklanan geç yumurtlamanın düzenli olması durumunda endişe edilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, geç yumurtlama tedavisinin gebe kalma şansını artırabileceğini söyledi.

Haber 24-09-2020 17:51

Adet öncesi gerginliği engellemek mümkün mü? İşte 5 öneri

Birçok kadının ortak sorunu olarak karşımıza çıkan adet öncesi gerginlik olarak da bilinen Premenstruel sendrom (PMS), depresyon, halsizlik, uyku hali, duygu durum dalgalanmaları, sinirlilik, gerginlik gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Premenstruel sendrom iş ve sosyal yaşamı olumsuz yönde etkileyebildiğine dikkat çeken Op. Dr. Banu Mat, halk arasında adet öncesi gerginlik olarak bilinen PMS hakkında önemli bilgi verdi.

Haber 26-08-2020 14:46

Regl öncesi döneminde şişkinlikle başa çıkmak için ne yapmalı?

Regl öncesi dönemde, yani regl olmadan bir hafta ya da 10 gün öncesinde kadınlarda şişkinlik problemi yaşanabilir. Çünkü vücut su toplar ve ödem hali oluşur. Bu bazen son derece rahatsız edici de olabilir. Yani öfkeye ve gerginliğe yol açabilir.

Kadin 13-08-2020 10:49

Stres adet döngüsünü bozuyor

Pandemi süreciyle beraber artan endişe ve stres bazı sorunlar için tetikleyici olabiliyor. Yaşanan travma veya stresin beyindeki üst merkezlerde adet döngüsünü kontrol eden hormonların üretimine etki ederek adet döngüsünü de etkilediğini söyleyen uzmanlar, bu sorunun kadınların yüzde 5-35’i arasında gözlenebildiğini söyledi.

Haber 23-07-2020 12:27

En ilginç düğün adetleri

İki kişinin hayatlarını sonsuza dek birleştirdikleri gün özel merasimler düzenlenerek kutlamalar yapılıyor. Bu kutlamaların öncesinde ve sonrasında gerçekleştirilen geleneklerse kültürlere göre farklılık gösteriyor.

Trend 11-01-2019 11:42

Adet öncesi sendrom nedir? Adet öncesi sendrom nasıl önlenir?

Baş ve karın ağrınız geçmek bilmiyor, kabaran iştahınız ve şişen vücudunuzla mücadele ederken bir yandan da sinirli, yorgun ve kaygı dolu günler geçiriyorsanız adet öncesi sendromla karşı karşıyasınız. Pek çok kadın adet öncesi günlerde benzer fiziksel ya da ruhsal değişiklikler yaşıyor. Her ay yaşanan bu değişiklikler kadınların gündelik hayatta oldukça zorlanmasına neden oluyor. Konuyla ilgili bilgi veren Op. Dr. Celtemen, adet öncesi sendromla baş etme yöntemlerini anlattı.

Haber 02-01-2019 10:31

O ülkede anneler gerdek gecesi kızlarının bekaretini kaybetmesini izliyor

Pek çok konuda olduğu gibi cinsellik konusunda da gelenekler ülkelere göre değişebiliyor. Ancak bazı ülkelerdeki adetler duyanları şaşkına çevirebilecek kadar ilginç olabiliyor. Mesela bir ülkede ışığı kapatmadan cinsel ilişkiye girmek yasak kabul edilirken, başka bir ülkede erkek fotoğrafı ya da posteri önünde soyunmak yasak sayılıyor.

Trend 12-12-2018 11:06

Arkadaşları, damadın başında onlarca yumurta kırdı

Adıyamanlı Mustafa Şahin ve Eda Şahin çiftinin kına gecesi ilginç görüntülere sahne oldu. Damadın yakınları adetlere göre, Mustafa Şahin’in evlenerek aralarından ayrılması nedeniyle genç damadın başında onlarca yumurta kırdı.

Trend 11-12-2018 12:00

Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu: Adet olmak hastalıktır! Kızlar tedavi edilsin

Eğitim-İş Sendikası, Güzelbahçe Müftülüğü tarafından Mevlid-i Nebi Etkinlikleri Haftası’nda öğrencilere verilen 'Peygamberimiz ve Gençlik' adlı konferansta söylenen sözlerle ilgili olarak İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve 9 Eylül Üniversitesi Rektörlüğü’ne suç duyurusunda bulundu. Söz konusu etkinlikte Dokuz Eylül Üniversitesi'nde görevli öğretim üyesi İbrahim Emiroğlu'nun "15 yaşındaki kızlar evlenebilir" ve "Adet olmak bir hastalıktır, kızlar tedavi edilsin" sözleri büyük tepki topladı.

Haber 04-12-2018 07:11

Dünyanın en ilginç geleneği! Mezarları açıp...

Birbirinden farklı geleneklerle bezenmiş topluluklar, sürdürdükleri ilginç adetleriyle duyanları şaşkına çevirmeyi başarıyorlar. Özellikle de bazı ülkelerin toplulukları tarafından ölülerle ilgili olarak sürüdülen gelenekler akıllarda yer edecek cinsten olabiliyor.

Haber 26-10-2018 12:36

Safranbolu'nun düğün geleneği kayıt altına alınıyor

Safranbolu ilçesine bağlı Yazıköy Köyü'nde unutulmaya yüz tutmuş olan düğün geleneği, canlandırma çekimleri yapılarak Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kayıt altına alınıyor.

Haber 24-09-2018 11:28

Tatilde regl olmamak için ilaç kullanmak zararlı mı?

Tatilde regl olan kadınlar ne yapmalı sorusunun cevabını arıyor. Her ne kadar tatil zamanını adet dönemine göre ayarlamaya çalışsa da bazen istenilenin dışında bir döneme denk gelebiliyor. Bu sebeple tatil döneminde adet olan kadınlar farklı çözüm yollarına başvurmaya çalışıyor. Tatilde regl olmamak için akla gelen ilk çözüm adet dönemini geciktirici ilaçlar kullanmak oluyor. Fakat uzmanlar tatilde regli dönemini değiştiren ilacın danışılmadan kullanılmaması gerektiğini söylüyor.

Haber 20-08-2018 14:48

Şiddetli adet sancısı neden olur? Şiddetli adet sancısı nasıl geçer? Şiddetli adet sancısını ne keser?

Şiddetli adet sancısı nedenleri farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Şiddetli adet sancısını ne geçirir? Şiddetli adet ağrıları nedenlerinin tam olarak öğrenilebilmesi için doktor kontrolünden geçmek şart. Şiddetli adet sancısı nasıl geçer, şiddetli adet sancısını ne keser? sorusu ise pek çok kadının cevaplanmasını beklediği sorular arasında yer alıyor.

Haber 06-08-2018 09:14

Osmanlı'da ramazan nasıl geçerdi? İşte unutulan Ramazan alışkanlıkları...

Osmanlı zamanında Ramazan ayı, sadece bayramın değil her gününün paylaşım ve hoşgörü içinde geçerdi.

Haber 01-06-2018 10:01

Adet olan kadınları toplumdan dışlayan korkunç gelenekler

Adet olan kadınlar sürgüne gönderiliyor, eve kapatılıyor, yemek pişirmelerine, çiçeklere dokunmalarına izin verilmiyor.

Kadin 30-11-2017 14:17