Çevre Kirliliği Haberleri Ve Son Dakika Çevre Kirliliği Haberleri

Çevre Kirliliği Haberleri Ve Son Dakika Çevre Kirliliği Haberleri

Çevre kirliliği, doğanın insan eliyle yapay bir şekilde bozulmasına verilen isimdir. Ekosistemi ve döngüyü bozma eylemleri, kirlenme şeklinde tarif edilmektedir. Çevre, en basit tanımıyla dünya üzerinde yaşayan canlıların, hayatları boyunca ilişki kurduğu dış ortamdır. Birçok kaynakta ‘ekosistem’ olarak tanımlanmaktadır. Hava, toprak ve su bu çevrenin fiziksel unsurlarını teşkil eder. İnsan, hayvan, bitki ve mikroorganizmalar ise bu ekosistemin biyolojik unsurlarını teşkil etmektedir. Ekosistem yani çevrenin canlılar üzerindeki olumsuz etkilerine ve cansız ögeler üzerindeki yapısal zararlarına ‘çevre kirliliği’ denir. Bu kirlilik yabancı maddelerin hava, toprak ve suya karışmasıyla ortaya çıkmaktadır. Yapay olarak yani insan eliyle yaratılan kirliliğin doğaya verdiği tahribat her geçen gün artmaktadır.

Çevre Kirliliği Haberleri

Sakın kalan yağları lavaboya dökmeyin! Tek adımda en az atıkla kalan yağlardan kurtulun

Yağlı kızartmaların ardından kirli yağı lavaboya döküyorsanız hem lavabonuzun sağlığını bozuyor hem de çevreyi kirletiyorsunuz. Lavaboya dökülen yağlar uzun zaman içerisinde giderlerin tıkanmasına neden oluyor, çevre kirliliğe neden oluyor. Bu kirli yağları direkt çöpe dökmeden kurtulma yolunu düşünüyorsanız çözümü basit!

Kadin 12-10-22 09:14

Kocaeli'de dev kuklalar çevre kirliliğini bir çocuğun gözünden anlatacak

Kocaeli'de dev kuklalar çevre kirliliğini bir çocuğun gözünden anlatacak

Yurthaber 09-10-22 13:42

Hatay sahillerini temiz tutmak için 8 ayda 692 ton atık topladılar

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Mahir Çiçek: - "Caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağası yuvalarının olduğu kumsalları atıklardan arındırıyoruz, sahillerimizi onlar için de koruyoruz"

Yurthaber 27-09-22 11:06

Sivas'ta gönüllü gençler kuraklıktan etkilenen gölette 100 poşet çöp topladı

Sivas'ta gönüllü gençler kuraklıktan etkilenen gölette 100 poşet çöp topladı

Yurthaber 17-09-22 16:54

Antalya'da boş araziye beton döken 2 mikser şoförü ile şirkete para cezası verildi

Antalya'da boş araziye beton döken 2 mikser şoförü ile şirkete para cezası verildi

Yurthaber 02-09-22 16:32

Tarkan'dan duyarsız insanlara isyan: Bu nedir ya? Çok ayıp!

Tarkan bir süre önce çıkardığı "Yap Bi Güzellik" şarkısıyla adından söz ettirmeye devam ediyor. Bugün Kilyos plajına inen Megastar Tarkan, çöplerini sahilde bırakıp giden insanlara tepki gösterdi. "Temizlik imandan gelir gibi büyük laflar eden bir milletiz ama sonuca baktığımda her yer çöp içinde" diyen Tarkan'ın söz konusu paylaşımı gündem oldu.

Magazin 30-07-22 19:50

Erzincan'da çevre kirliliğine neden olan altın madenine 16,4 milyon lira ceza

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca, altın madeni işletmesi hakkında, cezanın yanı sıra Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu

Yurthaber 25-06-22 11:39

Tekirdağ'da çevre faciası! Kırmızı renkle akmaya başladı

Tekirdağ'da korkutan çevre faciası görüntülendi. Çerkezköy ilçesinde Çorlu Deresi'ne, oradan da Ergene Nehri'ne karışan bir kanaldan kırmızı renkli su aktı. Kırmızı renkli suyun, bölgede faaliyet gösteren bir fabrikadan bırakıldığı tahmin edilen kimyasal atık olduğu değerlendiriliyor.

Haber 28-05-22 20:53

Lancet'in 2019 yılı kirlilik araştırması: Dünyada her 6 ölümden birinin sebebi kirlilik

Lancet Komisyonu'nun çevre kirliliği ve sağlık araştırmasına göre kirlilik dünyadaki en önemli ölüm sebeplerinden biri. The report found that nearly 1.6 million deaths in India were due to air pollution alone.

Haber 18-05-22 18:05

Karadeniz'de teyakkuza geçiren görüntü! Hemen numune aldılar...

Marmara Denizi’ndeki korkutan renk değişiminin ardından benzer bir haber de Karadeniz kıyılarından geldi. Arnavutköy Karaburun Sahili'nde, deniz suyunun rengi bölüm bölüm turuncu ve kızıla döndü. İşte son dakika haberinin detayları…

Haber 14-05-22 08:53

Göç yollarındaki değişimler leyleklerin yaşamını etkiliyor

Her yıl dünyanın bir ucundan diğerine göç eden milyonlarca leylek hava şartları, iklim değişikliği, çevre kirliliği ve kentleşme gibi faktörler nedeniyle büyük tehlikelerle karşılaşıyor - Kuş gözlemcisi Ümit Yardım: - "Terkos Gölü, Durusu ve Ömerli Barajı etrafındaki yumuşak alanda leyleklerin can damarı besinleri var, oradaki suların iyi korunması lazım. Sulak alanlar azalırsa leylekler besin bulamayacak"

Yurthaber 20-04-22 11:10

Dicle Baraj Gölü'nde fosil yakıtlı teknelere izin verilmeyecek

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi: - "Eğil ilçesindeki teknelerle ilgili bir karar aldık. Tekneler fosil (petrol) yakıtla çalıştıkları için havzayı kirletiyorlardı. Çocuklarımıza daha sağlıklı ve temiz bir su bırakmak için tekne sahipleriyle çalışmalarını durdurmaları için görüştük" - "Tekne sahiplerimizle yaptığımız görüşmede bir kooperatif kurmaları halinde Karacadağ Kalkınma Ajansı bunlara destek verebiliyor. Kooperatif kurmamaları durumda her bir işletmeci kendi imkanlarıyla güneş enerjili ya da akü ile çalışacak"

Yurthaber 13-04-22 11:10

Uyarılar yetmiyor! Sonuçlar dehşet verici: Dünyanın 99'u sağlıksız hava soluyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünya nüfusunun neredeyse tamamının, insan sağlığını tehdit eder nitelikte hava soluduğunu açıkladı. Son 11 yılda havadaki zararlı madde miktarının 6 kattan fazla arttığı vurgulanan raporda, kirli havanın felce ve solunum hastalıklarına yol açabileceği duyuruldu. Örgütün 7 Nisan Dünya Sağlık Günü öncesi yayımladığı raporda, 117 ülke ve 6 binin üzerinde şehirde hava kalitesine dair veriler ve bulgular paylaşıldı.

Haber 07-04-22 09:05

Son dönemde çok konuşuluyor! Metaverse ile enerji ihtiyaçları artacak

Son dönemin gözdesi olan metaverse'ün doğaya etkisi konusunda uzmanlar farklı noktalara dikkat çekti. Çevre Mühendisi Prof. Dr. Mustafa Öztürk, ulaşım kaynaklı kirleticilerde yüzde 20'lik bir düşüş olacağını ifade ederken, Bilişim ve Siber Güvenlik Uzmanı Osman Demircan ise enerji ihtiyaçlarının artacağına vurgu yaptı.

Haber 03-04-22 13:45

Adım adım felakete sürükleniyoruz! Koronavirüsten daha ölümcül

Çevre kirliliği ve iklim değişikliği hem insan hayatını hem de dünyayı ciddi şekilde tehdit ediyor. Birleşmiş Milletler (BM) Çevre Programının raporu çevre kirliliğinin sarsıcı boyutlarını ortaya koydu. Rapora göre; yeni tip koronavirüs (Covid-19) şimdiye kadar 5,9 milyon can kaybına yol açarken çevre kirliliği her yıl en az 9 milyon kişinin erken ölmesine neden oluyor.

Haber 18-02-22 07:30

BM raporunda ortaya çıktı... Covid-19'dan daha fazla can kaybına neden oluyor

Çevre kirliliğinin Covid-19 salgınından daha fazla can kaybına neden olduğu Birleşmiş Milletler (BM) Çevre Programı'nın yayımladığı raporda ortaya çıktı. Raporda, çevre kirliliğinin her yıl en az 9 milyon kişinin erken ölmesine sebebiyet verdiği ifade edildi.

Haber 15-02-22 22:24

Kocaeli'de denizi kirlettiği belirlenen gemiye 3 milyon 228 bin lira ceza kesildi

Kocaeli'de denizi kirlettiği belirlenen gemiye 3 milyon 228 bin lira ceza kesildi

Yurthaber 17-12-21 22:50

Akıllı atık sistemine atılan her parça hane ekonomisine katkı sağlıyor

Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde, Akıllı Atık Tanıma Sistemi'ne atılan metal kutu ve plastik şişeler, hem çevre kirliliğini önlüyor hem de kazanılan puanlarla alışveriş yapılabiliyor - Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli: - "Geri dönüşümü özendirmek istiyoruz, geri dönüşümden elde edilecek atık kazancı vatandaşlarımıza geri döndürüyoruz. Bunu yaygınlaştırabilirsek hem ülkemiz hem kentimiz hem de doğa kazanacak"

Yurthaber 13-12-21 11:07

Edirne'de öğrenci ve akademisyenler Tunca Nehri çevresindeki çöpleri topladı

Edirne'de öğrenci ve akademisyenler Tunca Nehri çevresindeki çöpleri topladı

Yurthaber 11-12-21 14:54

2018'den bu yana takip ediliyor! Türkiye'nin en kirli kenti İstanbul oldu

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Geomatik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu ve akademisyenler, fosil yakıtların çevreyi nasıl kirlettiğini uydu verileriyle ortaya çıkaran bir yazılım geliştirdi. 2018 yılından bugüne günlük veya aylık toplanan verilerde; İstanbul, Ankara ve İzmir'in Türkiye'nin en kirli kentleri olduğu tespit edildi.

Haber 11-11-21 12:25

Denizden çıkartıldı! Görenleri şaşkına çevirdi

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde denizde temizlik yapan ekiplerin, mavi sulardan çıkardığı piknik masası şaşkına görenleri çevirdi.

Haber 22-10-21 00:30

İzmit Körfezi'ni kirleten gemiye yaklaşık 1,8 milyon lira ceza kesildi

İzmit Körfezi'ni kirleten gemiye yaklaşık 1,8 milyon lira ceza kesildi

Yurthaber 02-10-21 16:55

İzmit Körfezi'ni kirleten gemiye 3,4 milyon lira ceza uygulandı

İzmit Körfezi'ni kirleten gemiye 3,4 milyon lira ceza uygulandı

Yurthaber 22-08-21 10:10

Gökhan Türkmen'den örnek davranış! Çevre temizliği etkinliğine katıldı

Ünlü şarkıcı Gökhan Türkmen, dayanışma kültürünü yaygınlaştırmayı ve toplumsal konulara dikkat çekmeyi hedefleyen Anadolu Efes Gönüllüleri ile birlikte Bozcaada Beylik Koyu’nda gerçekleştirilen çevre temizliği etkinliğinde yer aldı.

Magazin 21-08-21 14:00

Bozcaada'da plajdaki şezlong ve şemsiyelere zarar veren kişilere cezai işlem uygulanacak

Bozcaada'da plajdaki şezlong ve şemsiyelere zarar veren kişilere cezai işlem uygulanacak

Yurthaber 19-07-21 14:49

Datça sahilinde endişelendiren görüntü

Muğla'nın Datça ilçesinin mavi bayraklı Kumluk Plajı’nda deniz yüzeyinin görüntüsü endişelendirdi. Kirliliğin yağmur sulama kanalına atılan yağ ve deterjan karışımı atık olduğu; kaynağının ise araştırıldığı bildirildi. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkilisi Gıda Mühendisi İlke Curacı ise benzer şikayetlerin 1 aydır kendilerine ulaştığını söyledi.

Haber 10-07-21 18:23

İzmit Körfezi’ni kirleten gemiye ceza yağdı

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde bağlı olduğu limanda İzmit Körfezi'ni kirlettiği tespit edilen gemiye 530 bin 213 TL para cezası kesildi.

Haber 08-07-21 16:45

Leonardo DiCaprio ikiyüzlülükle suçlanıyor

Hollywood yıldızı Leonardo DiCaprio, Belize’deki adada yaptırmayı planladığı lüks tatil sitesinin inşaatına çevrecilerin tepkisi nedeniyle başlayamadı.

Magazin 24-06-21 08:02

Almanya’daki Tesla fabrikası çevrecilerin hedefinde

Yaşanan bazı gelişmeler şirketi zor durumda bırakıyor. Hadi gelin çevreciler ve Tesla fabrikası arasındaki mücadeleye birlikte göz atalım.

Haber 16-06-21 11:13

Bakan Kurum, Marmara için acil eylem planını açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum son günlerin en çok konuşulan konusu olan müsilaj problemiyle ilgili acil eylem planını açıkladı. 8 Haziran'dan itibaren 7 gün 24 saat temizlik çalışması başlatılacağını söyleyen Bakan Kurum, "8 Haziran Salı günü tüm kurumlarımızla, belediyelerimizle, doğa severlerimizle, sporcularımız, sanatçılarımız, tüm vatandaşlarımızla birlikte, bir seferberlik anlayışıyla, Türkiye’nin en büyük deniz temizliğini yapacağız.” dedi.

Haber 06-06-21 17:39

Amasra'da denizden 1 saatte 20 çuval atık çıkardılar

Bartın'ın Amasra ilçesinde, '5 Haziran Dünya Çevre Günü' etkinliğinde 6 dalgıç, denizden 1 saat içinde 20 çuval atık çıkardı.

Haber 05-06-21 17:47

Gazze’de İsrail saldırılarında zarar gören kanalizasyon tesislerindeki kirli su denize aktı

Gazze Şeridi’nde İsrail saldırılarında hedef alınan kanalizasyon tesislerinin zarar görmesi nedeniyle kirli su denize aktı.

Haber 30-05-21 17:35

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, evsel atıklarla çevrenin kirletilmesine tepki gösterdi

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, evsel atıklarla çevrenin kirletilmesine tepki gösterdi

Yurthaber 19-05-21 15:47

Alibeyköy Barajı çevresindeki plastik atık dağları ile ilgili uzmanlardan korkutan uyarı

İstanbul'un en önemli su kaynaklarından Alibeyköy Barajı çevresinde kaçak olarak dökülen plastik atık dağları ile ilgili olarak Doç. Dr. Sedat Gündoğdu, "Atık plastikler insanlar, balıklar ve kuşlar başta olmak üzere birçok canlı türünü olumsuz etkiliyor. Aynı zamanda atık plastikler, insanların dolaşım ve üreme sistemlerini hatta beyin fonksiyonlarını etkiliyor" dedi.

Haber 17-05-21 16:14

Çevreye duyarlı fotoğraf yarışmasının sonuçları belli oldu

Gençlerin Kadrajından: “Çevreye Duyarlı Fikirler Fotoğraf Yarışması” sonuçları açıklandı.

Trend 03-05-21 16:54

Bilim insanları inanılmaz bir şeyi ortaya çıkardı!

ABD'de bilim insanları, yaşanılan çevrenin insan beynini etkileyebileceğini ortaya koydu. Araştırma kapsamında, 601 kişi 10 yıl süreyle takip edildi.

Haber 21-04-21 08:00

Bilim insanları açıkladı: Penisler küçüldü, cinsellik azaldı! Neden olan şey...

Hepimiz toksik kimyasalların ve plastiğin kötü olduğunu biliyoruz ancak yapılan son araştırmalara göre bu kimyasallar insanlara çok daha kişisel bir düzeyde zarar veriyor. Öyle ki, bilim insanları kirliliğin penis küçülttüğünü, cinselliği azalttığını söylüyorlar.

Haber 24-03-21 07:24

Tarihi Şamran Kanalı'ndan 2 ton 'çöp' toplandı

Van’ın İpekyolu Belediyesi tarafından başlatılan çevre temizliği kapsamında tarihi Şamran Kanalı’nda yaklaşık 2 ton çöp toplandı.

Haber 16-03-21 19:20

Sintine nedir? Zararları nelerdir?

Sintine, geminin en alt kısmında yer alan bölüme denir. Gemilerin atıkları bu bölgede toplanır ve zararsız hale getirildikten sonra ise tekne dışına atılır. Sintine, çevre problemleri ile sık sık gündeme gelir.

Haber 14-03-21 18:56

Karabük'te çaya atılan kasalarca ölü hamsi görenleri şoke etti

Karabük'te Araç Çay'ına atıldığı belirlenen kasalarca ölü hamsinin çevre kirliliğine neden oldu. Ölü hamsinin toplanması için çalışma başlatıldı. Zabıta ekipleri, atanların bulunması için çalışma yürütüyor.

Haber 09-03-21 17:16

Karabük'te Araç Çayı'na atılan kasalarca ölü hamsi çevre kirliliğine neden oldu

Karabük'te Araç Çayı'na atılan kasalarca ölü hamsi çevre kirliliğine neden oldu

Yurthaber 09-03-21 16:47

Akdeniz’de petrol sızıntısı: İsrail'de plajlar kapatıldı

Akdeniz'de bir yük gemisinde yaşanan petrol sızıntısı nedeniyle İsrail'de plajlar ikinci bir emre kadar kapatıldı.

Haber 21-02-21 22:10

Büyük Menderes Nehri’nde kirlilik oranı 4'üncü seviyeye ulaştı

Aydın'da birçok tarım alanına su veren Büyük Menderes Nehri'ndeki kirlilik oranı 4'üncü seviyeye ulaştı. Nehre atılan öle hayvanları sokak köpeklerinin yediği görüntüler dehşete düşürürken, doğa severler ve çiftçiler bir an önce nehirdeki kirliliğe önlem alınmasını istedi.

Haber 26-01-21 20:46

Adana'da binlerce arı öldü, yetkililerden yardım istediler

Adana'da suyu çekilen Seyhan Nehri'nin kıyısında bulunan 3 bine yakın kovanda binlerce arı öldü. Yetiştiriciler, arı ölümlerinin nehirdeki kirlilik nedeniyle yaşandığını savunarak yetkililerden yardım istedi.

Haber 25-12-20 10:26

Kırklareli'nde kirlenen Çimenli Deresinin rengi değişti

İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri derede inceleme yaptı

Yurthaber 09-10-20 12:18

Bodrum'da koylarda çevre temizliği yapıldı

Bazı ağaçların dallarına kullanılmış maskelerin asıldığı görüldü

Yurthaber 09-10-20 12:14

Van'da şehir merkezindeki ahırlar yıkılıyor

Van'da şehir merkezindeki ahırlar yıkılıyor

Yurthaber 14-06-20 15:48

Küçükçekmece Gölü kahverengiye büründü

Küçükçekmece Gölü'nün bir bölümü kahverengiye büründü. Daha öncede toplu balık ölümlerinin yaşandığı gölün rengi çevre sakinlerini tedirgin etti. Kahverengiye bürünen göl havadan da fotoğraflandı.

Haber 10-06-20 16:42

İsrail’deki Nahal Alexander nehri kırmızıya büründü

İsrail'den Akdeniz'e akan Nahal Alexander nehrinin kırmızıya bürünmesi bölge halkını endişelendiriyor.

Trend 18-05-20 14:59