İkinci Dünya Savaşı Haberleri

Polonya'da 250 kilogramlık bomba alarmı! Binlerce kişi için acil tahliye...

Polonya'nın güneybatısında yer alan Wroclaw şehrinde, inşaat çalışmaları sırasında İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma Alman yapımı 250 kilogramlık patlamamış bomba bulundu. Bomba Polonya'da kısa süreli paniğe sebep oldu.

Haber

1000'den fazla kişiye mezar olmuştu! Montevideo Maru'nun enkazı bulundu

İkinci Dünya Savaşı sırasında müttefik kuvvetler tarafından yanlışlıkla batırılarak çoğunluğu Avustralyalı askerlerden oluşan ve toplamda 1000'den fazla savaş esirinin hayatına mal olan Montevideo Maru gemisinin enkazı bulundu.

Haber

İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana bir ilk! Savaş bölgesini ziyaret etti, tarihe geçti

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, sürpriz bir ziyaretle Ukrayna'ya gelerek, Rusya'nın savaş suçu işlediği iddiaları ile gündeme gelen Bucha'yı ziyaret etti. Kishida'nın ziyareti, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez bir Japonya Başbakanı'nın çatışma bölgesini ziyareti olarak kayıtlara geçti.

Haber

Sosyal medyayı karıştıran kare! İkinci Dünya Savaşı’nda çekildi, komplo teorilerini ateşledi... “Elindeki ne?”

İsmini açıklamak iki kardeş sosyal medyadan büyükbabalarının İkinci Dünya Savaşı’nda çekilen bir fotoğrafını paylaştı. Kardeşler fotoğrafta büyükbabalarının modern bir cep telefonunu elinde tuttuğunu iddia etti. Paylaşılan kare kısa sürede sosyal medyada dikkatleri çekerken komplo teorilerini de ateşledi.

Trend

İkinci Dünya Savaşı

Ikinci Dünya Savaşı Hakkındaki Haberler Mynet'Te. Ikinci Dünya Savaşı Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'Te Takip Edin.

İngiltere'deki boş bir evde İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma aşk mektupları bulundu

İngiltere'de boş bir evde İkinci Dünya Savaşı sırasında yazılmış 20 kadar aşk mektubu bulundu.

Haber

Ukrayna savaşının gölgesinde Zafer Günü törenleri

8-9 Mayıs 1945’te İkinci Dünya Savaşı, Nazi Almanyası'nın teslim olmasıyla sona erdi.

Haber

3. Dünya Savaşı çıkar mı? Rusya Ukrayna savaşı ile birlikte 3. Dünya Savaşı çıkabilir mi? Üçüncü Dünya Savaşı çıkarsa ne olur?

Rusya Ukrayna savaşı sonrası 3. Dünya Savaşı'nın çıkıp çıkmayacağı da vatandaşlar tarafından merak edildi. Rusya'nın Ukrayna'ya olan saldırıları sabah saatlerinde başlamıştı. Peki 3. Dünya Savaşı çıkar mı? Rusya Ukrayna savaşı ile birlikte 3. Dünya Savaşı çıkabilir mi? İşte merak edilenler...

Haber

İkinci Dünya Savaşı’ndaki askerlerin mektupları 76 yıl sonra teslim edildi! Duygusal anlar yaşandı

İkinci Dünya Savaşı’nda görev yapan 22 yaşındaki Amerikalı bir askerin Almanya’dan annesine gönderdiği mektup ortaya çıktı. 76 yıl sonra teslim edilen mektuptaki satırlar duygusal anlar yaşattı.

Trend

2. Dünya Savaşı'ndan kalma! Kırım’da 8 bomba patlatıldı

Kırım’da farklı noktalarda 2. Dünya Savaşı'ndan kalma 8 bomba bulundu. Bombalar kontrollü bir şekilde patlatıldı. Bir facianın önüne geçildiği belirtilirken başka bomba olup olmadığı ile ilgili çalışma başlatıldığı öğrenildi.

Haber

İkinci Dünya Savaşı sırasında hava saldırısında kömürleşen kek kalıntısı bulundu

Almanya’daki arkeologlar, Lübeck kasabasındaki bir mahzende 79 yıl öncesine ait olan bir kek kalıntısına rastladı. İkinci Dünya Savaşı yıllarında pişirildiği düşünülen fındık ve bademli kekin üzerinde araştırmalar yapılıyor.

Trend

Birçok hayvana ait kafatası, kemik ve uzuvlar var! Dünyanın en büyük büyü pazarı görenleri korkutuyor

Togo'nun başkenti Lome'de bulunan dünyanın en büyük büyü ve "Vudu" pazarı ziyaretçilerini hem şaşırtıyor hem de ürkütüyor.

Haber

100 yaşındaki eski Nazi subayı Almanya'da yargıç karşısında: '3518 cinayete yardımcı oldu'

Josef S isimli eski Nazi subayının yargılanmasına başlandı. 100 yaşındaki eski Nazi subayı, 2. Dünya Savaşı sırasında Berlin yakınlarındaki Sachsenhausen toplama kampında 3518 tutuklunun öldürülmesine yardımcı olmakla suçlanıyor.

Haber

Polonya'da inşaat çalışmaları sırasında 2. Dünya Savaşı'ndan kalma bomba bulundu

Polonya'nın Gdynia kentindeki limanda 2. Dünya Savaşı döneminden kalma patlamamış bomba bulundu. 50 kilogram ağırlığındaki bombanın çıkarılması esnasında polis limanda çalışan 300 kişiyi tahliye etti.

Haber

Savaş tarihine damga vurdu! James Bond’a ilham veren ajan: Dusko Popov

Sinema tarihinin en sevilen ve büyük bir hayran kitlesine sahip olan karakteri James Bond’tur. “007” lakabıyla anılan James Bond, ajanlığa yeni bir bakış açısı getirirken dünyaca ünlü oyuncular tarafından da canlandırılmış ve efsane haline gelmiştir. Peki James Bond’un gerçek bir hikayeden esinlenilerek ortaya çıktığını biliyor musunuz?

Trend

Srebrenitsa Katliamı nedir? Srebrenitsa Soykırımı'nı kim, ne zaman yaptı?

Srebrenitsa katliamı, Balkan tarihinde önemli tarihi olaylar arasında yer alıyor. Srebrenitsa Katliamı’nın 26. Yılında, hayatını kaybeden 8 bin 372 kişi anılıyor. Yugoslavya İç Savaşı sırasında Sırp ordusu, Srebrenitsa’yı işgal etmiştir. Ancak daha sonrasında bu olay, sadece bir işgal ile sınırlı kalmamış ve bir katliama dönüşmüştür. Temmuz 1995’de gerçekleşen Srebrenitsa Katliamı, bugün hala birçok kişiye acı dolu anlar yaşatmaktadır.

Haber

Adolf Hitler ile 36 saat evli kaldıktan sonra intihar eden gizemli kadın: Eva Braun

6 Şubat 1912 tarihinden Almanya’nın Münih şehrinde doğan Eva Braun, tarih kitaplarında Hitler’in eşi olarak tanınıyor. Ancak uzun bir süre boyunca Hitler özel hayatını gizlemeyi seçmişti. İkilinin evlilikleri sadece 36 saat sürdü ve Eva Braun boşanmanın ardından intihar etti. Sizler için bu gizemli olayı araştırdık.

Trend

Henüz 19 yaşındaydı! Sovyetler Birliği’nin ölüm meleği: Roza Shanina

Savaşlar tarih sahnesinin en can alıcı noktası olarak kabul ediliyor. Binlerce insanın ölümüne neden olan savaşlarda cephede görev alan kişilerin yetenekleri zaferi de beraberinde getirdi. İkinci Dünya Savaşı yıllarında Sovyetler Birliği ordusunda görev alan Roza Shanina güzelliğiyle zıt bir şekilde adeta ölüm açılıyordu.

Trend

Tarihin en ilginç hastalığı! Nazi soykırımından kurtulmak için uydurulan hastalık: K Sendromu

Tarih boyunca savaşlar insanoğlunun peşini adeta bırakmadı. Birinci Dünya Savaşı’nın yarattığı kaos havasının sonrasında İkinci Dünya Savaşı baş gösterdi. Adolf Hitler’in yönetimindeki Naziler insanlık tarihine damga vuran bir soykırıma imza attı. Bu soykırımından korunmak oldukça ilginç bir hastalık icat edildi.

Trend

Cephede 194 askerin hayatını kurtaran kahraman güvercin: Cher Ami

Hayvanlar tarih boyunca insanların birçok konuda yardımına koştu. Hatta insanlığın en acımasız olduğu savaş alanlarında dahi onları yalnız bırakmadı. O kahraman hayvanlardan biri de Cher Ami, Türkçe adıyla “Biricik Arkadaşım” olan bir posta güverciniydi.

Trend

Tarihin en acımasız lideri Adolf Hitler kimdir? Adolf Hitler nasıl öldü? Adolf Hitler ve Yahudi Soykırımı

Adolf Hitler, yirminci yüzyılın en kötü şöhretli diktatörü olarak tanınıyor. Hitler, Yahudi karşıtı görüşleri ile yanına birçok insanı çekmiş, hatta bir süre halkın da desteğini çok yüksek oranda almıştır. Ancak daha sonra “ölüm kampları” olarak anılan kamplarda Yahudiler’e yaptığı işkenceler ile kendi halkının da tepkisini çekmiştir. Adolf Hitler’in liderliğinde gerçekleştirilen ve “Holokost” olarak anılan Yahudi Soykırımı’nda, 10 – 11 milyon Yahudi’nin öldüğü biliniyor.

Haber

Nazi dönemindeki inanılmaz deneyler! En yüksek IQ'lu 5 cani

Adolf Hitler’in diktatörlüğünde sürdürülen Nazi dönemi tarihin en karanlık ve acımasız süreci olarak bilinir. Bu dönemde ari ırka erişmek için Yahudiler toplama kamplarında işkencelere maruz kalmıştır. Hitler’in yönetiminin en sadık üyeleri ise birçok deneye imza atmıştır. Ölüm saçan deneylerin yanında bu bilim insanlarının IQ seviyeleri de şaşkınlık yaratmıştır.

Trend

Almanya'da İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma patlamamış bomba imha edildi

Almanya’nın Köln kentinde, İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma patlamamış bomba etkisiz hale getirildi.

Haber

Dalış turizminde hareketlilik! 2. Dünya Savaşı’nda kalan Alman denizaltısı görücüye çıkıyor

Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca TCG Akın arama ve kurtarma gemisiyle Karadeniz'in 2 mil açığında 40 metre derinlikte bulunan ve uzaktan kumandalı cihazla görüntülenen 2. Dünya Savaşı'ndan kalma Alman denizaltısı U23, Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde dalış turizmine katkı sağlayacak.

Trend

Savaş meydanındaki başarısızlıklarıyla nam salan dünyanın en kötü 10 komutanı

Tarih boyunca özgürlüklerine kavuşmak ya da sınırlarını genişlemek için medeniyetler birçok kez savaştı. Bu savaşların büyük bir bölümü tarihe geçti. Hatta bu mücadele sırasında komutanların başarıları ders kitaplarında okutuldu. Peki ya başarısız olan komutanlar? Elbette ki milletlerinin kaderini değiştiren başarısızlıklarla adından söz ettiren komutanlar oldu.

Trend

Katedralin haçından 176 yıllık zaman kapsülü çıktı

Macaristan'daki en büyük kilise olan Estergon Bazilikası'nın tepesindeki haçın içinden zaman kapsülü çıktı.

Haber

Kocasını onurlandırmak ve göreve kabul edilmesini sağlamak için kendisiyle birlikte iki çocuğunu feda eden kadın: Fukuko

İkinci Dünya Savaşı yıllarında pek çok ilginç olay yaşanmıştır. Savaşın karanlık yüzünün gölgesinde onlarca hayat hem kurtulmak için hem de bu korkunç günlerin sona ermesi adına adım atmıştır. Bazıları savaşı bitirmek için kahramanca mücadele ederken bazıları ise bu kahramanlığın arkasındaki isim olmuştur.

Trend

Atlantik Okyanusu’nda 133 gün boyunca tek başına kalan Poon Lim’in inanılmaz hikayesi

İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz erzak gemisinin Atlantik Okyanusu’nda uğradığı saldırı tarihe geçti. Bu saldırıdan sadece Poon Lim isimli denizci sağ olarak kurtuldu. Ancak Atlantik Okyanusu’nda tek başına hayatta kalabilmek için inanılmaz bir mücadele verdi.

Trend

Londra’da heykeli dikilen ilk Müslüman: Casus Prenses Noor Inayat Khan

İkinci Dünya Savaşı yıllarında casusluk hikayeleri üst seviyelere ulaştı. Nazilerin yanında ve karşısında çalışan pek çok casus dünya tarihine damga vurdu. ‘Casus prenses’ lakabıyla tanınan Noor Inayat Khan, Nazi yönetimine karşı canı pahasını mücadele ettikten sonra tüm dünyada bilinen bir üne ulaştı.

Trend

Bir kenti savaşı kazanmaya ikna eden tarihi beste: Şostakoviç’in 7. Senfonisi

Müzik bütün toplumlar için iyileştirici bir güce sahiptir. Öyle ki tıbbın henüz bu kadar gelişmediği ve yoğun olmadığı dönemlerde müzik kimi hastalıkların tedavi edilmesinde etkin rol oynuyordu. İkinci Dünya Savaşı’nın yıkıcı yıllarında bir beste insanların adeta ruhunu iyileştirdi ve onları savaşı kazanmaya teşvik etti.

Trend

Hayatını kurtaran paraşütten sevdiği kadına gelinlik yapan askerin hikayesi: Maj Claude Hensinger

Evlilik çoğu kişinin hayallerini süsleyen sıradan bir beyaz kıyafetten daha fazlasıdır. Gelinliğin ifade ettiği anlam hayat boyunca unutulmayacak kadar büyüktür. Evlilik isteği olsun olmasın pek çok kadın beyaz gelinlik hayali kurar. İkinci Dünya Savaşı sırasında askerlik yapan Maj Claude Hensinger sevdiği kadına özel bir gelinlik tasarlayan tarihin en romantik aşığı olarak karşımıza çıkıyor. Dünyanın en anlamlı gelinliğinin hikayesini sizler için araştırdık.

Trend

Toplama kampında tanışan çiftin 70 yıllık evlilik hikayeleri içinizi ısıtacak

İkinci Dünya Savaşı sırasında Adolf Hitler’in yürüttüğü politikalar pek çok insanın acı çekmesine neden oldu. Özellikle “ari ırk” düşüncesiyle Yahudilerin toplama kamplarında yaşadıkları işkenceler tarihe geçti. İşte bu acımasızlık ve kötülükle bürünen toplama kamplarından birinde inanılmaz bir aşk hikayesi yaşandı. John Mackay, Edith Steiner’ı Almanya’nın en acımasız toplama kamplarından olan Auschwitz’den kurtararak büyük bir hikayeyi kendi başlarına yazmış oldu.

Trend

İkinci Dünya Savaşı’nda batan üç gemiden sağ çıkmayı başaran mucize kedi: Batmaz Sam

Tarih boyunca süren bütün savaşlar sadece insanları değil; çevreyi, doğayı ve hayvanları da etkiledi. Gerçekleştirilen toplu yıkımlarda birçok hayvan hayatını kaybetti. Bazı hayvanlar insanlarla beraber cephelerde bazıları ise başıboş bir şekilde dolaşıyordu. Hayvanlar savaş sırasında yaptıkları kahramanlıklarla da aslında tarih sayfalarında yerini aldı. Sizler için İkinci Dünya Savaşı sırasında mucizevi bir şekilde hayatta kalmayı başaran Batmaz Sam’ın hikayesini derledik.

Trend

İkinci Dünya Savaşı’nın kazanılmasında önemli bir rol oynayan kadın casus: Virginia Hall

1940 yılında Fransa’nın Nazi ordusuna yenik düşmesi sadece 6 hafta sürmüştü. İngiltere’yi Nazi’lerden uzak tutan şey ise İngiliz Kanalı’ydı. Tahta bir bacağa sahip olan kadın ajan Virginia Hall, gösterdiği üstün başarıyla bu korkunç savaşın gidişatını değiştirerek tarihe adını yazdıran isimlerden biri oldu. İkinci Dünya Savaşı’nın kaderini değiştiren kadın ajan Virginia Hall’un hikayesini sizler için araştırdık.

Trend

Tarihin tozlu sayfalarına gömülen olayları gün yüzüne çıkartıyoruz! 22 Mart tarihte bugün neler oldu?

Tarihin sır dolu perdesini sizler için bir kez daha aralıyoruz. Mart ayı içerisinde tarihte gizemli bir yolculuğa çıkıyoruz. Geçtiğimiz 22 Mart’ta tarihte neler yaşandı sizler için derledik. Dünya tarihine damga vuran 22 Mart olayları...

Trend

İki yıl boyunca gizli bir bölmede yaşayan ve yazdığı günlüklerle soykırım sembol ismi haline gelen: Anne Frank

İnsanlık tarihinin en büyük katliamlarından birinin ortasında ailesiyle birlikte yaşadıklarını günlüğüne yazan Anne Frank’in yazdıkları yetmişten fazla dile çevrildi. 14 yaşındayken iki sene boyunca gizli bir bölmede yaşamak zorunda kalan ve “Her şeye rağmen insanların kalplerinde iyi olduklarına inanıyorum” diyen Anne Frank’in hayatını sizler için araştırdık.

Trend

Savaş döneminin yetenekli casusları! Gizli mesajları örgüyle ilettiler

Savaş dönemlerinde devletlerin en büyük silahları bünyelerine kattıkları casuslarıydı. Casus hikayelerini anlatan pek çok dizi ve filme denk gelmişsinizdir. Ancak bu seferki casusluk hikayesi bir hayli ilginç. Çünkü kullanılan casusluk yöntemi kimsenin aklına gelmeyecek cinsten.

Trend

Öldürttüğü kişilerin derisinden objeler yapan tarihin en acımasız kadını: Ilse Koch

Nazi dönemi Almanyası pek çok korkunç hikaye ve gerçekle birlikte anılıyor. Tarihin en kanlı ve acımasız dönemlerinden birine işaret eden Naziler, özellikle toplama kamplarındaki Yahudilere yaşattıkları dehşet verici anlarla biliniyor.

Trend

Tarihin tozlu sayfalarına gömülen olayları gün yüzüne çıkartıyoruz! 16 Mart tarihte bugün neler oldu?

Tarihin sır dolu perdesini sizler için bir kez daha aralıyoruz. Yeni ayın ikinci haftasında tarihte gizemli bir yolculuğa çıkıyoruz. Geçtiğimiz 16 Mart’ta tarihte neler yaşandı sizler için derledik. Dünya tarihine damga vuran 16 Mart olayları...

Trend

Brezilyalı rahipten 'Holokost' duası

Brezilya’da Tupirani da Hora Lores adlı rahib düzenlediği ayin sırasında "Tanrım, İkinci Dünya Savaşı’nda yaptıklarını tekrar yapmalısın. Yahudi soykırımı (Holokost) devam etmeli" sözleriyle ettiği dua sonrası polis kiliseye operasyon düzenledi.

Haber

Rusya Devlet Başkanı Putin: Aşı piyasasında pazar kavgası var

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, küresel aşı piyasası hakkında açıklama yaparak, 100 milyar dolar hacme sahip olduğu için aşı piyasasında pazar kavgası olduğunu belirtti.

Finans