Son Dakika Yeni Diyanet Haberleri

Mardin’in büyükşehir olmasının ardından köyler resmi olarak mahalleye dönüştürüldü ve il idaresine bağlandı. Bu yasal değişikliğin ardından Mardin Valiliği tarafından tasfiye komisyonu kuruldu. Mardin Valiliği Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu, Süryanilere ait pek çok çok sayıda kilise, manastır, mezarlık gibi mülkleri kamu kurumlarına devretti. Mor Gabriel Manastırı Vakfı karara itiraz etti. Ancak tasfiye komisyonu itirazları reddetti.


Yayın Tarihi: 24.06.2017

Anjiyo yaptırmak orucu bozar mı? Orucu bozan durumlar nelerdir Ramazan ayının sonlarına yaklaştığımız bu günlerde bile merak ediliyor ve araştırılıyor. Peki oruçlu iken anjiyo yaptırsak orucumuz bozulur mu? Diyanete göre anjiyo yaptırmak orucu bozar mı? İşte diyanete göre orucu bozan durumlar...


Yayın Tarihi: 14.06.2017

Ramazan ayı ile birlikte haliyle en çok akla gelen sorular orucu bozan durumlar ile oluyor. Peki oruç hangi durumlarda bozulur? Mesela Diş tedavisi yaptırmak orucu bozar mı? Diş tedavisi sırasında yapılan iğne veya dişe konulan ilaç orucu bozar mı? İşte Diyanet'e göre orucu bozan şeyler...


Yayın Tarihi: 10.06.2017

İğne yaptırmak orucu bozar mı? Ramazan ayı ile birlikte orucu bozan durumlar ile alakalı sorular daha çok sorulmaya başlanıyor. Ramazan ayında oruc tutarken hastalanıp iğne olmak veya serum taktırmak zorunda kalanlar bu sorunun cevabını merak ediyorlar. Peki iğne yaptırmak orucu bozar mı? Serum takılması orucu bozar mı? İşte diyanetin bu sorulara cevabı...


Yayın Tarihi: 07.06.2017

Abdest nasıl alınır merak edilen konulardan biri. Mübarek Ramazan ayına girdiğimiz şu günlerde abdeste dair bilgiler araştırılıyor. Peki abdest nasıl alınır? Abdestin farzları nedir? Abdest hangi durumlar bozulur? İşte Diyanet tarafından hazırlanan abdeste dair bilgiler...


Yayın Tarihi: 29.05.2017

Diyanet İşleri Başkanlığı orucu bozan şeyler ve bozmayan durumlar hakkında fetvalar verdi. İşte Diyanet'e sorulan konulardaki fetvalar;


Yayın Tarihi: 29.05.2017

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2001 yılında Fetullahçı Terör Örgütü lideri Fetullah Gülen’le ilgili bir soruşturma için Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi’ne gönderdiği 245 evrakın kaybolduğu iddia edildi. 20 Mart 1981’de Çanakkale Merkez Vaizi iken istifa eden Fetullah Gülen’e ait dosyadaki tüm bilgi ve belgelerin dönemin Ankara 2 Nolu Devlet Güvenlik Mahkemesi'ne gönderildiği, ancak geri iade edilmediği belirtildi.


Yayın Tarihi: 22.05.2017

İhlas Haber Ajansı'nın (İHA) abonelerine internetten servis ettiği haberde, "Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in FETÖ lideri Gülen'e skandal ifadeler içeren bir mektup gönderdiği ortaya çıktı" denildi. Görmez, iddiaya sert tepki göstererek, “Diyanet’i asrın terörü FETÖ ile ilişkilendirmek büyük bir fitnedir. Bu öyle çirkin bir iftiradır ki, bu ancak darbeyi yapan terör örgütünün eseri olabilir” dedi.


Yayın Tarihi: 22.05.2017

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Özafşar'ın görevinden alınması ve Danıştay'a 4 yeni üye atanmasına dair kararlar Resmi Gazete'de yer aldı. Başbakan Yardımcılığı'na ait kararda, Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevini yürütmek üzere görevlendirilen Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar'ın bu görevinden alınmasının uygun görüldüğü belirtildi.


Yayın Tarihi: 20.05.2017

Van İl Müftülüğü için Eski Araştırma Hastanesi yakınlarında yapılacak bina için temel atma töreni düzenlendi. Düzenlenen temel atma töreninde aniden bastıran fırtına nedeniyle platformun kısmen çökmesi sonucu Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli adeta ölümden döndü. Olay sonrası törene kısa süreliğine ara verildi.


Yayın Tarihi: 19.05.2017

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "sabah namazı buluşmaları" kapsamında geldiği Konya'da gençlere, "Sevgili gençler 140 karakterli lüzumsuz ifadelerden uzak durun. İnternette sosyal medyada beyninizi teslim alan yüreğinizi işgal eden her türlü görüntüden, lüzumsuz sözden ve yazıdan uzak durun" uyarısında bulundu. Beş vakit namazla Allah ile buluşulduğunu da aktaran Görmez, gençlerden Onunla konuşmaktan, secdede muhabbet etmekten kendilerini mahrum bırakmamalarını istedi.


Yayın Tarihi: 15.05.2017

Diyanet, ‘cımbız’ fetvası verdi. “Kadınların kaşlarını almaları caiz midir?” sorusuna yanıt veren Diyanet, “Mecbur değilsen kaşını, bıyığını, tüylerini aldırmak günahtır. Ama psikolojini bozacak kadar kötüyse aldırabilirsin” dedi. Diyanet'e göre, kaşlarını, bıyıklarını aldırmanın tek bir geçerli gerekçesi olabilir; 'kılların kişinin psikolojisini bozacak seviyede anarmol özellikte' olması...


Yayın Tarihi: 05.05.2017

Konya’da yatılı bir Kur'an kursunda yaşı küçük öğrencilerin istismara uğradığı ihbarını alan Diyanet İşleri müfettişler, korkunç gerçeği ortaya çıkardı. Savcılık soruşturma başlattı. Suç tarihinde yaşları 16-17 olan 5 belletmen, 15 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanıyor. Kursta öğrencilerle tek tek ve yüz yüze görüşen müfettişler, yazılı olarak anlatımlarını da aldı.


Yayın Tarihi: 19.04.2017

FOX TV ana haber sunucusu Fatih Portakal, 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği referandumunda kullanılan dini söylemler sebebiyle Diyanet'i göreve çağırdı. Yeni Şafak yazarı Prof. Dr. Hayrettin Karaman'ın geçtiğimiz günlerde kullandığı “Bizi hedefe yaklaştıracak olan bir adımı daha ‘Evet’ diyerek atmak, ‘farz olanı tamamlayan ve ona yaklaştıran her fiil farzdır’ kuralının çerçevesine dahildir” ifadesine tepki gösteren Fatih Portakal, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla olay yarattı.


Yayın Tarihi: 14.04.2017

Belçika'da "Erdoğan rejiminin uzantısı" olduğu gerekçesiyle Diyanet İşleri'ne bağlı Fatih Cami'nin ruhsatını iptal edeceğini açıklayan Flaman Hükümeti İçişleri Bakanı Liesbeth Homans'ın sözleri tepkilere neden oldu. Homans, Diyanet'e bağlı diğer camiler gibi Türkiye kökenli cemaati ayrıştırdığını, cemaati birbirine düşürdüğünü ve Türkiye'nin iç sorunlarını Belçika'ya ithal ettiğini savundu.


Yayın Tarihi: 10.04.2017

Diyanet İşleri eski Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu İstanbul'da katıldığı bir programda, "Biz din ile siyaseti iç içe kıldık. Ve bundan en çok zarar gören dini değerler oldu" dedi. En başta dindarların, siyasetle dinin içiçe geçmesinden dolayı dinin siyaset eliyle daha yaygın ve daha güçlü olacağını düşündüklerini ifade eden Bardakoğlu, "Ama din toplayıcı, siyaset ayrıştırır. Ve farkında olmadan din, ayrıştırmaya ve öfke üretmeye başladı" dedi.


Yayın Tarihi: 06.04.2017

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'nden bazı politikacılar İslam diniyle ilgili özel bir yasa hazırlanmasını talep etti. CDU Genel Başkan Yardımcısı Julia Klöckner, Müslüman kuruluş ve cami derneklerine hukuki bir statü getirilmesi ve yurt dışından finanse edilmelerinin yasaklanması gerektiğini söyledi.


Yayın Tarihi: 02.04.2017

Almanya'da Federal Savcılık, Diyanet İşleri'ne bağı imamlara yönelik casusluk iddialarına karşı üst düzey bir diyanet görevlisi hakkında soruşturma başlattı. Süddeutsche Zeitung gazetesi, NDR ve WDR yayın kuruluşları, casusluk iddiaları kapsamında Federal Savcılık tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Prof. Dr. Halife Keskin hakkında, 13 Mart'ta soruşturma başlattığını iddia etti.


Yayın Tarihi: 01.04.2017

Almanya ile ilgili çok konuşulacak iddia... Diyanet’e bağlı imamlara 'casusluk'la suçlayıp soruşturma açan Berlin yönetiminin camilere el koyup FETÖ’ye teslim etmeyi planladığı öne sürüldü. Pensilvanya'nın pazarlıklar için Hayrettin Özkul, Abdullah Aymaz ve Hilmi Baykan’ı görevlendirdiği iddia edildi. Bu camilerde görevli imamlara 'casusluk'la suçlayan Alman istihbaratı BND'nin, bir yandan da FETÖ yöneticileri ile pazarlık yaptığı ileri sürüldü.


Yayın Tarihi: 31.03.2017

2008’den bu yana 14-20 Nisan arasına sabitlenen ‘Kutlu Doğum Haftası’, bu yıl referandum nedeniyle 17 Nisan’da başlayacak. Diyanet’in 2017 Yılı Kutlu Doğum Haftası Talimatı’nda, “Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri, 17 Nisan 2017 tarihinde başlatılacaktır” ifadeleri kullanıldı. Tarih değişikliğinin anayasa değişikliği referandumunun 16 Nisan’da yapılacak olmasına dayandırıldığı öğrenildi.


Yayın Tarihi: 30.03.2017

Aile Bakanı Kaya'ya yapılan skandal uygulamaya değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben elimde pasaport olduktan sonra istediğim ülkeye girerim" dedi ve Hollanda'ya sert mesajlarla yüklendi.


Yayın Tarihi: 12.03.2017

'Ramazan umre fiyatları ne kadar' sorusunun yanıtı belli oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı Ramazan umresi turu fiyatlarını açıkladı. İşte 2017 Umre fiyatları...


Yayın Tarihi: 11.03.2017

Diyanet İşleri Başkanı ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Görmez, "Bizim dinimiz, kadına iyi davranmayı, iyilikte bulunmayı iyi olmanın ölçüsü olarak kabul etmiştir" dedi.


Yayın Tarihi: 08.03.2017

2017 Hac ücretleriyle ilgili son haber Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan geldi. Kura sonucu hacca gidecek hacı adaylarına konaklama için oda tercihli ve otel seçenekleri sunuldu.


Yayın Tarihi: 27.02.2017

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2017 yılı hac ücretleri açıklandı. Bu yıl hacı adaylarına "oda tercihli" ve "otel" tercihleri sunuldu.


Yayın Tarihi: 27.02.2017

2017 Hac kurası sonuçları belli oldu. 2017 yılında hacca gidecek hacı adaylarının beklediği son dakika haber geldi. Diyanet tarafından gerçekleştirilen hac kura sonuçları gerçekleşti.


Yayın Tarihi: 24.02.2017

2017 Hac kura sonuçlarının belli olacağı tarih açıklandı. Diyanet, 2017 yılındaki hac kontenjan sayısını ve kura çekim tarihini açıkladı. Hac kontenjanı ve kura sonuçları haberimizde...


Yayın Tarihi: 22.02.2017

"Kur'an'ı Anlamaya Giriş" kitabının 2014 yılı baskısının kaynakça bölümünde Fethullah Gülen'in eserine de yer verildiği ortaya çıktı. Kitap Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları tarafından basıldı.


Yayın Tarihi: 22.02.2017

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Bizim hiçbir Diyanet İşleri mensubumuz, hiçbir DİTİB mensubumuz ajan değildir, olamaz" dedi.


Yayın Tarihi: 18.02.2017

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2008 ve sonraki yıllarda kayıt yaptıran gazi ve şehit yakınlarını kurasız hacca götürecek.


Yayın Tarihi: 16.02.2017

İstanbul Ümraniye’deki Modoko Camisi İmamı Hüseyin Güleç’in cemaate referandumda ‘Evet’ oyu kullanmaları çağrısına tepkiler artarken, Diyanet İşleri Başkanlığı soruşturma başlattı.


Yayın Tarihi: 08.02.2017

Diyanetin cuma hutbesinde evlilik programlarına yer vermesi, izdivaç programıyla tanınan Esra Erol'u sevindirdi.


Yayın Tarihi: 03.02.2017

Diyanet İşleri Başkanlığı, bugün tüm camilerde okunacak cuma hutbesinde evlilik programlarını konu aldı.


Yayın Tarihi: 03.02.2017

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Almanya'da Türk imamlara yöneltilen casusluk suçlamalarına ilişkin, “Bu suçlamaları kabul etmek mümkün değildir” dedi.


Yayın Tarihi: 20.01.2017

Bazı sivil toplum kurumu temsilcilerinin bir araya gelerek Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.


Yayın Tarihi: 02.01.2017

Hatay’da Milli Eğitim ile Müftülük arasında imzalanan protokole göre imamlar okullara eğitim desteği verecek.


Yayın Tarihi: 26.12.2016

Umre ziyareti yapmak isteyenler bugünkü kurla 175 lira zararda...


Yayın Tarihi: 06.12.2016

Darbe girişiminden tutuklananların "Yemin ettik, konuşursak çarpılırız" demesi üzerine Cumhuriyet Başsavcılıkları, Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan görüş talep etti.


Yayın Tarihi: 26.10.2016

Bursa'da yetim kalan bir bebek için başlatılan anne sütü kampanyası üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan "süt kardeşler kayıt altına alınsın" önerisi geldi.


Yayın Tarihi: 21.10.2016

"Benim bakış açımla dine bakacaksın, demek faşizanlıktır"


Yayın Tarihi: 14.10.2016

Sayıştay, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2015 gelir-gider raporunu yayımladı


Yayın Tarihi: 14.10.2016

Darbe girişimi soruşturması kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı 2 bin 560 personeli görevden uzaklaştırdı


Yayın Tarihi: 09.08.2016

Bazı ülkelerde bir gün daha oruç tutulması üzerine Diyanet açıklama yaparak, "Hilalin yerel görülmesini değil, dünyanın herhangi bir yerinden görülmesini esastır... Bugün bayram..." dedi


Yayın Tarihi: 05.07.2016

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı, Diyanet'te görev yapan tüm imamlar hakkında bilgi toplanarak Ankara’ya gönderilmesini istedi.


Yayın Tarihi: 21.06.2016

Enerji Bakanı Berat Albayrak'ın Sare Davutoğlu'nun elini sıkmaması tartışma konusu olmuştu.


Yayın Tarihi: 24.05.2016

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, Tuğçe Kazaz'ın Diyanet'e sorusunu köşesine taşıdı.


Yayın Tarihi: 08.03.2016

Manken Tuğçe Kazaz, Diyanet İşleri Başkanlığı'na Kur'an- Kerim uygulaması indirdiği cep telefonuna abdestsiz dokunup dokunamayacağını sordu.


Yayın Tarihi: 07.03.2016

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Diyanet ile ilgili soru tartışmaları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu


Yayın Tarihi: 09.01.2016

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, Türkiye'deki 80 bin cami ile yurt dışındaki 2 binin üzerindeki camide bugün "terör" hutbesi okutuldu.


Yayın Tarihi: 20.11.2015
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir