Küresel Isınma Haberleri Ve Son Dakika Küresel Isınma Haberleri

Küresel Isınma Haberleri Ve Son Dakika Küresel Isınma Haberleri

Küresel ısınma, kara, deniz ve havada ölçülen sıcaklığın ortalamadan daha yüksek olduğu durumlara verilen addır.

Atmosfere salınan sera gazları, küresel ısınmanın başlıca etkenleri içerisinde yer alır. Petrol gibi insan kaynaklı doğaya zararlı etkenlerden tetiklenen küresel ısınmanın en bilinen sonuçlarından biri kuraklık ve çölleşmedir.

Meterolojiyi ve doğal afetleri doğrudan etkileyen küresel ısınmadan ilk olarak 1992 yılında Rio Dünya Zirvesi'nde bahsedilmiştir.

Ekosistemin değişmesine ve buna bağlı olarak birçok hayvan neslinin tükenme eşiğine gelmesine sebep olan küresel ısınmanın, vektörlerin yaşam alanlarının değişmesine sebep olarak bulaşıcı hastalıkların artışına yol açtığı da bilinmektedir.

Ozon tabakası, karbondioksit ve sera gazı gibi küresel ısınmaya sebep olan unsurlar dolayısıyla incelerek Güneş'in sağlığa ve özellikle cilde büyük zararları olan ultroviyole ışınlarının yeryüzüne daha fazla yansımasına sebep olur.

küresel ısınma Haberleri

Dünya Ayçiçeği Koleksiyonu Bahçesi'nde kuraklığa dayanıklı ayçiçeği türleri geliştiriliyor

Trakya Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Başkanı Kaya: - "Yabani ayçiçeklerinden kuraklığa dayanıklı genleri, tarımı yapılan ayçiçeklerine transfer ediyoruz"

Yurthaber 27-07-22 10:29

Savaşlar sadece insanları ve şehirleri değil çevreyi de yok ediyor

Ukrayna'da savaşın hedefi olan endüstriyel alanlarda yaşanan kimyasal sızıntılar ve yangınlar çevreye on yıllarca onarılamayacak zararlar veriyor - ABD'nin Vietnam'da doğaya karşı yürüttüğü savaşta 20 milyon galon kimyasal ilaç, bitki örtüsünü yok etmek için kullanıldı

Yurthaber 04-06-22 11:05

Dünya atmosferinde korkutan tespit! Solunum ve kalp hastalıklarını tetikleyebilir

Dünya atmosferinde tespit edilen yeni bir tür madde korkuttu. Kopenhag Üniversitesi'nden araştırmacıların tespit ettiği aşırı reaktif maddenin insan sağlığına ve küresel iklime tehdit oluşturabileceği aktarıldı. Araştırma ekibinden ise "Bu bileşikler her zaman etraftaydı, sadece bilmiyorduk" açıklaması geldi.

Haber 29-05-22 14:41

Lancet'in 2019 yılı kirlilik araştırması: Dünyada her 6 ölümden birinin sebebi kirlilik

Lancet Komisyonu'nun çevre kirliliği ve sağlık araştırmasına göre kirlilik dünyadaki en önemli ölüm sebeplerinden biri. The report found that nearly 1.6 million deaths in India were due to air pollution alone.

Haber 18-05-22 18:05

IPCC raportöründen küresel ısınma için kritik uyarı

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli yazarlarından Prof. Dr. Joyashree Roy: - "Tüm sektörlerde ve bölgelerde derhal ciddi emisyon azaltımları yapılmadığı takdirde küresel ısınmayı 1,5 derecenin altında tutmak imkansız olacak. Yani önümüzdeki birkaç yıl çok kritik" - "En yüksek gelire sahip yüzde 1'lik kesim emisyonların yüzde 15’inden, en alttaki yüzde 90’lık kesim ise emisyonların yüzde 48’inden sorumlu. Yüksek sosyo-ekonomik statüdeki kişiler eyleme geçmek için daha yüksek kapasiteye ve emisyon azaltımında daha fazla sorumluluğa sahip"

Yurthaber 14-05-22 11:05

İklim Zirvesi'nde verilen taahhütler küresel ısınmayı iki derecenin altında tutabilir

Yeni bir araştırmaya göre dünya liderlerinin COP26 İklim Zirvesi'nde vardığı anlaşma, dünyada bu yüzyılın sonuna kadar yaşanacak ısınmayı 2 derecede sınırlı tutabilir. Ancak uzmanlar, ısınmayı Paris İklim Anlaşması kapsamında hedef belirtilen 1,5 derecede tutmanın neredeyse imkansız olduğunu söylüyor.

Haber 14-04-22 13:44

Kuzey Kutbu'nda sıcaklıklar normalin 40 derece üstüne çıktı! Rekor erime sonrası teyakkuza geçtiler

Bilim insanları son günlerde kutuplarda gerçekleşen aşırı ısınmaya dikkat çekiyor. Doğu Antakrtika’da sıcaklıkların normalin 40 derece üzerine çıktığını belirten bilim insanları Kuzey Kutbu'ndaki bazı hava istasyonlarının da normalin 30 derece üzerinde sıcaklık verileri kaydettiğini bildirdi.

Haber 23-03-22 12:14

Hakkarili öğrenciler dağ danteli projesiyle buzullardaki erimeye dikkati çekiyor

Hakkari Fen Lisesinde görevli fizik öğretmeni Sibel Özdemir ile iki öğrencisi, "alüminize cam elyaf kumaş ile buzullardaki erime hızının düşürülmesi" projesiyle TÜBİTAK Bölge Yarışması'na katılmaya hak kazandı - Öğrenci Botan Özdil: - "Kısa vadede katılacağımız yarışmadan iyi bir derece elde etmek istiyoruz. Uzun vadede de buzullardaki hızlı erimenin önüne geçmeyi amaçlıyoruz"

Yurthaber 13-03-22 11:12

Ekoseksüeller dünya ile yakınlaşmanın gezegeni kurtaracağını savundu! Sosyal medyada popüler oldular

Gezegeni iklim değişikliğinden kurtarmak söz konusu olduğunda, önerilen ve gerekli pek çok çözüm var; sera gazı emisyonlarını azaltmak, yenilenebilir enerji kaynaklarına geçmek, vegan beslenmeyi benimsemek... Ancak son dönemde dünyada yankı uyandıran bir akım başladı. Ekoseksüelizm (Ecosexuality) akımın temsilcileri gezegeni kurtarmak için tek çarenin onunla yakınlaşmak olduğunu söylüyor.

Trend 18-01-22 14:40

Böbrek taşı vakaları ile küresel ısınma arasındaki şaşırtıcı bağlantı

İklim değişikliği ve küresel ısınmanın böbrek taşı vakalarını arttırdığı ortaya çıktı. ABD’de yapılan araştırmada bilim insanları yaklaşık 20 yıllık hastane verilerini inceledi. Araştırma sonucunda küresel ısınma ve böbrek taşı vakaları arasında doğrudan bir ilişki bulundu.

Haber 12-01-22 10:09

Küresel ısınma Türkiye'de hortumun sıklığını ve görülme alanını artırdı

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş: - "Artık Türkiye'nin bütün kıyı bölgelerinde hortum olaylarının sayısında belli bir artış var. Giderek hortum klimatolojisi oluşuyor" - "Hortum açısından en riskli yerler Marmara Denizi çevresi, Batı ve Doğu Karadeniz kıyıları, Edremit ve İzmir körfezleri, Çeşme Yarımadası, Güney Batı Anadolu kıyılarıdır"

Yurthaber 09-12-21 11:11

Marmara'daki fırtına ve şiddetli yağışın, küresel iklim değişikliğinin sonucu değerlendirmesi

Trakya Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Belgin Elipek: - "Karbon salınımını azaltmazsak, karbon salınımını azaltan ormanları yok edersek, suları kirletmeye devam edersek, karbondioksit emisyonunun atmosferden yok olamayacağı anlamına geliyor ve bu aşırılıklarla karşılaşmamız gelecekte de maalesef mümkün"

Yurthaber 30-11-21 11:43

RÖPORTAJ - İklim krizi komplo değil, hepimiz aynı gemideyiz

Prof. Dr. Levent Kurnaz: - "İklim nedeniyle önümüzdeki 20-30 sene içerisinde Türkiye’ye 30 milyona yakın mülteci gelebilir. Türkiye’nin nüfusuna 30 milyon daha ekleyecek olursak, çok ciddi sorunlarla karşılaşacağız" - "Artık kendi gıdamızı üretmekte gittikçe zorlanır hale gelmeye başladık. Türkiye’de üretilen gıdanın fiyatı da korkunç arttı ve artmaya da devam edecek iklim değişikliği ile beraber" - "Bu faturayı hepimize çıkarmamız gerekiyor. Bu sadece bir kişinin, bir politikacının, bir devletin sorunu değil" - "Vatandaş bütün bu değişikliklerin farkında. Ama vatandaş bunların sebepleri konusunda biraz şüphe içerisinde. İklim değişikliğini biliyor ama iklimin niye değiştiği konusunda hep başkalarını suçluyor" - "Üretim biçimlerimizi, satış biçimlerimizi değiştirmemiz gerekiyor" - "Bizim her an geri dönebilme şansımız var. Ancak geri döndüğümüz yer neresi olacak?" - " 'İklim krizi Batı’nın komplo teorisi' görüşüne katılmıyorum. Bu işin komplo teorisiyle alakası yok. Hepimiz aynı gemideyiz"

Yurthaber 27-11-21 12:53

Caretta carettalarla ilgili endişelendiren açıklama! Sıcaklıklar 1 derece artarsa dünyaya dişi gelecekler

Muğla'da İztuzu Plajı'ndaki Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nin (DEKAMER) Başkanı Prof. Dr. Yakup Kaska, küresel iklim değişikliği nedeniyle sıcaklıkların 1 derece artması durumunda yumurtadaki caretta carettaların ya öleceğini ya da dişi olarak çıkacağını söyledi.

Haber 20-11-21 10:16

Varsayımların iki kat fazlası çıktı! Dünya sona yaklaşıyor, kıtlık geliyor

Küresel ısınma nedeniyle yaşanan iklim değişiklikleri dünyanın sonunu getiriyor. Gidişat ile ilgili yapılan araştırmalarsa korkunç tabloyu gözler önüne seriyor. Son açıklamalara göre dünya, yüzyıl içinde beklenenden neredeyse 2 kat fazla ısınacak. Yaşanan artış ise kıtlık gibi felaketleri ve aşırı hava olaylarını beraberinde getirecek.

Haber 11-11-21 09:20

Dört mevsim değişiyor: Yazlar uzuyor, kışlar kısalıyor! Bizi nasıl bir dünya bekliyor?

Dört mevsimin en sevileni pek çok kişi için şüphesiz yazdır. Son zamanlarda yaz aylarının uzaması ve artan sıcaklar her ne kadar tatil süresini uzatan bir faktör gibi görünse de, bu durum aslında ciddi bir sorundan kaynaklanıyor. Konu ile ilgili araştırma yapan bilim insanları, değişen dört mevsimin küresel ısınmadan kaynaklandığının altını çiziyor. Gidişat önlenmediği takdirde ise, beklenenden daha kısa süre içinde, kış aylarının 2 aya inmesi yaz aylarının 6 ay boyunca devam etmesi bekleniyor.

Haber 03-11-21 14:55

Koronavirüsten sonra şimdi de iklim değişikliği! İşte komplo teorisyenlerinin yeni hedefi

Türkiye, dünyanın ilk kapsamlı iklim anlaşması olarak tarihi önem taşıyan Paris Anlaşması'nı onaylarken bilimsel verileri kabul etmeyen ve iklim krizinin gerçek olmadığını savunan komplo teorisyenleri ise sosyal medyada karşı paylaşım yapıyor. Aynı kesim, koronavirüs salgının da gerçekliğine inanmayarak benzer eylemler yapmış ve aşıya karşı çıkmıştı.

Haber 22-10-21 10:00

Paris İklim Anlaşması nedir? Paris İklim Anlaşması maddeleri ve amaçları neler?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Paris İklim Anlaşması'nın TBMM Genel Kurulunda onaylandığını duyurdu. 2015 senesinde pek çok ülke tarafından imzalanmış olan anlaşma iklim ve çevre için önemli ve tarihi bir adım olarak nitelendiriliyor. Peki Paris İklim Anlaşması nedir? Paris İklim Anlaşması maddeleri ve amaçları neler? İşte merak edilenler...

Haber 07-10-21 16:32

Son dakika: Nobel Fizik Ödülü'nün sahipleri belli oldu

Nobel Fizik Ödülü, “Dünya ikliminin fiziksel modellemesini, değişkenliğini ölçmek ve küresel ısınmayı güvenilir bir şekilde tahmin edilmesini’ sağladıkları için ABD’deki Princeton Üniversitesi’nden Syukuro Manabe ve Almanya’daki Max Planck Meteoroloji Enstitüsü’nden Klaus Hasselmann’a, “Atomik ölçekten gezegen ölçeğine kadar fiziksel sistemlerdeki düzensizlik ve dalgalanmaların etkileşiminin keşfini” sağladığı için İtalya’daki Sapienza Üniversitesi’nden Giorgio Parisi’ye verildi.

Haber 05-10-21 13:49

DSÖ'den 15 yıl sonra bir ilk! Milyonlarca hayat kurtarılabilir

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hava kalitesi yönergesini 15 yılın ardından güncelleyerek, “Yeni Küresel Hava Kalitesi Kılavuzları”nı (AQG) açıkladı. DSÖ, kılavuzlarda önerilen standartlar yakalandığı ve kriterlere uyulduğu takdirde her yıl milyonlarca hayatın kurtarılabileceğini belirtti.

Haber 23-09-21 12:19

Alerji mi, Covid-19 mu? Yorgun hissediyorsanız dikkat!

Covid-19 pandemisine karşı önlem alarak yaşamaya devam ettiğimiz şu günlerde sonbaharın etkileri de kendilerini hissettirmeye başladı. Daha yorgun hissettiğimiz sonbahar ayında alerjik sorunlar da kaçınılmaz hal alabiliyor. Küresel ısınmanın da alerjiyi arttırmasıyla pek çok kişi "Koronavirüs mü oldum" tedirginliğini yaşıyor. Benzer belirtilerle kişilerin korkmasına sebebiyet veren alerji ve koronavirüs arasındaki farklar nasıl anlaşılır, hangi önlemleri almak gerekir?

Haber 16-09-21 09:36

Kuraklık nedeniyle suyun çekildiği Van Gölü'nde balıkçı tekneleri iş makinesi yardımıyla açıldı

Kuraklık nedeniyle suyun çekildiği Van Gölü'nde balıkçı tekneleri iş makinesi yardımıyla açıldı

Yurthaber 15-09-21 09:29

BM Gıda Hakkı Özel Raportörü Elver: Dünya genelinde 35 milyon insan açlıktan ölüyor veya ölmek üzere

"Gıda krizinin en somut yaşandığı 55 ülke veya bölgede 5 yaş altı 16 milyon çocuğun durumu çok kritik. 16 milyon çocuk öldü ölecek. Dünya genelinde 150 milyon çocuk ise beslenme yetersizliğinden muzdarip"

Yurthaber 01-09-21 11:06

Dikkat çeken uyarı: Doğal afetlerle yaşamak durumundayız

Trakya Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Belgin Elipek, "Küresel iklim değişikliğinin önüne geçilmezse doğal afetlerle yaşamak durumundayız. Bu nedenle tedbirlerimizi alalım" diye konuştu.

Haber 19-08-21 10:01

Temmuz ayında dünya çapında 142 yılın sıcaklık rekoru kırıldı

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), geçtiğimiz Temmuz ayının 20. yüzyılın ortalamasının 0.93 derece üzerine çıkarak şimdiye kadar dünya genelinde kayıtlara geçen en sıcak ay olduğunu açıkladı.

Haber 14-08-21 09:57

Türkiye'de sıcaklıklar küresel ısınmayla 80 yıl içinde yaklaşık 6,5 derece artabilir

ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Yücel: - "Birleşmiş Milletlerin yeni iklim raporunda da teyit edildiği gibi küresel ısınma önümüzdeki on yıllarda devam edecek" - "Yaz aylarında görülecek ısınma miktarı orta ve kötümser senaryolara göre Batı Akdeniz, iç Ege ve güney bölgelerde bu yüzyıl sonunda 3,5 - 6,5 derece arasında değişim göstererek rekor seviyelere ulaşacak" - "Aşırı sıcakların ardışık olarak en az 3 gün sürmesini anlatan 'sıcak hava dalgaları', dünyada ve ülkemizde meydana gelen yangın riskini de artıracak" - "Genellikle sadece birkaç dakika kadar süren aşırı hava olayları küresel ısınma ile artık birkaç saat sürebilmektedir"

Yurthaber 10-08-21 12:37

Astımı olanlar dikkat! Uzman isim uyardı: Yüzde 60’ı geçince dışarı çıkmayın

Adana'da Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adem Yılmaz, iklim kriziyle birlikte dünya genelinde aşırı sıcakların astım hastalarının daha fazla nöbet geçirmesine neden olduğunu söyledi. Astımı olanların havadaki nem oranının yüzde 60’ı geçtiği günlerde dışarı çıkmaması gerektiğini kaydeden Yılmaz, “Aşırı sıcak hava nemin de etkisiyle astımı tetikliyor. Ayrıca küresel ısınma nedeniyle polenlerin atmosferde uzun süre kalması da astım ataklarını başlatıyor” dedi.

Haber 10-08-21 09:44

Çok önemli çağrı! Tek yolu: 2030'a kadar bitmeli

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) tarafından hazırlanan 6. Değerlendirme Raporu’nun ilk kısmı olan "İklim Değişikliği 2021: Fiziksel Bilim Temeli" çalışmasına göre, küresel ısınma, insan faaliyetlerinin etkisiyle son 2 bin yılda görülmemiş bir oranda arttı.Küresel sıcaklık artışının 1,5 dereceyle sınırlandırılabilmesi için ülkelerin emisyonlarını 2030’a kadar yarıya indirmeleri ve sıfır emisyon yol haritalarını planlarının merkezine koymaları gerekiyor.

Finans 09-08-21 16:39

Doğunun Paris'ine büyük katkı! 35 futbol takımı daha yeni sezona Erzurum’da hazırlanacak

Türkiye’nin en önemli kış merkezlerinden biri olan Erzurum’da yer alan Yüksek İrtifa Kamp Merkezi konuk ettiği takımlarla kent ekonomisine büyük oranda katkı sağlıyor.

Finans 08-07-21 09:32

Küresel ısınma nedeniyle martılar başta olmak üzere birçok tür yüzyılın sonunda yok olacak

Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) yeni raporuna göre, dünya küresel ısınmayı sanayi öncesi dönemlerden 1,5 derece artış ile sınırlandırmayı başaramazsa, yüzyılın sonunda denizlerdeki mercanlar ağaracak, penguenler Antarktika’daki buz kütlelerini kaybedecek, martılar yavrularını besleyemeyecek ve Amazon'un kara başlı sincap maymunu tarihten silinecek. Çalışmaya göre yakın gelecekte birçok tür yiyecek bulma veya hayatta kalma sorunlarıyla karşı karşıya kalacak.

Haber 03-06-21 07:31

Dünya, küresel ısınma eşiği olan 1.5C dereceye 'gelecek beş yıl içinde ulaşabilir'

Dünyanın, küresel ısınmanın sınırlandırılması için eşik olarak görülen seviyeye, gelecek beş yıl içinde ulaşacağı öngörülüyor.

Haber 27-05-21 05:34

Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belgin Elipek'ten iklim değişikliği uyarısı:

"Küresel iklim değişikliği sel ve kuraklık gibi doğal afetlerin görülme sıklığını artırıyor"

Yurthaber 20-05-21 13:44

Korkunç: Küresel felaket kaçınılmaz hale geldi!

Potsdam İklim Etkisi Araştırma Enstitüsü, iklim değişikliği konusunda küresel doğal felaketin kaçınılmaz hale geldiği uyarısında bulundu.

Haber 20-05-21 11:19

İklim değişikliğinin ekosistem ve doğal afetlere etkileri çevrim içi panelde konuşuldu

Trakya Üniversitesi Doğal Afet Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Kaya: - "İnsanların yaşam alanlarının daralması ve baskı altına alınması, yiyecek bulmaktaki sıkıntılardan dolayı tarihsel dönemde yaşanan Kavimler Göçü gibi, artık 21. yüzyılda ciddi mülteci akınlarıyla baş başa kalınacak dünyada"

Yurthaber 20-05-21 09:56

Samsung yenilenebilir enerji konusunda adımlar atıyor

Akıllı telefon devi Samsung, yenilenebilir enerji ile ilgili yatırımlarını sürekli olarak artırıyor. Firma Avrupa ve Çin merkezli fabrikalarında tamamen yeniden kullanılabilir enerji tercih ediyor. 2019 yılında bu rakam yaklaşık olarak yüzde 92 seviyesindeydi. 2020 yılında ise yüzde 100 oldu.

Haber 31-03-21 09:27

Dünya yarın 60 dakikalığına kararacak! Merakla beklenen saat belli oldu

İklim krizine dikkat çekmek için her yıl yeni bir mesajı dünyaya duyuran Dünya Doğayı Koruma Vakfı bu yılki etkinliğin detaylarını duyurdu. 27 Mart'ta milyonlarca insanın katılımıyla gerçekleştirilecek küresel etkinlikte mesaj 'değişim çağrısı' olacak. 1 saatliğine ışıkların kapatılacağı ve dünyanın sesinin dinleneceği etkinliğin saati de duyuruldu. WWF öncülüğünde gerçekleştirilecek etkinlikler, 2007'den bu yana sürdürülüyor.

Haber 26-03-21 10:23

Kutup ayıları yemek için 3 gün yüzüyor, açlıktan ölüyorlar!

Küresel ısınmayla birlikte Kuzey Kutbu’nda yaşanan buz kaybı kutup ayılarının yok oluşunu daha da hızlandırdı. Foklara ulaşmak için 3 gün yüzmek zorunda kalan ayıların açlıktan öldüğü belirtildi.

Haber 26-02-21 10:36

Prof. Dr. Doğan Yaşar: Mini soğumaya gireceğiz, İstanbul Boğazı donacak

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, küresel soğumanın yaklaştığını belirtip, "2022, 2023 veya 2024 olur. Bu dönemlerde biz, mini soğumaya gireceğiz. Sıcaklık mola verecek. Bu molada, İstanbul Boğazı'nın donduğunu göreceğiz. İstanbul Boğazı'ndan karşıdan karşıya yürüyerek geçilecektir. En son 1929 yılında geçildi. İki, üç yıla kadar tekrar bekliyorum" dedi.

Haber 26-02-21 09:35

Antalya'da tarım ve iklim etkileşimi toplantısı

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Şaylan: - "Kuraklık başımızın belası olarak karşımızda duruyor" - Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlkay Dellal: - "İklim değişikliği etkilerine hazırlıklı olmalıyız. Bizim de bu konuda politika değişikliği yapmamız lazım. Sürdürülebilir ve çevre dostu tarımsal üretime geçmeliyiz"

Yurthaber 14-02-21 13:20

Prof. Dr. Tolunay: Dünyanın ortalama sıcaklığı 2100 yılına kadar 5-6 derece artabilir

Prof. Dr. Tolunay: "Dünyanın ortalama sıcaklığı 2100 yılına kadar 5-6 derece artabilir"

Yurthaber 26-01-21 11:49

Prof. Dr. Tolunay: Dünyanın ortalama sıcaklığı 2100 yılına kadar 5-6 derece artabilir

Prof. Dr. Tolunay: "Dünyanın ortalama sıcaklığı 2100 yılına kadar 5-6 derece artabilir"

Yurthaber 26-01-21 11:47

Yapay Güneş 20 saniye çalıştı, dünya rekoru kırdı!

Güney Kore'deki 'Yapay Güneş' projesi KSTAR, 20 saniye boyunca çalıştı. 20 saniyede 100 milyon santigrat derece üzerine çıkan 'Yapay Güneş', dünya rekorunun da sahibi oldu.

Haber 25-12-20 14:52

Ölçülen en sıcak Kasım'ı yaşadık!

Kopernik İklim Değişikliği Servisi'nin araştırmacıları 2020 Kasım ayının ölçülen en sıcak kasım ayı olduğunu duyurdu. 2016 ve 2019'la beraber son beş yılda üçüncü kez 'en sıcak kasım' rekoru değişmiş oldu.

Haber 07-12-20 11:02

Trump gafa doymuyor: Bilimin bildiğini sanmıyorum!

ABD Başkanı Donald Trump, küresel ısınmanın tersine döneceğini söyleyerek ABD'nin batısındaki üç eyalette günlerdir süren yangınların sebeplerinden birinin küresel ısınma olamayacağını savundu. Yerel yetkililere "[Dünya] Tekrar soğumaya başlayacak" dedi.

Haber 15-09-20 04:46

Kuzey Buz Denizi 2035’te yok olabilir

Yeni bir çalışma, küresel ısınma sonucunda bölgede meydana gelen belirgin değişimler nedeniyle Kuzey Buz Denizi’nin 2035’te tamamen yok olabileceğini ortaya koydu.

Haber 19-08-20 09:21

Bilim insanları açıkladı: Karantina uygulamaları küresel ısınmayı ne kadar etkiledi?

Bilim insanları, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi nedeniyle ilan edilen küresel karantina sırasında görülen sera gazları ve hava kirliliğindeki dramatik düşüşün küresel ısınma üzerinde çok az etkisi olacağını açıkladı. Bununla birlikte, araştırmada, 2030 yılına kadar küresel sıcaklıkların beklenenden yalnızca 0,01 derece daha düşük olacağını belirtildi.

Haber 07-08-20 18:20

Küresel ısınma tüm salgınlardan daha fazla öldürecek

ABD’de yapılan geniş kapsamlı bir araştırmaya göre küresel ısınma ve iklim değişiliğinden kaynaklı ölümlerin sayısı yüzyılın sonunda yüz bin kişi başına 73’e ulaşacak ve bu oran dünyanın gördüğü Kara Veba (Black Death), İspanyol gribi, Ebola ve yeni tip koronavirüs (Covid-19) gibi tüm salgın hastalıkları gölgede bırakacak.

Haber 04-08-20 15:17

Türk çift Alaska’da küresel ısınmayı görüntüledi

Her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan Alaska’da küresel ısınmayı Türk çift görüntüledi.

Haber 24-07-20 10:33

Küresel ısınma kaynaklı 'ısı stresi' bazı organların durmasına yol açabilir

Küresel ısınma nedeniyle dünya genelinde milyonlarca kişinin, organlarının durmasına sebep olabilecek seviyede tehlikeli "ısı stresine" maruz kalabileceği iddia edildi.

Haber 16-07-20 23:43