Uygurlar Haberleri

Uygur Devleti kurucusu, özellikleri, bayrağı ve haritası nedir? Uygur Devleti ne zaman, nerede kuruldu ve nasıl yıkıldı?

Uygurlar tarihte yerleşik hayata geçen ilk Türk toplumu olmasıyla dikkat çeker. Uygur Devleti kurulduğu çağda, komşu medeniyetleri, kültürel ve yaşamsal açıdan etkilemesiyle ön plana çıkmıştır. Ayrıca Uygur Devleti tarihte kurulan en eski Türk devletleri arasında yer alır. Orta Asya’da kurulan devlet, Türk kültürünün gelişmesine katkı sağlamıştır. Uygur Devleti ne zaman, nerede kuruldu?

Egitim 24-03-2023 16:45

Tarihteki ilk Türk devletleri nelerdir? İlk Türk devletleri ve uygarlıkların özellikleri nelerdir?

Türkler devlet teşkilatına önem vermeleri sebebiyle tarih boyunca irili ufaklı birçok devlet kurmuştur. Türklerin kurdukları devletler, kendi kültürlerinin kuruldukları coğrafyada yayılmasını sağlamıştır. Tarihteki ilk Türk devletleri, Asya ve Avrupa kıtalarında kurulmuştur. Türklerin siyasi yaşama adım atmaları ise Hun devletinin kurulmasıyla başlamıştır. Teşkilatlanmaya verilen önem ise tarihteki ilk Türk devletlerin başarılı olmasına katkı sağlamıştır. İlk Türk devleti kim tarafından kuruldu?

Egitim 10-03-2023 16:47

Yerleşik hayata geçen ilk Türk devleti hangisidir, yerleşik hayata ne zaman geçmiştir? Yerleşik hayata geçip tarımla uğraşan Türk devletleri hangileridir?

Türk toplumları geçmiş tarihlerinde göçebe hayat tarzıyla ön plana çıkmışlardır. Orta Asya'nın coğrafi koşulları ve Türklerin inanç sistemleri göçebe hayat tarzının benimsenmesinde etkili olmuştur. Diğer toplumlar zaman içinde oluşan kültürel ve siyasi etkileşimler, Türklerin yerleşik hayata geçmelerinde rol oynamıştır. Peki, Türkler ne zaman yerleşik hayata geçti?

Egitim 10-03-2023 16:44

Yapay zekayla duygu tanıma teknolojisi 'Uygurlar üzerinde denendi'

BBC Panorama programının araştırmasına göre, duygu tanımı için kullanılan yapay zeka ve yüz tanıma teknolojisi Sincan'daki Uygurlar üzerinde denendi. BBC'ye konuşan bir yazılım mühendisi, bölgedeki polis merkezlerine bu sistemleri yerleştirdiğini öne sürdü.

Haber 26-05-2021 06:52

Facebook açıkladı: Çinli bilgisayar korsanları Uygurları hedef alıyor

Sosyal paylaşım platformu Facebook, Çinli bilgisayar korsanlarının, ülke dışında yaşayan Uygur kökenli aktivistler, gazeteciler ve muhalifler hakkında casusluk yapmak için sahte hesaplar üzerinden, siber saldırılar düzenlediğini açıkladı.

Haber 25-03-2021 11:00