Uzay Haberleri

Okyanustan çıkartılan gizemli metal küreler! Yeni çalışmalar, çok farklı bir tabloyu işaret etti

Geçtiğimiz aylarda Harvard profesörü Avi Loeb, Pasifik Okyanusu'ndan çıkarılan küçük metal kürelerin güneş sistemimizin ötesinden geldiğini iddia etmişti. Ancak yeni analizler, bunların evimize çok daha yakın bir yerden gelmiş olabileceğini gösterdi.

Haber 27-11-23 12:50

Euclid Uzay Teleskobu'nun çektiği ilk fotoğraflar paylaşıldı

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Euclid Uzay Teleskobu'nun çektiği ilk fotoğrafları paylaştı. Euclid Uzay Teleskobu'nun çektiği binlerce ışık yılı uzaklıktaki galaksilerin fotoğrafları, ESA'nın internet sitesi üzerinden paylaşıldı.

Haber 08-11-23 00:36

Rus kozmonotlardan 8 saatlik uzay yürüyüşü

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görevli Rus kozmonotlar Oleg Kononenko ve Nikolai Chub, modüle donanım yerleştirmek için yaklaşık 8 saatlik uzay yürüyüşü yaptı.

Haber 26-10-23 12:02

TÜBİTAK Başkanı Mandal, Türkiye'nin Ay misyonunu anlattı:

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye'nin Ay misyonunun 2026'da sert inişle başlamasının planlandığını söyledi.

Yurthaber 13-10-23 14:39

Mardin'de kırsalda okuyan öğrenciler planetaryumda uzayı tanıdı

Mardin'de Cumhuriyetin 100'üncü yıl etkinlikleri kapsamında, kırsal mahallelerdeki okullarda eğitim gören çocuklar, planetaryumda uzayı tanıdı.

Yurthaber 04-10-23 11:24

Kastamonu'da öğrenciler ve veliler uzayı gözlemledi

Kastamonu'da düzenlenen etkinlikte öğrenciler ve veliler teleskopla uzayı gözlemledi.

Yurthaber 28-09-23 07:32

Uzaydan çektiği Türkiye fotoğraflarıyla biliniyor! Bu güzelliği gördüğüm zaman elim makineye gidiyor diyen Rus kozmonot: Arkadaşlarım bana, ‘Ben Antalya’dayım, benim fotoğraflarımı uzaydan çeker misin?’ diyorlardı

Uzaydan çektiği Türkiye fotoğraflarıyla bilinen Rus kozmonot Oleg Artemyev (53), Türkiye’nin uzaydan bakıldığında dünya üzerindeki en güzel yerlerden biri olduğunu söyledi. Artemyev, “Bizim istasyonumuz hem gece hem gündüz Türkiye’nin üzerinden geçiyor. Bu güzelliği gördüğüm zaman da her zaman elim fotoğraf makinesine gidip, fotoğraf çekesim geliyor” dedi. Artemyev, "Arkadaşlarım bana, ‘Ben Antalya’dayım, Kemer’deyim. Benim fotoğraflarımı uzaydan çeker misin?’ diyorlardı" diye konuştu.

Haber 26-09-23 10:15

Bursa'da Uzay Kaşifleri Derneğinin düzenlediği Gezegen Kongresi başladı

TBMM, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Varank, "Uludağ bundan sonra daha fazla gündeme gelecek. Burada yaptığımız bu güzel yatırım, bu otel vesilesiyle 4 mevsim tüm dünyadan misafirlerimizi burada ağırlayacağız. Artık Davos'a gitmeye gerek yok. Biz tüm dünyayı Bursa'da, Uludağ'da ağırlamaya devam edeceğiz." dedi.

Yurthaber 25-09-23 13:23

İzmirli öğrenciler telsizle uzaydaki astronota merak ettiklerini sordu

İzmir Şehit Uzman Çavuş Egemen Yıldız Ortaokulu öğrencileri, dünya yörüngesindeki Uluslararası Uzay İstasyonunda görev yapan astronotla telsiz bağlantısı kurarak, uzayın derinliklerine ilişkin sorular sordu.

Yurthaber 07-09-23 10:52

NASA ve SpaceX'in Crew-6 görevi tamamlandı: 4 astronot, Dünya'ya döndü!

NASA ve Elon Musk'ın sahibi olduğu uzay taşımacılığı şirketi SpaceX tarafından ortaklaşa yürütülen "Crew-6" görevinde yer alan 4 astronot, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (UUİ) 6 aylık görevlerinin ardından Dünya'ya döndü.

Haber 04-09-23 17:58

Uzaya gidecek ilk Türk pilotun rütbesini Bakan Güler taktı

Türkiye’nin önemli hamleleri arasında yer almaya hazırlanan uzay yolculuğu için daha önce ismi açıklanan Pilot Albay Alper Gezeravcı'ya yeni rütbesi takıldı.

Haber 02-09-23 08:53

Roscosmos açıkladı: Rusya'nın Progress MS-24 kargo aracı uzaya fırlatıldı!

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) tarafından yapılan açıklamada, Progress-MS-24 kargo uzay aracını taşıyan Soyuz-2.1a roketinin Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden yerel saatle 04.08'de başarıyla fırlatıldığı belirtildi.

Haber 23-08-23 17:16

Rusya’nın 1976’dan bu yana Ay’a gönderdiği ilk uzay aracıydı... Luna-25, Ay’ın yüzeyine çarptı!

Rusya’nın 1976’dan bu yana Ay’a gönderdiği ilk uzay aracı Luna-25'ten kötü haber geldi. Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos), Rus uzay aracı Luna-25’in Ay’ın yüzeyine çarptığını ve parçalandığını bildirdi.

Haber 20-08-23 13:35

Uzayda yetiştirecekler! Türk bilim insanlarından çarpıcı çalışma...

Türkiye'nin ilk insanlı uzay görevi sırasında önemli bir proje de gerçekleştirilecek. Söz konusu projede, uzay ortamında bitkilere genetik müdahale yapılacak ve bu müdahalenin verimi gözlemlenecek. Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü doktora öğrencisi Tuğçe Celayir, bitki üzerinde planladıkları genetik müdahalenin daha önce hiç yapılmadığını, bu açıdan araştırmanın çığır açıcı olacağını dile getirdi.

Haber 18-08-23 15:37

1976'dan bu yana Ay'a gönderdikleri ilk uzay aracı... Luna-25, Dünya'nın doğal uydusunun yörüngesine girdi!

Rusya'nın 1976'dan bu yana Dünya'nın doğal uydusu Ay'a gönderdiği ilk uzay aracı Luna-25'in Ay'ın yörüngesine girdiği bildirildi. Rusya Federal Uzay Ajansından (Roscosmos) yapılan açıklamada, uzay aracındaki tüm sistemlerin normal şekilde çalıştığı kaydedildi.

Haber 16-08-23 17:53

Çin, şimdi de uzaktan algılama özellikli gemi takip uydularını fırlattı!

Çin, gemilerin seyir takibi için kullanılan uzaktan algılama özellikli "HEAD-3" uydularını uzaya gönderdi. Uyduların, fırlatışın ardından planlanan yörünge konumuna yerleştiği öğrenildi.

Haber 14-08-23 18:18

Çin uzaya fırlattı! Adı: LSAR-4 01... Önemli rol oynayacak

Çin, afet izleme, önleme ve yardım çalışmalarında kullanmak üzere uzaktan algılama özellikli yer gözlem uydusunu uzaya yolladı. Uydunun, Çin'in afet izleme sisteminin geliştirilmesine önemli rol oynayacağı bildirildi.

Haber 14-08-23 10:13

Virgin Galactic uzaya ilk kez turist taşıdı! Yolcuğun bedeli ise dudak uçuklattı

İngiliz iş insanı Richard Branson'a ait Virgin Galactic, ilk kez uzaya turist taşıdı. Uzaya giden yolcular arasında bir anne ve kızı da yer aldı. Öte yandan uzaya yolculuğun bilet fiyatı son zamların ardından 450 bin dolara ulaştı.

Haber 10-08-23 19:48

Çarpıcı keşif! Gök bilimciler, aynı yörüngeyi paylaşan iki kardeş ötegezegen tespit etti

Gök bilimciler çarpıcı bir keşfe imza attı. Gök bilimciler, Erboğa (Centaurus) takımyıldızında, Dünya'ya 370 ışık yılı uzaklıkta bulunan "PDS 70" sisteminde, aynı yörünge üzerinde iki ötegezegen tespit etti.

Haber 20-07-23 18:04

Herkes merak ediyor! Türk uzay aracının dizaynında sona gelindi... İmalata geçilecek

Türkiye'nin uzay yolculuğunun en önemli parçalarından biri olan Türk uzay aracı merak ediliyor. Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, "Ay'a gidecek aracımızın dizayn çalışmaları tamamlandı, kritik dizayn dediğimiz safhadayız, bu da bitmek üzere. Artık imalata geçilecek" diye konuştu. Yıldırım, Cumhuriyet'in 100'üncü yılında uzaya Türk astronot göndermek hedefiyle başlatılan proje kapsamında belirlenen adayların yoğun çalışma içinde olduklarını da söyledi.

Haber 20-07-23 12:28

Enceladus'ta yaşam adına gereken son element de bulundu! Dünya dışında hayat için en ideal yer olabilir

Satürn'ün uydularından Enceladus'un donmuş yüzeyinin altındaki okyanusta yaşam için gerekli elementlerden fosfor bulundu. Enceladus'ta yaşam için gereken son elementin keşfedildiği söylenirken, araştırma gezegen bilimci Frank Postberg tarafından yürütüldü. Öte yandan, fosforun bulunmasıyla Enceladus'un yaşam için gerekli tüm elementlere sahip bulunması, uydunun Dünya dışında yaşam için "en ideal" yer olma olasılığını artırdığı yönünde bir değerlendirmede bulunuldu.

Haber 16-06-23 11:52

İzmir'de ortaokul öğrencileri, uzaydaki astronotlarla görüşmeye hazırlanıyor

İzmir'de bir ortaokuldaki öğrenciler, dünya yörüngesindeki Uluslararası Uzay İstasyonunda görev yapan astronotlarla ekim ayında telsiz bağlantısı kuracak.

Yurthaber 15-06-23 13:55

Şimdiye kadar uzay görevlerinde kaç kişi öldü? NASA açıkladı!

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ve Sovyetler Birliği'nin uzay görevlerinde bugüne kadar kaç kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı. Buna göre; şimdiye kadar uzay görevlerinde 21 kişi hayatını kaybetti.

Haber 12-06-23 16:58

Tarihi keşif! O gezegende su izleri... Uzayda yaşam mümkün mü?

Bilim dünyası bu habere odaklandı. Dünya dışında yaşam hakkında kritik bir aşama kaydedildi. Dünyadan 400 ışık yılı uzaktaki o gezegende su bulundu! İşte o tarihi keşfin tüm detayları...

Haber 04-06-23 20:55

Evrenin ilk dönemlerinde oluştukları keşfedildi! Güneş'in 10 bin katı büyüklüğünde... İlk ipucunu bulduğumuza inanıyoruz

James Webb Uzay Teleskobu verilerini inceleyen bilim insanları, evrenin ilk dönemlerinde Güneş'in 10 bin katı büyüklüğünde yıldızların oluştuğunu tespit etti. İsviçre Cenevre Üniversitesinden astrofizikçi Corinne Charbonnel, "James Webb Uzay Teleskobu'nun topladığı veriler sayesinde, bu olağanüstü yıldızların varlığına dair ilk ipucunu bulduğumuza inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Haber 31-05-23 09:16

ABD'li askeri yetkiliden zehir zemberek sözler: Bu gece savaşmaya hazırız

ABD-Rusya-Çin üçgeninde uzay çalışmaları çerçevesinde artan tansiyon dünya basınına bomba gibi düşen bir açıklamayla yankı buldu. Bir ABD'li general Rusya ve Çin'in oluşturduğu tehdit hakkında "uzay çatışmalarına hazırlanmaktan başka seçenek kalmadı" dedi.

Haber 29-05-23 17:43

Japonya'nın şaşırtan planı! Uzaydan güneş enerjisi 'ışınlamayı' deneyecekler

Uzaydan güneş enerjisi iletimini mümkün kılmak için yıllardır çaba harcayan Japonya ve Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), şimdi, bu teknolojiyi gerçeğe bir adım daha yaklaştırmaya hazırlanıyor. JAXA bilim adamları, 2015 yılında bir elektrikli su ısıtıcısını çalıştırmak için yeterli enerji olan 1,8 kilovat gücü başarılı bir şekilde ışınlamıştı. Son bir iddiaya göre ise Japon bir kamu-özel sektör ortaklığı, 2025 gibi erken bir tarihte uzaydan güneş enerjisi ışınlamaya çalışacak.

Haber 29-05-23 15:40

İşte Çin'in Ay hedefi! 2030'a dek...

Çin'in uzay çalışmaları devam ediyor. Uzay yarışında önemli bir oyuncu olmayı başaran ülke şimdi Ay'a ayak basma hedefini açıkladı. Çin, 2030 yılına dek Ay'a insanlı sefer düzenleyerek ayak basmayı hedeflediğini bildirdi.

Haber 29-05-23 13:02

Uzay yarışı sürüyor: Çin bunu ilk kez yapacak!

Çin, Dünya yörüngesinde kurduğu Tiengong (gök sarayı) Uzay İstasyonu'na düzenleyeceği yeni seferde ilk kez sivil bir taykonotu uzaya gönderecek. Uzay istasyonuna yapılacak beşinci insanlı seferde yer alacak Gui Hayçao, Çin'in uzaya yolladığı ilk sivil olacak.

Haber 29-05-23 08:39

Ertelenmişti! Nuri sonunda başarıyla uzaya fırlatıldı

Güney Kore, geçtiğimiz günlerde uzaya gönderilmesi beklenen "Nuri" adlı yerli üretim roketinin fırlatılışını, teknik sebepler nedeniyle ertelemişti. Ülke, sekiz uyduyu yörüngeye yerleştirecek ilk yerli roketi "Nuri"yi sonunda başarılı bir şekilde fırlattı.

Haber 26-05-23 09:47

Çin'in 'gizemli' uzay uçağı! ABD basını yazdı: Yörüngeye tanımlanamayan bir 'nesne' bıraktı

ABD merkezli bir bilim ve teknoloji haber sitesinde yer alan bir haberde, ABD istihbaratının, Çin'in gizemli uzay uçağının yörüngeye tanımlanamayan bir 'nesne' bıraktığını ortaya çıkardığı belirtildi. İşte habere göre, Çin'in gizli bir görev için dokuz ay yörüngede kaldıktan sonra iniş yapan gizemli uzay uçağı hakkında bildiklerimiz...

Haber 24-05-23 11:14

İlk Suudi astronotlar özel misyonla Uluslararası Uzay İstasyonu’na doğru yola çıktı

Bir SpaceX roketi, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) ikinci özel seyahatini gerçekleştirmek üzere Pazar günü fırlatıldı. Ekip arasında Suudi Arabistan’ın ilk kadın astronotu da yer aldı.

Haber 22-05-23 13:49

Bu çalışmaya göre Dünya 1000 yıl güvende! Korkmamıza gerek yok mu?

Bilinen uzay cisimlerinin yörüngeleri üzerine yapılan dikkat çekici bir çalışmada ilginç bir tahmine varıldı. Yapılan çalışma, Dünya'nın en az 1000 yıl boyunca çarpma olaylarına karşı güvende olduğunu ortaya koydu.

Haber 22-05-23 11:54

AX-2 başarıyla fırlatıldı! İçinde Suudi Arabistanlı astronotlar bulunuyor

Suudi Arabistanlı astronotlar Ali Karni ve Rayyane Bernavi'nin bulunduğu uzay mekiğinin (AX-2) fırlatılma işleminin başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği belirtildi.

Haber 22-05-23 09:04

Ali Karni ve Rayyane Bernavi... Suudi Arabistanlı iki astronotun uzay yolculuğu için hazırlıklar tamam!

Suudi Arabistanlı astronotlar Ali Karni ve Rayyane Bernavi'nin uzay yolculuğu için yaptığı hazırlıkların tamamlandığı bildirildi. Yapacakları uzay yolculuğuna ilişkin açıklamalarda bulunan astronotlar, yolculuğun Suudi Arabistan için "uzay alanında yeni bir aşamayı başlatacağına" dikkati çektiler ve olayın ülke için önemli olduğunu dile getirdiler.

Haber 18-05-23 17:42

Yankı uyandıran gelişme: Uzayda bugüne kadar görülen en büyük patlama keşfedildi!

Gökbilimciler bugüne kadar kayda geçen en büyük kozmik patlama olduğu değerlendirilen AT2021lwx'nın keşfedildiğini duyurdu. Patlamanın 8 milyar ışık yılı uzaklıkta kayda geçtiği açıklandı. Öğrenilen bilgilere göre, AT2021lwx'nın ilk etapta dikkat çekmedi, ancak takip mesafesi kısaldıkça nadir bir olayın meydana geldiği fark edildi. İşte detaylar...

Haber 12-05-23 16:41

Dün gece saatlerinde fırlatılmıştı! Tiencou-6 kargo mekiği uzay istasyonuna ulaştı

Çin'in Tiencou-6 kargo mekiği uzay istasyonuna ulaştı. Mekik, dün gece saatlerinde Long March 7 Y7 roketiyle Haynan Adası'ndaki Vınçang Uzay Aracı Fırlatma Merkezi'nden fırlatılmıştı.

Haber 11-05-23 12:24

James Webb uzay teleskobu çekti! İşte bir yıldızın yörüngesindeki toz kuşaklarının şimdiye kadar hiç çekilmemiş ayrıntıdaki fotoğrafları...

James Webb Uzay Teleskobu, Dünya'ya 25 ışık yılı uzaklıkta, Güneş'ten 15 kat daha parlak "Fomalhaut" adı verilen bir yıldızın çevresindeki toz kuşaklarının şimdiye kadar hiç çekilmemiş ayrıntıdaki fotoğraflarını çekti.

Haber 10-05-23 09:12

Yörüngede 276 gün kaldıktan sonra Dünya’ya döndü! “Yeniden kullanılabilir”

Çin'in uzaya gönderdiği “yeniden kullanılabilir” deneysel uzay aracı, yörüngede 276 gün kaldıktan sonra bugün Dünya’ya döndü. Çin'in Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi'nden yapılan açıklamada, uzay aracının yörüngede 276 gün kaldıktan sonra Dünya'ya başarıyla dönmesi, ülkenin yeniden kullanılabilir uzay aracı teknolojilerine ilişkin araştırmalarında kaydedilen önemli bir ilerleme olarak değerlendirildi.

Haber 08-05-23 11:48

Birçok şirket bu yarışı kazanmanın peşinde... Peki kim galip gelecek? Ağızları açık bırakan bilet fiyatları, dikkat çeken vaatler...

Geleneksel turizme olan ilgi, teknolojinin gelişimi ve özel uzay şirketlerinin eğilim göstermesiyle yerini uzay turizmine olan ilgiye bırakmaya başladı. Öyle ki dünyada artık uzay turizmi çağı konuşuluyor, bu çağı yakalamanın öneminden söz ediliyor. Elon Musk'ın SpaceX'inden Jeff Bezos'un Blue Origin'ine kadar birçok şirket uzay turizmi çağını yakalama, uzay turizmi yarışını peşinde. Bilet fiyatları ise dudak uçuklatıyor...

Haber 05-05-23 13:57

Alev alarak parlamasının gizemi sonunda çözüldü! Şükürler olsun ki...

Astronomlar, evrendeki en güçlü ve parlak varlıklar olan kuasarların, ateş alarak parlamasının gizeminin çözüldüğünü açıkladı. Sheffield Üniversitesi Fizik ve Astronomi Bölümünden Profesör Clive Tadhunter araştırmaya ilişkin yaptığı açıklamada, bu tür olayları gözlemlemenin ve sonunda neden meydana geldiğini anlamanın heyecan verici olduğunu kaydetti. Tadhunter, “Fakat şükürler olsun ki Dünya uzunca bir süre bu kıyamet aşamalarından birinin yakınından bile geçmeyecek." ifadelerini de kullandı.

Haber 27-04-23 10:55

Kara delikler ile ilgili çarpıcı araştırma! Ortaya çıkan parlaklık sayesinde...

Işık yaymadıkları için doğrudan gözlemlenemeyen kara deliklerin, yıldızları yutarken ortaya çıkan parlaklık sayesinde tespit edilebileceği belirlendi. Yapılan deneyde ortaya çıkan ipuçlarının gök bilimcilerin orta kütleli kara delikleri bulmalarına yardımcı olabileceği görüldü.

Haber 27-04-23 10:43

NASA’nın 'emektar' uzay aracı! InSight'tan Mars’ta bir ilk...

NASA, Mars’a sismik araştırma için InSight uzay aracını göndermişti. InSight uzay aracı, Aralık 2022’de solar panelleri toz nedeniyle bloke olana kadar 4 yıl boyunca Mars’tan veri toplamaya devam etmişti. Emektar uzay aracının, kızıl gezegendeki sismik dalgaları ilk kez saptadığı belirtildi. Öte yandan, incelemede, kızıl gezegenin çekirdeğinin oksijen ve sülfür gibi hafif elementlerin yanı sıra az miktarda hidrojen ve karbon içerdiği belirlendi.

Haber 26-04-23 08:07

Çin durmuyor: Şimdi de 3 aşamalı 'Ay' planı açıkladılar! Oldukça dikkat çekti...

Çin, Ay'da uluslararası araştırma istasyonu kurmak için 3 aşamalı plan açıkladı. Araştırma istasyonunun temel halinin oluşturulması için ilk aşamada, 2028'e kadar 3 keşif görevi kapsamında 7 fırlatış yapılacak. Ay'da uluslararası uzay istasyonu kurulması için 2030-2040 yıllarında 5 ayrı görevin yürütülmesi, 2040-2050 yıllarında ise istasyonun uygulama odaklı bir üsse dönüştürülmesi için daha ileri altyapının kurulması hedefleniyor.

Haber 26-04-23 07:58

Bu iddia çok konuşulur! Cinsel ilişkiye girmeleri belgelerle yasaklanabilir

Elon Musk SpaceX, Jeff Bezos'un Blue Origin ile başı çektiği uzay turizmi sektörü gün geçtikçe gelişiyor. Bir uzman ise uzayda cinsel ilişki ilgili 'acilen ele alınması gereken' 'cevaplanmamış biyolojik ve yasal sorular' hakkında uyarıda bulundu. Uzay turistlerinin uçuşları sırasında cinsel ilişkiyi yasaklayan yasal belgeler imzalamak zorunda kalabileceği iddia ediliyor. İşte detaylar...

Trend 24-04-23 17:16

Türkiye için kritik gün! İMECE uydusu bugün uzaya fırlatılacak

Türkiye’nin beklediği kritik günlerden biri daha geldi. TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilen, Türkiye'nin ilk yerli ve milli yüksek çözünürlüklü görüntüleme uydusu İMECE'nin fırlatma operasyonu bugün yapılacak.

Haber 14-04-23 07:22

Rus kozmonot paylaştı! Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan Antalya

Rus kozmonot Oleg Artemyev, "harika sıcak şehir" mesajıyla Antalya'nın uzaydan çekilen fotoğrafını paylaştı. Artemyev, "Güneşin tadını çıkarırken bu harika sıcak şehrin uzaydan nasıl göründüğünü hiç merak ettiniz mi? Şu anda eşsiz bir fırsatınız var. Baylar ve bayanlar, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) Antalya!" ifadelerini kullandı.

Haber 05-04-23 17:02

NASA'nın arızalanan uzay aracını düzeltme şekli şaşırttı! Tıpkı birçok insanın sorun çıkaran dizüstü bilgisayarını düzelttiği gibi düzeltti

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), arızalanan 15 yıllık Yıldızlararası Sınır Kaşifi (IBEX) uzay aracını, tıpkı birçok insanın sorun çıkaran dizüstü bilgisayarını yeniden uygun şekilde çalışması için uyguladığı basit ve bilindik bir yöntemi uygulayarak düzeltti. NASA'nın arızalanan uzay aracını düzeltme şekli birçok kişiyi oldukça şaşırttı.

Haber 13-03-23 17:27

Japonya'da H3 şaşkınlığı! Kalkıştan sonra infilak ettirildi

Japonya'da fırlatılan yeni tip H3 roketi, ikinci motorun devreye girmemesi nedeniyle infilak ettirildi. Roket yükünde, Savunma Bakanlığı'na ait İleri Arazi Gözlem Uydusu-3 yer alıyordu. Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanı (MEXT) Nagaoka Keiko, duruma yönelik kamuoyundan özür dilerken, "Halk ve ilgili tarafların umutlarını karşılayamadıklarını" belirtti.

Haber 08-03-23 10:52