Uzay Haberleri

Türkiye, dünyadaki uzay yarışından geri kalmamak için yatırımlarını sürdürecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: - "Dünyada ülkeler arası rekabet artık sadece yeryüzünde olmuyor. Uzayda ve havacılıkta çok ciddi bir rekabet var. Tam bağımsızlığın yolu aslında şu anda havacılıkta ve uzayda başarılı olmaktan geçiyor" - "(Uzay ve havacılık) Burada çok ciddi bir ekonomi var, bu ekonomiden gerekli payı alabilmek ve bunun yanında Türkiye'yi uzay yarışında geri bırakmamak için çalışmaya devam edeceğiz"

Yurthaber 17-08-22 11:09

Uğruna 180 milyon dolar harcanan KPLO’yu uzaya fırlattılar! Güney Kore'nin ay misyonuna yönelik ilk adımı

Güney Kore, ilk ay keşif aracı KPLO’yu uzaya fırlattı. KPLO, SpaceX tarafından, Falcon 9 roketi ile uzaya gönderildi. Güney Kore’nin ay misyonuna yönelik ilk adımı olan Ay Yörüngesi Keşif Aracı’na (KPLO) 180 milyon dolar harcandığı biliniyor.

Haber 05-08-22 16:19

James Webb Teleskobu'ndan görüntü dedi, sucuk çıktı! Şaka yapmış

Fransa Atom Enerjisi Komisyonu direktörü Etienne Klein, Twitter hesabından dikkat çekici bir görüntü paylaştı. Bir gök cismine aitmiş gibi görünen görüntünün James Webb Uzay Teleskobu'ndan alındığını söyledi. Ancak hiçbir şey göründüğü gibi değildi. Görüntüdeki parıldayan gök cisminin aslında bir dilim sucuktan başka bir şey olmadığı ortaya çıktı. Etienne Klein, "Bir bilim insanının şakası" olarak nitelendirdiği bu olay için özür diledi.

Haber 05-08-22 15:29

James Webb'den alınan son görüntülerde olağandışı bir şey olduğunu fark ettiler! Heyecanlandıran gelişme

Gökbilimciler, James Webb Uzay Teleskobu'ndan alınan son görüntülerde uzak bir galakside olağandışı bir şey olduğunu fark ettiler. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) büyük umutlarla uzaya gönderdiği James Webb Teleskobu'nun (JWST) Dünya'dan üç milyar ışık yılı uzaklıkta tespit ettiği olağandışı parlak bir ışığın, 10 milyar dolarlık teleskobun kaydettiği ilk süpernova olabileceği belirtildi. Süpernova, enerjisi bitip ölmek üzere olan bir yıldızın patlaması demek.

Haber 01-08-22 11:43

Çin'in fırlattığı roket düştü: NASA Başkanı Pekin'i suçladı, CMSA'dan karşılık geldi

ABD Uzay Kuvvetleri, Çin tarafından 24 Temmuz'da fırlatılan "Long March 5B" roketinin parçalarının dün Hint Okyanusu'na düştüğünü açıkladı. NASA Başkanı Nill Nelson ise roketin düşmesinin ardından bir açıklama yaparak, Çin'i gerekli bilgileri paylaşmamakla suçladı.

Haber 31-07-22 17:45

1958'de kuruldu! NASA uzay çalışmalarında 64 yılı geride bıraktı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), 64 yıldır ABD'nin uzay programı çalışmalarını yürütüyor. 1958'de dönemin ABD Başkanı Dwight David Eisenhower tarafından kurulan NASA, şimdilerde yaklaşık 18 bin çalışanıyla uzay çalışmaları gerçekleştirerek insanlığın yararına bilgiyi keşfetmeyi ve genişletmeyi amaçlıyor.

Haber 29-07-22 11:26

Rusların aldığı karar ortalığı karıştırmıştı! Sürpriz iddia geldi: 2028'e kadar...

Rusya uzay ajansı Roscosmos’un yeni başkanı Yuriy Borisov, Rusya’nın 2024’ten sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) ayrılma kararı aldığını açıklamıştı. Roscosmos'un Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan 2024'ten sonra ayrılma planını açıklamasının ardından, Rusya'nın en az 2028 yılına kadar ISS'de kalacağı iddia ediliyor. Üst düzey bir NASA yetkilisine göre Ruslar, kendi yörünge üssünü inşa edilip faaliyete geçirene kadar Uluslararası Uzay İstasyonu'nun bir parçası olarak kalmak istiyor.

Haber 28-07-22 10:11

Jüpiter'in sırlarını çözmeye hazırlanıyorlar! Nisan 2023'te başlayacak

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Jupiter Icy Moons Explorer'in (JUICE) görevi ile Jüpiter'in sırlarını çözmeye hazırlanıyor. Ajans tarafından geliştirilen görev Jüpiter'de yaşam sorularını cevaplamak üzere Nisan 2023'te başlayacak.

Haber 27-07-22 18:12

Ay'a ayak basan ikinci astronotun ceketine dudak uçuklatan fiyat: En değerlisi oldu!

Neil Armstrong ile birlikte 1969'da Ay'a inen Buzz Aldrin'in tarihi Apollo 11 görevinde uçuş sırasında giydiği ceketi, New York'taki bir müzayedede açık arttırmaya çıkarıldı. Üzerinde ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) logosu ile ABD bayrağının yer aldığı ceket, dudak uçuklatan bir fiyata alıcı buldu. 92 yaşındaki astronotun ceketi satılan en değerli Amerikan uzay eseri oldu.

Haber 27-07-22 12:34

Büyük gizem çözüldü: Uzayın derinliklerinden geliyorlar

Uzayın derinliklerinden gelen “hayalet parçacıklar” olarak adlandırılan nötrinoların gizemi çözüldü. İnsan vücudu da dahil olmak üzere gezegenler arasında fark edilmeden geçen küçük nesneler şimdiye kadar gizemini koruyordu. Bilim insanları, hayalet parçacıkların süper kütleli kara delikler tarafından beslenen galaktik çekirdeklerden kaynaklandığına inanıyor.

Haber 27-07-22 08:31

Astronotlar uyarıldı! ''Uzayda mastürbasyon yapmayın çünkü...''

Tek bir seansın, kadın mürettebat üyelerinin hamile kalmalarına neden olabileceği ortaya çıktıktan sonra astronotlar, uzayda kendilerini tatmin etmeleri konusunda uyarıldılar. Bir podcast yayını ile gündeme gelen bu konu, sosyal medyada büyük ilgi gördü. Uzay bilimcilerin, uzayda seksin nasıl çalıştığını keşfetmeye dair planları olduğu da söylentiler arasında.

Trend 23-07-22 17:52

Olimpos astrofotoğrafçıları ağırlayacak

"Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali"nde, ışık kirliliği olmayan gökyüzü altında, profesyonel teleskoplarla yapılacak gözlemlerin yanı sıra bilim insanlarınca eğitim verilecek

Yurthaber 19-07-22 10:06

James Webb Uzay Teleskobu'ndan şaşırtan bilgi! Birçok bilgisayardan çok daha düşük

Dünyanın en büyük ve en güçlü uzay teleskobu olan James Webb Uzay Teleskobu'nun sahip olduğu SSD'nin kapasitesi ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre, evrenin bugüne kadarki en derin ve en detaylı fotoğrafını çeken James Webb, evreni 68 GB'lık SSD ile yakalıyor. Yani evrenin sırlarını çözmesi beklenen dünyanın en büyük teleskobunun depolama alanı, piyasada çok sık bulunan birçok dizüstü bilgisayardan çok daha düşük.

Haber 18-07-22 17:07

45 yaşındaki adam şaşkınlığa uğrattı: Uzaylılar beni seçti, çocukluğumdan beri ziyaretime geliyorlar

Uzaylıların varlığına dair tartışmalar sürerken, 45 yaşındaki forklift sürücüsü Michael Alans, çocukluğundan beri uzaylılar tarafından ziyaret edildiğini ve onlar için insan ırkı adına temas ettiği seçilmiş kişi olmaya devam ettiğini öne sürdü.

Haber 17-07-22 15:58

James Webb teleskobu evrenin en derin ve net fotoğrafını çekti

10 milyar dolarlık uzay teleskobu James Webb, evrenin bugüne kadar çekilmiş en derin ve ilk renkli fotoğrafını paylaştı.

Haber 12-07-22 07:16

Ukrayna'daki ayrılıkçıların bayraklarını açıp poz vermişlerdi! NASA'dan ISS'deki Rus kozmonotlara tepki

24 Şubat'tan beri devam eden Rusya-Ukrayna savaşından sıcak haberler gelmeye devam ederken, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki Rus kozmonotlar Ukrayna’daki ayrılıkçı Luhansk ve Donetsk bayraklarıyla poz vermiş ve yeni bir tartışmanın fitilini ateşlemişlerdi. Uluslararası Uzay İstasyonu'nu kullanan Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ise, üç Rus kozmonotun eylemlerini kınayarak tepki gösterdi. Uzay ajansı, tepkisini dile getiren bir bildiri yayınladı.

Haber 08-07-22 10:58

Uzayda et üretilebilir mi?

BBC Kuzey Amerika Teknoloji Muhabiri James Clayton, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda tamamlanan yapay et üretimi deneyinin önemini ve bunun zorluklarını aktarıyor.

Haber 30-06-22 07:00

NASA nihayet fırlattı! Mikrodalga fırın büyüklüğünde

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Artemis Projesi’nde yer alacak uzay aracı CAPSTONE'un geçtiğimiz günlerde ertelenen fırlatması gerçekleşti. Böylece NASA'nın Ay'ı inceleyecek yeni uydusu, gelecekteki uzay istasyonu yörüngesini test etmek için havalandı. Mikrodalga fırın büyüklüğündeki CAPSTONE’un tahminen 13 Kasım'da Ay'a varması planlanıyor.

Haber 29-06-22 17:57

ABD sınırlarını aşan NASA bir ilke imza attı! Tarihe geçti

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), ilk kez ABD dışında bir yerdeki ticari uzay üssünden roket fırlattı. Ajans Avustralya'nın kuzeyindeki Arnhem Uzay Merkezi'nden üçlü roket gönderdi. Arnhem, ABD dışındaki ticari bir uzay limanından ilk roket fırlatma yeri oldu.

Haber 27-06-22 13:59

Bugün Yeni Zelanda’dan fırlatılacaktı! Şok karar

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) büyük önem verdiği CAPSTONE uzay aracının fırlatılışı ileri bir tarihe ertelendi. Artemis Projesi’nde yer alacak uzay aracı CAPSTONE, yapılan planlamaya göre erteleme kararı alınmasaydı bugün Yeni Zelanda’dan fırlatılacaktı. Ancak NASA, Rocket Lab ve Advanced Space son sistem kontrolleri yapmasına imkan tanımak aracıyla bugüne planlanan fırlatma girişiminden vazgeçti.

Haber 27-06-22 13:51

NASA ilk kez ABD dışında bir ülkedeki ticari uzay üssünden roket fırlattı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Avustralya'daki bir ticari uzay üssünden roket fırlattı. Bu, ABD dışındaki bir üsten fırlatılan ilk roket olarak tarihe geçti.

Haber 27-06-22 13:00

Hamsterı görenler şaşkınlığını gizleyemedi! Birçok insanın yapamadığını yaptı

Japon firması KK Iwaya Giken, bir hamsterı uzaya gönderdi. Özel bir kabin içine koyulan hamster balonla 23 km yüksekliğe kadar çıktı. Birçok insanın yapamadığını yapıp metrelerce yükseğe çıkarak gezegenimizi stratosferden görme imkanı yakalayan hamster canlı olarak da Dünya'ya indi. Böylece bir memelinin ilk kez balonla fırlatılışı başarıyla sonuçlandı. Bu deneyin ise insanların balon kullanarak uzay yolculuğu yapabilmelerinin önünü açacağı düşünülüyor.

Haber 26-06-22 09:35

Türkçe mesaj taşıyan Voyager'ların vedası! NASA'dan üzücü haber geldi, kapatmaya başlatacak

NASA'nın Güneş Sistemi'nin ucundaki Voyager 1 ve Voyager 2 uzay aracı için yolun sonu göründü. Beş yıllık kullanılacak şekilde tasarlanan ancak 44 yılı aşkın bir süredir uzayda dolaşan ikonik araçlar son aşamalara girmek üzere. NASA, Voyager araçlarının bazı sistemlerini kapatmaya başlamayı planlıyor. Bu planla uzay araçlarının kalan gücüyle yaklaşık 2030'a kadar kullanılması amaçlanıyor.

Haber 22-06-22 12:10

İngiltere'de bir fotoğrafçı, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun güneşin etrafındaki silüetini fotoğrafladı

İngiltere'de Jamie Cooper ismindeki bir fotoğrafçı, güneşin etrafından geçerken Uluslararası Uzay İstasyonu'nun silüetini fotoğrafladı.

Haber 21-06-22 07:39

Mars: NASA'ın uzay aracı Perseverance, Kızıl Gezegen'in yüzeyinde çöp tespit etti

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından Mars'a gönderilen uzay aracı Perseverance, Kızıl Gezegen'in yüzeyinde insan çöpleri tespit etti.

Haber 16-06-22 13:18

TUA Başkanı Yıldırım üniversitelilere Milli Uzay Programı'nı anlattı:

"Uzaydaki yerçekimsiz ortamda yapılacak deneylerin bizim için çok ciddi bir önemi var. Çünkü bizim bilim camiamız böyle bir fırsatı yakalayamadı" - "Astronotumuzun uzay istasyonunda kalacağı 7 ila 10 gün arasında yapabileceği üç veya dört bilimsel çalışmayı tespit edeceğiz"

Yurthaber 14-06-22 10:17

Uzayda panik yaratan kaza... 10 milyar dolara mal olmuştu! NASA: Bunu her zaman biliyorduk

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) inşası yaklaşık 10 milyar dolara mal olan James Webb Uzay Teleskobu uzayda talihsiz bir kaza yaşadı. Küçük bir kaya parçası (mikrometeoroid), NASA'nın uzaya gönderdiği en güçlü uzay teleskobu James Webb'in aynasına çarptı. NASA'dan Paul Geithner konuyla ilgisi açıklamasında, Webb'in Güneş sistemimizdeki mikrometeoroidlerin çarpmalarını da içeren uzay ortamını test etmek zorunda kalacağını her zaman bildiklerini söyledi.

Haber 09-06-22 14:32

Uzayda et üretilebilir mi?

BBC Kuzey Amerika Teknoloji Muhabiri James Clayton, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda tamamlanan yapay et üretimi deneyinin önemini ve bunun zorluklarını aktarıyor.

Haber 08-06-22 17:30

En son 1995 yılında gerçekleşmişti! NASA’dan yıllar sonra bir ilk

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), yıllar sonra bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. Uzay ajansının Avustralya’daki faaliyetlerine yeniden başlayacağı öğrenildi. Üçlü roket fırlatmakta karar kılan NASA, böylelikle 1995'ten beri ilk kez Avustralya’dan roket fırlatacak.

Haber 08-06-22 16:18

Uzaya çıkan ilk Meksikalı kadının ilginç hikayesi ortaya çıktı: Fast food zincirinden uzaya!

Jeff Bezos'un uzay şirketi Blue Origin geçtiğimiz günlerde NS-21 görevini tamamlayarak altı kişiyi uzaya çıkardı. Blue Origin'in ekibinde Meksikalı mühendis Katya Echazarreta da vardı. Mühendis uzaya giden ilk Meksikalı kadın oldu. Ancak Echazarreta'nın 17 yaşındayken ünlü bir fast food zincirinde çalıştığı ortaya çıktı.

Haber 06-06-22 14:27

Çin dün uzay istasyonuna yollamıştı! Üçüncü taykonot ekibinden yeni haber

Çin, dün taykonotlar Çın Dong, Liu Yang ve Cai Şucı'yı taşıyan Şıncou-14 uzay mekiğini Dünya yörüngesinde kurduğu uzay istasyonuna göndermişti. Saatler sonra Şıncou-14 uzay mekiğinin, uzay istasyonunun çekirdek modülüne kenetlendiği bildirilmişti. Şimdi yeni bir gelişme yaşandı.

Haber 06-06-22 10:41

Bilim insanları yeni süper dünya buldu! Bizim Dünya'mızdan dört kat daha büyük

"Süper Dünyalar" Dünya'dan daha büyük kütleli oluyor ama Neptün'ün kütlesini geçmiyorlar. Bilim insanları ise36,5 ışıkyılı uzaklıkta bir yıldızın yörüngesinde dönen ve kendi gezegenimizden dört kat daha büyük olan bir "süper Dünya" keşfetti. "Süper Dünya"ya Ross 508b adı verildi.

Haber 05-06-22 12:49

Çin, uzay istasyonuna yeni taykonot ekibini yolladı! Şıncou-14 mekiği uzay istasyonuna kenetlendi

Uzay yarışı kızışıyor. Çin'in uzay konusundaki çalışmaları ise tam gaz sürüyor. Ülkenin Dünya yörüngesinde kurduğu uzay istasyonunda görev yapacak üçüncü taykonot ekibi yola çıktı. Ekip, yapılan yeni bir açıklamaya göreyse hedefine ulaştı.

Haber 05-06-22 10:17

Uzay İstasyonu'ndaki kozmonot çektiği fotoğrafta kaçak yolcular gördü, bir anda viral oldu! Ancak gerçek çok başkaydı

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki Kozmonot Sergey Korsakov uzaydan çektiği fotoğrafları Twitter'dan paylaştı. Fotoğraflarda ise herkesin dikkatini çeken tuhaf bir manzara vardı. Öyle ki kozmonot Korsakov bile "Bizi izleyen bu kaçak yolcular da kim?" yazmıştı. Sosyal medyada viral olan fotoğraflardaki gerçek ise aslında çok başkaydı.

Haber 05-06-22 09:34

Bakan Mustafa Varank'tan uzaya başvuru çağrısı! 20 gün sonra süre doluyor

Milli Uzay Programı çerçevesinde 1 Türk vatandaşının Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilme süreci başlatılmış ve başvurular açılmıştı. Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu’na uzaya.gov.tr adresi üzerinden 5 milyon kişinin tıkladığını, 36 bin kişinin kayıt yaptırdığını ve 460 kişinin uzaya götürülebilecek halde olduğunu dile getirmişti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise şartları sağlayan herkesi başvuru yapmaya davet etti.

Haber 03-06-22 16:48

Gökyüzünde şov! Beş gezegen bir arada görülebilecek: Bunu kaçırmak istemeyeceksiniz

Güneş sistemine ait beş parlak gezegen gökyüzünde adeta bir şov yapacak. Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn'ün özel bir hizalanmayla bu sabahtan itibaren gökyüzünde aynı anda çıplak gözle görülebileceği bildirildi.

Haber 03-06-22 12:04

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım: 460 kişi uzaya götürülebilecek halde

Milli Uzay Programı çerçevesinde 1 Türk vatandaşının Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilme süreci başlatılmış ve başvurular açılmıştı. Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım da uzaya.gov.tr adresi üzerinden tıklayan kişi sayısını ve kaç kişinin kayıt yaptırdığını açıkladı. "Tıklama sayısı 5 milyona, kaydını yaptıran kişi sayısı ise 36 bine ulaştı" diyen Yıldırım, 460 kişinin ise uzaya götürülebilecek halde olduğunun bilgisini verdi. Başvurular da her geçen gün artıyor.

Haber 03-06-22 10:59

Yeni görüntüler UFO tartışmalarının fitilini tekrar ateşledi! Eski pilot, Kariyerimde gördüğüm hiçbir şeye benzemiyor diyerek yorumladı

ABD Ordusu'na ait bir Apache saldırı helikopteri Meksika sınırı yakınında tanımlanamayan üç hava olayıyla (UAP) karşılaştı. Şaşkına çeviren o anları gösteren yeni görüntüler ise yeni yayınlandı. Yaşanan olaya dair görüntüler, UFO tartışmalarının fitilini bir kez daha ateşledi. Eski ABD Hava Kuvvetleri savaş pilotu Chris Lehto, bunun askeri pilot olarak kariyerinde gördüğü hiçbir şeye benzemediğini dile getirdi.

Haber 02-06-22 14:46

Yüzünü Ay'a dönen NASA, giysi işini iki özel şirkete devretti! Yeni nesil uzay kıyafeti geliştirecekler

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzay kıyafeti geliştirilmesi adına önemli bir adım attı. Ajans, iki özel şirket Axiom Space ve Collins Aerospace ile yeni nesil uzay giysilerini geliştirme konusunda el sıkıştı.

Haber 02-06-22 12:25

NASA evrendeki cehennemi mi buldu? Bunu anlamak için az bir süre kaldı

55 Cancri e isimli "Süper Sıcak Süper Dünya" bilim insanları tarafından ilk kez görüntülenecek. 55 Cancri e'nin sürekli yanan lav kaplı bir yüzeye sahip olduğu ve bu yüzden "evrendeki cehennem" olabileceği düşünülüyor. 55 Cancri e'ye dair kesin bulgular, çok yakında dünyanın en gelişmiş teleskobu James Webb Uzay Teleskobu tarafından elde edilecek.

Haber 02-06-22 11:29

Bravo Ingenuity! NASA, Mars helikopterinin rekor kıran uçuşunu yayınladı

Mars helikopteri Ingenuity, Kızıl Gezegende rekor kıran bir uçuş gerçekleştirdi. NASA, geçen ayki inanılmaz uçuşun yeni görüntülerini yayınladı. Ingenuity, 704 metre katetti.

Haber 29-05-22 16:43

Kuzey Buz Denizi'nin derin sularındaki 'uzaylı benzeri' canlılar nasıl hayatta kalıyor?

Kuzey Kutbu yakınlarındaki soğuk, derin sularda yaşamını sürdüren dev deniz süngerlerinin nesli tükenmiş hayvanların kalıntıları ile beslendikleri ortaya çıkarıldı. Bilim insanları buzlarla kaplı suların derinliklerinde bilinmeyen canlı türleri olabileceğini söylüyor.

Haber 28-05-22 13:09

Bakan Karaismailoğlu, uydu ve uzay çalışmalarını hızlandırdıklarını söyledi:

"Yerli ve milli haberleşme uydumuz TÜRKSAT 6A'yı Cumhuriyet'imizin kuruluşunun 100. yıl dönümünde uzaya göndermek adına yoğun bir çaba içindeyiz"

Yurthaber 26-05-22 12:18

Uzaya gitme başvurusu nasıl yapılır? Uzaya gitme başvuru şartları neler? Milli Uzay Programı başvuru ekranı

Uzaya gitme başvurusu birçok vatandaşın gündeminde yer almaya devam ediyor. Milli Uzay Programı çerçevesinde başlatılan ve 1 Türk gencinin bu program kapsamında uzaya gönderileceği haberini duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, birçok kişi heyecanlandırdı. Uzay programına başvurmak isteyen birçok kişi, 'Uzaya gitme başvurusu nasıl yapılır? Uzaya gitme başvuru şartları neler?' sorusuna yanıt arıyor. İşte detaylar...

Haber 26-05-22 10:25

Uzun bir yol oldu: Boeing'in Starliner'ı Dünya'ya geri döndü

Boeing'in yeni yolcu uzay aracı CST-100 Starliner, Uluslararası Uzay İstasyonu'na gittikten sonra kritik test görevini tamamlayarak Dünya'ya döndü. Geçtiğimiz günlerde ilk kez uzay istasyonuna kenetlenen Starliner, istasyonda bir haftadan biraz daha az bir süre geçirdi.

Haber 26-05-22 09:41

Rizelilerden uzaya çay gönderme denemesi! Çay dolu platform nereye düşecek?

Rize Dernekler Federasyonu tarafından gerçekleştirilen '12'inci Rize Tanıtım Günleri' başladı. Etkinlik kapsamında helyum balonuyla uzaya çay gönderme denemesi yapıldı.

Haber 25-05-22 22:31

Çin'in hedefi: Elon Musk! Övgü aldığı Starlink uydularını yok etmek için...

Çin'in hedefinde Elon Musk olduğu iddiası olay yarattı. İddialara göre Çinli askeri araştırmacılar, Pekin'in ulusal güvenliği için bir tehdit olarak görmesi durumunda Elon Musk'ın Starlink uydu sistemini yok etmek için kollarını sıvadı.

Haber 25-05-22 15:16

NASA alarmda! Uzay yürüyüşüne çıkan astronot kabusu yaşadı: Kaskında keşfedildi

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki uzay giysileriyle ilgili endişe verici bir sorun yaşadı. Uzay yürüyüşündeki bir astronotun kaskı "su" ile doldu. Panik yapan NASA, buna istinaden acil olmayan uzay yürüyüşlerini iptal etti.

Haber 25-05-22 10:53

Uzaya gitmek için vatandaşlardan yoğun ilgi! Bakan Varank başvuru sayısını açıkladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, uzaya gitmek için başvuran Türk vatandaşı sayısını açıkladı. Bakan Varank, "Uzaya gitmek için 31 bin vatandaşımız başvuru yaptı" dedi.

Haber 25-05-22 10:22