Uzay Haberleri

Muhteşem fotoğraf! Asteroidi vuran 'DART' sonrası ortaya çıktı: Yaklaşık 10 bin kilometre

NASA, geçen ay Çift Asteroid Yönlendirme Testi (DART) uzay aracını kasten yaklaşık 11 milyon kilometre uzaktaki Dimorphos asteroidine çarptırdı. Deney, dünyanın ilk gezegen savunma testi oldu. Çarpışmadan geriye ise 10 bin kilometre uzunluğunda bir enkaz kaldı. Enkazın fotoğrafı herkesi şaşırttı.

Haber 05-10-22 12:43

Tanımlanamıyor! Ingenuity'nin ayağına gizemli bir 'şey' takıldı

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 2020'de Perseverance keşif aracıyla birlikte Mars helikopteri Ingenuity'yi de kızıl gezegene göndermişti. Mars'ta uçuşlar yapan helikopterin ayağına gizemli bir enkaz sıkıştı. Şimdi uzmanlar, tanımlanamayan bu enkazın ne olduğunu araştırıyor.

Haber 05-10-22 11:57

Yozgat'ta köy çocukları bilim merkeziyle uzayı keşfediyor

Çekerek Kaymakamı Hayrettin Buğra Güzel: - "Bilim merkezimiz, 1,5 ayda yaklaşık 6 bin vatandaşımıza hizmet verdi" - Çekerek Belediye Başkanı Eyyüp Çakır: - "Yozgat'ta ilk defa hayata geçen bilim merkeziyle en ücra köylerimizdeki öğrencilerimiz dahi bilimsel çalışmalar yaparak, tecrübeler kazanabilecek"

Yurthaber 03-10-22 11:10

Bir türlü olmuyor, olamıyor! NASA'nın üst üste fırlatamadığı Artemis için yeni tarih

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA) günlerdir çıkan engeller nedeniyle uzaya gönderemediği Artemis roketinin eylül, en geç ekim ayı içerisinde fırlatılması bekleniyordu. Ancak bu beklenti de tutmadı. Artık "nazar değdi" yorumlarının gelmesine sebep olan Artemis resmi olarak kasım ayına ertelendi. Şimdi uzay meraklılarının tüm dileği Ay'ın etrafında dolaşacak aracın kasım ayında sağ salim yolculuğa çıkmasından yana.

Haber 03-10-22 11:05

Tarihi anları bir de Hubble ve James Webb'in gözünden görün! NASA 'bir ilk' diyerek paylaştı

NASA, 'Dünya'yı kurtarma provasında' DART isimli uzay aracını Dünya'dan 11 milyon kilometre uzaktaki asteroide çarptırdı. NASA ise çarpışma sonrası tarihi denemenin dikkat çekici fotoğraflarını yayınladı. Fotoğraflar, iki büyük uzay teleskopu Hubble ve James Webb tarafından aynı anda yakalandı. Bu açıdan uzayda bir ilke imza atıldı.

Haber 30-09-22 16:58

'Ömür uzatacak' karar! NASA ve SpaceX, Hubble için el sıkıştı

30 yılı aşkın süredir veri sağlayan Hubble Uzay Teleskobu'nun ömrü dolmak üzere. ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ve Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, Hubble'ın ömrünü uzatmak için çalışma yürütme kararı aldı. Hatta bunun için uzaya bir ekip bile gönderilmesi söz konusu.

Haber 30-09-22 16:12

NASA'nın Dünya'yı kurtarma provası Antalya'dan görüntülendi: Armageddon filmindeki gibi

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Dünya'yı kurtarma provası Antalya'dan izlendi. DART uzay aracının, Dimorphos isimli asteroide çarptığı anlar, 2 bin 500 metre yükseklikteki Bakırlıtepe'de TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) bünyesindeki Ay ve Ufuk Gözlem Ünitesi (AYGÖZ) ile görüntülendi. TUG Müdür Vekili Dr. Tuncay Özışık, Gerçekleşen olayı 1998 yapımı, dünyaya büyük hızla kuvvetli biçimde yaklaşan dev meteorun parçalanıp, dünyanın kurtarılışını konu edinen Armageddon filmine benzetti.

Haber 28-09-22 14:45

NASA'nın Dünya'yı kurtarma provası bu gece! Dinozorlarla aynı kaderi mi paylaşacağız, yoksa hayatta mı kalacağız?

Dünya'ya çarpacak bir asteroid, dinozorlar gibi yok olmamıza mı neden olacak, yoksa teknolojinin yardımıyla dinozorlarla aynı kaderi paylaşmayıp yaşamımızı sürdürmeye devam mı edeceğiz?... Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bu sorunun yanıtını bu gece gerçekleştireceği bir Dünya'yı kurtarma provasıyla yanıtlamaya hazırlanıyor. DART isimli görev kapsamında, bir uzay aracı ilk kez bilerek bir asteroide çarptırılacak. İşte insanlık tarihi asıl şimdi değişecek!

Haber 26-09-22 15:26

İnsanlık tarihinde bir ilk! NASA, Dünya'yı savunmak için harekete geçti; 'asteroit' çarpışması için geri sayım başladı

Uçsuz bucaksız kainatta gezegenimizi tehdit eden, bilinen ve bilinmeyen birçok tehlike bulunuyor. Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) insanlığın sonunu getirebilecek olası felaketlere karşı önlemlerini almayı sürdürüyor. Son hazırlıklar ise Dünya'nın varlığını sürdürebilmesi açısından büyük önem taşıyor. Ortaya atılan bir kuramı ilk kez test eden NASA'da yarın için heyecan dolu bekleyiş başladı.

Haber 25-09-22 12:30

Elon Musk'ın eski çalışanından çılgın proje! Uzaya ayna koyacak

Elon Musk'ın eski çalışanı 26 yaşındaki mühendis Ben Nowack, uzaya aynalar yerleştirerek geceleri güneş enerjisi üretmeyi planlıyor. Nowack, güneş enerjisini her zamankinden daha ucuz ve erişilebilir hale getirerek fosil yakıtların yerini almasını istiyor.

Haber 16-09-22 12:50

2 kez ertelenip nazar değdi yorumlarına yol açmıştı! Artemis 1 için yeni tarih belli oldu

NASA, merakla beklenen Artemis 1 görevini başlatmak adına üçüncü bir deneme yapmak için yeni bir program oluşturdu. NASA, tarihi görev Artemis 1 kapsamında Yeni Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketini fırlatmak için iki deneme yapmıştı ancak iki deneme de başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Yaşanan teknik sorunlar NASA'nın peşini bırakmayınca roket bir türlü fırlatılamamıştı. Bu durum, "Artemis 1'e nazar değdi" gibi ilginç yorumlara yol açmıştı.

Haber 14-09-22 11:47

Bursa'da gerçekleştirilen Uluslararası Uzay Kongresi sona erdi

Bursa'da gerçekleştirilen Uluslararası Uzay Kongresi sona erdi

Yurthaber 12-09-22 14:58

Artemis 1'de sona doğru: NASA, yakıt sızdıran contaları değiştirdi

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Artemis 1 görevi kapsamında 29 Ağustos'ta ve 3 Eylül'de yeni nesil Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketini uzaya fırlatmaya çalışmış ancak yaşanan teknik sorunlar NASA'nın peşini bırakmayınca roket bir türlü fırlatılamamıştı. Yeni gelen bilgilere göre NASA, SLS roketinin onarımını tamamladı. Mühendisler, yakıt sızdıran contaları değiştirdi. Tarihi fırlatmada sona doğru yaklaşıyor olabilir, yakında roketin uzaya çıktığına tanık olabiliriz.

Haber 12-09-22 11:11

James Webb Uzay Teleskobu durmuyor: Şimdi de Tarantula Nebulası'nı görüntüledi! Bakmak için bir dakikanızı ayırın

James Webb Uzay Teleskobu yeni görüntüler göndermeye devam ediyor. Tarihin en pahalı uzay teleskobu olan James Webb Uzay Teleskobu, bu kez Tarantula Nebulası'nı görüntüledi. James Webb Uzay Teleskobu'nun çektiği Tarantula Nebulası'na ait görüntüleri ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yayınladı. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan NASA, "Tarantula Nebulası'nı daha önce hiç görülmemiş binlerce genç yıldıza bakmak için bir dakikanızı ayırın." ifadelerini kullandı.

Haber 07-09-22 17:52

Bandırma Füze Kulübü 21 Ekim'de izleyiciyle buluşacak

"Bandırma Füze Kulübü" 21 Ekim'de izleyiciyle buluşacak

Yurthaber 05-09-22 13:44

Artemis 1'e nazar değdi! İki kez ertelenen tarihi görevde tüm planlar alt üst oldu

29 Ağustos'ta denediler olmadı... 3 Eylül'de bir kez daha denediler, yine olmadı... NASA'nın Uzay Fırlatma Sistemini (SLS) uzaya taşıyacak Artemis 1 programına nazar değdi. Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) hidrojen sızıntısı nedeniyle bir türlü uzaya çıkamadı. NASA ise önümüzdeki günlerde yeni bir deneme yapmayı düşünmüyor.

Haber 05-09-22 13:10

Salda Gölü'nde gökyüzü gözlemi yapılıyor

Salda Gölü'nde gökyüzü gözlemi yapılıyor

Yurthaber 03-09-22 14:05

NASA, tekrar Ay'a gitmek için ilk adımı gecikmeli de olsa atacak! Tarihi fırlatmanın yeni günü belli oldu

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tekrar Ay'a gitmek için ilk adımı sonunda atıyor. Ajans ilk adımı aslında 29 Ağustos'ta atmayı planlıyor ve Artemis görevi çerçevesinde Orion Uzay Aracı'nı Ay yörüngesine taşıyacak Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketini fırlatmayı hedefliyordu. Ancak teknik arıza şüphesi nedeniyle fırlatma ileri bir tarihe ertelenmişti. NASA yeni fırlatmanın 3 Eylül Cumartesi günü yapılacağını açıkladı.

Haber 31-08-22 09:25

'Artemis 1' şoku! NASA, bugün gerçekleşmesi planlanan tarihi fırlatmayı erteledi

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Artemis 1 misyonu kapsamında bugün TSİ 15:33'te Florida'dan yeni nesil mega roketi Uzay Fırlatma Sistemi'ni (SLS) ve roketin taşıması için tasarlanan Orion kapsülünü uzaya fırlatmaya planlıyordu. Fakat şok bir gelişme yaşandı. Tarihi fırlatma, yaşanan teknik sorun nedeniyle ertelendi.

Haber 29-08-22 16:04

NASA yeniden Ay'a gitmek için ilk adımı bugün atacak! Yeni dönem başlıyor

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay uçuşlarıyla yakaladığı şöhreti yeniden kazanmak için ilk adımı bugün atacak. Ajans, Florida'da yeni nesil mega roketi Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) ve roketin taşıması için tasarlanan Orion kapsülünü deneme uçuşu için uzaya fırlatacak. Uçuş öncesi Kennedy Uzay Merkezi'nde hazırlıklar tamamlandı. Fırlatmaya hazır bekleyen Artemis 1 roketinin, TSİ 15:33'te fırlatılması bekleniyor. Roket, Ay'ın çevresinde insansız uçuş gerçekleştirecek.

Haber 29-08-22 10:04

100 ışık yılı uzaklıktaki 'okyanus gezegeni' keşfedildi! Akıllara herkesi etkileyen o sahne geldi

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA) TESS uzay teleskobu, 'okyanus gezegen' keşfetti. Dünya'dan 100 ışık yılı uzakta olduğu tespit edilen okyanus gezegenin kalın bir su tabakasıyla kaplı olabileceği belirtildi. 'TOI-1452 b' olarak isimlendirilen gezegenin, Draco takımyıldızında bulunan bir ikili sistemdeki iki küçük yıldızdan birinin yörüngesinde döndüğü açıklandı. Keşif, Christopher Nolan tarafından yönetilen Interstellar (Yıldızlararası) filmindeki etkileyici sahneyi akıllara getirdi.

Haber 26-08-22 18:35

Bu araştırma herkesi heyecanlandırdı: Mars'ın 4 bölgesinden toplandılar! Hayat olup olmadığını...

Araştırmacılara göre, Mars kaşifi Perseverance tarafından kızıl gezegenin dört bölgesinden toplanan kaya parçaları Mars'ta hayat olup olmadığını anlamaya yardımcı olabilir. Yayımlanan bir makalede görüşlerine yer veren araştırmacılar, bu örneklerin daha dünyaya ulaşmadan şaşırtıcı keşiflere olanak tanıdığı görüşünde.

Haber 26-08-22 15:23

NASA'nın gözü Ay'da! Yeni nesil mega roketini test uçuşu için fırlatacak

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), yeni nesil mega roketiyle geçmişte Ay uçuşlarıyla yakaladığı şöhreti yeniden kazanmaya hazırlanıyor. NASA, gelecek hafta Orion kapsülünü deneme uçuşu için uzaya fırlatacak.

Haber 25-08-22 17:19

8 yaşındaki kız yaptığıyla ses getirdi! 45 saniye sürdü, hayalleri gerçek oldu

8 yaşındaki Isabella Payne, babasının amatör telsiziyle Uluslararası Uzay İstasyonu'yla bağlantı kurdu. ABD'li astronot Kjell Lingren, küçük Isabella Payne'e 'Uluslararası Uzay İstasyonu'na hoş geldiniz' diyerek yanıt verdi. Lingren ile 45 saniye sohbet eden küçük kızın hayalleri gerçek oldu.

Haber 25-08-22 12:40

NASA uzmanları bir araya geliyor! UFO gizemi çözülecek mi?

NASA'dan heyecan verici bir açıklama geldi. 50 yıldan fazla bir süredir UFO'larla ilgili duyumları takip eden ilk ABD kongre oturumlarının düzenlenmesinin ardından, UFO gözlemi için tam odaklı bir soruşturma başlattığını ilan eden uzay ajansı, tanımlanamayan hava olayları üzerine dokuz aylık bir çalışma için yaptıkları planlarını açıkladı.

Trend 22-08-22 10:37

Uzaya gidecek ilk Türk için tarih verildi! Bakan Varank duyurdu

Uzaya gidecek ilk Türk'ün kim olacağı merak edilirken Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'tan önemli açıklamalar geldi. Bakan Varank, 2023’te seçilecek bir Türk vatandaşını bilimsel faaliyetler gerçekleştirmek üzere 10 günlüğüne Uluslararası Uzay İstasyonu’na göndereceklerini belirterek, "İnşallah bu sene bitmeden uzaya gidecek ilk vatandaşımızı da kamuoyuyla paylaşmış olacağız” dedi.

Haber 18-08-22 21:33

Türkiye, dünyadaki uzay yarışından geri kalmamak için yatırımlarını sürdürecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: - "Dünyada ülkeler arası rekabet artık sadece yeryüzünde olmuyor. Uzayda ve havacılıkta çok ciddi bir rekabet var. Tam bağımsızlığın yolu aslında şu anda havacılıkta ve uzayda başarılı olmaktan geçiyor" - "(Uzay ve havacılık) Burada çok ciddi bir ekonomi var, bu ekonomiden gerekli payı alabilmek ve bunun yanında Türkiye'yi uzay yarışında geri bırakmamak için çalışmaya devam edeceğiz"

Yurthaber 17-08-22 11:09

Uğruna 180 milyon dolar harcanan KPLO’yu uzaya fırlattılar! Güney Kore'nin ay misyonuna yönelik ilk adımı

Güney Kore, ilk ay keşif aracı KPLO’yu uzaya fırlattı. KPLO, SpaceX tarafından, Falcon 9 roketi ile uzaya gönderildi. Güney Kore’nin ay misyonuna yönelik ilk adımı olan Ay Yörüngesi Keşif Aracı’na (KPLO) 180 milyon dolar harcandığı biliniyor.

Haber 05-08-22 16:19

James Webb Teleskobu'ndan görüntü dedi, sucuk çıktı! Şaka yapmış

Fransa Atom Enerjisi Komisyonu direktörü Etienne Klein, Twitter hesabından dikkat çekici bir görüntü paylaştı. Bir gök cismine aitmiş gibi görünen görüntünün James Webb Uzay Teleskobu'ndan alındığını söyledi. Ancak hiçbir şey göründüğü gibi değildi. Görüntüdeki parıldayan gök cisminin aslında bir dilim sucuktan başka bir şey olmadığı ortaya çıktı. Etienne Klein, "Bir bilim insanının şakası" olarak nitelendirdiği bu olay için özür diledi.

Haber 05-08-22 15:29

James Webb'den alınan son görüntülerde olağandışı bir şey olduğunu fark ettiler! Heyecanlandıran gelişme

Gökbilimciler, James Webb Uzay Teleskobu'ndan alınan son görüntülerde uzak bir galakside olağandışı bir şey olduğunu fark ettiler. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) büyük umutlarla uzaya gönderdiği James Webb Teleskobu'nun (JWST) Dünya'dan üç milyar ışık yılı uzaklıkta tespit ettiği olağandışı parlak bir ışığın, 10 milyar dolarlık teleskobun kaydettiği ilk süpernova olabileceği belirtildi. Süpernova, enerjisi bitip ölmek üzere olan bir yıldızın patlaması demek.

Haber 01-08-22 11:43

Çin'in fırlattığı roket düştü: NASA Başkanı Pekin'i suçladı, CMSA'dan karşılık geldi

ABD Uzay Kuvvetleri, Çin tarafından 24 Temmuz'da fırlatılan "Long March 5B" roketinin parçalarının dün Hint Okyanusu'na düştüğünü açıkladı. NASA Başkanı Nill Nelson ise roketin düşmesinin ardından bir açıklama yaparak, Çin'i gerekli bilgileri paylaşmamakla suçladı.

Haber 31-07-22 17:45

1958'de kuruldu! NASA uzay çalışmalarında 64 yılı geride bıraktı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), 64 yıldır ABD'nin uzay programı çalışmalarını yürütüyor. 1958'de dönemin ABD Başkanı Dwight David Eisenhower tarafından kurulan NASA, şimdilerde yaklaşık 18 bin çalışanıyla uzay çalışmaları gerçekleştirerek insanlığın yararına bilgiyi keşfetmeyi ve genişletmeyi amaçlıyor.

Haber 29-07-22 11:26

Rusların aldığı karar ortalığı karıştırmıştı! Sürpriz iddia geldi: 2028'e kadar...

Rusya uzay ajansı Roscosmos’un yeni başkanı Yuriy Borisov, Rusya’nın 2024’ten sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) ayrılma kararı aldığını açıklamıştı. Roscosmos'un Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan 2024'ten sonra ayrılma planını açıklamasının ardından, Rusya'nın en az 2028 yılına kadar ISS'de kalacağı iddia ediliyor. Üst düzey bir NASA yetkilisine göre Ruslar, kendi yörünge üssünü inşa edilip faaliyete geçirene kadar Uluslararası Uzay İstasyonu'nun bir parçası olarak kalmak istiyor.

Haber 28-07-22 10:11

Jüpiter'in sırlarını çözmeye hazırlanıyorlar! Nisan 2023'te başlayacak

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Jupiter Icy Moons Explorer'in (JUICE) görevi ile Jüpiter'in sırlarını çözmeye hazırlanıyor. Ajans tarafından geliştirilen görev Jüpiter'de yaşam sorularını cevaplamak üzere Nisan 2023'te başlayacak.

Haber 27-07-22 18:12

Ay'a ayak basan ikinci astronotun ceketine dudak uçuklatan fiyat: En değerlisi oldu!

Neil Armstrong ile birlikte 1969'da Ay'a inen Buzz Aldrin'in tarihi Apollo 11 görevinde uçuş sırasında giydiği ceketi, New York'taki bir müzayedede açık arttırmaya çıkarıldı. Üzerinde ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) logosu ile ABD bayrağının yer aldığı ceket, dudak uçuklatan bir fiyata alıcı buldu. 92 yaşındaki astronotun ceketi satılan en değerli Amerikan uzay eseri oldu.

Haber 27-07-22 12:34

Büyük gizem çözüldü: Uzayın derinliklerinden geliyorlar

Uzayın derinliklerinden gelen “hayalet parçacıklar” olarak adlandırılan nötrinoların gizemi çözüldü. İnsan vücudu da dahil olmak üzere gezegenler arasında fark edilmeden geçen küçük nesneler şimdiye kadar gizemini koruyordu. Bilim insanları, hayalet parçacıkların süper kütleli kara delikler tarafından beslenen galaktik çekirdeklerden kaynaklandığına inanıyor.

Haber 27-07-22 08:31

Astronotlar uyarıldı! ''Uzayda mastürbasyon yapmayın çünkü...''

Tek bir seansın, kadın mürettebat üyelerinin hamile kalmalarına neden olabileceği ortaya çıktıktan sonra astronotlar, uzayda kendilerini tatmin etmeleri konusunda uyarıldılar. Bir podcast yayını ile gündeme gelen bu konu, sosyal medyada büyük ilgi gördü. Uzay bilimcilerin, uzayda seksin nasıl çalıştığını keşfetmeye dair planları olduğu da söylentiler arasında.

Trend 23-07-22 17:52

Olimpos astrofotoğrafçıları ağırlayacak

"Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali"nde, ışık kirliliği olmayan gökyüzü altında, profesyonel teleskoplarla yapılacak gözlemlerin yanı sıra bilim insanlarınca eğitim verilecek

Yurthaber 19-07-22 10:06

James Webb Uzay Teleskobu'ndan şaşırtan bilgi! Birçok bilgisayardan çok daha düşük

Dünyanın en büyük ve en güçlü uzay teleskobu olan James Webb Uzay Teleskobu'nun sahip olduğu SSD'nin kapasitesi ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre, evrenin bugüne kadarki en derin ve en detaylı fotoğrafını çeken James Webb, evreni 68 GB'lık SSD ile yakalıyor. Yani evrenin sırlarını çözmesi beklenen dünyanın en büyük teleskobunun depolama alanı, piyasada çok sık bulunan birçok dizüstü bilgisayardan çok daha düşük.

Haber 18-07-22 17:07

45 yaşındaki adam şaşkınlığa uğrattı: Uzaylılar beni seçti, çocukluğumdan beri ziyaretime geliyorlar

Uzaylıların varlığına dair tartışmalar sürerken, 45 yaşındaki forklift sürücüsü Michael Alans, çocukluğundan beri uzaylılar tarafından ziyaret edildiğini ve onlar için insan ırkı adına temas ettiği seçilmiş kişi olmaya devam ettiğini öne sürdü.

Haber 17-07-22 15:58

James Webb teleskobu evrenin en derin ve net fotoğrafını çekti

10 milyar dolarlık uzay teleskobu James Webb, evrenin bugüne kadar çekilmiş en derin ve ilk renkli fotoğrafını paylaştı.

Haber 12-07-22 07:16

Ukrayna'daki ayrılıkçıların bayraklarını açıp poz vermişlerdi! NASA'dan ISS'deki Rus kozmonotlara tepki

24 Şubat'tan beri devam eden Rusya-Ukrayna savaşından sıcak haberler gelmeye devam ederken, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki Rus kozmonotlar Ukrayna’daki ayrılıkçı Luhansk ve Donetsk bayraklarıyla poz vermiş ve yeni bir tartışmanın fitilini ateşlemişlerdi. Uluslararası Uzay İstasyonu'nu kullanan Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ise, üç Rus kozmonotun eylemlerini kınayarak tepki gösterdi. Uzay ajansı, tepkisini dile getiren bir bildiri yayınladı.

Haber 08-07-22 10:58

Uzayda et üretilebilir mi?

BBC Kuzey Amerika Teknoloji Muhabiri James Clayton, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda tamamlanan yapay et üretimi deneyinin önemini ve bunun zorluklarını aktarıyor.

Haber 30-06-22 07:00

NASA nihayet fırlattı! Mikrodalga fırın büyüklüğünde

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Artemis Projesi’nde yer alacak uzay aracı CAPSTONE'un geçtiğimiz günlerde ertelenen fırlatması gerçekleşti. Böylece NASA'nın Ay'ı inceleyecek yeni uydusu, gelecekteki uzay istasyonu yörüngesini test etmek için havalandı. Mikrodalga fırın büyüklüğündeki CAPSTONE’un tahminen 13 Kasım'da Ay'a varması planlanıyor.

Haber 29-06-22 17:57

ABD sınırlarını aşan NASA bir ilke imza attı! Tarihe geçti

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), ilk kez ABD dışında bir yerdeki ticari uzay üssünden roket fırlattı. Ajans Avustralya'nın kuzeyindeki Arnhem Uzay Merkezi'nden üçlü roket gönderdi. Arnhem, ABD dışındaki ticari bir uzay limanından ilk roket fırlatma yeri oldu.

Haber 27-06-22 13:59

Bugün Yeni Zelanda’dan fırlatılacaktı! Şok karar

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) büyük önem verdiği CAPSTONE uzay aracının fırlatılışı ileri bir tarihe ertelendi. Artemis Projesi’nde yer alacak uzay aracı CAPSTONE, yapılan planlamaya göre erteleme kararı alınmasaydı bugün Yeni Zelanda’dan fırlatılacaktı. Ancak NASA, Rocket Lab ve Advanced Space son sistem kontrolleri yapmasına imkan tanımak aracıyla bugüne planlanan fırlatma girişiminden vazgeçti.

Haber 27-06-22 13:51

NASA ilk kez ABD dışında bir ülkedeki ticari uzay üssünden roket fırlattı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Avustralya'daki bir ticari uzay üssünden roket fırlattı. Bu, ABD dışındaki bir üsten fırlatılan ilk roket olarak tarihe geçti.

Haber 27-06-22 13:00

Hamsterı görenler şaşkınlığını gizleyemedi! Birçok insanın yapamadığını yaptı

Japon firması KK Iwaya Giken, bir hamsterı uzaya gönderdi. Özel bir kabin içine koyulan hamster balonla 23 km yüksekliğe kadar çıktı. Birçok insanın yapamadığını yapıp metrelerce yükseğe çıkarak gezegenimizi stratosferden görme imkanı yakalayan hamster canlı olarak da Dünya'ya indi. Böylece bir memelinin ilk kez balonla fırlatılışı başarıyla sonuçlandı. Bu deneyin ise insanların balon kullanarak uzay yolculuğu yapabilmelerinin önünü açacağı düşünülüyor.

Haber 26-06-22 09:35

Türkçe mesaj taşıyan Voyager'ların vedası! NASA'dan üzücü haber geldi, kapatmaya başlatacak

NASA'nın Güneş Sistemi'nin ucundaki Voyager 1 ve Voyager 2 uzay aracı için yolun sonu göründü. Beş yıllık kullanılacak şekilde tasarlanan ancak 44 yılı aşkın bir süredir uzayda dolaşan ikonik araçlar son aşamalara girmek üzere. NASA, Voyager araçlarının bazı sistemlerini kapatmaya başlamayı planlıyor. Bu planla uzay araçlarının kalan gücüyle yaklaşık 2030'a kadar kullanılması amaçlanıyor.

Haber 22-06-22 12:10