Deprem Haberleri Ve Son Dakika Deprem Haberleri

Deprem Haberleri Ve Son Dakika Deprem Haberleri

Deprem, Dünya yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsma olayına denir.

Deprem, insanın hareketsiz kabul ettiği ve güvenle ayağını bastığı toprağın da oynayacağını ve üzerinde bulunan tüm yapılarında hasar görüp, can kaybına uğrayacak şekilde yıkılabileceklerini gösteren bir doğa olayıdır.

Depremin şiddeti Moment magnitüd ölçeği (ya da eskiden kullanımıyla olan Richter ölçeği) ile belirlenir. Bu ölçeğe göre 3 ve altı şiddetteki depremler genelde hissedilmezken 7 ve üstü şiddetteki depremler yıkıcı olabilir.

1939 yılında meydana gelen 7,9 büyüklüğündeki Erzincan Depremi, Türkiye'deki en şiddetli depremdir. Bu depremde 32.962 kişi hayatını kaybederken yaklaşık 100.000 kişi de yaralanmıştır. Oluşan deprem neticesinde 116.720 bina yıkılmıştır. 52 saniye süren deprem nedeniyle Karadeniz kıyısındaki Fatsa'da tsunami yaşanmıştır.

Deprem bilimi içerisinde yer alan bir terim olan fay hattı, iki kıta sahanlığının birbirleri ile sürtünerek hareket etmeleri sonucunda oluşan yapıya denir. Yüzyıllar boyunca yer kabuğunda biriken enerji sonucunda ortaya çıkan fay hattı, hareketli bir yapıdır. Levhaların birbirlerine sürtünmesi, bu hatları zorlayarak gerilme enerjisi biriktirmelerine sebep olur. Bu zorlanmalar ve sürtünmeler, belirli bir zaman sonra şiddetli kırılmalara sebep olabilir. Bu şiddetli sarsıntılara deprem denir. Fay hatlarının uzunluğu yüzlerce kilometreye kadar uzanabilir. Fay hatlarının yeryüzü üzerindeki dağılımı düzensizdir. Türkiye’de üç farklı fay hattı bulunur. Bunlar; Batı Anadolu Fay Hattı (BAF), Doğu Anadolu Fay Hattı (DAF) ve Kuzey Anadolu Fay Hattı (KAF)‘dır. Fay hatları ve deprem riski arasında anlamlı bir ilişki vardır.

Deprem Haberleri

Fil hastası 230 kiloluk kadın bütün depremleri evinde yaşadı

Hatay'ın İskenderun ilçesinde yaşayan 230 kiloluk fil hastası (lenfödem) 73 yaşındaki kadın, rahatsızlığından dolayı dışarı çıkamadığı için Kahramanmaraş merkezli depremlere evinde yakalandı.

Yurthaber 20-03-23 12:20

800 yıl önce yazılmış! Antakya'daki depremden de bahsediyor... 'Erken haber alınması için kullanılabilir' Şaşırtan bilgi: 1 saat öncesinden hissedebiliyorlar

Deprem felaketinden sonra herkes deprem kaygısı yaşarken erken uyarı sisteminin mümkün olup olmadığı da araştırılıyordu. Araştırmacı ve Tarihçi Yazar Şerafettin Çetinkaya, çarpıcı bir bilgi ortaya koydu. Çetinkaya, 800 yıl önce 3 ayrı dilde yazılan ‘Acayibü’l-Mahlukat Garaibü’l-Mevcudat’ kitabında sülün kuşlarının depremi 1 saat öncesinden hissettiklerinin belirtildiğini ifade edip araştırılması gerektiğine dikkat çekti. Çetinkaya, "Depremin erken haber alınması konusunda kullanılabilir" dedi.

Haber 20-03-23 12:13

Hatay'da 13 katlı binanın yıkıldığı sitedeki güçlendirilmiş iki blokta 60 aile hayatta kaldı

Hatay'da 13 katlı binanın depremde yıkılması sonucu çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği sitede, iki blokta güçlendirme çalışması yapılması 60 ailenin hayatta kalmasını sağladı.

Yurthaber 20-03-23 12:12

Depremin vurduğu Hatay'da... Çadırda yangın! 1 kişi hayatını kaybetti

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinden en çok etkilenen illerden olan Hatay'da feci bir olay meydana geldi. Hatay'ın Dörtyol ilçesinde depremzedelerin kaldığı çadırda yangın çıktı. Yangında 1 kişi hayatını kaybederken dumandan etkilenen 4 kişi ise hastaneye kaldırıldı.

Haber 20-03-23 11:15

Depremler Hatay'daki mezarlıkta da tahribata neden oldu

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerin etkilediği Hatay'daki mezarlıkta da hasar meydana geldi.

Yurthaber 20-03-23 11:04

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Hataylı esnaf için prefabrik çarşılar kuruyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Hataylı esnafın faaliyetlerine başlaması için Defne ilçesinde 7 ayrı noktada 555 prefabrikten oluşan çarşı kurmak için çalışma başlattı.

Yurthaber 20-03-23 11:01

Deprem bölgesinden İstanbul'a getirilen 993 yaralının tedavisi sürüyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaralanarak İstanbul'a getirilen 20 bin 490 kişiden 19 bin 587'si taburcu edilirken 993 kişinin tedavisi devam ediyor.

Yurthaber 20-03-23 10:35

Adıyaman'da 47 yakınını kaybeden depremzede Düzce'de afetzedeler için konteyner üretiyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıkıma uğrattığı Adıyaman'da birçok yakınını kaybeden depremzede Fatih Kızılbay, afetzedelere faydalı olabilmek için Düzce'deki konteyner üretim tesisinde çalışıyor.

Yurthaber 20-03-23 10:14

Deprem sonrası İskenderun için endişelendiren tespit! 'Kıyı şeridi 100 metreden 101 metreye ulaştı'

Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, deprem felaketinin büyük yıkıma yol açtığı Hatay'ın İskenderun ilçesinde TÜBİTAK'ın çağrısıyla ikinci kez incelemelerde bulundu. Prof. Öztürk, bölgede yaptığı incelemeler sonrası, kıyı şeridinin 100 metreden 101 metreye ulaştığını açıkladı. Öztürk, "Suyun içeri girmemesi için İskenderun Sahili'nin kıyısını yüksek taşlar, dalgakıranlar ile yükseltmemiz lazım" dedi. İşte detaylar...

Haber 20-03-23 09:51

Geçici olarak el konacak, ücreti daha sonra ödenecek! Hatay'da 'konteyner kent' kararı: 'OHAL' detayı

Depremlerden sonra konteyner kent yapımının sürdüğü Hatay'da kritik bir karar alındı. Konteyner kent alanları oluşturulması için bazı parsellere geçici olarak el konacak. El konan parsellerin ücreti daha sonra ödenecek. Hatay Valiliği karara ilişkin parsellerin listesini de paylaştı.

Haber 20-03-23 09:06

Deprem felaketinde korkunç anlar! Yeni görüntüler ortaya çıktı

Kahramanmaraş merkezli 7.7 büyüklüğündeki depremin Adıyaman’da yeni güvenlik kamera görüntüleri ortaya çıktı.

Haber 20-03-23 08:46

İstanbul'daki kiralık ve satılık ev fiyatlarında deprem hareketliliği! Kuzeye doğru göç emlak piyasasını altüst etti

50 bin kişinin hayatını kaybettiği Kahramanmaraş'taki depremler ve beklenen Marmara depremi İstanbul'daki emlak fiyatlarını etkiledi. 1999 depremi öncesi yapılmış ve zemini kötü olduğu uzmanlarca söylenen semtlerdeki binalardan adeta göç var. Avcılar, Fatih, Bakırköy gibi riskli ilçelerde kiralık ve satılık ev fiyatları düşerken; daha sağlam olduğu söylenen kuzey bölgelerde ise talep patlaması yaşanıyor.

Finans 20-03-23 07:12

SON DAKİKA DEPREM haberleri 20 Mart 2023: deprem mi oldu, nerede, kaç şiddetinde? Kandilli ve AFAD açıkladı!

Deprem ile ilgili son dakika açıklamaları vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Kahramanmaraş, Hatay, Malatya, Adıyaman, Denizli gibi illerimizde yaşayan vatandaşlar başta olmak üzere birçok kişi internette araştırma yapıyor. Kandilli Rasathanesi ve AFAD son depremler listesini anbean güncelliyor. Peki, deprem mi oldu, nerede, kaç şiddetinde? İşte 20 Mart 2023 Kandilli Rasathanesi ve AFAD son depremler listesi...

Haber 20-03-23 06:43

İskenderun'da deniz seviyesi yükseldi, su baskınları yaşandı!

Kahramanmaraş merkezli depremlerde en büyük hasarı gören kentlerden biri olan İskenderun'da deniz seviyesinin yükselmesi sonucu su baskınları yaşandı. İlçede bazı yollar, evler ve iş yerleri sular altında kalırken, vatandaşlar zor anlar yaşadı.

Haber 20-03-23 00:47

Depremde evi yıkıldı! Şeftali üretimine devam ediyor

Amik Ovası’nda baharın gelmesiyle birlikte çiçek açan şeftali bahçeleri, görsel şölen oluşturdu. Depremde evi yıkılan çiftçi Mehmet Atasoy, üretime hız kesmeden devam ettiklerini söyledi.

Haber 19-03-23 20:50

Ebrar Sitesi enkazında evinin anahtarını buldu! Lütfiye öğretmen gözyaşlarını tutamadı 'Evimizden bir tek bu kaldı'

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerde en fazla can kaybının yaşandığı yerlerin başında gelen Ebrar Sitesi'nin enkazında emekli öğretmen Lütfiye Köroğlu evinin anahtarını buldu. Gözyaşlarına hakim olamayan Lütfiye öğretmen "Evimizden bir tek bu anahtar ve perde parçası kaldı. Başka bir şey yok" ifadelerini kullandı.

Haber 19-03-23 17:17

Ramazan hareketliliğinin yaşandığı Eminönü'nde 'deprem felaketi' etkisi: Eskisi gibi değil

Eminönü'nde Ramazan'ın başlamasına günler kala alışveriş hareketliliği yaşandı. Sahur ve iftar alışverişi için Mısır Çarşısı'na gelenler yoğunluk oluşturdu ancak esnaf deprem felaketi nedeniyle yoğunluğun beklenenden az olduğunu dile getirdi. Esnaf hurmanın İskenderun Limanı'ndaki yangın nedeniyle pazara geç geldiğini ve fiyatının yükseldiğini belirtirken, Gaziantep'te antep fıstığı, Malatya'da kayısı bulmakta zorlandıklarını paylaştı. Bir kişi ise "Eminönü eskisi gibi değil" ifadesini kullandı.

Finans 19-03-23 16:58

SON DAKİKA DEPREM haberleri 19 Mart 2023: deprem mi oldu, nerede, kaç şiddetinde? Kahramanmaraş art arda sallandı

Deprem ile ilgili son dakika açıklamaları vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Malatya, Kahramanmaraş, Hatay, Elazığ ve Adıyaman'da yaşayan vatandaşlar başta olmak üzere birçok kişi internette araştırma yapıyor. Kandilli Rasathanesi ve AFAD son depremler listesini anbean güncelliyor. Peki, deprem mi oldu, nerede, kaç şiddetinde? İşte 19 Mart 2023 Kandilli Rasathanesi ve AFAD son depremler listesi...

Haber 19-03-23 16:05

Kahramanmaraş'ta deprem mi oldu? 19 Mart 2023 Kahramanmaraş'ta kaç şiddetinde deprem oldu? Malatya ve Adıyaman'dan da hissedildi!

Deprem ile ilgili son dakika açıklamaları vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Kahramanamaraş'ta yaşayan vatandaşlar başta olmak üzere birçok kişi internette araştırma yapıyor. Kandilli Rasathanesi ve AFAD son depremler listesini anbean güncelliyor. Peki, deprem mi oldu, nerede, kaç şiddetinde? İşte 19 Mart 2023 Kandilli Rasathanesi ve AFAD son depremler listesi...

Haber 19-03-23 16:01

Son dakika: AFAD duyurdu! Kahramanmaraş'ta art arda iki deprem oldu

Son dakika haberi... AFAD'dan yapılan açıklamaya göre merkez üssü Kahramanmaraş Göksun olan 4,4 ve 4,1 büyüklüğünde art arda iki deprem meydana geldi.

Haber 19-03-23 16:01

SON DAKİKA | AFAD duyurdu! Akdeniz'de Hatay açıklarında 4.1 büyüklüğünde deprem

Son dakika haberi: Akdeniz'de merkez üsü Hatay'ın Yayladağı ilçesi açıkları olan 4.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde ilk belirlemelere göre herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Kandilli Rasathanesi de depremin büyüklüğünü 4.3 olarak açıkladı.

Haber 19-03-23 13:59

Sağlık sorunlarını gerekçe gösterip istifa etmişti! Eski Adıyaman Valisi Çuhadar'dan 'deprem' şiiri: Yıkımın sembolü haline gelen saat kulesine göndermesi dikkat çekti

Mahmut Çuhadar, 10 Mart'ta sağlık sorunlarını gerekçe göstererek Adıyaman Valiliğinden istifa etmişti. Adıyaman, 6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerden sonra en çok yıkımın yaşandığı illerden biri olarak öne çıkarken Çuhadar bugün depremle ilgili kaleme aldığı şiirini paylaştı. Çuhadar'ın şiirinde, depremde hasar görüp saat 04.17'de takılı kalan saat kulesiyle ilgili dizesi dikkat çekti.

Haber 19-03-23 13:41

88 saat enkaz altında kaldı, çocukluk alışkanlığı sayesinde kurtuldu!

Kahramanmaraş'ta 37 yaşındaki Yunus Akgül, ilk depremde yıkılan, Trabzon Caddesi'ndeki 4 katlı binanın enkazında kaldı. Büyükşehir Belediyesi Basın Bürosu çalışanı Akgül, 3 kişinin cansız bedeninin çıkarıldığı enkazdan, 88 saat sonra sağ kurtarıldı. Depremzede adam, katıldığı tatbikatlar ve çocukluğundan kalan bir alışkanlığı sayesinde hayatta kaldığını söyledi. İşte 88 saat sonra sağ olarak kurtarılan Akgül'ün çocukluğundan kalan alışkanlığı...

Haber 19-03-23 12:00

SON DAKİKA | Malatya'da deprem! Adıyaman, Elazığ ve Kahramanmaraş'da da hissedildi

Son dakika deprem haberi: Malatya'da deprem meydana geldi. Merkez üssü Doğanşehir ilçesi olan depremin büyüklüğü 4.0 olarak açıklandı. Saat 10.25'te meydana gelen deprem Adıyaman, Elazığ ve Kahramanmaraş'ta da hissedildi.

Haber 19-03-23 10:40

Malatya'da deprem mi oldu? 19 Mart 2023 Malatya'da kaç şiddetinde deprem oldu? Kahramanmaraş ve Adıyaman'dan da hissedildi!

Deprem ile ilgili son dakika açıklamaları Malatya'daki sarsıntı sonrası vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. AFAD'dan konuya dair açıklama yapıldı. Sarsıntı Kahramanmaraş ve Adıyaman'dan da hissedildi. Kandilli Rasathanesi ve AFAD son depremler listesini anbean güncelliyor. Peki, deprem mi oldu, nerede, kaç şiddetinde? İşte 19 Mart 2023 Kandilli Rasathanesi ve AFAD son depremler listesi...

Haber 19-03-23 10:33

Yürek yakan feryat! '100 bin dolar verdik, oğlumun ölüsünü aldık'

Demirok ailesi, deprem felaketinde Hatay'da yıkılan evlerinde 11 yaşındaki oğullarını kaybetti. Acılı annenin, evladının kırkında mezarı başındaki feryadı yürekleri dağladı. Anne Alev Demirok, “100 bin dolar para verdik, sağlam dedik. En güvenli dediğim yerde oğlumun ölüsünü aldım” dedi. Baba Serdar Demirok ise, “Müteahhit Hikmet Günsay ve oğlu Burak Günsay, birinci derecede suçlu onlardır” diyerek sorumluların bir an önce yakalanmasını istedi.

Haber 19-03-23 10:28

İstanbul'da kentsel dönüşüm başlıyor! Avcılar'da 2 bin bina yıkılacak, vatandaşların tek bir talebi var...

50 bin kişinin hayatını kaybettiği Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından gözlerin çevrildiği İstanbul'da kentsel dönüşüm çalışmaları Avcılar'da başlıyor. Uzmanların sık sık zemin konusunda uyarılarda bulunduğu ilçede demirleri dökülen betonu un gibi dağılan tüm eski yapılar yıkılıp, depreme dayanıklı yeni binalar yapılacak. İlk etapta 2 bin konutun dönüşüme girmesi beklenen Avcılar'da vatandaşların ise tek bir talebi var. İşte tüm detaylar...

Haber 19-03-23 08:04

Ekvador'da 6,7 büyüklüğünde deprem! Canlı yayında yakalandılar

Ekvador'un Balao şehrinin 6 kilometre kuzeydoğusunda yerel saatle 12.12’de 6,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin ardından dört kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi. Öte yandan sarsıntıya stüdyoda yakalanan konuklar büyük panik yaşadı.

Haber 18-03-23 21:53

Depremzedelerle nakliyeciler arasında taşlı sopalı kavga! Çok sayıda ekip sevk edildi

6 Şubat'ta ağır yıkıma neden olan depremin ardından konteynerlerde yaşamaya başlayan depremzedelerle, nakliyeciler arasında gürültü nedeniyle kavga çıktı. Ortalığın savaş alanına döndüğü kavga sonrasında çok sayıda ekip bölgeye sevk edildi. Uzun uğraşların ardından taraflar sakinleştirilirken nakliyeciler bölgeden çıkarıldı.

Haber 18-03-23 19:49

Bakan Kurum'dan yeni yapılan konutlarla ilgili açıklama: Bilim insanların fikirleri doğrultusunda yürütüyoruz

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "21 Şubat’tan bugüne 34 bin konutun ihalesinin yapılarak yapım sözleşmelerini imzaladıklarını ve yapıma başladık. İlk sözleşmelerin imzalandığı alanlarda faaliyetlerin hızlı bir şekilde bilim insanlarının görüşleri fikirleri önerileri doğrultusunda yürütüyoruz" dedi.

Haber 18-03-23 19:41

Son dakika: Fuat Oktay acı bilançoyu açıkladı! Kahramanmaraş merkezli depremlerde can kaybı sayısı yükseldi

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 6 bin 807’si yabancı uyruklu olmak üzere 49 bin 589 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Haber 18-03-23 19:02

Deprem felaketinin 40. gününde ellerinde bahhur ve rihenlerle anma düzenlediler

6 Şubat sabah 04.17'de Kahramanmaraşlı merkezli meydana gelen depremde 50 bine yakın vatandaşımız hayatını kaybetti. Yıkımı en ağır yaşayan illerin başında da Hatay yer aldı. Samandağ ilçesinde felaketin 40. gününde hayatını kaybeden vatandaşları anmak isteyen ilçe halkı ellerinde bahhur ve rihenlerle sokaklarda yürüdü.

Haber 18-03-23 16:40

Naci Görür'den dikkat çeken çıkış! 'Sakın ola oy vermeyin' diyerek çağrıda bulundu...

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür’den dikkat çeken bir çıkış geldi. Görür açıklamasında “Bir bilim adamı olarak söylüyorum. Asla da siyasi bir tarafım olmadı. Ve size söylüyorum ki lütfen Allah aşkına bu seçimden başlayarak bundan sonra hangi partiye hangi inanca hangi düşünceye sahip olursanız olun; herhangi bir parti sizin de sevdiğiniz olsa bile deprem konusunda insanlarımızın can güvenliği konusunda ciddi planı programı iradesi olmuyorsa sakın ola oy vermeyin! Ancak bunu yapabiliriz” dedi.

Haber 18-03-23 16:36

Sosyal medyadan fotoğraflar paylaştı! Ünlü isimlerden yorum yağdı... İtalyan oyuncu Michele Morrone Hatay'da depremzedeleri ziyaret etti

Ünlü İtalyan oyuncu Michele Morrone ve kız arkadaşı Moara Sorio, Türkiye'ye gelerek depremzedeler için yardım faaliyetlerine katıldı. Hatay'da depremzedeleri ziyaret eden Morrone, sosyal medya hesabından da fotoğraflar ve videolar paylaştı. Daha önce de sosyal medyadan depremzedelere destek veren ünlü ismin paylaşımlarına yorum yağdı. Ünlü oyuncunun paylaşımlarına yorum yapan ünlü isimler arasında İrem Derici ve Demet Akalın'ın da olduğu görüldü.

Magazin 18-03-23 16:28

Bilim insanları tespit etti! Kahramanmaraş'ta ürküten gerçek: 510 yıl sonra yine aynısı oldu

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen depremler 11 ilde etkili oldu. Binaların yıkılmasına ve can kayıplarının yaşanmasına yol açan depremlerle ilgili olarak yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. 3 üniversiteden bilim insanları yaptığı araştırmada Kahramanmaraş'ta 1513 yılında yaşanan büyük depremle 6 Şubat'taki 7.8 büyüklüğündeki depreminin aynı fay kırığı üzerinde oluştuğunu tespit etti.

Haber 18-03-23 15:09

Depremden sonra oluşmuştu şimdi de... Panik üstüne panik! Yağışlardan sonra alarma geçildi

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Gaziantep'in İslahiye ilçesinde dağdan kopan kaya ve toprak parçalarının dere yatağını doldurması sonucu doğal göl oluşmuştu. Adeta dağların birbirine kavuştuğu ilçede oluşan doğal gölün su seviyesi, sağanak yağış sebebiyle yükselince alarma geçildi. Göl çevresindeki 5 köy boşaltıldı.

Haber 18-03-23 15:00

Tehlike harita üzerinde gösterildi! O bölgede 'silika'ya dikkat Binanın, betonun, taşın, toprağın olduğu her yerde...

Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu deprem bölgesi için 'silika' uyarısı yaptı. Her binada asbest olduğunun söylenemeyeceğini ama silikanın, bina, beton, kum ve toprağın olduğu her yerde bulunabileceğini aktaran Akkoyunlu, bölgede asbest riskinden çok silika riskinin konuşulması gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Mehmet Bayram da bölgeye gıda, su ve giyeceğe ek koruyucu toz maskelerinin de gönderilmesi, yıkım işlerinde gönüllü çalışanların koruyucu önlemlere dikkat etmesi gerektiğini vurguladı.

Haber 18-03-23 13:09

Depremlerden sonra Diyarbakır'da... 43 yıllık cezaevi hasar görmedi! 20 yıllık cezaevi zemin sıvılaşması nedeniyle boşaltıldı

Deprem felaketinden etkilenen illerden Diyarbakır'da 1978 yılında yapımına başlanan, 1980 yılında hizmete giren, 2 Şubat'ta da 'Anı ve Etnografya Müzesi' olarak hizmet vermesi için Müze Müdürlüğü'ne devredilen E Tipi Cezaevi hasar görmedi. Öte yandan kentte 2003 yılında hizmete alınan D Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu ise depremde hasar görmesi ve temelindeki su sebebiyle zeminde sıvılaşma olduğu gerekçesiyle 6 Mart'ta boşaltıldı. Yaklaşık 300 tutuklu ve hükümlü başka illere gönderildi.

Haber 18-03-23 11:31

Depremden sonra sel... Depremzedelerin mezarları çöktü! İç acıtan görüntüler

Deprem felaketinde yıkımların ve can kayıplarının yaşandığı Diyarbakır'da geçtiğimiz gün etkili olan yağış sonrası sel meydana gelmişti. Yağmur sonrası çok sayıda yerde hasar meydana gelirken depremde hayatını kaybeden vatandaşların mezarlıkları çöktü. Yaşananlardan sonra iç acıtan görüntüler ortaya çıkarken durumun, yeni kazılmış olan mezarlarda toprağın çökmesinden kaynaklandığı aktarıldı. Öte yandan bölgede obruklar da oluştu.

Haber 18-03-23 10:25

Uzmanı uyardı: Ayakta başlayan enboli riskine dikkat! Ölümcül sonuçlara neden olabilir

Deprem bölgesinde yaşanan çok çeşitli sağlık sorunları nedeniyle uzmanlar ciddi durumlara karşı uyarılarda bulunuyor. Bacakta ortaya çıkan küçük belirtiler enbolinin ciddi belirtisi olarak görülebiliyor. Prof. Dr. Nuri Tutar, müdahale edilmeyen pıhtıların ölümcül olabileceğini belirtiyor.

Haber 18-03-23 10:10

Uykusundan uyanıp 'deprem oluyor' diyerek yataktan fırladı... Balkona doğru koştu! Kahreden son

Kahramanmaraş merkezli depremlerden en çok etkilenen illerden olan Hatay'da kahreden bir olay meydana geldi. Erzin ilçesinde bir kadın, 4 gün önce uykusundan 'Deprem oluyor' diye bağırarak uyandı. Panikle balkona doğru koşan kadın ikinci kattan aşağı atladı. 38 yaşındaki kadın hayatını kaybetti. Acılı annesi ise "Kızım intihar etmedi, galiba rüyasında deprem olduğunu görmüş ve panikleyerek atladı” diyerek o anları anlattı.

Haber 18-03-23 09:51

SONDAKİKA | Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye... Peş peşe korkutan depremler! 4.6 ile başladı devam etti... (AFAD-Kandilli son depremler)

Son dakika: Kahramanmaraş’ta bu sabah meydana gelen 4.6 büyüklüğündeki depremin ardından korkutan bir deprem de Malatya’dan geldi. Malatya’da meydana gelen son depremin büyüklüğü AFAD'dan yapılan açıklamaya göre 3.9 olarak duyuruldu. Depremler Kayseri ve Gaziantep başta olmak üzere çevre illerde de hissedildi. Öte yandan Kahramanmaraş Andırın'da 12.25'te 4.2 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Osmaniye'de de 12.31'de 3.7 büyüklüğünde bir deprem oldu.

Haber 18-03-23 08:21

İBB Meclisinden karar çıktı! 2 bin konut kentsel dönüşüme girecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi, Avcılar'da 2008 yılında zemini sağlam olmadığı gerekçesi ile imara kapattığı sahil şeridindeki yaklaşık 5 bin kişiyi ilgilendiren 2 bin kadar konut için yeni karar aldı. Meclis oy birliği ile buradaki yapıların mevcut kat ve durumu korunarak yeni deprem yönetmeliğine uygun kentsel dönüşüme girebilmesi için izin verdi.

Haber 17-03-23 19:15

Görüntüler fay hattına yakın konumdaki o ilçeden! Aralarında 'Türkiye'deki ender tesislerden bir tanesi' de var

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin yıkıma yol açtığı yerlerden biri de Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesi. Fay hattına yakın konumdaki ilçede göl kıyısında bulunan ve aralarında su sporları merkezinin de bulunduğu bazı kamu tesisleri de zemindeki yaklaşık 1,5 metrelik çökmenin etkisiyle su altında kaldı. Adıyaman Gençlik ve Spor Müdürü Fikret Keleş yaptığı açıklamada, "Su sporları tesisimiz Türkiye'deki ender tesislerden bir tanesiydi kürek sporu için." ifadeleri kullandı.

Haber 17-03-23 18:21

Kahramanmaraş'ta 4 büyüklüğünde bir deprem daha

Şiddetli depremlerin yaşandığı Kahramanmaraş'ta saat 16.24'te 4 büyüklüğünden bir deprem daha meydana geldi. 6 Şubat'ta yıkıcı depremlerin yaşandığı bölgede artçılar devam ediyor.

Haber 17-03-23 16:59

Hatay, Malatya ve Kahramanmaraş’ta okullar ne zaman açılacak? Hatay, Malatya ve Kahramanmaraş’ta okulların açılacağı tarih!

Hatay, Malatya ve Kahramanmaraş’ta okullar ne zaman açılacağı merak konusu oldu. Bilindiği üzere, Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremler nedeniyle yarıyıl tatili uzatılmıştı. Deprem bölgesindeki okulları üç kategoriye ayırdıklarını belirten Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Hatay, Malatya ve Kahramanmaraş'ta okulların ne zaman açılacağını duyurmuştu. Peki, Hatay, Malatya ve Kahramanmaraş’ta okullar ne zaman açılacak?

Haber 17-03-23 15:20

Adıyaman'da depremde 9 ferdini kaybeden ailenin anısına mescit kuruldu

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerden etkilenen Adıyaman'da, depremde 9 üyesinin yaşamını yitirdiği Tırpan ailesi adına kurulan mescidin açılışı yapıldı.

Yurthaber 17-03-23 15:00

Depremin bilançosu ortaya çıktı: 2 trilyon lira zarar meydana geldi

11 ili etkileyen Kahramanmaraşlı depremlerin maliyeti 2 trilyon lira olarak belirlendi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada "Asrın felaketinin ülkemize maliyeti yaklaşık 103,6 milyar dolar" denildi. Bu rakamın 2023 yılı milli gelir beklentisinin yüzde 9'una denk geldiği bildirildi.

Finans 17-03-23 14:16

Sağlık çalışanı Alman karı koca Hatay'da gönüllü hizmet veriyor

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerden etkilenenlere destek vermek için Almanya'dan gelen sağlık çalışanı çift, Hatay'ın İskenderun ilçesinde kurulan sahra hastanesinde gönüllü olarak çalışıyor.

Yurthaber 17-03-23 14:07