Kanuni Sultan Süleyman Haberleri

Kanuni Sultan Süleyman Marmaris'te minyatür sergisi açıldı

"Kanuni Sultan Süleyman Marmaris'te" minyatür sergisi açıldı

Yurthaber 16-09-2022 12:22

Rodos'taki Osmanlı mirası eserler adadaki Türk medeniyetinin izlerini taşıyor

Kanuni Sultan Süleyman'ın 1522'deki fethinin ardından yaklaşık 400 yıl Osmanlı hakimiyetinde kalan Rodos Adası'na gelenleri, fethin simgesi olarak inşa edilen Süleymaniye ile halen ibadete açık tek cami Pargalı İbrahim Paşa camilerinin silueti karşılıyor - Adanın yerli Türklerinden 87 yaşındaki Şahap Kaşlıoğlu: - "Pargalı İbrahim Paşa Camisi'nin yapımına 1530'da başlanmış ve inşası 10 yıl kadar sürmüş. Caminin ibadete açıldığı 1540 yılında ise önüne çınar ağacı dikilmiş. Dikene Allah rahmet eylesin, ben de hala gölgesinde oturuyorum"

Yurthaber 14-09-2022 11:30

Yaklaşık yarım asır tahtta kalan padişah: Kanuni Sultan Süleyman

Osmanlı İmparatorluğu ordusunun başında bizzat bulunarak 13 sefere çıkan Kanuni Sultan Süleyman, Batı'da "Muhteşem Süleyman" ve "Büyük Türk" olarak anılıyordu - Yaklaşık 46 yıl tahtta kalan ve Osmanlı'nın en çok sefere çıkan padişahı olarak bilinen 72 yaşındaki Kanuni Sultan Süleyman, Zigetvar'da seferdeyken kalenin kuşatılmasından bir gün önce vefat etti

Yurthaber 07-09-2022 11:09

İstanbul'un 'orta noktası' için arkeologdan acil çağrı: Koruma altına alınsın, insanlar parçalarını alıp satabilir

İstanbul'da Mimar Sinan tarafından 'İstanbul'un orta noktası' olarak belirlenerek yapılan, Şehzadebaşı Cami avlusunun köşesindeki yeşil sütunun gün geçtikçe zarar gördüğü belirtildi. Arkeolog Ömer Faruk Yavaşçay, ''Herkes yanından geçiyor, kimse bu noktanın öneminin farkında değil. Bu, Kanuni Sultan Süleyman ve Mimar Sinan'dan İstanbul'a kalan en önemli parçalardan. Buranın acilen kurtarılması lazım. Manevi bir yer olduğu için insanlar parçalarını alıp satabilir'' diyerek çağrıda bulundu.

Haber 26-08-2022 11:54

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talebi sonrası Rusya harekete geçti! Tahliye edildiler…

Ukrayna ile Rusya arasında günlerdir devam eden savaştan son dakika gelişmeleri gelmeye devam ediyor. Son olarak Mariupol'de Kanuni Sultan Süleyman Camisi'ndekiler tahliye edildi. Tahliye işleminin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talebi sonrasında Rus özel kuvvetleri tarafından gerçekleştirildiği öğrenildi.

Haber 17-04-2022 15:26

İşte Kanuni Sultan Süleyman'ın 16. yüzyıldan günümüze ulaşan kaftanı! Dijital doku analizi ile hazırlanıyor

Kanuni Sultan Süleyman'ın kaftanı Topkapı Sarayı Milli Saraylar Tekstil Konservasyon ve Restorasyon Atölyesi'nde restore ediliyor. Dijital doku analizi ile restorasyonunun gerçekleştirilmesi planlanan kaftan üzerinde yapılan çalışmaların 4 ay süreceği öğrenildi. Padişah elbiseleri koleksiyonu için sürdürülen restorasyon çalışmalarında Kanuni Sultan Süleyman'ın kaftanı dışında 3. Ahmet'in samur kürkü, 16. yüzyıldan kalan tören kaftanı da bulunuyor.

Haber 16-09-2021 15:05

Kanuni Sultan Süleyman tablosu, Fatih Sultan Mehmet’in portresinin yanında yerini aldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet’in portresinden sonra, Kanuni Sultan Süleyman’ın tablosuna da ev sahipliği yapmaya başladı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, her iki sanat eserinin, Fatih tarafından 566 yıl önce yaptırılan ve faaliyetine devam eden Haliç Tersanesi’nde kurulacak Sanat Müzesi’nde sergileneceği söyledi.

Haber 24-06-2021 01:08

Kanuni'nin portresi için İBB'de tanıtım töreni

Kanuni'nin portresi için İBB'de tanıtım töreni

Yurthaber 23-06-2021 16:39

Kanuni Sultan Süleyman türbesi nerede, kimler yatıyor ve hangi ilde bulunuyor? İşte Kanuni Sultan Süleyman türbesi ziyaret saatleri...

Osmanlı İmparatorluğu'nun onuncu padişahı ve 89. İslam halifesi olan Kanuni Sultan Süleyman için yaptırılan türbe, dua etmek isteyen vatandaşların akınına uğramaya devam ediyor. Osmanlı döneminin en parlak zamanlarında padişah olarak görev yapan Kanuni Sultan Süleyman Türbesi'nin nerede olduğu merak ediliyor. Peki Kanuni Sultan Süleyman türbesi nerede? Kanuni Sultan Süleyman Türbesi hangi ilde bulunuyor ve kimler yatıyor? İşte Kanuni Sultan Süleyman türbesi ziyaret saatleri...

Haber 06-05-2021 13:20

İmamoğlu duyurdu: Kanuni Sultan Süleyman portresi İBB'ye bağışlandı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Mart ayında İngiltere’deki müzayedede rekor fiyata satılan Kanuni Sultan Süleyman portresi eser alıcısı tarafından İBB’ye bağışlanmıştır." açıklamasını yaptı.

Haber 02-05-2021 08:01

Kanuni Sultan Süleyman'ın portresi Londra'da 350 bin sterline satıldı

İngiltere'de müzayede evi Sotheby's'in yaptığı açık artırmada Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın portresi 350 bin sterline (4 milyon TL) satıldı.

Haber 31-03-2021 13:58

Kanuni Sultan Süleyman’ın portesi satışa çıkıyor! Değeri dudak uçuklattı

İngiltere'de müzayede evi Sotheby’s, Kanuni Sultan Süleyman Han portresini, 'İslam Dünyası ve Hindistan Sanatları' başlıklı koleksiyonda 31 Mart’ta açık artırmayla satışa sunacak. Portrenin ortalama 80-120 bin sterlin (871- 1 milyon 305 bin TL) fiyata satılması bekleniyor.

Haber 23-03-2021 16:06

İngiltere'de Kanuni Sultan Süleyman portresi açık arttırmayla satılacak

İngiltere'de müzayede evi Sotheby's, aralarında 16. yüzyıla ait Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın portresinin de yer aldığı İslam dünyası ve Hindistan ile ilgili bazı sanat eserlerini açık artırmaya çıkaracağını duyurdu.

Haber 22-03-2021 18:42

I. Süleyman (Kanuni Sultan Süleyman) kimdir?

Adını dizilerde sıklıkla duyduğunuz, 1. Süleyman diğer bir adıyla Kanuni Sultan Süleyman’ı tanımak, Osmanlı tarihini öğrenmek açısından önemli bir adımdır. Osmanlı Devleti Kanuni Sultan Süleyman döneminde doruk noktasına ulaşmıştır.

Haber 14-12-2020 14:05

Tarihi yapıya monte edilen ve tepki toplayan o klimalar kaldırıldı

Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan adına Mimar Sinan tarafından 1548 yılında inşa edilen Üsküdar'daki Mihrimah Sultan Camii'nin külliyesinin bacalarına monte edilen klimalar büyük tepki topladı.

Haber 10-08-2020 21:57

Rapçi Cardi B'den Hürrem ve Nurbanu Sultan kıyaslaması

Dünyaca ünü Amerikalı rap yıldızı Cardi B sıkı bir Muhteşem Yüzyıl hayranına dönüştü. Sosyal medya hesabından sık sık dizi hakkında yorum yapan başarılı sanatçının paylaşımları Türk hayranlarını gülümsetiyor. Sanatçının Türk takipçileri, Muhteşem Yüzyıl dizisinden sonra Aşk-ı Memnu dizisine başlaması konusunda Amerikan yıldıza tavsiyeler veriyor. Amerikan yıldız Osmanlı İmparatorluğu’nun anlatıldığı dizi tercihiyle bir anda sosyal medyanın gündemine oturmayı başardı.

Magazin 07-07-2020 13:54

Tarihi mimari süslemeler, kıyafet ve el sanatları ürünlerine işlendi

Adana Olgunlaşma Enstitüsünde "Beyliklerden Cumhuriyet'e Mimari Süslemeler" temasıyla, bölgede geçmişten günümüze mimari yapılarda kullanılan süslemeler; kıyafetten el sanatlarına, seramikten cam ürünlere kadar çeşitli el sanatlarında işlenerek koleksiyon hazırlandı - Koleksiyon 25'i giysi olmak üzere 80 parçadan oluşuyor - Enstitü müdürü Seher Coşkun: - "Aslına bağlı kalarak tarihimi işliyoruz, unutulmaması için de onları nakşediyoruz. Onlar bize emanet, biz de onları korumaya çalışıyoruz"

Yurthaber 20-02-2020 11:05

Kanuni Sultan Süleyman'ın Macaristan'daki türbesi alanındaki kazı çalışmaları tamamlandı

TİKA Budapeşte Program Koordinatörü Seda Dağlı: - "Sultan Süleyman'ın iç organlarının defnedildiği türbesinin bulunmasına yönelik araştırma ve kazı çalışmaları sırasında türbenin yanı sıra cami, tekke, kervansaray, ordugah ve onu koruyan palankanın da bulunduğu bir kompleksin gün ışığına çıkarılması başta Türk-Macar araştırma ekibinin sorumluları olmak üzere her iki ülkeden paydaşları hem çok heyecanlandırmış hem de gururlandırmıştır" - Pecs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Norbert Pap: - "Yerleşkedeki tüm yapıları bulduk ve ortaya çıkardık. Türbe, cami, tekke, kervansaray, ordugahı ve onu koruyan palankayı bulduk. Benzer şekilde yerleşkede yaşayan halkın yaşadığı alanları ve nelerle uğraştığını da tespit ettik" - Macaristan'ın eski Ankara Büyükelçisi Janos Hovari: - "Bu projede yer alan tüm Türk dostlarımıza teşekkür ediyorum. Bu projenin önemini anlayan ve destekleyen TİKA Başkanı Serdar Çam'a ayrıca teşekkür ederim"

Magazin 09-12-2019 11:03

Macaristan'da ''Sultan Süleyman kenti araştırması 2012-2019'' adlı konferans düzenlendi

Eski Macaristan Ankara Büyükelçisi Janos Hovari, Zigetvar Kuşatması sırasında şehit olan Kanuni Sultan Süleyman'ın, TİKA'nın desteğiyle ortaya çıkarılan Macaristan'daki türbesinde kazı çalışmalarının tamamlandığını söyledi

Haber 04-12-2019 19:45

Dünyayı titreten padişah: Kanuni Sultan Süleyman

Osmanlı İmparatorluğu'nun en uzun süre tahtta kalan ve en büyük padişahı olarak kabul edilen Kanuni Sultan Süleyman, 7 Eylül 1566 tarihinde Zigetvar'da seferdeyken vefat etti - Popüler kültürde şaşalı törenler ve saray hayatı ile anlatılsa da 46 yıllık hükümdarlığının büyük kısmı at sırtında seferlerde geçerken, çoğu batıya olmak üzere 13 büyük sefer düzenledi - Sultan Süleyman, "Kanuni" unvanının yanı sıra batıda "Büyük Türk" ve "Muhteşem" lakaplarıyla anıldı - Devrinde yaptığı reformlar, bürokrasinin şekillenmesi ve kanunlarla Osmanlı'yı güçlü bir şekilde dönüştürdü

Haber 07-09-2019 11:07

Kanuni Sultan Süleyman ölüm yıl dönümünde anıldı

Kanuni Sultan Süleyman, vefatının 453'üncü yıl dönümünde Süleymaniye Camisi'nde anıldı - Programda Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Fatih Belediye Başkanı M.Ergün Turan vatandaşlara aşure dağıttı

Haber 06-09-2019 16:37

Kanuni'nin hatıraları Macaristan'da yaşatılacak

Zigetvar Kuşatması sırasında 7 Eylül 1566'da hayatını kaybeden Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın Macaristan'da türbesinin de bulunduğu bölge, yıl sonuna kadar açık hava müzesine dönüştürülecek - TİKA Budapeşte Program Koordinatörü Seda Dağlı: - "Türk tarihi ve Türkoloji üzerine derin, ciddi akademik çalışmalarıyla Türkiye'nin akademik camiasında da müstesna yeri olan Macar akademisyenlerin titiz ve sabırlı çalışmalarıyla sadece Kanuni değil, başarılı, güçlü, etkili siyasi profili ile bilinen Sokullu Mehmet Paşa gibi bir devlet adamının da bu topraklardaki izi sürülebilmiştir" - "Macaristan hükümeti ve akademisi ile mevcut iş birliğimizin daha geniş yelpazede artarak devam etmesinin TİKA'nın içtenlikle arzu ettiği bir durum olduğunu da ifade etmek isterim"

Haber 06-09-2019 12:17

Macaristan’da Osmanlı kasabasının kalıntıları bulundu

Macar tarihçi ve arkeologların 2013 yılında başlattığı Kanuni Sultan Süleyman'ın kayıp mezarının bulunması projesinde sona gelindi.

Trend 11-07-2019 14:11

Şişli’de zehir tacirlerine operasyon: Kasadan uyuşturucu çıktı

Şişli’de durdurulan şüpheli bir araçtaki 3 kişinin üzerinden uyuşturucu çıkması üzerine şahısların evinde arama yapıldı.

Haber 04-07-2019 11:03

Kanuni Sultan Süleyman'ın 524. doğum yılı etkinlikleri

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu: - "İlim ve irfanı ilk bu topraklarda alan Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman sadece devlet adamlığıyla değil, kanun yapıcı, iyi bir şair, adaleti ve hukuk kurallarını en iyi şekilde uygulayan çok büyük bir devlet adamlığı özelliğiyle tanınmaktadır"

Haber 17-05-2019 12:51

Kanuni Sultan Süleyman portresi satıldı

Müzayede evi Sotheby's, koleksiyonundaki Kanuni Sultan Süleyman'ın portresinin 5 milyon 323 bin 500 sterline satıldığını duyurdu.

Trend 02-05-2019 07:48

Kanuni Sultan Süleyman portresi Londra'da satıldı

İtalyan ressam Gentile Bellini'nin takipçilerinden birinin yaptığı düşünülen Kanuni Sultan Süleyman portresi 5 milyon 323 bin 500 sterline satıldı

Haber 01-05-2019 23:46

500 yıllık iki kitabı internetten satmak isteyince yakalandı

Ankara'da, internet üzerinden alıcı gibi irtibat kurduğu polise, tarihi eser özelliği taşıyan el yazması iki kitabı satmaya kalkışan zanlı suçüstü yakalandı. Ele geçirilen kitapları inceleyen müze yetkilileri, her iki kitabın da Kanuni Sultan Süleyman dönemine ait el yazması eserler olduğunu belirledi. Yaklaşık 500 yıllık olduğu belirlenen el yazmaları, detaylı inceleme için müze yetkililerine teslim edildi.

Trend 25-04-2019 14:00

Kanuni döneminde yapılmıştı! Restorasyon skandalı ortaya çıktı

Kanuni Sultan Süleyman'ın Rodos seferi sırasında yaptırdığı mescit, han ve köprü restorasyonunun aslına uygun olmadığı ortaya çıktı. Muğla'nın Yatağan ilçesine bulunan yapıların orjinal taşları yerine traverten taşları döşendi. Pencerelerse demir doğramalarla yapıldı. 497 yıllık tarihii köprünün kemerlerinden birinin de kırık olduğu görüldü. Bundan dolayı Valilik, Yatağan Belediyesi'ne hakedişin 36,65'lik bölümünü ödedi. Parasını alamayan yüklenici firma ise belediyeye karşı mahkeme açtı.

Haber 14-01-2019 14:34

Muğla Yatağan'daki tarihi mescitte restorasyon skandalı!

Muğla'nın Yatağan ilçesindeki Kanuni Sultan Süleyman'ın Rodos seferi sırasında yaptırdığı mescit, han ve köprüdeki restorasyonun aslına uygun yapılmadığı ortaya çıktı. Yapılardaki orijinal taşların yerine traverten taşların döşendiği, pencerelerde dönemin çok uzağında demir doğramalar yapıldığı, 497 yıllık tarihi köprünün ise kemerlerinden birinin yıkıldığı belirlendi.

Trend 14-01-2019 11:37

Kanuni Sultan Süleyman hangi padişahın oğludur? (Hadi İpucu 4 Ekim 12.30)

4 Ekim Perşembe öğlen yapılacak Hadi yarışması heyecanla bekleniyor. Yeni yarışmada sorulacak bir soru için de ipucu paylaşıldı. Bu sefer ipucu tarihten geldi. Kanuni Sultan Süleyman’ın hangi padişahın oğlu olduğu soruldu.

Haber 04-10-2018 09:55

Bitlis Kalesi'ndeki kitabenin çözümü yapıldı

Kaya bloklarının üzerine kurulu Bitlis Kalesi'nin surlarında Kanuni Sultan Süleyman'ın emaneti olarak bilinen mermer kitabedeki yazı çözümlenerek kayıt altına alındı - Kitabede, Bitlis Kalesi'nin yenilenmesinin Hicri 942 yılında Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle inşa edildiği anlatılıyor - Bitlis Kale Kazısı Bilimsel Danışmanı ve BEÜ Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Korkmaz Şen: "Kitabeyi önemli kılan hususlardan biri de önceden tam olarak çevrilmemiş, transkripsiyonu yapılmamış ve ne yazdığı bilinmemekteydi. Bunun sebebi ise aşırı yıpranmasından dolayıydı"

Haber 27-09-2018 14:12

Macaristan ve Türkiye Kanuni'nin izinde yakınlaşıyor

Zigetvar Kuşatması'nda hayatını kaybeden Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının gömüldüğü alanın bulunması için TİKA'nın koordinatörlüğünde başlatılan kazılar iki ülkeyi birbirine yakınlaştırıyor - Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak: - "Kazı alanının ziyaretçilere açılması ve bulunan objelerin Zigetvar’da bir müzede sergilenmesi Türk-Macar dostluğunu pekiştirecektir" - ODTÜ Mimarlık Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Uzay Peker: - "TİKA’nın görevlendirdiği Türk ekibi olarak sorumluluğunu aldığımız kazı çalışmalarını nihayetlendirmiş, kazı raporu ve yayınları teslim etmiş bulunuyoruz"

Haber 07-09-2018 13:30

Demir Kuşaklı Cihangir: Kanuni Sultan Süleyman Han

Osmanlı Cihan Devleti'nin en uzun süre tahtta kalan ve en büyük padişahı olarak kabul edilen Kanuni Sultan Süleyman Han, bundan 452 yıl önce 7 Eylül 1566 tarihinde Sigetvar'da sefer esnasında vefat etti - Büyük Padişah, isminden çok Kanuni unvanıyla tanınırsa da bu sıfat 18. yüzyılda ilk defa Dimitrie Cantemir'in Osmanlı tarihinde geçti, XIX. yüzyılda Osmanlı tarihçileri tarafından benimsenerek yaygınlık kazandı. Çağdaşı Batılı yazarlar Sultan'ı "Muhteşem" (Magnificent, Magnifique) veya "Büyük Türk" (Grand Turc) lakaplarıyla anıyorlardı - Yazar Turgut Güler: - "Vefatının ardından, devrin büyük şairi Baki, yazdığı ünlü Mersiye'de, onun askerî ihtişâmını anlatırken, "Şemşîr gibi Rûy-ı Zemîn’e taraf taraf/ Saldun temür kuşaklı Cihân pehlevânları” beytini kaleme almıştı. Bu mısralardan ilham alarak, biz de Kanuni Sultan Süleyman Han için "Demir Kuşaklı Cihangir" sıfatını kullanabiliriz. Ruhu şad, mekanı Firdevs Cenneti olsun, inşallah"

Haber 07-09-2018 13:01

Macaristan'daki kazı çalışmaları Kanuni'nin hatıralarını yaşatacak

Zigetvar kuşatmasında hayatını kaybeden Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının gömüldüğü alanın bulunması için TİKA'nın koordinatörlüğünde başlatılan kazılar, Türk-Macar ve dünya tarihi açısından büyük önem taşıyor - Türkiye ile Macaristan'ın iş birliğiyle Avrupa'da ilk defa Osmanlı dönemine ait tamamen ortadan kalkmış bir yerleşkede bu boyutlarda bir çalışma yürütülüyor - Kazı çalışmalarından elde edilen bilimsel bulguların, Kanuni Sultan Süleyman'ın hatıralarını yaşatmak ve geleceğe devretmek adına yararlı olması temenni ediliyor

Haber 06-09-2018 14:26

Lale, vahdeti temsil eder

Yazar Prof. Dr. Pala: - "Hakkında kitaplar yazılan, sembol dünyası oldukça geniş olan lalenin, edebiyata yansıyan yönüyle de ayrıca sembolleri oluşmuştur. Lale, bir tek dal üzerinde olan bir tek çiçektir ve şairler bunu çok kullanır. Bu durumda lale vahdeti temsil eder" - "Lale, edebiyatta o kadar zengin bir dünya ifade eder ki Fatih Sultan Mehmed'in kendisi, lale üzerine şiirler yazarak bu geleneği başlatmış bir adamdır. Onun devrinde Necati Bey diye bir şairin 'Lâle-hadler yine gülşende neler etmediler...' diye başlayan meşhur şiiri, neredeyse bütün şairler tarafından taklit edilmiştir" - "Lale, bizim öz çocuğumuzdur ama şimdi Emirgan'da onu başkalarının ismiyle çağırıyoruz. Yani Emirgan Korusu'nda, veya Türkiye'nin başka lale bahçelerindeki lalelerimizin Latince isimlerini yazmak bizim ayıbımızdır. Bu isimler bizatihi bizimdir çünkü çiçek bizden gitmiştir Avrupa bile hala bizim adımızı kullanıyor"

Haber 13-04-2018 11:48

Fatih Altaylı: Şengör'ün attığı 'Kanuni Sultan Süleyman salağın tekiydi' oltasını herkes yuttu

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Prof. Dr. Celal Şengör'ün "Piri Reis'in hayatındaki en büyük talihsizliği Kanuni Sultan Süleyman gibi bir salağın zamanında doğmuş olmasıdır" açıklamasının planlı yapıldığını söyledi.

Haber 03-03-2018 11:48

Celal Şengör'den olay sözler: Kanuni Sultan Süleyman salağın teki!

Prof. Dr. Celal Şengör, “Piri Reis’in hayatındaki en büyük talihsizliği Kanuni Sultan Süleyman gibi bir salağın zamanında doğmuş olmasıdır” dedi.

Haber 02-03-2018 12:01

Uluslararası Kanuni Sultan Süleyman Sempozyumu

Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Çiftçi: "Sultan Süleyman için kullanılan 'Kanuni' sıfatı, onun kendisi için takındığı bir unvan değildir. Sonraki yüzyıllarda, onun döneminde yapılan yenilikler ve adalet prensibinin ön plana çıkartılarak uygulanması nedeniyle bu sıfat yaygınlaşmıştır"

Haber 15-02-2018 16:52

Kanuni'nin türbesi Zigetvar'ın çehresini değiştiriyor

Macaristan'da yeni bulunan Kanuni Sultan Süleyman'ın türbesi için yapılan kazılar sadece türbenin değil, türbenin etrafında bir kasabanın da oluştuğunu ortaya çıkardı. Kazılar sürerken bile Avrupa'nın değişik yerlerinden otobüslerle, türbe ziyareti için gelen Türklerin varlığı bölgenin bir inanç merkezine dönüşeceği umudunu pekiştiriyor. Bundan dört yıl önce 2013 yılının sonlarında bir grup Macar tarihçi ve bilim insanının ortaya attığı bir iddia ilk başta şüpheyle karşılanmıştı.

Haber 02-09-2017 11:00

Kanuni Sultan Süleyman'ın Endonezya'ya gönderdiği toplar Hollanda'da çıktı!

Hollanda’nın Arnhem kasabasındaki Bronbeek Tarih Müzesi’ndeki topların Kanuni Sultan Süleyman tarafından bugünkü Endonezya’ya gönderilen toplar olduğu ortaya çıktı. Türk-Arap Dünyası Araştırmalar Merkezi Başkanı Dr. Mehmet Tütüncü, 1562’de Açe Krallığı’na gönderilen topların 1857’de savaş ganimeti olarak Hollanda’ya götürüldüğünü söyledi. 6 savaş topunun yaklaşık 15 bin kilometre yolculuktan sonra sergilendiği öğrenildi.

Haber 16-05-2017 11:38

Nilhan Osmanoğlu: Benim dedem o değil

Nilhan Osmanoğlu, ''Kanuni Sultan Süleyman, Kur'an-ı Kerim'i 5 defa eliyle yazmış bir padişahtır. Bunları nasıl yakıştırıyorlar, inanamıyorum" dedi.

Haber 21-02-2017 12:55

Halit Ergenç, Kanuni Sultan Süleyman'ın mezarını ziyaret edecek

Halit Ergenç, "Muhteşem Yüzyıl"da canlandırdığı Sultan Süleyman'ın Macaristan'da bulunduğu iddia edilen mezarını ziyaret edeceğini açıkladı.

Magazin 14-12-2015 09:12

Kanuni Sultan Süleyman’ın mezarı bulundu

TİKA'nın katkılarıyla Macaristan’da Kanuni Sultan Süleyman’ın iç organlarının gömülü olduğu türbenin de bulunduğu Osmanlı yerleşkesi ortaya çıkarıldı.

Haber 09-12-2015 18:42

Mahidevran Hatun'un sırrını çözen mektup

Bursa’da, 14’üncü Yüzyıl'dan kalma olduğu sanılan ve 'Üç Hanım Kızlar' ve 'Saraylılar' türbelerinin sırrını, Fransa’dan gönderilen mektup çözdü.

Haber 23-11-2014 13:32

Muhteşem Süleyman'a kırmızı halılı karşılama

20. Saraybosna Film Festivali, ünlü sanatçıları ağırlamaya devam ediyor.

Magazin 21-08-2014 16:52

Kanuni Sultan Süleyman’ın türbesi ortaya çıkarılacak

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) öncülüğünde Yuvarlak Masa Toplantısı, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de yapıldı.

Haber 07-08-2014 12:09

Kanuni'nin iç organlarının gömüldüğü yer tespit edildi

Mehmet Zeki İbrahimgil, Osmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının, Macaristan'ın Zigetvar şehrindeki Kanuni Camisi'nin bahçesinde bir yere gömülü olduğunu söyledi.

Haber 08-05-2014 16:28

Sırp milyonerin eşini Kanuni kurtardı!

Fidyeciler Muhteşem Yüzyıl’ı seyre dalınca yakalandılar

Haber 17-02-2014 08:34