Umman Körfezi Haberleri

Umman Körfezi'nde geçiş sırasında patlamıştı! İsrail'den İran iddiası

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Umman Körfezi'nde ülkesine ait bir geminin geçişi sırasında meydana gelen patlamanın arkasında İran'ın olabileceğini ileri sürdü.

Haber 27-02-2021 23:55

Hava yolu şirketleri İran ve Irak rotalarını değiştirdi

Avrupa, Amerika, Orta Doğu ve Asya-Pasifik bölgesindeki hava yolu şirketleri, uluslararası uçuş güzergahlarını İran ve Irak hava sahaları dışına yönlendirdi

Haber 09-01-2020 10:58

İran'dan tekrarlanması durumunda ABD İHA'sını yine vururuz açıklaması

İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Hüseyin Hanzadi: "Düşman (ABD) en ileri teknolojiye sahip insansız keşif uçağını yasak bölgeye gönderdi ve onun düşürüldüğünü gördü. Açıkça ilan ediyoruz ki; aynı girişimin tekrarlanması durumunda düşmana verilen bu sert cevap yinelenecektir"

Haber 24-06-2019 10:39

İran medyasında 'tanker saldırılarının arkasında Suudi Arabistan var' iddiası

İran medyasında, Umman Körfezi'nde 13 Haziran'da iki tankere yönelik saldırının, Suudi Arabistan'ın desteğiyle gerçekleştirildiği iddia edildi.

Haber 22-06-2019 19:06

Tanker saldırıları konusunda ABD'den yeni iddia

ABD Deniz Kuvvetlerinden patlayıcı uzmanı bir komutan, geçen hafta Umman Körfezi'nde saldırıya uğrayan iki tankerden Japonlara ait olanına yönelik kullanılan yapışkan mayının İran'a ait mayınlarla "çarpıcı bir benzerlik taşıdığını" ileri sürdü.

Haber 19-06-2019 19:23

ABD'den flaş İran açıklaması: Savaş istemiyoruz ama...

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran'ın Umman Körfezi'ndeki tanker saldırılarının arkasında olduğu konusunda şüphe bulunmadığını ancak ABD'nin İran'la savaş istemediğini belirtti.

Haber 16-06-2019 20:09

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan İran açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo: - "(Umman Körfezi'ndeki tankerlere yapılan mayınlı saldırı) Bunun arkasında İran'ın olduğu şüphesiz ama Başkan (Donald) Trump savaştan kaçınmak için elinden geleni yapıyor. Biz savaş istemiyoruz ancak önemli geçiş bölgelerindeki serbest ulaşımı sağlamak için gerekli önlemleri alıyoruz. Bunu sağlamak için ABD olarak diplomatik ve diğer tüm adımları atıyoruz" - "(Tanker saldırılarına ilişkin) İstihbarat kurumlarımızın elinde çok fazla veri, çok fazla kanıt var. Dünya bunları görecek"

Haber 16-06-2019 19:35

Rusya'dan Umman Körfezi açıklaması

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov: - "Bu tür olaylar, gerçekten küresel ekonominin temellerini sarsabilecek kapasiteye sahiptir. Bu nedenle doğrulanmamış suçlamalar dikkate alınmayabilir"

Haber 16-06-2019 16:02

İran'a göre tanker saldırılarından ABD sorumlu

İran Meclis Başkanı Ali Laricani: - "Umman Denizi'nde tankerlere yönelik şüpheli girişimler, ekonomik yaptırımların tamamlayıcısı durumundadır"

Haber 16-06-2019 11:24

İran harekete geçti! Bu sefer hedefte İngiltere var!

İran, İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt'ın Umman Körfezi'ndeki iki tankere yönelik saldırının sorumlusu olarak İran'ı işaret etmesi üzerine, bu ülkenin Tahran Büyükelçisi Rob Maker'i Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

Haber 16-06-2019 01:20

Umman Körfezi'ndeki iki tankere yönelik saldırı

İngiliz İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn: - “Tanker saldırılarıyla ilgili güvenilir delil olmaksızın, hükümetin retoriği sadece savaş tehdidini artıracaktır" - İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt: - "(Corbyn) İngiltere’nin çıkarlarına, İngiliz istihbaratına ve İngiltere’nin müttefiklerine destek vermeye eli bir türlü varmıyor" - Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas: - "Bu video yeterli değil. Gösterilenin ne olduğunu anlayabiliriz ama son karar için bu video bana yetmez"

Haber 15-06-2019 11:57

BM'den ABD-İran gerilimine ilişkin açıklama

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Umman Körfezi'nde ABD ile İran arasındaki gerilimde tarafların anlaşması durumunda ara buluculuğu üstlenmeye hazır olduklarını belirterek, "Ancak şu anda mümkün olan herhangi bir diyalog mekanizması görmüyoruz." dedi. İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Umman Körfezi'nde seyir halindeki tankerlere yönelik saldırının İran tarafından yapıldığının "neredeyse kesin" olduğunu belirterek, Tahran'ı kınadı.

Haber 14-06-2019 23:54

Umman Körfezi'ndeki iki tankere yönelik saldırı

Japonya Dışişleri Bakanlığı basın sözcüsü Osuga Takeshi: - "Japonya, gemilerin güvenliğini tehdit eden bu tür saldırıları şiddetle kınıyor"

Haber 14-06-2019 18:16

Zarif'ten ABD'ye sabotaj diplomasisi suçlaması

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif: - "ABD'nin (saldırıların hemen ardından) gerçekçi veya dolaylı kanıtlar sunmadan İran'a karşı iddialarda bulunması, B Takımı'nın İran'a karşı Japonya Başbakanı Abe Şinzo'nun diplomatik çabalarını da hedef alan sabotaj diplomasisine geçtiğini açıkça ortaya koyuyor"

Haber 14-06-2019 10:43

Umman Körfezi'ndeki iki tankere yönelik saldırı

Seyir halindeyken saldırıya uğrayan Japon petrol tankerinin mürettebatının havada uçuşan cisimler gördüğü ve yakınlarda İran donanmasına ait gemi tespit ettiği öne sürüldü - Tankeri işleten şirketin yönetim kurulu başkanı Yutaka Katada, geminin mayın ya da torpido saldırısına uğramadığını çünkü hasarın gövdenin su üstünde kalan kısmında olduğunu açıkladı

Haber 14-06-2019 10:28

ABD, İran'ın vurulan tankerden patlamamış mayınları topladığını iddia etti

CENTCOM: - “Yerel saatle 08.09’da bir ABD uçağı Devrim Muhafızları Ordusu'na (DMO) ait Hindican sınıfı bir devriye botu ile çok sayıda DMO sürat botunu Altair tankerinin yakınında tespit etti. Saat 09.12’de ise bir ABD uçağı bir sürat botunun Altair tankerinden bir sal çektiğini tespit etti” - “Yerel saatle 16.10'da ise DMO’ya bağlı Gaşti sınıfı bir devriye botunun, Kokuka Courageous’a yaklaştığı ve tankerden patlamamış limpet mayınlarını topladığı gözlendi ve kayıt altına alındı” - ABD Donanması, bu olaylara ait olduğu iddia edilen görüntüleri Twitter hesabından paylaştı

Haber 14-06-2019 07:53

Savaş çanları çalıyor! ABD'den kritik İran açıklaması!

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanlığı, Umman Körfezi'ndeki saldırılara ilişkin, 'Orta Doğu’da yeni bir çatışmanın peşinde değiliz. Menfaatlerimizi koruyacağız. İran ile savaş ne stratejik menfaatlerimizin ne de uluslararası toplumun yararınadır.' açıklaması yaptı.

Haber 14-06-2019 04:03

CENTCOM’dan yeni Körfez açıklaması

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı: -“Orta Doğu’da yeni bir çatışmanın peşinde değiliz. Menfaatlerimizi koruyacağız. İran ile savaş ne stratejik menfaatlerimizin ne de uluslararası toplumun yararınadır” - “ABD ve bölgesel ortaklarımız Umman Körfezi'ndeki saldırıya müdahale için yardım ediyor. ABD ve uluslararası toplum olarak serbest dolaşım dahil menfaatlerimizi koruma konusunda kararlıyız”

Haber 14-06-2019 02:31

GÜNCELLEME- ABD, Umman Körfezi'ndeki saldırılardan İran'ı sorumlu tuttu

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Umman Körfezi'nde Japonya'ya giden iki petrol tankerine yapılan saldırılardan İran'ı sorumlu tuttuklarını söyledi - Pompeo: - "Elimizdeki istihbari bilgilere, saldırıyı düzenlemek için kullanılan silahlara ve profesyonelliğe baktığımızda İran'ın sorumlu olduğunu görüyoruz. Bölgede bu karmaşık saldırıyı düzenleyecek kaynak ve yeteneğe sahip herhangi vekil bir grup yok" POMPEO'NUN AÇIKLAMASININ DETAYLARI EKLENDİ

Haber 13-06-2019 23:24

Umman Körfezi'ndeki iki tankere yönelik saldırı

ABD Merkez Kuvvetleri Komutanlığı 5'inci Filo Sözcüsü Binbaşı Josh Frey: - "Umman Körfezi'ndeki tankerlere yapılan saldırıdan haberimiz var. Bölgedeki ABD Deniz Kuvvetleri yerel saatle birincisi sabah 6.12'de ikincisi ise 7.00'de olmak üzere iki acil çağrı aldı. ABD donanma gemileri bölgede ve gemilere yardım ediyor"

Haber 13-06-2019 22:25

Gerilimi tırmandıracak gelişme! ABD saldırıların sorumlusunu açıkladı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Umman Körfezi'ndeki iki petrol tankerine düzenlenen saldırıdan İran'ı sorumlu tuttuklarını söyledi.

Haber 13-06-2019 21:28

Japon bakandan Umman Körfezi'ndeki saldırı ülkede enerji arzını etkilemiyor açıklaması

Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Seko Hiroşige, Japonya'ya yük taşıyan tankerlere yönelik saldırının ülkedeki enerji arzını etkilemeyeceğini belirtti

Haber 13-06-2019 18:57

Özbekistan'dan BAE kara suları yakınlarındaki sabotaja kınama

Özbekistan'dan BAE kara suları yakınlarındaki sabotaja kınama

Haber 14-05-2019 22:44