Virüs Haberleri Ve Son Dakika Virüs Haberleri

Virüs Haberleri Ve Son Dakika Virüs Haberleri

Virüs, organizmaların canlı olan hücrelerinde coğalır ve enfeksiyona neden olur. Hayvanlar, bitkilere bakteriler, insanlar gibi birçok yaşam formunda bulaşabilir.

Virüslerle ilgilenen bilim dalına viroloji denir. Bu bilim dalı mikrobiyolojinin alt uzmanlık dalıdır. Enfekte olduğu hücre içerisinde, vironlar ve bağımsız parçacıklar halinde bulunurlar. Virion ya da viyon denen virüs partikülleri virüsün tüm parçacıklarını barındırır.

Virüsler protein kaplı bir nükleik asittir. Bu kılıf içerisinde DNA ya da RNA taşıyan bir çekirdek bulunur. Yaşayabilmesi için konak bir hücreye ihtiyaç duyarlar. Böylece hızla çoğalılar . Virüslere antibiyotikler etki etmez. Canlı olmayan yüzeylerde kısa sürede parçalanırlar ve yok olurlar.

Virüslerin çoğalmasını durdurmak için antiviral ürünler kullanılır. Virüslerin yok olmasını sağlamak için en önemli yöntem aşı olmaktır.

Virüs Haberleri

Baş ağrısı ve öksürük varsa dikkat: Eris varyantı vakalarında artış yaşanıyor! Uzman Dr. belirtileri sıraladı

Koronavirüsün yeni varyantı Eris dünyada hızla yayılıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün EG.5.1 şeklinde tanımladığı Eris virüsü hakkında Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Müzalin Çiğdem Yıldırım, “Henüz Türkiye'de görülmeyen Eris varyantı nedeniyle dünyada vaka sayısında son üç aya göre yaklaşık yüzde 80 artış yaşandı. Omicron varyantına benzer olan Eris varyantı belirtileri arasında baş ağrısı, kuru öksürük, burun akıntısı ve eklem ağrısı görülüyor” dedi.

Haber 14-09-23 10:04

Süper Enfeksiyon nedir? Okul sezonu öncesi Süper Enfeksiyon uyarısı!

Süper enfeksiyonun ne olduğu merak ediliyor. Okul sezonu öncesi uzmanlar çocukların süper enfeksiyona yakalanabileceği uyarısında bulunuyor. Virüs bulaşan çocukların henüz iyileşemeden yeni bir enfeksiyonun başlamasıyla okul içinde hızlı bir şekilde yayılabileceğini belirten uzmanlar bu konuyla ilgili tavsiyelerde bulunuyor.

Kadin 10-09-23 16:24

Çocukları okula başlayan veliler dikkat! Uzmanından okul enfeksiyonlarına karşı uyarı

Eylül ayının gelmesiyle beraber yeni eğitim ve öğretim dönemi de başlamış oldu. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Çelik Kuzaytepe, okul gibi kalabalık ortamlarda genellikle virüs ve bakterilerin sebep olduğu solunum yolu enfeksiyonlarının, mantar enfeksiyonlarının ve saç biti rahatsızlıklarının saptanabildiğini belirtti.

Haber 08-09-23 08:54

Ormanda keşfedilen dev virüsler bilim insanlarını hayrete düşürdü! Özellikleri inanılmaz: 'Saç' detayı dikkat çekiyor

Dünya 2019 sonlarında Çin'de ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılan koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin etkilerini günümüzde de yaşamaya devam ederken bu kez sıra dışı özelliklere sahip dev virüsler keşfedildi. ABD'nin Massachusetts eyaletinde bir ormanda keşfedilen virüslerin olağandan çok daha büyük olduğu tespit edildi. Daha da ilginç olan ise virüslerin çoğunun saç benzeri çıkıntılarla kaplı olduğu görüldü.

Haber 26-07-23 17:07

Bilim adamları uyardı! Köpek gribi insanlar için büyük risk oluşturuyor

Pandemiden beri ortaya çıkan birçok hastalık sağlık için büyük riskler oluşturuyor. Bilim adamları yeni salgın tehlikesi oluşturabilecek köpek gribinin mutasyona uğramış kuş gribi salgınıyla benzer özellikler taşıdığını söylerken köpek gribi belirtileri hakkında uyarılarda bulundu.

Haber 26-04-23 09:09

Çok konuşulacak keşif! Büyük merak uyandırdı... Daha önce hiç görülmemiş

Denizlerin ve okyanusların güneş ışığı alan yüzeylerinde yaşayan yepyeni bir virüs türü bulundu. Mirusvirüsler olarak adlandırılan bu organizmalar, hem dev virüslerle hem de herpesvirüslerle akraba. Bu nedenle keşif, bildiğimiz uçuğun karanlık evrimsel geçmişini aydınlatmaya yardımcı olabilir.

Haber 24-04-23 18:31

Tehlike giderek yayılıyor! Ölümcül Marburg virüsünün görüldüğü ülkelere gitmeyin uyarısı yapıldı

Covid-19 ile artan salgın hastalıklar tüm dünyada tedirginlik yaratıyor. Son olarak görülen ölümcül Marburg virüsü hakkında birçok vatandaş endişe yaşıyor. Uzmanlar Ölümcül Marburg virüsünün görüldüğü ülkelere olan seyahatlere karşı uyarılarda bulunuyor.

Haber 03-04-23 10:01

Grip olan herkese acil uyarı! Ölümcül riskin gerçekleşmesi altı kat artıyor

Grip özellikle mevsim geçişlerinde en sık karşılaşılan hastalıklar arasında yer alıyor. Gripte uygun dinlenme koşullarının sağlanmaması yaşam kalitesinin düşmesine ve hastalığın kolayca yayılmasına neden oluyor. Uzmanlar grip olan herkesin gripten sonraki hafta tehlikeye karşı çok daha riskli hale geldiklerini belirtiyor.

Haber 30-03-23 09:06

Sosyal medyada kendisini zaman yolcusu olarak tanıttı! 2714 yılından geldiğini söyledi... Kehanetleri endişelendirdi

Sosyal medyada kendisini bir zaman yolcusu olarak tanıtan bir kullanıcının paylaşımı kısa sürede gündem yaratmayı başardı. 2714 yılından günümüze geldiğini ifade eden zaman yolcusu, kutup buzullarından gelen bir virüsün 350 milyondan fazla insanı enfekte ederek bir sonraki küresel salgını tetikleyeceği konusunda uyardı.

Trend 21-03-23 14:02

İş yerinde çay içiyorsanız dikkat! Zararlarına inanamayacaksınız

Çay, ülkemizde en sık içilen içecekler arasında yer alıyor. Özellikle kalabalık ortamlarda birleştirici bir özellik sunan çay, iş yerinde de sıklıkla içiliyor. Tiryakiler gün içerisinde çay içmeden duramıyor. İş yerinde ortak kullanılan eşyalar üzerine yapılan araştırmalara göre ofiste içilen çaylar sağlık için büyük risk oluşturabiliyor.

Haber 03-03-23 17:03

Sakın grip sanmayın! Önlem alınmazsa sakatlık ve ölüm riski çok yüksek

Artan grip ve nezle vakaları birçok hastalığın belirtileri ile karıştırılabiliyor. Özellikle çocuklarda görülen hastalıkların grip zannedilerek göz ardı edilmesi çok ciddi sonuçlara yol açabiliyor. Uzmanlar kolayca bulaşan meningoensefalit hastalığının ölüm ve sakatlık riskleri hakkında uyarılarda bulundu.

Haber 24-01-23 11:57

Herkes kar bekliyor ama… Uzmanlar yanıtladı! Kar mikropları kırar mı? Hastalıklar yüzünden merak ediliyordu

Kışın ve soğuk havanın iyiden iyiye kendini hissettirdiği şu günlerde çok sayıda insan hastalıklardan şikayetçi. Bu nedenle eski bir inanışa dayanarak herkes kar bekliyor. Çünkü o inanış doğrultusunda karın mikropları kıracağı düşünülüyor. Peki, bu gerçekten doğru mu? Kar mikropları ve virüsleri kırar mı? Uzmanlar bu inanışla ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı ve "Başka çare yok" diyerek önemli uyarılarda bulundu. İşte çoğu kişinin kar beklediği şu günlerde uzmanların yaptığı uyarılar...

Haber 28-12-22 17:08

'En az iki ay daha...' Kombine hastalık ailelerin kabusu oldu, hem RSV hem İnfluenza! Yüksek ateş, bitmek bilmeyen öksürük...

Hava sıcaklıklarındaki değişim ve dengesizlik hastalıkları da beraberinde getiriyor. Aileler özellikle Aralık ayında yine hastanelerin yolunu ezberledi! Okullarda başlayan hastalıklar çocuklardan ailelere geçiyor. Birden fazla virüs ve bakterinin peş peşe hasta ettiği salgınla ilgili İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Şubat ayını işaret etti.

Haber 26-12-22 08:03

Faydaları türkülere konu oluyor: Yol kenarında bile yetişiyor! Kanseri önlüyor, iltihabı kurutuyor

Ebegümeci nedir sorusu ebegümeci türküsünün popüler olmasıyla sık sık aratılmaya başlanmıştı. Hibiskus olarak da bilinen ebegümeci ilkbahar ve yaz aylarında sıklıkla görülüyor. Ebegümeci bitkisinin kurutulmasından elde edilen ebegümeci çayının faydaları duyanları şaşırtıyor. Kanserden kolesterole kadar birçok sağlık problemine etki eden ebegümecinin faydaları saymakla bitmiyor.

Haber 14-12-22 13:53

Strep A nedir, Türkiye'de var mı? Strep A bakterisi nasıl bulaşır? 9 çocuk hayatını kaybetti!

Strep A enfeksiyonu İngiltere'de yayılmaya devam ediyor. Ölü sayısı artarken, strep A bakterisinin ne olduğu ve nasıl bulaştığı merak konusu oldu. Strep A bakterisi nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı, geçen senelere oranla 5 kat yükseldi. Peki Strep A nedir, Türkiye'de var mı? Strep A bakterisi nasıl bulaşır? İşte detaylar...

Haber 07-12-22 14:38

Aşısı yok okullardan bulaşıyor... Sinsi bakteri çocukları hedef alıyor, 3 ayda 6 çocuğu öldürdü!

Koronavirüs pandemisi boyunca zorlu süreçten geçen çocukların başı şimdi de sinsi bir bakteri çeşidi olan Strep A ile dertte! Strep A bakterisi, İngiltere'de ortaya çıktı. 3 ayda 6 çocuk bu bakterinin yarattığı enfeksiyon nedeniyle hayatını kaybetti. Okullardan bulaşan bu hastalığın aşısı yok, ilaçla tedavi öneriliyor. Strep A nedir?

Haber 05-12-22 08:26

Yeni 'ölümcül' tehlike! Üçlü virüs uyarısı geldi: Rinovirüs, RSV ve influenza...

Hava sıcaklıklarının aniden düşmesiyle grip vakalarında artış yaşanmaya başlandı. Hastanelere benzer şikayetlerle başvuranların sayısı hızla artarken, dikkat çeken bir uyarı geldi. Prof. Dr. Oğuz Reşat Sipahi, 'üçlü virüs' olarak bir arada görülen rinovirüs, RSV ve influenza ile ilgili önemli açıklamalarda bulunurken "Değişkenlere bağlı olmak üzere bu üç virüs de ölüme neden olabilmekte" diye konuştu.

Haber 04-12-22 14:43

HIV virüsü nedir, nasıl bulaşır? HIV enfeksiyonu nasıl kapılır?

HIV virüsünün son zamanlarda karşılaşılan en büyük hastalıklardan birisi olduğu belirtiliyor. Açılımı Human Immmunodeficiency Virus olan bu hastalık, bağışıklık yetmezliğine yol açıyor. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre Türkiye’de HIV tanısı artmış durumda. Peki HIV virüsü nedir, nasıl bulaşır? İşte merak edilenler...

Haber 02-12-22 16:20

Deve gribi nedir, tehlikeli mi? Deve gribi belirtileri neler? DSÖ'den uyarı!

Katar'da son on senede onlarca insan Orta Doğu Solunum Sendromu'na (MERS) diğer adıyla deve gribine yakalandı. FIFA 2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapan Katar'da görülen bu hastalık nadir fakat ölümcül bir solunum yolu hastalığı olarak tanımlanıyor. Enfekte ettiği her 100 kişiden 35’ini öldürüyor. Peki deve gribi nedir, tehlikeli mi? Deve gribi belirtileri neler? İşte detaylar...

Haber 26-11-22 00:28

Uzman isimden korkutan uyarı! 'Virüsler işbirliği yaptı, yeni bir salgın kapıda'

Prof. Dr. Elif Dağlı, bu yıl üçlü, hatta dörtlü virüs enfeksiyonları nedeniyle çocuklarda daha şiddetli bulgularla kendini gösteren solunum yolu enfeksiyonlarının görüldüğünü söyledi. Domuz gribi olarak bilinen virüsün bu yıl çok daha şiddetli ve yaygın seyrettiğini dile getiren Dağlı, buna başka virüslerin de eşlik ettiğini belirtti. "Okullar salgın cenneti gibi oldu" diyen Dağlı, virüslerin iş birliği yaptığı ve bunun uzun süreli salgınlara yol açabileceği uyarısında bulundu. İşte detaylar...

Haber 11-11-22 12:50

Hemen deneyin: Yatak odanıza koyacağınız soğan ile fark yaratın! Etkileri şaşırtacak

Soğan doğal antibiyotik olarak görülüyor. Her yemeğin olmazsa olmazı olan soğan vücuda kuvvet sağlıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Soğanın faydasını duyanlar oldukça şaşırıyor. Özellikle kışın görülen hastalıklar için soğan vazgeçilmez nimetler arasında bulunuyor. Yatak odasında baş ucunuza koyacağınız soğanın etkileri ise fark yaratıyor.

Haber 09-11-22 15:19

Bugüne kadar çöpe attığınız için üzüleceksiniz! Asıl şifası kabuğunda saklı

Yediğimiz meyvelerin kabuklarını soyduktan sonra çöpe atıyoruz. Ancak bu konuda yanlış yapıyor olabiliriz. Bazı meyveler var ki kabukları şifa dağıtıyor. Vücudu çeşitli hastalıklardan koruyor. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, nar kabuğunda saklı olan faydaları belirterek bu kabukları çöpe atmamanız gerektiğini vurguladı.

Haber 19-10-22 08:50

Formattan sonra yapılması gerekenler nelerdir? Windows bilgisayara format attıktan sonra ne yapacağım?

Bir bilgisayarın içine virüs girdiyse ya da bilgisayar artık yavaşlayıp kasmaya başlıyorsa o cihazı sıfırlamak, yapılan ilk işlemlerden bir tanesidir. Bu sayede cihazınızın belleğinde birikmiş olan verileri sanal bellekten temizlemiş olursunuz. Peki format sonrası neler yapmak gerekir? Bilgisayara format attıktan sonra neler yapılmalı?

Haber 08-10-22 18:26

Uzmanlar uyarıyor: Bu kış virüslerin çok daha fazla artması bekleniyor

Kış aylarında virüsler çok daha bulaşıcı olabiliyor. Kapalı alanlar virüslerin hızlı bir şekilde bulaşmasına neden oluyor. Uzmanlar özellikle bu kış virüslerin artabileceğini belirterek hasta olan kişilerin yapmaları gerekenleri açıkladı. Bilinçli bir şekilde kendinizin ve çevrenizin hastalanma riskini azaltabilirsiniz.

Haber 02-10-22 12:19

İki yıldır baskılanıyorlardı, bu yıl hepsi patlak verecek! Kış çok zor geçecek, özellikle çocuklarımız açısından

Koronavirüs salgını tüm dünyayı iki yıl boyunca etkisi altına aldı. Bu süreçte diğer hastalıklar daha az görüldü veya Kovid-19 paniğiyle hissedilmedi. Ancak uzmanlar şimdi tek ses oldu ve önümüzdeki kışın çok zor geçeceğini, özellikle de çocuklar açısından zorlu bir mevsim olacağını söylüyor. İki yıldır baskılanan tüm virüs enfeksiyonlarının bahar ve yaz aylarıyla etkili olmaya başladığını ve bu mevsimlerin "çok çok kötü" geçtiğini dile getiren Prof. Dr. Ayper Somer, yeni tehlikeyi de açıkladı.

Haber 10-09-22 10:14

Ünlü kahin Baba Vanga'nın yeni bir virüs kehaneti korkuttu! Sibirya'da kontrolden çıkacak ve...

Son dönemde Nostradamus ve Shipton Ana gibi isimlerin kehanetleri sık sık gündeme gelirken, bu isimlerin başında Baba Vanga geliyor. 12 yaşında görme yeteneğini kaybeden ve küçüklüğünden bu yana 'Kör Kahin' olarak adlandırılan kahin Baba Vanga'nın bir çok kehaneti gerçekleşmişti. Son olarak koronavirüs salgınını da tahmin eden ünlü kahinin yeni bir virüs kehaneti korkuttu.

Haber 07-09-22 09:02

Kovid-19 yapay zeka kullanılarak ses ile tespit edebilir

Kovid-19 yapay zeka kullanılarak ses ile tespit edebilir

Yurthaber 05-09-22 23:22

Yeni virüs alarmı! Batı Nil virüsü nedir? Nasıl bulaşır?

Dünya Covid-19’dan beri her sene çeşitli virüsler ile uğraşıyor. En son olarak Yunanistan’da görülen Batı Nil virüsü başta Yunanistan olmak üzere tüm çevre ülkeleri tedirgin etti. Toplum internet üzerinden Batı Nil virüsü nedir?’ ‘Batı Nil virüsü nasıl bulaşır?’ gibi araştırmalar yapıyor. İşte Batı Nil virüsü ile ilgili tüm merak edilenler…

Haber 31-08-22 11:24

Domates gribi öldürür mü? Domates gribi nedir, tedavisi var mı?

Koronavirüs pandemisi ve maymun çiçeği gibi bulaşıcı hastalıkların gündeme gelmeye devam ettiği bugünlerde bu defa domates gribi virüsü gündem konusu haline geldi. Hindistan’dan yayılan vakalardan sonra Domates gribinin öldürücü olup olmadığı ve tedavisinin olup olmadığı merak edildi. Peki Domates gribi öldürür mü? Domates gribi nedir, tedavisi var mı? İşte merak edilenler...

Haber 26-08-22 08:46

Çin'de ortaya çıktı, paniğe yol açtı! Langya virüsü nedir, belirtileri neler, nasıl bulaşıyor?

Çin'de yeni bir virüs keşfedildi. Uluslararası bir bilim insanları ekibinin keşfettiği virüsün ait olduğu Henipavirüs ailesi daha önce de insanlar arasında ölümcül enfeksiyonlara yol açmıştı. Şu an için insandan insan bulaştığına dair kesin veri bulunmayan virüsün kaynağının hayvanlar özellikle fareler olduğu vurgulandı. İşte Langya virüsü haberinin detayları...

Haber 11-08-22 06:24

Çin'de yeni başlayan Langya virüsü nedir, öldürücü mü? Langya virüsü belirtileri neler?

Koronavirüs pandemisinin ortaya çıktığı ülke olan Çin’den tüm dünyayı korkutan yeni bir açıklama geldi. Covid-19'un doğduğu yer olan Çin’de ortaya çıkan Langya virüsünün belirtileri ve öldürücü olup olmadığı merak ediliyor. Peki Langya virüsü nedir, öldürücü mü? Langya virüsü belirtileri neler? İşte ayrıntılar...

Haber 11-08-22 00:43

Çin'de ortaya çıktı! Tedirginlik yarattı, Langya virüsü nedir? Nasıl bulaşır?

2019 tarihinde başlayan Covid-19 ile salgın hastalıklar hızla devam ediyor. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19 vakalarının ardından yine Çin’den endişe yaratan salgın haberi geldi. Langya virüsü olarak bilinen hastalık akıllarda soru işaretlerine neden oldu.

Haber 10-08-22 17:03

Maymun çiçeğine karşı koruma sağlayan gizemli virüsün kökeni ne?

Maymun çiçeğinin yayılmasını önlemek için geliştirilen aşı bugüne dek teşhis edilememiş, kaybolmuş bir virüsten türetildi. Peki bu nasıl mümkün oldu? Bu virüs hâlâ vahşi doğada var olabilir mi?

Haber 01-08-22 16:28

Yeni kötü niyetli saldırı, Discord messenger kullanıcılarını avlıyor

Kaspersky araştırmacıları, 26 Temmuz'da açık kaynak depolarını izlemek için dahili otomatik sistemi kullanan LofyLife adlı kötü niyetli bir kampanya belirledi - Kampanya, kurbanlardan Discord jetonları ve kredi kartı bilgileri de dahil olmak üzere çeşitli bilgileri toplamak ve zaman içinde casusluk yapmak için Volt Stealer ve Lofy Stealer kötü amaçlı yazılımlarını açık kaynaklı npm deposuna yayan dört ayrı kötü amaçlı paket kullandı

Yurthaber 29-07-22 11:00

Londra'da çocuk felci virüsü görüldü: Çocuk felci nedir ve nasıl yayılır?

İngiltere'de sağlık bakanlığı yetkilileri başkent Londra'daki kanalizasyonlardan alınan örneklerde endişe verici oranda çocuk felcine yol açan virüsün tespit edildiğini açıkladı.

Haber 24-06-22 04:52

Sayı giderek artıyor! Maymun çiçeği vakaları endişe yarattı

Maymun çiçeği özellikle son zamanlarda en korkulan hastalıklar arasında yer alıyor. Ülkemizde henüz maymun çiçeği vakası görünmese de dünyada görülen vaka sayıları endişeye sebep oluyor. Dünya Sağlık Örgütü maymun çiçeği vaka sayısı hakkında açıklama yaptı.

Haber 09-06-22 09:31

Komşuda virüs alarmı! Kanamalı olarak biliniyor... Şu ana kadar 24 kişi yaşamını yitirdi

Komşu ülke Irak'ta görülen ve halk arasında "kanamalı" olarak bilinen "Hemorajik ateş" vakaları nedeniyle can kayıpları devam ediyor. Ülkede şu ana kadar 24 kişi "Hemorajik ateş" nedeniyle hayatını kaybetti. Öte yandan Irak Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada "Hemorajik ateş" vaka sayısının da 142'ye yükseldiği bildirildi.

Haber 06-06-22 19:27

Sifonu çekerken kapağı kapatmayanlardan mısınız? Gerçekleri öğrendikten sonra kapatacaksınız

Temel tuvalet rutini olan sifon çekmekle ilgili uzmanlardan dikkat çekici bir uyarı geldi. Tuvaleti çekerken klozet kapağını açık bırakmanın önemli zararları olduğu belirtiliyor. Tuvaleti virüs yuvasına çevirmek istemiyorsanız, sifonu çekerken klozetin kapağını mutlaka kapatın. Havadaki partikül yığınları, her sifonu çektiğinizde banyonuza zararlı mikroplar, virüsler ve bakteriler yayabilir.

Haber 03-06-22 12:00

Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) korkutan hastalık açıklaması! Gizemli hepatit vakaları artıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), İngiltere'de ortaya çıkan ve daha sonra çok sayıda ülkede görülen nedeni belirsiz hepatit virüsünün bulaştığı çocuk sayısının ve ölüm oranının yükseldiğini açıkladı.

Haber 27-05-22 22:44

Maymun çiçeği virüsü nedir? Maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşır? Maymun çiçeği virüsü tedavisi nedir?

Maymun çiçeği virüsüne yakalanan kişi sayısı artıyor. Maymun çiçeği virüsü gündemde yer almaya başladı. İngiltere'de son 10 günde görülen yedi maymun çiçeği vakasının ardından Portekiz'de de beş kişide bu virüs tespit edildi. Avrupa'da yayılmaya başlayan maymun çiçeği virüsüne karşı araştırmalar başladı. Su çiçeğine benzediği ilk gelen haberler arasında olan maymun çiçeği virüsünün ne olduğu ve nasıl bulaştığı sorgulanıyor. İşte o detaylar!

Haber 22-05-22 11:52

Maymun çiçeğinin bulaşması kapanmayı gerektirmiyor

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık: - "(Maymun çiçeği virüsü) Kovid-19 ile karşılaştırdığımız zaman, yayılım hızının son derece yavaş olduğunu görüyoruz. Genel olarak insanlarla temasımızda hijyen tedbirlerine uyarsak, bu virüsün yayılması kolay olmayacaktır" - "Daha önce hayvanlardan insanlara bir bulaşma ön plandayken şimdi insandan insana bulaşmanın da olduğunu görüyoruz. Bu da virüste, insandan insana geçişi kolaylaştıran bir değişim olduğunu düşündürüyor"

Yurthaber 22-05-22 11:17

Son dakika... Komşuda yeni virüs alarmı: Şu ana kadar 18 kişi öldü!

Son dakika haberine göre, Irak'ta hemorajik ateş virüsü can almaya devam ediyor. Irak Sağlık Bakanlığından yapılan son dakika açıklamasına göre, ülkede hemorajik ateş virüsü vakalarının korkunç şekilde arttığı ifade edildi. İşte son dakika haberinin detayları...

Haber 21-05-22 22:05

Ülkede koronavirüsten sonra yeni panik! 12 kişi hayatını kaybetti... 1970'lerden beri görülüyor ama bu yıl artış var

Irak'ta 1970'li yıllardan beri görülen ancak bu yılki vakalarda artış olduğu belirtilen Hemorajik ateş virüsü endişe yarattı. "Kanamalı" olarak bilinen "Hemorajik ateş" virüsü nedeniyle ülkede 12 kişi hayatını kaybetti. Hemorajik ateşin, Irak'ın elverişsiz koşullarda hayvan yetiştirilen bölgelerinde görüldüğü biliniyor.

Haber 10-05-22 16:47

Dünya alarma geçmişti... Gizemli hepatit virüsü ilk kez can aldı!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), İngiltere'de ortaya çıkan ve Avrupa ile ABD'de yayılan nedeni belirsiz hepatit virüsünün bulaştığı bir çocuğun hayatını kaybettiğini duyurdu. DSÖ Avrupa Bölgesi'nin Yüksek Patojen Tehditleri Ekibi Üyesi Richard Pebody ise "DSÖ üyesi ülkelerin incelemede bulunması iyi olur." dedi.

Haber 24-04-22 13:31

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI NOKTAYI KOYDU! Salmonella virüsü nedir? Salmonella virüsü nasıl bulaşır? Salmonella virüsü belirtileri nelerdir?

Salmonella virüsüne dair araştırmalar hız kandı. Avrupa'da üretilen Kinder Surprise yumurtalarında Salmonella virüsüne rastlanıldı. Tespit edilen Salmonella virüsü tedirginlik yarattı. Kinder markalı ürünler için bakanlık harekete geçti. Tarım ve Orman Bakanlığı, Çocukların sevdiği Kinder çikolatalardan buluşan Salmonella virüsüne karşı harekete geçti. Vatandaşlar çıkan bu haberlerden sonra salmonella virüsüne dair araştırmalara başladı. İşte haberin detayları!

Haber 20-04-22 08:48

Gizemli virüs alarmı! Yayılmaya başladı

Dünya 2 yıldır hayatımızda olan Kovid-19 virüsünün şokunu atlamamışken korkutan bir gelişme oldu. İngiltere'de birçok çocukta görülen hepatit virüsü başka ülkelere de yayılmaya başladı.

Haber 19-04-22 17:00

Zonguldak'ta zerdeçal türevlerinin Kovid-19 ilacı yapımında kullanılabileceği ispatlandı

Zonguldak'ta zerdeçal türevlerinin Kovid-19 ilacı yapımında kullanılabileceği ispatlandı

Yurthaber 03-04-22 16:06

Çoklu organ yetmezliğine neden olan Heartland virüsü korku salıyor

İnsanlarda çoklu organ yetmezliğine neden olan Heartland virüsü, ABD’nin Georgia eyaletini ayağa kaldırdı. İlk defa 2019 yılında rastlanan Heartland virüsü, CDC’ye (ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi) göre potansiyel olarak ölümcül risk taşıyor. Heartland virüsüne karşı etkili olan herhangi bir ilaç veya aşı da bulunmuyor.

Haber 18-03-22 14:42

İlk ölümler bildirildi! Japon Ensefalit Virüsü (JEV) alev gibi yayılıyor: Dünyadaki yeni tehlike JEV virüsü nedir? JEV belirtileri neler?

İki yılı aşkın süredir koronavirüsle yapılan mücadele devam ederken, diğer taraftan ise bilim insanlarının ısrarla uyardığı yeni virüslerden biri daha yayılmaya başladı. Japonya'dan yayılan yeni bir virüs türünün Avustralya’da can kaybına yol açtığı açıklandı. Sivrisinekle bulaşan Japon Ensefalit Virüsüne kısaca JEV deniyor. JEV nedir, nasıl bulaşır? Japon Ensefalit Virüsü nasıl bulaşır, belirtileri neler? JEV belirtileri neler? JEV hangi ülkelerde görüldü, vaka sayısı kaç?

Haber 18-03-22 08:19